Někdo je malý, jiný velký, lidé jsou vysocí, nízcí, širocí. Ne vždy je člověk standardních rozměrů, kterými se řídí i výrobci obuvi. Proč by měli být lidé s velkou nohou ochuzeni o barevné a módní boty? Co na tom, že jejich noha je někdy i dvojnásobná, než běžná velikost? I lidé s nadměrnou velikostí nohy se chtějí hezky obouvat a také oni běhají, lyžují, bruslí. Podobně přemýšlela i Jiřina Horká, když před léty na Kolišti v Brně zakládala speciální prodejnu s nadměrnou obuví Maxam. brnovinky se odbornice na obuv zeptaly, jaké dnes mají lidé s velkou nohou možnosti.
Nadměrná obuv Maxam
Koliště 245/71, Brno - Trnitá, tel.: 542 221 106, 774 719 017
Nabídka nadrozměrné dámské módní obuvi je velká.
Jak dlouho už prodáváte nadměrnou obuv?
Od roku 2000.
Oslavili jste 10leté výročí?
Měli jsme výročí. Firmu založil někdo jiný a já jsem v tom začala pokračovat. Měli jsme 10. výročí v červnu. Nějak jsme to ale neslavili. Jen rozšířením prodejny, abychom toho mohli zákazníkům nabídnout trošku víc. Výročí jsme oslavili prací. To je pro nás důležitější. Letos jsme výběr nadměrné obuvi rozšířili o třetinu, což byl velký skok. V době krize jsme vyrazili krokem, který udělal asi málokdo, tedy rozšířením prodejny. Zákazníky ale máme. Nemají de facto kam na nákup nadměrné obuvi jít, tak se nám to vyplatilo. Lidé jsou spokojeni a nadšeni. Rozšíření prodejny bylo potřeba, abychom se roztáhli na větší prostor. Krabice na nadměrnou obuv totiž nejsou standardní. Někdy nám krabice připadají jako dětské postýlky. Chceme zachovat výběr jaký je, zimní obuv bude vyžadovat větší prostor.
Jak jste se k prodeji nadměrné obuvi dostala?
Už na základní škole. Přemýšlela jsem, co budu dělat. Chtěla jsem něco tvořit rukama, něco vyvíjet. Zajímala jsem se i o studium zahradnické školy a aranžérství, ale v době totality bylo těžké se na takovou školu dostat. Doma se mě zeptali, jestli bych nechtěla vyrábět boty. Už v šesté třídě mě navnadili a já se toho nějak sama od sebe chytla a šla za tím. Začala jsem školou, kde jsem šila boty, pak jsem pracovala v obchodě s obuví. Chtěla jsem pokračovat dál, takže jsem vystudovala i navrhování obuvi. Dostala jsem se do firmy, kde potřebovali někoho na navrhování obuvi a navrhování kolekcí. Zůstala jsem v oboru. Firma potom otevřela prodejnu a opět jsem se dostala k obchodu. Během praxe jsem zjistila, že je problém se sehnáním nadměrných velikostí. Tak jsem prodejnu specializovala na nadměrnou obuv. V době krize v roce 1997 to bylo nutné. Podařilo se a v roce 2000 vznikla první specializovaná prodejna na Moravě. Dnes jsme druhá největší prodejna v České republice.
Pro pány je zde široký výběr společenské obuvi.
Jak jste prodejnu převzala na sebe?
Nejdříve jsem v té firmě, která prodejnu otevřela, pracovala. Tak, jako mnoho jiných obuvnických nebo výrobních firem v Česku, se i ta naše dostala do potíží. Vedení ukončilo výrobu a následně chtěli pustit i tuto prodejnu. Domluvili jsme se a prodejnu mi přenechali. Byla jsem moc ráda. Prodejna byla jakoby takové moje dítě. Vypěstovala jsem ji od nuly.
Od jaké velikosti můžeme mluvit o nadměrné obuvi?
U dam je to už číslo 42, ale začínáme zjišťovat, že 41, což je sedmička, začíná být také hůř sehnatelná. Takže možná začneme postupovat u dam směrem dolů. Končíme velikostí 46, což je už skoro i nadměrná pánská. Pánská navazuje od 46 do 53 až 54. Nedávno jsem viděla reportáž v televizi, kdy měl jeden velký pán z Valašska problém s obutím. Měl obrovskou nohu - asi tak 53 nebo 54 a jeho švec umřel. Neměl mu kdo vyrobit boty. Když jsem navrhovala boty, jezdila jsem i po kopytářích a vzpomněla jsem si, že kopytář pan Jiří pro něj vyráběl kopyto. Jela jsem za ním, zeptala jsem se, jestli kopyto stále má a zda to mám zařídit. Říkal, že už volali do televize a výrobu extra nadměrných bot zařídili.
Vyrábějí se nadměrné velikosti obuvi i pro děti?
Děti mají veliké nohy už ve 13 letech. Začínají na hranici nadměrných velikostí. Není ale speciální dětská nadměrná obuv. Dnes už vybíráme od výrobců obuv tak, abychom mohli obout co nejvíce lidí. Obouváme od náctiletých ze základních škol až po babičky a dědečky, kteří mají už problém s chůzí. Obujeme i ty, kteří mají problematické nohy, protože celý život nosili malé boty, když na sebe nesehnali pořádné. Udělali si různé deformity. O to víc musí mít teď pohodlnou nebo širokou botu. Vyhovíme i náročným zákazníkům, kteří chtějí být extravagantní.
Dámskou módní obuv seženete až do čísla 46.
Rozlišují se velikosti nadměrné obuvi i do šířky?
Nejen u nadměrných bot jsou různé obvodové šířky. Je to vyčleněné písmeny. Standardně jsou to písmena F, G. Někdy je potřeba jít dolů z F na E, ale i nahoru na H nebo K. To už bývají dia boty a podobně. Proto musíme mít v nabídce obuv vhodnou jak do délky, tak i do šířky. V nadměrných velikostech můžeme nabídnout boty na sport, společenskou obuv, holínky, rybářské boty, pracovní boty a další. Pracovní obuv v nadměrných velikostech byl problém sehnat. Nikdo nám ji nechtěl vyrobit a když, tak za velké peníze. Nadměrná pracovní bota by tak vyšla i na pět tisíc. Nyní máme českého výrobce, který vyrábí pracovní obuv v nadměrných velikostech a dodává ji také do Norska.
Z jakých zemí nadměrnou obuv dovážíte? Pochází i z Česka?
Z české výroby velmi zřídka. Prodáváme nadměrnou obuv výrobců z Německa, Portugalska, teď nově ze Španělska, Itálie. Nadměrná obuv se vyrábí dokonce i v Polsku, protože v Česku mnoho výrobců obuvi končí s výrobou, například Svit Zlín. Poláci začali z českých firem skupovávat stroje a výrobu obuvi sami rozjíždějí. Spousta lidí má boty polské výroby. Polská kvalita se dělí na dvě úrovně. Špatné boty můžeme vidět u trhovců a na vysoké evropské úrovni jsou fabriky, kde mají design, tak kvalitu propracovanou. Taková obuv je k nerozeznání od německých nebo českých výrobců.
Prodáváte obuv i od výrobců z Asie?
Ano, vyrábějí se tam renomované značky jako Adidas i jiné. Většina značkové obuvi je dnes vyráběna v Číně – včetně nadměrných velikostí. Levnější čínské varianty a napodobeniny známých značek obuvi neprodáváme.
Pánové vyjdou obuti i s nohou číslo 53.
Leckdo by si mohl myslet, že jsou ceny obuvi ve vaší prodejně vysoké, ale je to jistě kvůli mnohem většímu množství použitého materiálu.
Cena vysoká není. Řekla bych, že jsme docela znevýhodněni tím, že prodáváme jen velká čísla. Výrobci mají ceny rozděleny po nějaké číslo jako standard. Mají jednu cenu a od nadměrného čísla, které odebíráme na prodejnu, už máme ceny rámcově o 150 až 200 korun v nákupu dražší. V prodejních cenách se to potom také projeví. Výrobky od naších dodavatelů máme stejně drahé jako jinde běžné velikosti. Snažíme se držet menší obchodní marži. Jinde mají nižší nákupní cenu a mají to stejně drahé jako my. Někteří zákazníci řešili, že stejné boty mají někde levnější, ale to bylo v běžných velikostech. Tak jsme zvolili variantu nižší marže a osvědčilo se nám to. Máme klid mezi zákazníky. Ti jsou spokojeni, přijdou znovu a raději si koupí rovnou dvoje boty.
Používají se na výrobu nadměrné obuvi nějaké speciální materiály, aby vydržela vyšší zátěž?
Technologie výroby obuvi je přísná a když se používají kvalitní materiály, není třeba je nějak posilovat. Lidé si myslí, že když má někdo velikost 12 nebo 13, musí mnohem více vážit. V polovině případů to tak je. Klademe důraz na nadměrnou dámskou obuv, kde se řeší podpatky. U které se vyrábí vyšší zdvih, používá se delší materiál pro klenbovou výztuhu. Na to se musí brát ohled. Vše je technologicky dané v normách. Pokud se výrobky vyrábějí ve standardní kvalitě, není třeba klást vyšší důraz na materiál.
Velká obuv je balena do velkých krabic.
Pozorujete během doby, kdy se obuví zabýváte, populační růst lidí?
Bohužel ano a bohudík pro nás. Je čím dál víc mladých, kteří mají velkou nohu. Víc to cítíme u chlapců. Dívky si koupí pánské tenisky, ale chlapci už nemají čím standardní velikost nahradit. Dívky se u nás objeví, kdy jdou do tanečních. Tam už si chlapecké tenisky vzít nemohou. Přibývá nejen mladých, ale i starších také. Starším lidem, kteří byli na hranici standardu, časem a vahou padá klenba. Noha se natahuje a někdy je větší o číslo i dvě. Zákazníků nám přibývá.
Co říkáte jako návrhářka obuvi na současné modely? Líbí se vám?
Vesměs se móda točí dokola. Teď jsou hitem klíny a zrnité a přírodní barvy. Starší lidé už takové trendy zažili. Není moc co vymýšlet. Jednou jsou v módě kulaté špice, pak špičaté. Někdy vysoké zdvihy, potom zase nízké. Vždy se změní jen design do moderna.
Zajímavé motivy velkých bot lze sehnat v Maxamu.
Jaké modely dnes vládnou trhu?
Ony se vždy drží dva trendy. Jeden odchází a byl úspěšný a jeden přichází. Teď jsou to klasické dámské baleríny s kulatou špicí. U pánských je to klasika, pořád stejné. Tam se spíš mění jen svršky v nějakých barevných trendech. Teď se prodávají spíše kulaté špice. Ta totiž nestlačuje prsty a proto se zdravě obouváte. Jakákoliv špičatá bota deformuje prsty k sobě. Není vhodné je nosit často.
Chtějí nosit dámy s nadměrnými velikostmi také špičatou obuv, která nohu více prodlužuje?
Ano, nosí ji. Snažíme se jim vybírat takové modely, které jsou řešené tak, že opticky nohu zkracují. Máme zákaznice, které se špičatých bot bojí a zákaznice, jimž je to úplně jedno a chtějí špičaté boty mít. Špičatá lodička je elegantní. Je to jako s podpatky. Některé dámy jsou už dost vysoké a nechtějí podpatek. Hledají obuv skoro rovnou, protože mají například malého manžela. Dále máme zákaznice, které chtějí sedm až deset centimetrů vysoké podpatky. Chtějí být dámy. Záleží na vkusu.
Dámy nejsou ochuzeny ani o velké holínky.
Máte v nabídce i sportovní obuv? Seženou nadměrné velikosti i běžci na lyžích nebo bruslaři?
Snažíme se obsáhnout co nejvíce sportů. Obrací se na nás všichni, kteří mají velkou nohu. Lidé dnes dělají spoustu aktivit. Ve sportovní obuvi nabídku stále rozšiřujeme. Běžecké boty máme v nabídce i ve velkých velikostech. Brzy bychom sportovní obuv měli mít až do velikosti 19 díky Adidasu, který ji už vyrábí. Běžecké lyžování obsáhneme ve spolupráci s firmou Botas. Jsou v nabídce i s vázáním. Ve sjezdovém lyžování máme zatím mezírky. Zatím jsme přes českého distributora neměli štěstí. Uspokojili jsme pouze pár případů, ale hledáme dál. Nově máme v nabídce nadměrné in-line brusle. Sportovní i jinou nadměrnou obuv musíme objednávat skoro rok dopředu. Když zákazník něco potřebuje, jsme schopni mu to sehnat až na další sezónu.
Jsou už dnes běžné u nadměrných velikostí i speciální materiály jako Gore-Tex?
Ano. Největší design na botě dělá podešev a tam je ten počáteční problém. Výroba podešve vše určuje, včetně velikosti obuvi. Když výrobci kvalitní podešev nevyrobí, nejsou schopni udělat pořádný svršek. Výrobci se na speciální materiály zaměřili a přidali do nabídek Gore-Texové boty pro treking. Dnes už je s těmito materiály dostupná i obuv vycházková.
Bílá, černá, šedá, hnědá - velká obuv mnoha barev.
Mají větší boty také delší tkaničky?
Ano, samozřejmě, protože bota je větší a už jen rozvod mezi kroužky na šířku je větší.
Jezdíte sjednávat nové dodavatele nadměrné obuvi na veletrhy do zahraničí?
Jezdíme do Německa a do Polska. Máme tam firmy, které nám vyrobí to, co velké fabriky ne. Jinak tady v Česku jezdíme pravidelně na Kabo. Už jsme tak známí mezi dodavateli, že nám dávají tipy na nové modely sami.
Prodáváte pro nadměrnou obuv i nějaké doplňky jako třeba delší kartáč?
To není potřeba. Co bych zmínila, jsou stélky do obuvi. Je potřeba je občas vyměnit. Ty máme v nabídce i ve velkých velikostech. Je jich široká škála. Další důležitou věcí jsou nadměrné ponožky. Dnes už je jich také široká nabídka. Zákazníci seženou sportovní, klasické, se stříbrem i bio ponožky. Když je výrobce standardně nemá, vyrobí nám je na zakázku.
V Maxamu snad obují i tygra.
Co když někdo přijde ještě s větší nohou, než jaké máte velikosti v nabídce?
Řešíme to alternativně. Ještě jsem se nesetkala s člověkem, kterého bych neobula. Vždy, když nastal problém a neměli jsme takovou velikost zrovna na prodejně, věděli jsme, kdo by takové boty dokázal vyrobit. Ale standardní cestou, ne zakázkově, aby nebyly takové boty moc drahé. Ve sportech není žádný problém, tam by to snad ani kvůli použití speciálních materiálů zakázkou řešit nešlo.
Koho s nejdelší nohou běžně obouváte?
Máme jednoho zákazníka, kterému je 19 let. Když k nám přišel prvně, měl velikost 13. Je to mladý hoch a dnes má velikost 17, tedy 52. Ale už jsme obouvali i zákazníka s 53 ze Slovenska. Jezdí k nám zákazníci ze Slovenska, Rakouska a z celé České republiky. Ze Slovenska jezdí často, protože je to kousek a není tam žádná speciálka s nadměrnou obuví. Obuv posíláme i poštou, ale nefungujeme jako klasický e-shop. Po telefonické konzultaci nebo e-mailem od zákazníka získáme co nejvíce informací o jeho noze a pomůžeme mu vybrat nejvhodnější model. Jsme schopni obuv poslat na dobírku. Našimi zákazníky jsou i lidé, kteří to do Brna mají i více než 300 kilometrů. Posílali jsme obuv i do Košic.
K velké obuvi patří delší tkaničky a další doplňky.
Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu s vašimi zákazníky?
Veselých příhod je spousta. Nedávno k nám přijela paní zákaznice, která se dozvěděla úplně náhodou o naší prodejně. Byla odněkud z Čech. Já jsem na ni bohužel neměla moc času, protože jsem musela odběhnout na schůzku. Nicméně jsem s ní strávila 20 minut času. Podívala se po prodejně a měla znatelné štěstí v očích, že se vůbec obuje do dámských bot a navíc do tak hezkých a barevných. Paní mi skočila kolem krku a začala plakat. Děkovala za to, že vůbec něco takového děláme. Někdy zákazníci přijdou s malou nohou a ptají se jestli nemáme tak pěkné boty v malé velikosti. To potěší, to jsem si vždycky přála. Každý zákazník, který k nám přijede, je šťastný a říká: „Hlavně vydržte!“. Jednou přišel pán, který se hledal a nevěděl, jestli je pán nebo žena. Nebojí se na nás obrátit s tím, že chce boty s podpatkem. Někteří lidé si neumí boty sami vybrat. Vidíme, že jim nesedí a upozorníme je, že to není dobrá volba. Je třeba, aby byl zákazník spokojený a ne, aby si boty koupil a pak je nenosil a zanevřel na nás.
Co byste poradila našim čtenářům a zákazníkům na závěr?
Je potřeba dbát na výběr obuvi. Každý má své zásady, že se mu něco líbí a něco ne. Někdy mu bota nesedne. Je potřeba se pořádně podívat, jaké jsou druhy obuvi a nechat si poradit, doporučit vhodnou obuv a nemít takové ty svoje zásady.
Nadměrná obuv Maxam sídli na Kolišti u Křenové.
Zákazníci by měli vybírat kvalitní boty. Zvlášť, když má někdo problémy s deformitou a otoky. Je potřeba dbát nejen na svůj zevnějšek, ale i na boty. Ty nás nosí celý život. Dnes je na trhu tolik kvalitní obuvi, že je zbytečné trpět. To je takový základní kámen úrazu české populace. Kamkoliv se podívám, tam zjistím, že má někdo malou botu, někdo moc širokou nebo špatně sešláplou. To všechno už vidím. Člověk dbá na to, aby měl hezké oblečení, ale boty jsou škaredé.
Když už si lidé koupí dražší a kvalitnější obuv, tak o ni musí pečovat od prvopočátku. V první řadě ji hned naimpregnovat. Bota je sice naimpregnovaná z výroby, ale než se dostane k zákazníkovi, tak vše vsákne a kůže vysychá. Nepoužívat Indulonu, protože ta obsahuje vodu. V zimních měsících je to nejhorší, co může být. Impregnace jsou sprejové nebo krémové. Na trhu jsou kvalitní výrobky. Při každém ošetření obuvi od nečistot je potřeba obuv znovu naimpregnovat. Když půjdeme ven a víme, že tam prší, tak je lepší obuv preventivně přiimpregnovat. Kůže, která vsákne vodu a prosákne skrz, už se do budoucna nikdy neudrží tak voděodolná. Impregnací si boty prodloužíte úplně na maximum, jak to jde. Není pak třeba kupovat každou sezónu nové boty.
Nadměrná obuv Maxam
prodejna nadměrné obuvi, velké boty i pro sport, pánská a dámská nadměrná obuv, ponožky, nadměrné stélky
Koliště 245/71, Brno - Trnitá, tel.: 542 221 106, 774 719 017, nadměrná obuv na webových stranách
TRAM 1, 2, 4, 8, 9, 10, 12, 13, TROL 31, 33, BUS 67, 76 - zastávka Hlavní nádraží
text a foto Marián K., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 27629
Někdo je malý, jiný velký, lidé jsou vysocí, nízcí, širocí. Ne vždy je člověk standardních rozměrů, kterými se řídí i výrobci obuvi. Proč by měli být lidé s velkou nohou ochuzeni o barevné a módní boty? Co na tom, že jejich noha je někdy i dvojnásobná, než běžná velikost? I lidé s nadměrnou velikostí nohy se chtějí hezky obouvat a také oni běhají, lyžují, bruslí. Podobně přemýšlela i Jiřina Horká, když před léty na Kolišti v Brně zakládala speciální prodejnu s nadměrnou obuví Maxam. brnovinky se odbornice na obuv zeptaly, jaké dnes mají lidé s velkou nohou možnosti.
Nadměrná obuv Maxam
Koliště 245/71, Brno - Trnitá, tel.: 542 221 106, 774 719 017
Nabídka nadrozměrné dámské módní obuvi je velká.
Jak dlouho už prodáváte nadměrnou obuv?
Od roku 2000.
Oslavili jste 10leté výročí?
Měli jsme výročí. Firmu založil někdo jiný a já jsem v tom začala pokračovat. Měli jsme 10. výročí v červnu. Nějak jsme to ale neslavili. Jen rozšířením prodejny, abychom toho mohli zákazníkům nabídnout trošku víc. Výročí jsme oslavili prací. To je pro nás důležitější. Letos jsme výběr nadměrné obuvi rozšířili o třetinu, což byl velký skok. V době krize jsme vyrazili krokem, který udělal asi málokdo, tedy rozšířením prodejny. Zákazníky ale máme. Nemají de facto kam na nákup nadměrné obuvi jít, tak se nám to vyplatilo. Lidé jsou spokojeni a nadšeni. Rozšíření prodejny bylo potřeba, abychom se roztáhli na větší prostor. Krabice na nadměrnou obuv totiž nejsou standardní. Někdy nám krabice připadají jako dětské postýlky. Chceme zachovat výběr jaký je, zimní obuv bude vyžadovat větší prostor.
Jak jste se k prodeji nadměrné obuvi dostala?
Už na základní škole. Přemýšlela jsem, co budu dělat. Chtěla jsem něco tvořit rukama, něco vyvíjet. Zajímala jsem se i o studium zahradnické školy a aranžérství, ale v době totality bylo těžké se na takovou školu dostat. Doma se mě zeptali, jestli bych nechtěla vyrábět boty. Už v šesté třídě mě navnadili a já se toho nějak sama od sebe chytla a šla za tím. Začala jsem školou, kde jsem šila boty, pak jsem pracovala v obchodě s obuví. Chtěla jsem pokračovat dál, takže jsem vystudovala i navrhování obuvi. Dostala jsem se do firmy, kde potřebovali někoho na navrhování obuvi a navrhování kolekcí. Zůstala jsem v oboru. Firma potom otevřela prodejnu a opět jsem se dostala k obchodu. Během praxe jsem zjistila, že je problém se sehnáním nadměrných velikostí. Tak jsem prodejnu specializovala na nadměrnou obuv. V době krize v roce 1997 to bylo nutné. Podařilo se a v roce 2000 vznikla první specializovaná prodejna na Moravě. Dnes jsme druhá největší prodejna v České republice.
Pro pány je zde široký výběr společenské obuvi.
Jak jste prodejnu převzala na sebe?
Nejdříve jsem v té firmě, která prodejnu otevřela, pracovala. Tak, jako mnoho jiných obuvnických nebo výrobních firem v Česku, se i ta naše dostala do potíží. Vedení ukončilo výrobu a následně chtěli pustit i tuto prodejnu. Domluvili jsme se a prodejnu mi přenechali. Byla jsem moc ráda. Prodejna byla jakoby takové moje dítě. Vypěstovala jsem ji od nuly.
Od jaké velikosti můžeme mluvit o nadměrné obuvi?
U dam je to už číslo 42, ale začínáme zjišťovat, že 41, což je sedmička, začíná být také hůř sehnatelná. Takže možná začneme postupovat u dam směrem dolů. Končíme velikostí 46, což je už skoro i nadměrná pánská. Pánská navazuje od 46 do 53 až 54. Nedávno jsem viděla reportáž v televizi, kdy měl jeden velký pán z Valašska problém s obutím. Měl obrovskou nohu - asi tak 53 nebo 54 a jeho švec umřel. Neměl mu kdo vyrobit boty. Když jsem navrhovala boty, jezdila jsem i po kopytářích a vzpomněla jsem si, že kopytář pan Jiří pro něj vyráběl kopyto. Jela jsem za ním, zeptala jsem se, jestli kopyto stále má a zda to mám zařídit. Říkal, že už volali do televize a výrobu extra nadměrných bot zařídili.
Vyrábějí se nadměrné velikosti obuvi i pro děti?
Děti mají veliké nohy už ve 13 letech. Začínají na hranici nadměrných velikostí. Není ale speciální dětská nadměrná obuv. Dnes už vybíráme od výrobců obuv tak, abychom mohli obout co nejvíce lidí. Obouváme od náctiletých ze základních škol až po babičky a dědečky, kteří mají už problém s chůzí. Obujeme i ty, kteří mají problematické nohy, protože celý život nosili malé boty, když na sebe nesehnali pořádné. Udělali si různé deformity. O to víc musí mít teď pohodlnou nebo širokou botu. Vyhovíme i náročným zákazníkům, kteří chtějí být extravagantní.
Dámskou módní obuv seženete až do čísla 46.
Rozlišují se velikosti nadměrné obuvi i do šířky?
Nejen u nadměrných bot jsou různé obvodové šířky. Je to vyčleněné písmeny. Standardně jsou to písmena F, G. Někdy je potřeba jít dolů z F na E, ale i nahoru na H nebo K. To už bývají dia boty a podobně. Proto musíme mít v nabídce obuv vhodnou jak do délky, tak i do šířky. V nadměrných velikostech můžeme nabídnout boty na sport, společenskou obuv, holínky, rybářské boty, pracovní boty a další. Pracovní obuv v nadměrných velikostech byl problém sehnat. Nikdo nám ji nechtěl vyrobit a když, tak za velké peníze. Nadměrná pracovní bota by tak vyšla i na pět tisíc. Nyní máme českého výrobce, který vyrábí pracovní obuv v nadměrných velikostech a dodává ji také do Norska.
Z jakých zemí nadměrnou obuv dovážíte? Pochází i z Česka?
Z české výroby velmi zřídka. Prodáváme nadměrnou obuv výrobců z Německa, Portugalska, teď nově ze Španělska, Itálie. Nadměrná obuv se vyrábí dokonce i v Polsku, protože v Česku mnoho výrobců obuvi končí s výrobou, například Svit Zlín. Poláci začali z českých firem skupovávat stroje a výrobu obuvi sami rozjíždějí. Spousta lidí má boty polské výroby. Polská kvalita se dělí na dvě úrovně. Špatné boty můžeme vidět u trhovců a na vysoké evropské úrovni jsou fabriky, kde mají design, tak kvalitu propracovanou. Taková obuv je k nerozeznání od německých nebo českých výrobců.
Prodáváte obuv i od výrobců z Asie?
Ano, vyrábějí se tam renomované značky jako Adidas i jiné. Většina značkové obuvi je dnes vyráběna v Číně – včetně nadměrných velikostí. Levnější čínské varianty a napodobeniny známých značek obuvi neprodáváme.
Pánové vyjdou obuti i s nohou číslo 53.
Leckdo by si mohl myslet, že jsou ceny obuvi ve vaší prodejně vysoké, ale je to jistě kvůli mnohem většímu množství použitého materiálu.
Cena vysoká není. Řekla bych, že jsme docela znevýhodněni tím, že prodáváme jen velká čísla. Výrobci mají ceny rozděleny po nějaké číslo jako standard. Mají jednu cenu a od nadměrného čísla, které odebíráme na prodejnu, už máme ceny rámcově o 150 až 200 korun v nákupu dražší. V prodejních cenách se to potom také projeví. Výrobky od naších dodavatelů máme stejně drahé jako jinde běžné velikosti. Snažíme se držet menší obchodní marži. Jinde mají nižší nákupní cenu a mají to stejně drahé jako my. Někteří zákazníci řešili, že stejné boty mají někde levnější, ale to bylo v běžných velikostech. Tak jsme zvolili variantu nižší marže a osvědčilo se nám to. Máme klid mezi zákazníky. Ti jsou spokojeni, přijdou znovu a raději si koupí rovnou dvoje boty.
Používají se na výrobu nadměrné obuvi nějaké speciální materiály, aby vydržela vyšší zátěž?
Technologie výroby obuvi je přísná a když se používají kvalitní materiály, není třeba je nějak posilovat. Lidé si myslí, že když má někdo velikost 12 nebo 13, musí mnohem více vážit. V polovině případů to tak je. Klademe důraz na nadměrnou dámskou obuv, kde se řeší podpatky. U které se vyrábí vyšší zdvih, používá se delší materiál pro klenbovou výztuhu. Na to se musí brát ohled. Vše je technologicky dané v normách. Pokud se výrobky vyrábějí ve standardní kvalitě, není třeba klást vyšší důraz na materiál.
Velká obuv je balena do velkých krabic.
Pozorujete během doby, kdy se obuví zabýváte, populační růst lidí?
Bohužel ano a bohudík pro nás. Je čím dál víc mladých, kteří mají velkou nohu. Víc to cítíme u chlapců. Dívky si koupí pánské tenisky, ale chlapci už nemají čím standardní velikost nahradit. Dívky se u nás objeví, kdy jdou do tanečních. Tam už si chlapecké tenisky vzít nemohou. Přibývá nejen mladých, ale i starších také. Starším lidem, kteří byli na hranici standardu, časem a vahou padá klenba. Noha se natahuje a někdy je větší o číslo i dvě. Zákazníků nám přibývá.
Co říkáte jako návrhářka obuvi na současné modely? Líbí se vám?
Vesměs se móda točí dokola. Teď jsou hitem klíny a zrnité a přírodní barvy. Starší lidé už takové trendy zažili. Není moc co vymýšlet. Jednou jsou v módě kulaté špice, pak špičaté. Někdy vysoké zdvihy, potom zase nízké. Vždy se změní jen design do moderna.
Zajímavé motivy velkých bot lze sehnat v Maxamu.
Jaké modely dnes vládnou trhu?
Ony se vždy drží dva trendy. Jeden odchází a byl úspěšný a jeden přichází. Teď jsou to klasické dámské baleríny s kulatou špicí. U pánských je to klasika, pořád stejné. Tam se spíš mění jen svršky v nějakých barevných trendech. Teď se prodávají spíše kulaté špice. Ta totiž nestlačuje prsty a proto se zdravě obouváte. Jakákoliv špičatá bota deformuje prsty k sobě. Není vhodné je nosit často.
Chtějí nosit dámy s nadměrnými velikostmi také špičatou obuv, která nohu více prodlužuje?
Ano, nosí ji. Snažíme se jim vybírat takové modely, které jsou řešené tak, že opticky nohu zkracují. Máme zákaznice, které se špičatých bot bojí a zákaznice, jimž je to úplně jedno a chtějí špičaté boty mít. Špičatá lodička je elegantní. Je to jako s podpatky. Některé dámy jsou už dost vysoké a nechtějí podpatek. Hledají obuv skoro rovnou, protože mají například malého manžela. Dále máme zákaznice, které chtějí sedm až deset centimetrů vysoké podpatky. Chtějí být dámy. Záleží na vkusu.
Dámy nejsou ochuzeny ani o velké holínky.
Máte v nabídce i sportovní obuv? Seženou nadměrné velikosti i běžci na lyžích nebo bruslaři?
Snažíme se obsáhnout co nejvíce sportů. Obrací se na nás všichni, kteří mají velkou nohu. Lidé dnes dělají spoustu aktivit. Ve sportovní obuvi nabídku stále rozšiřujeme. Běžecké boty máme v nabídce i ve velkých velikostech. Brzy bychom sportovní obuv měli mít až do velikosti 19 díky Adidasu, který ji už vyrábí. Běžecké lyžování obsáhneme ve spolupráci s firmou Botas. Jsou v nabídce i s vázáním. Ve sjezdovém lyžování máme zatím mezírky. Zatím jsme přes českého distributora neměli štěstí. Uspokojili jsme pouze pár případů, ale hledáme dál. Nově máme v nabídce nadměrné in-line brusle. Sportovní i jinou nadměrnou obuv musíme objednávat skoro rok dopředu. Když zákazník něco potřebuje, jsme schopni mu to sehnat až na další sezónu.
Jsou už dnes běžné u nadměrných velikostí i speciální materiály jako Gore-Tex?
Ano. Největší design na botě dělá podešev a tam je ten počáteční problém. Výroba podešve vše určuje, včetně velikosti obuvi. Když výrobci kvalitní podešev nevyrobí, nejsou schopni udělat pořádný svršek. Výrobci se na speciální materiály zaměřili a přidali do nabídek Gore-Texové boty pro treking. Dnes už je s těmito materiály dostupná i obuv vycházková.
Bílá, černá, šedá, hnědá - velká obuv mnoha barev.
Mají větší boty také delší tkaničky?
Ano, samozřejmě, protože bota je větší a už jen rozvod mezi kroužky na šířku je větší.
Jezdíte sjednávat nové dodavatele nadměrné obuvi na veletrhy do zahraničí?
Jezdíme do Německa a do Polska. Máme tam firmy, které nám vyrobí to, co velké fabriky ne. Jinak tady v Česku jezdíme pravidelně na Kabo. Už jsme tak známí mezi dodavateli, že nám dávají tipy na nové modely sami.
Prodáváte pro nadměrnou obuv i nějaké doplňky jako třeba delší kartáč?
To není potřeba. Co bych zmínila, jsou stélky do obuvi. Je potřeba je občas vyměnit. Ty máme v nabídce i ve velkých velikostech. Je jich široká škála. Další důležitou věcí jsou nadměrné ponožky. Dnes už je jich také široká nabídka. Zákazníci seženou sportovní, klasické, se stříbrem i bio ponožky. Když je výrobce standardně nemá, vyrobí nám je na zakázku.
V Maxamu snad obují i tygra.
Co když někdo přijde ještě s větší nohou, než jaké máte velikosti v nabídce?
Řešíme to alternativně. Ještě jsem se nesetkala s člověkem, kterého bych neobula. Vždy, když nastal problém a neměli jsme takovou velikost zrovna na prodejně, věděli jsme, kdo by takové boty dokázal vyrobit. Ale standardní cestou, ne zakázkově, aby nebyly takové boty moc drahé. Ve sportech není žádný problém, tam by to snad ani kvůli použití speciálních materiálů zakázkou řešit nešlo.
Koho s nejdelší nohou běžně obouváte?
Máme jednoho zákazníka, kterému je 19 let. Když k nám přišel prvně, měl velikost 13. Je to mladý hoch a dnes má velikost 17, tedy 52. Ale už jsme obouvali i zákazníka s 53 ze Slovenska. Jezdí k nám zákazníci ze Slovenska, Rakouska a z celé České republiky. Ze Slovenska jezdí často, protože je to kousek a není tam žádná speciálka s nadměrnou obuví. Obuv posíláme i poštou, ale nefungujeme jako klasický e-shop. Po telefonické konzultaci nebo e-mailem od zákazníka získáme co nejvíce informací o jeho noze a pomůžeme mu vybrat nejvhodnější model. Jsme schopni obuv poslat na dobírku. Našimi zákazníky jsou i lidé, kteří to do Brna mají i více než 300 kilometrů. Posílali jsme obuv i do Košic.
K velké obuvi patří delší tkaničky a další doplňky.
Vzpomínáte si na nějakou veselou příhodu s vašimi zákazníky?
Veselých příhod je spousta. Nedávno k nám přijela paní zákaznice, která se dozvěděla úplně náhodou o naší prodejně. Byla odněkud z Čech. Já jsem na ni bohužel neměla moc času, protože jsem musela odběhnout na schůzku. Nicméně jsem s ní strávila 20 minut času. Podívala se po prodejně a měla znatelné štěstí v očích, že se vůbec obuje do dámských bot a navíc do tak hezkých a barevných. Paní mi skočila kolem krku a začala plakat. Děkovala za to, že vůbec něco takového děláme. Někdy zákazníci přijdou s malou nohou a ptají se jestli nemáme tak pěkné boty v malé velikosti. To potěší, to jsem si vždycky přála. Každý zákazník, který k nám přijede, je šťastný a říká: „Hlavně vydržte!“. Jednou přišel pán, který se hledal a nevěděl, jestli je pán nebo žena. Nebojí se na nás obrátit s tím, že chce boty s podpatkem. Někteří lidé si neumí boty sami vybrat. Vidíme, že jim nesedí a upozorníme je, že to není dobrá volba. Je třeba, aby byl zákazník spokojený a ne, aby si boty koupil a pak je nenosil a zanevřel na nás.
Co byste poradila našim čtenářům a zákazníkům na závěr?
Je potřeba dbát na výběr obuvi. Každý má své zásady, že se mu něco líbí a něco ne. Někdy mu bota nesedne. Je potřeba se pořádně podívat, jaké jsou druhy obuvi a nechat si poradit, doporučit vhodnou obuv a nemít takové ty svoje zásady.
Nadměrná obuv Maxam sídli na Kolišti u Křenové.
Zákazníci by měli vybírat kvalitní boty. Zvlášť, když má někdo problémy s deformitou a otoky. Je potřeba dbát nejen na svůj zevnějšek, ale i na boty. Ty nás nosí celý život. Dnes je na trhu tolik kvalitní obuvi, že je zbytečné trpět. To je takový základní kámen úrazu české populace. Kamkoliv se podívám, tam zjistím, že má někdo malou botu, někdo moc širokou nebo špatně sešláplou. To všechno už vidím. Člověk dbá na to, aby měl hezké oblečení, ale boty jsou škaredé.
Když už si lidé koupí dražší a kvalitnější obuv, tak o ni musí pečovat od prvopočátku. V první řadě ji hned naimpregnovat. Bota je sice naimpregnovaná z výroby, ale než se dostane k zákazníkovi, tak vše vsákne a kůže vysychá. Nepoužívat Indulonu, protože ta obsahuje vodu. V zimních měsících je to nejhorší, co může být. Impregnace jsou sprejové nebo krémové. Na trhu jsou kvalitní výrobky. Při každém ošetření obuvi od nečistot je potřeba obuv znovu naimpregnovat. Když půjdeme ven a víme, že tam prší, tak je lepší obuv preventivně přiimpregnovat. Kůže, která vsákne vodu a prosákne skrz, už se do budoucna nikdy neudrží tak voděodolná. Impregnací si boty prodloužíte úplně na maximum, jak to jde. Není pak třeba kupovat každou sezónu nové boty.
Nadměrná obuv Maxam
prodejna nadměrné obuvi, velké boty i pro sport, pánská a dámská nadměrná obuv, ponožky, nadměrné stélky
Koliště 245/71, Brno - Trnitá, tel.: 542 221 106, 774 719 017, nadměrná obuv na webových stranách
TRAM 1, 2, 4, 8, 9, 10, 12, 13, TROL 31, 33, BUS 67, 76 - zastávka Hlavní nádraží
text a foto Marián K., brnovinky