Narodíme se a za čas začínáme běhat. Ale bosky to vždy nejde. I ti nejmenší potřebují vhodné botičky a zde bychom neměli šetřit. Pořádné dětské boty jsou důležité nejen pro pohodlí, ale zejména pro zdravý vývoj dítěte. Jak správné dětské botky vybrat brnovinkám poradila Marcela Wenischová, která prodává dětskou obuv v Brně – Bystrci.
Obuv Marcela Wenischová
Obchodní centrum MAX (dříve Akát), Kubíčkova 1115/8, Brno - Bystrc, tel.: 723 078 908
Jak dlouho již prodáváte Brňanům nejen dětskou obuv?
Obuv zde prodávám pátý rok.
Začínala jste přímo v této prodejně v Bystrci nebo na jiném místě?
Ano, obuv prodávám od začátku přímo tady.
Proč jste se rozhodla právě pro prodej dětské obuvi a doplňků k ní?
Protože mám také malé děti. Situace v rodině mě k tomu dá se říci donutila. Jsem totiž původním povoláním zdravotní sestra a se dvěma dětmi nemůžu pracovat na tři směny. Hledala jsem proto něco jiného. V Brně - Bystrci žádná taková prodejna s ryze českou obuví nebyla. To, že mám dvě děti, které také musím nějak obouvat, bylo dalším důvodem, proč jsem zde prodejnu s obuví otevřela.
Od jakého věku by děti vlastně měly začít obuv nosit a jakou?
Až začnou chodit – aby měly pevný kotník. Některé dítě začíná chodit už v osmi měsících. Děti by od začátku měly nosit boty kožené nebo z prodyšných materiálů.
Jak správně zvolit velikost na dětskou nožičku?
Bota musí být vyzkoušená, musí dobře sedět. Na prodejně máme měřidlo, kterým se dětská nožička změří a podle toho vybereme vhodnou velikost. Botička má mít tak jeden až jeden a půl centimetru rezervu. Zase ne ale moc velkou, protože pak děti zakopávají. Rodiče někdy sice koupí dětem drahé boty, ale když nesedí, tak neplní účel.
Rodiče mohou namítat, že dítě za čas doroste a budou chtít koupit obuv větší. Snažíte se jim to nějak rozmluvit?
Někomu to nevymluvíte a dítěti koupí třeba i o tři čísla větší botu. Nadměrek má být, ale ne moc velký. Nesprávně zvolená obuv, především příliš krátká, úzká, špičatá rovněž i příliš široká bota, v níž noha při chůzi klouže ke špici, může způsobit poškození nohy.
Prodáváte českou obuv nebo i nějakou zahraniční?
Snažím se prodávat převážně českou. Máme zde značky Essi, Pegres, Fare. Prodáváme také dětské bačkůrky české výroby a nějakou obuv z dovozu.
Používají se u dětské obuvi i materiály jako Gora-Tex, SympaTex a další podobné?
Ano, používají. Tyto technologie se v posledních letech rozšířily a získávají stale větší oblibu především u zimní a trekové obuvi. Tento typ obuvi máme v prodejně zastoupený též značkou Olang.
Do jaké velikosti lze dětské boty považovat za dětské?
Mám devítiletou dceru, která nosí velikost 39. Věk má jako dítě, ale nohu jako dospělá. Takže na tuto otázku není možné přesně odpovědět.
Pro velikosti se používá mnoho různých číslování podle původu výrobce. Jak se v tom dá orientovat?
Na prodejně je k dispozici převodní tabulka číslování obuvi, takže je možné zorientovat se lehce v různém označení velikostí. Ale nejjistější je nohu na místě změřit a obuv vyzkoušet.
Jak se o obuv, zvláště o tu dětskou, starat?
Měla by se ošetřovat přípravky na kůži nebo impregnačními spreji a krémy. Kůži to vyživuje, prodlužuje její životnost. Když jsou boty naimpregnované a správně ošetřené, jsou rovněž odolnější proti nečistotám.
Děti bývají často promáchané, máte nějaký návod na správné vysušení obuvi? Lze boty strčit do sušičky prádla?
Obuv by se měla správně sušit pomalu, rychlé vysušení, obzvláště u zdroje tepla, způsobí ztvrdnutí a scvrknutí kůže. Kompletně promočená obuv by se měla sušit dva dny, za nižší teploty a s dostatečnou cirkulací vzduchu. Samozřejmě, že ten, kdo promáčí každý den jeden pár obuvi, by měl mít v záloze rezervní pár bot a střídat je. Sušičky prádla na obuv určitě ne.
Spousta rodičů kupuje dětem levnou obuv i na tržnicích – aby ušetřili. Hrozí něco pak dětem?
Co se týče kvality, tak ta se s českou certifikovanou obuví nedá srovnávat. Ušetřit lze například za oblečení, ale obuv bych doporučovala vybírat v prodejnách s certifikovanou obuví. Jedná se především o kritéria zajišťující ortopedickou nezávadnost, bezpečnost, vhodné vlastnosti jako je měkkost, prodyšnost, přizpůsobení se tvaru nohy, ohebnost, tlumící vlastnosti a hygienickou nezávadnost použitých materiálů.
Mění výrobci pravidelně svoje kolekce?
Ano, určitě. V zimě už objednávám zimní obuv na budoucí rok. V létě zase letní obuv na další rok. Obuv se objednává rok dopředu, aby ji výrobce stihl včas vyrobit.
Lidé se občas podřizují trendům, vybírají podle nich barvy. Jak je to u obuvi? Je nyní o nějakou barvu zvýšený zájem?
Trendy se mění a podle toho přicházejí výrobci s novými kolekcemi. Někteří rodiče se přizpůsobují trendům dospělácké obuvi a podobně pak vybírají i boty pro děti. Loni byla mezi děvčaty oblíbená fialová. Maminky rády kupují hnědou nebo béžovou barvu, která se hodí skoro ke všemu a dobře se kombinuje.
Mění se v průběhu času nějak výrazně obuv - ať stavbou či použitým materiálem? Jsou dnes nějaké nové technologie kromě již zmíněných vodě odolných membrán?
Určitě se mění design, používají se nové podrážky. Materiálem na výrobu je převážně kůže.
Vybírají si obuv i samy děti? Řeknou, co se jim líbí, co chtějí?
Ano. Děti mají velké slovo a některé maminky se jejich názoru podřizují.
Pokud si zákazníci vyberou nějakou obuv, která ale velikostí nepasuje, lze ji doobjednat?
U některých vzorů ano. Záleží to na výrobci - zda má požadovanou velikost skladem. Pokud ano, trvá to zhruba týden. Má-li někdo takové přání, obuv objednáme, vezmeme si telefonní číslo zákazníka a pak dáme vědět, že jsou boty už na prodejně.
Jak je to dnes se zárukou u obuvi? Stále platí dvouletá? Jak řešíte případné reklamace?
Ano, platí dvouletá záruka. Reklamace řeším přímo s výrobcem, který závadu posoudí a napíše vyjádření. Ve většině případů je obuv opravena, vyměněna nebo je zákazníkovi vyplacena zpět cena nákupu.
Prodáváte i zdravotní dětskou obuv?
Prodáváme zdravotně nezávadnou obuv, je označena certifikací se symbolem žirafy. Ve snaze prezentovat prodejcům a rodičům vhodnou formou dětskou zdravotně nezávadnou obuv zavedla Česká obuvnická a kožedělná asociace značku „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“. Kriteria pro certifikaci stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností. Kriteria mohou být a jsou průběžně doplňována dle současných poznatků o zdravotně nezávadném obouvání dětí. V nabídce máme i dětskou zdravotní domácí obuv.
Jaké dětské boty byste doporučila pro teplé letní dny?
Pro menší děti určitě otevřenou obuv s krytou špičkou. Stává se, že děti zakopávají a proto by měly mít chráněné prsty. V nabídce máme i boty zcela otevřené se špičkou odkrytou. Výběr je pak na rodičích.
Nosí k vám rodiče nenošenou dětskou obuv, kterou by chtěli prodat?
Ne, tím se nezabývám.
Děti, které moc nemluví, nedokážou říci, zda jim bota sedí. Jak rodič pozná, že je velikost vybrané obuvi v pořádku?
V první řadě na prodejně změříme nohu na délku. Obuv se zkouší tak, že by dítě mělo dát nohu v botičce dopředu do špičky a vzadu za patou by měl být v botě prostor na prst ruky dospělého.
Jak se dnes dětská obuv pohybuje cenově? Pozorujete nějaký nárůst ceny?
Velkoobchodní ceny pozvolna stoupají stále. Na vině jsou hlavně stoupající ceny používaných materiálů, daně a podobně. Cena kvalitní dětské obuvi se pohybuje od 380 do 1000 korun a více.
Po jakou dobu pak botičky dětem vydrží, než z nich vyrostou a je třeba koupit nové?
Stalo se mi, že jsem synovi kupovala dvoje letní sandály, protože mu noha během léta rychle rostla. Takže to nelze přesně odhadnout.
Prodáváte k obuvi i nějaké příslušenství?
Vložky do bot, ponožky, punčocháče, prostředky na ošetření obuvi, tkaničky a další.
Z čeho se vyrábějí dnes ponožky? Pouze z přírodních materiálů?
U složení materiálů ponožek dominuje bavlna. Máme však ponožky i ze 100 % bavlny nebo jiných přírodních vláken s příměsí aloe vera. Pro zvýšení pružnosti ponožek se přidávají umělá vlakna jako například polypropylene, elastan, lycra a jiné.
Můžete zákazníkům nabídnout něco dalšího?
Například kožené opasky. Teď jsou hitem ochranné návleky na špičky dětských botiček. Hodí se, když děti jezdí na odrážedlech, neodírají si pak odrážením o zem boty. Je to plastový návlek, který se připevní na špičku boty a trochu zasahuje i na podrážku. Vzadu se reguluje suchým zipem a gumičkou. Prodává se univerzální velikost. Dále nabízím pláštěnky, deštníky, peněžky.
Prodáváte i boty s kolečky v patě?
Ne, neprodáváme.
Máte pro zákazníky nějaké doporučení či radu?
Aby vybírali obuv pečlivě. Vždy je třeba botu pořádně vyzkoušet. Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Noha by měla být v botě fixována, nesmí docházet k bočním pohybům paty. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být bota co nejohebnější. Je také potřeba volit správnou velikost, ale s tím zákazníkům rádi poradíme.
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho spokojených zákazníků a to nejen dětských.
Obuv Marcela Wenischová
dětská obuv, zdravotní obuv, obuv pro dospělé, deštníky, pláštěnky, peněženky, prostředky na ošetření obuvi, opasky
Obchodní centrum MAX (dříve Akát), Kubíčkova 1115/8, Brno - Bystrc, tel.: 723 078 908
TRAM 1, 3 - zastávka Kubíčkova
text Marián K., Síma, foto Marián K., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 13252
Narodíme se a za čas začínáme běhat. Ale bosky to vždy nejde. I ti nejmenší potřebují vhodné botičky a zde bychom neměli šetřit. Pořádné dětské boty jsou důležité nejen pro pohodlí, ale zejména pro zdravý vývoj dítěte. Jak správné dětské botky vybrat brnovinkám poradila Marcela Wenischová, která prodává dětskou obuv v Brně – Bystrci.
Obuv Marcela Wenischová
Obchodní centrum MAX (dříve Akát), Kubíčkova 1115/8, Brno - Bystrc, tel.: 723 078 908
Jak dlouho již prodáváte Brňanům nejen dětskou obuv?
Obuv zde prodávám pátý rok.
Začínala jste přímo v této prodejně v Bystrci nebo na jiném místě?
Ano, obuv prodávám od začátku přímo tady.
Proč jste se rozhodla právě pro prodej dětské obuvi a doplňků k ní?
Protože mám také malé děti. Situace v rodině mě k tomu dá se říci donutila. Jsem totiž původním povoláním zdravotní sestra a se dvěma dětmi nemůžu pracovat na tři směny. Hledala jsem proto něco jiného. V Brně - Bystrci žádná taková prodejna s ryze českou obuví nebyla. To, že mám dvě děti, které také musím nějak obouvat, bylo dalším důvodem, proč jsem zde prodejnu s obuví otevřela.
Od jakého věku by děti vlastně měly začít obuv nosit a jakou?
Až začnou chodit – aby měly pevný kotník. Některé dítě začíná chodit už v osmi měsících. Děti by od začátku měly nosit boty kožené nebo z prodyšných materiálů.
Jak správně zvolit velikost na dětskou nožičku?
Bota musí být vyzkoušená, musí dobře sedět. Na prodejně máme měřidlo, kterým se dětská nožička změří a podle toho vybereme vhodnou velikost. Botička má mít tak jeden až jeden a půl centimetru rezervu. Zase ne ale moc velkou, protože pak děti zakopávají. Rodiče někdy sice koupí dětem drahé boty, ale když nesedí, tak neplní účel.
Rodiče mohou namítat, že dítě za čas doroste a budou chtít koupit obuv větší. Snažíte se jim to nějak rozmluvit?
Někomu to nevymluvíte a dítěti koupí třeba i o tři čísla větší botu. Nadměrek má být, ale ne moc velký. Nesprávně zvolená obuv, především příliš krátká, úzká, špičatá rovněž i příliš široká bota, v níž noha při chůzi klouže ke špici, může způsobit poškození nohy.
Prodáváte českou obuv nebo i nějakou zahraniční?
Snažím se prodávat převážně českou. Máme zde značky Essi, Pegres, Fare. Prodáváme také dětské bačkůrky české výroby a nějakou obuv z dovozu.
Používají se u dětské obuvi i materiály jako Gora-Tex, SympaTex a další podobné?
Ano, používají. Tyto technologie se v posledních letech rozšířily a získávají stale větší oblibu především u zimní a trekové obuvi. Tento typ obuvi máme v prodejně zastoupený též značkou Olang.
Do jaké velikosti lze dětské boty považovat za dětské?
Mám devítiletou dceru, která nosí velikost 39. Věk má jako dítě, ale nohu jako dospělá. Takže na tuto otázku není možné přesně odpovědět.
Pro velikosti se používá mnoho různých číslování podle původu výrobce. Jak se v tom dá orientovat?
Na prodejně je k dispozici převodní tabulka číslování obuvi, takže je možné zorientovat se lehce v různém označení velikostí. Ale nejjistější je nohu na místě změřit a obuv vyzkoušet.
Jak se o obuv, zvláště o tu dětskou, starat?
Měla by se ošetřovat přípravky na kůži nebo impregnačními spreji a krémy. Kůži to vyživuje, prodlužuje její životnost. Když jsou boty naimpregnované a správně ošetřené, jsou rovněž odolnější proti nečistotám.
Děti bývají často promáchané, máte nějaký návod na správné vysušení obuvi? Lze boty strčit do sušičky prádla?
Obuv by se měla správně sušit pomalu, rychlé vysušení, obzvláště u zdroje tepla, způsobí ztvrdnutí a scvrknutí kůže. Kompletně promočená obuv by se měla sušit dva dny, za nižší teploty a s dostatečnou cirkulací vzduchu. Samozřejmě, že ten, kdo promáčí každý den jeden pár obuvi, by měl mít v záloze rezervní pár bot a střídat je. Sušičky prádla na obuv určitě ne.
Spousta rodičů kupuje dětem levnou obuv i na tržnicích – aby ušetřili. Hrozí něco pak dětem?
Co se týče kvality, tak ta se s českou certifikovanou obuví nedá srovnávat. Ušetřit lze například za oblečení, ale obuv bych doporučovala vybírat v prodejnách s certifikovanou obuví. Jedná se především o kritéria zajišťující ortopedickou nezávadnost, bezpečnost, vhodné vlastnosti jako je měkkost, prodyšnost, přizpůsobení se tvaru nohy, ohebnost, tlumící vlastnosti a hygienickou nezávadnost použitých materiálů.
Mění výrobci pravidelně svoje kolekce?
Ano, určitě. V zimě už objednávám zimní obuv na budoucí rok. V létě zase letní obuv na další rok. Obuv se objednává rok dopředu, aby ji výrobce stihl včas vyrobit.
Lidé se občas podřizují trendům, vybírají podle nich barvy. Jak je to u obuvi? Je nyní o nějakou barvu zvýšený zájem?
Trendy se mění a podle toho přicházejí výrobci s novými kolekcemi. Někteří rodiče se přizpůsobují trendům dospělácké obuvi a podobně pak vybírají i boty pro děti. Loni byla mezi děvčaty oblíbená fialová. Maminky rády kupují hnědou nebo béžovou barvu, která se hodí skoro ke všemu a dobře se kombinuje.
Mění se v průběhu času nějak výrazně obuv - ať stavbou či použitým materiálem? Jsou dnes nějaké nové technologie kromě již zmíněných vodě odolných membrán?
Určitě se mění design, používají se nové podrážky. Materiálem na výrobu je převážně kůže.
Vybírají si obuv i samy děti? Řeknou, co se jim líbí, co chtějí?
Ano. Děti mají velké slovo a některé maminky se jejich názoru podřizují.
Pokud si zákazníci vyberou nějakou obuv, která ale velikostí nepasuje, lze ji doobjednat?
U některých vzorů ano. Záleží to na výrobci - zda má požadovanou velikost skladem. Pokud ano, trvá to zhruba týden. Má-li někdo takové přání, obuv objednáme, vezmeme si telefonní číslo zákazníka a pak dáme vědět, že jsou boty už na prodejně.
Jak je to dnes se zárukou u obuvi? Stále platí dvouletá? Jak řešíte případné reklamace?
Ano, platí dvouletá záruka. Reklamace řeším přímo s výrobcem, který závadu posoudí a napíše vyjádření. Ve většině případů je obuv opravena, vyměněna nebo je zákazníkovi vyplacena zpět cena nákupu.
Prodáváte i zdravotní dětskou obuv?
Prodáváme zdravotně nezávadnou obuv, je označena certifikací se symbolem žirafy. Ve snaze prezentovat prodejcům a rodičům vhodnou formou dětskou zdravotně nezávadnou obuv zavedla Česká obuvnická a kožedělná asociace značku „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“. Kriteria pro certifikaci stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností. Kriteria mohou být a jsou průběžně doplňována dle současných poznatků o zdravotně nezávadném obouvání dětí. V nabídce máme i dětskou zdravotní domácí obuv.
Jaké dětské boty byste doporučila pro teplé letní dny?
Pro menší děti určitě otevřenou obuv s krytou špičkou. Stává se, že děti zakopávají a proto by měly mít chráněné prsty. V nabídce máme i boty zcela otevřené se špičkou odkrytou. Výběr je pak na rodičích.
Nosí k vám rodiče nenošenou dětskou obuv, kterou by chtěli prodat?
Ne, tím se nezabývám.
Děti, které moc nemluví, nedokážou říci, zda jim bota sedí. Jak rodič pozná, že je velikost vybrané obuvi v pořádku?
V první řadě na prodejně změříme nohu na délku. Obuv se zkouší tak, že by dítě mělo dát nohu v botičce dopředu do špičky a vzadu za patou by měl být v botě prostor na prst ruky dospělého.
Jak se dnes dětská obuv pohybuje cenově? Pozorujete nějaký nárůst ceny?
Velkoobchodní ceny pozvolna stoupají stále. Na vině jsou hlavně stoupající ceny používaných materiálů, daně a podobně. Cena kvalitní dětské obuvi se pohybuje od 380 do 1000 korun a více.
Po jakou dobu pak botičky dětem vydrží, než z nich vyrostou a je třeba koupit nové?
Stalo se mi, že jsem synovi kupovala dvoje letní sandály, protože mu noha během léta rychle rostla. Takže to nelze přesně odhadnout.
Prodáváte k obuvi i nějaké příslušenství?
Vložky do bot, ponožky, punčocháče, prostředky na ošetření obuvi, tkaničky a další.
Z čeho se vyrábějí dnes ponožky? Pouze z přírodních materiálů?
U složení materiálů ponožek dominuje bavlna. Máme však ponožky i ze 100 % bavlny nebo jiných přírodních vláken s příměsí aloe vera. Pro zvýšení pružnosti ponožek se přidávají umělá vlakna jako například polypropylene, elastan, lycra a jiné.
Můžete zákazníkům nabídnout něco dalšího?
Například kožené opasky. Teď jsou hitem ochranné návleky na špičky dětských botiček. Hodí se, když děti jezdí na odrážedlech, neodírají si pak odrážením o zem boty. Je to plastový návlek, který se připevní na špičku boty a trochu zasahuje i na podrážku. Vzadu se reguluje suchým zipem a gumičkou. Prodává se univerzální velikost. Dále nabízím pláštěnky, deštníky, peněžky.
Prodáváte i boty s kolečky v patě?
Ne, neprodáváme.
Máte pro zákazníky nějaké doporučení či radu?
Aby vybírali obuv pečlivě. Vždy je třeba botu pořádně vyzkoušet. Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Noha by měla být v botě fixována, nesmí docházet k bočním pohybům paty. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být bota co nejohebnější. Je také potřeba volit správnou velikost, ale s tím zákazníkům rádi poradíme.
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho spokojených zákazníků a to nejen dětských.
Obuv Marcela Wenischová
dětská obuv, zdravotní obuv, obuv pro dospělé, deštníky, pláštěnky, peněženky, prostředky na ošetření obuvi, opasky
Obchodní centrum MAX (dříve Akát), Kubíčkova 1115/8, Brno - Bystrc, tel.: 723 078 908
TRAM 1, 3 - zastávka Kubíčkova
text Marián K., Síma, foto Marián K., brnovinky