brnovinky

Přepnout do PC verze

Korálový útes doma v obýváku - Mořská akvaristika Aqua Vala Brno

608-093 Cerna Pole Aqua Vala Merhautova 57 Brno 08102010 IMG 9629 MK

Hluk, prach, spěch. To jsou klasické městské komodity, které mnoho Brňanů denně nasává. O to víc si pak lidé váží zaslouženého odpočinku, například u šumu moře s pohledem na korálový útes a pestrobarevné ryby. Pro tento zážitek nemusí jezdit tisíce kilometrů daleko. Mohou si jej užít každý den i doma v obýváku, kanceláři nebo kdekoliv jinde. Jak na to? Odborník na mořskou akvaristiku Josef Vala brnovinkám prozradil více. Na Merhautově v Brně – Černých Polích provozuje pestrobarevný obchod AQUA VALA, kde plují mořské i sladkovodní ryby, mořské akvárium obývají různobarevní koráli, krevety, hvězdice i sasanky.

AQUA VALA

Merhautova 941/57, Brno - Černá Pole, tel.: 545 211 098

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9635_MK

Koráli se živí planktonem.

Jak dlouho už provozujete mořskou akvaristiku?

Jsme v této prodejně od roku 1990, kdy se povolilo podnikání. Postavili jsme prodejnu, která byla původně jen pro sladkovodní akvaristy, prodávali jsme i chovatelské potřeby. Tvář prodejny se časem měnila až do této podoby. Před čtyřmi lety jsme provedli rekonstrukci interiéru. Sladkovodní akvaristika postupně přerůstala v mořskou. Začalo to jedním, dvěma akvárii. Potom jsme udělali jednu velkou stěnu s akvárii a pak další. Mořská akvária vytlačila sladkovodní, zbylo nám jich tady asi už jen osm. Během rekonstrukce jsme přeskládali interiér a změnili sortiment. Zrušili jsme chovatelské zboží, dnes máme jen akvaristiku. Přibylo centrální ukázkové akvárium, které prezentuje, jak se dá mořské akvárium postavit.

Kdy jste se rozhodl, že zkusíte mořskou akvaristiku?

Je to více než 15 let, kdy jsme začali s prvním mořským akváriem. Chytlo mě to tak, že jsem se tomu začal věnovat naplno.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9631_MK

Jasně žlutá zebrasoma mořské akvárium prozáří.

Viděl jste předtím nějaká jiná mořská akvária?

Viděl jsem několik ukázek, například v Praze nebo Německu. Hodně mě to lákalo, četl jsem o mořské akvaristice a poznal, jak se to dělá. Začal jsem zkoušet na vlastní pěst, protože mořské akvárium bylo mnohem hezčí než sladkovodní, tak mě to lákalo.

Proč si lidé dnes akvária pořizují?

Rozhodně na relax. Lidé, kteří si pořídí nové mořské akvárium, se přiznávají, že se přestávají dívat na televizi a koukají se pomalu celý večer na akvárium.

Hodí se akvárium do každého interiéru? Kde akvárium být nemůže?

Určitě ano. Stavěli jsme je v různých prostorách - od restaurací počínaje, i do kanceláře. Nejvíce jsou mořská akvária v domácnostech. Dá se postavit jakýkoliv tvar i zakrytí. Myslím, že mořské akvárium lze umístit kamkoliv.

Nevadí kolísavá nebo nízká teplota v místnosti?

Ani tak ne, protože akvárium může mít svoje vyhřívání. Naopak, více se řeší chlazení mořského akvária, protože se nesmí přehřát. Používají se chladiče, které udrží teplotu konstantní.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9636_MK

Koráli mohou mít různé tvary, barvu i velikost.

Teplota je stejná u všech mořských akvárií? Záleží na biotopu?

Je to podle biotopu, ale dá se říct, že by se měla pohybovat od 25 do 28 stupňů Celsia. Teplota nesmí přesáhnout 28, protože pak odumírají koráli. Ryba vydrží i 30 stupňů, ale koráli ne.

Jak je mořské akvárium náročné na údržbu?

Jeho založení je určitě složitější než u sladkovodních, ale paradoxně je intenzita obsluhy naopak nižší. Správně by měl akvarista u sladkovodního akvária dvakrát až třikrát do měsíce vyměnit třetinu až polovinu vody, aby byla pořád křišťálová. U mořského se mění měsíčně jedna desetina objemu vody.

Je to díky složitější technologii?

Ano, je jí tam více. Aby akvárium dobře fungovalo, musí fungovat silná biologická filtrace, která dokáže zpracovat odpadní produkty ryb. Dokáže systém udržet dlouho v chodu. Výměna deseti procent vody se dělá kvůli tomu, že do ní akvarista dodává látky, které se časem spotřebují a odstraní se část některých odpadních látek, které filtr nedokáže odbourat. Kromě toho se do vody přidávají chemické přípravky jako například stopové prvky, hořčík, jód, bór, spotřebované uhličitany, stroncium nebo draslík. To je rozdíl vůči sladkovodnímu akváriu. Je to finančně náročnější, ale mořské akvárium je hezčí na pohled i dějově zajímavější – živočichové jsou stále v aktivním pohybu.

Asi nelze použít chemické prvky používané k hnojení na zahradě.

To určitě ne. Jsou to speciální roztoky určené pro mořské ryby a korály.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9638_MK

Mořská sůl a minerály pokrývají i techniku akvária.

Říká se, že čím větší je akvárium, tím snadnější je údržba, je to pravda?

To platí i u mořského. Je to stabilnější prostředí. Když si pořídíte malé akvárium, musíte pořád hlídat kvalitu vody.

Předpokládám, že ve vašem pohledu je malé akvárium o objemu tak 300 litrů.

To ne, mám na mysli malinké moře, tam se řadí třeba tak zvané mikromoře, které je pod sto litrů. Tam je problém s udržením kvality vody. Optimální je objem 300 litrů a víc.

A co skutečná mikroakvária o objemu do 20 litrů? Je to možné i u mořské akvaristiky?

Jedině bez ryb jako malý korálový svět, kam se umístí jen koráli a krajinka. Ryba by v tom nevydržela. Ryba je zátěží pro vodu a zkazila by ji. Koráli jsou čistotní. Dělali jsme pár skutečně malých mikromoří a když dodržíte podmínky a dáváte do vody vše, co tam má být, funguje to docela dlouho.

Od kolika litrů objemu se dá takové malé mořské akvárko postavit?

Dokonce už od 30 litrů.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9640_MK

Pestrobarevný klaun je jak malovaný.

Jsou v něm potřeba stejná technologická zařízení jako u velkého akvária?

U mikromoře se používají menší filtry, které neobsahují všechny součásti, tak jako u velkých akvárií. Protože u velkých nádrží, kde jsou ryby, je produkováno více odpadu. U mikromoře je jen silnější filtr než u sladkovodního akvária, je to omezeno prostorem. Na rozdíl od sladkovodního má však speciální náplně.

Filtry mají stejnou biologickou náplň jako u sladkovodního akvária a stejné bakterie?

Ne, jsou to jiné bakterie, i když některé typy bakterií se dokážou přizpůsobit. Filtrační materiály se používají jiné, s velkou plochou pro usídlení bakterií – například sintrované sklo Siporax nebo keramické materiály. Ty se také sice používají ve sladkovodní akvaristice, ale jsou opodstatněny tou mořskou. Pro osídlení bakterií je hodně důležitá plocha. Používají se různé náplně na odstranění fosfátů, zeolity, biopelety, které dokáží odstraňovat dusičnany. Jsou to materiály do zásadité vody. Nesmí se používat rašeliny a podobné věci jako u sladkovodního akvária. Navíc se používají odpěňovače, UV sterilizační lampy a podobné speciality.

Když začneme od začátku, co si na výstavbu akvária připravit?

Nejdříve nádrž, v dnešní době lepenou silikonem. Nádrž musí být navrtaná ve dně nebo v bočnici, aby voda mohla odtékat. Dělá se u ní speciální stavidlo, aby při výpadku proudu nevytekla voda z akvária, filtr je pod nádrží. Mořské akvárium má otevřenou hladinu, filtr také. Čerpáme vodu z filtru do akvária a z akvária padá voda přepadem zpět.

Nedá se použít stejný systém jako u sladkovodní akvaristiky, kdy se voda odčerpává vnějšími filtry?

Někdo to používá, ale nefunguje to tak, jak by mělo, protože kyblíkový filtr je určen pro sladkovodní akvária. Nesplňuje podmínky různého průtoku, různými materiály a systém je uzavřený. Mořské filtry používají hodně kyslíku, což kyblíkový neboli tlakový filtr neumožňuje. Kyblíkové filtry na mořskou akvaristiku nedoporučuji.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9651_MK

Další typ korálu. Koráli snesou teplotu do 28 °C.

Co je dál potřeba?

Vytápění do chladných místností a pro chlazení chladiče. Buď normální, jako je vrtule či ventilátor, který fouká na hladinu, nebo se použije chladič, kterým protéká voda. To je ale docela drahá záležitost.

Nedá se to napojit na podobný systém jako u ledničky?

To ne. Důležitý je výměník teploty, protože mořská voda je agresivní. Nesmí se použít materiály, ze kterých by se do vody něco uvolnilo. Používají se titanové výměníky, proto ta vysoká cena.

Co osvětlení mořského akvária?

U malých akvárií se používají výkonnější zářivky, u vyšších a větších akvárií metal-halogenidové výbojky. Mají správné spektrum a velkou intenzitu, což korál potřebuje, protože žije ze světla.

Hodí se do akvária i živočichové zvyklí v moři na větší hloubky?

Chovají se i koráli z hlubin. Jsou choulostivější, protože jsou závislé na lepším chemizmu vody. U ryb je to vcelku jedno, ty nepotřebují tolik světla, které je potřeba hlavně kvůli korálům. Koráli z větších hloubek sice moc světla také nepotřebují, ale zato pravidelný přísun planktonu, což bývá problém. S tím pak souvisí i kvalita vody.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9660_MK

Kreveta nemusí patřit jen na talíř, ale i do akvária.

Jaká další zařízení jsou pro mořskou akvaristiku potřeba?

Například odpěňovač. To je zařízení patřící do filtrační sekce. Vyšlehává bílkoviny a nečistoty z vody. Ulehčí práci filtru. Bohužel ale s sebou strhává i některé stopové prvky, ale ty se stejně do vody dodávají. Bez odpěňovače velké akvárium provozovat nejde. Dalším zařízení může být UV lampa. Sterilizuje prostředí. Ozonizátory se zase používají na zvýšení takzvaného redox potenciálu vody.

Zařízení bychom tedy měli. Čím mořské akvárium naplnit?

Základem je písek. Nesmí se ale používat křemičitý písek, protože by v akváriu rostla hnědá řasa. Používá se korálová drť nebo jiné čisté materiály. Na podloží se hodí i některé dolomitické materiály, ale jen vybrané. Mohou to být také uhličitany vápníku, potom speciální písky dovážené z moře, které neobsahují křemík. Také kameny jsou důležité. Skála ze správného materiálu je základem úspěchu. Používáme pravé mořské kameny - takzvané ReefStone, které tvořili koráli. Jedná se o vysoce pórezní materiál z vápníku, hořčíku a několika dalších prvků. Tím, že jsou porézní, dovolují užitečným bakteriím, čistícím vodu, usídlení i hluboko pod povrchem v kameni. Je to vlastně jakýsi další biologický filtr akvária.

Když jsme u toho moře, už jste se někdy ocitl na druhé straně akvária, tedy mezi rybami?

K moři sice jezdím, ale hloubkově se nepotápím, jen šnorchluju.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9687_MK

Prodejně AQUA VALA dominuje umělé moře.

Akvárium už má základ, kde sehnat ryby a živočichy?

Většina ryb pochází z Indonésie. Letecky se dopravují v samostatných sáčcích v polystyrenových krabicích do Prahy, odkud je vozíme i my. Jsou to importy objednávané podle požadavků, někdy ale druhy zamění. Ryba u nás projde karanténou a až pak je možné, aby si ji zákazník koupil. Ryby se přenášejí v sáčcích naplněných vodou a kyslíkem, kde ryba vydrží i dva dny. Sáčky musí být v polystyrénových boxech, aby rybám nebyla zima.

Tma rybám během přepravy nevadí nebo mají v sáčku i svítilnu?

Tma jim nevadí, ale šokové změny ano. Kdyby se box neustále otevíral a zavíral, ryba to nemusí přežít.

Jsou nějaké druhy obtížné na dopravu?

Ano, jsou druhy ryb, které mají problémy s transportem. Ryba je v sáčku sice sama, ale sáček je relativně malý. Ryba si vydýchá kyslík, protože se dlouho zdrží na celnicích. Kolikrát je po otevření v takovém stavu, že se těžko zachraňuje. Na nové prostředí a vodu si musí pomalu zvyknout. Kdybychom rybu hned hodili do normálního akvária, nepřežije.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9664_MK

Lidé se pak raději dívají na akvárium, než na TV.

Musí být jednotlivé typy ryb ze stejného moře?

V oceánech je složení vody prakticky stejné, jen se mění její hustota podle pobřeží. Oceánské vody jsou dokonale promíchávány. Spíš jde o to, že některé komerčně vyráběné soli nemají dostatek hořčíku. Ten je nezbytný pro korály. V omezeném prostoru akvária navíc dochází k relativně rychlému úbytku některých prvků, proto je musíme dodávat. Mezi ně patří i hořčík.

Koráli se dováží stejně?

Stejně jako ryby v uzavřených sáčcích s vodou. Mají lepší vitalitu a nižší úmrtnost.

Co ještě se z moře do českých akvárií dováží?

Sasanky, hvězdice, což jsou relativně odolná zvířata a mořští koníci. Na to musí být povolení od Ministerstva životního prostředí. Z Indonésie přijde originál povolení, který vydávají na jejich ministerstvu. To postoupí do Prahy a ta se vyjádří, jestli dovoz povolí. Na základě povolení pak tyto živočichy můžete přivézt.

Může se na korály sahat?

Může, ale opatrně. Nesmí se zbytečně sahat na jeho polypy. Když korál přijede, většinou je zatažený. Dá se tak vzít rukou a vložit do akvária.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9690_MK

AQUA VALA je rájem pro mořské akvaristy.

Na kámen se korál už přichytí sám?

Většinou je přirostlý na malém kameni, ten se položí a korál roste dále na něm. Jsou typy korálů, které přirůstají ke skalám v akváriu.

Jak rychle koráli rostou?

Záleží na druhu. Měkcí koráli dokážou vyrůst během půl roku do dvojnásobku své velikosti, někdy i víc. U tvrdého jsou to milimetry. Nejrychleji roste korál - talíř. U tvrdých korálů je rychlost růstu různá, hodně záleží na podmínkách, ve kterých žije. Také na dodávaných prvcích, které ukládá do skeletu, jako je vápník, hořčík, stroncium a další.

A kolika let se dožívají?

To je nekonečný proces. Přirůstají stále dál na skeletu. Co se týče tvrdých korálů, spodní vrstvy odumírají a nové narůstají. Kameny, které se v mořské akvaristice používají, jsou vlastně staré odumřelé korálové skelety. Používají se na stavbu skal v akváriích.

Je možné si u vás objednat i kompletní akvárium, když se někdo do jeho budování nechce sám pouštět?

Ano, lze to. Je to naše hlavní náplň. Uděláme návrh a rozpočet, nabídneme zákazníkovi možnosti a na místě akvárium osadíme. Je to akvárium na klíč.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9673_MK

Některé ryby při fotografování špulí rty.

Jezdíte pak i na garanční prohlídky?

Jezdíme na údržbu nebo servis, kdo si přeje. Jezdíme buď jednou nebo dvakrát do měsíce.

Na kolik takové menší mořské akvárium přijde?

Cena je hodně rozdílná. Je možné postavit akvárium pouze pro ryby a měkké korály, nebo také s luxusním vybavením, tvrdými korály a automatem. Cena může kolísat od 50 i do 200 tisíc při jedné velikosti nádrže. Akvarista si může chemii dávkovat sám, ale existuje také pumpa, která každý den dávkuje sama. Takových přístrojů je hodně a když se to pak sečte, tak je hodnota kompletu vyšší.

Když už máme zařízení, písek, koráli i ryby připravené, dá se pro naplnění akvária použít klasická voda z vodovodu?

Ano, ale po odsolení. Používá se na to reverzní osmóza. To je malé zařízení, které se našroubuje na tlakovou vodu. Stojí kolem 1 600 korun a vytvoří 300 litrů vody asi za den. Je to demineralizovaná voda, která se podobá vodě destilované, má 98 % čistoty. Odsoluje se hlavně z důvodu odstranění různých škodlivin, dusičnanů, fosfátů a jiných rozpuštěných látek, bohužel se odstraní i vápník a hořčík. Ten však do vody dodáme spolu se solí. Do čisté vody se přidá kvalitní sůl pro mořská akvária. Vodu si mohou lidé připravit i doma. Připravená mořská voda se musí nechat míchat čerpadlem, aby se do ní zapravily mořské prvky. Složení soli by se mělo co nejvíce přizpůsobit oceánu. Výrobci směsí vědí, kolik prvků tam má být, ale jsou tam ještě stopové a minoritní prvky, které se do soli dávají hodně těžko. Firmy se předhání v tom, která to dokáže udělat lépe. Voda po namíchání musí zůstat nějakou dobu bez živočichů. Pokud je to voda na výměnu akvária, tedy do 1/10 objemu, dá se voda použít do jedné nebo tří hodin.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9691_MK

Centrální akvárium je inspirací pro zákazníky.

Když máme připravenou vodu, jak dlouho musí akvárium po napuštění zůstat prázdné?

Když se akvárko zařizuje, je potřeba asi jeden a půl měsíce čekat, než tam dáte živočichy. Musí se totiž nejdříve zapracovat sůl a naběhnout mikroživot čistících baktérií, aby se dokázaly namnožit natolik, že zvládnou biologickou filtraci.

Takže v akváriu jsou zatím jen písek a skály.

Založí se akvárium takzvanou mrtvou skalou - pravým mořským kamenem. Nedoporučuji používat plné vápencové kameny, které neplní svoji funkci. Akvárium se osvítí a spustíte filtraci. Dále nastupuje čekací fáze, což může být 14 dní, během kterých voda dostane lepší parametry. Dají se tam ještě takzvané živé kameny, které jsou nositelem mikroživota a bakterií. Celková čekací doba může být měsíc nebo měsíc a půl. Vždy je lepší počkat delší dobu, než se akvárium osadí rybami a korály.

Jak dlouhou karanténou nové ryby musí projít?

Je to záležitost prodejce. Doporučuje se týden až deset dnů. V této době ryby, které mají špatnou odolnost, odejdou, nebo se vyléčí. Korály lze dát do akvária prakticky kdykoliv.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9698_MK

Na své si přijdou i zastánci sladkovodních akvárií.

Co když je ryba nemocná? Jste také rybí doktor?

Pokud se dá ryba chytit a vložit do separační nádrže, většinou ji lze vyléčit. Jenže to v zarostlé nádrži zpravidla nejde. Existují samozřejmě léky, které jsou šetrné pro korály. Z 90 % mohou zabrat, ale také nemusí. Ryba se buď vyléčí, nebo bohužel nevydrží. Problém je u korálů, kteří preparáty většinou nesnášejí, protože hubí nejen parazity, ale i tkáň korálů. Většinou se doporučuje zvýšit teplotu, jakou snesou koráli, zředit vodu a použít šetrný preparát.

Čím ryby krmit?

Krmení je spousta druhů. Na trhu jsou vločková krmiva, granulovaná, mražení masití korýši, mořský plankton. Krmit se musí i koráli, většinou tekutou výživou. Korál je filtrát a z té vody si výživu vyfiltruje. Zbytek se ztratí ve filtru a v odpěňovači, rybám to nevadí. Pro korály existují i výživy chemické a suchá pudrová krmiva. Dá se krmit také drobným planktonem. Korál dokáže plankton chytit.

Občas má někdo tendenci dovézt si rybu ze své dovolené, je to rozumné řešení?

Není to dobrý nápad. Rozhodně nepatří středozemní ryby do tropických akvárií. Takto si lidé jednoduše přivlečou nějakou nemoc.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9704_MK

Mořská akvaristika sídlí v Brně - Černých Polích.

Jak se udržuje hluboké akvárium, když ani nedosáhnete na dno?

Na to jsou speciální kleště, kterými dokážete i z hlubokého akvária nadzvednou korál.

Chtěl byste něco závěrem zmínit budoucím akvaristům? Na co si dát u mořské akvaristiky pozor?

Jsou jedovaté ryby, jako například perutýn. V každé ploutvi má jedový trn - u břišních a hřbetních. Když na něj sáhnete, dostane se vám do ruky jed, který je docela silný. U slabých jedinců může vyvolat i smrt, u silnějších si dva či tři dny poležíte. Jsou ale i jiní jedovatí živočichové. Sasanka může požahat, ale to není zase tak nebezpečné. Do akvária lze umístit i některé typy medúz, ty taky žahají.

AQUA VALA
mořská akvaristika, mořské ryby, akvária, korálový útes, rifové (reefové) akvárium

Merhautova 941/57, Brno - Černá Pole, tel.: 545 211 098, více na webových stranách Aqua Vala
TRAM 5, 7, BUS 45 - zastávka Zdráhalova

text a foto Marián K., brnovinky

Korálový útes doma v obýváku - Mořská akvaristika Aqua Vala Brno

608-093 Cerna Pole Aqua Vala Merhautova 57 Brno 08102010 IMG 9629 MK

Hluk, prach, spěch. To jsou klasické městské komodity, které mnoho Brňanů denně nasává. O to víc si pak lidé váží zaslouženého odpočinku, například u šumu moře s pohledem na korálový útes a pestrobarevné ryby. Pro tento zážitek nemusí jezdit tisíce kilometrů daleko. Mohou si jej užít každý den i doma v obýváku, kanceláři nebo kdekoliv jinde. Jak na to? Odborník na mořskou akvaristiku Josef Vala brnovinkám prozradil více. Na Merhautově v Brně – Černých Polích provozuje pestrobarevný obchod AQUA VALA, kde plují mořské i sladkovodní ryby, mořské akvárium obývají různobarevní koráli, krevety, hvězdice i sasanky.

AQUA VALA

Merhautova 941/57, Brno - Černá Pole, tel.: 545 211 098

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9635_MK

Koráli se živí planktonem.

Jak dlouho už provozujete mořskou akvaristiku?

Jsme v této prodejně od roku 1990, kdy se povolilo podnikání. Postavili jsme prodejnu, která byla původně jen pro sladkovodní akvaristy, prodávali jsme i chovatelské potřeby. Tvář prodejny se časem měnila až do této podoby. Před čtyřmi lety jsme provedli rekonstrukci interiéru. Sladkovodní akvaristika postupně přerůstala v mořskou. Začalo to jedním, dvěma akvárii. Potom jsme udělali jednu velkou stěnu s akvárii a pak další. Mořská akvária vytlačila sladkovodní, zbylo nám jich tady asi už jen osm. Během rekonstrukce jsme přeskládali interiér a změnili sortiment. Zrušili jsme chovatelské zboží, dnes máme jen akvaristiku. Přibylo centrální ukázkové akvárium, které prezentuje, jak se dá mořské akvárium postavit.

Kdy jste se rozhodl, že zkusíte mořskou akvaristiku?

Je to více než 15 let, kdy jsme začali s prvním mořským akváriem. Chytlo mě to tak, že jsem se tomu začal věnovat naplno.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9631_MK

Jasně žlutá zebrasoma mořské akvárium prozáří.

Viděl jste předtím nějaká jiná mořská akvária?

Viděl jsem několik ukázek, například v Praze nebo Německu. Hodně mě to lákalo, četl jsem o mořské akvaristice a poznal, jak se to dělá. Začal jsem zkoušet na vlastní pěst, protože mořské akvárium bylo mnohem hezčí než sladkovodní, tak mě to lákalo.

Proč si lidé dnes akvária pořizují?

Rozhodně na relax. Lidé, kteří si pořídí nové mořské akvárium, se přiznávají, že se přestávají dívat na televizi a koukají se pomalu celý večer na akvárium.

Hodí se akvárium do každého interiéru? Kde akvárium být nemůže?

Určitě ano. Stavěli jsme je v různých prostorách - od restaurací počínaje, i do kanceláře. Nejvíce jsou mořská akvária v domácnostech. Dá se postavit jakýkoliv tvar i zakrytí. Myslím, že mořské akvárium lze umístit kamkoliv.

Nevadí kolísavá nebo nízká teplota v místnosti?

Ani tak ne, protože akvárium může mít svoje vyhřívání. Naopak, více se řeší chlazení mořského akvária, protože se nesmí přehřát. Používají se chladiče, které udrží teplotu konstantní.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9636_MK

Koráli mohou mít různé tvary, barvu i velikost.

Teplota je stejná u všech mořských akvárií? Záleží na biotopu?

Je to podle biotopu, ale dá se říct, že by se měla pohybovat od 25 do 28 stupňů Celsia. Teplota nesmí přesáhnout 28, protože pak odumírají koráli. Ryba vydrží i 30 stupňů, ale koráli ne.

Jak je mořské akvárium náročné na údržbu?

Jeho založení je určitě složitější než u sladkovodních, ale paradoxně je intenzita obsluhy naopak nižší. Správně by měl akvarista u sladkovodního akvária dvakrát až třikrát do měsíce vyměnit třetinu až polovinu vody, aby byla pořád křišťálová. U mořského se mění měsíčně jedna desetina objemu vody.

Je to díky složitější technologii?

Ano, je jí tam více. Aby akvárium dobře fungovalo, musí fungovat silná biologická filtrace, která dokáže zpracovat odpadní produkty ryb. Dokáže systém udržet dlouho v chodu. Výměna deseti procent vody se dělá kvůli tomu, že do ní akvarista dodává látky, které se časem spotřebují a odstraní se část některých odpadních látek, které filtr nedokáže odbourat. Kromě toho se do vody přidávají chemické přípravky jako například stopové prvky, hořčík, jód, bór, spotřebované uhličitany, stroncium nebo draslík. To je rozdíl vůči sladkovodnímu akváriu. Je to finančně náročnější, ale mořské akvárium je hezčí na pohled i dějově zajímavější – živočichové jsou stále v aktivním pohybu.

Asi nelze použít chemické prvky používané k hnojení na zahradě.

To určitě ne. Jsou to speciální roztoky určené pro mořské ryby a korály.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9638_MK

Mořská sůl a minerály pokrývají i techniku akvária.

Říká se, že čím větší je akvárium, tím snadnější je údržba, je to pravda?

To platí i u mořského. Je to stabilnější prostředí. Když si pořídíte malé akvárium, musíte pořád hlídat kvalitu vody.

Předpokládám, že ve vašem pohledu je malé akvárium o objemu tak 300 litrů.

To ne, mám na mysli malinké moře, tam se řadí třeba tak zvané mikromoře, které je pod sto litrů. Tam je problém s udržením kvality vody. Optimální je objem 300 litrů a víc.

A co skutečná mikroakvária o objemu do 20 litrů? Je to možné i u mořské akvaristiky?

Jedině bez ryb jako malý korálový svět, kam se umístí jen koráli a krajinka. Ryba by v tom nevydržela. Ryba je zátěží pro vodu a zkazila by ji. Koráli jsou čistotní. Dělali jsme pár skutečně malých mikromoří a když dodržíte podmínky a dáváte do vody vše, co tam má být, funguje to docela dlouho.

Od kolika litrů objemu se dá takové malé mořské akvárko postavit?

Dokonce už od 30 litrů.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9640_MK

Pestrobarevný klaun je jak malovaný.

Jsou v něm potřeba stejná technologická zařízení jako u velkého akvária?

U mikromoře se používají menší filtry, které neobsahují všechny součásti, tak jako u velkých akvárií. Protože u velkých nádrží, kde jsou ryby, je produkováno více odpadu. U mikromoře je jen silnější filtr než u sladkovodního akvária, je to omezeno prostorem. Na rozdíl od sladkovodního má však speciální náplně.

Filtry mají stejnou biologickou náplň jako u sladkovodního akvária a stejné bakterie?

Ne, jsou to jiné bakterie, i když některé typy bakterií se dokážou přizpůsobit. Filtrační materiály se používají jiné, s velkou plochou pro usídlení bakterií – například sintrované sklo Siporax nebo keramické materiály. Ty se také sice používají ve sladkovodní akvaristice, ale jsou opodstatněny tou mořskou. Pro osídlení bakterií je hodně důležitá plocha. Používají se různé náplně na odstranění fosfátů, zeolity, biopelety, které dokáží odstraňovat dusičnany. Jsou to materiály do zásadité vody. Nesmí se používat rašeliny a podobné věci jako u sladkovodního akvária. Navíc se používají odpěňovače, UV sterilizační lampy a podobné speciality.

Když začneme od začátku, co si na výstavbu akvária připravit?

Nejdříve nádrž, v dnešní době lepenou silikonem. Nádrž musí být navrtaná ve dně nebo v bočnici, aby voda mohla odtékat. Dělá se u ní speciální stavidlo, aby při výpadku proudu nevytekla voda z akvária, filtr je pod nádrží. Mořské akvárium má otevřenou hladinu, filtr také. Čerpáme vodu z filtru do akvária a z akvária padá voda přepadem zpět.

Nedá se použít stejný systém jako u sladkovodní akvaristiky, kdy se voda odčerpává vnějšími filtry?

Někdo to používá, ale nefunguje to tak, jak by mělo, protože kyblíkový filtr je určen pro sladkovodní akvária. Nesplňuje podmínky různého průtoku, různými materiály a systém je uzavřený. Mořské filtry používají hodně kyslíku, což kyblíkový neboli tlakový filtr neumožňuje. Kyblíkové filtry na mořskou akvaristiku nedoporučuji.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9651_MK

Další typ korálu. Koráli snesou teplotu do 28 °C.

Co je dál potřeba?

Vytápění do chladných místností a pro chlazení chladiče. Buď normální, jako je vrtule či ventilátor, který fouká na hladinu, nebo se použije chladič, kterým protéká voda. To je ale docela drahá záležitost.

Nedá se to napojit na podobný systém jako u ledničky?

To ne. Důležitý je výměník teploty, protože mořská voda je agresivní. Nesmí se použít materiály, ze kterých by se do vody něco uvolnilo. Používají se titanové výměníky, proto ta vysoká cena.

Co osvětlení mořského akvária?

U malých akvárií se používají výkonnější zářivky, u vyšších a větších akvárií metal-halogenidové výbojky. Mají správné spektrum a velkou intenzitu, což korál potřebuje, protože žije ze světla.

Hodí se do akvária i živočichové zvyklí v moři na větší hloubky?

Chovají se i koráli z hlubin. Jsou choulostivější, protože jsou závislé na lepším chemizmu vody. U ryb je to vcelku jedno, ty nepotřebují tolik světla, které je potřeba hlavně kvůli korálům. Koráli z větších hloubek sice moc světla také nepotřebují, ale zato pravidelný přísun planktonu, což bývá problém. S tím pak souvisí i kvalita vody.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9660_MK

Kreveta nemusí patřit jen na talíř, ale i do akvária.

Jaká další zařízení jsou pro mořskou akvaristiku potřeba?

Například odpěňovač. To je zařízení patřící do filtrační sekce. Vyšlehává bílkoviny a nečistoty z vody. Ulehčí práci filtru. Bohužel ale s sebou strhává i některé stopové prvky, ale ty se stejně do vody dodávají. Bez odpěňovače velké akvárium provozovat nejde. Dalším zařízení může být UV lampa. Sterilizuje prostředí. Ozonizátory se zase používají na zvýšení takzvaného redox potenciálu vody.

Zařízení bychom tedy měli. Čím mořské akvárium naplnit?

Základem je písek. Nesmí se ale používat křemičitý písek, protože by v akváriu rostla hnědá řasa. Používá se korálová drť nebo jiné čisté materiály. Na podloží se hodí i některé dolomitické materiály, ale jen vybrané. Mohou to být také uhličitany vápníku, potom speciální písky dovážené z moře, které neobsahují křemík. Také kameny jsou důležité. Skála ze správného materiálu je základem úspěchu. Používáme pravé mořské kameny - takzvané ReefStone, které tvořili koráli. Jedná se o vysoce pórezní materiál z vápníku, hořčíku a několika dalších prvků. Tím, že jsou porézní, dovolují užitečným bakteriím, čistícím vodu, usídlení i hluboko pod povrchem v kameni. Je to vlastně jakýsi další biologický filtr akvária.

Když jsme u toho moře, už jste se někdy ocitl na druhé straně akvária, tedy mezi rybami?

K moři sice jezdím, ale hloubkově se nepotápím, jen šnorchluju.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9687_MK

Prodejně AQUA VALA dominuje umělé moře.

Akvárium už má základ, kde sehnat ryby a živočichy?

Většina ryb pochází z Indonésie. Letecky se dopravují v samostatných sáčcích v polystyrenových krabicích do Prahy, odkud je vozíme i my. Jsou to importy objednávané podle požadavků, někdy ale druhy zamění. Ryba u nás projde karanténou a až pak je možné, aby si ji zákazník koupil. Ryby se přenášejí v sáčcích naplněných vodou a kyslíkem, kde ryba vydrží i dva dny. Sáčky musí být v polystyrénových boxech, aby rybám nebyla zima.

Tma rybám během přepravy nevadí nebo mají v sáčku i svítilnu?

Tma jim nevadí, ale šokové změny ano. Kdyby se box neustále otevíral a zavíral, ryba to nemusí přežít.

Jsou nějaké druhy obtížné na dopravu?

Ano, jsou druhy ryb, které mají problémy s transportem. Ryba je v sáčku sice sama, ale sáček je relativně malý. Ryba si vydýchá kyslík, protože se dlouho zdrží na celnicích. Kolikrát je po otevření v takovém stavu, že se těžko zachraňuje. Na nové prostředí a vodu si musí pomalu zvyknout. Kdybychom rybu hned hodili do normálního akvária, nepřežije.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9664_MK

Lidé se pak raději dívají na akvárium, než na TV.

Musí být jednotlivé typy ryb ze stejného moře?

V oceánech je složení vody prakticky stejné, jen se mění její hustota podle pobřeží. Oceánské vody jsou dokonale promíchávány. Spíš jde o to, že některé komerčně vyráběné soli nemají dostatek hořčíku. Ten je nezbytný pro korály. V omezeném prostoru akvária navíc dochází k relativně rychlému úbytku některých prvků, proto je musíme dodávat. Mezi ně patří i hořčík.

Koráli se dováží stejně?

Stejně jako ryby v uzavřených sáčcích s vodou. Mají lepší vitalitu a nižší úmrtnost.

Co ještě se z moře do českých akvárií dováží?

Sasanky, hvězdice, což jsou relativně odolná zvířata a mořští koníci. Na to musí být povolení od Ministerstva životního prostředí. Z Indonésie přijde originál povolení, který vydávají na jejich ministerstvu. To postoupí do Prahy a ta se vyjádří, jestli dovoz povolí. Na základě povolení pak tyto živočichy můžete přivézt.

Může se na korály sahat?

Může, ale opatrně. Nesmí se zbytečně sahat na jeho polypy. Když korál přijede, většinou je zatažený. Dá se tak vzít rukou a vložit do akvária.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9690_MK

AQUA VALA je rájem pro mořské akvaristy.

Na kámen se korál už přichytí sám?

Většinou je přirostlý na malém kameni, ten se položí a korál roste dále na něm. Jsou typy korálů, které přirůstají ke skalám v akváriu.

Jak rychle koráli rostou?

Záleží na druhu. Měkcí koráli dokážou vyrůst během půl roku do dvojnásobku své velikosti, někdy i víc. U tvrdého jsou to milimetry. Nejrychleji roste korál - talíř. U tvrdých korálů je rychlost růstu různá, hodně záleží na podmínkách, ve kterých žije. Také na dodávaných prvcích, které ukládá do skeletu, jako je vápník, hořčík, stroncium a další.

A kolika let se dožívají?

To je nekonečný proces. Přirůstají stále dál na skeletu. Co se týče tvrdých korálů, spodní vrstvy odumírají a nové narůstají. Kameny, které se v mořské akvaristice používají, jsou vlastně staré odumřelé korálové skelety. Používají se na stavbu skal v akváriích.

Je možné si u vás objednat i kompletní akvárium, když se někdo do jeho budování nechce sám pouštět?

Ano, lze to. Je to naše hlavní náplň. Uděláme návrh a rozpočet, nabídneme zákazníkovi možnosti a na místě akvárium osadíme. Je to akvárium na klíč.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9673_MK

Některé ryby při fotografování špulí rty.

Jezdíte pak i na garanční prohlídky?

Jezdíme na údržbu nebo servis, kdo si přeje. Jezdíme buď jednou nebo dvakrát do měsíce.

Na kolik takové menší mořské akvárium přijde?

Cena je hodně rozdílná. Je možné postavit akvárium pouze pro ryby a měkké korály, nebo také s luxusním vybavením, tvrdými korály a automatem. Cena může kolísat od 50 i do 200 tisíc při jedné velikosti nádrže. Akvarista si může chemii dávkovat sám, ale existuje také pumpa, která každý den dávkuje sama. Takových přístrojů je hodně a když se to pak sečte, tak je hodnota kompletu vyšší.

Když už máme zařízení, písek, koráli i ryby připravené, dá se pro naplnění akvária použít klasická voda z vodovodu?

Ano, ale po odsolení. Používá se na to reverzní osmóza. To je malé zařízení, které se našroubuje na tlakovou vodu. Stojí kolem 1 600 korun a vytvoří 300 litrů vody asi za den. Je to demineralizovaná voda, která se podobá vodě destilované, má 98 % čistoty. Odsoluje se hlavně z důvodu odstranění různých škodlivin, dusičnanů, fosfátů a jiných rozpuštěných látek, bohužel se odstraní i vápník a hořčík. Ten však do vody dodáme spolu se solí. Do čisté vody se přidá kvalitní sůl pro mořská akvária. Vodu si mohou lidé připravit i doma. Připravená mořská voda se musí nechat míchat čerpadlem, aby se do ní zapravily mořské prvky. Složení soli by se mělo co nejvíce přizpůsobit oceánu. Výrobci směsí vědí, kolik prvků tam má být, ale jsou tam ještě stopové a minoritní prvky, které se do soli dávají hodně těžko. Firmy se předhání v tom, která to dokáže udělat lépe. Voda po namíchání musí zůstat nějakou dobu bez živočichů. Pokud je to voda na výměnu akvária, tedy do 1/10 objemu, dá se voda použít do jedné nebo tří hodin.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9691_MK

Centrální akvárium je inspirací pro zákazníky.

Když máme připravenou vodu, jak dlouho musí akvárium po napuštění zůstat prázdné?

Když se akvárko zařizuje, je potřeba asi jeden a půl měsíce čekat, než tam dáte živočichy. Musí se totiž nejdříve zapracovat sůl a naběhnout mikroživot čistících baktérií, aby se dokázaly namnožit natolik, že zvládnou biologickou filtraci.

Takže v akváriu jsou zatím jen písek a skály.

Založí se akvárium takzvanou mrtvou skalou - pravým mořským kamenem. Nedoporučuji používat plné vápencové kameny, které neplní svoji funkci. Akvárium se osvítí a spustíte filtraci. Dále nastupuje čekací fáze, což může být 14 dní, během kterých voda dostane lepší parametry. Dají se tam ještě takzvané živé kameny, které jsou nositelem mikroživota a bakterií. Celková čekací doba může být měsíc nebo měsíc a půl. Vždy je lepší počkat delší dobu, než se akvárium osadí rybami a korály.

Jak dlouhou karanténou nové ryby musí projít?

Je to záležitost prodejce. Doporučuje se týden až deset dnů. V této době ryby, které mají špatnou odolnost, odejdou, nebo se vyléčí. Korály lze dát do akvária prakticky kdykoliv.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9698_MK

Na své si přijdou i zastánci sladkovodních akvárií.

Co když je ryba nemocná? Jste také rybí doktor?

Pokud se dá ryba chytit a vložit do separační nádrže, většinou ji lze vyléčit. Jenže to v zarostlé nádrži zpravidla nejde. Existují samozřejmě léky, které jsou šetrné pro korály. Z 90 % mohou zabrat, ale také nemusí. Ryba se buď vyléčí, nebo bohužel nevydrží. Problém je u korálů, kteří preparáty většinou nesnášejí, protože hubí nejen parazity, ale i tkáň korálů. Většinou se doporučuje zvýšit teplotu, jakou snesou koráli, zředit vodu a použít šetrný preparát.

Čím ryby krmit?

Krmení je spousta druhů. Na trhu jsou vločková krmiva, granulovaná, mražení masití korýši, mořský plankton. Krmit se musí i koráli, většinou tekutou výživou. Korál je filtrát a z té vody si výživu vyfiltruje. Zbytek se ztratí ve filtru a v odpěňovači, rybám to nevadí. Pro korály existují i výživy chemické a suchá pudrová krmiva. Dá se krmit také drobným planktonem. Korál dokáže plankton chytit.

Občas má někdo tendenci dovézt si rybu ze své dovolené, je to rozumné řešení?

Není to dobrý nápad. Rozhodně nepatří středozemní ryby do tropických akvárií. Takto si lidé jednoduše přivlečou nějakou nemoc.

093_Cerna_Pole_Aqua_Vala_Merhautova_57_Brno_08102010_IMG_9704_MK

Mořská akvaristika sídlí v Brně - Černých Polích.

Jak se udržuje hluboké akvárium, když ani nedosáhnete na dno?

Na to jsou speciální kleště, kterými dokážete i z hlubokého akvária nadzvednou korál.

Chtěl byste něco závěrem zmínit budoucím akvaristům? Na co si dát u mořské akvaristiky pozor?

Jsou jedovaté ryby, jako například perutýn. V každé ploutvi má jedový trn - u břišních a hřbetních. Když na něj sáhnete, dostane se vám do ruky jed, který je docela silný. U slabých jedinců může vyvolat i smrt, u silnějších si dva či tři dny poležíte. Jsou ale i jiní jedovatí živočichové. Sasanka může požahat, ale to není zase tak nebezpečné. Do akvária lze umístit i některé typy medúz, ty taky žahají.

AQUA VALA
mořská akvaristika, mořské ryby, akvária, korálový útes, rifové (reefové) akvárium

Merhautova 941/57, Brno - Černá Pole, tel.: 545 211 098, více na webových stranách Aqua Vala
TRAM 5, 7, BUS 45 - zastávka Zdráhalova

text a foto Marián K., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze