brnovinky

Přepnout do PC verze

Kam za kulturou v zimním Brně? Kaleidoskop brnovinek

608-divadlo-maska-Brno-IMG 0407-MaKZa okny sněží, mrzne, v divadlech a koncertních síních je fajn. Podívejte se, kam v prosinci a lednu vyrazit za kulturou. Přinášíme tradiční kulturní kaleidoksop brnovinek.Janáčkovo divadlo uvádí (18., 20., 22., 27., XII.) před Vánoci obligátní Čajkovského balet Louskáček v choreografii ruské baletní školy Vasilije Medvěděva. Dvořákova Rusalka (26. XII.) je poněkud extravagantně pojatá režisérem Vladimírem Morávkem a na Silvestra bude uvedena, publikem oceňovaná, Smetanova Prodaná nevěsta v režii Ondřeje Havelky.


Mahenovo divadlo premiéruje (14. XII.) slavné Apartmá v hotelu Plazza Neila Simona. Pamětníkům se vybaví stejnojmenný film Artura Hillera s Walterem Matthauem v hlavní roli z roku 1971, nebo film Bosé nohy v parku Gene Sakse z roku 1967. Specialitou nejslavnějšího amerického autora komedií je chaplinovský smích skrze slzy.

Charlie Chaplina viděl, jako chudý židovský chlapec, v laciných kinech, v době svého dětství a Velké hospodářské krize. Snový svět filmu ho přivedl k tvorbě a k Pulitzerově ceně za drama v roce 1971 i ke cti, kdy jediné divadlo v New Yorku pojmenované po dramatikovi je na Brodway sídlící, Neil Simon Theater. O to zajímavější bude brněnské zpracování veselohry v režii Lucie Málkové.

Předvánočními představeními bude (16., 23. XII.) tradiční Rybovu Česká mše vánoční a silvestrovská Moliérova Scapinova šibalství v režii Emila Horvátha ml., jehož inscenace Zlatých chlapců zaznamenala u brněnského publika úspěch.


Městské divadlo na Činoherní scéně v rámci předvánočního programu uvádí (20., 21. XII.) Betlém Zbyňka Srby. Jde o koláž z vánočních lidových her, pokus nahlédnout betlémský příběh z více úhlů a zařadit ho do širšího biblického kontextu. Zazní (22., 23. XII.) i tradiční Vánoční koncert Javorů a silvestrovské představení bude komedie u níž se Jan Werich, jako divák na divadle ještě nikdy předtím tolik nenasmál - Jezinky a Bezinky aneb Staré tety a Arsenik Josepha O. Kesselringa.


Divadlo Bolka Polívky uvádí (21. XII.) představení Malého divadla komedie Tak to chodí. Jedná se o autorský projekt v režii Moniky Maláčové s hvězdným obsazením Lenky Filipové - Kudelové, Jana Apolenáře a Ivo Kučery. Dalším hudebním programem je (8. I.) recitál Chantal Poullain s triem Štěpána Markoviče. Základem koncertního vystoupení složeného z francouzských šansonů je album „Chansons“ jež, herečka vydala v roce 2007.


Divadlo Husa na provázku uvádí (14. - 20. XII.) Betlém Jana Antonína Pitínského s podtitulem Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku. Jde o přebásnění biblického textu J. A. Pitínským, v režii Vladimíra Morávka s živým betlémem a zpíváním koled. Nový recitál Andrey Buršové (11. 12. I.) se jmenuje Zabila jsem Johna Lennona.

Vedle hudby nesmrtelných Beatles se inspirovala příběhem vraha Johna Lennona - Marka Davida Chapmana, který po zločinu zůstal na místě a do příjezdu policie si četl knihu Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera, jíž uvedl jako zdroj inspirace svého činu. Byl odsouzen na doživotí a poslední, sedmá žádost, o podmínečné propuštění byla zamítnuta letos v srpnu. Bude zajímavé jaký příběh autorka z této smutné události vytvoří.


Divadlo u stolu uvádí (16. XII.) dramatizaci příběhu z Dostojevského románu Idiot nazvaný Nastasja Filippovna. Inspirací je filmové zpracování Dostojevského pod stejným názvem od režiséra Andrzeje Wajdy z roku 1994 v polsko-japonské koprodukci.


HaDivadlo uvádí (14. XII.) jako hosta Divadlo Letí s hrou Marka O´Rowea Terminus. Autor irský dramatik, vyrůstal v dělnickém předměstí Dublinu, tvrdí, že násilí ve svých hrách načerpal právě tam, jak na ulici, tak z filmových krváků svého mládí.

Dalším prvkem je irská fantazie s prvky nadsmyslna. Psaní Ježíškovi (19., 20. XII.) je původně loutková hra loutkáře 19. století Františka hraběte Pocciho, kde v hlavní roli vystoupí Pavel Liška. Kalendářní rok zakončí (23., 24. XII.) koncert v Alfapasáži, jak jinak než Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.


Buranteatr uvádí (9., 19. XII.) na Stadioně na Kounicově v premiéře Zappa v jahodách Jaromíra Ryšavého. Je otázka co si z života kultovního muzikanta autor vybere. Zda jeho lásku k hudbě Igora Stravinského a našeho nedoceněného skladatele čtvrtónové hudby Aloise Háby, nebo epizodu, kdy na pozvání prezidenta Václava Havla se stal v ČSFR vládním konzultantem pro obchod, kulturní záležitosti a turismus. Po několika týdnech na popud americké administrativy byl odvolán a stal se z něho pouhý kulturní atašé.


Divadlo Polárka premiéruje (15. XII.) pohádku O hodném drakovi určenou nejmenším divákům. Vychází z pohádkových předloh autorů- Františka Langera, Josefa Lady a dalších a ústřední postavou je neškodný, hodný drak. Divácky oblíbený Improvizační večer (18. XII.) má téma Ejhle, člověk!

Diváci mají možnost stát na scéně po boku profesionálních herců a vyzkoušet si, co improvizace obnáší, popřípadě je svými návrhy na improvizační témata dostat do úzkých.


Divadlo studio V uvádí (16. XII.) Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka s podtitulem stomatologická revue Děj se odehrává během jednoho kalendářního týdne a hrdina je nejen znamenitý dentista, ale vyniká i silnými morálními zásadami. Jeho chybou je, že bývá občas poněkud nerozhodný a diváci mu poradí. Je ovšem otázka zda se v inscenaci budou probírat budoucí platby pacientů, např. za plomby.


Divadlo Radost uvádí (13. XII.) Erbenovu Kytici jejíž hororové příběhy korespondují s prodlužující se nocí přelomu roku a Husovické Betlém (20., 21. XII.) je inscenace složená z lidových her, jež ve vánočním čase hráli na začátku 20. století v okolních brněnských vsích, později povýšených na předměstí.


Studio Marta Divadelní fakulty JAMU reprízuje ( 17., 18. XII.) Zprávu o svatém kárání Barbary Herzové a Martina Sládečka. Inspirací má být Franz Kafka, markýz de Sade, Jaroslav Foglar a Nový Zákon a tématem je efemérnost lidského snažení. Premiéra (16. XII.) bude spojena s vernisáží výstavy Jana Droščáka ve foyeru divadla.


Divadlo na Orlí, Hudebně-dramatická laboratoř JAMU uvádí v premiéře (9. XII.) a reprízuje (10., 11., 17.-19. XII.) v Evropě nikdy neuvedený muzikál Johna Kandera, Freda Ebba, Davida Thompsona Taneční maraton na Steel Pier. Autoři muzikálových titulů jako Kabaret nebo Chicago umístili děj z třicátých let 20. století do prostředí slavného zábavního parku na molu, které vybíhá do moře u Atlantic City v New Jersey. Motivací hrdinů je zvítězit a dostat peněžní výhru v dobovém rámci Velké hospodářské krize.


Janáčkova akademie uvádí (19. XII.) v Koncertní sále Hudební fakulty neobvyklý Vánoční koncert kontrabasové třídy a kontrabasového orchestru. Na programu je Giovanni Bottesini, Giuseppe Verdi, Johannes Brahms, Julius Fučík a Wolfgang Amadeus Mozart v přepisu pro kontrabas, což slibuje ojedinělý posluchačský zážitek.


Brněnská Filharmonie uvádí (11. XII.) v Besedním domě koncert Spolku přátel hudby s Názvem Hudebníci dvora Bedřicha Velikého se sólistou flétistou Petrem Pomklou. Bedřich Veliký obávaný v Evropě obzvlášť Marií Terezií, jíž téměř připravil o říši, díky tvrdému drilu své armády, byl nadšeným flétistou.

Tvrdý dril vyžadoval i od svých hudebníků, což byl důvod, že do jeho služeb odmítl vstoupit i sám veliký Johann Sebastian Bach. O to zajímavější je koncert jako dramaturgický počin. Vánoční koncert (13., 14., XII.) ve Wannieck Gallery má program od klasiky po populár a tradiční koncert dětského sboru Kantiléna na Petrově (25. XII.) má v programu koledy.

Novoroční koncert (1. I.) pod taktovkou Petra Altrichtera má v programu I. a II. řadu Slovanských tanců a v Janáčkově divadle zazní (8., 9. I.) za řízení Jakuba Hrůši Beethovenův trojkoncert pro housle, violoncello a klavír a Sukův Azrael.

Exkluzivnost programu zvýrazní sólisté-houslista František Novotný, cellista Michal Kaňka a klavírista David Mareček. Poslední jmenovaný je emeritním ředitelem Filharmonie Brno a současným ředitelem České filharmonie.

Kino Art uvede (17.-19. XII.) z produkce USA filmové drama Argo v režii Bena Afflecka, který hraje i hlavní roli. Tématem je záchrana rukojmích v íránské krizi roku 1979, kdy bylo v Teheránu zajato 52 pracovníků velvyslanectví USA. Dalších 6 se ukrylo v soukromém domě a při nalezení jim hrozila smrt.

Film popisuje operaci CIA na jejich záchranu. Bude zajímavé, jak film z roku 2012 ztvární rámec íránské islámské revoluce roku 1979, kdy oficiální operace na záchranu pracovníků ambasády USA z 24. dubna 1980, nazvaná krycím jménem Orlí dráp, skončila poruchami a nouzovým přistáním některých vrtulníků a pak i srážkou, smrtí 8 příslušníků záchranného týmu, posbíráním raněných a mrtvých a ústupem zbývajících strojů na palubu letadlové lodí Nimitz, odkud původně 8 vrtulníků startovalo.

Osvědčený titul (22., 23. XII.) Krakonoš a lyžníci Věry Plívové-Šimkové z roku 1980 vyvolá nostalgickou atmosféru doby kdy vznikal a Anna Karenina z britsko-francouzské produkce z roku 2012 uzavře (27., 30. XII.) kalendářní rok.

Dr. Vít Pospíšil, foto MaK., brnovinky

Kam za kulturou v zimním Brně? Kaleidoskop brnovinek

608-divadlo-maska-Brno-IMG 0407-MaKZa okny sněží, mrzne, v divadlech a koncertních síních je fajn. Podívejte se, kam v prosinci a lednu vyrazit za kulturou. Přinášíme tradiční kulturní kaleidoksop brnovinek.Janáčkovo divadlo uvádí (18., 20., 22., 27., XII.) před Vánoci obligátní Čajkovského balet Louskáček v choreografii ruské baletní školy Vasilije Medvěděva. Dvořákova Rusalka (26. XII.) je poněkud extravagantně pojatá režisérem Vladimírem Morávkem a na Silvestra bude uvedena, publikem oceňovaná, Smetanova Prodaná nevěsta v režii Ondřeje Havelky.


Mahenovo divadlo premiéruje (14. XII.) slavné Apartmá v hotelu Plazza Neila Simona. Pamětníkům se vybaví stejnojmenný film Artura Hillera s Walterem Matthauem v hlavní roli z roku 1971, nebo film Bosé nohy v parku Gene Sakse z roku 1967. Specialitou nejslavnějšího amerického autora komedií je chaplinovský smích skrze slzy.

Charlie Chaplina viděl, jako chudý židovský chlapec, v laciných kinech, v době svého dětství a Velké hospodářské krize. Snový svět filmu ho přivedl k tvorbě a k Pulitzerově ceně za drama v roce 1971 i ke cti, kdy jediné divadlo v New Yorku pojmenované po dramatikovi je na Brodway sídlící, Neil Simon Theater. O to zajímavější bude brněnské zpracování veselohry v režii Lucie Málkové.

Předvánočními představeními bude (16., 23. XII.) tradiční Rybovu Česká mše vánoční a silvestrovská Moliérova Scapinova šibalství v režii Emila Horvátha ml., jehož inscenace Zlatých chlapců zaznamenala u brněnského publika úspěch.


Městské divadlo na Činoherní scéně v rámci předvánočního programu uvádí (20., 21. XII.) Betlém Zbyňka Srby. Jde o koláž z vánočních lidových her, pokus nahlédnout betlémský příběh z více úhlů a zařadit ho do širšího biblického kontextu. Zazní (22., 23. XII.) i tradiční Vánoční koncert Javorů a silvestrovské představení bude komedie u níž se Jan Werich, jako divák na divadle ještě nikdy předtím tolik nenasmál - Jezinky a Bezinky aneb Staré tety a Arsenik Josepha O. Kesselringa.


Divadlo Bolka Polívky uvádí (21. XII.) představení Malého divadla komedie Tak to chodí. Jedná se o autorský projekt v režii Moniky Maláčové s hvězdným obsazením Lenky Filipové - Kudelové, Jana Apolenáře a Ivo Kučery. Dalším hudebním programem je (8. I.) recitál Chantal Poullain s triem Štěpána Markoviče. Základem koncertního vystoupení složeného z francouzských šansonů je album „Chansons“ jež, herečka vydala v roce 2007.


Divadlo Husa na provázku uvádí (14. - 20. XII.) Betlém Jana Antonína Pitínského s podtitulem Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku. Jde o přebásnění biblického textu J. A. Pitínským, v režii Vladimíra Morávka s živým betlémem a zpíváním koled. Nový recitál Andrey Buršové (11. 12. I.) se jmenuje Zabila jsem Johna Lennona.

Vedle hudby nesmrtelných Beatles se inspirovala příběhem vraha Johna Lennona - Marka Davida Chapmana, který po zločinu zůstal na místě a do příjezdu policie si četl knihu Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera, jíž uvedl jako zdroj inspirace svého činu. Byl odsouzen na doživotí a poslední, sedmá žádost, o podmínečné propuštění byla zamítnuta letos v srpnu. Bude zajímavé jaký příběh autorka z této smutné události vytvoří.


Divadlo u stolu uvádí (16. XII.) dramatizaci příběhu z Dostojevského románu Idiot nazvaný Nastasja Filippovna. Inspirací je filmové zpracování Dostojevského pod stejným názvem od režiséra Andrzeje Wajdy z roku 1994 v polsko-japonské koprodukci.


HaDivadlo uvádí (14. XII.) jako hosta Divadlo Letí s hrou Marka O´Rowea Terminus. Autor irský dramatik, vyrůstal v dělnickém předměstí Dublinu, tvrdí, že násilí ve svých hrách načerpal právě tam, jak na ulici, tak z filmových krváků svého mládí.

Dalším prvkem je irská fantazie s prvky nadsmyslna. Psaní Ježíškovi (19., 20. XII.) je původně loutková hra loutkáře 19. století Františka hraběte Pocciho, kde v hlavní roli vystoupí Pavel Liška. Kalendářní rok zakončí (23., 24. XII.) koncert v Alfapasáži, jak jinak než Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.


Buranteatr uvádí (9., 19. XII.) na Stadioně na Kounicově v premiéře Zappa v jahodách Jaromíra Ryšavého. Je otázka co si z života kultovního muzikanta autor vybere. Zda jeho lásku k hudbě Igora Stravinského a našeho nedoceněného skladatele čtvrtónové hudby Aloise Háby, nebo epizodu, kdy na pozvání prezidenta Václava Havla se stal v ČSFR vládním konzultantem pro obchod, kulturní záležitosti a turismus. Po několika týdnech na popud americké administrativy byl odvolán a stal se z něho pouhý kulturní atašé.


Divadlo Polárka premiéruje (15. XII.) pohádku O hodném drakovi určenou nejmenším divákům. Vychází z pohádkových předloh autorů- Františka Langera, Josefa Lady a dalších a ústřední postavou je neškodný, hodný drak. Divácky oblíbený Improvizační večer (18. XII.) má téma Ejhle, člověk!

Diváci mají možnost stát na scéně po boku profesionálních herců a vyzkoušet si, co improvizace obnáší, popřípadě je svými návrhy na improvizační témata dostat do úzkých.


Divadlo studio V uvádí (16. XII.) Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka s podtitulem stomatologická revue Děj se odehrává během jednoho kalendářního týdne a hrdina je nejen znamenitý dentista, ale vyniká i silnými morálními zásadami. Jeho chybou je, že bývá občas poněkud nerozhodný a diváci mu poradí. Je ovšem otázka zda se v inscenaci budou probírat budoucí platby pacientů, např. za plomby.


Divadlo Radost uvádí (13. XII.) Erbenovu Kytici jejíž hororové příběhy korespondují s prodlužující se nocí přelomu roku a Husovické Betlém (20., 21. XII.) je inscenace složená z lidových her, jež ve vánočním čase hráli na začátku 20. století v okolních brněnských vsích, později povýšených na předměstí.


Studio Marta Divadelní fakulty JAMU reprízuje ( 17., 18. XII.) Zprávu o svatém kárání Barbary Herzové a Martina Sládečka. Inspirací má být Franz Kafka, markýz de Sade, Jaroslav Foglar a Nový Zákon a tématem je efemérnost lidského snažení. Premiéra (16. XII.) bude spojena s vernisáží výstavy Jana Droščáka ve foyeru divadla.


Divadlo na Orlí, Hudebně-dramatická laboratoř JAMU uvádí v premiéře (9. XII.) a reprízuje (10., 11., 17.-19. XII.) v Evropě nikdy neuvedený muzikál Johna Kandera, Freda Ebba, Davida Thompsona Taneční maraton na Steel Pier. Autoři muzikálových titulů jako Kabaret nebo Chicago umístili děj z třicátých let 20. století do prostředí slavného zábavního parku na molu, které vybíhá do moře u Atlantic City v New Jersey. Motivací hrdinů je zvítězit a dostat peněžní výhru v dobovém rámci Velké hospodářské krize.


Janáčkova akademie uvádí (19. XII.) v Koncertní sále Hudební fakulty neobvyklý Vánoční koncert kontrabasové třídy a kontrabasového orchestru. Na programu je Giovanni Bottesini, Giuseppe Verdi, Johannes Brahms, Julius Fučík a Wolfgang Amadeus Mozart v přepisu pro kontrabas, což slibuje ojedinělý posluchačský zážitek.


Brněnská Filharmonie uvádí (11. XII.) v Besedním domě koncert Spolku přátel hudby s Názvem Hudebníci dvora Bedřicha Velikého se sólistou flétistou Petrem Pomklou. Bedřich Veliký obávaný v Evropě obzvlášť Marií Terezií, jíž téměř připravil o říši, díky tvrdému drilu své armády, byl nadšeným flétistou.

Tvrdý dril vyžadoval i od svých hudebníků, což byl důvod, že do jeho služeb odmítl vstoupit i sám veliký Johann Sebastian Bach. O to zajímavější je koncert jako dramaturgický počin. Vánoční koncert (13., 14., XII.) ve Wannieck Gallery má program od klasiky po populár a tradiční koncert dětského sboru Kantiléna na Petrově (25. XII.) má v programu koledy.

Novoroční koncert (1. I.) pod taktovkou Petra Altrichtera má v programu I. a II. řadu Slovanských tanců a v Janáčkově divadle zazní (8., 9. I.) za řízení Jakuba Hrůši Beethovenův trojkoncert pro housle, violoncello a klavír a Sukův Azrael.

Exkluzivnost programu zvýrazní sólisté-houslista František Novotný, cellista Michal Kaňka a klavírista David Mareček. Poslední jmenovaný je emeritním ředitelem Filharmonie Brno a současným ředitelem České filharmonie.

Kino Art uvede (17.-19. XII.) z produkce USA filmové drama Argo v režii Bena Afflecka, který hraje i hlavní roli. Tématem je záchrana rukojmích v íránské krizi roku 1979, kdy bylo v Teheránu zajato 52 pracovníků velvyslanectví USA. Dalších 6 se ukrylo v soukromém domě a při nalezení jim hrozila smrt.

Film popisuje operaci CIA na jejich záchranu. Bude zajímavé, jak film z roku 2012 ztvární rámec íránské islámské revoluce roku 1979, kdy oficiální operace na záchranu pracovníků ambasády USA z 24. dubna 1980, nazvaná krycím jménem Orlí dráp, skončila poruchami a nouzovým přistáním některých vrtulníků a pak i srážkou, smrtí 8 příslušníků záchranného týmu, posbíráním raněných a mrtvých a ústupem zbývajících strojů na palubu letadlové lodí Nimitz, odkud původně 8 vrtulníků startovalo.

Osvědčený titul (22., 23. XII.) Krakonoš a lyžníci Věry Plívové-Šimkové z roku 1980 vyvolá nostalgickou atmosféru doby kdy vznikal a Anna Karenina z britsko-francouzské produkce z roku 2012 uzavře (27., 30. XII.) kalendářní rok.

Dr. Vít Pospíšil, foto MaK., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze