Papež Benedikt XVI. na své návštěvě v Brně slouží Svatou mši.
Na sto dvacet tisíc poutníků, tisíce kněží, prezident České republiky, papež. To jsou hesla, která všechna vystihují jedinečnou událost, kdy Brno poprvé v historii navštívil Papež. 27. září 2009 do moravské metropole zavítal Benedikt XVI., aby zde vykonal mši více než jednomu stu tisícům poutníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, ale i ze vzdálenějšího Chorvatska, Slovinska, Ukrajiny, Irska i dalekého Chile a Koreje.
I jáhni fotografují Svatého otce.
Ne všichni ale byli možná věřící. Například já. A přesto jsem neměl nejmenší problém si povídat s přítomnými knězi a celá akce na mě působila neopakovatelným dojmem. Už samotná čísla sto dvacet tisíc hlav a dvě sta čtyřicet tisíc rukou, jež mohly držet žlutobílou vatikánskou vlaječku, byla zárukou něčeho silného.
Vlaječky Vatikánu jsou všude okolo.
Myslím, že římskokatolická církev a věci s ní spojené nelze přehlížet. Má své odpůrce, ať z řad ateistů či příznivců jiných náboženství. Ale také má svoji historii sahající do počátku této doby a nelze ji proto jen tak pomíjet. Je tomu rok, kdy Svatý otec sloužil mši poutníkům na brněnském letišti v Tuřanech. Následující souhrn celé papežovy návštěvy se pokusí připomenout tuto jedinečnou událost. Tomu napomůže bohatá galerie pod článkem. Tu na brnovinkách v tomto rozsahu publikujeme až nyní, po roce od návštěvy papeže Benedikta XVI.
Baldachýn jako nebesa na tuřanském letišti v Brně.
Média jsou již dlouhou dobu plna záplavami informací o papeži. Některá zacházejí do detailů a píšou o tom, jak Benedikt XVI. žije a jak žil jeho předchůdce Jan Pavel II. Po Brně je vidět mnohem více policistů než obvykle. V areálu mše na letišti v Tuřanech pořadatelé akce dokončují přípravy na jedinečnou událost. První poutníci jsou už na místě. Sedím s přáteli na pivu a přemýšlím, jak se budu ráno prodírat masami lidí.
Symbol návštěvy - kotva.
Celý otlačený za brnění budíku vstávám. Ještě skoro spící nasedám na tramvaj číslo 1 a vydávám se z Králova Pole směr hlavní nádraží. Tramvaj je nezvykle na tuto dobu naplněna rodinami s dětmi. Tatínkové ve svých rukách svírají skládací stoličky, vlaječky i vlajky.
Od hlavního nádraží vyjíždí kolona autobusů.
Nekonečná kolona autobusů s označením C jede jako dlouhý vlak. Nástupiště číslo čtyři se proměnilo v plničku autobusů lidmi. Během pár vteřin odjíždějí nacpány až po okraj. Naštěstí je tu dost koordinátorů Dopravního podniku. Vždy včas tok poutníků do autobusů zastavují a směřují je do dalších a dalších autobusů. Mezi busy s označením „C“, jimž na displeji svítí symbol s vlaječkami, se misí i linka 76. Tedy standardní letištní linka, která má své stanoviště kousek dál u zastávky trolejbusů. Přidávám se mezi poutníky a nastupuji do 76. Je tu plno k prasknutí a skoro nedýchatelno. Za okny stále tma, okna jsou zamlžená, takže ani není vidět, kudy jedeme. Některé zastávky autobus jen projíždí.
Pracoviště médií v odletové hale letiště.
Linka 76 zastavuje, poutníci vystupují. Já mezi nimi. Mířím do odletové haly, kde pořadatelé zřídili zázemí pro média a press centrum. Vyřizuji potřebné formality a přes sklo budovy terminálu v dáli sleduji rozlehlou plochu. Na jejím konci se tyčí kotva, kříž a baldachýn.
Vpravo od baldachýnu vychází slunce.
Zlatavý kotouč se vynořuje vpravo od baldachýnu. Netrvá dlouho a slunce vylézá zeza obzoru. Procházím bezpečnostní kontrolou a mířím k letištnímu autobusu. Na palubě busu se přepravuji až na konec areálu. Po cestě sleduji masy přicházejících poutníků. Autobus mě vykládá nedaleko baldachýnu.
Misky s hostiemi čekají na vložení do úst poutníků.
Procházím další bezpečnostní kontrolou a vcházím do sektoru pro kněží a média. Celý děj v areálu ukazuje několik obřích obrazovek. V tomto sektoru se už nachází mnoho kněží, řádových sester, jáhnů. Po sektoru jsou rozmístěny stoly s miskami naplněnými hostiemi. Nedominuje zde ale jen bílá, černá nebo zlatá. Pestré barvy zde září díky přítomnosti krojovaných chasníků a děvčic.
Krojovaní mládenci a babičky na Svaté mši v Brně.
Vycházím ven mezi poutníky a procházím celým areálem. Je rozdělen na sektory, aby zde lidé neztratili orientaci a nehrozilo davové šílenství. Mezi sektory jsou průchozí ulice. Na pořádek dohlíží mnoho pořadatelů ve svítivých vestách. Poutníci drží vatikánské vlaječky, transparenty, mávátka. Někteří jsou zabaleni do dek. Na areálem krouží helikoptéra. Poutníkům jsou k dispozici informační stany, kde rovněž dostávají balíček s ikonami, pláštěnkou a informačním letákem.
Papeže přijíždí přivítat poutníci z celé Evropy.
Dostávám se zpět k blízkosti letištního terminálu a stoupám na vyvýšeninu, po níž na letiště vede příjezdová cesta. Shora vypadá celý areál impozantně. Vzduchem se line doprovodná hudba. Stále přicházejí davy dalších a dalších poutníků. Míjím stanoviště záchranné služby. V pohotovosti je zde připraveno více než 10 automobilů rychlé záchranné pomoci. Míjím billboard s textem „Svět s Bohem je světem s nadějí.“ Procházím mezi stánky s upomínkovými předměty. Poutníci si zde mohou zakoupit například modlitební růžence, skládací stoličky na sezení, perníkové srdce, malované dřevěné ikony nebo oplatky. Ty jsou adjustovány přímo pro Svatou mši. Z jedné strany obal zdobí fotografie katedrály svatého Petra a Pavla v Brně a ze strany druhé portrét Benedikta XVI. Cena je evropská. 100 gramů za 1 Euro. Míjím „park“ s mobilními klozety. V dáli se na přenosovém automobilu vyjímá parabolická anténa televize. Živý přenos obstarává také kameraman na vysokozdvižné plošině. Z davu poutníků rameno plošiny vyčnívá jako hromosvod.
Tisíce lidí přichází po svých směrem od dálnice D1.
„Proč sedíte tak daleko, paní?“, pokládám otázku osamělé poutnici v červeném. Sedí na skládací stoličce daleko od lidského koberce. „Tady není tak těsno, mám raději klid,“ odpovídá. Míjím stan B15, jehož okolí obléhají pořadatelé v zelených vestách a koordinují přicházející návštěvníky Svaté mše. Pořadatelskou výpomoc zajišťují také stoupenci Maltézské pomoci a berou si na bedra funkci zdravotníků. Ke stanu B15 míří had prodlužovacího kabelu. Jednotlivé sektory jsou obehnány páskou vymezující hranice. Míjím v zemi zapíchnuté žlutobílé vlaječky s erbem Vatikánu. Jednu z nich drží také zhruba slečna a kyne mi na pozdrav. B13 obývá hlídka hasičů a vojáci. Postupně se vracím k baldachýnu. Postupuji podél plotu vymezující letištní prostor a vzletovou dráhu. U plotu stojí paní s fialovým batohem a stoličkou. Možná vyhlíží přílet prezidenta nebo svatého otce. Jeden z kněží pospíchá uličkou k baldachýnu. Ve spěchu sleduje hodinky. Myslel jsem, že pro kněží čas nehraje roli. V případě dnešní významné události zřejmě ano. Na věží postavené z lešení sleduje dění další kameraman. Jeho pracovní nástroj je zakryt ochrannou pláštěnkou. Dnešní počasí mu jí ale zcela jistě navodí pocit zbytečnosti. Slunce stoupá stále výš a nebe je bez mraků. Usmívám se na asijského poutníka a fotografuji jej. Stejně jako on na mě. Natáčí si mě na kameru.
Sladký Benedikt XVI. ve formě oplatek.
Míjím paní, která ze sektoru do uličky vystavuje porcelánovou sošku krále. „Sudetští Němci zdraví papeže ve své vlasti v Čechách a na Moravě,“ hlásá transparent poblíž. Pokračuji dál ke kotvě. Hlouček krojovaných se zatím rozrostl. Do areálu přichází Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky generálporučík Hrabal. Vysokých představitelů České republiky je zde více. Baldachýn je připraven na příchod papeže a biskupů. Pracovník pořadatelského týmu odnáší vysavač. Plastové sedačky obývá mnoho kněží. Většina z nich má na sobě bílá roucha zdobená zelenou štolou. Někteří jsou oděni odlišně, podle řádu, ke kterému přísluší.
Přilétá prezident České republiky Václav Klaus.
Vládním speciálem přilétá prezident České republiky Václav Klaus s chotí. U bezpečnostního vstupu do areálu se množí italští pracovníci médií. Postupně přicházejí poslední kněží.
Více než 120 tisíc poutníků na tuřanském letišti.
Druhým vládním speciálem ČR přilétá papež Benedikt XVI. Snad všichni poutníci hledí na velkoplošné obrazovky a sledují výstup Svatého otce z letadla.
Do areálu vchází prezident České republiky Václav Klaus, následován důležitými osobnostmi.
Přichází zástup biskupů v zelenobílých ornátech. Někteří z nich mají na hlavě fialové solideo, jiní bílé nebo bohatě zlatem zdobené biskupské čepce.
Prezident Václav Klaus s první dámou ČR.
Přijíždí papamobil, následován švédskou gardou v oblecích. Z papamobilu kyne okolo stojícím poutníkům papež Benedikt XVI. Lidé mávají vatikánskými vlaječkami a zdraví Svatého otce. Závěrky fotoaparátů cvakají. Před baldachýnem sedí v řadě významné osobnosti. Stoupají si a projevují tak svoji úctu hlavě římskokatolické církve a církví sjednocených s Římem. K papeži si postupně přicházejí pro své požehnání skupinky poutníků z celého světa. Benedikt XVI. slouží mši svatou – homilii Svatého otce. Po mši navazuje modlitba Anděl Páně a promluva Svatého otce.
Biskupové jsou předvojem Svatého otce.
Kněží se ujímají misek s hostiemi a jdou žehnat poutníkům.
Mše a modlitby končí, papež v doprovodu biskupů odchází k papamobilu. Ten řídí vybraný policista z České republiky. Papež projíždí uličkami mezi sektory a žehná poutníkům. Ti mu opětují pozdravy.
Areál opouští prezident České republiky s chotí v doprovodu primátora města Brna Romana Onderky.
Pořadatelé vyzývají poutníky, aby setrvali ve svých sektorech a opouštěli areál postupně.
Papež Benedikt XVI. přijíždí ve svém papamobilu.
Procházím opět areálem a fotografuji davy poutníků. Míjím řadu transparentů. Jsou psány česky, slovensky, polsky i v jiných jazycích. Z areálu odjíždí autobusy a postupně odvážejí poutníky zpět do centra Brna nebo na záchytné parkoviště.
Papež Benedikt XVI. Odlétá vládním speciálem do Prahy. Následujíc den slouží mši ve Staré Boleslavi.
Svatá mše končí. Svatý otec míří mezi poutníky.
Jsem zpět u hlavního nádraží. Přijíždějí autobusy plné poutníků.
Areál se pomalu vylidňuje, nedělní akce je u konce.
I když nejsem věřící, jsem rád, že jsem se této velkolepé akce zúčastnil. Atmosféra zde byla neopakovatelná. Pořadatelé i Dopravní podnik města Brna svoji práci zvládli výborně. Dlouhá kolona autobusů na uzavřené D1 svědčí o tom, že zájem lidí o takovéto události stále je. Celkem letištní areál naplnilo okolo 130 tisíc poutníků, kteří se ale chovali podle pokynů pořadatelů a vše proběhlo v pořádku. Těžko říci, jak by se chovala taková masa lidí například na rockovém festivalu. Jak vidno, víra vykoná své.
text a foto Marián K., brnovinky
{linkr:related;keywords:pape%C3%85%C2%BE;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}
Kategorie: zprávy Brno Zobrazeno: 7106
Papež Benedikt XVI. na své návštěvě v Brně slouží Svatou mši.
Na sto dvacet tisíc poutníků, tisíce kněží, prezident České republiky, papež. To jsou hesla, která všechna vystihují jedinečnou událost, kdy Brno poprvé v historii navštívil Papež. 27. září 2009 do moravské metropole zavítal Benedikt XVI., aby zde vykonal mši více než jednomu stu tisícům poutníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, ale i ze vzdálenějšího Chorvatska, Slovinska, Ukrajiny, Irska i dalekého Chile a Koreje.
I jáhni fotografují Svatého otce.
Ne všichni ale byli možná věřící. Například já. A přesto jsem neměl nejmenší problém si povídat s přítomnými knězi a celá akce na mě působila neopakovatelným dojmem. Už samotná čísla sto dvacet tisíc hlav a dvě sta čtyřicet tisíc rukou, jež mohly držet žlutobílou vatikánskou vlaječku, byla zárukou něčeho silného.
Vlaječky Vatikánu jsou všude okolo.
Myslím, že římskokatolická církev a věci s ní spojené nelze přehlížet. Má své odpůrce, ať z řad ateistů či příznivců jiných náboženství. Ale také má svoji historii sahající do počátku této doby a nelze ji proto jen tak pomíjet. Je tomu rok, kdy Svatý otec sloužil mši poutníkům na brněnském letišti v Tuřanech. Následující souhrn celé papežovy návštěvy se pokusí připomenout tuto jedinečnou událost. Tomu napomůže bohatá galerie pod článkem. Tu na brnovinkách v tomto rozsahu publikujeme až nyní, po roce od návštěvy papeže Benedikta XVI.
Baldachýn jako nebesa na tuřanském letišti v Brně.
Média jsou již dlouhou dobu plna záplavami informací o papeži. Některá zacházejí do detailů a píšou o tom, jak Benedikt XVI. žije a jak žil jeho předchůdce Jan Pavel II. Po Brně je vidět mnohem více policistů než obvykle. V areálu mše na letišti v Tuřanech pořadatelé akce dokončují přípravy na jedinečnou událost. První poutníci jsou už na místě. Sedím s přáteli na pivu a přemýšlím, jak se budu ráno prodírat masami lidí.
Symbol návštěvy - kotva.
Celý otlačený za brnění budíku vstávám. Ještě skoro spící nasedám na tramvaj číslo 1 a vydávám se z Králova Pole směr hlavní nádraží. Tramvaj je nezvykle na tuto dobu naplněna rodinami s dětmi. Tatínkové ve svých rukách svírají skládací stoličky, vlaječky i vlajky.
Od hlavního nádraží vyjíždí kolona autobusů.
Nekonečná kolona autobusů s označením C jede jako dlouhý vlak. Nástupiště číslo čtyři se proměnilo v plničku autobusů lidmi. Během pár vteřin odjíždějí nacpány až po okraj. Naštěstí je tu dost koordinátorů Dopravního podniku. Vždy včas tok poutníků do autobusů zastavují a směřují je do dalších a dalších autobusů. Mezi busy s označením „C“, jimž na displeji svítí symbol s vlaječkami, se misí i linka 76. Tedy standardní letištní linka, která má své stanoviště kousek dál u zastávky trolejbusů. Přidávám se mezi poutníky a nastupuji do 76. Je tu plno k prasknutí a skoro nedýchatelno. Za okny stále tma, okna jsou zamlžená, takže ani není vidět, kudy jedeme. Některé zastávky autobus jen projíždí.
Pracoviště médií v odletové hale letiště.
Linka 76 zastavuje, poutníci vystupují. Já mezi nimi. Mířím do odletové haly, kde pořadatelé zřídili zázemí pro média a press centrum. Vyřizuji potřebné formality a přes sklo budovy terminálu v dáli sleduji rozlehlou plochu. Na jejím konci se tyčí kotva, kříž a baldachýn.
Vpravo od baldachýnu vychází slunce.
Zlatavý kotouč se vynořuje vpravo od baldachýnu. Netrvá dlouho a slunce vylézá zeza obzoru. Procházím bezpečnostní kontrolou a mířím k letištnímu autobusu. Na palubě busu se přepravuji až na konec areálu. Po cestě sleduji masy přicházejících poutníků. Autobus mě vykládá nedaleko baldachýnu.
Misky s hostiemi čekají na vložení do úst poutníků.
Procházím další bezpečnostní kontrolou a vcházím do sektoru pro kněží a média. Celý děj v areálu ukazuje několik obřích obrazovek. V tomto sektoru se už nachází mnoho kněží, řádových sester, jáhnů. Po sektoru jsou rozmístěny stoly s miskami naplněnými hostiemi. Nedominuje zde ale jen bílá, černá nebo zlatá. Pestré barvy zde září díky přítomnosti krojovaných chasníků a děvčic.
Krojovaní mládenci a babičky na Svaté mši v Brně.
Vycházím ven mezi poutníky a procházím celým areálem. Je rozdělen na sektory, aby zde lidé neztratili orientaci a nehrozilo davové šílenství. Mezi sektory jsou průchozí ulice. Na pořádek dohlíží mnoho pořadatelů ve svítivých vestách. Poutníci drží vatikánské vlaječky, transparenty, mávátka. Někteří jsou zabaleni do dek. Na areálem krouží helikoptéra. Poutníkům jsou k dispozici informační stany, kde rovněž dostávají balíček s ikonami, pláštěnkou a informačním letákem.
Papeže přijíždí přivítat poutníci z celé Evropy.
Dostávám se zpět k blízkosti letištního terminálu a stoupám na vyvýšeninu, po níž na letiště vede příjezdová cesta. Shora vypadá celý areál impozantně. Vzduchem se line doprovodná hudba. Stále přicházejí davy dalších a dalších poutníků. Míjím stanoviště záchranné služby. V pohotovosti je zde připraveno více než 10 automobilů rychlé záchranné pomoci. Míjím billboard s textem „Svět s Bohem je světem s nadějí.“ Procházím mezi stánky s upomínkovými předměty. Poutníci si zde mohou zakoupit například modlitební růžence, skládací stoličky na sezení, perníkové srdce, malované dřevěné ikony nebo oplatky. Ty jsou adjustovány přímo pro Svatou mši. Z jedné strany obal zdobí fotografie katedrály svatého Petra a Pavla v Brně a ze strany druhé portrét Benedikta XVI. Cena je evropská. 100 gramů za 1 Euro. Míjím „park“ s mobilními klozety. V dáli se na přenosovém automobilu vyjímá parabolická anténa televize. Živý přenos obstarává také kameraman na vysokozdvižné plošině. Z davu poutníků rameno plošiny vyčnívá jako hromosvod.
Tisíce lidí přichází po svých směrem od dálnice D1.
„Proč sedíte tak daleko, paní?“, pokládám otázku osamělé poutnici v červeném. Sedí na skládací stoličce daleko od lidského koberce. „Tady není tak těsno, mám raději klid,“ odpovídá. Míjím stan B15, jehož okolí obléhají pořadatelé v zelených vestách a koordinují přicházející návštěvníky Svaté mše. Pořadatelskou výpomoc zajišťují také stoupenci Maltézské pomoci a berou si na bedra funkci zdravotníků. Ke stanu B15 míří had prodlužovacího kabelu. Jednotlivé sektory jsou obehnány páskou vymezující hranice. Míjím v zemi zapíchnuté žlutobílé vlaječky s erbem Vatikánu. Jednu z nich drží také zhruba slečna a kyne mi na pozdrav. B13 obývá hlídka hasičů a vojáci. Postupně se vracím k baldachýnu. Postupuji podél plotu vymezující letištní prostor a vzletovou dráhu. U plotu stojí paní s fialovým batohem a stoličkou. Možná vyhlíží přílet prezidenta nebo svatého otce. Jeden z kněží pospíchá uličkou k baldachýnu. Ve spěchu sleduje hodinky. Myslel jsem, že pro kněží čas nehraje roli. V případě dnešní významné události zřejmě ano. Na věží postavené z lešení sleduje dění další kameraman. Jeho pracovní nástroj je zakryt ochrannou pláštěnkou. Dnešní počasí mu jí ale zcela jistě navodí pocit zbytečnosti. Slunce stoupá stále výš a nebe je bez mraků. Usmívám se na asijského poutníka a fotografuji jej. Stejně jako on na mě. Natáčí si mě na kameru.
Sladký Benedikt XVI. ve formě oplatek.
Míjím paní, která ze sektoru do uličky vystavuje porcelánovou sošku krále. „Sudetští Němci zdraví papeže ve své vlasti v Čechách a na Moravě,“ hlásá transparent poblíž. Pokračuji dál ke kotvě. Hlouček krojovaných se zatím rozrostl. Do areálu přichází Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky generálporučík Hrabal. Vysokých představitelů České republiky je zde více. Baldachýn je připraven na příchod papeže a biskupů. Pracovník pořadatelského týmu odnáší vysavač. Plastové sedačky obývá mnoho kněží. Většina z nich má na sobě bílá roucha zdobená zelenou štolou. Někteří jsou oděni odlišně, podle řádu, ke kterému přísluší.
Přilétá prezident České republiky Václav Klaus.
Vládním speciálem přilétá prezident České republiky Václav Klaus s chotí. U bezpečnostního vstupu do areálu se množí italští pracovníci médií. Postupně přicházejí poslední kněží.
Více než 120 tisíc poutníků na tuřanském letišti.
Druhým vládním speciálem ČR přilétá papež Benedikt XVI. Snad všichni poutníci hledí na velkoplošné obrazovky a sledují výstup Svatého otce z letadla.
Do areálu vchází prezident České republiky Václav Klaus, následován důležitými osobnostmi.
Přichází zástup biskupů v zelenobílých ornátech. Někteří z nich mají na hlavě fialové solideo, jiní bílé nebo bohatě zlatem zdobené biskupské čepce.
Prezident Václav Klaus s první dámou ČR.
Přijíždí papamobil, následován švédskou gardou v oblecích. Z papamobilu kyne okolo stojícím poutníkům papež Benedikt XVI. Lidé mávají vatikánskými vlaječkami a zdraví Svatého otce. Závěrky fotoaparátů cvakají. Před baldachýnem sedí v řadě významné osobnosti. Stoupají si a projevují tak svoji úctu hlavě římskokatolické církve a církví sjednocených s Římem. K papeži si postupně přicházejí pro své požehnání skupinky poutníků z celého světa. Benedikt XVI. slouží mši svatou – homilii Svatého otce. Po mši navazuje modlitba Anděl Páně a promluva Svatého otce.
Biskupové jsou předvojem Svatého otce.
Kněží se ujímají misek s hostiemi a jdou žehnat poutníkům.
Mše a modlitby končí, papež v doprovodu biskupů odchází k papamobilu. Ten řídí vybraný policista z České republiky. Papež projíždí uličkami mezi sektory a žehná poutníkům. Ti mu opětují pozdravy.
Areál opouští prezident České republiky s chotí v doprovodu primátora města Brna Romana Onderky.
Pořadatelé vyzývají poutníky, aby setrvali ve svých sektorech a opouštěli areál postupně.
Papež Benedikt XVI. přijíždí ve svém papamobilu.
Procházím opět areálem a fotografuji davy poutníků. Míjím řadu transparentů. Jsou psány česky, slovensky, polsky i v jiných jazycích. Z areálu odjíždí autobusy a postupně odvážejí poutníky zpět do centra Brna nebo na záchytné parkoviště.
Papež Benedikt XVI. Odlétá vládním speciálem do Prahy. Následujíc den slouží mši ve Staré Boleslavi.
Svatá mše končí. Svatý otec míří mezi poutníky.
Jsem zpět u hlavního nádraží. Přijíždějí autobusy plné poutníků.
Areál se pomalu vylidňuje, nedělní akce je u konce.
I když nejsem věřící, jsem rád, že jsem se této velkolepé akce zúčastnil. Atmosféra zde byla neopakovatelná. Pořadatelé i Dopravní podnik města Brna svoji práci zvládli výborně. Dlouhá kolona autobusů na uzavřené D1 svědčí o tom, že zájem lidí o takovéto události stále je. Celkem letištní areál naplnilo okolo 130 tisíc poutníků, kteří se ale chovali podle pokynů pořadatelů a vše proběhlo v pořádku. Těžko říci, jak by se chovala taková masa lidí například na rockovém festivalu. Jak vidno, víra vykoná své.
text a foto Marián K., brnovinky
{linkr:related;keywords:pape%C3%85%C2%BE;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}