V minulosti chodili od domu k domu, lezli od komína ke komínu a žádný nezůstal nevyčištěn. „Vidíte-li kominíka, chytněte se za knoflík, přinese vám štěstí.“, praví staré známé pořekadlo. Proč si to lidé myslí a jak se dnes moderní komíny čistí? Používají kominíci štětku? Odpovědi na tyto a další otázky BrNovinkám zodpověděl pan Zdeněk Říha ze Štefánikovy ulice v Brně–Králově Poli.
Kominictví Zdeněk Říha
Štefánikova 119/50, Brno - Ponava, tel.: 603 853 060, 603 523 309
Jak dlouho už kominičíte?
V kominickém oboru podnikám od 90. roku, tedy 20 let.
Jste vyučený kominík?
Ano, jsem.
Proč jste si vybral zrovna tento obor a stal se kominíkem?
Už dříve bylo kominictví svobodným povoláním s patřičnou zodpovědností z dobře provedeného díla. Současně je tato práce mým koníčkem.
Používají se dnes stále stejné pracovní nástroje – komínové štětky nebo jsou už modernější metody?
Komínové štětky nosíme pořád. Máme i komínové kamery - kvůli zjištění závad a stavu komínu. Čistící nářadí je pořád stejné – štětka a koule se závažím.
Setkáváte se s často s komíny, skrze které vedou střešní trámy? Jak lze takový komín rekonstruovat, aby nehrozilo vyhoření celého domu?
Ano, většinou ve starých domech. Pro jejich zjištění je nutná kontrola komínovou kamerou, která je schopna odhalit nejen zazděné trámy v komíně, ale i elektroinstalace, špatně zazděné staré sopouchy i praskliny. Zjistí se, jaký je vůbec vnitřní stav komínového průduchu. Řešením je zmodernizování komínu. Otevře se komín, kde je trám a konstrukce se zajistí tak, aby nedocházelo ke kontaktu spalin s trámem a následně nemohlo dojít k zahoření. Vše se dá upravit.
Jak často čistíte komíny? Chodíte stále od domu k domu?
Komíny dnes čistíme, když nám někdo zavolá. Dnes už kominíci fungují na základě objednávky a pak se práce provede. Dříve to bylo povinné, každý jsme měli svůj rajón, který jsme si museli pravidelně obcházet a komíny všem čistit. Dnes je to sice také povinné, ale jen pro majitele domu, který by si měl čistění komínů zajistit. Uvádí to zatím platná vyhláška č. 111/81 Sb.
Dnes se převážně staví moderní vyvložkované komíny na plynové kotle. Čistí se stejně, jako ty staré?
U plynových komínů či vložek se pravidelně dělá prohlídka, ale když má plynový kotel špatné spalování vzniknou saze pořádné. Řada komínů je vyvložkována hliníkovými vložkami. Při výměně spotřebiče je dnes dle normy ČSN 734201:2008 povinné použít materiál podle ČSN EN 1443 - například nerezový materiál třídy oceli 1.4404, dříve označený 17 348, určitě ne ale potravinářskou nerez. Hliniková vložka se může za pár let rozpadnout.
Jaké se tedy dnes používají do komínů vložky, když ty hliníkové moc nevydrží?
Nerezové, z plastů a keramické.
Vložka do komína z plastu? Jde o nějaký speciální materiál?
Ano, ale používají se jen u kondenzačních kotlů, kde není teplota tak vysoká - dosahuje 50–60 °C. Jedná se o plast, který odolá teplotám od -5°C do 120°C a je odolný vůči UV záření. Převážně se používají nerezové a keramické vložky. Pouze turbo kotle mají stále ještě platnou výjimku, že smí být použit tažený, ale ne falcovaný hliník. Pokud strčíme kameru do komína, tak bývá klasická hliníková vložka napojená na turbo kotel zoxidovaná.
U turbo kotlů už není povolen vývod komínku skrz zeď?
Není. Podle novelizace v roce 2008 už vše musí jít nad střechu a do komína. Turbo kotle jsou výborná věc, ale instalovaly se nehorázným způsobem, kdy je topenářské firmy dávaly všude, kde je to napadlo – i hned vedle dveří, oken a při větrání v zimě pak šly všechny zplodiny do bytu. Pokud dýcháte plynové zplodiny, nabourávají vám motoriku. To znamená, že všechno víte, umíte, ale nezvednete ani ruku. Bývá z toho otřesná otrava. Ještě dnes se hromada lidí tráví, protože jim zplodiny unikají do bytu, dýchají je a ani o tom neví. Znamením, že plynové zplodiny unikají je, že se začnou potit okna. A to se nesmí zapomínat, že spaliny jsou karcinogenní.
Jak fungují turbo kotle, když je výfuk napojen do komína? Kudy mají přivedeno sání?
Sání musí být oddělené, protože prostředkem malého komínku turbo kotle foukají ven a vnějškem komínku sají zplodiny zpět. V případě napojení turbo kotle do komína některé topenářské firmy dávají do starých zděných komínů trubku a sání berou kolem ze starého komína, výfuk je napojen do vložky, což je neštěstí. Nový kotel pro svoje hoření saje veškerý nepořádek, který v komíně je. To pak odnáší trysky a snižuje se životnost kotle.
Dá se to řešit jinak?
Ano, rozděleným sáním. Sání může být buď v místnosti, pokud má dostatečnou kubaturu nebo se udělá přívod vzduchu zvenku skrze zeď. Když je otevřený světlík, může to být i z něj. Ale jen sání, ne výfuk. Některé firmy napojují do světlíku sání, ale i výfuk a obyvatelé to pak vše dýchají. Popřípadě, lze použít i systému LAS (proti proudu). Znamená to, že se jedná o koaxiální potrubí, kdy vnitřní odvádí spaliny a v meziprostoru je přisáván vzduch pro spalování.
Zajišťujete i revize?
Ano, děláme kolaudace, revize a posudky na komíny.
Čistíte i komínky lokálních plynových topidel známých jako wafky?
Povětšinou si je topenáři hlídají sami, protože jsou jen zhruba půlmetrové. Navíc se dnes nové spotřebiče musí řídit normou ČSN 734201:2008.
Máte celou partu kominíků, pracujete každý zvlášť nebo všichni najednou?
Záleží, o jakou jde práci. Například vymetání komínů dělá jeden, u kamery jsou dva, aby jeden jistil druhého. Vložkování nebo montáž komínů podle náročnosti dělají 3 i 4 kominíci.
Jak se dostáváte nahoru ke komínům? Není s tím někdy problém?
Když jsou po lávkách - to bývá ale neštěstí, protože bývají ve špatném stavu. Při rekonstrukci podkroví se to musí zajistit tak, aby komíny pro spodní byty zůstaly funkční a zároveň, aby lidé mohli podkroví obývat. Ke komínům je třeba vybudovat náhradní výlezy a to bývají právě ty lávky. Musí být přístupny z veřejných prostor, nesmí to být přímo z bytů, protože může nastat problém, kdy člověk z podkroví někam na dlouho odjede a nemůžeme se ke komínu dostat.
Když vás na ulici někdo potká, chytá se za knoflík?
Občas ještě ano, ale spíš jen ti starší.
Nosíte pořád černé uniformy?
Ano, to patří ke kominickému řemeslu.
Tovární komíny také čistíte?
Dělávali jsme je.
Lezli jsme po stupačkách vnitřkem komína a vymetali je smetáčkem. Dnes už je vše plynofikované, tak už je čistíme málo.
Co patří do povinné výbavy kominíka?
Štětka, kartáč, koule, komínový klíč, smetáček.
Komínový klíč? Nač se používá?
Je to hvězdicovitý klíč, který má pět různých průměrů na otevírání dvířek. Všechna dvířka totiž nejsou stejná.
Zabýváte se i návrhy rekuperace, kdy vzduch v domě obíhá dokola?
Tím se nezabýváme.
Jsou nějaké moderní metody vytápění využívající klasický komínový odvod?
Hlavně kondenzační kotle na plynná paliva, ale také dnes moderní spotřebiče na biomasu a bioplyn - například z čistíren odpadních vod. Dnes se také používají spotřebiče jako krby a kamna s vnějším přisáváním spalovacího vzduchu a odvodem spalin - například systém LAS. Je to řešení pro výstavbu nízkoenergetických domů.
Z čeho stavíte nové komíny?
Používáme převážně materiál od firmy Schiedel. Dávají nám certifikáty a pořádají školení na nové materiály a bezpečnost práce. Bereme od nich 80 % věcí a vrací nám to různými školeními. Dávají nám za to vědomosti.
Chodí za vámi po čistění komínů nějaké kontroly?
Vím, že hasiči provádějí kontroly, ale většinou to dělají u firem. K fyzickým osobám moc nechodí, jen při nějakém neštěstí. V takovém případě si pak k sobě vezmou kominíka a hledají se příčiny požáru. Ale to už je pozdě, když se zjistí, že majitel či uživatel si tuto kontrolu nezajistil a je s tím spojen další regresivní dopad.
Už vás při vaší práci něco překvapilo?
Je toho moc na překvapení. Například, když nějaká firma postaví krb a napojí ho na flexi vložku. To je neštěstí, to se nesmí. Plynové spotřebiče bývají také někdy zapojeny špatně.
Existuje nějaký kominický cech?
Cech držíme tady. Švagr dělá předsedu. Je to pro celou jižní Moravu, ale zahrnujeme i severní Moravu, Zlínsko a Liberecko. 2–3krát za rok děláme ve Šlapanicích schůzi, sdělujeme si poznatky a co je nového.
Jezdíte na nějaké veletrhy nebo výstavy? Jsou nějaké i pro kominíky?
Každý individuálně, spíš, co se týče stavby nových komínů. Chodíme na stavební veletrh v Brně, který je nejvýznamnější v České republice. Popřípadě navštěvujeme i místní regionální výstavy. Pak také autosalon a motosalon, ale to je spíš naším koníčkem.
Vraťme se k čištění komínů, za jak dlouho je hotové?
Jednou byl komín zasypaný a zacpaný. Musel se udělat pomocný otvor a kominíci tam byli 5-6 hodin. Jindy to jde rychle, je to různé.
Jak se služba účtuje?
Hodinově nebo dohodou. Když je více komínů, tak je to levnější. Strávíme tam čas, projedeme benzín, bohužel už ceny nemohou být takové, jako dříve.
Čistili jste komíny u nějakých netradičních staveb?
Zámky jsou hodně netradiční. Čistíme například komíny na židlochovickém zámku. V jednom měšťanském domě bylo kulaté schodiště a komíny jej opisovaly schodiště, až v půdním prostoru šel komín rovně. Někdy je v patě komín o 2–3 metry jinde a bývá jej problém vůbec najít. Na Veveří jsme čistili stromkový komín. To jsou komíny, které se rozšiřují třeba do skupiny až pěti komínů a končí jedněmi dvířky. Na střeše je pět komínů a ve sklepě jsou jen jedna dvířka na spad - saze a popel.
/S kominíky jsme se domluvili na výjezdu do terénu. Navštívili jsme školku v Nebovidech. Některé děti viděly kominíky poprvé a tak neodolaly a sáhly si pro své štěstí. Následoval průzkum komína komínovou kamerou v místní hospodě./
Kolik bývá v komíně sazí?
Někdy čistíme domy po dvaceti až třiceti letech a vymeteme až dvě popelnice sazí. Dnes je to převážně o tom, že v komíně vzniká kondenzováním spalin CO2 - oxid uhličitý a H2O - voda, která se dostane všude do stavební konstrukce. Týká se to plynných paliv, ale i pevných. Pokud dřevo není vysušené pod 20 % vlhkosti, to je nejméně tři roky kryté před deštěm, ale na proudícím vzduchu, má nižší výhřevnost a negativní působení na spalinovou cestu.
Přináší vám saze štěstí? Jak tato domněnka vůbec vznikla?
Je to taková tradice. Když kominík vyčistil komín, lidé si mohli zatopit, měli teplo, mohli vařit a to bylo to štěstí. Kominík byl symbol tepla.
Proč nosí kominíci bílou čapku?
Je to tradice. Patří to k úboru.
Máte v Brně silnou konkurenci?
Na Brno je asi 25-30 kominíků. Povětšinou se známe a vídáme se na schůzích.
Jsou ještě dnes zájemci o obor? Máte nějaké učně?
Je to spíše o předávání tradice z otce na syna. Záleží na každém kominíkovi, jak se k tomu postaví. Já učím syna a ještě jednoho mladého kominíka. Kluci jsou velice šikovní a baví je to.
Máte na závěr nějaké doporučení pro naše čtenáře?
Aby si alespoň jednou za rok nechali komín vyčistit, jedná se o jejich zdraví, život a bezpečí. A současně i pro pojistnou událost jistota, že se starám o svůj majetek. Přesněji to upravuje zatím platná vyhláška č. 111/81 Sb., kterou čeká v nejbližší době novelizace.
Kominictví Zdeněk Říha
čištění, sanace, vložkování, stavba, revize a kolaudace komínů, revize komínovou kamerou, prodej a montáž kamen a krbů
Štefánikova 119/50, Brno - Ponava, tel.: 603 853 060, 603 523 309, www.rihakominictvi.ic.cz
TRAM 1, 6 - zastávka Šumavská, BUS 67 - zastávka Štefánikova
text a foto brnovinky, archiv kominické party Zdeňka Říhy (foto bez vodoznaku)
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 7940
V minulosti chodili od domu k domu, lezli od komína ke komínu a žádný nezůstal nevyčištěn. „Vidíte-li kominíka, chytněte se za knoflík, přinese vám štěstí.“, praví staré známé pořekadlo. Proč si to lidé myslí a jak se dnes moderní komíny čistí? Používají kominíci štětku? Odpovědi na tyto a další otázky BrNovinkám zodpověděl pan Zdeněk Říha ze Štefánikovy ulice v Brně–Králově Poli.
Kominictví Zdeněk Říha
Štefánikova 119/50, Brno - Ponava, tel.: 603 853 060, 603 523 309
Jak dlouho už kominičíte?
V kominickém oboru podnikám od 90. roku, tedy 20 let.
Jste vyučený kominík?
Ano, jsem.
Proč jste si vybral zrovna tento obor a stal se kominíkem?
Už dříve bylo kominictví svobodným povoláním s patřičnou zodpovědností z dobře provedeného díla. Současně je tato práce mým koníčkem.
Používají se dnes stále stejné pracovní nástroje – komínové štětky nebo jsou už modernější metody?
Komínové štětky nosíme pořád. Máme i komínové kamery - kvůli zjištění závad a stavu komínu. Čistící nářadí je pořád stejné – štětka a koule se závažím.
Setkáváte se s často s komíny, skrze které vedou střešní trámy? Jak lze takový komín rekonstruovat, aby nehrozilo vyhoření celého domu?
Ano, většinou ve starých domech. Pro jejich zjištění je nutná kontrola komínovou kamerou, která je schopna odhalit nejen zazděné trámy v komíně, ale i elektroinstalace, špatně zazděné staré sopouchy i praskliny. Zjistí se, jaký je vůbec vnitřní stav komínového průduchu. Řešením je zmodernizování komínu. Otevře se komín, kde je trám a konstrukce se zajistí tak, aby nedocházelo ke kontaktu spalin s trámem a následně nemohlo dojít k zahoření. Vše se dá upravit.
Jak často čistíte komíny? Chodíte stále od domu k domu?
Komíny dnes čistíme, když nám někdo zavolá. Dnes už kominíci fungují na základě objednávky a pak se práce provede. Dříve to bylo povinné, každý jsme měli svůj rajón, který jsme si museli pravidelně obcházet a komíny všem čistit. Dnes je to sice také povinné, ale jen pro majitele domu, který by si měl čistění komínů zajistit. Uvádí to zatím platná vyhláška č. 111/81 Sb.
Dnes se převážně staví moderní vyvložkované komíny na plynové kotle. Čistí se stejně, jako ty staré?
U plynových komínů či vložek se pravidelně dělá prohlídka, ale když má plynový kotel špatné spalování vzniknou saze pořádné. Řada komínů je vyvložkována hliníkovými vložkami. Při výměně spotřebiče je dnes dle normy ČSN 734201:2008 povinné použít materiál podle ČSN EN 1443 - například nerezový materiál třídy oceli 1.4404, dříve označený 17 348, určitě ne ale potravinářskou nerez. Hliniková vložka se může za pár let rozpadnout.
Jaké se tedy dnes používají do komínů vložky, když ty hliníkové moc nevydrží?
Nerezové, z plastů a keramické.
Vložka do komína z plastu? Jde o nějaký speciální materiál?
Ano, ale používají se jen u kondenzačních kotlů, kde není teplota tak vysoká - dosahuje 50–60 °C. Jedná se o plast, který odolá teplotám od -5°C do 120°C a je odolný vůči UV záření. Převážně se používají nerezové a keramické vložky. Pouze turbo kotle mají stále ještě platnou výjimku, že smí být použit tažený, ale ne falcovaný hliník. Pokud strčíme kameru do komína, tak bývá klasická hliníková vložka napojená na turbo kotel zoxidovaná.
U turbo kotlů už není povolen vývod komínku skrz zeď?
Není. Podle novelizace v roce 2008 už vše musí jít nad střechu a do komína. Turbo kotle jsou výborná věc, ale instalovaly se nehorázným způsobem, kdy je topenářské firmy dávaly všude, kde je to napadlo – i hned vedle dveří, oken a při větrání v zimě pak šly všechny zplodiny do bytu. Pokud dýcháte plynové zplodiny, nabourávají vám motoriku. To znamená, že všechno víte, umíte, ale nezvednete ani ruku. Bývá z toho otřesná otrava. Ještě dnes se hromada lidí tráví, protože jim zplodiny unikají do bytu, dýchají je a ani o tom neví. Znamením, že plynové zplodiny unikají je, že se začnou potit okna. A to se nesmí zapomínat, že spaliny jsou karcinogenní.
Jak fungují turbo kotle, když je výfuk napojen do komína? Kudy mají přivedeno sání?
Sání musí být oddělené, protože prostředkem malého komínku turbo kotle foukají ven a vnějškem komínku sají zplodiny zpět. V případě napojení turbo kotle do komína některé topenářské firmy dávají do starých zděných komínů trubku a sání berou kolem ze starého komína, výfuk je napojen do vložky, což je neštěstí. Nový kotel pro svoje hoření saje veškerý nepořádek, který v komíně je. To pak odnáší trysky a snižuje se životnost kotle.
Dá se to řešit jinak?
Ano, rozděleným sáním. Sání může být buď v místnosti, pokud má dostatečnou kubaturu nebo se udělá přívod vzduchu zvenku skrze zeď. Když je otevřený světlík, může to být i z něj. Ale jen sání, ne výfuk. Některé firmy napojují do světlíku sání, ale i výfuk a obyvatelé to pak vše dýchají. Popřípadě, lze použít i systému LAS (proti proudu). Znamená to, že se jedná o koaxiální potrubí, kdy vnitřní odvádí spaliny a v meziprostoru je přisáván vzduch pro spalování.
Zajišťujete i revize?
Ano, děláme kolaudace, revize a posudky na komíny.
Čistíte i komínky lokálních plynových topidel známých jako wafky?
Povětšinou si je topenáři hlídají sami, protože jsou jen zhruba půlmetrové. Navíc se dnes nové spotřebiče musí řídit normou ČSN 734201:2008.
Máte celou partu kominíků, pracujete každý zvlášť nebo všichni najednou?
Záleží, o jakou jde práci. Například vymetání komínů dělá jeden, u kamery jsou dva, aby jeden jistil druhého. Vložkování nebo montáž komínů podle náročnosti dělají 3 i 4 kominíci.
Jak se dostáváte nahoru ke komínům? Není s tím někdy problém?
Když jsou po lávkách - to bývá ale neštěstí, protože bývají ve špatném stavu. Při rekonstrukci podkroví se to musí zajistit tak, aby komíny pro spodní byty zůstaly funkční a zároveň, aby lidé mohli podkroví obývat. Ke komínům je třeba vybudovat náhradní výlezy a to bývají právě ty lávky. Musí být přístupny z veřejných prostor, nesmí to být přímo z bytů, protože může nastat problém, kdy člověk z podkroví někam na dlouho odjede a nemůžeme se ke komínu dostat.
Když vás na ulici někdo potká, chytá se za knoflík?
Občas ještě ano, ale spíš jen ti starší.
Nosíte pořád černé uniformy?
Ano, to patří ke kominickému řemeslu.
Tovární komíny také čistíte?
Dělávali jsme je.
Lezli jsme po stupačkách vnitřkem komína a vymetali je smetáčkem. Dnes už je vše plynofikované, tak už je čistíme málo.
Co patří do povinné výbavy kominíka?
Štětka, kartáč, koule, komínový klíč, smetáček.
Komínový klíč? Nač se používá?
Je to hvězdicovitý klíč, který má pět různých průměrů na otevírání dvířek. Všechna dvířka totiž nejsou stejná.
Zabýváte se i návrhy rekuperace, kdy vzduch v domě obíhá dokola?
Tím se nezabýváme.
Jsou nějaké moderní metody vytápění využívající klasický komínový odvod?
Hlavně kondenzační kotle na plynná paliva, ale také dnes moderní spotřebiče na biomasu a bioplyn - například z čistíren odpadních vod. Dnes se také používají spotřebiče jako krby a kamna s vnějším přisáváním spalovacího vzduchu a odvodem spalin - například systém LAS. Je to řešení pro výstavbu nízkoenergetických domů.
Z čeho stavíte nové komíny?
Používáme převážně materiál od firmy Schiedel. Dávají nám certifikáty a pořádají školení na nové materiály a bezpečnost práce. Bereme od nich 80 % věcí a vrací nám to různými školeními. Dávají nám za to vědomosti.
Chodí za vámi po čistění komínů nějaké kontroly?
Vím, že hasiči provádějí kontroly, ale většinou to dělají u firem. K fyzickým osobám moc nechodí, jen při nějakém neštěstí. V takovém případě si pak k sobě vezmou kominíka a hledají se příčiny požáru. Ale to už je pozdě, když se zjistí, že majitel či uživatel si tuto kontrolu nezajistil a je s tím spojen další regresivní dopad.
Už vás při vaší práci něco překvapilo?
Je toho moc na překvapení. Například, když nějaká firma postaví krb a napojí ho na flexi vložku. To je neštěstí, to se nesmí. Plynové spotřebiče bývají také někdy zapojeny špatně.
Existuje nějaký kominický cech?
Cech držíme tady. Švagr dělá předsedu. Je to pro celou jižní Moravu, ale zahrnujeme i severní Moravu, Zlínsko a Liberecko. 2–3krát za rok děláme ve Šlapanicích schůzi, sdělujeme si poznatky a co je nového.
Jezdíte na nějaké veletrhy nebo výstavy? Jsou nějaké i pro kominíky?
Každý individuálně, spíš, co se týče stavby nových komínů. Chodíme na stavební veletrh v Brně, který je nejvýznamnější v České republice. Popřípadě navštěvujeme i místní regionální výstavy. Pak také autosalon a motosalon, ale to je spíš naším koníčkem.
Vraťme se k čištění komínů, za jak dlouho je hotové?
Jednou byl komín zasypaný a zacpaný. Musel se udělat pomocný otvor a kominíci tam byli 5-6 hodin. Jindy to jde rychle, je to různé.
Jak se služba účtuje?
Hodinově nebo dohodou. Když je více komínů, tak je to levnější. Strávíme tam čas, projedeme benzín, bohužel už ceny nemohou být takové, jako dříve.
Čistili jste komíny u nějakých netradičních staveb?
Zámky jsou hodně netradiční. Čistíme například komíny na židlochovickém zámku. V jednom měšťanském domě bylo kulaté schodiště a komíny jej opisovaly schodiště, až v půdním prostoru šel komín rovně. Někdy je v patě komín o 2–3 metry jinde a bývá jej problém vůbec najít. Na Veveří jsme čistili stromkový komín. To jsou komíny, které se rozšiřují třeba do skupiny až pěti komínů a končí jedněmi dvířky. Na střeše je pět komínů a ve sklepě jsou jen jedna dvířka na spad - saze a popel.
/S kominíky jsme se domluvili na výjezdu do terénu. Navštívili jsme školku v Nebovidech. Některé děti viděly kominíky poprvé a tak neodolaly a sáhly si pro své štěstí. Následoval průzkum komína komínovou kamerou v místní hospodě./
Kolik bývá v komíně sazí?
Někdy čistíme domy po dvaceti až třiceti letech a vymeteme až dvě popelnice sazí. Dnes je to převážně o tom, že v komíně vzniká kondenzováním spalin CO2 - oxid uhličitý a H2O - voda, která se dostane všude do stavební konstrukce. Týká se to plynných paliv, ale i pevných. Pokud dřevo není vysušené pod 20 % vlhkosti, to je nejméně tři roky kryté před deštěm, ale na proudícím vzduchu, má nižší výhřevnost a negativní působení na spalinovou cestu.
Přináší vám saze štěstí? Jak tato domněnka vůbec vznikla?
Je to taková tradice. Když kominík vyčistil komín, lidé si mohli zatopit, měli teplo, mohli vařit a to bylo to štěstí. Kominík byl symbol tepla.
Proč nosí kominíci bílou čapku?
Je to tradice. Patří to k úboru.
Máte v Brně silnou konkurenci?
Na Brno je asi 25-30 kominíků. Povětšinou se známe a vídáme se na schůzích.
Jsou ještě dnes zájemci o obor? Máte nějaké učně?
Je to spíše o předávání tradice z otce na syna. Záleží na každém kominíkovi, jak se k tomu postaví. Já učím syna a ještě jednoho mladého kominíka. Kluci jsou velice šikovní a baví je to.
Máte na závěr nějaké doporučení pro naše čtenáře?
Aby si alespoň jednou za rok nechali komín vyčistit, jedná se o jejich zdraví, život a bezpečí. A současně i pro pojistnou událost jistota, že se starám o svůj majetek. Přesněji to upravuje zatím platná vyhláška č. 111/81 Sb., kterou čeká v nejbližší době novelizace.
Kominictví Zdeněk Říha
čištění, sanace, vložkování, stavba, revize a kolaudace komínů, revize komínovou kamerou, prodej a montáž kamen a krbů
Štefánikova 119/50, Brno - Ponava, tel.: 603 853 060, 603 523 309, www.rihakominictvi.ic.cz
TRAM 1, 6 - zastávka Šumavská, BUS 67 - zastávka Štefánikova
text a foto brnovinky, archiv kominické party Zdeňka Říhy (foto bez vodoznaku)