brnovinky

Přepnout do PC verze

Čistoskvoucí prádlo i bez přípravku z reklamy – zajistí Prádelna Petra Nováková Brno

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8253_MK

Stylová značka prozradí, že jste právě v prádelně.

Pryč jsou doby, kdy měl každý bytový dům na dvoře nebo půdě šňůry na sušení prádla a sousedé tak měli stálý přehled o výbavě šatníku všech partají v domě. Prádelny i sušárny rychle mizí i ze suterénů panelových domů. Pokud už je k dispozici balkón, nebývá moc místa na sušení. Proto se špinavé prádlo dnes i z domácností přesunuje do velkých prádelen. Tam se dobře postarají nejen o správné vyprání, ale prádlo také vyžehlí, vymandlují a někdy i poopraví. Zákazník si domů bez starostí odnese koš čistého, voňavého a vyžehleného prádla. Všechno ale prádelna nevypere. Jak praní probíhá, brnovinkám prozradila Petra Nováková, provozovatelka prádelny na Botanické ulici v Brně – Veveří.

 

Prádelna - Petra Nováková

Botanická 57/61, Brno - Veveří, tel.: 777 199 469

 

Jak dlouho už zákazníkům perete prádlo? Začínala jste zde na Botanické?

Šest let a pořád na tom samém místě.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8250_MK

Petra Nováková pere na Botanické už šest let.

Proč jste začala podnikat právě v praní prádla? Co vás k tomu navedlo?

V podstatě kamarádi. Ti si také založili prádelnu v Brně. Banka poskytovala velmi dobře dostupný úvěr, tak jsem se na to vrhla. Baví mě pomáhat lidem. Prádelen zase tolik nebylo a starší občané už kolikrát nemají ani pračky. Nebo nemají prádlo kde sušit. Zpočátku to byla služba hlavně pro starší, kteří už nemají síly, aby prádlo někde pověsili. Prádelny, které byly kdysi v domech, se ruší. Lidé v minulosti seběhli do přízemí, vyprali si prádlo a pověsili. To už dnes funguje málokde.

 

Nevznikla pak mezi vámi a kamarády konkurenční rivalita?

Jsme kamarádi stále. Konkurence také, ale nějak si do práce nezasahujeme. Když potřebujeme, spíše spolupracujeme. Protože zde mám i sběrnu prádla do čistírny, kamarádi mi jej sem nosí. Takto si vzájemně pomáháme.

 

Kdo bývá vaším zákazníkem? Pro koho běžně perete?

Jsou to i soukromé osoby a organizace jako restaurace a malé penziony.

 

Jak dlouho si zákazník s košem plným špinavého prádla musí na vyprání počkat?

Záleží na tom, co s ním chcete. Jestli jen vyprat, trvá to týden. Pokud pouze vymandlovat povlečení nebo ubrus, tak maximálně tři až čtyři dny. Žehlení také tak.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8260_MK

Stará pračka už jen odpočívá.

Zajišťujete po vyprání automaticky i žehlení?

Když zákazník přijde se špinavým prádlem, tak mu jej vypereme, vyžehlíme nebo vymandlujeme. Neděláme službu napůl. To by byla poloviční práce a to se mi nelíbí.

 

Máte po Brně také sběrny špinavého prádla?

Ne. Sběrna je přímo tady.

 

Zajišťujete také svoz a rozvoz?

Organizacím rozvážíme. Některé organizace si prádlo vozí. Vše záleží na domluvě.

 

Co nelze prát? S čím by k vám lidé neměli chodit?

Nepereme zvířata - plyšové hračky. Občas se nějaký pavouček ale zatoulá. Nepereme nadměrné věci, například veliké potahy na gauče nebo přehozy. Nevejde se to do pračky.

 

Z drobného prádla mohou přinést vše?

Kromě spodního prádla a ponožek všechno. Ty nepereme z hygienických důvodů.

 

Máte zde i sběrnu chemické čistírny. Co vše se dá vyčistit?

Vyčistit se dá v podstatě ledacos. Nesmí to být enormně špinavé, vyšisované od sluníčka nebo odbarvené či špatně nabarvené podomácku. Zašlé skvrny, které lidé zkouší čistit doma pak vyčistit také moc nejdou. Například, když si kápnou omastek na sako a skvrnu zkouší doma čistit vodou a jarem. To už je potom oříšek.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8265_MK

Prádlo perou moderní pračky.

Chemické čištění trvá stejně dlouho jako praní?

Ano, je to hotové také do týdne.

 

Co když se prádlo během praní nebo žehlení poničí?

Musím říct, že se to ještě nestalo. Dáváme na to pozor. Při ždímání se musí pohlídat, aby se prádlo nedostalo mezi buben a sklo. Když se to stane, musíme pračku vypnout a naskládat prádlo jinak.

 

Když zákazník přinese málo prádla, naplníte pračku pouze jím nebo jej smícháte s dalším prádlem?

Snažíme se prádlo raději nemíchat. Naše zákazníky už známe a víme, co nosí. Pokud víme, že je člověk čistotný a nosí prádlo jednou za 14 dní a má jen prostěradlo, povlak a polštář, dáme jeho prádlo do pračky s jinou várkou. I ta ale nesmí být moc znečištěna. Přijde-li zákazník, jemuž smrdí prádlo naftalínem, vypereme jej samostatně, aby nenačichlo ostatní prádlo.

 

Čím od sebe dvě smíchané zakázky odlišíte?

Prádlo si značkujeme. Na keprovku si napíšeme začáteční jméno nebo tři písmena jména a sepneme k prádlu kleštičkami. Po vyprání značku odděláme. Látka se neponičí a neporuší. Zákazník nemá na prádle nic napsáno a dostane zpět zase svoje prádlo.

 

Takže se nestává, že by si někdo odnesl cizí prádlo?

Ne, to se nestává.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8272_MK

Žehlení je v Petřině prádelně v ceně praní.

Jaký největší kus prádla jste u vás prali?

Jednou jsme pánovi prali velký potah na matraci na 1,5lůžko. Vyprali jsem jej asi na třikrát. Do pračky se potah vešel, ale pořádně se na poprvé nepropral. Pračka pak měla problém takový kus vyždímat, protože potah byl nacucaný vodou.

 

A jaká zakázka byla nejmenší? Vyperete i jednu košili nebo tričko?

Ano, i jedno tričko vypereme.

 

Používáte nějaké speciální prostředky na praní?

Ne. Používáme normálně dostupné prací prostředky.

 

Může si zákazník vybrat svoji aviváž?

Může, ale ještě jsem se s tím nesetkala.

 

Máte nějaké aviváže na výběr?

Máme zde také prodej základní drogerie, prodáváme i stáčené aviváže. Kdyby zákazník přišel a chtěl si vybrat aviváž, máme možnost výběru z pěti vůní.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8269_MK

Mandl zvládá i prádlo dvoumetrové šíře.

Na kolik zhruba vyjde vyprání koše prádla?

Ceny za praní máme od kusu. Myslím, že je to lepší, než počítat prádlo na kila. Některé povlaky nebo prostěradla jsou totiž tenčí, jiné silnější. Zákazník donese prostěradlo, zaplatí za jedno prostěradlo a ne za to, že má kilo nebo půl kila. Mandlem projíždí prostěradlo stejnou dobu, ať má kilo nebo jen půl. U všeho máme cenu za kus.

 

Liší se cena vyprání trička, košile, kalhot?

Vždy je tam jiná cena. Protože má vše jiný rozměr a je s tím jiná práce. Košili žehlíme daleko déle, protože si na ní dáváme více záležet, než na obyčejném tričku, které má dvě strany a dva rukávy. Praní košile stojí 35 korun, tričko 19. Kalhoty se rozlišují, jestli se dají prát nebo se musí chemicky čistit. Džíny, které se dají hodit do pračky stojí 50 korun. Když se musí chemicky čistit, tak jsou za 75. Ceny jsou samozřejmě včetně žehlení.

 

Je dnes o praní větší zájem nebo spíš upadá?

V době krize je to slabší. Myslím, že se lidé bojí a šetří každou korunu. Stálí zákazníci ale chodí pravidelně. Celkově je o praní větší zájem. Je to asi tím, že se ruší prádelny, sušárny i mandlovny ve větších domech. Lidé pak hledají nejbližší prádelnu nebo mandlovnu. Někteří nemají pračku nebo prostor na sušení.

 

Už vás nějaký zákazník překvapil, když přinesl k vyprání něco netradičního?

Prapor, který si kluci ušili na fotbal. Byl složen z několika tisíc dílů a měl asi 8 x 8 metrů. Tím mě hodně překvapili. Vyprali jsme jim jej, ale pak si museli přijít prapor složit, protože na takové kusy nemáme prostory. Nežehlili jsme ho, protože by se prapor ani do mandlu nevešel. Řekla jsem jim, ať si prapor vyvěsí někde venku na šňůry.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8257_MK

V prádelně také rozlévají saponáty do nádob.

Jakou šíři má váš mandl?

Žehlící plocha je dva metry. Povlak na peřinu se tam vejde i na délku.

 

Pro jaké provozy zajišťujete praní prádla?

Záleží, co hledáte. Jsme malá prádelna, tak bych nedala nabídku nějakému velkému hotelu. Vím, že bychom to svojí kapacitou nezvládli. Hotely mají většinou hodně prádla. Raději hledáme menší penziony nebo restaurace.

 

Když někdo provozuje dílnu s dvaceti zaměstnanci a ti mají hodně špinavé montérky, tak je také zvládnete vyprat? Vyvařují se?

Dáváme je do čistírny na chemické čištění. Pokud zákazník chce, vypereme je i u nás. Chemická čistírna je ale podle mě na montérky lepší.

 

V jakém procesu chemické čištění probíhá?

Je to na bázi klasické pračky, ale větší. Místo vody se do ní napustí chemikálie. V momentě, kdy se dokončí určitý cyklus zpracování, obsluha vytáhne prádlo a chemikálie se z něj vypaří.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8256_MK

Prací gel, aviváž, jar.. - výběr jě bohatý.

Prodáváte i nějaké rozlévané saponáty. Co u vás zákazníci seženou?

Sypaný prášek na praní prodávám klasicky v malých krabičkách, protože o to není nějak extra zájem. Mám i prací gely, které jsou originál balené. Ve velkých barelech mám aviváže, škroby, tekutá mýdla, jar, který se hodně prodává. Dále různá čistidla, ať už je to univerzál nebo speciální na vodní kámen, čistidlo na koberce.

 

Jsou rozlévané saponáty od jednoho výrobce?

Od tří výrobců. Aviváže jsou od AVISANu. Mají příjemné vůně a splňují požadavky na změkčení prádla a antistatiku, což je pro nás důležité. Když vypereme prádlo, zase nějak extrémně nevoní, ale je příjemně změkčené. Nesetkala jsem se ještě ani s tím, že by byl někdo na aviváže alergický.

 

Jaké další výhody mají rozlévané saponáty? Jsou levnější?

Platíte jen za tekutinu. Když si koupíte balený originál, platíte i za láhev. Lidé si mohou přinést své nádoby. Máme zde i klasické PET lahve, do kterých jim tekutinu nalijeme.

 

Zajišťujete nějaké další doplňkové služby?

Opravujeme poničené oděvy. Když má někdo zničený zip na bundě nebo kalhotách.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8254_MK

Zapomněli jste koupit prací prášek? I ten zde mají.

Jaké se v prádelně používají pračky?

Máme klasické pětikilové pračky a jednu na 10 kilogramů prádla.

 

Prádlo sušíte v sušičce nebo někde volně na dvoře?

V sušičce. V dešti by to ani jinak nešlo.

 

Prádlo, které nelze sušit v bubnové sušičce, také perete?

Když vypereme trička nebo košile, pověsíme je na ramínko a sušíme volně. Nepomačká se a šetříme energii.

 

Co byste našim čtenářům pro správnou údržbu svého prádla poradila?

Aby si kupovali věci, které jsou schopni sami udržovat. Setkala jsem se s tím, že si spousta lidí ve velkých obchoďácích koupí různé potahy na sedací soupravy a na matrace. Potom přijdou, nemají je tři roky čištěné ani prané. Řeknou nám, že se potahy prát dají, ale nevejdou se jim do pračky. Hledají někoho, kdo jim tu šílenou špínu vypere.

 

Čím by lidé tedy měli potahovat své sedačky?

Řeší se to tak, že si na sedací plochu dají ještě nějakou látku, která největší špínu zadrží. Z potahu, který se smí prát jen na 30 stupňů Celsia, špína moc odstranit nejde. Lidé potahy nechají špinavé do doby, kdy řeknou: „Ježíš, já už se na to nemůžu dívat.“ a přinesou je k nám.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8275_MK

Petřina prádelna na Botanické ulici v Brně - Veveří.

Pozorujete u sebe profesionální deformaci? Perete nadměrně svoje prádlo?

To ne, ale když si jdu koupit něco na sebe, zkouším, jestli je to mačkavé. Člověk už přemýšlí, jestli to půjde dobře žehlit, dobře prát nebo se to musí dávat do čistírny. Jestli je to světlé nebo tmavé, protože světlé se špiní více.

 

Jaký materiál je na údržbu nejlepší?

Nejlepší je bavlna s polyesterem. Ale záleží, co to je za kus. Moderní košile z polyesteru jsou dobré. Ty staré plátěné jsou horší. Hůře se žehlí.

 

Když jdete po ulici, sledujete ostatní, jestli jsou dobře vypraní a nažehlení?

Někdo ano. Občas si říkám: „Co si to ta paní koupila za bundu?“ Pak přijdu blíž a zjistím, že je to sice pěkná bunda, ale absolutně nevyžehlitelná. Pak paní chodí ve zmačkané bundě, jako by právě vylezla z pračky.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8277_MK

Prádelna je v blízkosti zastávky MHD Botanická.

Když už má někdo takovou věc, jak se to dá řešit? Nejlepší asi donést k vám..

Všem doporučuji, ať si takovou věc nekupují. Kolikrát v obchodě vidíte balónové sukně a rukávy. Ty se špatně žehlí. Člověk je sice vyžehlí, ale ztratí na tom spoustu času.

 

Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu? Vyskočilo už na vás něco z pračky?

Zatím naštěstí nevyskočilo.

 

Co doporučit na závěr?

Aby se lidé nestyděli chodit do prádelen a přišli se podívat.

 

Prádelna - Petra Nováková

praní prádla, žehlení, mandlování, čistírna oděvů, rozlévaná drogerie, prodej drogerie, opravna oděvů

Botanická 57/61, Brno - Veveří, tel.: 777 199 469, www.petrinapradelna.cz

TROL 32 - zastávka Botanická

 

text a foto Marián K., brnovinky

 

Čistoskvoucí prádlo i bez přípravku z reklamy – zajistí Prádelna Petra Nováková Brno

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8253_MK

Stylová značka prozradí, že jste právě v prádelně.

Pryč jsou doby, kdy měl každý bytový dům na dvoře nebo půdě šňůry na sušení prádla a sousedé tak měli stálý přehled o výbavě šatníku všech partají v domě. Prádelny i sušárny rychle mizí i ze suterénů panelových domů. Pokud už je k dispozici balkón, nebývá moc místa na sušení. Proto se špinavé prádlo dnes i z domácností přesunuje do velkých prádelen. Tam se dobře postarají nejen o správné vyprání, ale prádlo také vyžehlí, vymandlují a někdy i poopraví. Zákazník si domů bez starostí odnese koš čistého, voňavého a vyžehleného prádla. Všechno ale prádelna nevypere. Jak praní probíhá, brnovinkám prozradila Petra Nováková, provozovatelka prádelny na Botanické ulici v Brně – Veveří.

 

Prádelna - Petra Nováková

Botanická 57/61, Brno - Veveří, tel.: 777 199 469

 

Jak dlouho už zákazníkům perete prádlo? Začínala jste zde na Botanické?

Šest let a pořád na tom samém místě.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8250_MK

Petra Nováková pere na Botanické už šest let.

Proč jste začala podnikat právě v praní prádla? Co vás k tomu navedlo?

V podstatě kamarádi. Ti si také založili prádelnu v Brně. Banka poskytovala velmi dobře dostupný úvěr, tak jsem se na to vrhla. Baví mě pomáhat lidem. Prádelen zase tolik nebylo a starší občané už kolikrát nemají ani pračky. Nebo nemají prádlo kde sušit. Zpočátku to byla služba hlavně pro starší, kteří už nemají síly, aby prádlo někde pověsili. Prádelny, které byly kdysi v domech, se ruší. Lidé v minulosti seběhli do přízemí, vyprali si prádlo a pověsili. To už dnes funguje málokde.

 

Nevznikla pak mezi vámi a kamarády konkurenční rivalita?

Jsme kamarádi stále. Konkurence také, ale nějak si do práce nezasahujeme. Když potřebujeme, spíše spolupracujeme. Protože zde mám i sběrnu prádla do čistírny, kamarádi mi jej sem nosí. Takto si vzájemně pomáháme.

 

Kdo bývá vaším zákazníkem? Pro koho běžně perete?

Jsou to i soukromé osoby a organizace jako restaurace a malé penziony.

 

Jak dlouho si zákazník s košem plným špinavého prádla musí na vyprání počkat?

Záleží na tom, co s ním chcete. Jestli jen vyprat, trvá to týden. Pokud pouze vymandlovat povlečení nebo ubrus, tak maximálně tři až čtyři dny. Žehlení také tak.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8260_MK

Stará pračka už jen odpočívá.

Zajišťujete po vyprání automaticky i žehlení?

Když zákazník přijde se špinavým prádlem, tak mu jej vypereme, vyžehlíme nebo vymandlujeme. Neděláme službu napůl. To by byla poloviční práce a to se mi nelíbí.

 

Máte po Brně také sběrny špinavého prádla?

Ne. Sběrna je přímo tady.

 

Zajišťujete také svoz a rozvoz?

Organizacím rozvážíme. Některé organizace si prádlo vozí. Vše záleží na domluvě.

 

Co nelze prát? S čím by k vám lidé neměli chodit?

Nepereme zvířata - plyšové hračky. Občas se nějaký pavouček ale zatoulá. Nepereme nadměrné věci, například veliké potahy na gauče nebo přehozy. Nevejde se to do pračky.

 

Z drobného prádla mohou přinést vše?

Kromě spodního prádla a ponožek všechno. Ty nepereme z hygienických důvodů.

 

Máte zde i sběrnu chemické čistírny. Co vše se dá vyčistit?

Vyčistit se dá v podstatě ledacos. Nesmí to být enormně špinavé, vyšisované od sluníčka nebo odbarvené či špatně nabarvené podomácku. Zašlé skvrny, které lidé zkouší čistit doma pak vyčistit také moc nejdou. Například, když si kápnou omastek na sako a skvrnu zkouší doma čistit vodou a jarem. To už je potom oříšek.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8265_MK

Prádlo perou moderní pračky.

Chemické čištění trvá stejně dlouho jako praní?

Ano, je to hotové také do týdne.

 

Co když se prádlo během praní nebo žehlení poničí?

Musím říct, že se to ještě nestalo. Dáváme na to pozor. Při ždímání se musí pohlídat, aby se prádlo nedostalo mezi buben a sklo. Když se to stane, musíme pračku vypnout a naskládat prádlo jinak.

 

Když zákazník přinese málo prádla, naplníte pračku pouze jím nebo jej smícháte s dalším prádlem?

Snažíme se prádlo raději nemíchat. Naše zákazníky už známe a víme, co nosí. Pokud víme, že je člověk čistotný a nosí prádlo jednou za 14 dní a má jen prostěradlo, povlak a polštář, dáme jeho prádlo do pračky s jinou várkou. I ta ale nesmí být moc znečištěna. Přijde-li zákazník, jemuž smrdí prádlo naftalínem, vypereme jej samostatně, aby nenačichlo ostatní prádlo.

 

Čím od sebe dvě smíchané zakázky odlišíte?

Prádlo si značkujeme. Na keprovku si napíšeme začáteční jméno nebo tři písmena jména a sepneme k prádlu kleštičkami. Po vyprání značku odděláme. Látka se neponičí a neporuší. Zákazník nemá na prádle nic napsáno a dostane zpět zase svoje prádlo.

 

Takže se nestává, že by si někdo odnesl cizí prádlo?

Ne, to se nestává.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8272_MK

Žehlení je v Petřině prádelně v ceně praní.

Jaký největší kus prádla jste u vás prali?

Jednou jsme pánovi prali velký potah na matraci na 1,5lůžko. Vyprali jsem jej asi na třikrát. Do pračky se potah vešel, ale pořádně se na poprvé nepropral. Pračka pak měla problém takový kus vyždímat, protože potah byl nacucaný vodou.

 

A jaká zakázka byla nejmenší? Vyperete i jednu košili nebo tričko?

Ano, i jedno tričko vypereme.

 

Používáte nějaké speciální prostředky na praní?

Ne. Používáme normálně dostupné prací prostředky.

 

Může si zákazník vybrat svoji aviváž?

Může, ale ještě jsem se s tím nesetkala.

 

Máte nějaké aviváže na výběr?

Máme zde také prodej základní drogerie, prodáváme i stáčené aviváže. Kdyby zákazník přišel a chtěl si vybrat aviváž, máme možnost výběru z pěti vůní.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8269_MK

Mandl zvládá i prádlo dvoumetrové šíře.

Na kolik zhruba vyjde vyprání koše prádla?

Ceny za praní máme od kusu. Myslím, že je to lepší, než počítat prádlo na kila. Některé povlaky nebo prostěradla jsou totiž tenčí, jiné silnější. Zákazník donese prostěradlo, zaplatí za jedno prostěradlo a ne za to, že má kilo nebo půl kila. Mandlem projíždí prostěradlo stejnou dobu, ať má kilo nebo jen půl. U všeho máme cenu za kus.

 

Liší se cena vyprání trička, košile, kalhot?

Vždy je tam jiná cena. Protože má vše jiný rozměr a je s tím jiná práce. Košili žehlíme daleko déle, protože si na ní dáváme více záležet, než na obyčejném tričku, které má dvě strany a dva rukávy. Praní košile stojí 35 korun, tričko 19. Kalhoty se rozlišují, jestli se dají prát nebo se musí chemicky čistit. Džíny, které se dají hodit do pračky stojí 50 korun. Když se musí chemicky čistit, tak jsou za 75. Ceny jsou samozřejmě včetně žehlení.

 

Je dnes o praní větší zájem nebo spíš upadá?

V době krize je to slabší. Myslím, že se lidé bojí a šetří každou korunu. Stálí zákazníci ale chodí pravidelně. Celkově je o praní větší zájem. Je to asi tím, že se ruší prádelny, sušárny i mandlovny ve větších domech. Lidé pak hledají nejbližší prádelnu nebo mandlovnu. Někteří nemají pračku nebo prostor na sušení.

 

Už vás nějaký zákazník překvapil, když přinesl k vyprání něco netradičního?

Prapor, který si kluci ušili na fotbal. Byl složen z několika tisíc dílů a měl asi 8 x 8 metrů. Tím mě hodně překvapili. Vyprali jsme jim jej, ale pak si museli přijít prapor složit, protože na takové kusy nemáme prostory. Nežehlili jsme ho, protože by se prapor ani do mandlu nevešel. Řekla jsem jim, ať si prapor vyvěsí někde venku na šňůry.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8257_MK

V prádelně také rozlévají saponáty do nádob.

Jakou šíři má váš mandl?

Žehlící plocha je dva metry. Povlak na peřinu se tam vejde i na délku.

 

Pro jaké provozy zajišťujete praní prádla?

Záleží, co hledáte. Jsme malá prádelna, tak bych nedala nabídku nějakému velkému hotelu. Vím, že bychom to svojí kapacitou nezvládli. Hotely mají většinou hodně prádla. Raději hledáme menší penziony nebo restaurace.

 

Když někdo provozuje dílnu s dvaceti zaměstnanci a ti mají hodně špinavé montérky, tak je také zvládnete vyprat? Vyvařují se?

Dáváme je do čistírny na chemické čištění. Pokud zákazník chce, vypereme je i u nás. Chemická čistírna je ale podle mě na montérky lepší.

 

V jakém procesu chemické čištění probíhá?

Je to na bázi klasické pračky, ale větší. Místo vody se do ní napustí chemikálie. V momentě, kdy se dokončí určitý cyklus zpracování, obsluha vytáhne prádlo a chemikálie se z něj vypaří.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8256_MK

Prací gel, aviváž, jar.. - výběr jě bohatý.

Prodáváte i nějaké rozlévané saponáty. Co u vás zákazníci seženou?

Sypaný prášek na praní prodávám klasicky v malých krabičkách, protože o to není nějak extra zájem. Mám i prací gely, které jsou originál balené. Ve velkých barelech mám aviváže, škroby, tekutá mýdla, jar, který se hodně prodává. Dále různá čistidla, ať už je to univerzál nebo speciální na vodní kámen, čistidlo na koberce.

 

Jsou rozlévané saponáty od jednoho výrobce?

Od tří výrobců. Aviváže jsou od AVISANu. Mají příjemné vůně a splňují požadavky na změkčení prádla a antistatiku, což je pro nás důležité. Když vypereme prádlo, zase nějak extrémně nevoní, ale je příjemně změkčené. Nesetkala jsem se ještě ani s tím, že by byl někdo na aviváže alergický.

 

Jaké další výhody mají rozlévané saponáty? Jsou levnější?

Platíte jen za tekutinu. Když si koupíte balený originál, platíte i za láhev. Lidé si mohou přinést své nádoby. Máme zde i klasické PET lahve, do kterých jim tekutinu nalijeme.

 

Zajišťujete nějaké další doplňkové služby?

Opravujeme poničené oděvy. Když má někdo zničený zip na bundě nebo kalhotách.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8254_MK

Zapomněli jste koupit prací prášek? I ten zde mají.

Jaké se v prádelně používají pračky?

Máme klasické pětikilové pračky a jednu na 10 kilogramů prádla.

 

Prádlo sušíte v sušičce nebo někde volně na dvoře?

V sušičce. V dešti by to ani jinak nešlo.

 

Prádlo, které nelze sušit v bubnové sušičce, také perete?

Když vypereme trička nebo košile, pověsíme je na ramínko a sušíme volně. Nepomačká se a šetříme energii.

 

Co byste našim čtenářům pro správnou údržbu svého prádla poradila?

Aby si kupovali věci, které jsou schopni sami udržovat. Setkala jsem se s tím, že si spousta lidí ve velkých obchoďácích koupí různé potahy na sedací soupravy a na matrace. Potom přijdou, nemají je tři roky čištěné ani prané. Řeknou nám, že se potahy prát dají, ale nevejdou se jim do pračky. Hledají někoho, kdo jim tu šílenou špínu vypere.

 

Čím by lidé tedy měli potahovat své sedačky?

Řeší se to tak, že si na sedací plochu dají ještě nějakou látku, která největší špínu zadrží. Z potahu, který se smí prát jen na 30 stupňů Celsia, špína moc odstranit nejde. Lidé potahy nechají špinavé do doby, kdy řeknou: „Ježíš, já už se na to nemůžu dívat.“ a přinesou je k nám.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8275_MK

Petřina prádelna na Botanické ulici v Brně - Veveří.

Pozorujete u sebe profesionální deformaci? Perete nadměrně svoje prádlo?

To ne, ale když si jdu koupit něco na sebe, zkouším, jestli je to mačkavé. Člověk už přemýšlí, jestli to půjde dobře žehlit, dobře prát nebo se to musí dávat do čistírny. Jestli je to světlé nebo tmavé, protože světlé se špiní více.

 

Jaký materiál je na údržbu nejlepší?

Nejlepší je bavlna s polyesterem. Ale záleží, co to je za kus. Moderní košile z polyesteru jsou dobré. Ty staré plátěné jsou horší. Hůře se žehlí.

 

Když jdete po ulici, sledujete ostatní, jestli jsou dobře vypraní a nažehlení?

Někdo ano. Občas si říkám: „Co si to ta paní koupila za bundu?“ Pak přijdu blíž a zjistím, že je to sice pěkná bunda, ale absolutně nevyžehlitelná. Pak paní chodí ve zmačkané bundě, jako by právě vylezla z pračky.

 

076_Veveri_Pradelna_P_Novakova_Botanicka_61_Brno_04062010_IMG_8277_MK

Prádelna je v blízkosti zastávky MHD Botanická.

Když už má někdo takovou věc, jak se to dá řešit? Nejlepší asi donést k vám..

Všem doporučuji, ať si takovou věc nekupují. Kolikrát v obchodě vidíte balónové sukně a rukávy. Ty se špatně žehlí. Člověk je sice vyžehlí, ale ztratí na tom spoustu času.

 

Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu? Vyskočilo už na vás něco z pračky?

Zatím naštěstí nevyskočilo.

 

Co doporučit na závěr?

Aby se lidé nestyděli chodit do prádelen a přišli se podívat.

 

Prádelna - Petra Nováková

praní prádla, žehlení, mandlování, čistírna oděvů, rozlévaná drogerie, prodej drogerie, opravna oděvů

Botanická 57/61, Brno - Veveří, tel.: 777 199 469, www.petrinapradelna.cz

TROL 32 - zastávka Botanická

 

text a foto Marián K., brnovinky

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze