brnovinky

Přepnout do PC verze

HHhH, stará Praha a Straka v říši entropie - knižní tipy 43. týdne

HHhHBELETRIE PRO DOSPĚLÉ

Laurent BINET

HHhH /Himmers Hirn heisst Heydrich/

(Argo 2010)

 

Jozef Gabčík. Jan Kubiš. Josef Valčík. Johannes Klein. Reinhard Heydrich. Pětice mužů, kteří se 27. května 1942 octli v jedné libeňské zatáčce uprostřed zásadního dějinného zvratu.

 

Francouzský spisovatel Laurent Binet se ve svém románovém debutu HHhH vrací k operaci Anthropoid, zkoumá její přípravy, provedení i důsledky. Osobitým metanarativním způsobem líčí sběr materiálu a upřímně se doznává k pochybnostem, jaké při psaní samotném zažíval. Je možné ještě vůbec věrohodně vykreslit historickou událost, aniž by tvůrce sklouzl k falešné umělosti?

 

Autor svůj text označuje za „infraromán“, tedy dílo, které funguje jako román, aniž by překročilo hranice historicky doložených faktů a vstoupilo na území fikce, onoho pravého hájemství románu; upřímně se též vyjadřuje k citlivým historickým otázkám a nahlíží na československé dějiny osvěžující optikou pozorovatele ze zahraničí.

 

Kniha byla doposud přeložena do patnácti jazyků.

 

Laurent BINET (*1972) je francouzský spisovatel, jehož první práce Silné a slabé stránky našich sliznic (Forces et faiblesses de nos muqueuses, 2000) byla ovlivněna surrealismem a v níž se vypráví mimo jiné o znovuoživeném Golemovi, který má za úkol zničit všechny podniky McDonald´s v Praze. Své zkušenosti z výuky francouzštiny na problematickém pařížském předměstí autor popsal v knize Pracovní život Laurenta B. (La Vie professionnelle de Laurent B., 2004). Delší dobu pobýval také na Slovensku a v Česku a sbíral zde materiál k románu HHhH, který vydal v roce 2010 v nakladatelství Grasset a záhy za něj získal Goncourtovu cenu za nejlepší románovou prvotinu. Překládá do francouzštiny Nezvalovy básně, skládá hudbu a zpívá ve skupině Stalingrad.

 

Doporučená cena: 398,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 358,- Kč


praha_mesto_evropske_avantgardyODBORNÁ LITERATURA

Bernard MICHEL

PRAHA, MĚSTO EVROPSKÉ AVANTGARDY, 1895 – 1928

(Argo 2010)

 

Kniha známého francouzského historika Bernarda Michela pojednává o Praze v letech 1895 – 1928, kdy se zde formovalo jedno z nejdůležitějších ohnisek intelektuálního a uměleckého života Rakousko-Uherska, později Československa i celé Evropy. Autor vyzdvihuje specifickou pražskou atmosféru, v níž se mísí český, německý, stejně jako židovský živel, a na základě historické analýzy člověka a jeho díla předkládá čtenáři portréty řady významných pražských osobností (např. Franz Kafka, Reiner Maria Rilke, Max Brod, Gustav Meyrink, Jiří Karásek ze Lvovic, Jaroslav Hašek, bratři Čapkové, S. K. Neumann, František Bílek, Alfons Mucha, Zdenka Braunerová a mnozí další). V poutavě a čtivě napsané práci nás Bernard Michel provádí světem pražských kaváren, uměleckých ateliérů i domácností a vykresluje barvitý obraz města, které se na sklonku 19. století stalo centrem evropské avantgardy.

 

Bernard MICHEL je současný francouzský historik, emeritní profesor na Université de Paris I – Panthéon – Sorbonne, kde založil a dlouhá léta řídil Ústav studií soudobých dějiny střední Evropy. V roce 2005 obdržel za mimořádné celoživotní dílo v oboru historie čestný doktorát Karlovy univerzity. Kniha Praha, město evropské avantgardy, 1895 – 1928 je výsledkem jeho celoživotního zájmu o dějiny českých zemí a střední Evropy na přelomu 19. a 20. století.

 

Doporučená cena: 498,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 448,- Kč


straka_v_risi_entropieDĚTSKÁ LITERATURA

Markéta BAŇKOVÁ

STRAKA V ŘÍŠI ENTROPIE

(Petr Prchal 2010)

 

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky procházejí krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost.

 

Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní dokonce mají strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.

 

Markéta BAŇKOVÁ se narodila a žije v Praze. Je známá jako průkopnice oboru net art, zabývá se fotografií, interiérovým designem, filmem a grafikou. Na internetu publikovala výtvarně literární Město.html, Mapu New Yorku (nycmap.cz) a Čáranice –Scribble. Zajímá se o moderní technologie a přírodní vědy. Straka v říši entropie je její první vydaná kniha.

 

Doporučená cena: 199,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 179,- Kč

 

Marián K., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ


Banner

Lips Tullian, Průvodce svátky a Kiko a tajemství - knižní tipy 42. týdne

lips_tullianBELETRIE PRO DOSPĚLÉ

Kája SAUDEK, Jaroslav WEIGEL


LIPS TULLIAN


(Plus 2010)

 

Dlouho očekávané ucelené knižní vydání slavné loupežnické ságy Lips Tullian.

Knihu z pera neméně slavných autorů Káji Saudka a Jaroslava Weigela doplňuje volné pokračování Černého Filipa. Komiks původně vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět a byl jedním z mála kvalitních, ideologicky nezatížených komiksů u nás. Skutečná historická postava Lips Tullian posloužila Friedrichu Schillerovi jako předloha Karla Moora z jeho slavných Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi zase jako námět 51 stran komiksu, jehož scénář vytvořil Jaroslav Weigel.

 

„Scénáře a výtvarná podoba jednotlivých pokračování Lipse Tulliana vznikaly týden po týdnu. Výsledkem našeho snažení byl pak panem Saudkem pečlivě prokreslený arch papíru formátu A2, který mi přinesl k případné korektuře textů. To byla pro mne chvíle povyražení, na kterou jsem se týden co týden těšil," říká Jaroslav Weigel v předmluvě této knihy a dodává: „Nestačil jsem se divit, co všechno jsem do scénáře nenapsal. Co si pan Sau (jak jsem ho ve scénářích oslovoval), hravě domyslel, okomentoval v malé bublince a zpravidla vylepšil. Pan Saudek se na seriálu jako kreslíř bavil. Mohl si to dovolit. Věděl, co seriál potřebuje, a uměl to bravurně nakreslit."

 

Lips Tullian vychází v pevné vazbě s rozsahem 128 stran a v barevném provedení, s výjimkou několika stran, které jsou v originálu černobílé. Poslední nedokončená strana Černého Filipa vychází vůbec poprvé. Formát knihy je 290 x 340 mm.

(zdroj: albatrosmedia.cz)

 

Kája SAUDEK (*1935) je nejznámějším českým autorem komiksů, jeho věhlas však přesáhl i hranice naší země. Komiks ho okouzlil už v mládí, první kreslené příběhy vytvářel společně se svým bratrem Janem (později věhlasným fotografem). Už od 60. let má svoje věrné příznivce. Je autorem mnoha dnes už legendárních komiksů, jako např. Muriel a andělé, Muriel a oranžová smrt, Lips Tullian, Major Zeman nebo Arnal. Spolupracoval také na vizuální stránce několika filmů (např. Kdo chce zabít Jessii, Čtyři vraždy stačí, drahoušku).

 

Jaroslav WEIGEL (*1931) je český herec a scénograf, původní profesí učitel dějepisu a výtvarné výchovy. Od roku 1970 je členem Divadla Járy Cimrmana.

 

Doporučená cena: 599,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 539,-Kč


pruvodce_svatecnim_casemODBORNÁ LITERATURA

Valburga VAVŘINOVÁ


PRŮVODCE SVÁTEČNÍM ČASEM


(Albra 2010)

 

Nová publikace navazuje na ediční řadu Průvodců všedním životem.

 

Je tentokrát zasvěceným průvodcem nejvýznamnějšími svátky křesťanského i občanského kalendáře, zvyky a obyčeji, které slavíme nebo si připomínáme v průběhu roku.

 

Publikace je vybavena bohatým obrazovým materiálem.

 

Doporučená cena: 199,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 179,- Kč


kiko_a_tajemstvi_papiroveho_motylaDĚTSKÁ LITERATURA

Markéta PILÁTOVÁ


KIKO A TAJEMSTVÍ PAPÍROVÉHO MOTÝLA


(Meander 2010)

 

Knížka Markéty Pilátové „Kiko a tajemství papírového motýla“ je plná záhad. Ta první záhada, jak se dostane japonská holčička Kiko na zámek v Kroměříži, se vysvětlí hned na začátku. Její tatínek je světoznámý odborník, jenž umí restaurovat vzácné staré knihy, aby jejich příběhy nevybledly a lidé je mohli číst ještě i po několika staletích. A v knihovně kroměřížského zámku má vyspravit už docela vetché stránky o slavném Zrzavém králi, jenž kdysi dávno vyhnal ze země turecká vojska. A tady stojíme před největší záhadou.

 

Protože právě to se mu ne a nedaří. Naopak. Každou nově nanesenou barvou obrázek krále jen bledne a v jeho příběhu mizí čím dál víc stránek. Kdo se chce dovědět, co za tím vězí, udělá dobře, bude-li pečlivě sledovat Kiko při jejím dobrodružném pátrání, při němž se japonská holčička dokáže dorozumět nejen s duchem princezny Františky, ale i s českými dětmi, jejichž řeč nezná.

 

Markéta PILÁTOVÁ (*1973) vystudovala katedru romanistiky a historie na FF UP v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Působila dva roky jako lektorka na katedře slavistiky ve španělské Granadě a pracovala jako redaktorka týdeníku Respekt. Pro Respekt a další česká média píše reportáže, literární recenze, povídky a autorské sloupky. Pátým rokem učí potomky českých krajanů, kteří emigrovali z Československa do Brazílie a Argentiny. Román Žluté oči vedou domů (Torst 2007), byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2009 vyšel druhý román Má nejmilejší kniha (Torst) a dětská kniha Víla Vivivíla a stíny zvířat (Nakladatelství Lidové noviny). V současnosti žije v Buenos Aires.

 

Doporučená cena: 268,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 241,- Kč

 

Marián K., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ

{linkr:related;keywords:kni%C3%85%C2%BEn%C3%83%C2%AD+tipy;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

HHhH, stará Praha a Straka v říši entropie - knižní tipy 43. týdne

HHhHBELETRIE PRO DOSPĚLÉ

Laurent BINET

HHhH /Himmers Hirn heisst Heydrich/

(Argo 2010)

 

Jozef Gabčík. Jan Kubiš. Josef Valčík. Johannes Klein. Reinhard Heydrich. Pětice mužů, kteří se 27. května 1942 octli v jedné libeňské zatáčce uprostřed zásadního dějinného zvratu.

 

Francouzský spisovatel Laurent Binet se ve svém románovém debutu HHhH vrací k operaci Anthropoid, zkoumá její přípravy, provedení i důsledky. Osobitým metanarativním způsobem líčí sběr materiálu a upřímně se doznává k pochybnostem, jaké při psaní samotném zažíval. Je možné ještě vůbec věrohodně vykreslit historickou událost, aniž by tvůrce sklouzl k falešné umělosti?

 

Autor svůj text označuje za „infraromán“, tedy dílo, které funguje jako román, aniž by překročilo hranice historicky doložených faktů a vstoupilo na území fikce, onoho pravého hájemství románu; upřímně se též vyjadřuje k citlivým historickým otázkám a nahlíží na československé dějiny osvěžující optikou pozorovatele ze zahraničí.

 

Kniha byla doposud přeložena do patnácti jazyků.

 

Laurent BINET (*1972) je francouzský spisovatel, jehož první práce Silné a slabé stránky našich sliznic (Forces et faiblesses de nos muqueuses, 2000) byla ovlivněna surrealismem a v níž se vypráví mimo jiné o znovuoživeném Golemovi, který má za úkol zničit všechny podniky McDonald´s v Praze. Své zkušenosti z výuky francouzštiny na problematickém pařížském předměstí autor popsal v knize Pracovní život Laurenta B. (La Vie professionnelle de Laurent B., 2004). Delší dobu pobýval také na Slovensku a v Česku a sbíral zde materiál k románu HHhH, který vydal v roce 2010 v nakladatelství Grasset a záhy za něj získal Goncourtovu cenu za nejlepší románovou prvotinu. Překládá do francouzštiny Nezvalovy básně, skládá hudbu a zpívá ve skupině Stalingrad.

 

Doporučená cena: 398,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 358,- Kč


praha_mesto_evropske_avantgardyODBORNÁ LITERATURA

Bernard MICHEL

PRAHA, MĚSTO EVROPSKÉ AVANTGARDY, 1895 – 1928

(Argo 2010)

 

Kniha známého francouzského historika Bernarda Michela pojednává o Praze v letech 1895 – 1928, kdy se zde formovalo jedno z nejdůležitějších ohnisek intelektuálního a uměleckého života Rakousko-Uherska, později Československa i celé Evropy. Autor vyzdvihuje specifickou pražskou atmosféru, v níž se mísí český, německý, stejně jako židovský živel, a na základě historické analýzy člověka a jeho díla předkládá čtenáři portréty řady významných pražských osobností (např. Franz Kafka, Reiner Maria Rilke, Max Brod, Gustav Meyrink, Jiří Karásek ze Lvovic, Jaroslav Hašek, bratři Čapkové, S. K. Neumann, František Bílek, Alfons Mucha, Zdenka Braunerová a mnozí další). V poutavě a čtivě napsané práci nás Bernard Michel provádí světem pražských kaváren, uměleckých ateliérů i domácností a vykresluje barvitý obraz města, které se na sklonku 19. století stalo centrem evropské avantgardy.

 

Bernard MICHEL je současný francouzský historik, emeritní profesor na Université de Paris I – Panthéon – Sorbonne, kde založil a dlouhá léta řídil Ústav studií soudobých dějiny střední Evropy. V roce 2005 obdržel za mimořádné celoživotní dílo v oboru historie čestný doktorát Karlovy univerzity. Kniha Praha, město evropské avantgardy, 1895 – 1928 je výsledkem jeho celoživotního zájmu o dějiny českých zemí a střední Evropy na přelomu 19. a 20. století.

 

Doporučená cena: 498,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 448,- Kč


straka_v_risi_entropieDĚTSKÁ LITERATURA

Markéta BAŇKOVÁ

STRAKA V ŘÍŠI ENTROPIE

(Petr Prchal 2010)

 

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky procházejí krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost.

 

Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní dokonce mají strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.

 

Markéta BAŇKOVÁ se narodila a žije v Praze. Je známá jako průkopnice oboru net art, zabývá se fotografií, interiérovým designem, filmem a grafikou. Na internetu publikovala výtvarně literární Město.html, Mapu New Yorku (nycmap.cz) a Čáranice –Scribble. Zajímá se o moderní technologie a přírodní vědy. Straka v říši entropie je její první vydaná kniha.

 

Doporučená cena: 199,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 179,- Kč

 

Marián K., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ


Banner

Lips Tullian, Průvodce svátky a Kiko a tajemství - knižní tipy 42. týdne

lips_tullianBELETRIE PRO DOSPĚLÉ

Kája SAUDEK, Jaroslav WEIGEL


LIPS TULLIAN


(Plus 2010)

 

Dlouho očekávané ucelené knižní vydání slavné loupežnické ságy Lips Tullian.

Knihu z pera neméně slavných autorů Káji Saudka a Jaroslava Weigela doplňuje volné pokračování Černého Filipa. Komiks původně vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět a byl jedním z mála kvalitních, ideologicky nezatížených komiksů u nás. Skutečná historická postava Lips Tullian posloužila Friedrichu Schillerovi jako předloha Karla Moora z jeho slavných Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi zase jako námět 51 stran komiksu, jehož scénář vytvořil Jaroslav Weigel.

 

„Scénáře a výtvarná podoba jednotlivých pokračování Lipse Tulliana vznikaly týden po týdnu. Výsledkem našeho snažení byl pak panem Saudkem pečlivě prokreslený arch papíru formátu A2, který mi přinesl k případné korektuře textů. To byla pro mne chvíle povyražení, na kterou jsem se týden co týden těšil," říká Jaroslav Weigel v předmluvě této knihy a dodává: „Nestačil jsem se divit, co všechno jsem do scénáře nenapsal. Co si pan Sau (jak jsem ho ve scénářích oslovoval), hravě domyslel, okomentoval v malé bublince a zpravidla vylepšil. Pan Saudek se na seriálu jako kreslíř bavil. Mohl si to dovolit. Věděl, co seriál potřebuje, a uměl to bravurně nakreslit."

 

Lips Tullian vychází v pevné vazbě s rozsahem 128 stran a v barevném provedení, s výjimkou několika stran, které jsou v originálu černobílé. Poslední nedokončená strana Černého Filipa vychází vůbec poprvé. Formát knihy je 290 x 340 mm.

(zdroj: albatrosmedia.cz)

 

Kája SAUDEK (*1935) je nejznámějším českým autorem komiksů, jeho věhlas však přesáhl i hranice naší země. Komiks ho okouzlil už v mládí, první kreslené příběhy vytvářel společně se svým bratrem Janem (později věhlasným fotografem). Už od 60. let má svoje věrné příznivce. Je autorem mnoha dnes už legendárních komiksů, jako např. Muriel a andělé, Muriel a oranžová smrt, Lips Tullian, Major Zeman nebo Arnal. Spolupracoval také na vizuální stránce několika filmů (např. Kdo chce zabít Jessii, Čtyři vraždy stačí, drahoušku).

 

Jaroslav WEIGEL (*1931) je český herec a scénograf, původní profesí učitel dějepisu a výtvarné výchovy. Od roku 1970 je členem Divadla Járy Cimrmana.

 

Doporučená cena: 599,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 539,-Kč


pruvodce_svatecnim_casemODBORNÁ LITERATURA

Valburga VAVŘINOVÁ


PRŮVODCE SVÁTEČNÍM ČASEM


(Albra 2010)

 

Nová publikace navazuje na ediční řadu Průvodců všedním životem.

 

Je tentokrát zasvěceným průvodcem nejvýznamnějšími svátky křesťanského i občanského kalendáře, zvyky a obyčeji, které slavíme nebo si připomínáme v průběhu roku.

 

Publikace je vybavena bohatým obrazovým materiálem.

 

Doporučená cena: 199,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 179,- Kč


kiko_a_tajemstvi_papiroveho_motylaDĚTSKÁ LITERATURA

Markéta PILÁTOVÁ


KIKO A TAJEMSTVÍ PAPÍROVÉHO MOTÝLA


(Meander 2010)

 

Knížka Markéty Pilátové „Kiko a tajemství papírového motýla“ je plná záhad. Ta první záhada, jak se dostane japonská holčička Kiko na zámek v Kroměříži, se vysvětlí hned na začátku. Její tatínek je světoznámý odborník, jenž umí restaurovat vzácné staré knihy, aby jejich příběhy nevybledly a lidé je mohli číst ještě i po několika staletích. A v knihovně kroměřížského zámku má vyspravit už docela vetché stránky o slavném Zrzavém králi, jenž kdysi dávno vyhnal ze země turecká vojska. A tady stojíme před největší záhadou.

 

Protože právě to se mu ne a nedaří. Naopak. Každou nově nanesenou barvou obrázek krále jen bledne a v jeho příběhu mizí čím dál víc stránek. Kdo se chce dovědět, co za tím vězí, udělá dobře, bude-li pečlivě sledovat Kiko při jejím dobrodružném pátrání, při němž se japonská holčička dokáže dorozumět nejen s duchem princezny Františky, ale i s českými dětmi, jejichž řeč nezná.

 

Markéta PILÁTOVÁ (*1973) vystudovala katedru romanistiky a historie na FF UP v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Působila dva roky jako lektorka na katedře slavistiky ve španělské Granadě a pracovala jako redaktorka týdeníku Respekt. Pro Respekt a další česká média píše reportáže, literární recenze, povídky a autorské sloupky. Pátým rokem učí potomky českých krajanů, kteří emigrovali z Československa do Brazílie a Argentiny. Román Žluté oči vedou domů (Torst 2007), byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2009 vyšel druhý román Má nejmilejší kniha (Torst) a dětská kniha Víla Vivivíla a stíny zvířat (Nakladatelství Lidové noviny). V současnosti žije v Buenos Aires.

 

Doporučená cena: 268,- Kč, e-shop Barvič a Novotný: 241,- Kč

 

Marián K., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ

{linkr:related;keywords:kni%C3%85%C2%BEn%C3%83%C2%AD+tipy;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze