Obchodní váha s výpočtem ceny.
Možná první zařízení, se kterým se hned po narození setkáme, je váha. Váhy nás provází po celý život, jsou všude okolo nás. Děti se váží u pediatra, zelináři váží brambory nebo mrkev, dopis zasílaný přátelům nejdříve zváží pracovnice na poště. Dokonce správné množství čokolády obsažené v sušenkách musí být zváženo, aby dávkovač věděl, kolik jí má oplatce přidělit. Nákladní automobil s pískem také projíždí vahou, stejně jako jeřáb váží náklad, aby jej vůbec zvedl a nepřevrátil se. Váží se všechno okolo nás. Váhy pro svoji správnou funkci a přesnost potřebují správný přístup a údržbu. Decimálky nahrazují elektronické váhy. Jak to dnes s vahami vlastně je, co udělat pro jejich správnou údržbu a zacházení s nimi, brnovinkám poradili odborníci vahaři a zároveň jednatelé společnosti LESAK Stanislav Lesák a Oldřich Maša. Společnost sídlí v blízkosti nádraží v Brně – Králově Poli.
Vážící a pokladní systémy LESAK
Božetěchova 2826/36, Brno - Královo Pole, tel.: 517 076 770, 775 873 570
Vahař odborník a jednatel Stanislav Lesák.
Jak dlouho jste na trhu s vahami?
Stanislav Lesák:/ Jsem vyučen v oboru od roku 1985 a celou dobu se váhami zabývám.
Podle čeho jste se rozhodl, že se začnete učit tuto profesi?
Stanislav Lesák:/ Ucházel jsem se o jiný obor, ale nebyl jsem přijat. Chtěl jsem se ale učit u stejného podniku, tak mi nabídli profesi mechanika a opraváře pro vážící zařízení. Přijal jsem tuto nabídku.
Kdy vznikla firma LESAK?
Stanislav Lesák, Oldřich Maša:/ Loni. Teď je to rok, co existujeme. Zkušenosti máme ale bohaté, protože předtím jsme dlouho podnikali ve stejném oboru se společníkem, se kterým jsme se právě v minulém roce rozešli.
Vahař odborník a jednatel Oldřich Maša.
Za dobu od vašich studií se vše zřejmě neustále vyvíjí. Zpřesňuje se vážení?
Vážení se určitě zpřesňuje. I opravy vážících zařízení jsou rychlejší. Dříve opravovat mechaniku vyžadovalo strávit na opravě celý den. Dnes jsou u elektronických zařízení součástky, které se jen vymění a za hodinu je váha opravená. Je to dnes rychlejší i z hlediska servisu zařízení. Váha se dříve seřizovala hodinu a dnes to trvá asi 10 minut.
Jak často se musí váhy kalibrovat?
U vah se provádí takzvané ověření neboli cejchování. Je to u vah, které se používají k obchodnímu styku, kde se cena vypočítává na základě hmotnosti z váhy. Váha musí být úředně ověřena úředníkem z Českého metrologického institutu a ověření platí dva roky. Vždy po dvou letech se musí cejchovat znovu. Pokud jen přijímáte zboží a pro kontrolu si jej vážíte, nemusíte mít váhu ocejchovanou, ale když se pak chcete dohadovat s dodavatelem, že vám navážil špatně, tak rozhoduje, zda váhu ověřenou máte. Pokud ne, neuhádáte asi nic. Dodavatel zboží vám řekne, že váží na váhách, které jsou ověřené. U vah se provádí také kalibrace, což je posouzení odchylek váhy. K váze je podle její váživosti stanoven postup, jak má servisní technik váhu správně vyzkoušet. Etalonovým závažím se váha zkouší a odchylky se zapisují do kalibračního listu. Potom servisní technik, který kalibraci provádí, k váze vydá kalibrační list.
Další typ obchodní váhy s výpočtem ceny.
Chodí do provozů na váhy nějaké kontroly? Třeba z České obchodní inspekce?
Ano, chodí kontrola z ČOI. Právo na kontrolu mají také z Českého metrologického institutu. Občas to také sleduje hygiena. Každý zákazník si má zkontrolovat, zda je váha ověřená a má platný cejch.
Když se váha transportuje musí se nějak zafixovat?
Mechanické váhy se fixovaly, aby mechanismus nevyskočil. Moderní elektronické váhy se už nefixují. Největší problém bývá s dopravci. Když s balíkem, kde je váha, dopravce bouchne, může dojít k deformaci snímacího členu takzvaného tenzometru a k jeho poškození. V lepším případě se změní jen hodnoty a váha se dá seřídit závažím. V horším případě se tenzometr poničí a musí se měnit. Reklamace dopravy bývá v takovém případě složitá, protože balík vypadá zjevně v pořádku a není poškozen. Ale citlivý snímač ano. K jeho poničení stačí větší náraz.
Bývají elektrosoučástky digitálních vah někdy vadné?
Nic není bez poruchy. Vady občas bývají. Je to výrobce od výrobce. Občas se pokazí elektronika, občas snímač. Záruka na váhy je 24 měsíců. U vah, které musí být ověřeny, je ale poruchovost minimální. Pokud výrobek vykazuje větší procento poruchovosti, vyřadíme ho z nabídky.
Setkáváte se mezi zákazníky stále i s klasickými mechanickými vahami?
Ano, pořád.
Obchodní váha s ukazatelem údajů i pro zákazníka.
Mohou se staré mechanické váhy stále používat pro obchodní styk?
Ano, pokud jsou ocejchované. Vahařů, kteří umí opravit staré mechanické váhy, ubývá. Poslední, kteří byli vyučeni v tomto oboru, jsme vlastně my. Po nás už není nikdo, kdo by tyto váhy opravoval. Obor už zanikl před nějakými 20 lety. V budoucnu už nebude nikdo umět opravit mechanickou část, protože to vyžaduje opravdu praxi.
Zabýváte se také cejchováním těchto starých vah, když zákazník s nějakou přijde?
Ano. Spíše jezdíme na místo. Váhám, hlavně mechanickým, transport neprospívá. Lepší je tedy váhu opravovat přímo na místě. Vezmeme do kabely závaží, šroubovák a kombinačky. Dnes jsou opravy mechanických nákladnější. Náhradní díly se už nevyrábí a když jsou, bývají drahé.
Používáte do starých vah nové materiály, pokud ty původní už nejsou dostupné?
To je právě problém. Technici si náhradní díly musí obstarávat ze starých vah. Dnes je problém díly sehnat. Kvalita šla postupem času u mechanických vah dolů. U váhy, která je stará třeba 70 let, je kvalita špičková, hlavně co se týká lůžek a mechanických částí. Výrobci dříve díly vyráběli z jiného materiálu, který se tak neopotřebovával.
Mohou se opotřebovat i závaží?
Když se závažím šoupe, tak se jeho spodek odírá. Každé dva roky je potřeba ověřit kromě vah i závaží.
Další typ počítací váhy.
Dají se závaží nějak kalibrovat a dorovnat do správné hmotnosti?
Ano, to dělá Český metrologický institut na přesných vahách. V závaží je justovací dutinka, která se dovažuje olověným závažím nebo broky do přesné hmotnosti. Dutinka se uzavře a zapečetí olověným špuntem, na něž se vyrazí emblém ČMI spolu s datem. Je to stejné jako u vah. Váha se ocejchuje, na ni se nalepí nálepka s rokem ověření nebo plomba, která se vymáčkne s rokem a značkou ČMI.
Jaká je dnes povolená tolerance pro obchodní styk?
Vychází to z vyhlášky o metrologii. Je to dané tím, kolik má váha dílků. Obchodní třída přesnosti váhy má tři tisíce dílků. Když vezmete maximální váživost tři kilogramy a podělíme třemi tisíci, tak vychází tolerance na jeden gram. Povolená odchylka do pěti set dílků je půl dílku, takže je to zhruba půl gramu. Od pět set do dvou tisíc je odchylka jeden dílek, což je gram. Nad dva tisíce je povolená odchylka dílek a půl, takže gram a půl.
Nosí vám někdy zákazníci na ocejchování nekvalitní váhy zakoupené v supermarketech s tím, že špatně váží?
Občas se stane, že sem někdo donese nějakou kuchyňskou váhu, ale spíše pro domácí než profesionální použití. Pokud kuchyňské a osobní váhy začnou špatně vážit nebo se s nimi něco stane, tak se neopravují. Berou se jako spotřební zboží. Nejsou na ně náhradní díly, takže zbývá jen koupit váhu novou. Analogové se dají seřídit i občas opravit, pokud je náhradní díl. Od tuzemského výrobce se dá díl ještě sehnat, horší je to ale s dovozovým zbožím.
Máte nějaký recept, jak si doma vyzkoušet, zda váha váží přesně? Pomůže litr vody?
Nejlépe, když si majitel váhy zakoupí závaží nebo ji donese k nám, kde mu váhu přezkoušíme.
Kapesní váha vhodná i pro diabetiky.
Jakou největší a nejmenší hmotnost váhy od vás umí změřit?
Máme váhy, které změří od deseti tisíciny gramu až třeba do sta tun pro velké jeřáby nebo nákladní automobily. Váhy, jež snesou největší zatížení, což je tak 160 tun, dodáváme na mostní váhy.
Váhy pro velké hmotnosti jsou napevno zabudované v zemi?
Jsou napevno zabudované v zemi i na povrchu. Používají je například štěrkovny a pískovny.
Dříve se u řezníka podvádělo tak, že do váhy obsluha strčila magnety a váha pak ukazovala více než měla. Hrozí to i dnes?
Jde to udělat, ale dnes by řezník váhu poškodil. Mechanické součástky ve váze nesmí být magnetizovány, protože by pak váha vážila pokaždé jinak a potom nejde už opravit. U mechanických to fungovalo tím, že obchodník váhu postavil šikovně z vodováhy a něco dosypal do jedné misky. Pak váha ukazovala do mínusu nebo do plusu. Jednalo se sice jen o pár gramů, ale několik koleček salámu z toho obchodníkovi vypadlo.
Používají lidé stále mincíř? Musí se také cejchovat?
Ano, používá, ale necejchuje se. Necejchuje se z toho důvodu, že je v něm pružina, která se časem unaví. Když je mincíř nový, váží dobře. Postupem času se však pružina vytahá. Mincíř nesplňuje metrologické parametry. Nesmí se používat v obchodním styku a slouží jen pro kontrolní vážení.
Společnost LESAK nabízí mnoho typů vah.
Je nutné, aby i nové digitální váhy stály v rovině? Z jakého důvodu?
Ano, je na to předpis. Když váha stojí nakřivo, působí boční síla na snímací člen a už může dojít k odchylce. Na každé obchodní váze musí být libela.
Myslíte, že je stále potřeba zpřesňovat vážení a vyvíjet nové měřící technologie nebo je to dnes už na maximu?
Zpřesňovat už myslím není potřeba. Možná jen u vážení drahých kovů. U vážení v obchodním styku je to plně dostačující. Obchodní váhy mají dílky po jednom, dvou a pěti gramech. Jeden gram je už na hranici. Pokud by byl dílek desetina gramů, tak stačí kolem váhy projít a závan větru začne váhu vychylovat. Bývá to problém v prodejnách, pokud mají váhu někde v průvanu nebo u ventilátoru. Váha se neustálí, protože je velmi citlivá.
Jak na váhy působí teplo a zima? Váží jinak v zimě na tržnici než v parném létě?
Digitální váha se zahřeje. Podle doporučení má obsluha váhu zapnou a nechat deset minut temperovat, aby se zahřála na provozní teplotu. Součástky se zahřejí a udržují si svoji teplotu, takže výkyvy teplot na váhu nemají vliv. Každá váha má od výrobce dané parametry používání a provozní rozsah teplot. Je to zhruba od mínus deseti do čtyřiceti stupňů. V tomto provozním rozsahu se váha může používat.
Mechanické váhy se ale nenahřejí ani po deseti minutách čekání, lze je použít při oněch zmíněných mínus deseti stupních?
Problém je hlavně v zimě, ale i v létě. Ve váze je olejové tlumení. Olej v létě zřídne a rafička váhy se neustálí. V zimě zase olej zamrzne a zamrzlý olejový tlumič způsobí, že se váha zatrhne a nehne se. Když se váží kapři, do váhy navíc nateče voda, která se smísí s olejem a směs zamrzne. Oprava je ale jednoduchá. Tlumič je pro údržbu dobře přístupný. Obsluha váhy odšroubuje tlumič, dolije dovnitř hydraulický olej, zašroubuje zpět a může dále pokračovat ve vážení.
Cejchovat se musí i závaží. Šoupáním se zlehčuje.
Jsou váhy nějak zajištěny proti neodbornému zásahu?
Na váze je plomba nebo přelepovací štítek, který brání vstupu do justovací oblasti. Bez jejich poškození se do váhy nedá vniknout. Dříve bývaly většinou plomby než štítky, hlavně na mechanických vahách. Na elektronických vahách už nejsou klasické plomby, ale jen štítky.
Zabýváte se i pokladními systémy. Jak je to dnes vůbec s registračními pokladnami?
Platí sice živnostenský zákon, který uvádí povinnost vydávat doklad nad dvacet korun, ale úřady už to moc nekontrolují. Bylo to asi jen nějaké lobby, takový výkřik. Hodně firem na tom prodělalo. Hlavně dovozní firmy, ty se zásobovaly pokladnami, které pak zůstaly ve skladech a neprodaly se. Pokladna, která se prodávala za osm tisíc, se dnes prodává za dva a půl tisíce.
Jaké jsou možnosti propojení váhy s pokladním systémem nebo se skladem a internetem?
Dnes jsou možnosti velké. Na výběr jsou jednoduché váhy, které umějí jen vážit. Potom jsou systémové váhy, kde můžete pomocí počítačové sítě a IP protokolu váhu programovat z nějakého nadřazeného pokladního nebo skladového systému. Programujete cenu za kilogram, nastavíte název zboží, daňovou skupinu a další údaje.
Kde se dnes váhy vyrábí? Pocházejí nějaké i z Česka?
V České republice se vyrábí hlavně průmyslové váhy na vyšší zatížení. Malé a kompaktní váhy se většinou dováží ze zahraničí. Není tady taková výrobní síla a nedostaneme se na takové ceny jako v zahraničí – Taiwanu, Číně a dalších zemích. I velké firmy jako CAS si nechávají vyrábět váhy v Číně.
Zaznamenáváte u výrobků z východních zemí vyšší poruchovost?
U homologovaných výrobků je kvalita zaručena. Výrobek je testovaný na součástky. Horší je to u nehomologovaných výrobků.
Váha můstková přímo z výroby firmy LESAK.
Jak je to s kvalitou použitého materiálu a ovladatelností vah?
Materiál se liší plastem, který je křehčí. Dojde snáze k poškození. U některých vah jsou méně kvalitní i snímací členy, které jsou více náchylné na přetížení a náraz. Na náraz jsou náchylné obecně všechny váhy. Samotná váha však není ani tak náchylná na přetížení jako snímač. Pokud do váhy bouchnete pěstí a působíte tímto nárazem silou třeba tři kilogramy, tak můžete tenzometrický snímač poškodit. Jde o kovový náraz, které váze vadí. Když na ni jen zatlačíte, sedne si vážící plocha na dorazy a nepustí dál. Předměty je nutné na váhu pokládat a neházet.
Jsou letos na trhu s vahami nějaké novinky?
Co se týká vážení, za poslední roky nic nového není. Dnes jsou trendem počítačové pokladny, které jsou ale dražší a obchodníci na ně nemají peníze. Sami si vyrábíme počítačové váhy z nerezu. V počítači je zabudovaná váha, program pro obsluhu, dotykový monitor. Z druhé strany je také monitor, na němž zákazník vidí obchodní údaje, ale může tam běžet i nějaká reklama.
Na kolik taková počítačová váha z vaší výroby přijde?
Řádově je to kolem 80 tisíc korun.
Jakou má počítačová váha životnost? Nehrozí nějaká porucha hardware podobně jako u počítačů?
Záleží, jak s ní člověk zachází. Nerez je věčný, ale jde o vztah k počítači. Program se dá ale upgradovat. Dotykové sklo má také nějakou životnost, ale i to se dá vyměnit.
Pohled na sídlo LESAK z Božetěchovy ulice.
Vyrábíte nějaké další modely vah?
Vyrábíme především průmyslové váhy - pro masokombináty, pekárny a cukrárny. Konstrukce váhy je buď nerezová nebo lakovaná. Má nerezový vrchní krycí plech od rozměru 20 krát 20 centimetru do rozměru tři krát tři metru. Vyrábíme váhy dle požadavků zákazníků. Máme i svůj vývoj. Nabízíme také váhy dávkovací s indikátorem, které ovládají i nějaké další zařízení, jako pás nebo dávkovač. Fungujeme z větší části i jako velkoobchod. Komponenty od nás odebírají vahaři z celé republiky. Poskytujeme jim technickou a poradenskou podporu.
Provozujete také maloobchodní prodej pro zákazníky z domácnosti?
Máme maloobchodní prodej pro přímé spotřebitele. Jsme ale zaměřeni spíše na firmy než na domácnosti, protože ty najdou kuchyňskou nebo osobní váhu v supermarketu. Pro domácnosti máme v omezené míře sortiment také. U nás je výrobek dražší než v supermarketu, ale když se s ním něco stane, máme náhradní díly a komponenty a dovedeme váhu za pár korun opravit.
Vzpomínáte si na nějakou veselou historku s vahami?
V minulosti jsme například řešili poptávku po vážení velkých lodí a letadel. Nebo když někdo z pekárny donese váhu na opravu, tak z ní občas vyskočí šváby nebo něco jiného. Na to jsme hodně opatrní a necháme pro jistotu váhu stát dva dny venku. Je také lepší rozdělávat váhu venku. Kvůli švábům může dojít i ke zkratu a zničení elektronické desky.
LESAK směrem od nádraží v Králově Poli.
Chcete na závěr zmínit nějaké doporučení čtenářům?
Ať k nám přijdou a my jim rádi s výběrem správné váhy poradíme.
Vážící a pokladní systémy LESAK
váhy osobní, etiketovací, paletové, podlahové, laboratorní, stolní, řeznické, automobilové, závěsné, jeřábové
Božetěchova 2826/36, Brno - Královo Pole, tel.: 517 076 770, 775 873 570, více na webových stranách
TRAM 6, BUS 41, 42, 43, 44, 65, 70, 71, 84, x30, x43 - zastávka Královo Pole - nádraží
text a foto Marián K., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 7345
Obchodní váha s výpočtem ceny.
Možná první zařízení, se kterým se hned po narození setkáme, je váha. Váhy nás provází po celý život, jsou všude okolo nás. Děti se váží u pediatra, zelináři váží brambory nebo mrkev, dopis zasílaný přátelům nejdříve zváží pracovnice na poště. Dokonce správné množství čokolády obsažené v sušenkách musí být zváženo, aby dávkovač věděl, kolik jí má oplatce přidělit. Nákladní automobil s pískem také projíždí vahou, stejně jako jeřáb váží náklad, aby jej vůbec zvedl a nepřevrátil se. Váží se všechno okolo nás. Váhy pro svoji správnou funkci a přesnost potřebují správný přístup a údržbu. Decimálky nahrazují elektronické váhy. Jak to dnes s vahami vlastně je, co udělat pro jejich správnou údržbu a zacházení s nimi, brnovinkám poradili odborníci vahaři a zároveň jednatelé společnosti LESAK Stanislav Lesák a Oldřich Maša. Společnost sídlí v blízkosti nádraží v Brně – Králově Poli.
Vážící a pokladní systémy LESAK
Božetěchova 2826/36, Brno - Královo Pole, tel.: 517 076 770, 775 873 570
Vahař odborník a jednatel Stanislav Lesák.
Jak dlouho jste na trhu s vahami?
Stanislav Lesák:/ Jsem vyučen v oboru od roku 1985 a celou dobu se váhami zabývám.
Podle čeho jste se rozhodl, že se začnete učit tuto profesi?
Stanislav Lesák:/ Ucházel jsem se o jiný obor, ale nebyl jsem přijat. Chtěl jsem se ale učit u stejného podniku, tak mi nabídli profesi mechanika a opraváře pro vážící zařízení. Přijal jsem tuto nabídku.
Kdy vznikla firma LESAK?
Stanislav Lesák, Oldřich Maša:/ Loni. Teď je to rok, co existujeme. Zkušenosti máme ale bohaté, protože předtím jsme dlouho podnikali ve stejném oboru se společníkem, se kterým jsme se právě v minulém roce rozešli.
Vahař odborník a jednatel Oldřich Maša.
Za dobu od vašich studií se vše zřejmě neustále vyvíjí. Zpřesňuje se vážení?
Vážení se určitě zpřesňuje. I opravy vážících zařízení jsou rychlejší. Dříve opravovat mechaniku vyžadovalo strávit na opravě celý den. Dnes jsou u elektronických zařízení součástky, které se jen vymění a za hodinu je váha opravená. Je to dnes rychlejší i z hlediska servisu zařízení. Váha se dříve seřizovala hodinu a dnes to trvá asi 10 minut.
Jak často se musí váhy kalibrovat?
U vah se provádí takzvané ověření neboli cejchování. Je to u vah, které se používají k obchodnímu styku, kde se cena vypočítává na základě hmotnosti z váhy. Váha musí být úředně ověřena úředníkem z Českého metrologického institutu a ověření platí dva roky. Vždy po dvou letech se musí cejchovat znovu. Pokud jen přijímáte zboží a pro kontrolu si jej vážíte, nemusíte mít váhu ocejchovanou, ale když se pak chcete dohadovat s dodavatelem, že vám navážil špatně, tak rozhoduje, zda váhu ověřenou máte. Pokud ne, neuhádáte asi nic. Dodavatel zboží vám řekne, že váží na váhách, které jsou ověřené. U vah se provádí také kalibrace, což je posouzení odchylek váhy. K váze je podle její váživosti stanoven postup, jak má servisní technik váhu správně vyzkoušet. Etalonovým závažím se váha zkouší a odchylky se zapisují do kalibračního listu. Potom servisní technik, který kalibraci provádí, k váze vydá kalibrační list.
Další typ obchodní váhy s výpočtem ceny.
Chodí do provozů na váhy nějaké kontroly? Třeba z České obchodní inspekce?
Ano, chodí kontrola z ČOI. Právo na kontrolu mají také z Českého metrologického institutu. Občas to také sleduje hygiena. Každý zákazník si má zkontrolovat, zda je váha ověřená a má platný cejch.
Když se váha transportuje musí se nějak zafixovat?
Mechanické váhy se fixovaly, aby mechanismus nevyskočil. Moderní elektronické váhy se už nefixují. Největší problém bývá s dopravci. Když s balíkem, kde je váha, dopravce bouchne, může dojít k deformaci snímacího členu takzvaného tenzometru a k jeho poškození. V lepším případě se změní jen hodnoty a váha se dá seřídit závažím. V horším případě se tenzometr poničí a musí se měnit. Reklamace dopravy bývá v takovém případě složitá, protože balík vypadá zjevně v pořádku a není poškozen. Ale citlivý snímač ano. K jeho poničení stačí větší náraz.
Bývají elektrosoučástky digitálních vah někdy vadné?
Nic není bez poruchy. Vady občas bývají. Je to výrobce od výrobce. Občas se pokazí elektronika, občas snímač. Záruka na váhy je 24 měsíců. U vah, které musí být ověřeny, je ale poruchovost minimální. Pokud výrobek vykazuje větší procento poruchovosti, vyřadíme ho z nabídky.
Setkáváte se mezi zákazníky stále i s klasickými mechanickými vahami?
Ano, pořád.
Obchodní váha s ukazatelem údajů i pro zákazníka.
Mohou se staré mechanické váhy stále používat pro obchodní styk?
Ano, pokud jsou ocejchované. Vahařů, kteří umí opravit staré mechanické váhy, ubývá. Poslední, kteří byli vyučeni v tomto oboru, jsme vlastně my. Po nás už není nikdo, kdo by tyto váhy opravoval. Obor už zanikl před nějakými 20 lety. V budoucnu už nebude nikdo umět opravit mechanickou část, protože to vyžaduje opravdu praxi.
Zabýváte se také cejchováním těchto starých vah, když zákazník s nějakou přijde?
Ano. Spíše jezdíme na místo. Váhám, hlavně mechanickým, transport neprospívá. Lepší je tedy váhu opravovat přímo na místě. Vezmeme do kabely závaží, šroubovák a kombinačky. Dnes jsou opravy mechanických nákladnější. Náhradní díly se už nevyrábí a když jsou, bývají drahé.
Používáte do starých vah nové materiály, pokud ty původní už nejsou dostupné?
To je právě problém. Technici si náhradní díly musí obstarávat ze starých vah. Dnes je problém díly sehnat. Kvalita šla postupem času u mechanických vah dolů. U váhy, která je stará třeba 70 let, je kvalita špičková, hlavně co se týká lůžek a mechanických částí. Výrobci dříve díly vyráběli z jiného materiálu, který se tak neopotřebovával.
Mohou se opotřebovat i závaží?
Když se závažím šoupe, tak se jeho spodek odírá. Každé dva roky je potřeba ověřit kromě vah i závaží.
Další typ počítací váhy.
Dají se závaží nějak kalibrovat a dorovnat do správné hmotnosti?
Ano, to dělá Český metrologický institut na přesných vahách. V závaží je justovací dutinka, která se dovažuje olověným závažím nebo broky do přesné hmotnosti. Dutinka se uzavře a zapečetí olověným špuntem, na něž se vyrazí emblém ČMI spolu s datem. Je to stejné jako u vah. Váha se ocejchuje, na ni se nalepí nálepka s rokem ověření nebo plomba, která se vymáčkne s rokem a značkou ČMI.
Jaká je dnes povolená tolerance pro obchodní styk?
Vychází to z vyhlášky o metrologii. Je to dané tím, kolik má váha dílků. Obchodní třída přesnosti váhy má tři tisíce dílků. Když vezmete maximální váživost tři kilogramy a podělíme třemi tisíci, tak vychází tolerance na jeden gram. Povolená odchylka do pěti set dílků je půl dílku, takže je to zhruba půl gramu. Od pět set do dvou tisíc je odchylka jeden dílek, což je gram. Nad dva tisíce je povolená odchylka dílek a půl, takže gram a půl.
Nosí vám někdy zákazníci na ocejchování nekvalitní váhy zakoupené v supermarketech s tím, že špatně váží?
Občas se stane, že sem někdo donese nějakou kuchyňskou váhu, ale spíše pro domácí než profesionální použití. Pokud kuchyňské a osobní váhy začnou špatně vážit nebo se s nimi něco stane, tak se neopravují. Berou se jako spotřební zboží. Nejsou na ně náhradní díly, takže zbývá jen koupit váhu novou. Analogové se dají seřídit i občas opravit, pokud je náhradní díl. Od tuzemského výrobce se dá díl ještě sehnat, horší je to ale s dovozovým zbožím.
Máte nějaký recept, jak si doma vyzkoušet, zda váha váží přesně? Pomůže litr vody?
Nejlépe, když si majitel váhy zakoupí závaží nebo ji donese k nám, kde mu váhu přezkoušíme.
Kapesní váha vhodná i pro diabetiky.
Jakou největší a nejmenší hmotnost váhy od vás umí změřit?
Máme váhy, které změří od deseti tisíciny gramu až třeba do sta tun pro velké jeřáby nebo nákladní automobily. Váhy, jež snesou největší zatížení, což je tak 160 tun, dodáváme na mostní váhy.
Váhy pro velké hmotnosti jsou napevno zabudované v zemi?
Jsou napevno zabudované v zemi i na povrchu. Používají je například štěrkovny a pískovny.
Dříve se u řezníka podvádělo tak, že do váhy obsluha strčila magnety a váha pak ukazovala více než měla. Hrozí to i dnes?
Jde to udělat, ale dnes by řezník váhu poškodil. Mechanické součástky ve váze nesmí být magnetizovány, protože by pak váha vážila pokaždé jinak a potom nejde už opravit. U mechanických to fungovalo tím, že obchodník váhu postavil šikovně z vodováhy a něco dosypal do jedné misky. Pak váha ukazovala do mínusu nebo do plusu. Jednalo se sice jen o pár gramů, ale několik koleček salámu z toho obchodníkovi vypadlo.
Používají lidé stále mincíř? Musí se také cejchovat?
Ano, používá, ale necejchuje se. Necejchuje se z toho důvodu, že je v něm pružina, která se časem unaví. Když je mincíř nový, váží dobře. Postupem času se však pružina vytahá. Mincíř nesplňuje metrologické parametry. Nesmí se používat v obchodním styku a slouží jen pro kontrolní vážení.
Společnost LESAK nabízí mnoho typů vah.
Je nutné, aby i nové digitální váhy stály v rovině? Z jakého důvodu?
Ano, je na to předpis. Když váha stojí nakřivo, působí boční síla na snímací člen a už může dojít k odchylce. Na každé obchodní váze musí být libela.
Myslíte, že je stále potřeba zpřesňovat vážení a vyvíjet nové měřící technologie nebo je to dnes už na maximu?
Zpřesňovat už myslím není potřeba. Možná jen u vážení drahých kovů. U vážení v obchodním styku je to plně dostačující. Obchodní váhy mají dílky po jednom, dvou a pěti gramech. Jeden gram je už na hranici. Pokud by byl dílek desetina gramů, tak stačí kolem váhy projít a závan větru začne váhu vychylovat. Bývá to problém v prodejnách, pokud mají váhu někde v průvanu nebo u ventilátoru. Váha se neustálí, protože je velmi citlivá.
Jak na váhy působí teplo a zima? Váží jinak v zimě na tržnici než v parném létě?
Digitální váha se zahřeje. Podle doporučení má obsluha váhu zapnou a nechat deset minut temperovat, aby se zahřála na provozní teplotu. Součástky se zahřejí a udržují si svoji teplotu, takže výkyvy teplot na váhu nemají vliv. Každá váha má od výrobce dané parametry používání a provozní rozsah teplot. Je to zhruba od mínus deseti do čtyřiceti stupňů. V tomto provozním rozsahu se váha může používat.
Mechanické váhy se ale nenahřejí ani po deseti minutách čekání, lze je použít při oněch zmíněných mínus deseti stupních?
Problém je hlavně v zimě, ale i v létě. Ve váze je olejové tlumení. Olej v létě zřídne a rafička váhy se neustálí. V zimě zase olej zamrzne a zamrzlý olejový tlumič způsobí, že se váha zatrhne a nehne se. Když se váží kapři, do váhy navíc nateče voda, která se smísí s olejem a směs zamrzne. Oprava je ale jednoduchá. Tlumič je pro údržbu dobře přístupný. Obsluha váhy odšroubuje tlumič, dolije dovnitř hydraulický olej, zašroubuje zpět a může dále pokračovat ve vážení.
Cejchovat se musí i závaží. Šoupáním se zlehčuje.
Jsou váhy nějak zajištěny proti neodbornému zásahu?
Na váze je plomba nebo přelepovací štítek, který brání vstupu do justovací oblasti. Bez jejich poškození se do váhy nedá vniknout. Dříve bývaly většinou plomby než štítky, hlavně na mechanických vahách. Na elektronických vahách už nejsou klasické plomby, ale jen štítky.
Zabýváte se i pokladními systémy. Jak je to dnes vůbec s registračními pokladnami?
Platí sice živnostenský zákon, který uvádí povinnost vydávat doklad nad dvacet korun, ale úřady už to moc nekontrolují. Bylo to asi jen nějaké lobby, takový výkřik. Hodně firem na tom prodělalo. Hlavně dovozní firmy, ty se zásobovaly pokladnami, které pak zůstaly ve skladech a neprodaly se. Pokladna, která se prodávala za osm tisíc, se dnes prodává za dva a půl tisíce.
Jaké jsou možnosti propojení váhy s pokladním systémem nebo se skladem a internetem?
Dnes jsou možnosti velké. Na výběr jsou jednoduché váhy, které umějí jen vážit. Potom jsou systémové váhy, kde můžete pomocí počítačové sítě a IP protokolu váhu programovat z nějakého nadřazeného pokladního nebo skladového systému. Programujete cenu za kilogram, nastavíte název zboží, daňovou skupinu a další údaje.
Kde se dnes váhy vyrábí? Pocházejí nějaké i z Česka?
V České republice se vyrábí hlavně průmyslové váhy na vyšší zatížení. Malé a kompaktní váhy se většinou dováží ze zahraničí. Není tady taková výrobní síla a nedostaneme se na takové ceny jako v zahraničí – Taiwanu, Číně a dalších zemích. I velké firmy jako CAS si nechávají vyrábět váhy v Číně.
Zaznamenáváte u výrobků z východních zemí vyšší poruchovost?
U homologovaných výrobků je kvalita zaručena. Výrobek je testovaný na součástky. Horší je to u nehomologovaných výrobků.
Váha můstková přímo z výroby firmy LESAK.
Jak je to s kvalitou použitého materiálu a ovladatelností vah?
Materiál se liší plastem, který je křehčí. Dojde snáze k poškození. U některých vah jsou méně kvalitní i snímací členy, které jsou více náchylné na přetížení a náraz. Na náraz jsou náchylné obecně všechny váhy. Samotná váha však není ani tak náchylná na přetížení jako snímač. Pokud do váhy bouchnete pěstí a působíte tímto nárazem silou třeba tři kilogramy, tak můžete tenzometrický snímač poškodit. Jde o kovový náraz, které váze vadí. Když na ni jen zatlačíte, sedne si vážící plocha na dorazy a nepustí dál. Předměty je nutné na váhu pokládat a neházet.
Jsou letos na trhu s vahami nějaké novinky?
Co se týká vážení, za poslední roky nic nového není. Dnes jsou trendem počítačové pokladny, které jsou ale dražší a obchodníci na ně nemají peníze. Sami si vyrábíme počítačové váhy z nerezu. V počítači je zabudovaná váha, program pro obsluhu, dotykový monitor. Z druhé strany je také monitor, na němž zákazník vidí obchodní údaje, ale může tam běžet i nějaká reklama.
Na kolik taková počítačová váha z vaší výroby přijde?
Řádově je to kolem 80 tisíc korun.
Jakou má počítačová váha životnost? Nehrozí nějaká porucha hardware podobně jako u počítačů?
Záleží, jak s ní člověk zachází. Nerez je věčný, ale jde o vztah k počítači. Program se dá ale upgradovat. Dotykové sklo má také nějakou životnost, ale i to se dá vyměnit.
Pohled na sídlo LESAK z Božetěchovy ulice.
Vyrábíte nějaké další modely vah?
Vyrábíme především průmyslové váhy - pro masokombináty, pekárny a cukrárny. Konstrukce váhy je buď nerezová nebo lakovaná. Má nerezový vrchní krycí plech od rozměru 20 krát 20 centimetru do rozměru tři krát tři metru. Vyrábíme váhy dle požadavků zákazníků. Máme i svůj vývoj. Nabízíme také váhy dávkovací s indikátorem, které ovládají i nějaké další zařízení, jako pás nebo dávkovač. Fungujeme z větší části i jako velkoobchod. Komponenty od nás odebírají vahaři z celé republiky. Poskytujeme jim technickou a poradenskou podporu.
Provozujete také maloobchodní prodej pro zákazníky z domácnosti?
Máme maloobchodní prodej pro přímé spotřebitele. Jsme ale zaměřeni spíše na firmy než na domácnosti, protože ty najdou kuchyňskou nebo osobní váhu v supermarketu. Pro domácnosti máme v omezené míře sortiment také. U nás je výrobek dražší než v supermarketu, ale když se s ním něco stane, máme náhradní díly a komponenty a dovedeme váhu za pár korun opravit.
Vzpomínáte si na nějakou veselou historku s vahami?
V minulosti jsme například řešili poptávku po vážení velkých lodí a letadel. Nebo když někdo z pekárny donese váhu na opravu, tak z ní občas vyskočí šváby nebo něco jiného. Na to jsme hodně opatrní a necháme pro jistotu váhu stát dva dny venku. Je také lepší rozdělávat váhu venku. Kvůli švábům může dojít i ke zkratu a zničení elektronické desky.
LESAK směrem od nádraží v Králově Poli.
Chcete na závěr zmínit nějaké doporučení čtenářům?
Ať k nám přijdou a my jim rádi s výběrem správné váhy poradíme.
Vážící a pokladní systémy LESAK
váhy osobní, etiketovací, paletové, podlahové, laboratorní, stolní, řeznické, automobilové, závěsné, jeřábové
Božetěchova 2826/36, Brno - Královo Pole, tel.: 517 076 770, 775 873 570, více na webových stranách
TRAM 6, BUS 41, 42, 43, 44, 65, 70, 71, 84, x30, x43 - zastávka Královo Pole - nádraží
text a foto Marián K., brnovinky