brnovinky

Přepnout do PC verze

Jak nepoplést pletivo - ploty a brány JURAP Brno

Období, kdy se příroda začíná zelenat, nabádá k revizi stavu domu nebo zahrádky. Svůj majetek lidé chrání nejen před nezvanými lidskými návštěvníky, ale na zahradu není zvána ani zvěř, která si pochutnává nejen na okrasné zeleni. Někdo pozemek obežene zdí, jiný je k přírodě vstřícnější a přednost dá plotu pletivovému, nejlépe zelenému. Není však pletivo jako pletivo. Liší se materiálem i velikostí ok. Na co si dát pozor při nákupu, jak plotové pletivo montovat a starat se o něj, brnovinkám poradil Radek Juráček, jehož společnost JURAP v Brně plotové pletivo vyrábí, prodává i montuje.


JURAP Radek Juráček - pozinková a poplastovaná pletiva, ploty
Košinova 47, Brno-Královo Pole, tel.: 541 216 877, 776 771 183

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0222_MKJak jste se k plotům dostal?
Původně jsem si chtěl otevřít někde hospodu. Snažil jsem se o to dlouho, ale hospoda nakonec nevyšla. Měl jsem na ni pozemek, potřeboval jsem ho oplotit. Chtěl jsem si koupit plot, ale nebyl k sehnání. Nikdy mi nedělalo problém pracovat rukama, tak jsem se začal o ploty více zajímat. Koupil jsem stroj a začal plotová pletiva vyrábět.

Z jakého drátu plotové pletivo vyrábíte?
Na pozinkované pletivo se dnes používá drát o průřezu 2,15 milimetru, na poplastované pozinkované pletivo drát 1,7 mm silný. Konečná síla drátu s plastem je pak 2,5 milimetru. Tendence je u výrobců drátu tyto průměry dále snižovat.

Proč průměry drátu snižují? Kvůli nákladům na výrobu?
Především kvůli hmotnosti materiálu. Pevnost pletiva teď ale není taková, jako z původního silnějšího drátu. Pletivo ze silného drátu by ale bylo moc drahé a neobstálo by mezi konkurencí. Všichni dnes pletivo vyrábí ze slabších průměrů drátu. Veškerá nekvalitní pletiva, která jsou u nás k dostání, pocházejí ze zahraničí.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0225_MKKdyž pak napříč plotu běží zajíc, nehrozí, že takové pletivo proskočí?
Až tak slabé pletivo zase není.

Nepraská při ohybu plast na pletivovém drátu?
Říkalo se, když se pletivo ohne, plast popraská, nateče mezi něj a drát voda a drát zreziví. Není to pravda. Výzkumný ústav prováděl atesty, během nichž probíhalo mnoho zkoušek a na drát působilo hodně různých vlivů – zima, teplo, voda. Ani výzkumný ústav nedokázal pořádně sdělit, jak dlouho poplastované pletivo vydrží. Pokud pletivo nebude mechanicky poškozeno, troufám si tvrdit, že vydrží padesát i více let.

Poplastované pletivo je zelené?
Je možné vyrobit jakoukoliv barvu, musí se ale objednat větší množství pletiva, jinak by se to nevyplatilo. Nejvíc se prodává zelená barva. Zůstává nejdéle barevně stálá, u jiných barev je to s barevnou stálostí nejisté.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0223_MKA co klasické pozinkované pletivo, je o něj zájem i po nástupu toho poplastovaného?
Ano, už ale v menší míře.

Musí se nepoplastované pletivo po stavbě plotu natírat?
Vzhledem k dnešním cenám barev se to nevyplatí. Cenový rozdíl mezi nepoplastovaným a poplastovým pletivem je asi jako cena jednoho nátěru. Ale to nepočítáme práci, pouze náklady na barvu.

Jak vysoký pletivový plot může být?
Nejnižší výška je jeden metr, pak 125 centimetrů, 150, 160, 180 a dva metry.

A maximální délka pletiva v roli?
Pletivo by mohlo být nekonečné, jde ale o váhu role. Nejlépe manipulovatelná je role o délce pletiva 25 metrů. 50metrová role by už byla moc těžká. Podle potřeby se pletivo svazuje stejným drátem, není pak poznat, že je napojeno. Prodáváme i metráž - podle toho, kolik kdo potřebuje.

Pokud se rozhodnu plot postavit, jak mám postupovat?
Když nebudete mít podezdívku, stačí ohlášení stavby. Následuje vykopání děr na sloupky, ideálně půl metru hlubokých. Sloupkové tyče dodáváme samozřejmě také. Nedoporučuji hotové betonové patky. Je s nimi dvakrát tolik práce. Lepší je plotovou tyč zalít betonem. Betonovou patku chápu jen jako výrobek betonářů, aby měli nějaký sortiment. Použitelnost je však špatná. Sloupky by od sebe měly být nejlépe okolo třech metrů. Pokud by byly vzdálenější, pletivo na nich bude plandavé. Nezáleží ani tak na výšce plotu, ideál je tři metry.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0226_MKMusí se pletivový plot dál udržovat?
Poplastované pletivo ne. Co se týče sloupků, jsou k dispozici buď se základním nátěrem, nebo pozinkované a s komaxitovou úpravou. Komaxit je vlastně za tepla rozpuštěná barva litá na sloupky. Někteří lidé říkají, že je to stejné jako poplastování.

Na co si dát při instalaci plotu pozor?
Je potřeba se vždy domluvit se sousedem. V rámci dobrých vztahů je dobré mít mezi sebou pěkný plot.

Pomůžete také s instalací plotu?
Ano, nejdříve probereme po telefonu cenu. Záleží, co si zákazník přeje, jak vysoký a dlouhý plot chce. Po zaměření na místě pak cenu upřesníme. Ptáme se také na terén. Někdy zákazníci říkají: „Je to rovina.“ Potom přijedeme a je to jako na sjezdovce. Po dohodě umístíme kolíky, nataháme provazy a ještě se zákazníka ptáme, jestli je umístění v pořádku. Někdo chce plot umístit více do pozemku, někdo zalomit. Postavíme celý plot na klíč, zákazník se nemusí starat o nic.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0236_MKJe potřeba pletivo během instalace napínat?
Všichni mají mylnou představu, že se plot musí natahovat. Tím, že výrobci začali používat slabší drát, pletivo pruží více, než dříve. U poplastovaných pletiv platí obzvlášť, že se musí natahovat s citem. Pokud se zabere víc, pletivo se natáhne do dálky a zkrátí na výšku. Místo výšky 150 centimetrů je pak plot například o 10 cm nižší. Oka jsou nesouměrná, plot potom nevypadá hezky. I u starých pletiv, která jen tak natáhnout nešla, lidé mysleli, že je musí šponovat. Plot zůstane stále stejný, pokud ho ovšem někdo mechanicky nepoškodí a neleze na něj. Není potřeba jej moc napínat.

Občas drátěný plot proroste živým plotem, hrozí nějaké poškození?
Není to dobré. Když živý plot proroste pletivem, naprší na něj či nasněží, a má mnohem vyšší hmotnost. Drátěné ploty jsou potom nehezké a prověšené. Nejsou určeny k prorůstání břečťanem nebo jinými rostlinami. Pro takový účel spíš doporučuji pevný plot vyrobený zámečníky.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0237_MKKdyž už je nový plot na světě, chybí mu poslední část – vstupní brána. Jaká se k němu hodí?
Buď vyrobena od zámečníků, s drátěným výpletem či jakákoliv jiná. Typů bran je mnoho, každému se líbí něco jiného. Zákazníky posíláme například do satelitního městečka, kde najdou inspiraci a budou vědět, co se jim líbí. Podle jejich představy bránu vyrobíme.

Čím se mají zákazníci při výběru pletivového plotu řídit?
Měli by se hlavně zajímat o to, jak jsou oka pletiva velká. Je potřeba, aby měla 50 milimetrů. Je lepší si oka změřit, zeptat se prodejce. Důležitý je také průměr drátu, a zda je uvnitř plastu pozinkovaný. Žádný český výrobce doposud nevyráběl pletivo s oky o rozměru 60 milimetrů nebo ze slabého či nepozinkovaného drátu. Pletiva s velkými oky jsou obtížně použitelná. Při mírném natažení se oka deformují, plot se roztahuje a snižuje se jeho výška.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0245_MKJednou k nám přišel pán a chtěl si koupit tři metry pletiva. Prodali jsme mu je a pán začal následně být škodolibý. Říkal: „Jste výrobci a máte to jen o dvě nebo tři koruny levnější, než v hobby marketu.“ Přinesl jsem mu ukázat cedulku, kterou bylo v hobby marketu pletivo označeno. Vypadala jako visačka od obleku, pěkně zpracovaná, s názvem výrobku psaným zlatým písmem „Přečtěte si poslední větu,“ nabádám pána. Výrobce v ní uváděl: „Plastováno na černý drát.“ Chyběla mu úprava pozinkováním Pán na to: „Co s tím teď budu dělat?“ „Modlete se,“ odpovídám mu. „A proč se mám modlit?“ táže se. „Aby vám to aspoň chvilku vydrželo,“ říkám.

Všichni obchodníci jsou mazaní. Pletivo je tak jednoduchý a s prominutím hloupý sortiment, nikoho ani nenapadne, že by se mohlo něčím lišit. U pletiva je ale hodně možných podvodů. Šel jsem pak do zmíněného hobby marketu osobně a ptám se prodavače: „Pane, je v tom poplastovaném pletivu pozinkovaný drát?“ „Ano, je,“ tvrdí mi. „A jak mi to dokážete?“ vyzvídám. „Počkejte chvilku,“ a po chvíli přichází s nějakým letákem, který zobrazuje průřez drátem. Skutečně tam bylo uvedeno složení – jádro, modrý zinek a plastování. Potíž byla v tom, že mi prodavač ukazoval složení ostnatého drátu, nikoliv plotového pletiva.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0247_MKOdbornost některých prodavačů, zvlášť ve velkých nákupních centrech, je bohužel známa. Ostnatý drát se také poplastovává?
Ano, ale nemá to žádný význam, zmačkáte ho pak v ruce.

Když ho zmačkám, popraská na něm plastová úprava?
Dnešní složení granulátů je tak kvalitní, že poplastovaný drát od dobrých výrobců nepopraská.

Jako tečku závěrem bychom mohli zmínit, jak zabezpečit drobné zvířectvo v kotci. Dříve bylo králičí pletivo z hliníku, jak je tomu dnes?
Králičí pletivo je dnes z po-zinku nebo drátu bez pozinkované úpravy, případně drátu poplastovaného. Hliník už se nepoužívá.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0254_MKJURAP Radek Juráček - pozinková a poplastovaná pletiva, ploty
plotová pletiva pozinkovaná a potahovaná PVC, plotové sloupky, brány, metrový prodej pletiva, vše k oplocení, ploty na klíč
Košinova 47, Brno-Královo Pole, tel.: 541 216 877, 776 771 183, Pletivo Jurap na internetu
TRAM 1, 6 - zastávka Husitská


text a foto MaK., brnovinky

Jak nepoplést pletivo - ploty a brány JURAP Brno

Období, kdy se příroda začíná zelenat, nabádá k revizi stavu domu nebo zahrádky. Svůj majetek lidé chrání nejen před nezvanými lidskými návštěvníky, ale na zahradu není zvána ani zvěř, která si pochutnává nejen na okrasné zeleni. Někdo pozemek obežene zdí, jiný je k přírodě vstřícnější a přednost dá plotu pletivovému, nejlépe zelenému. Není však pletivo jako pletivo. Liší se materiálem i velikostí ok. Na co si dát pozor při nákupu, jak plotové pletivo montovat a starat se o něj, brnovinkám poradil Radek Juráček, jehož společnost JURAP v Brně plotové pletivo vyrábí, prodává i montuje.


JURAP Radek Juráček - pozinková a poplastovaná pletiva, ploty
Košinova 47, Brno-Královo Pole, tel.: 541 216 877, 776 771 183

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0222_MKJak jste se k plotům dostal?
Původně jsem si chtěl otevřít někde hospodu. Snažil jsem se o to dlouho, ale hospoda nakonec nevyšla. Měl jsem na ni pozemek, potřeboval jsem ho oplotit. Chtěl jsem si koupit plot, ale nebyl k sehnání. Nikdy mi nedělalo problém pracovat rukama, tak jsem se začal o ploty více zajímat. Koupil jsem stroj a začal plotová pletiva vyrábět.

Z jakého drátu plotové pletivo vyrábíte?
Na pozinkované pletivo se dnes používá drát o průřezu 2,15 milimetru, na poplastované pozinkované pletivo drát 1,7 mm silný. Konečná síla drátu s plastem je pak 2,5 milimetru. Tendence je u výrobců drátu tyto průměry dále snižovat.

Proč průměry drátu snižují? Kvůli nákladům na výrobu?
Především kvůli hmotnosti materiálu. Pevnost pletiva teď ale není taková, jako z původního silnějšího drátu. Pletivo ze silného drátu by ale bylo moc drahé a neobstálo by mezi konkurencí. Všichni dnes pletivo vyrábí ze slabších průměrů drátu. Veškerá nekvalitní pletiva, která jsou u nás k dostání, pocházejí ze zahraničí.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0225_MKKdyž pak napříč plotu běží zajíc, nehrozí, že takové pletivo proskočí?
Až tak slabé pletivo zase není.

Nepraská při ohybu plast na pletivovém drátu?
Říkalo se, když se pletivo ohne, plast popraská, nateče mezi něj a drát voda a drát zreziví. Není to pravda. Výzkumný ústav prováděl atesty, během nichž probíhalo mnoho zkoušek a na drát působilo hodně různých vlivů – zima, teplo, voda. Ani výzkumný ústav nedokázal pořádně sdělit, jak dlouho poplastované pletivo vydrží. Pokud pletivo nebude mechanicky poškozeno, troufám si tvrdit, že vydrží padesát i více let.

Poplastované pletivo je zelené?
Je možné vyrobit jakoukoliv barvu, musí se ale objednat větší množství pletiva, jinak by se to nevyplatilo. Nejvíc se prodává zelená barva. Zůstává nejdéle barevně stálá, u jiných barev je to s barevnou stálostí nejisté.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0223_MKA co klasické pozinkované pletivo, je o něj zájem i po nástupu toho poplastovaného?
Ano, už ale v menší míře.

Musí se nepoplastované pletivo po stavbě plotu natírat?
Vzhledem k dnešním cenám barev se to nevyplatí. Cenový rozdíl mezi nepoplastovaným a poplastovým pletivem je asi jako cena jednoho nátěru. Ale to nepočítáme práci, pouze náklady na barvu.

Jak vysoký pletivový plot může být?
Nejnižší výška je jeden metr, pak 125 centimetrů, 150, 160, 180 a dva metry.

A maximální délka pletiva v roli?
Pletivo by mohlo být nekonečné, jde ale o váhu role. Nejlépe manipulovatelná je role o délce pletiva 25 metrů. 50metrová role by už byla moc těžká. Podle potřeby se pletivo svazuje stejným drátem, není pak poznat, že je napojeno. Prodáváme i metráž - podle toho, kolik kdo potřebuje.

Pokud se rozhodnu plot postavit, jak mám postupovat?
Když nebudete mít podezdívku, stačí ohlášení stavby. Následuje vykopání děr na sloupky, ideálně půl metru hlubokých. Sloupkové tyče dodáváme samozřejmě také. Nedoporučuji hotové betonové patky. Je s nimi dvakrát tolik práce. Lepší je plotovou tyč zalít betonem. Betonovou patku chápu jen jako výrobek betonářů, aby měli nějaký sortiment. Použitelnost je však špatná. Sloupky by od sebe měly být nejlépe okolo třech metrů. Pokud by byly vzdálenější, pletivo na nich bude plandavé. Nezáleží ani tak na výšce plotu, ideál je tři metry.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0226_MKMusí se pletivový plot dál udržovat?
Poplastované pletivo ne. Co se týče sloupků, jsou k dispozici buď se základním nátěrem, nebo pozinkované a s komaxitovou úpravou. Komaxit je vlastně za tepla rozpuštěná barva litá na sloupky. Někteří lidé říkají, že je to stejné jako poplastování.

Na co si dát při instalaci plotu pozor?
Je potřeba se vždy domluvit se sousedem. V rámci dobrých vztahů je dobré mít mezi sebou pěkný plot.

Pomůžete také s instalací plotu?
Ano, nejdříve probereme po telefonu cenu. Záleží, co si zákazník přeje, jak vysoký a dlouhý plot chce. Po zaměření na místě pak cenu upřesníme. Ptáme se také na terén. Někdy zákazníci říkají: „Je to rovina.“ Potom přijedeme a je to jako na sjezdovce. Po dohodě umístíme kolíky, nataháme provazy a ještě se zákazníka ptáme, jestli je umístění v pořádku. Někdo chce plot umístit více do pozemku, někdo zalomit. Postavíme celý plot na klíč, zákazník se nemusí starat o nic.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0236_MKJe potřeba pletivo během instalace napínat?
Všichni mají mylnou představu, že se plot musí natahovat. Tím, že výrobci začali používat slabší drát, pletivo pruží více, než dříve. U poplastovaných pletiv platí obzvlášť, že se musí natahovat s citem. Pokud se zabere víc, pletivo se natáhne do dálky a zkrátí na výšku. Místo výšky 150 centimetrů je pak plot například o 10 cm nižší. Oka jsou nesouměrná, plot potom nevypadá hezky. I u starých pletiv, která jen tak natáhnout nešla, lidé mysleli, že je musí šponovat. Plot zůstane stále stejný, pokud ho ovšem někdo mechanicky nepoškodí a neleze na něj. Není potřeba jej moc napínat.

Občas drátěný plot proroste živým plotem, hrozí nějaké poškození?
Není to dobré. Když živý plot proroste pletivem, naprší na něj či nasněží, a má mnohem vyšší hmotnost. Drátěné ploty jsou potom nehezké a prověšené. Nejsou určeny k prorůstání břečťanem nebo jinými rostlinami. Pro takový účel spíš doporučuji pevný plot vyrobený zámečníky.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0237_MKKdyž už je nový plot na světě, chybí mu poslední část – vstupní brána. Jaká se k němu hodí?
Buď vyrobena od zámečníků, s drátěným výpletem či jakákoliv jiná. Typů bran je mnoho, každému se líbí něco jiného. Zákazníky posíláme například do satelitního městečka, kde najdou inspiraci a budou vědět, co se jim líbí. Podle jejich představy bránu vyrobíme.

Čím se mají zákazníci při výběru pletivového plotu řídit?
Měli by se hlavně zajímat o to, jak jsou oka pletiva velká. Je potřeba, aby měla 50 milimetrů. Je lepší si oka změřit, zeptat se prodejce. Důležitý je také průměr drátu, a zda je uvnitř plastu pozinkovaný. Žádný český výrobce doposud nevyráběl pletivo s oky o rozměru 60 milimetrů nebo ze slabého či nepozinkovaného drátu. Pletiva s velkými oky jsou obtížně použitelná. Při mírném natažení se oka deformují, plot se roztahuje a snižuje se jeho výška.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0245_MKJednou k nám přišel pán a chtěl si koupit tři metry pletiva. Prodali jsme mu je a pán začal následně být škodolibý. Říkal: „Jste výrobci a máte to jen o dvě nebo tři koruny levnější, než v hobby marketu.“ Přinesl jsem mu ukázat cedulku, kterou bylo v hobby marketu pletivo označeno. Vypadala jako visačka od obleku, pěkně zpracovaná, s názvem výrobku psaným zlatým písmem „Přečtěte si poslední větu,“ nabádám pána. Výrobce v ní uváděl: „Plastováno na černý drát.“ Chyběla mu úprava pozinkováním Pán na to: „Co s tím teď budu dělat?“ „Modlete se,“ odpovídám mu. „A proč se mám modlit?“ táže se. „Aby vám to aspoň chvilku vydrželo,“ říkám.

Všichni obchodníci jsou mazaní. Pletivo je tak jednoduchý a s prominutím hloupý sortiment, nikoho ani nenapadne, že by se mohlo něčím lišit. U pletiva je ale hodně možných podvodů. Šel jsem pak do zmíněného hobby marketu osobně a ptám se prodavače: „Pane, je v tom poplastovaném pletivu pozinkovaný drát?“ „Ano, je,“ tvrdí mi. „A jak mi to dokážete?“ vyzvídám. „Počkejte chvilku,“ a po chvíli přichází s nějakým letákem, který zobrazuje průřez drátem. Skutečně tam bylo uvedeno složení – jádro, modrý zinek a plastování. Potíž byla v tom, že mi prodavač ukazoval složení ostnatého drátu, nikoliv plotového pletiva.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0247_MKOdbornost některých prodavačů, zvlášť ve velkých nákupních centrech, je bohužel známa. Ostnatý drát se také poplastovává?
Ano, ale nemá to žádný význam, zmačkáte ho pak v ruce.

Když ho zmačkám, popraská na něm plastová úprava?
Dnešní složení granulátů je tak kvalitní, že poplastovaný drát od dobrých výrobců nepopraská.

Jako tečku závěrem bychom mohli zmínit, jak zabezpečit drobné zvířectvo v kotci. Dříve bylo králičí pletivo z hliníku, jak je tomu dnes?
Králičí pletivo je dnes z po-zinku nebo drátu bez pozinkované úpravy, případně drátu poplastovaného. Hliník už se nepoužívá.

106_Jurap_ploty_pletiva_R_Juracek_Kosinova_47_Brno_04032011_IMG_0254_MKJURAP Radek Juráček - pozinková a poplastovaná pletiva, ploty
plotová pletiva pozinkovaná a potahovaná PVC, plotové sloupky, brány, metrový prodej pletiva, vše k oplocení, ploty na klíč
Košinova 47, Brno-Královo Pole, tel.: 541 216 877, 776 771 183, Pletivo Jurap na internetu
TRAM 1, 6 - zastávka Husitská


text a foto MaK., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze