brnovinky

Přepnout do PC verze

Co obléci dětem na svatbu nebo křtiny? Poradí Iveta Čechalová - půjčovna dětského oblečení Brno

uvod_066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_07

Během života prožíváme mnoho slavnostních chvílí. Ať to jsou křtiny, svatby, promoce nebo plesy, vždy bychom měli být slavnostně oblečeni. To může být někdy problém u dětí, které se takových příležitostí také zúčastňují. Jak je ale obléct, aby nemusely mít na nohou tenisky?


Děti rychle rostou a kupovat jim oblečení jen na jednu příležitost by se hodně prodražilo. Naštěstí ale vedle půjčoven slavnostního oblečení pro dospělé existují také půjčovny oblečení pro děti. Jedna z mála takových je i v Brně – Starém Lískovci. Pro jaké příležitosti zde děti umí obléct a co je dnes v módě brnovinkám prozradila majitelka půjčovny dětského slavnostního oblečení Iveta Čechalová.

 

Půjčovna dětského společenského oblečení - Iveta Čechalová

Labská 31, Brno - Starý Lískovec, tel.: 603 474 722

 

Od kdy půjčujete dětské svatební a slavnostní oděvy?

Dětské oblečení půjčujeme pět let.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_13

Jak to vše začalo?

Měla jsem doma zakázkové krejčovství. Pak se ženil bratr. Mám dva synovce a jednu neteř. Družička a mládenec neměli v čem jít na svatbu, tak jsem jim ušila obleček. Pro mladého pána oblek – sako i kalhoty. Holčičce jsem ušila zase šatičky. Po svatbě to u nás zůstalo na ramínku a začali si to půjčovat známí pro své děti. Pak si oblečky půjčovali známí od známých a takhle to šlo dál. Tak jsem si řekla, že zkusím udělat pár kousků oblečení pro děti a začala jsem je půjčovat. Postupem čase tady vznikla dílna, protože domácí prostory už nestačily. Zakázkové krejčovství jsem přenechala kamarádce a věnuji se už pouze dětem. Oblečky šijeme pro děti od narození ke křtu až po velké děti z 9. třídy do tanečních, na polonézu, školní plesy.

 

Jste původně krejčová?

Ano, jsem vyučená jako dámská krejčová.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_02

Dnes je už při křtu děťátko oblečeno do fraku nebo obleku?

Ne, jsou to malinké soupravičky pro děti podobné košilkám s kravatou, sáčka jakoby kabátky, čepičky a kalhoty pro kluky. Pro holčičky jsou to šatičky, kabátek, na hlavu čelenka, ozdůbka podle velikosti a věku. Pokud děťátko už chodí, tak má botičky už klasické a pokud ne, tak šijeme botičky ve stejné barvě k oblečení. Někteří už malé děti nekřtí, dříve se křtilo v peřince. Dnes už děti v peřince křtí málokdo. Častěji se dětí křtí později. Bývá to tak, že rodiče mají svatbu a u toho křtí své dítě.

 

Oblékáte děti i pro méně formální záležitosti?

Zákazníci se chodí půjčovat oblečení pro děti i na rodinné oslavy jako jsou většinou narozeniny babiček, stříbrné a zlaté svatby a podobně. Rodiče slavnostně oblékají děti i když jdou do divadla, zvlášť do národního. Potom jsou to hodně školní plesy a bohužel i pohřby. Kluci si chodí pro tmavé košile, kravaty. Děti se slavnostně oblékají i na jiné příležitosti, například, když má tatínek nějaké slavnostní vyhodnocení.

 

Když ušijete nový model, je pouze pro půjčování nebo si jej lidé i koupí?

Máme také zakázkové krejčovství. Zákazníci si mohou ušité oblečení koupit nebo si zadají zakázku přímo na velikost dítěte a oblečení ušijeme na míru.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_04

Co když si pak zákazníci oblečení nakonec nevezmou? Mohou je u vás v půjčovně nechat?

Stává se to, ale většinou si lidé nechávají oblečení šít v případě, kdy mají dvě nebo tři děti a ví, že jej využijí, protože v dnešní době děti opravdu rychle rostou. Nechat si oblečení ušít na jednu akci se lidem nevyplatí, tak si jej raději půjčí. Pak jsou rodiče, kteří nechávají oblečení šít dětem chodícím například do lidové školy umění, kde mají spoustu koncertů a ví, že využitelnost oblečení je velká.

 

Už jste šila i frak například pro malého dirigenta?

Ano, fraky a cylindry jsou stále žádané. Většinou to bývají i obleky a hodně žádané jsou kalhoty, vesty a košile. Frak nebo oblek si k nim lidé případně dopůjčí. Kalhoty a košile jsou variabilnější, kdežto frak a sako musí sedět a málokdy je na delší dobu.

 

Jaké barvy oblečků dnes převládají?

Klasika - černá a bílá, ale máme i barevnější oblečky. Snažíme se jít s trendem, protože většina nevěst přijde s tím, že mají takové a takové šaty a chtěly by do stejných barev obléct družičku a mládence zase podle ženicha. Snažíme se jim vyjít vstříc. Dnes je v módě bílá, champagne, růžová a fialová. Dá se dokombinovat barevnými ozdůbkami.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_09

Používáte na šití dětských oblečků klasické materiály nebo nějaké odolnější?

Používáme standardní materiály, jako je satén, ale odolnější. Co se týče látek na obleky, jezdíme pro materiál přímo do výrobny látek. Využíváme i různé krajky materiály, které se sem dováží a šijí se z nich velké svatební šaty. Osvědčilo se nám to a vím, že takový materiál je schopen vydržet. Jelikož jsou to děti, tak je předpoklad poškození daleko větší než u dospělých. Volíme materiály, ze kterých dostaneme snáze skvrny od zmrzliny, trávy a podobné nečistoty.

 

Odkud berete nápady a motivy na oblečky?

Většinou přijdou nevěsty s fotkou a řeknou: „Mám takové šaty a chtěla bych k nim ušít dětský obleček.“ Sleduji aktuální trendy, navštěvuji svatební veletrhy a podle toho se snažím přizpůsobit i dětské oblečení. Musí vypadat mladistvě, ne usedle. Je to jednoduchá móda bez nějakých volánů. Pro děti musí být oblečení pohodlné a pro maminky zase jednoduché na oblékání.

 

066_st_lis_pujc_det_odevu_i_cechalova_valasska_1_brno_1

Vystavujete také na svatebních veletrzích?

Svatební veletrhy jsou každý rok. Chodíme vystavovat do Futura v Brně. Na přehlídky si nás například pozvou do školky, když mají jít děti do první třídy. Některé školky mají pasování a my děti oblečeme do slavnostního. Přehlídky dětí jsou i na různých večírcích. Dětské přehlídky jsou na různých akcích, dámských večerech i jinde.

 

Jezdíte se dívat i na nějaké veletrhy do zahraničí?

Ne i když na ně dostávám několik pozvánek.

 

Pozorujete za pět let, kdy dětské oblečení šijete, nějaké velké změny v poptávce zákazníků?

Určitě. Když jsme začínali, byly v módě korzety a sukně, protože to byl trend. Samozřejmě se to mění, tak jako u módy pro dospělé. Teď je móda šatů, které jsou více žádané než korzety a sukně. Jsou jednodušší, než vlečky a podobně. Záleží na zákaznících, co chtějí.

 

K šatům asi nepatří tenisky. Pomáháte i s výběrem vhodné obuvi?

Boty půjčujeme také. U holčiček můžete k růžovým nebo champagne šatům dětem obout bílé boty. Není to nic, co by rušilo. Horší to bylo u kluků, protože když mají tmavé obleky, tak by to chtělo tmavé boty a pokud jsou obleky barvy champagne, tak jsme to řešili champagne obuví. Mnoho maminek obuv dětí řešilo sandály a botaskami, ale celkový dojem nebyl zrovna nejlepší. Máme svého výrobce, který dodává boty k barvě a do módních trendů.

 

066_St_Lis_Pujc_det_odevu_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_19072010_IMG_1694_MK

Jak dlouho předem je potřeba objednat zapůjčení oblečení?

Je to individuální. Někdo přijde ze dne na den a bere to, co tady je. Jsou ale rodiče nebo nevěsty, kterým na oblečení dětí opravdu záleží a zapůjčení objednávají třeba i půl roku dopředu. Tři měsíce je klasická doba objednání. Pokud chtějí zákazníci nějaké šaty, které nejsou zrovna v požadované velikosti, jsme schopni je ušít.

 

Zařídíte také doplňky jako jsou květiny nebo další výzdoba?

Zajistíme doplňky k šatům, ozdoby do vlasů. Když je zima, nabízíme kožíšky a bolerka. Pokud by zákazníci chtěli něco navíc, jsme schopni se domluvit. Dnes je například trend košíčků, ve kterém mají děti suché květy nebo rýži.

 

Co když děti oblečení poškodí? Skládají zákazníci kauci?

Při objednání se skládá 50% záloha a zbytek se doplácí při vyzvednutí. Zákazníci oblečení neperou, nečistí. V případě, že se oděv zničí, musí zákazníci výši poškození uhradit. Na to jsou zákazníci dopředu informováni při sepsání smlouvy. Záloha je nevratná.

 

Je jednodušší oblékat děti podle dospělých nebo raději opačně?

My jsme vesměs poslední článek. Zákazníci oblékají děti podle nevěst a ženichů. U slavnostních příležitostí chtějí děti obléct podle sebe a mají už představu do čeho.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_16

Když jdete na nějakou slavnostní akci, díváte se po dětech, co mají na sobě?

Samozřejmě. Jsem ovlivněna svoji prací. Tím, že se specializuji na děti, mohu říci, že je u nás, co se týče Brna, výběr největší. Svatební salóny mají pro děti také nějaké oblečení, ale myslím si, že ne v takovém rozsahu velikostí jako my, protože jej mají jako doplněk a věnují se spíše velké módě.

 

Radíte také dospělým, v čem by děti na akci měly jít, co je v hodné a co ne?

Ano, radíme jim. Většinou si nechají poradit. Záleží také na typu dítěte. Každému sluší něco jiného – stejně jako dospělému. Když vyzkoušíme dětem pár kousků oblečení, samy si řeknou, co se jim líbí a co by chtěly, protože se v tom cítí dobře. I děti si dokáží říci, ale samozřejmě vybíráme také podle toho, co se hodí na danou akci. Mám radost, když vidím rozzářené tváře dětí, které jsou spokojeny s výběrem oblečení. Některé děti, které si oblečení přijdou vyzkoušet třeba tři měsíce předem, odchází s brekem, protože by si to rády odnesly už hned.

 

Kde sháníte klobouky, cylindry a podobné doplňky?

Cylindry má jedna paní v kloboučnictví, která je vyrábí na míru. Dá se s nimi manipulovat, jdou zúžit nebo rozšířit. Je problém sehnat ryze dětský cylindr. Tak používáme nejmenší pánskou velikost, která se dá upravovat.

 

Máte v nabídce kromě černých cylindrů také jiné barvy?

Máme jen černý, ale byla poptávka i po barvě champagne.

 

Vyrábějí se stále i skládací cylindry?

Nenabízíme je, protože jsme rádi, že cylindry, jaké máme, vypadají stejně i po vrácení, protože je to něco, co je zpestřením na akci a všichni mají potřebu si cylindr vyzkoušet. Ani nevím o tom, že by se skládací cylindry dnes stále používaly.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_14

Poptávají zákazníci pro své děti i oblečení v retro stylu?

Našimi zákazníky jsou také účastníci školních plesů, které školy pořádají v určitém stylu – například 60. let. Snažíme se podle toho oblečení přizpůsobit. Děvčata to řeší spíše po svém, kluci si půjčují obleky a fraky, které se tehdy nosily. Zákazníci se také ptají po karnevalových maskách.

 

Už přišel někdy zákazník s něčím, co vás překvapilo?

Asi požadavkem na kostým z dávných dob. Vždy se snažíme alespoň nějak poradit. Většinou jsou zákazníci překvapeni, že zde máme celý komplet – například i cylindry na jezdecké příležitosti.

 

Půjčujete i jezdecké boty?

Ne, jen fraky na slavnostní zahájení nebo parkur.

 

Spolupracujete s dalšími odborníky na slavnostní příležitosti, jako jsou cukráři nebo floristé?

Spolupracujeme s jinými salóny i cukrárnami, ale spíš proto, že se na nás obrací s nějakým požadavkem. Jinak si vše řešíme sami. 

 

066_St_Lis_Pujc_det_odevu_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_22032010_IMG_9873_MK

Vybavujete si nějakou veselou historku spojenou s vaší prací?

Těch je spousta - hlavně u přehlídek, kdy se snažíte nacvičit s dětmi na mole jejich vystoupení. Na zkouškách není žádné obecenstvo. Když se pak ale na přehlídce sál zaplní a všichni začnou tleskat, děti jsou z toho zaskočené a neví co dělat. Nebo, když jsou děti v pubertě a stydí se při zkoušení oblečení vysvléct. Tak mě to vždy pobaví, když musím jít za dveře.

 

Chtěla byste závěrem něco sdělit našim čtenářům?

Budeme rádi, když přijdou a myslím, že jsme schopni jim vyhovět při všech příležitostech a potřebách.


Půjčovna dětského společenského oblečení - Iveta Čechalová

dětské svatební šaty, slavnostní oblečení, oblečení na křty, plesy, polonézu

Labská 31, Brno - Starý Lískovec, tel.: 603 474 722, více na webových stranách

TRAM 6, 8 - zastávka Dunajská, BUS 69 - zastávka Dunajská, BUS 79 - zastávka Labská


text a foto MaK., brnovinky, archiv Ivety Čechalové

 

Co obléci dětem na svatbu nebo křtiny? Poradí Iveta Čechalová - půjčovna dětského oblečení Brno

uvod_066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_07

Během života prožíváme mnoho slavnostních chvílí. Ať to jsou křtiny, svatby, promoce nebo plesy, vždy bychom měli být slavnostně oblečeni. To může být někdy problém u dětí, které se takových příležitostí také zúčastňují. Jak je ale obléct, aby nemusely mít na nohou tenisky?


Děti rychle rostou a kupovat jim oblečení jen na jednu příležitost by se hodně prodražilo. Naštěstí ale vedle půjčoven slavnostního oblečení pro dospělé existují také půjčovny oblečení pro děti. Jedna z mála takových je i v Brně – Starém Lískovci. Pro jaké příležitosti zde děti umí obléct a co je dnes v módě brnovinkám prozradila majitelka půjčovny dětského slavnostního oblečení Iveta Čechalová.

 

Půjčovna dětského společenského oblečení - Iveta Čechalová

Labská 31, Brno - Starý Lískovec, tel.: 603 474 722

 

Od kdy půjčujete dětské svatební a slavnostní oděvy?

Dětské oblečení půjčujeme pět let.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_13

Jak to vše začalo?

Měla jsem doma zakázkové krejčovství. Pak se ženil bratr. Mám dva synovce a jednu neteř. Družička a mládenec neměli v čem jít na svatbu, tak jsem jim ušila obleček. Pro mladého pána oblek – sako i kalhoty. Holčičce jsem ušila zase šatičky. Po svatbě to u nás zůstalo na ramínku a začali si to půjčovat známí pro své děti. Pak si oblečky půjčovali známí od známých a takhle to šlo dál. Tak jsem si řekla, že zkusím udělat pár kousků oblečení pro děti a začala jsem je půjčovat. Postupem čase tady vznikla dílna, protože domácí prostory už nestačily. Zakázkové krejčovství jsem přenechala kamarádce a věnuji se už pouze dětem. Oblečky šijeme pro děti od narození ke křtu až po velké děti z 9. třídy do tanečních, na polonézu, školní plesy.

 

Jste původně krejčová?

Ano, jsem vyučená jako dámská krejčová.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_02

Dnes je už při křtu děťátko oblečeno do fraku nebo obleku?

Ne, jsou to malinké soupravičky pro děti podobné košilkám s kravatou, sáčka jakoby kabátky, čepičky a kalhoty pro kluky. Pro holčičky jsou to šatičky, kabátek, na hlavu čelenka, ozdůbka podle velikosti a věku. Pokud děťátko už chodí, tak má botičky už klasické a pokud ne, tak šijeme botičky ve stejné barvě k oblečení. Někteří už malé děti nekřtí, dříve se křtilo v peřince. Dnes už děti v peřince křtí málokdo. Častěji se dětí křtí později. Bývá to tak, že rodiče mají svatbu a u toho křtí své dítě.

 

Oblékáte děti i pro méně formální záležitosti?

Zákazníci se chodí půjčovat oblečení pro děti i na rodinné oslavy jako jsou většinou narozeniny babiček, stříbrné a zlaté svatby a podobně. Rodiče slavnostně oblékají děti i když jdou do divadla, zvlášť do národního. Potom jsou to hodně školní plesy a bohužel i pohřby. Kluci si chodí pro tmavé košile, kravaty. Děti se slavnostně oblékají i na jiné příležitosti, například, když má tatínek nějaké slavnostní vyhodnocení.

 

Když ušijete nový model, je pouze pro půjčování nebo si jej lidé i koupí?

Máme také zakázkové krejčovství. Zákazníci si mohou ušité oblečení koupit nebo si zadají zakázku přímo na velikost dítěte a oblečení ušijeme na míru.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_04

Co když si pak zákazníci oblečení nakonec nevezmou? Mohou je u vás v půjčovně nechat?

Stává se to, ale většinou si lidé nechávají oblečení šít v případě, kdy mají dvě nebo tři děti a ví, že jej využijí, protože v dnešní době děti opravdu rychle rostou. Nechat si oblečení ušít na jednu akci se lidem nevyplatí, tak si jej raději půjčí. Pak jsou rodiče, kteří nechávají oblečení šít dětem chodícím například do lidové školy umění, kde mají spoustu koncertů a ví, že využitelnost oblečení je velká.

 

Už jste šila i frak například pro malého dirigenta?

Ano, fraky a cylindry jsou stále žádané. Většinou to bývají i obleky a hodně žádané jsou kalhoty, vesty a košile. Frak nebo oblek si k nim lidé případně dopůjčí. Kalhoty a košile jsou variabilnější, kdežto frak a sako musí sedět a málokdy je na delší dobu.

 

Jaké barvy oblečků dnes převládají?

Klasika - černá a bílá, ale máme i barevnější oblečky. Snažíme se jít s trendem, protože většina nevěst přijde s tím, že mají takové a takové šaty a chtěly by do stejných barev obléct družičku a mládence zase podle ženicha. Snažíme se jim vyjít vstříc. Dnes je v módě bílá, champagne, růžová a fialová. Dá se dokombinovat barevnými ozdůbkami.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_09

Používáte na šití dětských oblečků klasické materiály nebo nějaké odolnější?

Používáme standardní materiály, jako je satén, ale odolnější. Co se týče látek na obleky, jezdíme pro materiál přímo do výrobny látek. Využíváme i různé krajky materiály, které se sem dováží a šijí se z nich velké svatební šaty. Osvědčilo se nám to a vím, že takový materiál je schopen vydržet. Jelikož jsou to děti, tak je předpoklad poškození daleko větší než u dospělých. Volíme materiály, ze kterých dostaneme snáze skvrny od zmrzliny, trávy a podobné nečistoty.

 

Odkud berete nápady a motivy na oblečky?

Většinou přijdou nevěsty s fotkou a řeknou: „Mám takové šaty a chtěla bych k nim ušít dětský obleček.“ Sleduji aktuální trendy, navštěvuji svatební veletrhy a podle toho se snažím přizpůsobit i dětské oblečení. Musí vypadat mladistvě, ne usedle. Je to jednoduchá móda bez nějakých volánů. Pro děti musí být oblečení pohodlné a pro maminky zase jednoduché na oblékání.

 

066_st_lis_pujc_det_odevu_i_cechalova_valasska_1_brno_1

Vystavujete také na svatebních veletrzích?

Svatební veletrhy jsou každý rok. Chodíme vystavovat do Futura v Brně. Na přehlídky si nás například pozvou do školky, když mají jít děti do první třídy. Některé školky mají pasování a my děti oblečeme do slavnostního. Přehlídky dětí jsou i na různých večírcích. Dětské přehlídky jsou na různých akcích, dámských večerech i jinde.

 

Jezdíte se dívat i na nějaké veletrhy do zahraničí?

Ne i když na ně dostávám několik pozvánek.

 

Pozorujete za pět let, kdy dětské oblečení šijete, nějaké velké změny v poptávce zákazníků?

Určitě. Když jsme začínali, byly v módě korzety a sukně, protože to byl trend. Samozřejmě se to mění, tak jako u módy pro dospělé. Teď je móda šatů, které jsou více žádané než korzety a sukně. Jsou jednodušší, než vlečky a podobně. Záleží na zákaznících, co chtějí.

 

K šatům asi nepatří tenisky. Pomáháte i s výběrem vhodné obuvi?

Boty půjčujeme také. U holčiček můžete k růžovým nebo champagne šatům dětem obout bílé boty. Není to nic, co by rušilo. Horší to bylo u kluků, protože když mají tmavé obleky, tak by to chtělo tmavé boty a pokud jsou obleky barvy champagne, tak jsme to řešili champagne obuví. Mnoho maminek obuv dětí řešilo sandály a botaskami, ale celkový dojem nebyl zrovna nejlepší. Máme svého výrobce, který dodává boty k barvě a do módních trendů.

 

066_St_Lis_Pujc_det_odevu_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_19072010_IMG_1694_MK

Jak dlouho předem je potřeba objednat zapůjčení oblečení?

Je to individuální. Někdo přijde ze dne na den a bere to, co tady je. Jsou ale rodiče nebo nevěsty, kterým na oblečení dětí opravdu záleží a zapůjčení objednávají třeba i půl roku dopředu. Tři měsíce je klasická doba objednání. Pokud chtějí zákazníci nějaké šaty, které nejsou zrovna v požadované velikosti, jsme schopni je ušít.

 

Zařídíte také doplňky jako jsou květiny nebo další výzdoba?

Zajistíme doplňky k šatům, ozdoby do vlasů. Když je zima, nabízíme kožíšky a bolerka. Pokud by zákazníci chtěli něco navíc, jsme schopni se domluvit. Dnes je například trend košíčků, ve kterém mají děti suché květy nebo rýži.

 

Co když děti oblečení poškodí? Skládají zákazníci kauci?

Při objednání se skládá 50% záloha a zbytek se doplácí při vyzvednutí. Zákazníci oblečení neperou, nečistí. V případě, že se oděv zničí, musí zákazníci výši poškození uhradit. Na to jsou zákazníci dopředu informováni při sepsání smlouvy. Záloha je nevratná.

 

Je jednodušší oblékat děti podle dospělých nebo raději opačně?

My jsme vesměs poslední článek. Zákazníci oblékají děti podle nevěst a ženichů. U slavnostních příležitostí chtějí děti obléct podle sebe a mají už představu do čeho.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_16

Když jdete na nějakou slavnostní akci, díváte se po dětech, co mají na sobě?

Samozřejmě. Jsem ovlivněna svoji prací. Tím, že se specializuji na děti, mohu říci, že je u nás, co se týče Brna, výběr největší. Svatební salóny mají pro děti také nějaké oblečení, ale myslím si, že ne v takovém rozsahu velikostí jako my, protože jej mají jako doplněk a věnují se spíše velké módě.

 

Radíte také dospělým, v čem by děti na akci měly jít, co je v hodné a co ne?

Ano, radíme jim. Většinou si nechají poradit. Záleží také na typu dítěte. Každému sluší něco jiného – stejně jako dospělému. Když vyzkoušíme dětem pár kousků oblečení, samy si řeknou, co se jim líbí a co by chtěly, protože se v tom cítí dobře. I děti si dokáží říci, ale samozřejmě vybíráme také podle toho, co se hodí na danou akci. Mám radost, když vidím rozzářené tváře dětí, které jsou spokojeny s výběrem oblečení. Některé děti, které si oblečení přijdou vyzkoušet třeba tři měsíce předem, odchází s brekem, protože by si to rády odnesly už hned.

 

Kde sháníte klobouky, cylindry a podobné doplňky?

Cylindry má jedna paní v kloboučnictví, která je vyrábí na míru. Dá se s nimi manipulovat, jdou zúžit nebo rozšířit. Je problém sehnat ryze dětský cylindr. Tak používáme nejmenší pánskou velikost, která se dá upravovat.

 

Máte v nabídce kromě černých cylindrů také jiné barvy?

Máme jen černý, ale byla poptávka i po barvě champagne.

 

Vyrábějí se stále i skládací cylindry?

Nenabízíme je, protože jsme rádi, že cylindry, jaké máme, vypadají stejně i po vrácení, protože je to něco, co je zpestřením na akci a všichni mají potřebu si cylindr vyzkoušet. Ani nevím o tom, že by se skládací cylindry dnes stále používaly.

 

066_St_Liskovec_Pujcovna_dets_oblec_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_14

Poptávají zákazníci pro své děti i oblečení v retro stylu?

Našimi zákazníky jsou také účastníci školních plesů, které školy pořádají v určitém stylu – například 60. let. Snažíme se podle toho oblečení přizpůsobit. Děvčata to řeší spíše po svém, kluci si půjčují obleky a fraky, které se tehdy nosily. Zákazníci se také ptají po karnevalových maskách.

 

Už přišel někdy zákazník s něčím, co vás překvapilo?

Asi požadavkem na kostým z dávných dob. Vždy se snažíme alespoň nějak poradit. Většinou jsou zákazníci překvapeni, že zde máme celý komplet – například i cylindry na jezdecké příležitosti.

 

Půjčujete i jezdecké boty?

Ne, jen fraky na slavnostní zahájení nebo parkur.

 

Spolupracujete s dalšími odborníky na slavnostní příležitosti, jako jsou cukráři nebo floristé?

Spolupracujeme s jinými salóny i cukrárnami, ale spíš proto, že se na nás obrací s nějakým požadavkem. Jinak si vše řešíme sami. 

 

066_St_Lis_Pujc_det_odevu_I_Cechalova_Valasska_1_Brno_22032010_IMG_9873_MK

Vybavujete si nějakou veselou historku spojenou s vaší prací?

Těch je spousta - hlavně u přehlídek, kdy se snažíte nacvičit s dětmi na mole jejich vystoupení. Na zkouškách není žádné obecenstvo. Když se pak ale na přehlídce sál zaplní a všichni začnou tleskat, děti jsou z toho zaskočené a neví co dělat. Nebo, když jsou děti v pubertě a stydí se při zkoušení oblečení vysvléct. Tak mě to vždy pobaví, když musím jít za dveře.

 

Chtěla byste závěrem něco sdělit našim čtenářům?

Budeme rádi, když přijdou a myslím, že jsme schopni jim vyhovět při všech příležitostech a potřebách.


Půjčovna dětského společenského oblečení - Iveta Čechalová

dětské svatební šaty, slavnostní oblečení, oblečení na křty, plesy, polonézu

Labská 31, Brno - Starý Lískovec, tel.: 603 474 722, více na webových stranách

TRAM 6, 8 - zastávka Dunajská, BUS 69 - zastávka Dunajská, BUS 79 - zastávka Labská


text a foto MaK., brnovinky, archiv Ivety Čechalové

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze