brnovinky

Přepnout do PC verze

Shakespeare nebo flamenco? Letní kulturní kaleidoskop v Brně

608_Vesele_panicky_windsorske_LSS_Brno_wp-18_MaKrPrázdniny už klepou na dveře. Otevírá se doba festivalů a vystoupení pod širou oblohou. Podívejte se, kam v létě 2012 po Brně vyrazit za kulturou. brnovinkový kaleidoskop přináší další porci divadelních a hudebních tipů.


V Janáčkově divadle proběhne (25. VI.) zahajovací večer festivalu Tanec Brno. Vystoupí soubor 420People s choreografií 14 ´20´´Jiřího Kyliána, jednoho z největších světových choreografů. Následovat bude choreografie Václava Kuneše, který v Brně představí svou novinku Wind-up. Večer zakončí Pražský Komorní Balet choreografií Mono no aware Hany Turečkové. Lze se tak těšit na to nejlepší ze současného tance.

V Redutě bude druhé představení (26. VI.) s taneční komedií z lázeňského prostředí Perfektní Den aneb Mr. Gluteus Maximus v interpretaci souboru Dot504 Dance Company. Choreografii vytvořila Lenka Vágnerová, držitelka tří nominací na Cenu Thálie.

V Mahenově divadle bude uvedeno (29. VI.) poslední představení s názvem Kdo tančí, nezlobí! Představí taneční umění žáků Baletní škola I. V. Psoty a jejich hostů. Premiéra (22. VI.). snad nejhranější Shakespearovy hry Romeo a Julie navazuje na dramaturgickou linií činohry v uvádění tohoto nejslavnějšího dramatika.

Po Richardu III., inscenaci Konec dobrý, všechno dobré, Antoniovi a Kleopatře je Romeo a Julie zaručeným diváckým titulem. Režie je svěřena Martinu Stropnickému, jehož režijní přístup je označován jako neotřelý a navíc jde o stoleté jubileum uvádění Shakespeara na prknech Mahenova divadla. Kulaté výročí zpracovává výstava ve foyeru (31. V. - 30. VI.) zaměřená na vývoj inscenačních postupů u Shakespearovských inscenací na prknech Mahenova divadla. Jde o exkurz do minulosti -jak byl vnímán jevištní prostor prostřednictvím scénografie, jaký byl starobylý způsob líčení a další historické složky divadla.

Městské divadlo na letní scéně Biskupského dvora Moravského zemského muzea premiéruje (23. VI.) velkolepou historickou podívanou, označenou jako Legenda se zpěvy, nazvanou Baron Trenck. Jde, jak název uvádí, o postavu vynikajícího vojáka, dobrodruha a bouřliváka- dítěte doby 18. století a hrdinu kramářských písní i lidové literatury století následujících. Lze očekávat, že režisér a spoluautor Stano Slovák se s inscenací vyrovná na své obvyklé profesionální úrovni, a přivede do Moravského zemského muzea nejen muzikálové publikum, ale i hojnost turistů.

Divadlo Bolka Polívky uvede (20.-29. VII.) IX. ročník Mezinárodního multižánrového workshop festivalu ProART Brno 2012.Jde o spolupráci s Národním divadlem Brno, Městským divadlem Brno, Národním divadlem Praha, Stadionem a Experimentálním prostorem NoD Praha.

Festival se skládá ze dvou částí – denních uměleckých workshopů, kde si účastníci navolí svůj osobní program z rozsáhlého rozvrhu lekcí – a z večerních festivalových představení. Festivalu účastní 27 pedagogů z celkem 14 zemí. Z představení to budou (20. VII.) Súfijské tance choreografa Ziya Azazi, jimiž se muslimští mniši přivádějí do náboženské extáze a (28. VII.) taneční představení izraelského souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company.

Divadelní studio V uvede (16. VI.) závěrečný večer k ukončení 15. jubilejní sezony složený z melodií všech inscenací. Diváci jsou vítáni a vstup je volný. 

Divadelní svět Brno vstupuje do třetího ročníku. Tradičně ho zahájí Noc kejklířů (8.VI.), která promění Zelný trh a okolí v  divadelní jarmark a uzavírá jej opět Slavnost Masek (16.6.), připomínající svou mimořádnou atmosférou, benátský karneval. Letošní ročník je věnován režiséru Miloši Formanovi a bude se zabývat fenoménem prolínání divadla a filmu v pohnutých 60. letech a jejich odrazem v umění.

Vedle hlavního programu to budou sekce Brno Pride, nabízející setkání s tvorbou osobností spojených s městem Brnem, sekce Máme doma představí tvorbu brněnských divadel, sekce Dokumentární divadlo zdokumentuje stav společnosti. Součástí budou i filmové projekce z tvorby Miloše Formana a dobová hudební produkce.

Na scéně brněnských divadel i malých sálů se vystřídají renomované zahraniční soubory: (9. VI.) ruské Divadlo M. Gorkého s divadelní verzí filmu Rocco a jeho bratři, (10. VI.), belgické divadlo SkaGeN s úpravou Döblinova zfilmovaného románu Berlín Alexander Platz, (13. VI.) slovenská Aréna s monologem divadelního ředitele nazvaným Kukura, (14. VI.) Národní divadlo Budapešť věhlasné svým autentickým herectvím se Sperrovými  Loveckými scénami z dolního Bavorska a (15. VI.) maďarské Divadlo Jozsefa Katóny s variací na Kafkův Proces nazvanou Semeloumnězmizelsem.

Festival Letní shakespearovské slavnosti Brno 2012 nabídne přehlídku inscenací. Na Špilberku uvidí diváci ( 20. 21. VII.) česko-slovenskou premiéru Dvaja páni z Verony v režii slovenského divadelníka a hudebníka Petera Mankoveckého obsazenou Martinem Zouharem a Zuzanou Norisovou. Richard III. (23. -24. VII.) v režijním pojetí Martina Huby je obětí krutých dobových mocenských prostředků v podání Jiřího Langmajera a Kláry Issové.

Komedii Marná lásky snaha provede (26.-27. VII.) ostravské divadlo PaS de Théatre známé svými komediemi a Zkrocení zlé ženy (28.-30. VI.) v režii Daniela Špinara s Taťánou Vilhelmovou bylo nejúspěšnější loňské představení. Festival zakončí po několik sezon pro velký úspěch uváděné (2.-4.VIII.) Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se Simonou Stašovou, Bolkem Polívkou, Jaroslavem Satoranským a Kühnovým dětským sborem.

Brněnský varhanní festival vstupuje do 32. sezóny, jako jeden z našich nejstarších varhanních festivalů. V kostele sv. Augustina zazní (20. VI.) Bach, a Mendelssohn-Bartoldy v podání loňského doktoranda JAMU Lukáše Hurtíka. Zajímavé bude provedení autora přelomu 19. a 20. století Charlese M. Widora, jehož skladby se provozují na královských svatbách, naposled  loni, při svatbě prince Williama ve Westminstru. Francouzskou interpretaci Janáčka si bude možné poslechnout (25. VI.) vedle francouzských autorů Pierné a Vierneho v podání Othara Chedliviliho a Holanďan Hans Leenders přednese (27. VI.) mistry baroka Bacha a Walthera i romantizmu, jako Mendelssohna-Bartoldiho a Schumanna.

Brněnská Filharmonie uvede 13. mezinárodní hudební festival Špilberk 2012. Zahajovací koncert (11. VIII.) dodržuje linii posluchačsky vděčných titulů programem složeným ze Smetanovy Mé vlasti a Dvořákovy Novosvětské pod taktovkou slovenského dirigenta, absolventa JAMU, Ondreje Olose. Gershwinův Klavírní koncert F dur přednese (14. VIII.), bývalé zázračné dítě a vítěz řady soutěží Tomáš Košárek za řízení Tomáše Netopila a zcela jistě turisty na Špilberk přitáhne (16. VIII.) večer rockových legend v podání, vždy k jednotlivým koncertům se scházejícího souboru, Metropolitního symfonického orchestru s dirigentem vystupujícím pod pseudonymem Ariell Sharon.

45. mezinárodní mistrovské interpretační kurzy JAMU opět přivedou (2. – 12. VII.) do Brna řadu zájemců o českou interpretační školu v oborech flétna, housle, klavír, komorní hra, viola, violoncello a zpěv. V deseti dnech se brněnské publikum bude moci přesvědčit o interpretačním umu pedagogů zvučných jmen, jako je klavírista Jan Jiraský a flétnista Václav Kunt i účastníků kurzů na řadě koncertů.

21. mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno uvede (5. – 11. VIII.) opět to nejlepší co z kytarové interpretace lze v Brně slyšet. Úvodní Večer flamenca (5. VIII.) rozezní Špilberk rytmy sevillských cikánů a ve Sněmovním sále Nové radnice vystoupí světoví interpreti kytary. Atrakcí je koncert (11. VIII.) kytarového orchestru složeného z účastníků kurzů.

Folklorní scéna uvádí jubilejní 15. ročník festivalu F SCÉNA 2012, Na nádvoří Špilberku přivítá v červnu tři mezinárodně uznávané soubory, které předvedou folklor český, slovenský, maďarský. Bude to (14. VI.) Vojenský umělecký soubor Ondráš, (21. VI.) legendární slovenský SĽUK z Bratislavy a (28. VI.) maďarský IFJÚ Szivek.

Mezinárodní folklorní festival Brno uvede (29. VIII.-3. IX.) koncerty kde se vystřídá okolo tisícovky účinkujících z České republiky a na dvě stě účinkujících z různých koutů světa. Základem mezinárodních styků je spolupráce s festivalem v polské Legnici, ve slovenských Košicích, s festivalem v ukrajinském Lucku a švýcarském Fribourgu.

Kino Art uvede (26. VI.) vítězný film loňského festivalu v Cannes režisérského dua Jean-Pierra a Luca Dardennových Kluk na kole. Navazuje na to malá filmová retrospektiva jejich tvorby. V rámci této přehlídky divák uvidí filmy (23. VI.) Dítě s tématikou prodávání dětí k adopci v sociálně slabých společenských skupinách a (25. VI.) Mlčení Lorny o situaci uprchlíků vydaných na pospas drogám a mafii.

Jiné provenience je (29. 30. VI.) Strýček Búnmí thajských filmařů. Jde o verzi strašidelných filmových příběhů tradičně oblíbených v Asii. Generace pamětníků zná  filmy Kwajdan Černé vlasy a Kwajdan Muž bez uší z japonské produkce let šedesátých. Šlo o snímky natočené podle japonské klasické povídkové sbírky z 18. století Kwajdan plné strašidel a duchů.

Dr. Vít Pospíšil, foto Martina Králiková., brnovinky

{linkr:related;keywords:kultura;limit:8;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Shakespeare nebo flamenco? Letní kulturní kaleidoskop v Brně

608_Vesele_panicky_windsorske_LSS_Brno_wp-18_MaKrPrázdniny už klepou na dveře. Otevírá se doba festivalů a vystoupení pod širou oblohou. Podívejte se, kam v létě 2012 po Brně vyrazit za kulturou. brnovinkový kaleidoskop přináší další porci divadelních a hudebních tipů.


V Janáčkově divadle proběhne (25. VI.) zahajovací večer festivalu Tanec Brno. Vystoupí soubor 420People s choreografií 14 ´20´´Jiřího Kyliána, jednoho z největších světových choreografů. Následovat bude choreografie Václava Kuneše, který v Brně představí svou novinku Wind-up. Večer zakončí Pražský Komorní Balet choreografií Mono no aware Hany Turečkové. Lze se tak těšit na to nejlepší ze současného tance.

V Redutě bude druhé představení (26. VI.) s taneční komedií z lázeňského prostředí Perfektní Den aneb Mr. Gluteus Maximus v interpretaci souboru Dot504 Dance Company. Choreografii vytvořila Lenka Vágnerová, držitelka tří nominací na Cenu Thálie.

V Mahenově divadle bude uvedeno (29. VI.) poslední představení s názvem Kdo tančí, nezlobí! Představí taneční umění žáků Baletní škola I. V. Psoty a jejich hostů. Premiéra (22. VI.). snad nejhranější Shakespearovy hry Romeo a Julie navazuje na dramaturgickou linií činohry v uvádění tohoto nejslavnějšího dramatika.

Po Richardu III., inscenaci Konec dobrý, všechno dobré, Antoniovi a Kleopatře je Romeo a Julie zaručeným diváckým titulem. Režie je svěřena Martinu Stropnickému, jehož režijní přístup je označován jako neotřelý a navíc jde o stoleté jubileum uvádění Shakespeara na prknech Mahenova divadla. Kulaté výročí zpracovává výstava ve foyeru (31. V. - 30. VI.) zaměřená na vývoj inscenačních postupů u Shakespearovských inscenací na prknech Mahenova divadla. Jde o exkurz do minulosti -jak byl vnímán jevištní prostor prostřednictvím scénografie, jaký byl starobylý způsob líčení a další historické složky divadla.

Městské divadlo na letní scéně Biskupského dvora Moravského zemského muzea premiéruje (23. VI.) velkolepou historickou podívanou, označenou jako Legenda se zpěvy, nazvanou Baron Trenck. Jde, jak název uvádí, o postavu vynikajícího vojáka, dobrodruha a bouřliváka- dítěte doby 18. století a hrdinu kramářských písní i lidové literatury století následujících. Lze očekávat, že režisér a spoluautor Stano Slovák se s inscenací vyrovná na své obvyklé profesionální úrovni, a přivede do Moravského zemského muzea nejen muzikálové publikum, ale i hojnost turistů.

Divadlo Bolka Polívky uvede (20.-29. VII.) IX. ročník Mezinárodního multižánrového workshop festivalu ProART Brno 2012.Jde o spolupráci s Národním divadlem Brno, Městským divadlem Brno, Národním divadlem Praha, Stadionem a Experimentálním prostorem NoD Praha.

Festival se skládá ze dvou částí – denních uměleckých workshopů, kde si účastníci navolí svůj osobní program z rozsáhlého rozvrhu lekcí – a z večerních festivalových představení. Festivalu účastní 27 pedagogů z celkem 14 zemí. Z představení to budou (20. VII.) Súfijské tance choreografa Ziya Azazi, jimiž se muslimští mniši přivádějí do náboženské extáze a (28. VII.) taneční představení izraelského souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company.

Divadelní studio V uvede (16. VI.) závěrečný večer k ukončení 15. jubilejní sezony složený z melodií všech inscenací. Diváci jsou vítáni a vstup je volný. 

Divadelní svět Brno vstupuje do třetího ročníku. Tradičně ho zahájí Noc kejklířů (8.VI.), která promění Zelný trh a okolí v  divadelní jarmark a uzavírá jej opět Slavnost Masek (16.6.), připomínající svou mimořádnou atmosférou, benátský karneval. Letošní ročník je věnován režiséru Miloši Formanovi a bude se zabývat fenoménem prolínání divadla a filmu v pohnutých 60. letech a jejich odrazem v umění.

Vedle hlavního programu to budou sekce Brno Pride, nabízející setkání s tvorbou osobností spojených s městem Brnem, sekce Máme doma představí tvorbu brněnských divadel, sekce Dokumentární divadlo zdokumentuje stav společnosti. Součástí budou i filmové projekce z tvorby Miloše Formana a dobová hudební produkce.

Na scéně brněnských divadel i malých sálů se vystřídají renomované zahraniční soubory: (9. VI.) ruské Divadlo M. Gorkého s divadelní verzí filmu Rocco a jeho bratři, (10. VI.), belgické divadlo SkaGeN s úpravou Döblinova zfilmovaného románu Berlín Alexander Platz, (13. VI.) slovenská Aréna s monologem divadelního ředitele nazvaným Kukura, (14. VI.) Národní divadlo Budapešť věhlasné svým autentickým herectvím se Sperrovými  Loveckými scénami z dolního Bavorska a (15. VI.) maďarské Divadlo Jozsefa Katóny s variací na Kafkův Proces nazvanou Semeloumnězmizelsem.

Festival Letní shakespearovské slavnosti Brno 2012 nabídne přehlídku inscenací. Na Špilberku uvidí diváci ( 20. 21. VII.) česko-slovenskou premiéru Dvaja páni z Verony v režii slovenského divadelníka a hudebníka Petera Mankoveckého obsazenou Martinem Zouharem a Zuzanou Norisovou. Richard III. (23. -24. VII.) v režijním pojetí Martina Huby je obětí krutých dobových mocenských prostředků v podání Jiřího Langmajera a Kláry Issové.

Komedii Marná lásky snaha provede (26.-27. VII.) ostravské divadlo PaS de Théatre známé svými komediemi a Zkrocení zlé ženy (28.-30. VI.) v režii Daniela Špinara s Taťánou Vilhelmovou bylo nejúspěšnější loňské představení. Festival zakončí po několik sezon pro velký úspěch uváděné (2.-4.VIII.) Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se Simonou Stašovou, Bolkem Polívkou, Jaroslavem Satoranským a Kühnovým dětským sborem.

Brněnský varhanní festival vstupuje do 32. sezóny, jako jeden z našich nejstarších varhanních festivalů. V kostele sv. Augustina zazní (20. VI.) Bach, a Mendelssohn-Bartoldy v podání loňského doktoranda JAMU Lukáše Hurtíka. Zajímavé bude provedení autora přelomu 19. a 20. století Charlese M. Widora, jehož skladby se provozují na královských svatbách, naposled  loni, při svatbě prince Williama ve Westminstru. Francouzskou interpretaci Janáčka si bude možné poslechnout (25. VI.) vedle francouzských autorů Pierné a Vierneho v podání Othara Chedliviliho a Holanďan Hans Leenders přednese (27. VI.) mistry baroka Bacha a Walthera i romantizmu, jako Mendelssohna-Bartoldiho a Schumanna.

Brněnská Filharmonie uvede 13. mezinárodní hudební festival Špilberk 2012. Zahajovací koncert (11. VIII.) dodržuje linii posluchačsky vděčných titulů programem složeným ze Smetanovy Mé vlasti a Dvořákovy Novosvětské pod taktovkou slovenského dirigenta, absolventa JAMU, Ondreje Olose. Gershwinův Klavírní koncert F dur přednese (14. VIII.), bývalé zázračné dítě a vítěz řady soutěží Tomáš Košárek za řízení Tomáše Netopila a zcela jistě turisty na Špilberk přitáhne (16. VIII.) večer rockových legend v podání, vždy k jednotlivým koncertům se scházejícího souboru, Metropolitního symfonického orchestru s dirigentem vystupujícím pod pseudonymem Ariell Sharon.

45. mezinárodní mistrovské interpretační kurzy JAMU opět přivedou (2. – 12. VII.) do Brna řadu zájemců o českou interpretační školu v oborech flétna, housle, klavír, komorní hra, viola, violoncello a zpěv. V deseti dnech se brněnské publikum bude moci přesvědčit o interpretačním umu pedagogů zvučných jmen, jako je klavírista Jan Jiraský a flétnista Václav Kunt i účastníků kurzů na řadě koncertů.

21. mezinárodní kytarový festival a kurzy Brno uvede (5. – 11. VIII.) opět to nejlepší co z kytarové interpretace lze v Brně slyšet. Úvodní Večer flamenca (5. VIII.) rozezní Špilberk rytmy sevillských cikánů a ve Sněmovním sále Nové radnice vystoupí světoví interpreti kytary. Atrakcí je koncert (11. VIII.) kytarového orchestru složeného z účastníků kurzů.

Folklorní scéna uvádí jubilejní 15. ročník festivalu F SCÉNA 2012, Na nádvoří Špilberku přivítá v červnu tři mezinárodně uznávané soubory, které předvedou folklor český, slovenský, maďarský. Bude to (14. VI.) Vojenský umělecký soubor Ondráš, (21. VI.) legendární slovenský SĽUK z Bratislavy a (28. VI.) maďarský IFJÚ Szivek.

Mezinárodní folklorní festival Brno uvede (29. VIII.-3. IX.) koncerty kde se vystřídá okolo tisícovky účinkujících z České republiky a na dvě stě účinkujících z různých koutů světa. Základem mezinárodních styků je spolupráce s festivalem v polské Legnici, ve slovenských Košicích, s festivalem v ukrajinském Lucku a švýcarském Fribourgu.

Kino Art uvede (26. VI.) vítězný film loňského festivalu v Cannes režisérského dua Jean-Pierra a Luca Dardennových Kluk na kole. Navazuje na to malá filmová retrospektiva jejich tvorby. V rámci této přehlídky divák uvidí filmy (23. VI.) Dítě s tématikou prodávání dětí k adopci v sociálně slabých společenských skupinách a (25. VI.) Mlčení Lorny o situaci uprchlíků vydaných na pospas drogám a mafii.

Jiné provenience je (29. 30. VI.) Strýček Búnmí thajských filmařů. Jde o verzi strašidelných filmových příběhů tradičně oblíbených v Asii. Generace pamětníků zná  filmy Kwajdan Černé vlasy a Kwajdan Muž bez uší z japonské produkce let šedesátých. Šlo o snímky natočené podle japonské klasické povídkové sbírky z 18. století Kwajdan plné strašidel a duchů.

Dr. Vít Pospíšil, foto Martina Králiková., brnovinky

{linkr:related;keywords:kultura;limit:8;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze