brnovinky

Přepnout do PC verze

Papež Benedikt XVI. navštívil před rokem Brno. Sled událostí slovem i obrazem reportéra

420_127_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9987_MK

Papež Benedikt XVI. na své návštěvě v Brně slouží Svatou mši.

Na sto dvacet tisíc poutníků, tisíce kněží, prezident České republiky, papež. To jsou hesla, která všechna vystihují jedinečnou událost, kdy Brno poprvé v historii navštívil Papež. 27. září 2009 do moravské metropole zavítal Benedikt XVI., aby zde vykonal mši více než jednomu stu tisícům poutníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, ale i ze vzdálenějšího Chorvatska, Slovinska, Ukrajiny, Irska i dalekého Chile a Koreje.

 

013_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9718_MK

I jáhni fotografují Svatého otce.

Ne všichni ale byli možná věřící. Například já. A přesto jsem neměl nejmenší problém si povídat s přítomnými knězi a celá akce na mě působila neopakovatelným dojmem. Už samotná čísla sto dvacet tisíc hlav a dvě sta čtyřicet tisíc rukou, jež mohly držet žlutobílou vatikánskou vlaječku, byla zárukou něčeho silného.

 

069_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9835_MK

Vlaječky Vatikánu jsou všude okolo.

Myslím, že římskokatolická církev a věci s ní spojené nelze přehlížet. Má své odpůrce, ať z řad ateistů či příznivců jiných náboženství. Ale také má svoji historii sahající do počátku této doby a nelze ji proto jen tak pomíjet. Je tomu rok, kdy Svatý otec sloužil mši poutníkům na brněnském letišti v Tuřanech. Následující souhrn celé papežovy návštěvy se pokusí připomenout tuto jedinečnou událost. Tomu napomůže bohatá galerie pod článkem. Tu na brnovinkách v tomto rozsahu publikujeme až nyní, po roce od návštěvy papeže Benedikta XVI.

Sobota 26. 9. 2009

015_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9720_MK

Baldachýn jako nebesa na tuřanském letišti v Brně.

Média jsou již dlouhou dobu plna záplavami informací o papeži. Některá zacházejí do detailů a píšou o tom, jak Benedikt XVI. žije a jak žil jeho předchůdce Jan Pavel II. Po Brně je vidět mnohem více policistů než obvykle. V areálu mše na letišti v Tuřanech pořadatelé akce dokončují přípravy na jedinečnou událost. První poutníci jsou už na místě. Sedím s přáteli na pivu a přemýšlím, jak se budu ráno prodírat masami lidí.

Neděle 27. 9. 2009

4:27

025_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9742_MK

Symbol návštěvy - kotva.

Celý otlačený za brnění budíku vstávám. Ještě skoro spící nasedám na tramvaj číslo 1 a vydávám se z Králova Pole směr hlavní nádraží. Tramvaj je nezvykle na tuto dobu naplněna rodinami s dětmi. Tatínkové ve svých rukách svírají skládací stoličky, vlaječky i vlajky.

5:24

004_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9698_MK

Od hlavního nádraží vyjíždí kolona autobusů.

Nekonečná kolona autobusů s označením C jede jako dlouhý vlak. Nástupiště číslo čtyři se proměnilo v plničku autobusů lidmi. Během pár vteřin odjíždějí nacpány až po okraj. Naštěstí je tu dost koordinátorů Dopravního podniku. Vždy včas tok poutníků do autobusů zastavují a směřují je do dalších a dalších autobusů. Mezi busy s označením „C“, jimž na displeji svítí symbol s vlaječkami, se misí i linka 76. Tedy standardní letištní linka, která má své stanoviště kousek dál u zastávky trolejbusů. Přidávám se mezi poutníky a nastupuji do 76. Je tu plno k prasknutí a skoro nedýchatelno. Za okny stále tma, okna jsou zamlžená, takže ani není vidět, kudy jedeme. Některé zastávky autobus jen projíždí.

6:08

007_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9702_MK

Pracoviště médií v odletové hale letiště.

Linka 76 zastavuje, poutníci vystupují. Já mezi nimi. Mířím do odletové haly, kde pořadatelé zřídili zázemí pro média a press centrum. Vyřizuji potřebné formality a přes sklo budovy terminálu v dáli sleduji rozlehlou plochu. Na jejím konci se tyčí kotva, kříž a baldachýn.

6:40

008_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9705_MK

Vpravo od baldachýnu vychází slunce.

Zlatavý kotouč se vynořuje vpravo od baldachýnu. Netrvá dlouho a slunce vylézá zeza obzoru. Procházím bezpečnostní kontrolou a mířím k letištnímu autobusu. Na palubě busu se přepravuji až na konec areálu. Po cestě sleduji masy přicházejících poutníků. Autobus mě vykládá nedaleko baldachýnu.

7:21

023_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9738_MK

Misky s hostiemi čekají na vložení do úst poutníků.

Procházím další bezpečnostní kontrolou a vcházím do sektoru pro kněží a média. Celý děj v areálu ukazuje několik obřích obrazovek. V tomto sektoru se už nachází mnoho kněží, řádových sester, jáhnů. Po sektoru jsou rozmístěny stoly s miskami naplněnými hostiemi. Nedominuje zde ale jen bílá, černá nebo zlatá. Pestré barvy zde září díky přítomnosti krojovaných chasníků a děvčic.

7:52

029_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9755_MK

Krojovaní mládenci a babičky na Svaté mši v Brně.

Vycházím ven mezi poutníky a procházím celým areálem. Je rozdělen na sektory, aby zde lidé neztratili orientaci a nehrozilo davové šílenství. Mezi sektory jsou průchozí ulice. Na pořádek dohlíží mnoho pořadatelů ve svítivých vestách. Poutníci drží vatikánské vlaječky, transparenty, mávátka. Někteří jsou zabaleni do dek. Na areálem krouží helikoptéra. Poutníkům jsou k dispozici informační stany, kde rovněž dostávají balíček s ikonami, pláštěnkou a informačním letákem.

8:00

216_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0215_MK

Papeže přijíždí přivítat poutníci z celé Evropy.

Dostávám se zpět k blízkosti letištního terminálu a stoupám na vyvýšeninu, po níž na letiště vede příjezdová cesta. Shora vypadá celý areál impozantně. Vzduchem se line doprovodná hudba. Stále přicházejí davy dalších a dalších poutníků. Míjím stanoviště záchranné služby. V pohotovosti je zde připraveno více než 10 automobilů rychlé záchranné pomoci. Míjím billboard s textem „Svět s Bohem je světem s nadějí.“ Procházím mezi stánky s upomínkovými předměty. Poutníci si zde mohou zakoupit například modlitební růžence, skládací stoličky na sezení, perníkové srdce, malované dřevěné ikony nebo oplatky. Ty jsou adjustovány přímo pro Svatou mši. Z jedné strany obal zdobí fotografie katedrály svatého Petra a Pavla v Brně a ze strany druhé portrét Benedikta XVI. Cena je evropská. 100 gramů za 1 Euro. Míjím „park“ s mobilními klozety. V dáli se na přenosovém automobilu vyjímá parabolická anténa televize. Živý přenos obstarává také kameraman na vysokozdvižné plošině. Z davu poutníků rameno plošiny vyčnívá jako hromosvod.

8:16

040_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9780_MK

Tisíce lidí přichází po svých směrem od dálnice D1.

„Proč sedíte tak daleko, paní?“, pokládám otázku osamělé poutnici v červeném. Sedí na skládací stoličce daleko od lidského koberce. „Tady není tak těsno, mám raději klid,“ odpovídá. Míjím stan B15, jehož okolí obléhají pořadatelé v zelených vestách a koordinují přicházející návštěvníky Svaté mše. Pořadatelskou výpomoc zajišťují také stoupenci Maltézské pomoci a berou si na bedra funkci zdravotníků. Ke stanu B15 míří had prodlužovacího kabelu. Jednotlivé sektory jsou obehnány páskou vymezující hranice. Míjím v zemi zapíchnuté žlutobílé vlaječky s erbem Vatikánu. Jednu z nich drží také zhruba slečna a kyne mi na pozdrav. B13 obývá hlídka hasičů a vojáci. Postupně se vracím k baldachýnu. Postupuji podél plotu vymezující letištní prostor a vzletovou dráhu. U plotu stojí paní s fialovým batohem a stoličkou. Možná vyhlíží přílet prezidenta nebo svatého otce. Jeden z kněží pospíchá uličkou k baldachýnu. Ve spěchu sleduje hodinky. Myslel jsem, že pro kněží čas nehraje roli. V případě dnešní významné události zřejmě ano. Na věží postavené z lešení sleduje dění další kameraman. Jeho pracovní nástroj je zakryt ochrannou pláštěnkou. Dnešní počasí mu jí ale zcela jistě navodí pocit zbytečnosti. Slunce stoupá stále výš a nebe je bez mraků. Usmívám se na asijského poutníka a fotografuji jej. Stejně jako on na mě. Natáčí si mě na kameru.

8:28

054_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9813_MK

Sladký Benedikt XVI. ve formě oplatek.

Míjím paní, která ze sektoru do uličky vystavuje porcelánovou sošku krále. „Sudetští Němci zdraví papeže ve své vlasti v Čechách a na Moravě,“ hlásá transparent poblíž. Pokračuji dál ke kotvě. Hlouček krojovaných se zatím rozrostl. Do areálu přichází Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky generálporučík Hrabal. Vysokých představitelů České republiky je zde více. Baldachýn je připraven na příchod papeže a biskupů. Pracovník pořadatelského týmu odnáší vysavač. Plastové sedačky obývá mnoho kněží. Většina z nich má na sobě bílá roucha zdobená zelenou štolou. Někteří jsou oděni odlišně, podle řádu, ke kterému přísluší.

8:50

094_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9900_MK

Přilétá prezident České republiky Václav Klaus.

Vládním speciálem přilétá prezident České republiky Václav Klaus s chotí. U bezpečnostního vstupu do areálu se množí italští pracovníci médií. Postupně přicházejí poslední kněží.

9:20

062_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9825_MK

Více než 120 tisíc poutníků na tuřanském letišti.

Druhým vládním speciálem ČR přilétá papež Benedikt XVI. Snad všichni poutníci hledí na velkoplošné obrazovky a sledují výstup Svatého otce z letadla.

9:50

Do areálu vchází prezident České republiky Václav Klaus, následován důležitými osobnostmi.

10:00

Přichází zástup biskupů v zelenobílých ornátech. Někteří z nich mají na hlavě fialové solideo, jiní bílé nebo bohatě zlatem zdobené biskupské čepce.

10:05

109_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9954_MK

Prezident Václav Klaus s první dámou ČR.

Přijíždí papamobil, následován švédskou gardou v oblecích. Z papamobilu kyne okolo stojícím poutníkům papež Benedikt XVI. Lidé mávají vatikánskými vlaječkami a zdraví Svatého otce. Závěrky fotoaparátů cvakají. Před baldachýnem sedí v řadě významné osobnosti. Stoupají si a projevují tak svoji úctu hlavě římskokatolické církve a církví sjednocených s Římem. K papeži si postupně přicházejí pro své požehnání skupinky poutníků z celého světa. Benedikt XVI. slouží mši svatou – homilii Svatého otce. Po mši navazuje modlitba Anděl Páně a promluva Svatého otce.

11:03

118_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9973_MK

Biskupové jsou předvojem Svatého otce.

Kněží se ujímají misek s hostiemi a jdou žehnat poutníkům.

12:00

Mše a modlitby končí, papež v doprovodu biskupů odchází k papamobilu. Ten řídí vybraný policista z České republiky. Papež projíždí uličkami mezi sektory a žehná poutníkům. Ti mu opětují pozdravy.

12:05

Areál opouští prezident České republiky s chotí v doprovodu primátora města Brna Romana Onderky.

12:10

Pořadatelé vyzývají poutníky, aby setrvali ve svých sektorech a opouštěli areál postupně.

12:14

197_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0181_MK

Papež Benedikt XVI. přijíždí ve svém papamobilu.

Procházím opět areálem a fotografuji davy poutníků. Míjím řadu transparentů. Jsou psány česky, slovensky, polsky i v jiných jazycích. Z areálu odjíždí autobusy a postupně odvážejí poutníky zpět do centra Brna nebo na záchytné parkoviště.

12:45

Papež Benedikt XVI. Odlétá vládním speciálem do Prahy. Následujíc den slouží mši ve Staré Boleslavi.

13:10

190_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0166_MK

Svatá mše končí. Svatý otec míří mezi poutníky.

Jsem zpět u hlavního nádraží. Přijíždějí autobusy plné poutníků.

Pár slov závěrem.

221_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0222_MK

Areál se pomalu vylidňuje, nedělní akce je u konce.

I když nejsem věřící, jsem rád, že jsem se této velkolepé akce zúčastnil. Atmosféra zde byla neopakovatelná. Pořadatelé i Dopravní podnik města Brna svoji práci zvládli výborně. Dlouhá kolona autobusů na uzavřené D1 svědčí o tom, že zájem lidí o takovéto události stále je. Celkem letištní areál naplnilo okolo 130 tisíc poutníků, kteří se ale chovali podle pokynů pořadatelů a vše proběhlo v pořádku. Těžko říci, jak by se chovala taková masa lidí například na rockovém festivalu. Jak vidno, víra vykoná své.

 

text a foto Marián K., brnovinky


{linkr:related;keywords:pape%C3%85%C2%BE;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

 

001_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9694_MK
002_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9695_MK
003_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9696_MK
004_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9698_MK
005_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9699_MK
006_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9700_MK
007_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9702_MK
008_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9705_MK
009_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9708_MK
010_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9710_MK
011_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9713_MK
012_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9716_MK
013_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9718_MK
014_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9719_MK
015_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9720_MK
016_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9721_MK
017_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9723_MK
018_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9725_MK
019_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9730_MK
020_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9731_MK
021_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9732_MK
022_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9735_MK
023_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9738_MK
024_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9741_MK
025_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9742_MK
026_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9746_MK
027_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9747_MK
028_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9753_MK
029_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9755_MK
030_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9756_MK
031_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9761_MK
032_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9762_MK
033_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9765_MK
034_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9769_MK
035_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9771_MK
036_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9773_MK
037_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9774_MK
038_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9775_MK
039_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9778_MK
040_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9780_MK
041_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9781_MK
042_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9782_MK
043_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9787_MK
044_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9790_MK
045_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9791_MK
046_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9792_MK
047_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9795_MK
048_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9796_MK
049_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9798_MK
050_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9799_MK
051_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9804_MK
052_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9806_MK
053_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9807_MK
054_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9813_MK
055_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9815_MK
056_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9816_MK
057_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9817_MK
058_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9818_MK
059_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9820_MK
060_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9822_MK
061_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9824_MK
062_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9825_MK
063_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9829_MK
064_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9830_MK
065_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9831_MK
066_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9832_MK
067_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9833_MK
068_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9834_MK
069_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9835_MK
070_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9841_MK
071_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9842_MK
072_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9844_MK
073_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9845_MK
074_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9849_MK
075_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9850_MK
076_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9854_MK
077_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9855_MK
078_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9857_MK
079_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9858_MK
080_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9860_MK
081_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9863_MK
082_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9865_MK
083_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9866_MK
084_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9868_MK
085_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9875_MK
086_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9877_MK
087_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9879_MK
088_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9882_MK
089_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9885_MK
090_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9888_MK
091_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9891_MK
092_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9892_MK
093_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9898_MK
094_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9900_MK
095_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9903_MK
096_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9904_MK
097_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9908_MK
098_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9910_MK
099_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9917_MK
100_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9919_MK
101_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9922_MK
102_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9927_MK
103_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9932_MK
104_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9937_MK
105_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9939_MK
106_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9942_MK
107_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9947_MK
108_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9951_MK
109_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9954_MK
110_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9955_MK
111_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9956_MK
112_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9960_MK
113_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9963_MK
114_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9967_MK
115_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9968_MK
116_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9969_MK
117_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9972_MK
118_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9973_MK
119_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9975_MK
120_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9977_MK
121_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9979_MK
122_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9980_MK
123_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9981_MK
124_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9982_MK
125_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9984_MK
126_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9985_MK
127_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9987_MK
128_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9988_MK
129_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9994_MK
130_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9996_MK
131_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0007_MK
132_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0013_MK
133_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0016_MK
134_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0021_MK
135_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0022_MK
136_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0026_MK
137_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0028_MK
138_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0030_MK
139_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0032_MK
140_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0034_MK
141_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0036_MK
142_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0038_MK
143_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0039_MK
144_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0041_MK
145_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0043_MK
146_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0046_MK
147_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0052_MK
148_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0056_MK
149_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0057_MK
150_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0060_MK
151_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0061_MK
152_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0064_MK
153_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0068_MK
154_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0070_MK
155_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0073_MK
156_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0075_MK
157_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0077_MK
158_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0081_MK
159_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0083_MK
160_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0084_MK
161_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0086_MK
162_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0089_MK
163_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0094_MK
164_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0095_MK
165_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0096_MK
166_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0098_MK
167_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0100_MK
168_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0103_MK
169_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0110_MK
170_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0111_MK
171_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0113_MK
172_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0114_MK
173_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0119_MK
174_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0120_MK
175_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0121_MK
176_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0127_MK
177_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0131_MK
178_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0132_MK
179_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0133_MK
180_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0138_MK
181_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0141_MK
182_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0144_MK
183_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0147_MK
184_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0151_MK
185_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0154_MK
186_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0156_MK
187_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0157_MK
188_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0160_MK
189_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0161_MK
190_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0166_MK
191_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0168_MK
192_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0169_MK
193_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0170_MK
194_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0177_MK
195_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0178_MK
196_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0180_MK
197_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0181_MK
198_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0186_MK
199_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0190_MK
200_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0191_MK
201_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0192_MK
202_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0193_MK
203_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0194_MK
204_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0196_MK
205_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0201_MK
206_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0202_MK
207_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0203_MK
208_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0205_MK
209_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0207_MK
210_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0208_MK
211_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0209_MK
212_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0210_MK
213_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0211_MK
214_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0212_MK
215_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0213_MK
216_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0215_MK
217_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0217_MK
218_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0218_MK
219_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0219_MK
220_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0220_MK
221_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0222_MK
222_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0226_MK
223_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0227_MK
224_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0228_MK
225_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0229_MK
226_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0231_MK
227_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0233_MK
228_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0234_MK
229_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0235_MK
230_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0236_MK
231_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0237_MK
232_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0241_MK
233_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0243_MK
234_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0244_MK
235_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0245_MK
236_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0246_MK

Papež Benedikt XVI. navštívil před rokem Brno. Sled událostí slovem i obrazem reportéra

420_127_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9987_MK

Papež Benedikt XVI. na své návštěvě v Brně slouží Svatou mši.

Na sto dvacet tisíc poutníků, tisíce kněží, prezident České republiky, papež. To jsou hesla, která všechna vystihují jedinečnou událost, kdy Brno poprvé v historii navštívil Papež. 27. září 2009 do moravské metropole zavítal Benedikt XVI., aby zde vykonal mši více než jednomu stu tisícům poutníků z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, ale i ze vzdálenějšího Chorvatska, Slovinska, Ukrajiny, Irska i dalekého Chile a Koreje.

 

013_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9718_MK

I jáhni fotografují Svatého otce.

Ne všichni ale byli možná věřící. Například já. A přesto jsem neměl nejmenší problém si povídat s přítomnými knězi a celá akce na mě působila neopakovatelným dojmem. Už samotná čísla sto dvacet tisíc hlav a dvě sta čtyřicet tisíc rukou, jež mohly držet žlutobílou vatikánskou vlaječku, byla zárukou něčeho silného.

 

069_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9835_MK

Vlaječky Vatikánu jsou všude okolo.

Myslím, že římskokatolická církev a věci s ní spojené nelze přehlížet. Má své odpůrce, ať z řad ateistů či příznivců jiných náboženství. Ale také má svoji historii sahající do počátku této doby a nelze ji proto jen tak pomíjet. Je tomu rok, kdy Svatý otec sloužil mši poutníkům na brněnském letišti v Tuřanech. Následující souhrn celé papežovy návštěvy se pokusí připomenout tuto jedinečnou událost. Tomu napomůže bohatá galerie pod článkem. Tu na brnovinkách v tomto rozsahu publikujeme až nyní, po roce od návštěvy papeže Benedikta XVI.

Sobota 26. 9. 2009

015_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9720_MK

Baldachýn jako nebesa na tuřanském letišti v Brně.

Média jsou již dlouhou dobu plna záplavami informací o papeži. Některá zacházejí do detailů a píšou o tom, jak Benedikt XVI. žije a jak žil jeho předchůdce Jan Pavel II. Po Brně je vidět mnohem více policistů než obvykle. V areálu mše na letišti v Tuřanech pořadatelé akce dokončují přípravy na jedinečnou událost. První poutníci jsou už na místě. Sedím s přáteli na pivu a přemýšlím, jak se budu ráno prodírat masami lidí.

Neděle 27. 9. 2009

4:27

025_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9742_MK

Symbol návštěvy - kotva.

Celý otlačený za brnění budíku vstávám. Ještě skoro spící nasedám na tramvaj číslo 1 a vydávám se z Králova Pole směr hlavní nádraží. Tramvaj je nezvykle na tuto dobu naplněna rodinami s dětmi. Tatínkové ve svých rukách svírají skládací stoličky, vlaječky i vlajky.

5:24

004_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9698_MK

Od hlavního nádraží vyjíždí kolona autobusů.

Nekonečná kolona autobusů s označením C jede jako dlouhý vlak. Nástupiště číslo čtyři se proměnilo v plničku autobusů lidmi. Během pár vteřin odjíždějí nacpány až po okraj. Naštěstí je tu dost koordinátorů Dopravního podniku. Vždy včas tok poutníků do autobusů zastavují a směřují je do dalších a dalších autobusů. Mezi busy s označením „C“, jimž na displeji svítí symbol s vlaječkami, se misí i linka 76. Tedy standardní letištní linka, která má své stanoviště kousek dál u zastávky trolejbusů. Přidávám se mezi poutníky a nastupuji do 76. Je tu plno k prasknutí a skoro nedýchatelno. Za okny stále tma, okna jsou zamlžená, takže ani není vidět, kudy jedeme. Některé zastávky autobus jen projíždí.

6:08

007_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9702_MK

Pracoviště médií v odletové hale letiště.

Linka 76 zastavuje, poutníci vystupují. Já mezi nimi. Mířím do odletové haly, kde pořadatelé zřídili zázemí pro média a press centrum. Vyřizuji potřebné formality a přes sklo budovy terminálu v dáli sleduji rozlehlou plochu. Na jejím konci se tyčí kotva, kříž a baldachýn.

6:40

008_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9705_MK

Vpravo od baldachýnu vychází slunce.

Zlatavý kotouč se vynořuje vpravo od baldachýnu. Netrvá dlouho a slunce vylézá zeza obzoru. Procházím bezpečnostní kontrolou a mířím k letištnímu autobusu. Na palubě busu se přepravuji až na konec areálu. Po cestě sleduji masy přicházejících poutníků. Autobus mě vykládá nedaleko baldachýnu.

7:21

023_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9738_MK

Misky s hostiemi čekají na vložení do úst poutníků.

Procházím další bezpečnostní kontrolou a vcházím do sektoru pro kněží a média. Celý děj v areálu ukazuje několik obřích obrazovek. V tomto sektoru se už nachází mnoho kněží, řádových sester, jáhnů. Po sektoru jsou rozmístěny stoly s miskami naplněnými hostiemi. Nedominuje zde ale jen bílá, černá nebo zlatá. Pestré barvy zde září díky přítomnosti krojovaných chasníků a děvčic.

7:52

029_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9755_MK

Krojovaní mládenci a babičky na Svaté mši v Brně.

Vycházím ven mezi poutníky a procházím celým areálem. Je rozdělen na sektory, aby zde lidé neztratili orientaci a nehrozilo davové šílenství. Mezi sektory jsou průchozí ulice. Na pořádek dohlíží mnoho pořadatelů ve svítivých vestách. Poutníci drží vatikánské vlaječky, transparenty, mávátka. Někteří jsou zabaleni do dek. Na areálem krouží helikoptéra. Poutníkům jsou k dispozici informační stany, kde rovněž dostávají balíček s ikonami, pláštěnkou a informačním letákem.

8:00

216_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0215_MK

Papeže přijíždí přivítat poutníci z celé Evropy.

Dostávám se zpět k blízkosti letištního terminálu a stoupám na vyvýšeninu, po níž na letiště vede příjezdová cesta. Shora vypadá celý areál impozantně. Vzduchem se line doprovodná hudba. Stále přicházejí davy dalších a dalších poutníků. Míjím stanoviště záchranné služby. V pohotovosti je zde připraveno více než 10 automobilů rychlé záchranné pomoci. Míjím billboard s textem „Svět s Bohem je světem s nadějí.“ Procházím mezi stánky s upomínkovými předměty. Poutníci si zde mohou zakoupit například modlitební růžence, skládací stoličky na sezení, perníkové srdce, malované dřevěné ikony nebo oplatky. Ty jsou adjustovány přímo pro Svatou mši. Z jedné strany obal zdobí fotografie katedrály svatého Petra a Pavla v Brně a ze strany druhé portrét Benedikta XVI. Cena je evropská. 100 gramů za 1 Euro. Míjím „park“ s mobilními klozety. V dáli se na přenosovém automobilu vyjímá parabolická anténa televize. Živý přenos obstarává také kameraman na vysokozdvižné plošině. Z davu poutníků rameno plošiny vyčnívá jako hromosvod.

8:16

040_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9780_MK

Tisíce lidí přichází po svých směrem od dálnice D1.

„Proč sedíte tak daleko, paní?“, pokládám otázku osamělé poutnici v červeném. Sedí na skládací stoličce daleko od lidského koberce. „Tady není tak těsno, mám raději klid,“ odpovídá. Míjím stan B15, jehož okolí obléhají pořadatelé v zelených vestách a koordinují přicházející návštěvníky Svaté mše. Pořadatelskou výpomoc zajišťují také stoupenci Maltézské pomoci a berou si na bedra funkci zdravotníků. Ke stanu B15 míří had prodlužovacího kabelu. Jednotlivé sektory jsou obehnány páskou vymezující hranice. Míjím v zemi zapíchnuté žlutobílé vlaječky s erbem Vatikánu. Jednu z nich drží také zhruba slečna a kyne mi na pozdrav. B13 obývá hlídka hasičů a vojáci. Postupně se vracím k baldachýnu. Postupuji podél plotu vymezující letištní prostor a vzletovou dráhu. U plotu stojí paní s fialovým batohem a stoličkou. Možná vyhlíží přílet prezidenta nebo svatého otce. Jeden z kněží pospíchá uličkou k baldachýnu. Ve spěchu sleduje hodinky. Myslel jsem, že pro kněží čas nehraje roli. V případě dnešní významné události zřejmě ano. Na věží postavené z lešení sleduje dění další kameraman. Jeho pracovní nástroj je zakryt ochrannou pláštěnkou. Dnešní počasí mu jí ale zcela jistě navodí pocit zbytečnosti. Slunce stoupá stále výš a nebe je bez mraků. Usmívám se na asijského poutníka a fotografuji jej. Stejně jako on na mě. Natáčí si mě na kameru.

8:28

054_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9813_MK

Sladký Benedikt XVI. ve formě oplatek.

Míjím paní, která ze sektoru do uličky vystavuje porcelánovou sošku krále. „Sudetští Němci zdraví papeže ve své vlasti v Čechách a na Moravě,“ hlásá transparent poblíž. Pokračuji dál ke kotvě. Hlouček krojovaných se zatím rozrostl. Do areálu přichází Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky generálporučík Hrabal. Vysokých představitelů České republiky je zde více. Baldachýn je připraven na příchod papeže a biskupů. Pracovník pořadatelského týmu odnáší vysavač. Plastové sedačky obývá mnoho kněží. Většina z nich má na sobě bílá roucha zdobená zelenou štolou. Někteří jsou oděni odlišně, podle řádu, ke kterému přísluší.

8:50

094_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9900_MK

Přilétá prezident České republiky Václav Klaus.

Vládním speciálem přilétá prezident České republiky Václav Klaus s chotí. U bezpečnostního vstupu do areálu se množí italští pracovníci médií. Postupně přicházejí poslední kněží.

9:20

062_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9825_MK

Více než 120 tisíc poutníků na tuřanském letišti.

Druhým vládním speciálem ČR přilétá papež Benedikt XVI. Snad všichni poutníci hledí na velkoplošné obrazovky a sledují výstup Svatého otce z letadla.

9:50

Do areálu vchází prezident České republiky Václav Klaus, následován důležitými osobnostmi.

10:00

Přichází zástup biskupů v zelenobílých ornátech. Někteří z nich mají na hlavě fialové solideo, jiní bílé nebo bohatě zlatem zdobené biskupské čepce.

10:05

109_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9954_MK

Prezident Václav Klaus s první dámou ČR.

Přijíždí papamobil, následován švédskou gardou v oblecích. Z papamobilu kyne okolo stojícím poutníkům papež Benedikt XVI. Lidé mávají vatikánskými vlaječkami a zdraví Svatého otce. Závěrky fotoaparátů cvakají. Před baldachýnem sedí v řadě významné osobnosti. Stoupají si a projevují tak svoji úctu hlavě římskokatolické církve a církví sjednocených s Římem. K papeži si postupně přicházejí pro své požehnání skupinky poutníků z celého světa. Benedikt XVI. slouží mši svatou – homilii Svatého otce. Po mši navazuje modlitba Anděl Páně a promluva Svatého otce.

11:03

118_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9973_MK

Biskupové jsou předvojem Svatého otce.

Kněží se ujímají misek s hostiemi a jdou žehnat poutníkům.

12:00

Mše a modlitby končí, papež v doprovodu biskupů odchází k papamobilu. Ten řídí vybraný policista z České republiky. Papež projíždí uličkami mezi sektory a žehná poutníkům. Ti mu opětují pozdravy.

12:05

Areál opouští prezident České republiky s chotí v doprovodu primátora města Brna Romana Onderky.

12:10

Pořadatelé vyzývají poutníky, aby setrvali ve svých sektorech a opouštěli areál postupně.

12:14

197_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0181_MK

Papež Benedikt XVI. přijíždí ve svém papamobilu.

Procházím opět areálem a fotografuji davy poutníků. Míjím řadu transparentů. Jsou psány česky, slovensky, polsky i v jiných jazycích. Z areálu odjíždí autobusy a postupně odvážejí poutníky zpět do centra Brna nebo na záchytné parkoviště.

12:45

Papež Benedikt XVI. Odlétá vládním speciálem do Prahy. Následujíc den slouží mši ve Staré Boleslavi.

13:10

190_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0166_MK

Svatá mše končí. Svatý otec míří mezi poutníky.

Jsem zpět u hlavního nádraží. Přijíždějí autobusy plné poutníků.

Pár slov závěrem.

221_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0222_MK

Areál se pomalu vylidňuje, nedělní akce je u konce.

I když nejsem věřící, jsem rád, že jsem se této velkolepé akce zúčastnil. Atmosféra zde byla neopakovatelná. Pořadatelé i Dopravní podnik města Brna svoji práci zvládli výborně. Dlouhá kolona autobusů na uzavřené D1 svědčí o tom, že zájem lidí o takovéto události stále je. Celkem letištní areál naplnilo okolo 130 tisíc poutníků, kteří se ale chovali podle pokynů pořadatelů a vše proběhlo v pořádku. Těžko říci, jak by se chovala taková masa lidí například na rockovém festivalu. Jak vidno, víra vykoná své.

 

text a foto Marián K., brnovinky


{linkr:related;keywords:pape%C3%85%C2%BE;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

 

001_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9694_MK
002_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9695_MK
003_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9696_MK
004_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9698_MK
005_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9699_MK
006_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9700_MK
007_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9702_MK
008_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9705_MK
009_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9708_MK
010_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9710_MK
011_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9713_MK
012_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9716_MK
013_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9718_MK
014_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9719_MK
015_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9720_MK
016_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9721_MK
017_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9723_MK
018_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9725_MK
019_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9730_MK
020_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9731_MK
021_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9732_MK
022_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9735_MK
023_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9738_MK
024_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9741_MK
025_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9742_MK
026_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9746_MK
027_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9747_MK
028_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9753_MK
029_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9755_MK
030_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9756_MK
031_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9761_MK
032_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9762_MK
033_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9765_MK
034_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9769_MK
035_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9771_MK
036_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9773_MK
037_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9774_MK
038_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9775_MK
039_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9778_MK
040_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9780_MK
041_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9781_MK
042_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9782_MK
043_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9787_MK
044_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9790_MK
045_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9791_MK
046_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9792_MK
047_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9795_MK
048_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9796_MK
049_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9798_MK
050_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9799_MK
051_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9804_MK
052_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9806_MK
053_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9807_MK
054_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9813_MK
055_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9815_MK
056_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9816_MK
057_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9817_MK
058_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9818_MK
059_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9820_MK
060_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9822_MK
061_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9824_MK
062_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9825_MK
063_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9829_MK
064_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9830_MK
065_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9831_MK
066_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9832_MK
067_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9833_MK
068_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9834_MK
069_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9835_MK
070_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9841_MK
071_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9842_MK
072_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9844_MK
073_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9845_MK
074_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9849_MK
075_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9850_MK
076_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9854_MK
077_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9855_MK
078_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9857_MK
079_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9858_MK
080_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9860_MK
081_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9863_MK
082_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9865_MK
083_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9866_MK
084_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9868_MK
085_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9875_MK
086_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9877_MK
087_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9879_MK
088_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9882_MK
089_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9885_MK
090_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9888_MK
091_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9891_MK
092_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9892_MK
093_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9898_MK
094_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9900_MK
095_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9903_MK
096_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9904_MK
097_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9908_MK
098_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9910_MK
099_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9917_MK
100_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9919_MK
101_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9922_MK
102_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9927_MK
103_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9932_MK
104_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9937_MK
105_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9939_MK
106_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9942_MK
107_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9947_MK
108_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9951_MK
109_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9954_MK
110_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9955_MK
111_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9956_MK
112_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9960_MK
113_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9963_MK
114_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9967_MK
115_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9968_MK
116_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9969_MK
117_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9972_MK
118_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9973_MK
119_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9975_MK
120_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9977_MK
121_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9979_MK
122_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9980_MK
123_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9981_MK
124_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9982_MK
125_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9984_MK
126_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9985_MK
127_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9987_MK
128_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9988_MK
129_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9994_MK
130_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_9996_MK
131_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0007_MK
132_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0013_MK
133_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0016_MK
134_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0021_MK
135_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0022_MK
136_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0026_MK
137_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0028_MK
138_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0030_MK
139_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0032_MK
140_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0034_MK
141_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0036_MK
142_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0038_MK
143_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0039_MK
144_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0041_MK
145_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0043_MK
146_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0046_MK
147_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0052_MK
148_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0056_MK
149_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0057_MK
150_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0060_MK
151_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0061_MK
152_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0064_MK
153_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0068_MK
154_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0070_MK
155_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0073_MK
156_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0075_MK
157_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0077_MK
158_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0081_MK
159_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0083_MK
160_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0084_MK
161_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0086_MK
162_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0089_MK
163_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0094_MK
164_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0095_MK
165_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0096_MK
166_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0098_MK
167_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0100_MK
168_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0103_MK
169_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0110_MK
170_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0111_MK
171_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0113_MK
172_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0114_MK
173_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0119_MK
174_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0120_MK
175_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0121_MK
176_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0127_MK
177_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0131_MK
178_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0132_MK
179_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0133_MK
180_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0138_MK
181_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0141_MK
182_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0144_MK
183_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0147_MK
184_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0151_MK
185_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0154_MK
186_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0156_MK
187_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0157_MK
188_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0160_MK
189_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0161_MK
190_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0166_MK
191_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0168_MK
192_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0169_MK
193_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0170_MK
194_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0177_MK
195_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0178_MK
196_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0180_MK
197_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0181_MK
198_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0186_MK
199_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0190_MK
200_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0191_MK
201_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0192_MK
202_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0193_MK
203_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0194_MK
204_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0196_MK
205_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0201_MK
206_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0202_MK
207_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0203_MK
208_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0205_MK
209_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0207_MK
210_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0208_MK
211_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0209_MK
212_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0210_MK
213_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0211_MK
214_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0212_MK
215_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0213_MK
216_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0215_MK
217_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0217_MK
218_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0218_MK
219_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0219_MK
220_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0220_MK
221_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0222_MK
222_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0226_MK
223_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0227_MK
224_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0228_MK
225_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0229_MK
226_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0231_MK
227_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0233_MK
228_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0234_MK
229_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0235_MK
230_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0236_MK
231_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0237_MK
232_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0241_MK
233_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0243_MK
234_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0244_MK
235_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0245_MK
236_Papez_v_Brne_Svata_mse_Brno_27092009_IMG_0246_MK

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze