brnovinky

Přepnout do PC verze

Aby jehla nit dobře vedla – AB servis šicích strojů Brno

uvod_051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3998_25012010_MKAby jehla nit dobře vedla – AB servis šicích strojů Jan Popovský Brno

 

AB servis šicích strojů - Jan Popovský

Minská 157/91, Brno - Žabovřesky, tel.: 608 252 401


I v době, kdy jsou obchody přeplněny textilní konfekcí různých barev, střihů pro malé, velké, hubené i objemnější, si mnoho žen chce ušít něco svého. Pro některé z nich je to koníček, jiné potřebují jen tu a tam něco přišít či poopravit dětem roztrhané tepláky. Byly doby, kdy se správná domácnost bez šicího stroje prakticky neobešla, protože v nabídce prodejen s textilem nebylo moc na výběr. Dnes přichází domácí šití opět více do módy. S provozováním šicího stroje je ale spojena také nutná údržba a občas se i něco porouchá. Jak si vybrat nový šicí stroj a co se na těch starších může pokazit BrNovinkám vysvětlil pan Jan Popovský, majitel firmy AB servis šicích strojů na Minské 97 v Brně – Žabovřeskách.

 

Jak dlouho už prodáváte a opravujete šicí stroje?

Od vyučení v oboru. Postupně jsem měl prodejny na Lidické, pak na Stojanově ulici a od srpna 2009 zde na Minské.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3991_25012010_MK

 

Co Vás vedlo k tomu, že jste volil obor mechanik šicích strojů?

Původně jsem chtěl být automechanikem. O tom snila většina kluků v mém věku. Obor automechanik ale byl plný a proto mi byl nabídnut obor mechanik pletařských strojů v Modetě. Jenže v tu dobu se tento obor zrovna rušil a tak jsem využil možnosti další alternativy – mechanik šicích strojů. Tehdy v Brně do učení přijímali jen dva mechaniky za tři roky. Vybrali mě a Vlastimila Matějku, se kterým se doposud občas setkávám.

 

Po vyučení jste pracoval už jen jako mechanik šicích strojů? Kdy jste začal podnikat?

Ano, rok jsem byl na průmyslových strojích v Modetě, pak v opravně na Horové. Soukromničit jsem začal už v roce 1985. V tu dobu to ale nebylo vůbec jednoduché. Aby mi to povolili, musel jsem si zaplatit všechny roky střední školy, protože stát nepodporoval žádné podnikání a bral to jako projev kapitalismu. Navíc nešlo jen podnikat, mohl jsem to dělat pouze jako vedlejší činnost. Byla mi přidělena hlavní činnost – správce objektu radiokomunikací na Komárově. Pak jsem konečně získal povolení k provozování činnosti. Potom proběhla sametová revoluce a po roce 1989 jsem obdržel už normální živnostenský list a začal podnikat naplno.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3994_25012010_MK

 

Obsahuje název Vaší firmy nějaký hlubší smysl?

Název AB servis šicích strojů vznikl především z toho, že jsem v minulosti opravoval hlavně šicí stroje Alfa - Proj a Brother. Navíc mě název AB servis posunul na přední pozice například ve Zlatých stránkách.

 

Máte doma sbírku šicích strojů?

Měl jsem asi 30 šicích strojů, z nichž některé byly velice vzácné kousky – první šicí stroje z let 1870 až 1900. Byl o ně veliký zájem od sběratelů z Rakouska, tak jsem jich tam několik vyvezl. Protože bylo problémem, kam zbytek umístit, postupně jsem sbírku zlikvidoval. Nyní mi tady zůstala stará Singrovka z roku okolo 1912, měl jsem i stroje s perleťovou výzdobou.

 

Jsou na trhu dostupné i šicí stroje české výroby?

V České republice vyráběla v Soběslavi šicí stroje Lada, ale v roce 1973 předali výrobu Polákům. Pak se v Česku vyráběly pouze průmyslové šicí stroje Minerva. V roce 1990 Lada obnovila výrobu a začala na trh dodávat úplně stejné šicí stroje jako ty z osmdesátých let. Byly už tehdy dobře technicky navrženy, nebylo tedy potřeba nic měnit. Ale podobně jako mnoho velkých firem u nás, přišly problémy s odbytem a Lada skončila. Jejich šicí stroje získala Ukrajina. Dalším českým výrobcem je brněnská Zbrojovka se značkou Zetina. Část se vyrábí u nás, část v cizině. Mnoho značek se částečně vyrábí či montuje v Čině nebo na Taiwanu, ovšem přísné kontroly zaručují dobrou kvalitu značek.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3997_25012010_MK

 

Jakou značku lze považovat za nejkvalitnější?

Každý typ stroje je určen pro jiné použití. Ve stovnávacích testech se jako nejkvalitnější umísťují japonské stroje Janome. Ceny těchto strojů jsou ovšem vyšší. Ve střední třídě jsou dostupné stroje  Bernete, Brother, Husqvarna, Zetina, Toyota, Pfaff a Veronica. Singer se dnes bohužel řadí mezi méně kvalitní, taktéž polský Lucznik.

 

Proč se dříve tolik oblíbené Singrovky řadí dnes mezi ne tak kvalitní značky?

Především kvůli tomu, že jsou vyráběny v Číně a zpracování této značky, tolerance, materiály i seřízení při montáži nebývají nejlepší. Tím dochází k rychlejšímu opotřebení dílů a kratší životnosti stroje.

 

Šijete i Vy sám na šicích strojích?

Technicky to jako mechanik šicích strojů samozřejmě ovládám, ale mým koníčkem to není. Navíc, moje žena je krejčová, proto to nechávám raději na ní.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4001_25012010_MK

 

Jaký šicí stroj Vaše žena pro svoji práci používá?

Šije na stroji Janome 6600.

 

K šití patří jehly, podle čeho zvolit ty správné? Liší se nějak jejich kvalita?

Výběr správné jehly je důležitý. Na špičce stojí značka Schmetz a za nimi Organ. Tyto jehly jsou pružné a neohnou se. Jehly značky Akra jsou sice levnější, ale zase také mnohem měkčí, mohou se při šití ohnout a poničit stroj. I zde platí, že je lepší si za kvalitu trochu připlatit.

 

Sledujete nějaký vývoj v oblasti šicích strojů? Přicházejí na trh nějaké novinky?

Navštěvuji strojírenský veletrh, kde jsou prezentovány novinky mezi šicími stroji včetně těch domácích. Výrobci se předhánějí a průběžně na trh uvádějí nové funkce a zlepšení, ať se to týká velikosti displeje nebo množství funkcí a střihů. Většina nových strojů je dnes vybavena elektronikou.

 

Jaké funkce dnešní šicí stroje obsahují?

Programů bývá okolo padesáti, sedmdesáti a více, záleží na modelu a značce a mnoho strojů umí přišívat i knoflíky a obšívat knoflíkové dírky. Vývoj je i v osvětlení sešívané látky a pracovní desky. V nových strojích se používají místo klasických žárovek LED diody s vysokou svítivostí, které navíc nepraskají a šetří energii.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4001_25012010_MK

 

Je tolik programů skutečně potřeba nebo je výrobci do strojů dávají hlavně z marketingových důvodů?

Užitečných programů, které lze dobře využívat, je okolo padesáti. Ale když už stroj má nějaké navíc, švadleny je občas rády využijí. Může to být již zmíněné přišívaní knoflíků, jenž lze nastavit přesně podle velikosti knoflíku, obšívání knoflíkových dírek s obloučkem a se zámečkem či malá a velká abeceda a overlockové a strecchové stehy. Na takovém stroji je pak možné vyšít například jméno. Některé stroje umí i samy navléci nit na jehlu a látku lépe sune i horní posuv.

 

Už jsme zmínili kvalitu jehel, jak jsou na tom nitě?

Pokud se používají polyesterové nitě pro šicí stroje, nebývá problém u žádných značek strojů. Jen zdůrazňuji, že pro šití na šicích strojích nelze používat jehly určené k šití ručnímu. Hrozí totiž poničení stroje. Nitě pro ruční šití jsou tvrdé a mohou prodřít některé díly strojů bývající občas z plastů. Navíc bývají víc chlupaté a mohou se ve stroji zamotat.

 

Prodáváte a opravujete i stroje na výšivku?

Ano, v nabídce máme několik značek a modelů pro domácí i profesionální použití. Cena se liší hlavně počtem hlav, nejlevnější jsou jednohlavové, které v jednom momentě stroj vyšívají pouze jednou nití a jsou dostupné v pořizovací ceně od 16-ti tisíc Kč. Pro reklamní použití jsou k mání čtyř i vícehlavové výšivkové stroje. Jejich cena je ale mnohem vyšší. Díky tomu, že zvládnou současně vyšívat více nitěmi a barvami, jsou podstatně rychlejší. Mnoho lidí má výšivku jako hobby a tyto stroje jim značně usnadní práci. Vznikají tak pěkné vyšívané ubrusy a další věci.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4004_25012010_MK

 

Jakým způsobem se motiv výšivky do stroje dostane?

Zpravidla na kartě. Prodávají se karty s již připravenými motivy, kdy si zákazník vybere, zda chce vyšívat zvířátka, automobilové motivy, květiny či jiné kategorie a podle toho si vybere kartu. K dostání jsou i karty prázdné, na které lze nahrát motiv z počítače nebo lze výšivkový stroj k počítači přímo připojit.

 

Šicí stroj je zajisté potřeba pravidelně udržovat, jak na to? Používá si i dnes dobře známý olej na jízdní kola a šicí stroje?

Aby šicí stroje dlouho a dobře sloužily, musí se mazat. Na to se používají minerální nebo silikonové oleje nebo MD grafitové spreje. Existuje i vazelína ve spreji Spirit. Častěji se znečisťují overlocky, které látku i odřezávají a proto se do nich více práší. Při pravidelném šití je potřeba šicí stroj jednou až dvakrát měsíčně oprášit a vyfoukat a potom prostříkat olejovým sprejem. Pokud se na stroji moc nešije, stačí alespoň jednou za půl roku. Jednou ročně doporučuji stroj odnést do servisu, kde se rozeberou i díly běžně nepřístupné a stroj se pořádně vyčistí, namaže konzervativní vazelínou a vymezí se případné vůle na ložiskách, která u šicích strojů nejsou valivá, ale kluzná.

 

Jaké mohou u šicích strojů nastat poruchy?

Pokud je stroj pravidelně udržován, tak nebývají poruchy časté. U levnějších značek mohou praskat plastová kolečka, může dojít k vydření člunkové dráhy nebo k úniku olejových kapačů. U novějších strojů se může stát, že se porouchá elektronika. Pak se vyměňuje celý panel. Novější stroje mají systém vlastního dohledu, při poruše se samy zastaví a na displeji hlásí, kde je problém. Podle čísla chyby pak v servisu poznám, co vyměnit či opravit.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4008_25012010_MK

 

Dají se sehnat náhradní díly i na staré šlapací stroje, například hnací kožený řemen?

Většina dílů je stále k dispozici. Kožené řemeny je stále skladem za 95,- Kč za metr. Někdy u starých strojů ale nastanou poruchy, které se opravit nevyplatí, jelikož by cena opravy přesáhla cenu stroje.

 

Pokud už taková situace nastane a majitel si u Vás koupí nový šicí stroj, pomůžete mu s likvidací toho starého?

Hodnotu starého stroje odečtu z ceny nového. Ten starý pak rozeberu, některé díly se použijí jinde, zbytek se zlikviduje.

 

Za jak dlouho šicí stroj opravíte? Musí jej zákazník přivézt k Vám?

Oprava stroje je většinou hotova do 24 hodin, mnoho dílů mám skladem. Pokud tomu tak není, bývá to do dvou dnů. Poskytuji pětidenní garanci realizace opravy šicích strojů, záruka na opravu strojů činí 3 měsíce. Porouchaný šicí stroj může zákazník přivézt nebo je oprava realizována u něj doma. Po bytech jezdím v úterý a ve středu.

 

Na kolik zákazníka odborné vyčištění a namazání stroje přijde?

Práci lze účtovat hodinově nebo na položky. Mám ceník, kde jsou stanoveny ceny za jednotlivé úkony, ať se jedná o demontáž, seřízení, vyčištění a další. Klasická prohlídka stroje spojená s vyčištěním, seřízením a namazáním stojí zhruba 500,- Kč. Jsem členem cechu opravářů šicích strojů, který jednou za rok pořádá setkání u Chrudimi a zároveň vydává doporučené ceníky prací za opravy strojů. Pokud bychom se ale podle nich měl řídit, byly by ceny na Brno moc vysoké.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4011_25012010_MK

 

Kolik je v Brně servisů šicích strojů? Pociťujete nějak konkurenci?

Šicí stroje Brňanům opravuje asi pět servisů. Byly doby, kdy končily velké podniky, ve kterých pracovali někteří mechanici. Ti pak začali pracovat sami na sebe. Ale časem mnohdy zjistili, že o domácí šití není takový zájem a proto se po čase začali věnovat jiné činnosti. Máme druhou prodejnu a servis ve Velkém Meziříčí – na Náměstí č.p. 25.

 

Opravujete i průmyslové šicí stroje?

Okrajově ano, více vybavuji krejčovské dílny a salóny. Navrhnu projekt a pak zajistím kompletní vybavení. Šicími stroji vybavuji i základní, střední či jiné školy a jejich dílny.

 

Sledujete vzestup či pokles domácích švadlenek?

Po revoluci to byl doslova boom, pak ale domácí šití postupně začalo upadat. V poslední dvou letech je opět na vzestupu.

 

Děkuji za rozhovor, přeji poslušné jehly a nitě.

 

AB servis šicích strojů - Jan Popovský

prodej a opravy šicích strojů

Minská 157/91, Brno - Žabovřesky, tel.: 608 252 401, www.abservis.webnode.cz

TRAM 3, 11 - zastávka Burianovo náměstí

 

text a foto Marián K., BrNovinky

 

Aby jehla nit dobře vedla – AB servis šicích strojů Brno

uvod_051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3998_25012010_MKAby jehla nit dobře vedla – AB servis šicích strojů Jan Popovský Brno

 

AB servis šicích strojů - Jan Popovský

Minská 157/91, Brno - Žabovřesky, tel.: 608 252 401


I v době, kdy jsou obchody přeplněny textilní konfekcí různých barev, střihů pro malé, velké, hubené i objemnější, si mnoho žen chce ušít něco svého. Pro některé z nich je to koníček, jiné potřebují jen tu a tam něco přišít či poopravit dětem roztrhané tepláky. Byly doby, kdy se správná domácnost bez šicího stroje prakticky neobešla, protože v nabídce prodejen s textilem nebylo moc na výběr. Dnes přichází domácí šití opět více do módy. S provozováním šicího stroje je ale spojena také nutná údržba a občas se i něco porouchá. Jak si vybrat nový šicí stroj a co se na těch starších může pokazit BrNovinkám vysvětlil pan Jan Popovský, majitel firmy AB servis šicích strojů na Minské 97 v Brně – Žabovřeskách.

 

Jak dlouho už prodáváte a opravujete šicí stroje?

Od vyučení v oboru. Postupně jsem měl prodejny na Lidické, pak na Stojanově ulici a od srpna 2009 zde na Minské.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3991_25012010_MK

 

Co Vás vedlo k tomu, že jste volil obor mechanik šicích strojů?

Původně jsem chtěl být automechanikem. O tom snila většina kluků v mém věku. Obor automechanik ale byl plný a proto mi byl nabídnut obor mechanik pletařských strojů v Modetě. Jenže v tu dobu se tento obor zrovna rušil a tak jsem využil možnosti další alternativy – mechanik šicích strojů. Tehdy v Brně do učení přijímali jen dva mechaniky za tři roky. Vybrali mě a Vlastimila Matějku, se kterým se doposud občas setkávám.

 

Po vyučení jste pracoval už jen jako mechanik šicích strojů? Kdy jste začal podnikat?

Ano, rok jsem byl na průmyslových strojích v Modetě, pak v opravně na Horové. Soukromničit jsem začal už v roce 1985. V tu dobu to ale nebylo vůbec jednoduché. Aby mi to povolili, musel jsem si zaplatit všechny roky střední školy, protože stát nepodporoval žádné podnikání a bral to jako projev kapitalismu. Navíc nešlo jen podnikat, mohl jsem to dělat pouze jako vedlejší činnost. Byla mi přidělena hlavní činnost – správce objektu radiokomunikací na Komárově. Pak jsem konečně získal povolení k provozování činnosti. Potom proběhla sametová revoluce a po roce 1989 jsem obdržel už normální živnostenský list a začal podnikat naplno.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3994_25012010_MK

 

Obsahuje název Vaší firmy nějaký hlubší smysl?

Název AB servis šicích strojů vznikl především z toho, že jsem v minulosti opravoval hlavně šicí stroje Alfa - Proj a Brother. Navíc mě název AB servis posunul na přední pozice například ve Zlatých stránkách.

 

Máte doma sbírku šicích strojů?

Měl jsem asi 30 šicích strojů, z nichž některé byly velice vzácné kousky – první šicí stroje z let 1870 až 1900. Byl o ně veliký zájem od sběratelů z Rakouska, tak jsem jich tam několik vyvezl. Protože bylo problémem, kam zbytek umístit, postupně jsem sbírku zlikvidoval. Nyní mi tady zůstala stará Singrovka z roku okolo 1912, měl jsem i stroje s perleťovou výzdobou.

 

Jsou na trhu dostupné i šicí stroje české výroby?

V České republice vyráběla v Soběslavi šicí stroje Lada, ale v roce 1973 předali výrobu Polákům. Pak se v Česku vyráběly pouze průmyslové šicí stroje Minerva. V roce 1990 Lada obnovila výrobu a začala na trh dodávat úplně stejné šicí stroje jako ty z osmdesátých let. Byly už tehdy dobře technicky navrženy, nebylo tedy potřeba nic měnit. Ale podobně jako mnoho velkých firem u nás, přišly problémy s odbytem a Lada skončila. Jejich šicí stroje získala Ukrajina. Dalším českým výrobcem je brněnská Zbrojovka se značkou Zetina. Část se vyrábí u nás, část v cizině. Mnoho značek se částečně vyrábí či montuje v Čině nebo na Taiwanu, ovšem přísné kontroly zaručují dobrou kvalitu značek.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_3997_25012010_MK

 

Jakou značku lze považovat za nejkvalitnější?

Každý typ stroje je určen pro jiné použití. Ve stovnávacích testech se jako nejkvalitnější umísťují japonské stroje Janome. Ceny těchto strojů jsou ovšem vyšší. Ve střední třídě jsou dostupné stroje  Bernete, Brother, Husqvarna, Zetina, Toyota, Pfaff a Veronica. Singer se dnes bohužel řadí mezi méně kvalitní, taktéž polský Lucznik.

 

Proč se dříve tolik oblíbené Singrovky řadí dnes mezi ne tak kvalitní značky?

Především kvůli tomu, že jsou vyráběny v Číně a zpracování této značky, tolerance, materiály i seřízení při montáži nebývají nejlepší. Tím dochází k rychlejšímu opotřebení dílů a kratší životnosti stroje.

 

Šijete i Vy sám na šicích strojích?

Technicky to jako mechanik šicích strojů samozřejmě ovládám, ale mým koníčkem to není. Navíc, moje žena je krejčová, proto to nechávám raději na ní.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4001_25012010_MK

 

Jaký šicí stroj Vaše žena pro svoji práci používá?

Šije na stroji Janome 6600.

 

K šití patří jehly, podle čeho zvolit ty správné? Liší se nějak jejich kvalita?

Výběr správné jehly je důležitý. Na špičce stojí značka Schmetz a za nimi Organ. Tyto jehly jsou pružné a neohnou se. Jehly značky Akra jsou sice levnější, ale zase také mnohem měkčí, mohou se při šití ohnout a poničit stroj. I zde platí, že je lepší si za kvalitu trochu připlatit.

 

Sledujete nějaký vývoj v oblasti šicích strojů? Přicházejí na trh nějaké novinky?

Navštěvuji strojírenský veletrh, kde jsou prezentovány novinky mezi šicími stroji včetně těch domácích. Výrobci se předhánějí a průběžně na trh uvádějí nové funkce a zlepšení, ať se to týká velikosti displeje nebo množství funkcí a střihů. Většina nových strojů je dnes vybavena elektronikou.

 

Jaké funkce dnešní šicí stroje obsahují?

Programů bývá okolo padesáti, sedmdesáti a více, záleží na modelu a značce a mnoho strojů umí přišívat i knoflíky a obšívat knoflíkové dírky. Vývoj je i v osvětlení sešívané látky a pracovní desky. V nových strojích se používají místo klasických žárovek LED diody s vysokou svítivostí, které navíc nepraskají a šetří energii.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4001_25012010_MK

 

Je tolik programů skutečně potřeba nebo je výrobci do strojů dávají hlavně z marketingových důvodů?

Užitečných programů, které lze dobře využívat, je okolo padesáti. Ale když už stroj má nějaké navíc, švadleny je občas rády využijí. Může to být již zmíněné přišívaní knoflíků, jenž lze nastavit přesně podle velikosti knoflíku, obšívání knoflíkových dírek s obloučkem a se zámečkem či malá a velká abeceda a overlockové a strecchové stehy. Na takovém stroji je pak možné vyšít například jméno. Některé stroje umí i samy navléci nit na jehlu a látku lépe sune i horní posuv.

 

Už jsme zmínili kvalitu jehel, jak jsou na tom nitě?

Pokud se používají polyesterové nitě pro šicí stroje, nebývá problém u žádných značek strojů. Jen zdůrazňuji, že pro šití na šicích strojích nelze používat jehly určené k šití ručnímu. Hrozí totiž poničení stroje. Nitě pro ruční šití jsou tvrdé a mohou prodřít některé díly strojů bývající občas z plastů. Navíc bývají víc chlupaté a mohou se ve stroji zamotat.

 

Prodáváte a opravujete i stroje na výšivku?

Ano, v nabídce máme několik značek a modelů pro domácí i profesionální použití. Cena se liší hlavně počtem hlav, nejlevnější jsou jednohlavové, které v jednom momentě stroj vyšívají pouze jednou nití a jsou dostupné v pořizovací ceně od 16-ti tisíc Kč. Pro reklamní použití jsou k mání čtyř i vícehlavové výšivkové stroje. Jejich cena je ale mnohem vyšší. Díky tomu, že zvládnou současně vyšívat více nitěmi a barvami, jsou podstatně rychlejší. Mnoho lidí má výšivku jako hobby a tyto stroje jim značně usnadní práci. Vznikají tak pěkné vyšívané ubrusy a další věci.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4004_25012010_MK

 

Jakým způsobem se motiv výšivky do stroje dostane?

Zpravidla na kartě. Prodávají se karty s již připravenými motivy, kdy si zákazník vybere, zda chce vyšívat zvířátka, automobilové motivy, květiny či jiné kategorie a podle toho si vybere kartu. K dostání jsou i karty prázdné, na které lze nahrát motiv z počítače nebo lze výšivkový stroj k počítači přímo připojit.

 

Šicí stroj je zajisté potřeba pravidelně udržovat, jak na to? Používá si i dnes dobře známý olej na jízdní kola a šicí stroje?

Aby šicí stroje dlouho a dobře sloužily, musí se mazat. Na to se používají minerální nebo silikonové oleje nebo MD grafitové spreje. Existuje i vazelína ve spreji Spirit. Častěji se znečisťují overlocky, které látku i odřezávají a proto se do nich více práší. Při pravidelném šití je potřeba šicí stroj jednou až dvakrát měsíčně oprášit a vyfoukat a potom prostříkat olejovým sprejem. Pokud se na stroji moc nešije, stačí alespoň jednou za půl roku. Jednou ročně doporučuji stroj odnést do servisu, kde se rozeberou i díly běžně nepřístupné a stroj se pořádně vyčistí, namaže konzervativní vazelínou a vymezí se případné vůle na ložiskách, která u šicích strojů nejsou valivá, ale kluzná.

 

Jaké mohou u šicích strojů nastat poruchy?

Pokud je stroj pravidelně udržován, tak nebývají poruchy časté. U levnějších značek mohou praskat plastová kolečka, může dojít k vydření člunkové dráhy nebo k úniku olejových kapačů. U novějších strojů se může stát, že se porouchá elektronika. Pak se vyměňuje celý panel. Novější stroje mají systém vlastního dohledu, při poruše se samy zastaví a na displeji hlásí, kde je problém. Podle čísla chyby pak v servisu poznám, co vyměnit či opravit.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4008_25012010_MK

 

Dají se sehnat náhradní díly i na staré šlapací stroje, například hnací kožený řemen?

Většina dílů je stále k dispozici. Kožené řemeny je stále skladem za 95,- Kč za metr. Někdy u starých strojů ale nastanou poruchy, které se opravit nevyplatí, jelikož by cena opravy přesáhla cenu stroje.

 

Pokud už taková situace nastane a majitel si u Vás koupí nový šicí stroj, pomůžete mu s likvidací toho starého?

Hodnotu starého stroje odečtu z ceny nového. Ten starý pak rozeberu, některé díly se použijí jinde, zbytek se zlikviduje.

 

Za jak dlouho šicí stroj opravíte? Musí jej zákazník přivézt k Vám?

Oprava stroje je většinou hotova do 24 hodin, mnoho dílů mám skladem. Pokud tomu tak není, bývá to do dvou dnů. Poskytuji pětidenní garanci realizace opravy šicích strojů, záruka na opravu strojů činí 3 měsíce. Porouchaný šicí stroj může zákazník přivézt nebo je oprava realizována u něj doma. Po bytech jezdím v úterý a ve středu.

 

Na kolik zákazníka odborné vyčištění a namazání stroje přijde?

Práci lze účtovat hodinově nebo na položky. Mám ceník, kde jsou stanoveny ceny za jednotlivé úkony, ať se jedná o demontáž, seřízení, vyčištění a další. Klasická prohlídka stroje spojená s vyčištěním, seřízením a namazáním stojí zhruba 500,- Kč. Jsem členem cechu opravářů šicích strojů, který jednou za rok pořádá setkání u Chrudimi a zároveň vydává doporučené ceníky prací za opravy strojů. Pokud bychom se ale podle nich měl řídit, byly by ceny na Brno moc vysoké.051_Zabovresky_AB_servis_sicich_stroju_J_Popovsky_Minska_91_Brno_IMG_4011_25012010_MK

 

Kolik je v Brně servisů šicích strojů? Pociťujete nějak konkurenci?

Šicí stroje Brňanům opravuje asi pět servisů. Byly doby, kdy končily velké podniky, ve kterých pracovali někteří mechanici. Ti pak začali pracovat sami na sebe. Ale časem mnohdy zjistili, že o domácí šití není takový zájem a proto se po čase začali věnovat jiné činnosti. Máme druhou prodejnu a servis ve Velkém Meziříčí – na Náměstí č.p. 25.

 

Opravujete i průmyslové šicí stroje?

Okrajově ano, více vybavuji krejčovské dílny a salóny. Navrhnu projekt a pak zajistím kompletní vybavení. Šicími stroji vybavuji i základní, střední či jiné školy a jejich dílny.

 

Sledujete vzestup či pokles domácích švadlenek?

Po revoluci to byl doslova boom, pak ale domácí šití postupně začalo upadat. V poslední dvou letech je opět na vzestupu.

 

Děkuji za rozhovor, přeji poslušné jehly a nitě.

 

AB servis šicích strojů - Jan Popovský

prodej a opravy šicích strojů

Minská 157/91, Brno - Žabovřesky, tel.: 608 252 401, www.abservis.webnode.cz

TRAM 3, 11 - zastávka Burianovo náměstí

 

text a foto Marián K., BrNovinky

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze