brnovinky

Přepnout do PC verze

Analog opouští Brno. Vybrat set-top box nebo satelit pomůže společnost Lygre

420_086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1893_MK

Nastupuje DVB-T, ale analogové přístroje se používají stále.

DVB-T. Pojem poslední dobou často skloňovaný. Digitalizace se pomalu ale jistě dostává do všech odvětví moderních technologií. Výjimkou není ani televizní vysílání a přijímače samotné. Má to své klady i zápory. Velkým plusem, zvlášť pro televizní fanoušky, je bohatá nabídka televizních stanic. Televizní přijímač už při špatném signálu nešumí, ale zato rozkládá obraz na kostičky. Jednoznačným mínusem je určitě nutnost pořídit si buď novou televizi nebo krabičku, která digitální signál přeloží na původní analogový. Potřebné zařízení – set top box – už mnoho televizních diváků dávno používá, ale pro některé je to pojem neznámý. Jaká je dnes nabídka příjmu televizního signálu a z jakých zařízení lze dnes vybírat? Na to brnovinkám odpovídal Aleš Gregor, majitel společnosti LYGRE sídlící v Brně - Maloměřicích.

Antény, satelity, digitální vysílání LYGRE

Obřanská 539/132, Brno - Maloměřice, tel.: 545 230 283, 602 517 521

Jak dlouho už je vaše firma na trhu?

Od roku 1991.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1894_MK

Majitel firmy LYGRE Aleš Gregor.

Co vás vedlo k tomuto oboru?

Byl jsem dříve zaměstnancem Kovopodniku města Brna. Časem jsem se postupně těmito věcmi začal zabývat soukromě. Prvně sám, pak jsme byli dva. Nakonec jsem zůstal zase sám, ale dnes zaměstnávám skoro 30 lidí a když je práce více, najímám si také živnostníky.

Už od mládí jste se chtěl anténami a elektronikou zabývat?

Původně jsem se vyučil jako opravář televizorů. Rozhodl jsem se pro to už v patnácti letech.

Jaký je od té doby vývoj anténní techniky? Je pokrok velký?

Jak v čem. Samotná klasická anténa bude pořád stejná. Je to dáno vlnovými délkami a dalšími parametry. Vyvíjí se spíš zařízení k nim, jako jsou například zesilovače. Ať je signál analogový nebo digitální, anténa funguje pořád stejně. Ale zařízení, která jsou mezi anténou a televizorem, se mění.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1892_MK

Vybavení elektrotechnické dílny.

Kam dnes může Brňan nasměrovat svoji anténu?

Brňan může anténu nasměrovat na vysílač Hády, Barvičovu a na Kojál. Někteří mohou i na Pálavu. Záleží, v jaké části Brna jsou. V současnosti je Brno docela dobře pokryté digitálním signálem. Řekl bych, že už stoprocentně. Jde jen o výběr správného vysílače a pořádné nasměrování. Někde se signály kryjí a není to úplně ideální. Montáž a směrování antény je potřeba nastavit s určitým vybavením, což spousta lidí podceňuje a anténu zkouší nasměrovat jen tak. Pak přijdou, že jim to nefunguje. Někdo se spokojí i s tím, že už to lepší nebude. Když jej pak navštíví odborník, sdělí mu, že si celých deset let kazil oči špatným obrazem. Spousta lidí si myslí, že instalaci antény v pohodě zvládnou, když v ní není žádná elektřina. Ale člověk musí něco znát. Není to úplně tak, že anténu pověsíte a ono to jede. Někdy to tak je a někdy to tak není.

A co univerzální všesměrové antény?

Z technického hlediska jsou dost ošizené. Je to spíš reklamní trik. Všesměrová anténa je vždy na úkor něčeho. Nikdy nebude hrát ze všech směrů. Anténa má své charakteristiky a ty určují směr signálu, ze které strany se přijímá. Pokud máte všesměrovou, chytáte signál ze všech směrů. Když jde signál z jednoho směru, z druhého jde horší. Dřív měl obraz takzvané duchy, v digitální době se zvyšuje chybovost signálu a obraz kostičkuje.

Mohou Brňané přijímat televizní signál ze všech brněnských i okolních vysílačů? Kolik potřebují antén?

Ze všech ne. Z Kojálu vysílá jen veřejnoprávní multiplex. Z Barvičové vysílají dva multiplexy a z Hádů tři. Na každý vysílač by měla být samostatná anténa.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1899_MK

Moderní set-top boxy nabízejí mnoho funkcí.

Analogové vysílání v Brně končí. Na co si má dát divák pozor při přechodu na digitální příjem?

Třeba vybrat si dobrý set-top box. Jsou v nich rozdíly. Nejlevnější nejsou tak citlivé. Stává se, že na stejném místě jeden set-top box kostičkuje a jiný, s citlivějším tunerem, ne. Potom aby bylo menu přehledné a dobře se daly uspořádat programy. Někomu to nevadí. Ale když si někdo nemůže poskládat programy podle sebe a musí přepínat z menu do menu nebo z předvoleb do předvoleb, bývá to nepříjemné. Hlavně pro starší lidi. Ti preferují jednoduchost ovládání. Vždy, než začneme něco prodávat, vyzkoušíme ovladatelnost a funkčnost. Prodáváme spíše omezené množství přijímačů, ale máme je vyzkoušené. Víme, že fungují dobře a jsou dobře ovladatelné. Jsou zařízení, která jsou zbytečně složitá. Taková raději nenabízíme.

Musí divák při přechodu na digitální příjem měnit i anténu?

Záleží na typu antény a jak je nasměrovaná. Pokud má anténu na třetí televizní pásmo, tak musí. Když někdo chytal Novu z Kojálu, tak ji přijímal na devátém kanále. Teď mu bude taková anténa na nic. Pokud měl anténu jen na určitý kanál, může to na ni hrát, ale nemusí to být ideální. V současné době používají širokopásmové antény.

Takže nestačí jen přetočit anténu?

Lepší je ji vyměnit a seřídit, protože lidé mívají na svodu slučovače a další technická zařízení na dříve používané televizní kanály. Ty se teď ale změnily. Někomu to hraje bez úpravy, jinému ne. Je lepší vždy celou sestavu projít a to i z hlediska životnosti kabelu. Ta se udává v rozmezí 15 až 20 let. Stejné je to i v panelových nebo nájemních domech, kde lidé tvrdí, že když jsou kabely v trubkách, nic se jim nestane. Kabel ale vysychá a mění se jeho vlastnosti. Rozvody byly dříve konstruovány úplně jinak, než je teď potřeba. V nájemním domě se proto rozvody často mění. Řešením je digitální signál změnit převaděčem na analogový a ten pustit do rozvodu. Pak se nic nemění. Ale čím více lidí si pořídí nové digitální televize, budou asi chtít využívat vyšší kvality a komfortu digitálního signálu. V digitálním multiplexu je i tak zvané EPG a programový průvodce. Ten ale po převodu na analogový signál nebude fungovat. Celé rozvody se musí upravit a je potřeba předělat celou společnou anténu. U rodinných domků jsou rozvody kratší a u antén bývá úprava jednodušší než u nájemních domů.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1903_MK

Digitální příjem je možný také ze satelitu.

Používají se dnes nějaké lepší kabely?

Určitě se používají jiné. Mají větší odstínění. Teď je ve vzduchu mnohem větší provoz než před dvaceti lety. Dříve se používal kabel jen s jednoduchým punčoškovým stíněním. Dnes se vyrábí kabel, který má vícevrstvé stínění, navíc pokryté další síťovanou vrstvou. Takový kabel nic nevyzařuje ani není ničím zvenku rušen.

Jsou zapotřebí další pomůcky, například zesilovač signálu?

Záleží na úrovni signálu. Pokud se jedná o větší rozvod, musí tam zesilovač být. Když je na rozvod napojena jedna nebo dvě televize, může to hrát i bez něj.

Jednu dobu byly hitem pokojové antény. Dají se použít pro digitální příjem?

Pokojová anténa určitě funguje, ale lidé se musí spokojit s tím, že je anténa v bytě vidět. A musí mít v bytě také dobrý příjem. U digitálního signálu je to jednodušší. V případě horšího analogového signálu pak dělal obraz duchy. Teď ten obraz buď jede, nejede nebo se rozsypává. Může se stát, že se díváte, někdo přejde přes místnost a obraz se zastaví. Někomu to ale nedělá. Když divák bydlí na Vinohradech v osmém patře a vidí na Hády, tak v okně umístěná pokojová anténa bude zřejmě fungovat bez problému. Ale anténa v přízemí toho samého domu moc dobře fungovat nemusí. Zvlášť, pokud je naproti další dům.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1900_MK

Set-top boxů je na trhu celá řada.

V dnešní době se nabízí také příjem kabelové televize a satelitu. Ale co internet? I z něj lze televizní signál přijímat?

Každá televize má na internetu svoje vysílání, ale určitě ne tak kvalitní, jako při příjmu z normálního vysílače. Zabýváme se i rozvody kabelových sítí.

Signál v kabelové televizi je stejný jako ten z digitálního multiplexu?

Není. Jedná se o jiný systém. Televize by musela mít DVBC tuner. Signál má jinou kompresi a jiné datové toky. Televize na to musí být uzpůsobená. Kabelové televize dnes nesou analogový i digitální signál. Společnosti šířící kabelové vysílání divákům dodávají vlastní set-top box. Pokud má televize kabelový tuner, může signál z kabelové sítě přijímat i bez set-top boxu. Ale divák pak potřebuje dekodér s kartou.

Umí digitální přijímače pozemního vysílání přijímat také kabelový signál?

Ne. Kabelová televize si vše kóduje. Mají své set-top boxy, které jsou spárované s kartami. Mají to vcelku dobře udělané, že si to ani lidé mezi sebou nemohou půjčovat.

Vadí příjmu kvalitního digitálního signálu pozemního vysílání v cestě stromy nebo komín?

V podstatě vadí. Je lepší přímý výhled. Přes strom signál projde, ale pokud je na něm sníh, stejně jako když je námraza na anténě, někdy to nehraje. Může pomoci kopnout do stožáru nebo námrazu oklepat a zase to hraje.

Dá se přijímat signál také odrazem od zdi nebo skály?

Ano, dá se, ale je to potom závislé také na počasí. Obraz není vždy stoprocentní.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1908_MK

Klasické antény se nemění. Parametry zůstávají.

Jak anténu uzemnit proti úderu blesku?

Anténa by neměla být podle nových norem spojena s hromosvodem. Jímací tyč by měla být zhruba metr od antény. Jsou na to speciální příchytky. Když pak do antény uhodí blesk a je spojena s hromosvodem, většina spotřebičů má nižší odpor nebo impedanci než svod do země a blesk si vybere tu jednodušší cestu. Takže většinou vyhoří ty spotřebiče. K anténě se dají tyčky, svod hromosvodu se svede a jímací tyč je metr nad anténou. Takže když uhodí, blesk pokračuje do hromosvodu a nejde po stožáru antény.

Hromosvod by měl být tedy výš než anténa?

Mělo by to tak být. 90 procent antén je uděláno postaru a jejich uzemnění je galvanicky spojeno s hromosvodem.

Musí se pravidelně provádět revize hromosvodu?

Revize by se měla dělat každých pět let.

Co se může na hromosvodu změnit?

Může zkorodovat nebo v zemi uhnít vodič. Je hodně možností. Stačí, když u objímky zateče. Po-zinek je náchylnější ke korozi. Pak je hromosvod k ničemu. Když do hromosvodu uhodí a nemáte revizi, tak pojišťovna nic nevyplatí.

Na co dalšího se mohou televizní antény použít? Musí být jiné antény na rádio?

V digitálním multiplexu je i veřejnoprávní rozhlas. Na set-top box se dá připojit zesilovač a lze poslouchat rádio i bez puštěné televize. U analogového rádia je anténa vždy větší. Radiový signál je šířen na nejnižším vysílacím pásmu a vlnová délka je mnohem delší než v televizním UHF. V současné době v podstatě stačí při výkonech regionálního vysílání dipól antény.

Fungují dnes stále dlouhovlnné radiopřijímače například pro příjem Londýna nebo jiných vzdálených vysílačů?

Pokud takové stanice dnes vysílají, funguje to pořád stejně.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1910_MK

Prodejna společnosti LYGRE v Brně-Maloměřicích.

Nejsou dlouhé vlny dnes něčím zarušeny?

To už jsme strašně dlouho neřešili. Střední a dlouhé vlny dnes už skoro nikdo nepoužívá.

Co když někdo nemá přímý výhled na vysílač? Může využít nějakou alternativu, například satelit?

Ano, může. U satelitu je přímá viditelnost na družici podmínkou. Parabolu nemůžete instalovat pod střechu nebo do stínu stromu.

Je potřeba pro příjem signálu z družice vždy parabola?

Jsou různé typy přijímacích antén, ale vždy je to nějaká parabola. Dnes se také používají antény deskové. Vždy se skládají z něčeho, co signál přijímá a odráží zpět do konvertoru. Existují i antény, které signál přijímají, odráží a pak znovu odráží. Na trhu je několik typů antén. Anténa musí mít dostatečný průměr. Když má malý průměr, je kvalitní příjem dost závislý na počasí. Občas se stane, že při silné průtrži mračen nefunguje ani signál z velké paraboly.

Na kolika družicích je šířen český signál nebo signál českých televizních stanic?

Naše veřejnoprávní stanice vysílají jen z jedné družice. Druhou družici Thor používá DIGI TV. Vysílají na ní české stanice, které jsou kódované. UPC nyní přechází z Astry na stejnou družici, kterou používá DIGI TV.

České satelitní stanice vysílají nekódovaně?

Jsou kódované, ale jako koncesionář platící poplatky máte na příjem nárok. Kartu si musíte koupit, ale dál neplatíte žádné měsíční poplatky. Tedy pokud nechcete nějaké speciální programy jako například Sport 1. Veřejnoprávní programy i Nova a Prima jsou šířeny zdarma.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1914_MK

Televizní a satelitní antény společnosti LYGRE.

Jedná se o digitální satelity, analogové už nic českého nevysílají?

Analogové nevysílaly nikdy nic českého. Pořád existují, ale myslím, že budou letos koncem roku nebo příští rok s analogovým vysíláním končit.

Myslíte, že je provozovatelé stáhnou z oběžné dráhy nebo předělají na digitální vysílání?

Družice má svoji životnost. Až dožije, řídící středisko ji pustí níže a ona shoří. Nebo ji softwarově přehrají. Ta anténa může vysílat pořád dál. Pokud obdrží digitální signál, vyšle jej zase digitální dál.

Zabýváte se i mikrovlnným vysíláním Wi-Fi?

Jen okrajově.

Je lepší raději volit novou digitální televizi nebo set-top box?

Asi je lepší mít už digitální televizní přijímač, než signál převádět na analog. Nepotřebujete pak dvě dálková ovládání. Další věcí je také potřeba druhého přijímače k videorekordéru. Pokud chce divák sledovat jednu stanici a nahrávat jinou, potřebuje dva set-top boxy, protože v každém je pouze jeden tuner.

Nedá se signál ze set-top boxu nějak rozdělit?

Nedá. To umí jen dvou tunerový set-top box, který má dva výstupy.

Dnes nastupuje také televizní vysílání ve vysokém rozlišení HDTV.

Pozemním digitálním signálem zatím HDTV vysílá pokusně jen O2. Ze satelitu se HDTV vysílá, ale k tomu je potřeba HD přijímač, který umí signál rozkódovat.

Je u HDTV tak velký rozdíl v kvalitě obrazu, jak se hlásá?

Pokud je pořad v HD natočen a není nějak dokreslovaný, tak to je poznat dost. Když se díváte například na fotbal, vidíte i stébla trávy. Je to poznat i pouhým okem. Někdy mi obraz připadá až nepřirozený, ale je to pěkné.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1917_MK

LYGRE sídlí na Obřanské ulici v Brně-Maloměřicích.

Jsou pro rok 2010 v digitálním příjmu nějaké novinky?

Více firem začíná prodávat HD přijímače a satelity. Dřív je vyráběly jen dvě nebo tři značky. Už i UPC má své HDTV vysílání. Satelitní digitální paket, na němž jsou šířeny naše programy, HD vysílání obsahuje také. Dnes se už prodává více přijímačů pro vysoké rozlišení.

Chtěl byste něco závěrem doporučit televizním divákům?

Vždy je potřeba mít základ a to kvalitní příjem. Pak už si s tím televizní nebo satelitní přijímač nějak poradí. Ale pokud příjem kvalitní není, divák s tím nic neudělá a nepomohou ani moderní přijímače. Je to sice investice, ale dlouhodobá. Anténa přežije jednu nebo dvě televize.

Antény, satelity, digitální vysílání LYGRE

montáže, opravy a prodej televizních antén, satelitní techniky, kabelových rozvodů, slaboproudých rozvodů, přijímače DVB-T

Obřanská 539/132, Brno - Maloměřice, tel.: 545 230 283, 602 517 521, více na webových stranách

TRAM 4 - zastávka Čtvery hony nebo Obřanský most

text a foto Marián K., brnovinky

Analog opouští Brno. Vybrat set-top box nebo satelit pomůže společnost Lygre

420_086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1893_MK

Nastupuje DVB-T, ale analogové přístroje se používají stále.

DVB-T. Pojem poslední dobou často skloňovaný. Digitalizace se pomalu ale jistě dostává do všech odvětví moderních technologií. Výjimkou není ani televizní vysílání a přijímače samotné. Má to své klady i zápory. Velkým plusem, zvlášť pro televizní fanoušky, je bohatá nabídka televizních stanic. Televizní přijímač už při špatném signálu nešumí, ale zato rozkládá obraz na kostičky. Jednoznačným mínusem je určitě nutnost pořídit si buď novou televizi nebo krabičku, která digitální signál přeloží na původní analogový. Potřebné zařízení – set top box – už mnoho televizních diváků dávno používá, ale pro některé je to pojem neznámý. Jaká je dnes nabídka příjmu televizního signálu a z jakých zařízení lze dnes vybírat? Na to brnovinkám odpovídal Aleš Gregor, majitel společnosti LYGRE sídlící v Brně - Maloměřicích.

Antény, satelity, digitální vysílání LYGRE

Obřanská 539/132, Brno - Maloměřice, tel.: 545 230 283, 602 517 521

Jak dlouho už je vaše firma na trhu?

Od roku 1991.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1894_MK

Majitel firmy LYGRE Aleš Gregor.

Co vás vedlo k tomuto oboru?

Byl jsem dříve zaměstnancem Kovopodniku města Brna. Časem jsem se postupně těmito věcmi začal zabývat soukromě. Prvně sám, pak jsme byli dva. Nakonec jsem zůstal zase sám, ale dnes zaměstnávám skoro 30 lidí a když je práce více, najímám si také živnostníky.

Už od mládí jste se chtěl anténami a elektronikou zabývat?

Původně jsem se vyučil jako opravář televizorů. Rozhodl jsem se pro to už v patnácti letech.

Jaký je od té doby vývoj anténní techniky? Je pokrok velký?

Jak v čem. Samotná klasická anténa bude pořád stejná. Je to dáno vlnovými délkami a dalšími parametry. Vyvíjí se spíš zařízení k nim, jako jsou například zesilovače. Ať je signál analogový nebo digitální, anténa funguje pořád stejně. Ale zařízení, která jsou mezi anténou a televizorem, se mění.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1892_MK

Vybavení elektrotechnické dílny.

Kam dnes může Brňan nasměrovat svoji anténu?

Brňan může anténu nasměrovat na vysílač Hády, Barvičovu a na Kojál. Někteří mohou i na Pálavu. Záleží, v jaké části Brna jsou. V současnosti je Brno docela dobře pokryté digitálním signálem. Řekl bych, že už stoprocentně. Jde jen o výběr správného vysílače a pořádné nasměrování. Někde se signály kryjí a není to úplně ideální. Montáž a směrování antény je potřeba nastavit s určitým vybavením, což spousta lidí podceňuje a anténu zkouší nasměrovat jen tak. Pak přijdou, že jim to nefunguje. Někdo se spokojí i s tím, že už to lepší nebude. Když jej pak navštíví odborník, sdělí mu, že si celých deset let kazil oči špatným obrazem. Spousta lidí si myslí, že instalaci antény v pohodě zvládnou, když v ní není žádná elektřina. Ale člověk musí něco znát. Není to úplně tak, že anténu pověsíte a ono to jede. Někdy to tak je a někdy to tak není.

A co univerzální všesměrové antény?

Z technického hlediska jsou dost ošizené. Je to spíš reklamní trik. Všesměrová anténa je vždy na úkor něčeho. Nikdy nebude hrát ze všech směrů. Anténa má své charakteristiky a ty určují směr signálu, ze které strany se přijímá. Pokud máte všesměrovou, chytáte signál ze všech směrů. Když jde signál z jednoho směru, z druhého jde horší. Dřív měl obraz takzvané duchy, v digitální době se zvyšuje chybovost signálu a obraz kostičkuje.

Mohou Brňané přijímat televizní signál ze všech brněnských i okolních vysílačů? Kolik potřebují antén?

Ze všech ne. Z Kojálu vysílá jen veřejnoprávní multiplex. Z Barvičové vysílají dva multiplexy a z Hádů tři. Na každý vysílač by měla být samostatná anténa.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1899_MK

Moderní set-top boxy nabízejí mnoho funkcí.

Analogové vysílání v Brně končí. Na co si má dát divák pozor při přechodu na digitální příjem?

Třeba vybrat si dobrý set-top box. Jsou v nich rozdíly. Nejlevnější nejsou tak citlivé. Stává se, že na stejném místě jeden set-top box kostičkuje a jiný, s citlivějším tunerem, ne. Potom aby bylo menu přehledné a dobře se daly uspořádat programy. Někomu to nevadí. Ale když si někdo nemůže poskládat programy podle sebe a musí přepínat z menu do menu nebo z předvoleb do předvoleb, bývá to nepříjemné. Hlavně pro starší lidi. Ti preferují jednoduchost ovládání. Vždy, než začneme něco prodávat, vyzkoušíme ovladatelnost a funkčnost. Prodáváme spíše omezené množství přijímačů, ale máme je vyzkoušené. Víme, že fungují dobře a jsou dobře ovladatelné. Jsou zařízení, která jsou zbytečně složitá. Taková raději nenabízíme.

Musí divák při přechodu na digitální příjem měnit i anténu?

Záleží na typu antény a jak je nasměrovaná. Pokud má anténu na třetí televizní pásmo, tak musí. Když někdo chytal Novu z Kojálu, tak ji přijímal na devátém kanále. Teď mu bude taková anténa na nic. Pokud měl anténu jen na určitý kanál, může to na ni hrát, ale nemusí to být ideální. V současné době používají širokopásmové antény.

Takže nestačí jen přetočit anténu?

Lepší je ji vyměnit a seřídit, protože lidé mívají na svodu slučovače a další technická zařízení na dříve používané televizní kanály. Ty se teď ale změnily. Někomu to hraje bez úpravy, jinému ne. Je lepší vždy celou sestavu projít a to i z hlediska životnosti kabelu. Ta se udává v rozmezí 15 až 20 let. Stejné je to i v panelových nebo nájemních domech, kde lidé tvrdí, že když jsou kabely v trubkách, nic se jim nestane. Kabel ale vysychá a mění se jeho vlastnosti. Rozvody byly dříve konstruovány úplně jinak, než je teď potřeba. V nájemním domě se proto rozvody často mění. Řešením je digitální signál změnit převaděčem na analogový a ten pustit do rozvodu. Pak se nic nemění. Ale čím více lidí si pořídí nové digitální televize, budou asi chtít využívat vyšší kvality a komfortu digitálního signálu. V digitálním multiplexu je i tak zvané EPG a programový průvodce. Ten ale po převodu na analogový signál nebude fungovat. Celé rozvody se musí upravit a je potřeba předělat celou společnou anténu. U rodinných domků jsou rozvody kratší a u antén bývá úprava jednodušší než u nájemních domů.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1903_MK

Digitální příjem je možný také ze satelitu.

Používají se dnes nějaké lepší kabely?

Určitě se používají jiné. Mají větší odstínění. Teď je ve vzduchu mnohem větší provoz než před dvaceti lety. Dříve se používal kabel jen s jednoduchým punčoškovým stíněním. Dnes se vyrábí kabel, který má vícevrstvé stínění, navíc pokryté další síťovanou vrstvou. Takový kabel nic nevyzařuje ani není ničím zvenku rušen.

Jsou zapotřebí další pomůcky, například zesilovač signálu?

Záleží na úrovni signálu. Pokud se jedná o větší rozvod, musí tam zesilovač být. Když je na rozvod napojena jedna nebo dvě televize, může to hrát i bez něj.

Jednu dobu byly hitem pokojové antény. Dají se použít pro digitální příjem?

Pokojová anténa určitě funguje, ale lidé se musí spokojit s tím, že je anténa v bytě vidět. A musí mít v bytě také dobrý příjem. U digitálního signálu je to jednodušší. V případě horšího analogového signálu pak dělal obraz duchy. Teď ten obraz buď jede, nejede nebo se rozsypává. Může se stát, že se díváte, někdo přejde přes místnost a obraz se zastaví. Někomu to ale nedělá. Když divák bydlí na Vinohradech v osmém patře a vidí na Hády, tak v okně umístěná pokojová anténa bude zřejmě fungovat bez problému. Ale anténa v přízemí toho samého domu moc dobře fungovat nemusí. Zvlášť, pokud je naproti další dům.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1900_MK

Set-top boxů je na trhu celá řada.

V dnešní době se nabízí také příjem kabelové televize a satelitu. Ale co internet? I z něj lze televizní signál přijímat?

Každá televize má na internetu svoje vysílání, ale určitě ne tak kvalitní, jako při příjmu z normálního vysílače. Zabýváme se i rozvody kabelových sítí.

Signál v kabelové televizi je stejný jako ten z digitálního multiplexu?

Není. Jedná se o jiný systém. Televize by musela mít DVBC tuner. Signál má jinou kompresi a jiné datové toky. Televize na to musí být uzpůsobená. Kabelové televize dnes nesou analogový i digitální signál. Společnosti šířící kabelové vysílání divákům dodávají vlastní set-top box. Pokud má televize kabelový tuner, může signál z kabelové sítě přijímat i bez set-top boxu. Ale divák pak potřebuje dekodér s kartou.

Umí digitální přijímače pozemního vysílání přijímat také kabelový signál?

Ne. Kabelová televize si vše kóduje. Mají své set-top boxy, které jsou spárované s kartami. Mají to vcelku dobře udělané, že si to ani lidé mezi sebou nemohou půjčovat.

Vadí příjmu kvalitního digitálního signálu pozemního vysílání v cestě stromy nebo komín?

V podstatě vadí. Je lepší přímý výhled. Přes strom signál projde, ale pokud je na něm sníh, stejně jako když je námraza na anténě, někdy to nehraje. Může pomoci kopnout do stožáru nebo námrazu oklepat a zase to hraje.

Dá se přijímat signál také odrazem od zdi nebo skály?

Ano, dá se, ale je to potom závislé také na počasí. Obraz není vždy stoprocentní.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1908_MK

Klasické antény se nemění. Parametry zůstávají.

Jak anténu uzemnit proti úderu blesku?

Anténa by neměla být podle nových norem spojena s hromosvodem. Jímací tyč by měla být zhruba metr od antény. Jsou na to speciální příchytky. Když pak do antény uhodí blesk a je spojena s hromosvodem, většina spotřebičů má nižší odpor nebo impedanci než svod do země a blesk si vybere tu jednodušší cestu. Takže většinou vyhoří ty spotřebiče. K anténě se dají tyčky, svod hromosvodu se svede a jímací tyč je metr nad anténou. Takže když uhodí, blesk pokračuje do hromosvodu a nejde po stožáru antény.

Hromosvod by měl být tedy výš než anténa?

Mělo by to tak být. 90 procent antén je uděláno postaru a jejich uzemnění je galvanicky spojeno s hromosvodem.

Musí se pravidelně provádět revize hromosvodu?

Revize by se měla dělat každých pět let.

Co se může na hromosvodu změnit?

Může zkorodovat nebo v zemi uhnít vodič. Je hodně možností. Stačí, když u objímky zateče. Po-zinek je náchylnější ke korozi. Pak je hromosvod k ničemu. Když do hromosvodu uhodí a nemáte revizi, tak pojišťovna nic nevyplatí.

Na co dalšího se mohou televizní antény použít? Musí být jiné antény na rádio?

V digitálním multiplexu je i veřejnoprávní rozhlas. Na set-top box se dá připojit zesilovač a lze poslouchat rádio i bez puštěné televize. U analogového rádia je anténa vždy větší. Radiový signál je šířen na nejnižším vysílacím pásmu a vlnová délka je mnohem delší než v televizním UHF. V současné době v podstatě stačí při výkonech regionálního vysílání dipól antény.

Fungují dnes stále dlouhovlnné radiopřijímače například pro příjem Londýna nebo jiných vzdálených vysílačů?

Pokud takové stanice dnes vysílají, funguje to pořád stejně.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1910_MK

Prodejna společnosti LYGRE v Brně-Maloměřicích.

Nejsou dlouhé vlny dnes něčím zarušeny?

To už jsme strašně dlouho neřešili. Střední a dlouhé vlny dnes už skoro nikdo nepoužívá.

Co když někdo nemá přímý výhled na vysílač? Může využít nějakou alternativu, například satelit?

Ano, může. U satelitu je přímá viditelnost na družici podmínkou. Parabolu nemůžete instalovat pod střechu nebo do stínu stromu.

Je potřeba pro příjem signálu z družice vždy parabola?

Jsou různé typy přijímacích antén, ale vždy je to nějaká parabola. Dnes se také používají antény deskové. Vždy se skládají z něčeho, co signál přijímá a odráží zpět do konvertoru. Existují i antény, které signál přijímají, odráží a pak znovu odráží. Na trhu je několik typů antén. Anténa musí mít dostatečný průměr. Když má malý průměr, je kvalitní příjem dost závislý na počasí. Občas se stane, že při silné průtrži mračen nefunguje ani signál z velké paraboly.

Na kolika družicích je šířen český signál nebo signál českých televizních stanic?

Naše veřejnoprávní stanice vysílají jen z jedné družice. Druhou družici Thor používá DIGI TV. Vysílají na ní české stanice, které jsou kódované. UPC nyní přechází z Astry na stejnou družici, kterou používá DIGI TV.

České satelitní stanice vysílají nekódovaně?

Jsou kódované, ale jako koncesionář platící poplatky máte na příjem nárok. Kartu si musíte koupit, ale dál neplatíte žádné měsíční poplatky. Tedy pokud nechcete nějaké speciální programy jako například Sport 1. Veřejnoprávní programy i Nova a Prima jsou šířeny zdarma.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1914_MK

Televizní a satelitní antény společnosti LYGRE.

Jedná se o digitální satelity, analogové už nic českého nevysílají?

Analogové nevysílaly nikdy nic českého. Pořád existují, ale myslím, že budou letos koncem roku nebo příští rok s analogovým vysíláním končit.

Myslíte, že je provozovatelé stáhnou z oběžné dráhy nebo předělají na digitální vysílání?

Družice má svoji životnost. Až dožije, řídící středisko ji pustí níže a ona shoří. Nebo ji softwarově přehrají. Ta anténa může vysílat pořád dál. Pokud obdrží digitální signál, vyšle jej zase digitální dál.

Zabýváte se i mikrovlnným vysíláním Wi-Fi?

Jen okrajově.

Je lepší raději volit novou digitální televizi nebo set-top box?

Asi je lepší mít už digitální televizní přijímač, než signál převádět na analog. Nepotřebujete pak dvě dálková ovládání. Další věcí je také potřeba druhého přijímače k videorekordéru. Pokud chce divák sledovat jednu stanici a nahrávat jinou, potřebuje dva set-top boxy, protože v každém je pouze jeden tuner.

Nedá se signál ze set-top boxu nějak rozdělit?

Nedá. To umí jen dvou tunerový set-top box, který má dva výstupy.

Dnes nastupuje také televizní vysílání ve vysokém rozlišení HDTV.

Pozemním digitálním signálem zatím HDTV vysílá pokusně jen O2. Ze satelitu se HDTV vysílá, ale k tomu je potřeba HD přijímač, který umí signál rozkódovat.

Je u HDTV tak velký rozdíl v kvalitě obrazu, jak se hlásá?

Pokud je pořad v HD natočen a není nějak dokreslovaný, tak to je poznat dost. Když se díváte například na fotbal, vidíte i stébla trávy. Je to poznat i pouhým okem. Někdy mi obraz připadá až nepřirozený, ale je to pěkné.

086_Malomerice_Lygre_anteny_sat_A_Gregor_Obranska_132_Brno_23072010_IMG_1917_MK

LYGRE sídlí na Obřanské ulici v Brně-Maloměřicích.

Jsou pro rok 2010 v digitálním příjmu nějaké novinky?

Více firem začíná prodávat HD přijímače a satelity. Dřív je vyráběly jen dvě nebo tři značky. Už i UPC má své HDTV vysílání. Satelitní digitální paket, na němž jsou šířeny naše programy, HD vysílání obsahuje také. Dnes se už prodává více přijímačů pro vysoké rozlišení.

Chtěl byste něco závěrem doporučit televizním divákům?

Vždy je potřeba mít základ a to kvalitní příjem. Pak už si s tím televizní nebo satelitní přijímač nějak poradí. Ale pokud příjem kvalitní není, divák s tím nic neudělá a nepomohou ani moderní přijímače. Je to sice investice, ale dlouhodobá. Anténa přežije jednu nebo dvě televize.

Antény, satelity, digitální vysílání LYGRE

montáže, opravy a prodej televizních antén, satelitní techniky, kabelových rozvodů, slaboproudých rozvodů, přijímače DVB-T

Obřanská 539/132, Brno - Maloměřice, tel.: 545 230 283, 602 517 521, více na webových stranách

TRAM 4 - zastávka Čtvery hony nebo Obřanský most

text a foto Marián K., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze