brnovinky

Přepnout do PC verze

Hommage i Kozel - knižní tipy na babí léto

Babí léto je posledním teplým obdobím roku v našich zeměpisných šířkách. Nasávejte hřejivé sluneční paprsky třeba na lavičce v parku. K tomu se může hodit pěkná knížka. Přinášíme vám pořádnou porci knižních tipů na babí léto - pro milovníky beletrie, odborné čtenáře i děti a mládež. Příjemné počtení.


BELETRIE

poklidne_a_tiche_mistoPeter S. BEAGLE

POKLIDNÉ A TICHÉ MĚSTO

(Argo 2011)

Celých čtrnáct let se Jonathan Rebeck skrýval před světem za hřbitovními zdmi a svůj domov si potají zařídil v dávno opuštěné hrobce. Rozmlouval s novými nebožtíky a zjišťoval, kam vlastně duše zesnulých putují, poskytoval jim útěchu, vyslechl je a občas si s nimi zahrál šachovou partii.

Avšak samotářský oot pana Rebecka byl náhle narušen. Mezi dvěma duchy rozkvete nečekaný milostný vztah a i on sám je stržen do víru života jednou návštěvnicí hřbitova. Za pomoci cynického mluvícího havrana a tajemné hřbitovní stráže se čtyři lidské duše naučí skutečnému rozdílu mezi životem a smrtí a učiní rozhodnutí, jež ovlivní jejich osudy vskutku na věčné časy.

Peter S. BEAGLE (*1939) je americký autor fantasy, v současnosti jedna z nejvýraznějších tváří žánru. Spisovatelem se chtěl stát už jako dítě, publikovat začal ve středoškolském časopisu. V roce 1959 dokončil bakalářské studium tvůrčího psaní a španělštiny a po období cestování po Evropě se usídlil v Kalifornii a stal se spisovatelem a publicistou z povolání.

Doporučená cena: 298,- Kč


vyhnanciFrantiška JIROUSOVÁ

VYHNANCI

(Eroika 2011)

Román Františky Jirousové je duchovní a zároveň napínavou generační výpovědí o mladých lidech, o hledání základních hodnot, jakými jsou víra, láska a naděje. Jeho děj nás zavádí do opuštěného domku na kraji malé vesnice na Vysočině, kde se v podstatě náhodou sejdou čtyři dvacátníci. Každý z nich chce na chvíli utéct do samoty a vyřešit své nejhlubší problémy, ať už je to vyrovnání se s homosexualitou, volba budoucího povolání, konflikt mezi anarchistickým způsobem vnímání světa a potřebou nějakého řádu, problematický vztah s rodiči či vlastní minulost.

Mezi třemi obyvateli domu pak vzniká zvláštní milostný trojúhelník. V hlubší rovině sledujeme především názorový konflikt mezi psychicky rozervaným, dekadentním ateistou Štefanem a jeho silně nábožensky založenou sestrou Nikolou, v rovině nejspodnější jde o otázku, jak spojit zdánlivě protikladné světy, svět lidí s dekadentně estetickým pohledem na svět, tvrdých k sobě samým i ostatním,
se světem křesťanské víry a etiky.

Františka JIROUSOVÁ (*1980) vystudovala Policejní akademii v Praze, studuje též filosofii na UK v Praze, kde se zaměřuje především na filosofii křesťanskou. V Praze také pracuje jako archivářka v samizdatové knihovně Libri prohibiti. Žije střídavě v Praze a na Vysočině ve Staré Říši. V roce 2000 získala 2. cenu v soutěži nepublikovaných spisovatelů Knižního klubu za knihu Velmi vzdálený oheň, která byla v témže roce vydána. Se spisovatelkou Janou Bauerovou založila v roce 2004 literární skupinu Katolická dekadence, která zatím funguje jako internetová komunita lidí se spřízněnými názory.

Doporučená cena: 380,- Kč


mrtvy_muzBianca BELLOVÁ

MRTVÝ MUŽ

(Host 2011)

Bianca Bellová na sebe upozornila již svým debutem Sentimentální román. Novela Mrtvý muž už jednoznačně ukazuje, že se v české literatuře objevila nová strhující vypravěčka.

Příběh je monologem ženy, která rekapituluje svůj život. Banalitu a šeď dětství
a dospívání v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století prostupují skrytá rodinná dramata, s nimiž je vypravěčka konfrontována - dědeček, kterého zavraždili komunisti, babiččina otevřená nenávist vůči režimu, matčina počínající duševní choroba či otec, který za normalizace prožívá svůj coming out.

Vypravěčka to vše líčí s cynickým odstupem, který se však rozplývá ve chvíli, kdy
se přiznává k lásce k jisté celebritě. Náhle je i ona stržena vášnivým citem, který
ji pohlcuje tím hlouběji, čím se zdá být beznadějnějším. Vše pak směřuje
k nečekanému rozuzlení.

Novela Mrtvý muž je neméně pozoruhodná i sugestivním a barvitým stylem vyprávění, stejně jako suverénně vedenými dialogy.

Bianca BELLOVÁ (*1970) pochází z Prahy, má však bulharské předky. Vystudovala VŠE, přispívala do několika časopisů, pracovala v nadnárodních společnostech. V současnosti se živí překladatelstvím a tlumočnictvím z angličtiny. Je provdaná za Angličana, zpěváka Adriana T. Bella, s nímž má tři děti. V roce 2009 vydala knihu Sentimentální román. Ráda chodí do pražských Riegrových sadů, kde přišel na svět i Mrtvý muž. Jejím koníčkem je vykrádání historek svých známých; věří, že správná rodina skrývá alespoň jedno šílenství.

Doporučená cena: 199,- Kč


ruske_diskoWladimir KAMINER

RUSKÉ DISKO

(Dauphin 2011)

Ruské disko je taneční večer ruské hudby, který v 90. letech začal provozovat Wladimir Kaminer v proslulém berlínském squatu Tacheles. A je to také soubor krátkých povídek, nazvaný podle jedné z nich. Autor s nezaměnitelným suchým humorem a sebeironií nejprve vypráví o své emigraci z rozpadajícího se Sovětského svazu do Berlína, poté o problémech, které zažívá, když se pokouší začlenit do života německé metropole. Podobně líčí i všednodenní, ovšem obvykle nevšedně bizarní osudy imigrantů, kteří se snaží hledat na Západě své štěstí.

Wladimir KAMINER (*1967 v Moskvě) studoval dramaturgii na moskevském divadelním institutu. Od roku 1990 žije se ženou a svými dvěma dětmi v Berlíně. Pravidelně píše do různých německých novin a časopisů. Pro svůj nehledaný styl psaní, schopnost vystihnout pozoruhodné detaily a komiku na osudech svých postav a nakonec také realistické ztvárnění svých povídek patří k nejoblíbenějším a nejžádanějším německým autorům současnosti.

Doporučená cena: 228,- Kč


DĚTSKÁ LITERATURA

 

jak_marenka_a_bozenka_koukalyMichal ČUNDERLE

JAK MAŘENKA A BOŽENKA KOUKALY ANEB POHÁDKA MLÁDÍ

(Albatros 2011)

Marie a Božena Vonáškovy jsou moudré babičky veselé mysli. Žijí si pokojně z malého důchodu do chvíle, kdy se jim po letní bouřce objeví pod oknem víla. Víla Ryběnka! Usnula v rákosí a do večera se musí dostat zpátky do rybníka. A babičky, ač na pohádky moc nevěří, se pustí křepce do zachraňování. To by jeden neřekl, co se dá zažít za dobrodružství za jeden den, i když je vám osmdesát…

Michal ČUNDERLE (*1971) je český teatrolog, učitel a pohádkář. Předlohou pro jeho knihu Jak Mařenka a Boženka koukaly... byla jeho stejnojmenná divadelní inscenace, hraná s úspěchem od roku 2005 v pražském divadle Minor.

Doporučená cena: 199,- Kč


jak_se_stal_kozel_zahradnikemZuzana POSPÍŠILOVÁ

JAK SE STAL KOZEL ZAHRADNÍKEM

(Grada 2011)

Děti se v řeči setkávají s řadou metafor a přirovnání, jejichž význam a původ je někdy zjevný, někdy skrytý. Proč se říká ustrašený jako zajíc, tichý jako myš, šťastný jako blecha? Proč neudělat kozla zahradníkem? Nejen prvňáčci najdou odpověď v krátkých pohádkových příbězích, které jsou neoddělitelně spjaty s půvabnými ilustracemi Markéty Vydrové.

Zuzana POSPÍŠILOVÁ (*1975) je vystudovaná psycholožka a spisovatelka dětských knížek.

Doporučená cena: 169,- Kč


versovane_rozcvickyRomana SUCHÁ

VERŠOVANÉ ROZCVIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

(Portál 2009)

Vztah k tělesnému pohybu bychom měli v dětech rozvíjet a podporovat už od útlého věku. Pohyb by se měl stát jednou ze základních životních potřeb, proto je důležité, aby z něj děti měly radost. Motivace jednoduchou říkankou a veselé ilustrace k provedení cviku jim umožní prožívat pohyb a fyzické cvičení jako hru a zábavu, při níž objeví vlastní tělo a jeho možnosti. Říkanky motivují k pohybu, metodický popis cviku upozorňuje, nač si dát pozor, na co se zaměřit, jak při tom dýchat.

Ke cvičení nejsou potřeba žádné speciální pomůcky, stačí měkký stabilní koberec nebo neklouzavá pěnová podložka. Systematičnost při cvičení by měla ustoupit nadšení z pohybu. Kniha je určena rodičům dětí od 2 do 5 let.

PhDr. Romana SUCHÁ vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracuje jako psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru v Přerově. Je autorkou knížky Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky (Portál, 2008).

Doporučená cena: 215,- Kč


mamo_tato_pojdte_si_hrat_na_balonPavel HRNČÍŘ

MÁMO, TÁTO, POJĎTE SI HRÁT NA BALÓN! DOBRÁ, PEPÍKU, JSEM BALÓN.

(Práh 2010)

Kniha Pavla Hrnčíře zve čtenáře do jedné mimořádně potrhlé rodiny. Táta Josef, máma Eva, syn Pepík a dcera Alenka si spolu pořád na něco hrají. Sebeabsurdnější situace je jim záminkou k rozvinutí bláznivé hry. A hrát se dá skutečně na všechno - na balón, na kytku, na zamilovaný pár, zprávu z rádia o teroristickém útoku nebo dokonce na veselý pohřeb.

Dvanáct her, jejichž rovnocennou součástí jsou ilustrace Michaely Kukovičové, je originálním literárním útvarem se specifickým humorem na hranici absurdity, který pobaví a inspiruje celou rodinu.

Pavel Hrnčíř se poprvé jako spisovatel představil v roce 2007 knihou příběhů Kominíka a Budíčka, která získala nominaci v soutěži Zlatá stuha. Vedle psaní knih účinkuje příležitostně na mezinárodní diplomatické scéně.

Doporučená cena: 299,- Kč


ODBORNÁ LITERATURA

 

vesnice_kanibaluAlain CORBIN

VESNICE „KANIBALŮ“

(Argo 2011)

Známý francouzský historik Alain Corbin v mistrovsky vyprávěné studii Vesnice kanibalů postupuje jako skutečný vyšetřovatel záhadného a podivného masakru. Nastiňuje politické klima roku 1870 a ukazuje, jak příval zpráv i polopravdivých fám o válečných neúspěších Francie v jejím konfliktu s Pruskem, naivita politické reprezentace, touha po návratu starého režimu i prožitá strádání dovedly venkovské obyvatelstvo k tomu, že se uchýlilo k takovým projevům nepochopitelné a nevýslovné krutosti.

V srpnu 1870, ve vesničce Hautefaye, v kraji Dordogne byl během dvou hodin odsouzen jistý mladý šlechtic a pak zaživa upálen za přítomnosti několika set osob, které jej obviňovali, že vykřikoval: "Ať žije republika!" Účastníci těchto událostí se později holedbali tím, že si dali "pečínku z Prušáka". Zanedlouho poté, v roce 1871, tuto událost republikánský novinář Charles Ponsac označil za nejhorší zločin v dějinách kriminalistiky a přisoudil mu politický charakter.

Alain CORBIN (*1936) je význačný francouzský historik a profesor pařížské Sorbony. Ve svých výzkumech se především soustředí na sociální dějiny a dějiny mentalit raně moderní industriální společnosti s důrazem na netradičně pojímané dějiny lidského těla, prostituce, pachů, hygieny, jídla a podobně.

Doporučená cena: 238,- Kč


barakyFrantišek STÁREK ČUŇAS, Jiří KOSTÚR

BARÁKY. SOUOSTROVÍ SVOBODY

(Pulchra 2011)

Fenomén společenského okraje, jenž se v kulturní oblasti projevuje v hudbě, literatuře a výtvarném i jiném umění, má současně také polohu vycházející z širší definice kultury, tedy ve specifickém oblékání, bydlení a životním stylu vůbec.

O komunitním způsobu života českého undergroundu a o tom, co s ním souviselo v podmínkách totalitního státu, není obecně známo téměř nic. Tato kniha se tedy pokouší v co nejširší dostupné míře zmapovat historii všedního dne českého undergroundu od šedesátých let až do současnosti a podat svědectví o lidech, kteří pobývali na venkovských usedlostech, tzv. barácích, z nichž se často stala významná centra "druhé kultury".

Knihu tvoří rozhovory, texty, které na barácích vznikaly a texty o barácích, faksimile novin a dokumentů Veřejné a Státní bezpečnosti a bezmála čtyři sta fotografií různé kvality.

František STÁREK ČUŇAS (*1952) je výrazná postava českého undergroundu, byl účastníkem známého procesu se členy hudební skupiny Plastic People, věnoval se též aktivitám spojeným s Chartou 77. V roce 1979 začal vydávat samizdatový časopis Vokno. OD roku 2008 pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jiří KOSTÚR (*1942) se stal signatářem Charty 77 a redaktorem samizdatového časopisu Vokno. Vyšly mu dvě sbírky přírodní lyriky, své životní osudy popsal v autobiografických textech Satori v Praze (Pragma, 1993). Je autorem také několika cestopisů.

Doporučená cena: 549,- Kč


keith_richards_zivotKeith RICHARDS

ŽIVOT

(Ikar 2011)

Autobiografická kniha kytaristy slavné skupiny Rolling Stones hovoří o tom, jak se učil hrát na kytaru a jak dával s Mickem Jaggerem a Brianem Jonesem dohromady kapelu, vypráví o počátcích slávy Rolling Stones i proslulých zatýkáních kvůli drogám. Mluví o smrti Briana Jonese, o divokých turné po Spojených státech, o osamění i závislosti. Se svou proslulou odzbrojující otevřeností vypravuje příběh, který jsme všichni toužili znát lépe. A činí tak bez příkras, beze strachu a upřímně.

Keith RICHARDS (* 1943) je kytarista, vokalista, autor písní a spoluzakladatel Rolling Stones. Vydal i sólová alba s vlastní kapelou nebo s X-Pensive winos. S manželkou Patti Hansenovou v současnosti žije v Connecticutu.

Doporučená cena: 199,- Kč


hommage_a_bohuslav_reynekHOMMAGE Á BOHUSLAV REYNEK

Měsíc ve dne, Muzeum Kroměřížska 2011

Katalog vydaný ku příležitosti výstavy, uspořádané ke 40. výročí úmrtí tohoto významného grafika, básníka a překladatele. Výstava představuje i dílo dalších rodinných příslušníků, kteří tvořili a tvoří v mikrokosmu petrkovského rodného domu s jeho zahradou – manželky Suzanne Renaud (básně a překlady), jejich synů Daniela (fotografie) a Jiřího (překlady knih z francouzštiny), Danielova syna Michaela (fotografie) a dcery Veroniky (vydavatelství Čajovna Suzanne Renaud).

Bohuslav REYNEK (*1892 v Petrkově u Havlíčkova Brodu) patří k nejvýznamnějším osobnostem katolické kultury v první polovině 20. století u nás. Psal poezii, vytvářel grafické listy a kresby, překládal cizojazyčné knihy.

Doporučená cena: 390,-  Kč

MaK., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ

{linkr:related;keywords:kni%C3%85%C2%BEn%C3%83%C2%AD+tipy;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

 

 

Hommage i Kozel - knižní tipy na babí léto

Babí léto je posledním teplým obdobím roku v našich zeměpisných šířkách. Nasávejte hřejivé sluneční paprsky třeba na lavičce v parku. K tomu se může hodit pěkná knížka. Přinášíme vám pořádnou porci knižních tipů na babí léto - pro milovníky beletrie, odborné čtenáře i děti a mládež. Příjemné počtení.


BELETRIE

poklidne_a_tiche_mistoPeter S. BEAGLE

POKLIDNÉ A TICHÉ MĚSTO

(Argo 2011)

Celých čtrnáct let se Jonathan Rebeck skrýval před světem za hřbitovními zdmi a svůj domov si potají zařídil v dávno opuštěné hrobce. Rozmlouval s novými nebožtíky a zjišťoval, kam vlastně duše zesnulých putují, poskytoval jim útěchu, vyslechl je a občas si s nimi zahrál šachovou partii.

Avšak samotářský oot pana Rebecka byl náhle narušen. Mezi dvěma duchy rozkvete nečekaný milostný vztah a i on sám je stržen do víru života jednou návštěvnicí hřbitova. Za pomoci cynického mluvícího havrana a tajemné hřbitovní stráže se čtyři lidské duše naučí skutečnému rozdílu mezi životem a smrtí a učiní rozhodnutí, jež ovlivní jejich osudy vskutku na věčné časy.

Peter S. BEAGLE (*1939) je americký autor fantasy, v současnosti jedna z nejvýraznějších tváří žánru. Spisovatelem se chtěl stát už jako dítě, publikovat začal ve středoškolském časopisu. V roce 1959 dokončil bakalářské studium tvůrčího psaní a španělštiny a po období cestování po Evropě se usídlil v Kalifornii a stal se spisovatelem a publicistou z povolání.

Doporučená cena: 298,- Kč


vyhnanciFrantiška JIROUSOVÁ

VYHNANCI

(Eroika 2011)

Román Františky Jirousové je duchovní a zároveň napínavou generační výpovědí o mladých lidech, o hledání základních hodnot, jakými jsou víra, láska a naděje. Jeho děj nás zavádí do opuštěného domku na kraji malé vesnice na Vysočině, kde se v podstatě náhodou sejdou čtyři dvacátníci. Každý z nich chce na chvíli utéct do samoty a vyřešit své nejhlubší problémy, ať už je to vyrovnání se s homosexualitou, volba budoucího povolání, konflikt mezi anarchistickým způsobem vnímání světa a potřebou nějakého řádu, problematický vztah s rodiči či vlastní minulost.

Mezi třemi obyvateli domu pak vzniká zvláštní milostný trojúhelník. V hlubší rovině sledujeme především názorový konflikt mezi psychicky rozervaným, dekadentním ateistou Štefanem a jeho silně nábožensky založenou sestrou Nikolou, v rovině nejspodnější jde o otázku, jak spojit zdánlivě protikladné světy, svět lidí s dekadentně estetickým pohledem na svět, tvrdých k sobě samým i ostatním,
se světem křesťanské víry a etiky.

Františka JIROUSOVÁ (*1980) vystudovala Policejní akademii v Praze, studuje též filosofii na UK v Praze, kde se zaměřuje především na filosofii křesťanskou. V Praze také pracuje jako archivářka v samizdatové knihovně Libri prohibiti. Žije střídavě v Praze a na Vysočině ve Staré Říši. V roce 2000 získala 2. cenu v soutěži nepublikovaných spisovatelů Knižního klubu za knihu Velmi vzdálený oheň, která byla v témže roce vydána. Se spisovatelkou Janou Bauerovou založila v roce 2004 literární skupinu Katolická dekadence, která zatím funguje jako internetová komunita lidí se spřízněnými názory.

Doporučená cena: 380,- Kč


mrtvy_muzBianca BELLOVÁ

MRTVÝ MUŽ

(Host 2011)

Bianca Bellová na sebe upozornila již svým debutem Sentimentální román. Novela Mrtvý muž už jednoznačně ukazuje, že se v české literatuře objevila nová strhující vypravěčka.

Příběh je monologem ženy, která rekapituluje svůj život. Banalitu a šeď dětství
a dospívání v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století prostupují skrytá rodinná dramata, s nimiž je vypravěčka konfrontována - dědeček, kterého zavraždili komunisti, babiččina otevřená nenávist vůči režimu, matčina počínající duševní choroba či otec, který za normalizace prožívá svůj coming out.

Vypravěčka to vše líčí s cynickým odstupem, který se však rozplývá ve chvíli, kdy
se přiznává k lásce k jisté celebritě. Náhle je i ona stržena vášnivým citem, který
ji pohlcuje tím hlouběji, čím se zdá být beznadějnějším. Vše pak směřuje
k nečekanému rozuzlení.

Novela Mrtvý muž je neméně pozoruhodná i sugestivním a barvitým stylem vyprávění, stejně jako suverénně vedenými dialogy.

Bianca BELLOVÁ (*1970) pochází z Prahy, má však bulharské předky. Vystudovala VŠE, přispívala do několika časopisů, pracovala v nadnárodních společnostech. V současnosti se živí překladatelstvím a tlumočnictvím z angličtiny. Je provdaná za Angličana, zpěváka Adriana T. Bella, s nímž má tři děti. V roce 2009 vydala knihu Sentimentální román. Ráda chodí do pražských Riegrových sadů, kde přišel na svět i Mrtvý muž. Jejím koníčkem je vykrádání historek svých známých; věří, že správná rodina skrývá alespoň jedno šílenství.

Doporučená cena: 199,- Kč


ruske_diskoWladimir KAMINER

RUSKÉ DISKO

(Dauphin 2011)

Ruské disko je taneční večer ruské hudby, který v 90. letech začal provozovat Wladimir Kaminer v proslulém berlínském squatu Tacheles. A je to také soubor krátkých povídek, nazvaný podle jedné z nich. Autor s nezaměnitelným suchým humorem a sebeironií nejprve vypráví o své emigraci z rozpadajícího se Sovětského svazu do Berlína, poté o problémech, které zažívá, když se pokouší začlenit do života německé metropole. Podobně líčí i všednodenní, ovšem obvykle nevšedně bizarní osudy imigrantů, kteří se snaží hledat na Západě své štěstí.

Wladimir KAMINER (*1967 v Moskvě) studoval dramaturgii na moskevském divadelním institutu. Od roku 1990 žije se ženou a svými dvěma dětmi v Berlíně. Pravidelně píše do různých německých novin a časopisů. Pro svůj nehledaný styl psaní, schopnost vystihnout pozoruhodné detaily a komiku na osudech svých postav a nakonec také realistické ztvárnění svých povídek patří k nejoblíbenějším a nejžádanějším německým autorům současnosti.

Doporučená cena: 228,- Kč


DĚTSKÁ LITERATURA

 

jak_marenka_a_bozenka_koukalyMichal ČUNDERLE

JAK MAŘENKA A BOŽENKA KOUKALY ANEB POHÁDKA MLÁDÍ

(Albatros 2011)

Marie a Božena Vonáškovy jsou moudré babičky veselé mysli. Žijí si pokojně z malého důchodu do chvíle, kdy se jim po letní bouřce objeví pod oknem víla. Víla Ryběnka! Usnula v rákosí a do večera se musí dostat zpátky do rybníka. A babičky, ač na pohádky moc nevěří, se pustí křepce do zachraňování. To by jeden neřekl, co se dá zažít za dobrodružství za jeden den, i když je vám osmdesát…

Michal ČUNDERLE (*1971) je český teatrolog, učitel a pohádkář. Předlohou pro jeho knihu Jak Mařenka a Boženka koukaly... byla jeho stejnojmenná divadelní inscenace, hraná s úspěchem od roku 2005 v pražském divadle Minor.

Doporučená cena: 199,- Kč


jak_se_stal_kozel_zahradnikemZuzana POSPÍŠILOVÁ

JAK SE STAL KOZEL ZAHRADNÍKEM

(Grada 2011)

Děti se v řeči setkávají s řadou metafor a přirovnání, jejichž význam a původ je někdy zjevný, někdy skrytý. Proč se říká ustrašený jako zajíc, tichý jako myš, šťastný jako blecha? Proč neudělat kozla zahradníkem? Nejen prvňáčci najdou odpověď v krátkých pohádkových příbězích, které jsou neoddělitelně spjaty s půvabnými ilustracemi Markéty Vydrové.

Zuzana POSPÍŠILOVÁ (*1975) je vystudovaná psycholožka a spisovatelka dětských knížek.

Doporučená cena: 169,- Kč


versovane_rozcvickyRomana SUCHÁ

VERŠOVANÉ ROZCVIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

(Portál 2009)

Vztah k tělesnému pohybu bychom měli v dětech rozvíjet a podporovat už od útlého věku. Pohyb by se měl stát jednou ze základních životních potřeb, proto je důležité, aby z něj děti měly radost. Motivace jednoduchou říkankou a veselé ilustrace k provedení cviku jim umožní prožívat pohyb a fyzické cvičení jako hru a zábavu, při níž objeví vlastní tělo a jeho možnosti. Říkanky motivují k pohybu, metodický popis cviku upozorňuje, nač si dát pozor, na co se zaměřit, jak při tom dýchat.

Ke cvičení nejsou potřeba žádné speciální pomůcky, stačí měkký stabilní koberec nebo neklouzavá pěnová podložka. Systematičnost při cvičení by měla ustoupit nadšení z pohybu. Kniha je určena rodičům dětí od 2 do 5 let.

PhDr. Romana SUCHÁ vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracuje jako psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru v Přerově. Je autorkou knížky Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky (Portál, 2008).

Doporučená cena: 215,- Kč


mamo_tato_pojdte_si_hrat_na_balonPavel HRNČÍŘ

MÁMO, TÁTO, POJĎTE SI HRÁT NA BALÓN! DOBRÁ, PEPÍKU, JSEM BALÓN.

(Práh 2010)

Kniha Pavla Hrnčíře zve čtenáře do jedné mimořádně potrhlé rodiny. Táta Josef, máma Eva, syn Pepík a dcera Alenka si spolu pořád na něco hrají. Sebeabsurdnější situace je jim záminkou k rozvinutí bláznivé hry. A hrát se dá skutečně na všechno - na balón, na kytku, na zamilovaný pár, zprávu z rádia o teroristickém útoku nebo dokonce na veselý pohřeb.

Dvanáct her, jejichž rovnocennou součástí jsou ilustrace Michaely Kukovičové, je originálním literárním útvarem se specifickým humorem na hranici absurdity, který pobaví a inspiruje celou rodinu.

Pavel Hrnčíř se poprvé jako spisovatel představil v roce 2007 knihou příběhů Kominíka a Budíčka, která získala nominaci v soutěži Zlatá stuha. Vedle psaní knih účinkuje příležitostně na mezinárodní diplomatické scéně.

Doporučená cena: 299,- Kč


ODBORNÁ LITERATURA

 

vesnice_kanibaluAlain CORBIN

VESNICE „KANIBALŮ“

(Argo 2011)

Známý francouzský historik Alain Corbin v mistrovsky vyprávěné studii Vesnice kanibalů postupuje jako skutečný vyšetřovatel záhadného a podivného masakru. Nastiňuje politické klima roku 1870 a ukazuje, jak příval zpráv i polopravdivých fám o válečných neúspěších Francie v jejím konfliktu s Pruskem, naivita politické reprezentace, touha po návratu starého režimu i prožitá strádání dovedly venkovské obyvatelstvo k tomu, že se uchýlilo k takovým projevům nepochopitelné a nevýslovné krutosti.

V srpnu 1870, ve vesničce Hautefaye, v kraji Dordogne byl během dvou hodin odsouzen jistý mladý šlechtic a pak zaživa upálen za přítomnosti několika set osob, které jej obviňovali, že vykřikoval: "Ať žije republika!" Účastníci těchto událostí se později holedbali tím, že si dali "pečínku z Prušáka". Zanedlouho poté, v roce 1871, tuto událost republikánský novinář Charles Ponsac označil za nejhorší zločin v dějinách kriminalistiky a přisoudil mu politický charakter.

Alain CORBIN (*1936) je význačný francouzský historik a profesor pařížské Sorbony. Ve svých výzkumech se především soustředí na sociální dějiny a dějiny mentalit raně moderní industriální společnosti s důrazem na netradičně pojímané dějiny lidského těla, prostituce, pachů, hygieny, jídla a podobně.

Doporučená cena: 238,- Kč


barakyFrantišek STÁREK ČUŇAS, Jiří KOSTÚR

BARÁKY. SOUOSTROVÍ SVOBODY

(Pulchra 2011)

Fenomén společenského okraje, jenž se v kulturní oblasti projevuje v hudbě, literatuře a výtvarném i jiném umění, má současně také polohu vycházející z širší definice kultury, tedy ve specifickém oblékání, bydlení a životním stylu vůbec.

O komunitním způsobu života českého undergroundu a o tom, co s ním souviselo v podmínkách totalitního státu, není obecně známo téměř nic. Tato kniha se tedy pokouší v co nejširší dostupné míře zmapovat historii všedního dne českého undergroundu od šedesátých let až do současnosti a podat svědectví o lidech, kteří pobývali na venkovských usedlostech, tzv. barácích, z nichž se často stala významná centra "druhé kultury".

Knihu tvoří rozhovory, texty, které na barácích vznikaly a texty o barácích, faksimile novin a dokumentů Veřejné a Státní bezpečnosti a bezmála čtyři sta fotografií různé kvality.

František STÁREK ČUŇAS (*1952) je výrazná postava českého undergroundu, byl účastníkem známého procesu se členy hudební skupiny Plastic People, věnoval se též aktivitám spojeným s Chartou 77. V roce 1979 začal vydávat samizdatový časopis Vokno. OD roku 2008 pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jiří KOSTÚR (*1942) se stal signatářem Charty 77 a redaktorem samizdatového časopisu Vokno. Vyšly mu dvě sbírky přírodní lyriky, své životní osudy popsal v autobiografických textech Satori v Praze (Pragma, 1993). Je autorem také několika cestopisů.

Doporučená cena: 549,- Kč


keith_richards_zivotKeith RICHARDS

ŽIVOT

(Ikar 2011)

Autobiografická kniha kytaristy slavné skupiny Rolling Stones hovoří o tom, jak se učil hrát na kytaru a jak dával s Mickem Jaggerem a Brianem Jonesem dohromady kapelu, vypráví o počátcích slávy Rolling Stones i proslulých zatýkáních kvůli drogám. Mluví o smrti Briana Jonese, o divokých turné po Spojených státech, o osamění i závislosti. Se svou proslulou odzbrojující otevřeností vypravuje příběh, který jsme všichni toužili znát lépe. A činí tak bez příkras, beze strachu a upřímně.

Keith RICHARDS (* 1943) je kytarista, vokalista, autor písní a spoluzakladatel Rolling Stones. Vydal i sólová alba s vlastní kapelou nebo s X-Pensive winos. S manželkou Patti Hansenovou v současnosti žije v Connecticutu.

Doporučená cena: 199,- Kč


hommage_a_bohuslav_reynekHOMMAGE Á BOHUSLAV REYNEK

Měsíc ve dne, Muzeum Kroměřížska 2011

Katalog vydaný ku příležitosti výstavy, uspořádané ke 40. výročí úmrtí tohoto významného grafika, básníka a překladatele. Výstava představuje i dílo dalších rodinných příslušníků, kteří tvořili a tvoří v mikrokosmu petrkovského rodného domu s jeho zahradou – manželky Suzanne Renaud (básně a překlady), jejich synů Daniela (fotografie) a Jiřího (překlady knih z francouzštiny), Danielova syna Michaela (fotografie) a dcery Veroniky (vydavatelství Čajovna Suzanne Renaud).

Bohuslav REYNEK (*1892 v Petrkově u Havlíčkova Brodu) patří k nejvýznamnějším osobnostem katolické kultury v první polovině 20. století u nás. Psal poezii, vytvářel grafické listy a kresby, překládal cizojazyčné knihy.

Doporučená cena: 390,-  Kč

MaK., brnovinky, knižní tipy připravuje Miroslava Čechová, Knihkupectví BARVIČ a NOVOTNÝ

{linkr:related;keywords:kni%C3%85%C2%BEn%C3%83%C2%AD+tipy;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze