brnovinky

Přepnout do PC verze

Kulturní kaleidoskop - hudebně-divadelní říjen a listopad v Brně

Za okny brzy začnou podzimní plískanice, proto je lepší navštívit brněnskou divadelní a hudební scénu. Přečtěte si, co přináší říjen a listopad v Brně. Kulturní kaleidoskop brnovinek přijíždí.


Janáčkovo divadlo uvádí (14.,16. X.) v rámci festivalu Tanec Brno izraelský balet Kibbutz Contemporary Dance Company. V choreografii Rami Beera provedou  tanečníci Baletu Národního divadla Brno balet Kasson (Motýli). Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila zazní (15. X.) v podání nestárnoucího Richarda Nováka jako jednoho ze sólistů. Ve foyeru divadla je k vidění výstava k jeho neuvěřitelnému, kulatému jubileu.

V Redutě začíná ( 4. XI.) divadelní festival Redfest premiérou věhlasného Valmonta, dle románu v dopisech francouzského důstojníka z konce 18. století Choderlose de Laclose. Divák zná několik filmových úprav včetně režie Miloše Formana. Divadelní úpravu Daniela Špinara lze očekávat s napětím. Zatím žádný tvůrce nepřistoupil k autorovi z hlediska jeho profese-pevnostního inženýra. Klíč k osobnosti i dílu Choderose de Laclose tkví v jeho citátu: „Ženy se dobývají jako pevnosti a vše je dovoleno.“ K tomu podotýká autor tohoto kulturního přehledu-dobývání pevností 18. a 19. století byla velmi krvavá záležitost srovnatelná se zákopovou válkou 1914-1918, postihovala jen menší počet lidí.

Slovenské národné divadlo bude na Redfestu hostovat (5. XI.) s představením HollyRoth, s tématikou ze slovenského obrození 19. století, interpretovanou písničkářem Robertem Rothem. Dejvické divadlo uvede (6. XI.) britskou komedii Patricka Marbera Dealers Choice, což v hráčském slangu znamená –kdo rozdává rozhodne. Činoherní klub uvede (10. XI.) Lédu slavného meziválečného jugoslávského autora Miroslava Krleži, v režii Jaroslava Smočka s Petrem Nárožným v hlavní roli.

Městské divadlo na Hudební scéně premiéruje (16. XI.) romantický muzikál Jeckyll a Hyde. Podle novely Roberta L. Stevensona ho upravili skladatel Frank Wildhorn a libretista Leslie Bricuss pro newyorskou Broadway kde slavil úspěch.  

Činoherní scéna Městského divadla uvede (21. X.) v premiéře Výkřiky do tmy s působivým podtitulem Psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech Jde o hru jednoho z nejuznávanějších australských dramatiků a filmových scenáristů Andrewa Bovella, která prošla s velkým ohlasem newyorskou Broadwayí i londýnským divadelním West Endem a dočkala se také úspěšné filmové adaptace. Městské divadlo tak pokračuje ve výpravných projektech s cílem bavit diváka.

Divadlo Bolka Polívky uvádí v premiéře (16. X.) nový díl Komediografu v podání Tomáš Matonohy, Pavla Lišky a dalších protagonistů. Jde o představení inspirované francouzskými a německými mistry černého humoru a grotesky A. Jarrym, Ch. Morgensternem a dalšími. Návštěva u pana Greena na třech kontinentech hraného dramatika a scénáristy Jeffa Barona přivede (21. X.) na scénu brněnským pamětníkům dobře známého Stanislava Zindulku v generační konfrontaci s Matějem Hádkem.

Divadlo Husa na provázku uvádí (1. XI.) premiéru hry Trosečník III. Po slavné inscenaci Bolka Polívky z roku 1977 se po třiceti pěti letech se na prkna divadla vrací téma trosečníka. Jde o autorskou inscenaci čerstvého absolventa činoherní režie Jána Mikuše, režiséra, autora a herce. Za inscenaci Werther-Werther mu festival Příští vlna/Next wave udělil ocenění Objev roku, v Ceně Konstantina Trepleva získal 2. místo za nejlepší původní hru roku, jeho inscenace se objevily na festivalech v Moskvě a Londýně.

Leoš aneb Tvá nejvěrnější je v premiéře (11. XI.) nová hra Milana Uhdeho a Miloše Štědroně o Leoši Janáčkovi. Vystoupí tři Janáčkové- chlapec, mladý muž a zralý člověk i šest žen jež je okouzlovaly. Lze jen očekávat zda autoři naváží na své úspěšné provázkovské inscenace z doby největší slávy tohoto divadla před desítkami let.

Divadlo u stolu uvádí inscenaci Ondřeje Elbela Po zkoušce Ingmara Bergmana. Hra má výrazně autobiografickými rysy, shrnuje Bergmanovy názory na divadlo a reflektuje jeho divadelní zkušenost.

HaDivadlo uvádí (17. X.) inscenaci EKG o lásce a hospodě. EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu. Autoři tentokrát pozvali do brněnského HaDivadla dramatika Arnošta Goldflama, anarchistu a autora Zápisků z výčepů lihovin Michala Mareše a hospodského a básníka Švandu.

Spadlo z nebe (29. X.) je inscenace sdružení mimů Služebníci Lorda Alfréda. Jde o představení pro tři herce ze života broučků, kde se bude využívat žonglérských, akrobatických a mimických akcí doprovázené živou kapelou.

Divadelní studio V uvádí (29. X.) pohádku na motivy Boženy Němcové Čertův švagr aneb jak sirotek Jaromír nenašel pochopení u lidí zastání našel až v pekle. Jde o další vděčné představení pro nejmenší.

Divadlo Polárka uvádí festival Dramatická klimatická změna a Afrika. V jeho rámci vystoupí (14. X.) Teatr In Spe z Lublinu, divadlo Berliner compagnie (15. X.) a Polárka (16. X.) uvede inscenaci Romana Sikory podle románu Julese Verna Zmatek nad zmatek. Tématem je globální oteplování a inscenace jsou součástí mezinárodního projektu, který vzniká pod záštitou EU, ve spolupráci s Ekumenickou akademií Praha, a Kulturním centrem v Lublinu. Je příznačné, že u nás je některými předními politiky oteplování zpochybňováno. V Polsku však myslí v širších souvislostech. Od roku 1945 mají zájem o Afriku a její problémy. Jedna z největších sbírek afrických etnografik se nachází v štětínském muzeu, jako výsledek námořních styků.

Divadlo Radost uvádí (16. 23. 30. X.) v exkluzivním prostředí Muzea loutek Tři pohádky pro rošťáky jejichž autorem, režisérem i autorem hudby je Vlastimil Peška. Jde o zapojení malých diváků do hry a zároveň předvedení pokladů jednoho z našich mála muzeí věnovaných fenoménu loutkového divadla.

Brněnská Filharmonie uvede (18. X.) v Besedním domě na koncertě Spolku přátel hudby, Janáčkovo kvarteto s egyptským klavíristou Ramsi Yassou s programem Kvartetem č. 1 na Tolstého Kreuzerovu sonátu Leoše Janáčka a Klavírním kvintetem f moll Johannesa Brahmse. V rámci Spolku přátel hudby vystoupí ( 1. X.) opět v Besedním domě letošní jubilant Richard Novák s Mahlerovými Písněmi potulného tovaryše a Alexandar Markovič v Janáčkově divadle uvede (3. 4. X.) posluchačsky vděčnou Symfonii č. 2 C dur Roberta Schumanna a vzácně hranou Symfonii č. 2 c moll Alexandra Skrjabina.

Moravský podzim 2011 je nejvýznamnější brněnskou hudební událostí a zároveň se stává bienálním. Bude se střídat s festivalem Janáček pořádaným Národním divadlem Brno a přejde od agentury Ars/Koncert pod Filharmonii Brno. Lze doufat, že si tak zachová svou vysokou úroveň. V působivém prostředí baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde v sousedství tesknil v klášteře malý Janáček po domově, zazní (16. X.) Janáčkův Amarus inspirovaný klášterním prostředím a Schubertova Mše č. 2 G dur.

V konventu Milosrdných bratří přednese (17. X.) Pavel Haas kvartet Šostakoviče a v Domě umění (18. X.) holandské akordeonové duo TOEAC, Bacha, Griega a Piazzollu. V Besedním domě provede (19. X.) Duo Ardašev klavírní skladby pro čtyři ruce Liszta, Brahmse a Schuberta. Zlatým hřebem bude zakončení v Janáčkově divadle kde zazní (21. X.) Prokofjev a Rachmaninov v podání Ruského akademického orchestru města Voroněž. Brněnské publikum bude tak mít vzácnou možnost si poslechnout ruskou interpretační školu

Kino Art uvádí (24.-28. X.) festival německy mluvících filmů Filmfest. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání. Brněnská část bude oficiálně zahájena (24. X.) uvedením filmu Lollipop Monster za účasti mladé německé režisérky Zisky Riemann. Její filmová prvotina, zachycující zmatky dvou dospívajících dívek patřila v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech k nejzajímavějším titulům.

Můj otec Jiří Voskovec (19.-20. X.) je dokumentární film režisérky Libuše Rudinské o osobním životě a umělecké kariéře Jiřího Voskovce od jeho příchodu do USA v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Film je vyprávěn z pohledu jeho mladší dcery Gigi, která po letech zjišťuje kdo byl její otec Jiří-George Voskovec.

Jeskyně snů ( 29.-31. X.) je film oscarového režiséra Wernera Herzoga. V 3D technologii diváka provádí jeskynním systémem v malebném údolí řeky Ardeche kam v roce 1994 vstoupil jako první člověk francouzský archeolog Chauvet. Jde o mimořádný objev kolekce paleolitických jeskynních maleb. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a režisér byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Divák tak uvidí prostory jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

text Dr. Vít Pospíšil, ilustrační foto MaK., brnovinky

{linkr:related;keywords:divadlo;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Za okny brzy začnou podzimní plískanice, proto je lepší navštívit brněnskou divadelní a hudební scénu. Přečtěte si, co přináší říjen a listopad v Brně. Kulturní kaleidoskop brnovinek přijíždí.

Janáčkovo divadlo uvádí (14.,16. X.) v rámci festivalu Tanec Brno izraelský balet Kibbutz Contemporary Dance Company. V choreografii Rami Beera provedou  tanečníci Baletu Národního divadla Brno balet Kasson (Motýli). Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila zazní (15. X.) v podání nestárnoucího Richarda Nováka jako jednoho ze sólistů. Ve foyeru divadla je k vidění výstava k jeho neuvěřitelnému, kulatému jubileu.

V Redutě začíná ( 4. XI.) divadelní festival Redfest premiérou věhlasného Valmonta, dle románu v dopisech francouzského důstojníka z konce 18. století Choderlose de Laclose. Divák zná několik filmových úprav včetně režie Miloše Formana. Divadelní úpravu Daniela Špinara lze očekávat s napětím. Zatím žádný tvůrce nepřistoupil k autorovi z hlediska jeho profese-pevnostního inženýra. Klíč k osobnosti i dílu Choderose de Laclose tkví v jeho citátu: „Ženy se dobývají jako pevnosti a vše je dovoleno.“ K tomu podotýká autor tohoto kulturního přehledu-dobývání pevností 18. a 19. století byla velmi krvavá záležitost srovnatelná se zákopovou válkou 1914-1918, postihovala jen menší počet lidí.

Slovenské národné divadlo bude na Redfestu hostovat (5. XI.) s představením HollyRoth, s tématikou ze slovenského obrození 19. století, interpretovanou písničkářem Robertem Rothem. Dejvické divadlo uvede (6. XI.) britskou komedii Patricka Marbera Dealers Choice, což v hráčském slangu znamená –kdo rozdává rozhodne. Činoherní klub uvede (10. XI.) Lédu slavného meziválečného jugoslávského autora Miroslava Krleži, v režii Jaroslava Smočka s Petrem Nárožným v hlavní roli.

Městské divadlo na Hudební scéně premiéruje (16. XI.) romantický muzikál Jeckyll a Hyde. Podle novely Roberta L. Stevensona ho upravili skladatel Frank Wildhorn a libretista Leslie Bricuss pro newyorskou Broadway kde slavil úspěch.  

Činoherní scéna Městského divadla uvede (21. X.) v premiéře Výkřiky do tmy s působivým podtitulem Psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech Jde o hru jednoho z nejuznávanějších australských dramatiků a filmových scenáristů Andrewa Bovella, která prošla s velkým ohlasem newyorskou Broadwayí i londýnským divadelním West Endem a dočkala se také úspěšné filmové adaptace. Městské divadlo tak pokračuje ve výpravných projektech s cílem bavit diváka.

Divadlo Bolka Polívky uvádí v premiéře (16. X.) nový díl Komediografu v podání Tomáš Matonohy, Pavla Lišky a dalších protagonistů. Jde o představení inspirované francouzskými a německými mistry černého humoru a grotesky A. Jarrym, Ch. Morgensternem a dalšími. Návštěva u pana Greena na třech kontinentech hraného dramatika a scénáristy Jeffa Barona přivede (21. X.) na scénu brněnským pamětníkům dobře známého Stanislava Zindulku v generační konfrontaci s Matějem Hádkem.

Divadlo Husa na provázku uvádí (1. XI.) premiéru hry Trosečník III. Po slavné inscenaci Bolka Polívky z roku 1977 se po třiceti pěti letech se na prkna divadla vrací téma trosečníka. Jde o autorskou inscenaci čerstvého absolventa činoherní režie Jána Mikuše, režiséra, autora a herce. Za inscenaci Werther-Werther mu festival Příští vlna/Next wave udělil ocenění Objev roku, v Ceně Konstantina Trepleva získal 2. místo za nejlepší původní hru roku, jeho inscenace se objevily na festivalech v Moskvě a Londýně.

Leoš aneb Tvá nejvěrnější je v premiéře (11. XI.) nová hra Milana Uhdeho a Miloše Štědroně o Leoši Janáčkovi. Vystoupí tři Janáčkové- chlapec, mladý muž a zralý člověk i šest žen jež je okouzlovaly. Lze jen očekávat zda autoři naváží na své úspěšné provázkovské inscenace z doby největší slávy tohoto divadla před desítkami let.

Divadlo u stolu uvádí inscenaci Ondřeje Elbela Po zkoušce Ingmara Bergmana. Hra má výrazně autobiografickými rysy, shrnuje Bergmanovy názory na divadlo a reflektuje jeho divadelní zkušenost.

HaDivadlo uvádí (17. X.) inscenaci EKG o lásce a hospodě. EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu. Autoři tentokrát pozvali do brněnského HaDivadla dramatika Arnošta Goldflama, anarchistu a autora Zápisků z výčepů lihovin Michala Mareše a hospodského a básníka Švandu.

Spadlo z nebe (29. X.) je inscenace sdružení mimů Služebníci Lorda Alfréda. Jde o představení pro tři herce ze života broučků, kde se bude využívat žonglérských, akrobatických a mimických akcí doprovázené živou kapelou.

Divadelní studio V uvádí (29. X.) pohádku na motivy Boženy Němcové Čertův švagr aneb jak sirotek Jaromír nenašel pochopení u lidí zastání našel až v pekle. Jde o další vděčné představení pro nejmenší.

Divadlo Polárka uvádí festival Dramatická klimatická změna a Afrika. V jeho rámci vystoupí (14. X.) Teatr In Spe z Lublinu, divadlo Berliner compagnie (15. X.) a Polárka (16. X.) uvede inscenaci Romana Sikory podle románu Julese Verna Zmatek nad zmatek. Tématem je globální oteplování a inscenace jsou součástí mezinárodního projektu, který vzniká pod záštitou EU, ve spolupráci s Ekumenickou akademií Praha, a Kulturním centrem v Lublinu. Je příznačné, že u nás je některými předními politiky oteplování zpochybňováno. V Polsku však myslí v širších souvislostech. Od roku 1945 mají zájem o Afriku a její problémy. Jedna z největších sbírek afrických etnografik se nachází v štětínském muzeu, jako výsledek námořních styků.

Divadlo Radost uvádí (16. 23. 30. X.) v exkluzivním prostředí Muzea loutek Tři pohádky pro rošťáky jejichž autorem, režisérem i autorem hudby je Vlastimil Peška. Jde o zapojení malých diváků do hry a zároveň předvedení pokladů jednoho z našich mála muzeí věnovaných fenoménu loutkového divadla.

Brněnská Filharmonie uvede (18. X.) v Besedním domě na koncertě Spolku přátel hudby, Janáčkovo kvarteto s egyptským klavíristou Ramsi Yassou s programem Kvartetem č. 1 na Tolstého Kreuzerovu sonátu Leoše Janáčka a Klavírním kvintetem f moll Johannesa Brahmse. V rámci Spolku přátel hudby vystoupí ( 1. X.) opět v Besedním domě letošní jubilant Richard Novák s Mahlerovými Písněmi potulného tovaryše a Alexandar Markovič v Janáčkově divadle uvede (3. 4. X.) posluchačsky vděčnou Symfonii č. 2 C dur Roberta Schumanna a vzácně hranou Symfonii č. 2 c moll Alexandra Skrjabina.

Moravský podzim 2011 je nejvýznamnější brněnskou hudební událostí a zároveň se stává bienálním. Bude se střídat s festivalem Janáček pořádaným Národním divadlem Brno a přejde od agentury Ars/Koncert pod Filharmonii Brno. Lze doufat, že si tak zachová svou vysokou úroveň. V působivém prostředí baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde v sousedství tesknil v klášteře malý Janáček po domově, zazní (16. X.) Janáčkův Amarus inspirovaný klášterním prostředím a Schubertova Mše č. 2 G dur.

V konventu Milosrdných bratří přednese (17. X.) Pavel Haas kvartet Šostakoviče a v Domě umění (18. X.) holandské akordeonové duo TOEAC, Bacha, Griega a Piazzollu. V Besedním domě provede (19. X.) Duo Ardašev klavírní skladby pro čtyři ruce Liszta, Brahmse a Schuberta. Zlatým hřebem bude zakončení v Janáčkově divadle kde zazní (21. X.) Prokofjev a Rachmaninov v podání Ruského akademického orchestru města Voroněž. Brněnské publikum bude tak mít vzácnou možnost si poslechnout ruskou interpretační školu

Kino Art uvádí (24.-28. X.) festival německy mluvících filmů Filmfest. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání. Brněnská část bude oficiálně zahájena (24. X.) uvedením filmu Lollipop Monster za účasti mladé německé režisérky Zisky Riemann. Její filmová prvotina, zachycující zmatky dvou dospívajících dívek patřila v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech k nejzajímavějším titulům.

Můj otec Jiří Voskovec (19.-20. X.) je dokumentární film režisérky Libuše Rudinské o osobním životě a umělecké kariéře Jiřího Voskovce od jeho příchodu do USA v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Film je vyprávěn z pohledu jeho mladší dcery Gigi, která po letech zjišťuje kdo byl její otec Jiří-George Voskovec.

Jeskyně snů ( 29.-31. X.) je film oscarového režiséra Wernera Herzoga. V 3D technologii diváka provádí jeskynním systémem v malebném údolí řeky Ardeche kam v roce 1994 vstoupil jako první člověk francouzský archeolog Chauvet. Jde o mimořádný objev kolekce paleolitických jeskynních maleb. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a režisér byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Divák tak uvidí prostory jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

text Dr. Vít Pospíšil, ilustrační foto MaK., brnovinky

{linkr:related;keywords:divadlo;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Kulturní kaleidoskop - hudebně-divadelní říjen a listopad v Brně

Za okny brzy začnou podzimní plískanice, proto je lepší navštívit brněnskou divadelní a hudební scénu. Přečtěte si, co přináší říjen a listopad v Brně. Kulturní kaleidoskop brnovinek přijíždí.


Janáčkovo divadlo uvádí (14.,16. X.) v rámci festivalu Tanec Brno izraelský balet Kibbutz Contemporary Dance Company. V choreografii Rami Beera provedou  tanečníci Baletu Národního divadla Brno balet Kasson (Motýli). Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila zazní (15. X.) v podání nestárnoucího Richarda Nováka jako jednoho ze sólistů. Ve foyeru divadla je k vidění výstava k jeho neuvěřitelnému, kulatému jubileu.

V Redutě začíná ( 4. XI.) divadelní festival Redfest premiérou věhlasného Valmonta, dle románu v dopisech francouzského důstojníka z konce 18. století Choderlose de Laclose. Divák zná několik filmových úprav včetně režie Miloše Formana. Divadelní úpravu Daniela Špinara lze očekávat s napětím. Zatím žádný tvůrce nepřistoupil k autorovi z hlediska jeho profese-pevnostního inženýra. Klíč k osobnosti i dílu Choderose de Laclose tkví v jeho citátu: „Ženy se dobývají jako pevnosti a vše je dovoleno.“ K tomu podotýká autor tohoto kulturního přehledu-dobývání pevností 18. a 19. století byla velmi krvavá záležitost srovnatelná se zákopovou válkou 1914-1918, postihovala jen menší počet lidí.

Slovenské národné divadlo bude na Redfestu hostovat (5. XI.) s představením HollyRoth, s tématikou ze slovenského obrození 19. století, interpretovanou písničkářem Robertem Rothem. Dejvické divadlo uvede (6. XI.) britskou komedii Patricka Marbera Dealers Choice, což v hráčském slangu znamená –kdo rozdává rozhodne. Činoherní klub uvede (10. XI.) Lédu slavného meziválečného jugoslávského autora Miroslava Krleži, v režii Jaroslava Smočka s Petrem Nárožným v hlavní roli.

Městské divadlo na Hudební scéně premiéruje (16. XI.) romantický muzikál Jeckyll a Hyde. Podle novely Roberta L. Stevensona ho upravili skladatel Frank Wildhorn a libretista Leslie Bricuss pro newyorskou Broadway kde slavil úspěch.  

Činoherní scéna Městského divadla uvede (21. X.) v premiéře Výkřiky do tmy s působivým podtitulem Psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech Jde o hru jednoho z nejuznávanějších australských dramatiků a filmových scenáristů Andrewa Bovella, která prošla s velkým ohlasem newyorskou Broadwayí i londýnským divadelním West Endem a dočkala se také úspěšné filmové adaptace. Městské divadlo tak pokračuje ve výpravných projektech s cílem bavit diváka.

Divadlo Bolka Polívky uvádí v premiéře (16. X.) nový díl Komediografu v podání Tomáš Matonohy, Pavla Lišky a dalších protagonistů. Jde o představení inspirované francouzskými a německými mistry černého humoru a grotesky A. Jarrym, Ch. Morgensternem a dalšími. Návštěva u pana Greena na třech kontinentech hraného dramatika a scénáristy Jeffa Barona přivede (21. X.) na scénu brněnským pamětníkům dobře známého Stanislava Zindulku v generační konfrontaci s Matějem Hádkem.

Divadlo Husa na provázku uvádí (1. XI.) premiéru hry Trosečník III. Po slavné inscenaci Bolka Polívky z roku 1977 se po třiceti pěti letech se na prkna divadla vrací téma trosečníka. Jde o autorskou inscenaci čerstvého absolventa činoherní režie Jána Mikuše, režiséra, autora a herce. Za inscenaci Werther-Werther mu festival Příští vlna/Next wave udělil ocenění Objev roku, v Ceně Konstantina Trepleva získal 2. místo za nejlepší původní hru roku, jeho inscenace se objevily na festivalech v Moskvě a Londýně.

Leoš aneb Tvá nejvěrnější je v premiéře (11. XI.) nová hra Milana Uhdeho a Miloše Štědroně o Leoši Janáčkovi. Vystoupí tři Janáčkové- chlapec, mladý muž a zralý člověk i šest žen jež je okouzlovaly. Lze jen očekávat zda autoři naváží na své úspěšné provázkovské inscenace z doby největší slávy tohoto divadla před desítkami let.

Divadlo u stolu uvádí inscenaci Ondřeje Elbela Po zkoušce Ingmara Bergmana. Hra má výrazně autobiografickými rysy, shrnuje Bergmanovy názory na divadlo a reflektuje jeho divadelní zkušenost.

HaDivadlo uvádí (17. X.) inscenaci EKG o lásce a hospodě. EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu. Autoři tentokrát pozvali do brněnského HaDivadla dramatika Arnošta Goldflama, anarchistu a autora Zápisků z výčepů lihovin Michala Mareše a hospodského a básníka Švandu.

Spadlo z nebe (29. X.) je inscenace sdružení mimů Služebníci Lorda Alfréda. Jde o představení pro tři herce ze života broučků, kde se bude využívat žonglérských, akrobatických a mimických akcí doprovázené živou kapelou.

Divadelní studio V uvádí (29. X.) pohádku na motivy Boženy Němcové Čertův švagr aneb jak sirotek Jaromír nenašel pochopení u lidí zastání našel až v pekle. Jde o další vděčné představení pro nejmenší.

Divadlo Polárka uvádí festival Dramatická klimatická změna a Afrika. V jeho rámci vystoupí (14. X.) Teatr In Spe z Lublinu, divadlo Berliner compagnie (15. X.) a Polárka (16. X.) uvede inscenaci Romana Sikory podle románu Julese Verna Zmatek nad zmatek. Tématem je globální oteplování a inscenace jsou součástí mezinárodního projektu, který vzniká pod záštitou EU, ve spolupráci s Ekumenickou akademií Praha, a Kulturním centrem v Lublinu. Je příznačné, že u nás je některými předními politiky oteplování zpochybňováno. V Polsku však myslí v širších souvislostech. Od roku 1945 mají zájem o Afriku a její problémy. Jedna z největších sbírek afrických etnografik se nachází v štětínském muzeu, jako výsledek námořních styků.

Divadlo Radost uvádí (16. 23. 30. X.) v exkluzivním prostředí Muzea loutek Tři pohádky pro rošťáky jejichž autorem, režisérem i autorem hudby je Vlastimil Peška. Jde o zapojení malých diváků do hry a zároveň předvedení pokladů jednoho z našich mála muzeí věnovaných fenoménu loutkového divadla.

Brněnská Filharmonie uvede (18. X.) v Besedním domě na koncertě Spolku přátel hudby, Janáčkovo kvarteto s egyptským klavíristou Ramsi Yassou s programem Kvartetem č. 1 na Tolstého Kreuzerovu sonátu Leoše Janáčka a Klavírním kvintetem f moll Johannesa Brahmse. V rámci Spolku přátel hudby vystoupí ( 1. X.) opět v Besedním domě letošní jubilant Richard Novák s Mahlerovými Písněmi potulného tovaryše a Alexandar Markovič v Janáčkově divadle uvede (3. 4. X.) posluchačsky vděčnou Symfonii č. 2 C dur Roberta Schumanna a vzácně hranou Symfonii č. 2 c moll Alexandra Skrjabina.

Moravský podzim 2011 je nejvýznamnější brněnskou hudební událostí a zároveň se stává bienálním. Bude se střídat s festivalem Janáček pořádaným Národním divadlem Brno a přejde od agentury Ars/Koncert pod Filharmonii Brno. Lze doufat, že si tak zachová svou vysokou úroveň. V působivém prostředí baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde v sousedství tesknil v klášteře malý Janáček po domově, zazní (16. X.) Janáčkův Amarus inspirovaný klášterním prostředím a Schubertova Mše č. 2 G dur.

V konventu Milosrdných bratří přednese (17. X.) Pavel Haas kvartet Šostakoviče a v Domě umění (18. X.) holandské akordeonové duo TOEAC, Bacha, Griega a Piazzollu. V Besedním domě provede (19. X.) Duo Ardašev klavírní skladby pro čtyři ruce Liszta, Brahmse a Schuberta. Zlatým hřebem bude zakončení v Janáčkově divadle kde zazní (21. X.) Prokofjev a Rachmaninov v podání Ruského akademického orchestru města Voroněž. Brněnské publikum bude tak mít vzácnou možnost si poslechnout ruskou interpretační školu

Kino Art uvádí (24.-28. X.) festival německy mluvících filmů Filmfest. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání. Brněnská část bude oficiálně zahájena (24. X.) uvedením filmu Lollipop Monster za účasti mladé německé režisérky Zisky Riemann. Její filmová prvotina, zachycující zmatky dvou dospívajících dívek patřila v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech k nejzajímavějším titulům.

Můj otec Jiří Voskovec (19.-20. X.) je dokumentární film režisérky Libuše Rudinské o osobním životě a umělecké kariéře Jiřího Voskovce od jeho příchodu do USA v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Film je vyprávěn z pohledu jeho mladší dcery Gigi, která po letech zjišťuje kdo byl její otec Jiří-George Voskovec.

Jeskyně snů ( 29.-31. X.) je film oscarového režiséra Wernera Herzoga. V 3D technologii diváka provádí jeskynním systémem v malebném údolí řeky Ardeche kam v roce 1994 vstoupil jako první člověk francouzský archeolog Chauvet. Jde o mimořádný objev kolekce paleolitických jeskynních maleb. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a režisér byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Divák tak uvidí prostory jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

text Dr. Vít Pospíšil, ilustrační foto MaK., brnovinky

{linkr:related;keywords:divadlo;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Za okny brzy začnou podzimní plískanice, proto je lepší navštívit brněnskou divadelní a hudební scénu. Přečtěte si, co přináší říjen a listopad v Brně. Kulturní kaleidoskop brnovinek přijíždí.

Janáčkovo divadlo uvádí (14.,16. X.) v rámci festivalu Tanec Brno izraelský balet Kibbutz Contemporary Dance Company. V choreografii Rami Beera provedou  tanečníci Baletu Národního divadla Brno balet Kasson (Motýli). Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila zazní (15. X.) v podání nestárnoucího Richarda Nováka jako jednoho ze sólistů. Ve foyeru divadla je k vidění výstava k jeho neuvěřitelnému, kulatému jubileu.

V Redutě začíná ( 4. XI.) divadelní festival Redfest premiérou věhlasného Valmonta, dle románu v dopisech francouzského důstojníka z konce 18. století Choderlose de Laclose. Divák zná několik filmových úprav včetně režie Miloše Formana. Divadelní úpravu Daniela Špinara lze očekávat s napětím. Zatím žádný tvůrce nepřistoupil k autorovi z hlediska jeho profese-pevnostního inženýra. Klíč k osobnosti i dílu Choderose de Laclose tkví v jeho citátu: „Ženy se dobývají jako pevnosti a vše je dovoleno.“ K tomu podotýká autor tohoto kulturního přehledu-dobývání pevností 18. a 19. století byla velmi krvavá záležitost srovnatelná se zákopovou válkou 1914-1918, postihovala jen menší počet lidí.

Slovenské národné divadlo bude na Redfestu hostovat (5. XI.) s představením HollyRoth, s tématikou ze slovenského obrození 19. století, interpretovanou písničkářem Robertem Rothem. Dejvické divadlo uvede (6. XI.) britskou komedii Patricka Marbera Dealers Choice, což v hráčském slangu znamená –kdo rozdává rozhodne. Činoherní klub uvede (10. XI.) Lédu slavného meziválečného jugoslávského autora Miroslava Krleži, v režii Jaroslava Smočka s Petrem Nárožným v hlavní roli.

Městské divadlo na Hudební scéně premiéruje (16. XI.) romantický muzikál Jeckyll a Hyde. Podle novely Roberta L. Stevensona ho upravili skladatel Frank Wildhorn a libretista Leslie Bricuss pro newyorskou Broadway kde slavil úspěch.  

Činoherní scéna Městského divadla uvede (21. X.) v premiéře Výkřiky do tmy s působivým podtitulem Psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech Jde o hru jednoho z nejuznávanějších australských dramatiků a filmových scenáristů Andrewa Bovella, která prošla s velkým ohlasem newyorskou Broadwayí i londýnským divadelním West Endem a dočkala se také úspěšné filmové adaptace. Městské divadlo tak pokračuje ve výpravných projektech s cílem bavit diváka.

Divadlo Bolka Polívky uvádí v premiéře (16. X.) nový díl Komediografu v podání Tomáš Matonohy, Pavla Lišky a dalších protagonistů. Jde o představení inspirované francouzskými a německými mistry černého humoru a grotesky A. Jarrym, Ch. Morgensternem a dalšími. Návštěva u pana Greena na třech kontinentech hraného dramatika a scénáristy Jeffa Barona přivede (21. X.) na scénu brněnským pamětníkům dobře známého Stanislava Zindulku v generační konfrontaci s Matějem Hádkem.

Divadlo Husa na provázku uvádí (1. XI.) premiéru hry Trosečník III. Po slavné inscenaci Bolka Polívky z roku 1977 se po třiceti pěti letech se na prkna divadla vrací téma trosečníka. Jde o autorskou inscenaci čerstvého absolventa činoherní režie Jána Mikuše, režiséra, autora a herce. Za inscenaci Werther-Werther mu festival Příští vlna/Next wave udělil ocenění Objev roku, v Ceně Konstantina Trepleva získal 2. místo za nejlepší původní hru roku, jeho inscenace se objevily na festivalech v Moskvě a Londýně.

Leoš aneb Tvá nejvěrnější je v premiéře (11. XI.) nová hra Milana Uhdeho a Miloše Štědroně o Leoši Janáčkovi. Vystoupí tři Janáčkové- chlapec, mladý muž a zralý člověk i šest žen jež je okouzlovaly. Lze jen očekávat zda autoři naváží na své úspěšné provázkovské inscenace z doby největší slávy tohoto divadla před desítkami let.

Divadlo u stolu uvádí inscenaci Ondřeje Elbela Po zkoušce Ingmara Bergmana. Hra má výrazně autobiografickými rysy, shrnuje Bergmanovy názory na divadlo a reflektuje jeho divadelní zkušenost.

HaDivadlo uvádí (17. X.) inscenaci EKG o lásce a hospodě. EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu. Autoři tentokrát pozvali do brněnského HaDivadla dramatika Arnošta Goldflama, anarchistu a autora Zápisků z výčepů lihovin Michala Mareše a hospodského a básníka Švandu.

Spadlo z nebe (29. X.) je inscenace sdružení mimů Služebníci Lorda Alfréda. Jde o představení pro tři herce ze života broučků, kde se bude využívat žonglérských, akrobatických a mimických akcí doprovázené živou kapelou.

Divadelní studio V uvádí (29. X.) pohádku na motivy Boženy Němcové Čertův švagr aneb jak sirotek Jaromír nenašel pochopení u lidí zastání našel až v pekle. Jde o další vděčné představení pro nejmenší.

Divadlo Polárka uvádí festival Dramatická klimatická změna a Afrika. V jeho rámci vystoupí (14. X.) Teatr In Spe z Lublinu, divadlo Berliner compagnie (15. X.) a Polárka (16. X.) uvede inscenaci Romana Sikory podle románu Julese Verna Zmatek nad zmatek. Tématem je globální oteplování a inscenace jsou součástí mezinárodního projektu, který vzniká pod záštitou EU, ve spolupráci s Ekumenickou akademií Praha, a Kulturním centrem v Lublinu. Je příznačné, že u nás je některými předními politiky oteplování zpochybňováno. V Polsku však myslí v širších souvislostech. Od roku 1945 mají zájem o Afriku a její problémy. Jedna z největších sbírek afrických etnografik se nachází v štětínském muzeu, jako výsledek námořních styků.

Divadlo Radost uvádí (16. 23. 30. X.) v exkluzivním prostředí Muzea loutek Tři pohádky pro rošťáky jejichž autorem, režisérem i autorem hudby je Vlastimil Peška. Jde o zapojení malých diváků do hry a zároveň předvedení pokladů jednoho z našich mála muzeí věnovaných fenoménu loutkového divadla.

Brněnská Filharmonie uvede (18. X.) v Besedním domě na koncertě Spolku přátel hudby, Janáčkovo kvarteto s egyptským klavíristou Ramsi Yassou s programem Kvartetem č. 1 na Tolstého Kreuzerovu sonátu Leoše Janáčka a Klavírním kvintetem f moll Johannesa Brahmse. V rámci Spolku přátel hudby vystoupí ( 1. X.) opět v Besedním domě letošní jubilant Richard Novák s Mahlerovými Písněmi potulného tovaryše a Alexandar Markovič v Janáčkově divadle uvede (3. 4. X.) posluchačsky vděčnou Symfonii č. 2 C dur Roberta Schumanna a vzácně hranou Symfonii č. 2 c moll Alexandra Skrjabina.

Moravský podzim 2011 je nejvýznamnější brněnskou hudební událostí a zároveň se stává bienálním. Bude se střídat s festivalem Janáček pořádaným Národním divadlem Brno a přejde od agentury Ars/Koncert pod Filharmonii Brno. Lze doufat, že si tak zachová svou vysokou úroveň. V působivém prostředí baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde v sousedství tesknil v klášteře malý Janáček po domově, zazní (16. X.) Janáčkův Amarus inspirovaný klášterním prostředím a Schubertova Mše č. 2 G dur.

V konventu Milosrdných bratří přednese (17. X.) Pavel Haas kvartet Šostakoviče a v Domě umění (18. X.) holandské akordeonové duo TOEAC, Bacha, Griega a Piazzollu. V Besedním domě provede (19. X.) Duo Ardašev klavírní skladby pro čtyři ruce Liszta, Brahmse a Schuberta. Zlatým hřebem bude zakončení v Janáčkově divadle kde zazní (21. X.) Prokofjev a Rachmaninov v podání Ruského akademického orchestru města Voroněž. Brněnské publikum bude tak mít vzácnou možnost si poslechnout ruskou interpretační školu

Kino Art uvádí (24.-28. X.) festival německy mluvících filmů Filmfest. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání. Brněnská část bude oficiálně zahájena (24. X.) uvedením filmu Lollipop Monster za účasti mladé německé režisérky Zisky Riemann. Její filmová prvotina, zachycující zmatky dvou dospívajících dívek patřila v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech k nejzajímavějším titulům.

Můj otec Jiří Voskovec (19.-20. X.) je dokumentární film režisérky Libuše Rudinské o osobním životě a umělecké kariéře Jiřího Voskovce od jeho příchodu do USA v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Film je vyprávěn z pohledu jeho mladší dcery Gigi, která po letech zjišťuje kdo byl její otec Jiří-George Voskovec.

Jeskyně snů ( 29.-31. X.) je film oscarového režiséra Wernera Herzoga. V 3D technologii diváka provádí jeskynním systémem v malebném údolí řeky Ardeche kam v roce 1994 vstoupil jako první člověk francouzský archeolog Chauvet. Jde o mimořádný objev kolekce paleolitických jeskynních maleb. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a režisér byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Divák tak uvidí prostory jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

text Dr. Vít Pospíšil, ilustrační foto MaK., brnovinky

{linkr:related;keywords:divadlo;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze