brnovinky

Přepnout do PC verze

Boty od ševce nebo od kohouta? Dětská a zakázková obuv Botásek Brno

608_101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7728_MKByly doby, kdy boty šili jen ševci. Dnes k nám obuv převážně míří z obřích továren asijských zemí. Ševcovské řemeslo pomalu upadá, staré mistry však stále vyhledávají šermíři nebo vyznavači folklórních tradic. Není tomu ale tak dávno, kdy si lidé pro boty v Brně chodili do Duda. Na tuto tradici navázal Botásek – obchod s dětskou obuví i výrobce bot na zakázku. Co vše Botásek umí, brnovinkám vysvětlil jeho zakladatel Michael Horký.


Dětská a zakázková obuv Botásek Brno
Hybešova 726/42, Brno - Staré Brno
, tel.: 775 719 016

Kdy jste Botáska otevřeli?
3. ledna 2011.

Co vás k otevření obchodu s dětskou obuví vedlo?
Chtěli jsme zákazníkům nabídnout něco jiného, než se běžně na českém trhu prodává.

Máte nějaký speciální vztah k obuvi z dětství, rád jste se přezouval?
Celkově mám k obuvi kladný vztah a dětská mi přišla nejzajímavější.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7711_MKBotásek – to je zajímavý název, jak jste na něj přišel?
Nebylo to úplně z mé hlavy. Pomáhala nám s tím jedna marketingová firma a přišlo nám to jako zajímavý nápad.

Máte ve znaku kohouta, bude tady i nějaký naživo?
Naživo ne, ale bude tady houpací kohout. Chtěli bychom tím navázat na to, co v Brně kdysi bylo. Jmenovalo se to Dudo – Dům dětské obuvi na Jánské, tak se nám kohout zalíbil.

Vaši rodiče jsou ševci, stále šijí boty - komu v dnešní době?
Ano, stále šijí. Dá se to rozdělit na větší skupiny – folklórní spolky, šijí hodně historickou obuv, sem tam pro jezdectví, pro zákazníky, kteří mají problémové nohy anebo pro fajnšmekry, kteří chtějí mít svoji botu na zakázku a jsou za ni ochotni dát více peněz.

Šijí boty i pro děti?
Pro děti na zakázku ne. Ještě jsem se s tím nesetkal, jedině u folklóru.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7713_MKJak dlouho trvá ušití páru bot?
Doba realizace jsou tři týdny až měsíc.

Boty jsou stále ze stejných materiálů jako kdysi, tedy z kůže?
U našich zakázek se používají výhradně přírodní materiály, tam není na čem ušetřit.

Šití také prodělalo nějaký vývoj nebo se šije stále ručně?
Od doby pana Bati se toho moc nového nevymyslelo, jen se stroje zrychlily a přidělaly se na ně elektrické ciferníky. Dnes se už ani neví, proč tam některé jsou. Šití jako takové nahradilo lepení. Lepený spoj začíná být dnes kvalitnější než šitý. Pozná se to podle rysky zespoda.

Měří se nohy jako u krejčího?
Boty se také šijí na míru - podle nohy zákazníka. Noha se změří jednoduše podle zakázkového listu, který má dvě strany. Na jednu stranu si dá zákazník obě nohy a pak se různě měří velikosti. Záleží, jak má být bota vysoká. Pokud chce někdo polobotku, je zbytečné měřit obvod lýtka, ale zase u vysoké šermířské obuvi se noha měří až do půlky stehen. To vše si napíšeme, vyplníme, jaké chce zákazník úpravy a podle toho výrobu realizujeme.

Jak nákladné je nechat si ušít boty?
Historické vysoké boty jsou samozřejmě dražší než letní bota. Klasická lodička se může pohybovat od 1 800 do 2 000 korun. Když se budeme bavit o pánských ručně šitých botech, cena se pohybuje mezi třemi a čtyřmi a půl tisíci. Záleží, co kdo vymyslí za úpravy. Šermířské boty, takzvané vysoké třicítky ze 30leté války, stojí 4 500 až 5 tisíc korun.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7716_MKMusí přijít zákazník k vám na dílnu?
V pondělí jsem tady měl dva šermíře a jinak jezdím já za klienty. Je to jednodušší, než aby 15 lidí jezdilo za mnou. Máme zákazníky z celé republiky.

Probíhá zkoušení obuvi před jejím dokončením?
To je trošku problém. Musíme to dávat na takzvanou první dobrou, protože například jet do Vimperka dvakrát nebo třikrát, to je trošku z ruky. Když se to nepovede, tak se tam musí jet podruhé. Dáváme to na hotovo a pokud je potřeba udělat nějakou úpravu, úprava se udělá. Boty jsou kožené, dá se na nich spousta věcí doladit. Je ale lepší, když se to povede napoprvé.

Když se vrátíme k dětské obuvi, z čeho a kde mohou dnes děti a jejich rodiče vybírat?
Když pominu asijské tržnice, což mi přijde jako špatné řešení, jsou tady čeští výrobci, kteří se snaží udržet na trhu. Vybírat je možné také ze značek italských a polských. Spousta obuvi se k nám vozí z Číny. Už to dnes není, co bývalo. Italské firmy také šijí v Číně.

Zmínil jste, že na tržnicích se prodává špatná obuv, čím je špatná?
Špatné použití materiálu, používají na podšívku i svršek syntetický materiál. Podešve mají tvrdé, komponenty nejsou doladěné. Je to na úkor toho, že stlačí cenu, ale pak jsou z toho ne dvakrát vydařené a pohodlné boty.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7732_MKNa co by si lidé měli dát pozor při výběru? Jak zkoušet?
Měla by být dostatečně široká stélka, to je to, čeho se chodidlo v botě dotýká. Je potřeba mít dostatečně široký prostor na nohy, bota nesmí nohu utiskovat nebo deformovat. Samozřejmostí by měla být minimálně kožená podšívka a ohebná měkká podešev, aby se v botě dobře chodilo.

Používají výrobci nějaké nové materiály nebo technologie?
Technologie pokročila. I syntetické materiály jsou dnes někde jinde, než byla stará dobrá koženka z Chropyně. Rodiče preferují stále kůži, což je v pořádku. Kladl bych důraz na to, že v podšívce dochází ke styku s nohou. Tam by měla být podšívka kožená a měkká podešev. Jakmile je tvrdá a těžká, dítě se unaví a nemá botičky rádo.

Asi záleží také na typu obuvi a pro jakou příležitost je určena.
Určitě. Se sportovní obuví se do kina chodit nehodí, a hrát fotbal v lakýrkách taky není to pravé ořechové.

Jak malým dětem boty zkoušet?
Máme takovou pomůcku – speciální metr. Dítěti se změří noha, na metru je takzvaný nadměrek. Vloží se do boty, simuluje výšku prstu. Když tam strčím jen pravítko, změříme to také, ale do boty už se nemusí vejít prst. Takto přesně víme, jaká noha se do boty vejde. Pokud dítěti změříme nohu na stejnou délku, můžeme si být téměř jisti, že mu noha bude v botě sedět dobře. Zjišťovat, kde má v botě paleček, je těžké. A pokud je už dítě otrávené, kývne na cokoliv.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7737_MKJeden rozměr je délka, ale co výška nártu nebo šířka nohy?
Je potřeba sledovat vizuálně, jak má dítě širokou nohu. Kopyta na výrobu obuvi jsou typizována na základě výzkumů a měření u dětí, mládeže i dospělých. Sice nikdo nemáme stejnou nohu, ani levou s pravou, ale i tak se kopyta zprůměrovala podle velikostí. Dříve býval metrický systém, dnes se více používá spíš francouzské číslování jako 41, 42 a podobně. Poměr délka a obvod jsou nějakým způsobem dány. Pokud má dítě nadměrně širokou nohu, je potřeba hledět i na toto. Ale u dětí se takové vady většinou nevyskytují hned, přicházejí až s věkem.

Někdy si rodiče řeknou, že koupí raději o dvě čísla větší obuv a děti do ní dorostou. Je to tak správně?
Ekonomická úvaha to není špatná, ale co se týká komfortu nohy, tak to dobře určitě není. Noha v botě pak takzvaně plave a ladit to ponožkou není pravé ořechové. Pořád ale zase lepší o dvě čísla větší, než o půl čísla menší obuv.

Co dětem hrozí, když jim rodiče koupí nekvalitní obuv?
Pokud nebudou dodrženy správné míry, mohou nastat vady nohy, otlačená noha, pokřivení zánártních kůstek, prsty se mohou přehodit přes sebe, z čehož jsou pak kladívkové kůstky. Do budoucna může používání špatné obuvi zadělat na výrůstky na malíčcích, na palci u kloubu a pokud bude použit špatný vnitřní materiál, může dojít i k plísním na noze. Nejlepší je tedy, jak říkám, preferovat koženou podšívku. Ta něco absorbuje. Samozřejmě nemohu nechat celý den dítě v jedněch botách, to také není úplně nejzdravější.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7748_MKJak se o boty starat? Co říkáte na Indulonu?
Indulonu bych zatrhl. Už jsem viděl spoustu bot ošetřovaných Indulonou, a opravdu kůži rozbobtná. Když si ji dáte na ruku a smícháte s vodou, vytvoří emulzi. To stejné udělá i na botě, a kůži tak vlastně otevře. Co se týká folklórní a historické obuvi, preferuji staré dobré vojenské leštidlo. Nic lepšího zatím výrobci nevymysleli. Co jsem se bavil s odborníky z výzkumného ústavu, tak obsahuje lanolin a další složky, které kůže ztrácí. Všechna tato pojiva se do kůže zase vrátí a bota může dobře fungovat zase dál.

Pokud potřebuji rychlou údržbu do divadla a zapomněl jsem si vyčistit boty, potom jsou dobré i malé houbičky napuštěné krémem. Ale nevyživí botu, jedná se jen o estetickou záležitost. Když se bota promočí, je potřeba ji nechat při pokojové teplotě vyschnout. Pomůže i její vycpání novinami či napínáky, aby neztratila tvar. Obuv se nesmí dávat na topení ani sušit v troubě, jinak kůže seschne. Po vysušení je potřeba kůži nakrémovat. Pokud je velurová, obecně se jí říká semišová, jsou na ni také přípravky. Ve spreji se dá koupit impregnace.

Vojenské leštidlo je jen hnědé a černé?
Začali vyrábět i bezbarvou variantu. Už leštidlo asi po 50 letech inovovali. Celkem dobrý je i Elastan, používal se také na míče a vše možné z kůže. Je z něj hodně cítit lanolin.

Na trhu je i včelí vosk. Hodí se na boty také?
Dá se použít, ale mám zkušenost, že nejde vyleštit do úplného lesku.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7751_MKNová obuv už je ošetřena z výroby?
Záleží, jak který výrobce nakoupil kůži. U šermířů jsme používali kůži, která je testována na nějaký sloupec vody a je už naimpregnovaná. Většina kůží by měla naimpregnovaná být, ale pokud chcete vyrazit do hor v nějakých pohorkách, doporučuji obuv pořádně naimpregnovat. Pak je jistota, že vydrží. Nějaká malá úprava by tam měla být, ale je lepší boty pořádně naimpregnovat.

Obuv se už prodává i na e-shopech, dá se to takto na dálku vůbec řešit?
E-shop spouští i Botásek. Přiznám se, že jsem na to zvědavý. Proto také řešíme měření, kdy na stránkách bude velikost, kterou uvádí výrobce, ale bude tam i opravdový fyzický rozměr. Pokud boty dětem nesednou, není problém je vyměnit. Nesmí být ale ochozené.

Jakou dětskou obuv u Botáska rodiče pro své ratolesti seženou?
Mělo by tady být všechno. Vyprodáváme sněhule. Připravujeme se na jarní a letní sezónu.

Sledujete vývoj obuvi ve světě, jezdíte na veletrhy?
V únoru bude v Brně Kabo. Zajímavé jsou veletrhy v Itálii a hodně se dozvíme od dodavatelů. Internet je mocné médium a možná proto už veletrhy skomírají. Chodí mi nabídky přímo od Italů. V dětské obuvi nejde vývoj zase tak dopředu, móda je tam konzervativní.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7754_MKKdyž jdete po ulici, koukáte lidem na boty?
Ano, tuto deformaci mám.

Co říkáte na obouvání lidí?
Jak kdo chce a umí. Někdy je vidět, že někdo proto, aby to vypadalo hezky, je ochoten si zlámat nohy. I dnes jsou vidět lidé, kteří si v roce 1985 oblíbili Prestižky a dodnes je rádi nosí. Dnes je to hodně individuální. Díky zahraničním řetězcům jsou na trhu relativně kvalitní boty za dobrou cenu. Takové se v Česku za stejnou cenu vyrobit nedají. Čína, Vietnam i jihovýchodní Asie už nejsou země produkující nekvalitní obuv, už se ji naučili vyrábět.

Mohou se vaši dětští zákazníci těšit i na něco více, než výběr obuvi? Připravujete nějaké akce?
Máme tady dopravní hřiště na koberci, chceme ještě přivézt houpacího kohouta a uspořádat i nějaké akce. Uvidíme, co nás napadne, ať to tady trošku žije a děti se sem těší.

Akci ale máme nyní i pro dospělé, především pro dámy. Zahájili jsme prodej obuvi značky Maxam za výprodejové ceny. Jedná se o podměrné dámské velikosti 33 až 36 a nadměrné mezi čísly 41 a 45. Například dámskou lodičku v těchto velikostech nabízíme za 799 korun. Několik párů máme i pro pány.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7753_MKMáte na závěr nějaké doporučení pro rodiče nebo děti?
Když už se budou rodiče rozhodovat, že dítěti koupí boty, ať dají finanční stránku až na druhé místo, aby byl poměr kvalita a cena v pořádku.

Dětská a zakázková obuv Botásek Brno
dětské boty, gumáky, šití obuvi - ručně šitá obuv na míru a na zakázku, opravy obuvi, podměrná obuv
Hybešova 726/42, Brno - Staré Brno, tel.: 775 719 016, Botásek na internetu

TRAM 1, 2, BUS 51, 82 - zastávka Hybešova

text a foto Marián K., brnovinky

Boty od ševce nebo od kohouta? Dětská a zakázková obuv Botásek Brno

608_101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7728_MKByly doby, kdy boty šili jen ševci. Dnes k nám obuv převážně míří z obřích továren asijských zemí. Ševcovské řemeslo pomalu upadá, staré mistry však stále vyhledávají šermíři nebo vyznavači folklórních tradic. Není tomu ale tak dávno, kdy si lidé pro boty v Brně chodili do Duda. Na tuto tradici navázal Botásek – obchod s dětskou obuví i výrobce bot na zakázku. Co vše Botásek umí, brnovinkám vysvětlil jeho zakladatel Michael Horký.


Dětská a zakázková obuv Botásek Brno
Hybešova 726/42, Brno - Staré Brno
, tel.: 775 719 016

Kdy jste Botáska otevřeli?
3. ledna 2011.

Co vás k otevření obchodu s dětskou obuví vedlo?
Chtěli jsme zákazníkům nabídnout něco jiného, než se běžně na českém trhu prodává.

Máte nějaký speciální vztah k obuvi z dětství, rád jste se přezouval?
Celkově mám k obuvi kladný vztah a dětská mi přišla nejzajímavější.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7711_MKBotásek – to je zajímavý název, jak jste na něj přišel?
Nebylo to úplně z mé hlavy. Pomáhala nám s tím jedna marketingová firma a přišlo nám to jako zajímavý nápad.

Máte ve znaku kohouta, bude tady i nějaký naživo?
Naživo ne, ale bude tady houpací kohout. Chtěli bychom tím navázat na to, co v Brně kdysi bylo. Jmenovalo se to Dudo – Dům dětské obuvi na Jánské, tak se nám kohout zalíbil.

Vaši rodiče jsou ševci, stále šijí boty - komu v dnešní době?
Ano, stále šijí. Dá se to rozdělit na větší skupiny – folklórní spolky, šijí hodně historickou obuv, sem tam pro jezdectví, pro zákazníky, kteří mají problémové nohy anebo pro fajnšmekry, kteří chtějí mít svoji botu na zakázku a jsou za ni ochotni dát více peněz.

Šijí boty i pro děti?
Pro děti na zakázku ne. Ještě jsem se s tím nesetkal, jedině u folklóru.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7713_MKJak dlouho trvá ušití páru bot?
Doba realizace jsou tři týdny až měsíc.

Boty jsou stále ze stejných materiálů jako kdysi, tedy z kůže?
U našich zakázek se používají výhradně přírodní materiály, tam není na čem ušetřit.

Šití také prodělalo nějaký vývoj nebo se šije stále ručně?
Od doby pana Bati se toho moc nového nevymyslelo, jen se stroje zrychlily a přidělaly se na ně elektrické ciferníky. Dnes se už ani neví, proč tam některé jsou. Šití jako takové nahradilo lepení. Lepený spoj začíná být dnes kvalitnější než šitý. Pozná se to podle rysky zespoda.

Měří se nohy jako u krejčího?
Boty se také šijí na míru - podle nohy zákazníka. Noha se změří jednoduše podle zakázkového listu, který má dvě strany. Na jednu stranu si dá zákazník obě nohy a pak se různě měří velikosti. Záleží, jak má být bota vysoká. Pokud chce někdo polobotku, je zbytečné měřit obvod lýtka, ale zase u vysoké šermířské obuvi se noha měří až do půlky stehen. To vše si napíšeme, vyplníme, jaké chce zákazník úpravy a podle toho výrobu realizujeme.

Jak nákladné je nechat si ušít boty?
Historické vysoké boty jsou samozřejmě dražší než letní bota. Klasická lodička se může pohybovat od 1 800 do 2 000 korun. Když se budeme bavit o pánských ručně šitých botech, cena se pohybuje mezi třemi a čtyřmi a půl tisíci. Záleží, co kdo vymyslí za úpravy. Šermířské boty, takzvané vysoké třicítky ze 30leté války, stojí 4 500 až 5 tisíc korun.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7716_MKMusí přijít zákazník k vám na dílnu?
V pondělí jsem tady měl dva šermíře a jinak jezdím já za klienty. Je to jednodušší, než aby 15 lidí jezdilo za mnou. Máme zákazníky z celé republiky.

Probíhá zkoušení obuvi před jejím dokončením?
To je trošku problém. Musíme to dávat na takzvanou první dobrou, protože například jet do Vimperka dvakrát nebo třikrát, to je trošku z ruky. Když se to nepovede, tak se tam musí jet podruhé. Dáváme to na hotovo a pokud je potřeba udělat nějakou úpravu, úprava se udělá. Boty jsou kožené, dá se na nich spousta věcí doladit. Je ale lepší, když se to povede napoprvé.

Když se vrátíme k dětské obuvi, z čeho a kde mohou dnes děti a jejich rodiče vybírat?
Když pominu asijské tržnice, což mi přijde jako špatné řešení, jsou tady čeští výrobci, kteří se snaží udržet na trhu. Vybírat je možné také ze značek italských a polských. Spousta obuvi se k nám vozí z Číny. Už to dnes není, co bývalo. Italské firmy také šijí v Číně.

Zmínil jste, že na tržnicích se prodává špatná obuv, čím je špatná?
Špatné použití materiálu, používají na podšívku i svršek syntetický materiál. Podešve mají tvrdé, komponenty nejsou doladěné. Je to na úkor toho, že stlačí cenu, ale pak jsou z toho ne dvakrát vydařené a pohodlné boty.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7732_MKNa co by si lidé měli dát pozor při výběru? Jak zkoušet?
Měla by být dostatečně široká stélka, to je to, čeho se chodidlo v botě dotýká. Je potřeba mít dostatečně široký prostor na nohy, bota nesmí nohu utiskovat nebo deformovat. Samozřejmostí by měla být minimálně kožená podšívka a ohebná měkká podešev, aby se v botě dobře chodilo.

Používají výrobci nějaké nové materiály nebo technologie?
Technologie pokročila. I syntetické materiály jsou dnes někde jinde, než byla stará dobrá koženka z Chropyně. Rodiče preferují stále kůži, což je v pořádku. Kladl bych důraz na to, že v podšívce dochází ke styku s nohou. Tam by měla být podšívka kožená a měkká podešev. Jakmile je tvrdá a těžká, dítě se unaví a nemá botičky rádo.

Asi záleží také na typu obuvi a pro jakou příležitost je určena.
Určitě. Se sportovní obuví se do kina chodit nehodí, a hrát fotbal v lakýrkách taky není to pravé ořechové.

Jak malým dětem boty zkoušet?
Máme takovou pomůcku – speciální metr. Dítěti se změří noha, na metru je takzvaný nadměrek. Vloží se do boty, simuluje výšku prstu. Když tam strčím jen pravítko, změříme to také, ale do boty už se nemusí vejít prst. Takto přesně víme, jaká noha se do boty vejde. Pokud dítěti změříme nohu na stejnou délku, můžeme si být téměř jisti, že mu noha bude v botě sedět dobře. Zjišťovat, kde má v botě paleček, je těžké. A pokud je už dítě otrávené, kývne na cokoliv.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7737_MKJeden rozměr je délka, ale co výška nártu nebo šířka nohy?
Je potřeba sledovat vizuálně, jak má dítě širokou nohu. Kopyta na výrobu obuvi jsou typizována na základě výzkumů a měření u dětí, mládeže i dospělých. Sice nikdo nemáme stejnou nohu, ani levou s pravou, ale i tak se kopyta zprůměrovala podle velikostí. Dříve býval metrický systém, dnes se více používá spíš francouzské číslování jako 41, 42 a podobně. Poměr délka a obvod jsou nějakým způsobem dány. Pokud má dítě nadměrně širokou nohu, je potřeba hledět i na toto. Ale u dětí se takové vady většinou nevyskytují hned, přicházejí až s věkem.

Někdy si rodiče řeknou, že koupí raději o dvě čísla větší obuv a děti do ní dorostou. Je to tak správně?
Ekonomická úvaha to není špatná, ale co se týká komfortu nohy, tak to dobře určitě není. Noha v botě pak takzvaně plave a ladit to ponožkou není pravé ořechové. Pořád ale zase lepší o dvě čísla větší, než o půl čísla menší obuv.

Co dětem hrozí, když jim rodiče koupí nekvalitní obuv?
Pokud nebudou dodrženy správné míry, mohou nastat vady nohy, otlačená noha, pokřivení zánártních kůstek, prsty se mohou přehodit přes sebe, z čehož jsou pak kladívkové kůstky. Do budoucna může používání špatné obuvi zadělat na výrůstky na malíčcích, na palci u kloubu a pokud bude použit špatný vnitřní materiál, může dojít i k plísním na noze. Nejlepší je tedy, jak říkám, preferovat koženou podšívku. Ta něco absorbuje. Samozřejmě nemohu nechat celý den dítě v jedněch botách, to také není úplně nejzdravější.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7748_MKJak se o boty starat? Co říkáte na Indulonu?
Indulonu bych zatrhl. Už jsem viděl spoustu bot ošetřovaných Indulonou, a opravdu kůži rozbobtná. Když si ji dáte na ruku a smícháte s vodou, vytvoří emulzi. To stejné udělá i na botě, a kůži tak vlastně otevře. Co se týká folklórní a historické obuvi, preferuji staré dobré vojenské leštidlo. Nic lepšího zatím výrobci nevymysleli. Co jsem se bavil s odborníky z výzkumného ústavu, tak obsahuje lanolin a další složky, které kůže ztrácí. Všechna tato pojiva se do kůže zase vrátí a bota může dobře fungovat zase dál.

Pokud potřebuji rychlou údržbu do divadla a zapomněl jsem si vyčistit boty, potom jsou dobré i malé houbičky napuštěné krémem. Ale nevyživí botu, jedná se jen o estetickou záležitost. Když se bota promočí, je potřeba ji nechat při pokojové teplotě vyschnout. Pomůže i její vycpání novinami či napínáky, aby neztratila tvar. Obuv se nesmí dávat na topení ani sušit v troubě, jinak kůže seschne. Po vysušení je potřeba kůži nakrémovat. Pokud je velurová, obecně se jí říká semišová, jsou na ni také přípravky. Ve spreji se dá koupit impregnace.

Vojenské leštidlo je jen hnědé a černé?
Začali vyrábět i bezbarvou variantu. Už leštidlo asi po 50 letech inovovali. Celkem dobrý je i Elastan, používal se také na míče a vše možné z kůže. Je z něj hodně cítit lanolin.

Na trhu je i včelí vosk. Hodí se na boty také?
Dá se použít, ale mám zkušenost, že nejde vyleštit do úplného lesku.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7751_MKNová obuv už je ošetřena z výroby?
Záleží, jak který výrobce nakoupil kůži. U šermířů jsme používali kůži, která je testována na nějaký sloupec vody a je už naimpregnovaná. Většina kůží by měla naimpregnovaná být, ale pokud chcete vyrazit do hor v nějakých pohorkách, doporučuji obuv pořádně naimpregnovat. Pak je jistota, že vydrží. Nějaká malá úprava by tam měla být, ale je lepší boty pořádně naimpregnovat.

Obuv se už prodává i na e-shopech, dá se to takto na dálku vůbec řešit?
E-shop spouští i Botásek. Přiznám se, že jsem na to zvědavý. Proto také řešíme měření, kdy na stránkách bude velikost, kterou uvádí výrobce, ale bude tam i opravdový fyzický rozměr. Pokud boty dětem nesednou, není problém je vyměnit. Nesmí být ale ochozené.

Jakou dětskou obuv u Botáska rodiče pro své ratolesti seženou?
Mělo by tady být všechno. Vyprodáváme sněhule. Připravujeme se na jarní a letní sezónu.

Sledujete vývoj obuvi ve světě, jezdíte na veletrhy?
V únoru bude v Brně Kabo. Zajímavé jsou veletrhy v Itálii a hodně se dozvíme od dodavatelů. Internet je mocné médium a možná proto už veletrhy skomírají. Chodí mi nabídky přímo od Italů. V dětské obuvi nejde vývoj zase tak dopředu, móda je tam konzervativní.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7754_MKKdyž jdete po ulici, koukáte lidem na boty?
Ano, tuto deformaci mám.

Co říkáte na obouvání lidí?
Jak kdo chce a umí. Někdy je vidět, že někdo proto, aby to vypadalo hezky, je ochoten si zlámat nohy. I dnes jsou vidět lidé, kteří si v roce 1985 oblíbili Prestižky a dodnes je rádi nosí. Dnes je to hodně individuální. Díky zahraničním řetězcům jsou na trhu relativně kvalitní boty za dobrou cenu. Takové se v Česku za stejnou cenu vyrobit nedají. Čína, Vietnam i jihovýchodní Asie už nejsou země produkující nekvalitní obuv, už se ji naučili vyrábět.

Mohou se vaši dětští zákazníci těšit i na něco více, než výběr obuvi? Připravujete nějaké akce?
Máme tady dopravní hřiště na koberci, chceme ještě přivézt houpacího kohouta a uspořádat i nějaké akce. Uvidíme, co nás napadne, ať to tady trošku žije a děti se sem těší.

Akci ale máme nyní i pro dospělé, především pro dámy. Zahájili jsme prodej obuvi značky Maxam za výprodejové ceny. Jedná se o podměrné dámské velikosti 33 až 36 a nadměrné mezi čísly 41 a 45. Například dámskou lodičku v těchto velikostech nabízíme za 799 korun. Několik párů máme i pro pány.

101_Stare_Brno_Detska_obuv_Botasek_Hybesova_42_Brno_19012011_IMG_7753_MKMáte na závěr nějaké doporučení pro rodiče nebo děti?
Když už se budou rodiče rozhodovat, že dítěti koupí boty, ať dají finanční stránku až na druhé místo, aby byl poměr kvalita a cena v pořádku.

Dětská a zakázková obuv Botásek Brno
dětské boty, gumáky, šití obuvi - ručně šitá obuv na míru a na zakázku, opravy obuvi, podměrná obuv
Hybešova 726/42, Brno - Staré Brno, tel.: 775 719 016, Botásek na internetu

TRAM 1, 2, BUS 51, 82 - zastávka Hybešova

text a foto Marián K., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze