brnovinky

Přepnout do PC verze

Nový ohoz za pár kaček - Second hand Tralala – Jana Stančíková Brno

uvod_058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7056_24022010_MKNový ohoz za pár kaček - Second hand Tralala – Jana Stančíková Brno

 

Potkáváte také mnoho dalších lidí ve stejném oblečení, které máte na sobě a to nenosíte uniformu ani hokejový dres? Není se čemu divit. Stačí se podívat do pár „moderních“ obchodů s oděvy a hned vám bude příčina jasná. Regály textilních řetězců jsou naplněny podobným, ne-li stejným zbožím. 20 triček stejné barvy, stejné sukně, možná jen s jinými knoflíky a vzorem látky. Všechno stejné, často bez nápadu. Řešením je buď návštěva módního návrháře nebo krejčího. Ale to by naše peněženka nemusela ustát. Nabízí se ještě jedna varianta – second hand. Po přečtení tohoto sousloví jste se možná špatně zatvářili. Ale dnes už nejsou „sekáče“ to, co bývaly. O tom, jak vlastně moderní second hand funguje, že zboží v něm je často úplně nové a o několik měsíců napřed před českou módou, si BrNovinky povídaly s paní Janou Stančíkovou, která vlastní a provozuje Second hand Tralala na Grohově ulici v Brně – Veveří.

 

Second hand Tralala - Jana Stančíkoválogo_tralala

Grohova 6, Brno - střed - Veveří, tel.: 724 734 752

058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7052_24022010_MK

 

Odkdy prodáváte Brňanům secondhandové oblečení?

Od roku 1995, před dvěma lety jsem k second handu přibrala i komisní prodej textilu.

 

Kde se vzala myšlenka otevřít si second hand?

Začínali jsme v Ostravě. Byla to taková z nouze ctnost. Přišli jsme s manželem o zaměstnání a protože jsme pracovali na manažerských pozicích, měli jsme spoustu málo nošeného oblečení. Napadlo nás nabídnout jej a tak jsme si otevřeli second hand. Prodali jsme nejdříve své vlastní oděvy a pak přidali zboží z dovozu.

 

Z dovozu? Prodáváte i zahraniční oděvy?

Začínali jsme s německou módou a nyní se specializujeme na anglickou. Dnes prodávají secondhandové velkoobchody z 80-ti procent anglické zboží.

 

Není anglická móda moc usedlá až smutná?

Vůbec ne, dnešní anglická móda je veselá, barevná, pestrá, sršící nápady.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7046_24022010_MK

 

Jak dovoz zboží z Anglie probíhá? Vybíráte si jej sama?

Textil se prodává na kilogramy zabalen v pytlích. Některé velkoobchody umožňují  nahlédnutí dovnitř, někde kupujete „kočku v měchu“. Vybírám podle kvality, nápaditosti, pestrosti. Prostě „tralala“.

 

Aha, odtud název Vašeho obchodu?
Citoslovce „tralala“  je pro mě vyjádřením radosti, veselí, dobré nálady,  spokojenosti a přesně s těmito pocity  chci, aby naší zákazníci z obchodu odcházeli.

 

Pojem „second hand“ má mnoho lidí spojeno s něčím starým, zašlým, opotřebovaným a štítí se jej. Jak je textilní zboží z druhé ruky ošetřeno? Je zboží připraveno přímo na prodej, je třeba jej žehlit?

Dříve second handy fungovaly spíše jako hrabáky. Od toho se ale distancujeme a prodáváme lepší kousky. Ke každé zásilce je vystaven certifikát o nezávadnosti už z Anglie. Dříve často chodili na kontrolu i z hygienické stanice. Běžný postup obchodníka s novým textilem je takový, že udělá sezónní slevu a když se věci neprodají, musí je někomu dalšímu dát, kdo je zpracuje a posune dál, takže bych řekla, že náš sortiment je ze 40 % nový, který nikdo nikdy nenosil, má visačky, je zabalen. Začínají se množit neprodané věci z obchodních domů. Dříve v bundě našel člověk posmrkaný kapesník a jízdenky na autobus, muselo se to hodně hlídat. Dnes je situace úplně jiná. Obchodník s Británie se snaží, aby jeho zboží bylo prodejné. Je proto perfektně vytříděné. Z Německa jsme 10 % zboží museli vyhazovat. Bylo třeba mokré, leželo někde na zemi ve skladu, kam pršelo. Dnes se to už nestává, je to čisťounké, voňavé, moc pěkné. Zboží se samozřejmě před vystavením na prodejně žehlí.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7040_24022010_MK

 

Sledujete nárůst zákazníků, kteří starší oděvy vyhledávají?

V 90. letech to byl boom, nyní je to stabilnější. Dnes začínají více chodit  zákazníci, kteří chtějí za vysokou kvalitu zaplatit míň peněz, než v kamenných obchodech.

 

Prodáváte i komisní textil, jak to probíhá? Radíte zákazníkům s cenou, za niž by měli své oděvy nabídnout?

Určitě, mluvím jim do ceny. Za ty roky v obchodě vím, co se dá a za kolik prodat. Není to o tom, že bychom měli 90 % zisku a prodávajíci odešel s 10-ti procenty. Snažím se to dělat „fifty fifty“. Spousta lidí přichází s představou, že když věc stála původně hodně peněz, taky se za hodně peněz prodá. Prodej je trochu odvislý na tom, jaká je to velikost. Když mně visí v obchodě půlka značkových věcí, které byly původně za sto tisíc a nikdo je neobleče, tak si je nikdo stejně nekoupí. Na webových stranách máme odstavec o tom, že by lidé měli být soudní. Toto je spíše služba pro zákazníky. Co jinak se starším oblečením? Proč jej vyhazovat? Proč namáhat planetu a více ji zatěžovat likvidací textilu, když to jsou věci, jež měl člověk dvakrát na sobě a vyrostl z nich?058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7056_24022010_MK

 

Kolik kusů textilu vám lidé nosí?

Studenti přinesou i plnou igelitovou tašku. Jindy donesou jen tři trička, která už nenosí nebo si koupili další a na kolejích nemají tolik místa. Jsou lidé, kteří předtím volají a přivezou půl auta. K některým jezdím i domů, protože toho mají strašně moc.

 

Vybíráte si, jaký textil do komise vezmete nebo berete vše?

Máme systém prodeje, kdy u nás pravidelně jednou měsíčně v posledním týdnu stojí každý kus jen padesát korun. Poslední den dokonce pouze dvacet. Akce je načasována každý měsíc těsně před výplatou, tedy poslední týden před 15. dnem v měsíci, na našem webu je to uvedeno přesně. V zásadě můžeme vzít úplně všechno, protože ve výprodejích se prodají i ty horší kusy. Na druhou stranu tím vším nejsou myšleny věci, které někomu leží dvacet let ve skříni a přinese je s tím, že je nikdo nenosil a jsou nové. Jsou věci, jež jsou neprodejné a které nechci, aby mi nekazily pěkný obchod.

 

Týká se výprodej pouze komisního zboží?

I second handu. Vše je za padesát a poslední den za dvacet. Tedy kromě prodavaček, ty na prodej nejsou.

 

To vás ale lidé musí každý měsíc kompletně vykoupit..

Každý den doplňujeme zboží. Jinak bychom druhý den neměli co prodávat.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7044_24022010_MK

 

Trvají někteří zákazníci při komisním prodeji na své ceně?

Někteří lidé nejsou soudní. Mají k věcem osobní vztah, roli hrají i peníze. Každý má možnost si své věci nafotografovat a umístit do bazaru na internetu. Doporučím to vždy, když se nejsme schopni dohodnout na ceně, mohou si je zkusit prodat sami.

 

Jaké jsou podmínky pro přijetí textilu do komise?

Zboží musí být vyprané, nemělo by nést známky poškození - žmolky, díry, fleky, ošoupané délky nohavic.

 

Bojujete nějak proti molům? Je to potřeba?

Preventivně proti molům používáme spreje, ale spíš na věci, které máme uskladněny na léto. Když po zimě zbudou krásné vlněné svetry, tak je před uskladněním určitě nastříkáme. Ale nestalo se nám, že by zvenčí přiletělo hejno molů a pustilo se do zboží.

 

Je třeba obměňovat nabídku podle ročního období i v second handu?

Nemáme moc velké skladovací prostory a na komisní akce začínají reagovat i obchodníci, kteří neprodali veškeré své zboží, potřebují se jej zbavit nebo končí s podnikáním a prodávají celé obchody. Proto jsme zavedli výprodejové akce a tím nabídku obměňujeme. Potřebovali jsme urychlit prodej, aby zboží ubývalo. Skladujeme jen to, co je nám líto vyhodit. Co se neprodá, putuje buď do sběru nebo na hadry do dílen.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7037_24022010_MK

 

Vykupujete i za hotové?

Hlavně za hotové. Zákazník mi nabídne zboží, řeknu mu svůj názor a nabídnu cenu. Pokud si zákazník myslí, že má jeho zboží vyšší cenu a chce jej u nás nabídnout, přijmu věci na 1 měsíc do komise. Vše je o vzájemné domluvě.

 

Máte stálé zákazníky, kteří shánějí určitý kousek? Lze jej rezervovat, pokud se objeví?

Dřív jsme se o to snažili. Byli jsme zaměřeni na nadměrné velikosti. Je to složité v případě, kdy si zákazník objedná například sako určité velikosti, jež pak seženeme. Zákazník si jej pak vyzkouší a nemusí mu vůbec sedět. Představy zákazníků o zboží se velice liší, proto rezervace nefungovaly.

 

Prodáváte i doplňky?

Ano – boty, kabelky, pásky, šátky, klobouky, bižuterii.

 

U obuvi se musí asi více hledět na opotřebovanost, jak moc bývá obnošena?

Řekla bych, že právě vůbec. V třídírnách v Anglii tvrdí, že takových 90 % bot je minimálně nošeno nebo vůbec. Jsou to zbytky z výprodejů a outletů.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7057_24022010_MK

 

Je na vaše zboží nějaká záruka?

Obchodní zákoník tuto povinnost neukládá. Všichni vědí, že je to obchod s obnošenými věcmi a nevztahuje se na ně reklamace. Když přijde zboží na prodejnu, tak je velmi prohlížíme. Při žehlení se odhalí každá chyba. Jsme ale jen lidé, můžeme něco přehlédnout. Většinou nás na to zákazník upozorní. Umožňujeme zákazníkům výměnu za jiný kus, když zboží nekupují pro sebe a oděv pak nesedí. Je to vždy na domluvě.

 

Spodní prádlo se u vás asi neprodává nebo ano?

Prodává. Jednu dobu jsme měli velikou nabídku, bylo to ale nové prádlo. Teď bereme spíše kousky do večerních šatů, korzetové vršky, jež tvoří součást horního oblečení. Nejedná se tedy přímo o spodní prádlo.

 

Sledujete aktuální módní trendy? Ovlivňuje móda i nabídku v second handu?

Jaro je po zimě vždy specifické v tom, že je hodně barevné. Takže teď je oblíbeno cokoliv s jásavými barvičkami.

 

Prodáváte pouze společenské oděvy nebo i sportovní oblečení?

Sportovní, společenské, různé. Najdete u nás i tepláky. Máme co nejvšestrannější sortiment.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7065_24022010_MK

 

Co zákazníci nejvíce požadují?

Když se zamyslíme nad tím, proč u nás nakupují, tak jsou to věci, které jsou nositelné do práce nebo školy. Řekla bych tedy něco na běžné nošení, už ale ne takové obyčejné. Mělo by to mít nějaký nápad, hezky vypadat, jen ne zase top luxus. Takže něco mezi.

 

Mnoho zákazníků vás navštěvuje jistě i z důvodu, že nechce potkávat na ulici stejně oblékaných dvacet dalších lidí. Máte od všeho jen jeden kus?

Mohou se vyskytnout i tři stejné věci, většinou v různých velikostech. Na second handech je úchvatné, že za ty roky, co second hand provozuji, mi prošlo rukama několik desítek tun oblečení a každý kus byl originál. Je neuvěřitelné, jaká lidská fantazie za tím je.

 

Dostávají se vám sem i módní kousky od známých módních návrhářů?

Ano. Teď máme zrovna pár svetříků od Tommyho Hilfigera. Takže více známé značky, ne až tak samotná díla návrhářů, ale sem tam se vyskytne i nějaká perla.

 

Není to tak, že si mnoho věcí vytřídíte pro sebe a pak je ani nestíháte nosit?

To bylo na začátku, praskaly mi doma skříně. Jednou jsem si řekla, že to vůbec nenosím a donesla to všechno zpět. V dnešní době se oblékám více účelně.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7077_24022010_MK

 

Když se chodíte dívat do jiných second handů, snažíte se od nich svojí nabídkou nějak odlišit?

Určitě. Prodávám nápadité, kombinovatelné, mrkavé oblečení - to, co má nějaký nápad a šmrnc. Mojí zákazníci tomu říkají „špeky“.

 

Máte v nabídce i nějaké věci z nových materiálů?

To jsme poznali na začátcích v 95. roce, kdy už jsme měli v obchodě Gore-Texové věci a funkční prádlo. Nevím, jestli bych dnes poznala nanotechnologii. Libí se mi nápaditost – řešení zapínání opasků, řešení puntů u kalhot na druhé straně.

 

Kupujete si na sebe nové věci nebo čerpáte jen z vlastních zdrojů?

Já kupuji jedině v second handech. Dva roky zpět jsem měla tendenci, že půjdu a koupím si něco nového. V obchodech mi ale chybí ta volnost kterou mám v second handu. V obchodě už je vše nalajnováno co k čemu nosit a to mně vadí. Není tam ta svoboda.

 

Angličané používají jiný měrný systém. Není to problém pro vaše zákazníky?

Máme prodejnu rozdělenou podle velikostí, které odpovídají našim velikostem.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7050_24022010_MK

 

S jakým zpožděním se sem z Anglie móda dostává?

V řádech týdnů či jednoho měsíce. V Anglii je móda trochu napřed a tak u nás máme věci, které se začnou v ČR nosit až za nějakou dobu.

 

Jezdíte se dívat na veletrhy či módní výstavy?

Spíš sleduji nabídku na internetu. Ale na veletrzích Styl a Kabo bývám pravidelně.

 

Mají u Vás stálí zákazníci nějaké zvýhodnění, když Vás navštěvují třeba i třikrát týdně?

Pro všechny zákazníky, kteří nakoupí najednou více než za 500 korun, máme připravenu zákaznickou kartu. Mohou pak čerpat doživotní slevu 10 % z každého dalšího nákupu.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7080_24022010_MK

 

Máte i zákazníky, kteří skutečně chodí denně nebo obden?

Spousta žen to myslím bere jako odreagování a relaxaci. Dívají se na pěkné věci, cenová hladina je kolem 100 nebo 150 korun. Čistí si hlavu od pracovních i jiných problémů a sem tam si něco odnesou.

 

Prodáváte i oblečení pro děti?

Skončili jsme s dětským textilem. Nejlépe se dětské věci prodávaly za cenu 30,- Kč a nižší. Ale to je moc malá cena na to, kolik místa zboží na prodejně zabere. V dětském textilu je potřeba mít hodně veliký výběr sortimentu a velikostí. Myslím, že v tomto případě je lepší mít celý obchod jen dětský. Pak to má smysl.

 

Máte na závěr pro čtenáře nějaké doporučení?

Každý obchod se second handem je v podstatě originál, nikde nenajdete stejný. Pokud se vám v jednom nelíbí, nevzdávejte to a zkuste jiný.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7085_24022010_MK

 

Děkuji za rozhovor, přeji další skvělé „špeky“.

 

Second hand Tralala - Jana Stančíková

výkup oděvů, second hand, komisní prodej oděvů, obuvi, doplňků, anglická móda

Grohova 6, Brno - střed - Veveří, tel.: 724 734 752, www.tralala.cz

TRAM 3, 11, 12, 13 - zastávka Grohova


text a foto Marián K., BrNovinky

 

Nový ohoz za pár kaček - Second hand Tralala – Jana Stančíková Brno

uvod_058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7056_24022010_MKNový ohoz za pár kaček - Second hand Tralala – Jana Stančíková Brno

 

Potkáváte také mnoho dalších lidí ve stejném oblečení, které máte na sobě a to nenosíte uniformu ani hokejový dres? Není se čemu divit. Stačí se podívat do pár „moderních“ obchodů s oděvy a hned vám bude příčina jasná. Regály textilních řetězců jsou naplněny podobným, ne-li stejným zbožím. 20 triček stejné barvy, stejné sukně, možná jen s jinými knoflíky a vzorem látky. Všechno stejné, často bez nápadu. Řešením je buď návštěva módního návrháře nebo krejčího. Ale to by naše peněženka nemusela ustát. Nabízí se ještě jedna varianta – second hand. Po přečtení tohoto sousloví jste se možná špatně zatvářili. Ale dnes už nejsou „sekáče“ to, co bývaly. O tom, jak vlastně moderní second hand funguje, že zboží v něm je často úplně nové a o několik měsíců napřed před českou módou, si BrNovinky povídaly s paní Janou Stančíkovou, která vlastní a provozuje Second hand Tralala na Grohově ulici v Brně – Veveří.

 

Second hand Tralala - Jana Stančíkoválogo_tralala

Grohova 6, Brno - střed - Veveří, tel.: 724 734 752

058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7052_24022010_MK

 

Odkdy prodáváte Brňanům secondhandové oblečení?

Od roku 1995, před dvěma lety jsem k second handu přibrala i komisní prodej textilu.

 

Kde se vzala myšlenka otevřít si second hand?

Začínali jsme v Ostravě. Byla to taková z nouze ctnost. Přišli jsme s manželem o zaměstnání a protože jsme pracovali na manažerských pozicích, měli jsme spoustu málo nošeného oblečení. Napadlo nás nabídnout jej a tak jsme si otevřeli second hand. Prodali jsme nejdříve své vlastní oděvy a pak přidali zboží z dovozu.

 

Z dovozu? Prodáváte i zahraniční oděvy?

Začínali jsme s německou módou a nyní se specializujeme na anglickou. Dnes prodávají secondhandové velkoobchody z 80-ti procent anglické zboží.

 

Není anglická móda moc usedlá až smutná?

Vůbec ne, dnešní anglická móda je veselá, barevná, pestrá, sršící nápady.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7046_24022010_MK

 

Jak dovoz zboží z Anglie probíhá? Vybíráte si jej sama?

Textil se prodává na kilogramy zabalen v pytlích. Některé velkoobchody umožňují  nahlédnutí dovnitř, někde kupujete „kočku v měchu“. Vybírám podle kvality, nápaditosti, pestrosti. Prostě „tralala“.

 

Aha, odtud název Vašeho obchodu?
Citoslovce „tralala“  je pro mě vyjádřením radosti, veselí, dobré nálady,  spokojenosti a přesně s těmito pocity  chci, aby naší zákazníci z obchodu odcházeli.

 

Pojem „second hand“ má mnoho lidí spojeno s něčím starým, zašlým, opotřebovaným a štítí se jej. Jak je textilní zboží z druhé ruky ošetřeno? Je zboží připraveno přímo na prodej, je třeba jej žehlit?

Dříve second handy fungovaly spíše jako hrabáky. Od toho se ale distancujeme a prodáváme lepší kousky. Ke každé zásilce je vystaven certifikát o nezávadnosti už z Anglie. Dříve často chodili na kontrolu i z hygienické stanice. Běžný postup obchodníka s novým textilem je takový, že udělá sezónní slevu a když se věci neprodají, musí je někomu dalšímu dát, kdo je zpracuje a posune dál, takže bych řekla, že náš sortiment je ze 40 % nový, který nikdo nikdy nenosil, má visačky, je zabalen. Začínají se množit neprodané věci z obchodních domů. Dříve v bundě našel člověk posmrkaný kapesník a jízdenky na autobus, muselo se to hodně hlídat. Dnes je situace úplně jiná. Obchodník s Británie se snaží, aby jeho zboží bylo prodejné. Je proto perfektně vytříděné. Z Německa jsme 10 % zboží museli vyhazovat. Bylo třeba mokré, leželo někde na zemi ve skladu, kam pršelo. Dnes se to už nestává, je to čisťounké, voňavé, moc pěkné. Zboží se samozřejmě před vystavením na prodejně žehlí.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7040_24022010_MK

 

Sledujete nárůst zákazníků, kteří starší oděvy vyhledávají?

V 90. letech to byl boom, nyní je to stabilnější. Dnes začínají více chodit  zákazníci, kteří chtějí za vysokou kvalitu zaplatit míň peněz, než v kamenných obchodech.

 

Prodáváte i komisní textil, jak to probíhá? Radíte zákazníkům s cenou, za niž by měli své oděvy nabídnout?

Určitě, mluvím jim do ceny. Za ty roky v obchodě vím, co se dá a za kolik prodat. Není to o tom, že bychom měli 90 % zisku a prodávajíci odešel s 10-ti procenty. Snažím se to dělat „fifty fifty“. Spousta lidí přichází s představou, že když věc stála původně hodně peněz, taky se za hodně peněz prodá. Prodej je trochu odvislý na tom, jaká je to velikost. Když mně visí v obchodě půlka značkových věcí, které byly původně za sto tisíc a nikdo je neobleče, tak si je nikdo stejně nekoupí. Na webových stranách máme odstavec o tom, že by lidé měli být soudní. Toto je spíše služba pro zákazníky. Co jinak se starším oblečením? Proč jej vyhazovat? Proč namáhat planetu a více ji zatěžovat likvidací textilu, když to jsou věci, jež měl člověk dvakrát na sobě a vyrostl z nich?058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7056_24022010_MK

 

Kolik kusů textilu vám lidé nosí?

Studenti přinesou i plnou igelitovou tašku. Jindy donesou jen tři trička, která už nenosí nebo si koupili další a na kolejích nemají tolik místa. Jsou lidé, kteří předtím volají a přivezou půl auta. K některým jezdím i domů, protože toho mají strašně moc.

 

Vybíráte si, jaký textil do komise vezmete nebo berete vše?

Máme systém prodeje, kdy u nás pravidelně jednou měsíčně v posledním týdnu stojí každý kus jen padesát korun. Poslední den dokonce pouze dvacet. Akce je načasována každý měsíc těsně před výplatou, tedy poslední týden před 15. dnem v měsíci, na našem webu je to uvedeno přesně. V zásadě můžeme vzít úplně všechno, protože ve výprodejích se prodají i ty horší kusy. Na druhou stranu tím vším nejsou myšleny věci, které někomu leží dvacet let ve skříni a přinese je s tím, že je nikdo nenosil a jsou nové. Jsou věci, jež jsou neprodejné a které nechci, aby mi nekazily pěkný obchod.

 

Týká se výprodej pouze komisního zboží?

I second handu. Vše je za padesát a poslední den za dvacet. Tedy kromě prodavaček, ty na prodej nejsou.

 

To vás ale lidé musí každý měsíc kompletně vykoupit..

Každý den doplňujeme zboží. Jinak bychom druhý den neměli co prodávat.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7044_24022010_MK

 

Trvají někteří zákazníci při komisním prodeji na své ceně?

Někteří lidé nejsou soudní. Mají k věcem osobní vztah, roli hrají i peníze. Každý má možnost si své věci nafotografovat a umístit do bazaru na internetu. Doporučím to vždy, když se nejsme schopni dohodnout na ceně, mohou si je zkusit prodat sami.

 

Jaké jsou podmínky pro přijetí textilu do komise?

Zboží musí být vyprané, nemělo by nést známky poškození - žmolky, díry, fleky, ošoupané délky nohavic.

 

Bojujete nějak proti molům? Je to potřeba?

Preventivně proti molům používáme spreje, ale spíš na věci, které máme uskladněny na léto. Když po zimě zbudou krásné vlněné svetry, tak je před uskladněním určitě nastříkáme. Ale nestalo se nám, že by zvenčí přiletělo hejno molů a pustilo se do zboží.

 

Je třeba obměňovat nabídku podle ročního období i v second handu?

Nemáme moc velké skladovací prostory a na komisní akce začínají reagovat i obchodníci, kteří neprodali veškeré své zboží, potřebují se jej zbavit nebo končí s podnikáním a prodávají celé obchody. Proto jsme zavedli výprodejové akce a tím nabídku obměňujeme. Potřebovali jsme urychlit prodej, aby zboží ubývalo. Skladujeme jen to, co je nám líto vyhodit. Co se neprodá, putuje buď do sběru nebo na hadry do dílen.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7037_24022010_MK

 

Vykupujete i za hotové?

Hlavně za hotové. Zákazník mi nabídne zboží, řeknu mu svůj názor a nabídnu cenu. Pokud si zákazník myslí, že má jeho zboží vyšší cenu a chce jej u nás nabídnout, přijmu věci na 1 měsíc do komise. Vše je o vzájemné domluvě.

 

Máte stálé zákazníky, kteří shánějí určitý kousek? Lze jej rezervovat, pokud se objeví?

Dřív jsme se o to snažili. Byli jsme zaměřeni na nadměrné velikosti. Je to složité v případě, kdy si zákazník objedná například sako určité velikosti, jež pak seženeme. Zákazník si jej pak vyzkouší a nemusí mu vůbec sedět. Představy zákazníků o zboží se velice liší, proto rezervace nefungovaly.

 

Prodáváte i doplňky?

Ano – boty, kabelky, pásky, šátky, klobouky, bižuterii.

 

U obuvi se musí asi více hledět na opotřebovanost, jak moc bývá obnošena?

Řekla bych, že právě vůbec. V třídírnách v Anglii tvrdí, že takových 90 % bot je minimálně nošeno nebo vůbec. Jsou to zbytky z výprodejů a outletů.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7057_24022010_MK

 

Je na vaše zboží nějaká záruka?

Obchodní zákoník tuto povinnost neukládá. Všichni vědí, že je to obchod s obnošenými věcmi a nevztahuje se na ně reklamace. Když přijde zboží na prodejnu, tak je velmi prohlížíme. Při žehlení se odhalí každá chyba. Jsme ale jen lidé, můžeme něco přehlédnout. Většinou nás na to zákazník upozorní. Umožňujeme zákazníkům výměnu za jiný kus, když zboží nekupují pro sebe a oděv pak nesedí. Je to vždy na domluvě.

 

Spodní prádlo se u vás asi neprodává nebo ano?

Prodává. Jednu dobu jsme měli velikou nabídku, bylo to ale nové prádlo. Teď bereme spíše kousky do večerních šatů, korzetové vršky, jež tvoří součást horního oblečení. Nejedná se tedy přímo o spodní prádlo.

 

Sledujete aktuální módní trendy? Ovlivňuje móda i nabídku v second handu?

Jaro je po zimě vždy specifické v tom, že je hodně barevné. Takže teď je oblíbeno cokoliv s jásavými barvičkami.

 

Prodáváte pouze společenské oděvy nebo i sportovní oblečení?

Sportovní, společenské, různé. Najdete u nás i tepláky. Máme co nejvšestrannější sortiment.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7065_24022010_MK

 

Co zákazníci nejvíce požadují?

Když se zamyslíme nad tím, proč u nás nakupují, tak jsou to věci, které jsou nositelné do práce nebo školy. Řekla bych tedy něco na běžné nošení, už ale ne takové obyčejné. Mělo by to mít nějaký nápad, hezky vypadat, jen ne zase top luxus. Takže něco mezi.

 

Mnoho zákazníků vás navštěvuje jistě i z důvodu, že nechce potkávat na ulici stejně oblékaných dvacet dalších lidí. Máte od všeho jen jeden kus?

Mohou se vyskytnout i tři stejné věci, většinou v různých velikostech. Na second handech je úchvatné, že za ty roky, co second hand provozuji, mi prošlo rukama několik desítek tun oblečení a každý kus byl originál. Je neuvěřitelné, jaká lidská fantazie za tím je.

 

Dostávají se vám sem i módní kousky od známých módních návrhářů?

Ano. Teď máme zrovna pár svetříků od Tommyho Hilfigera. Takže více známé značky, ne až tak samotná díla návrhářů, ale sem tam se vyskytne i nějaká perla.

 

Není to tak, že si mnoho věcí vytřídíte pro sebe a pak je ani nestíháte nosit?

To bylo na začátku, praskaly mi doma skříně. Jednou jsem si řekla, že to vůbec nenosím a donesla to všechno zpět. V dnešní době se oblékám více účelně.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7077_24022010_MK

 

Když se chodíte dívat do jiných second handů, snažíte se od nich svojí nabídkou nějak odlišit?

Určitě. Prodávám nápadité, kombinovatelné, mrkavé oblečení - to, co má nějaký nápad a šmrnc. Mojí zákazníci tomu říkají „špeky“.

 

Máte v nabídce i nějaké věci z nových materiálů?

To jsme poznali na začátcích v 95. roce, kdy už jsme měli v obchodě Gore-Texové věci a funkční prádlo. Nevím, jestli bych dnes poznala nanotechnologii. Libí se mi nápaditost – řešení zapínání opasků, řešení puntů u kalhot na druhé straně.

 

Kupujete si na sebe nové věci nebo čerpáte jen z vlastních zdrojů?

Já kupuji jedině v second handech. Dva roky zpět jsem měla tendenci, že půjdu a koupím si něco nového. V obchodech mi ale chybí ta volnost kterou mám v second handu. V obchodě už je vše nalajnováno co k čemu nosit a to mně vadí. Není tam ta svoboda.

 

Angličané používají jiný měrný systém. Není to problém pro vaše zákazníky?

Máme prodejnu rozdělenou podle velikostí, které odpovídají našim velikostem.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7050_24022010_MK

 

S jakým zpožděním se sem z Anglie móda dostává?

V řádech týdnů či jednoho měsíce. V Anglii je móda trochu napřed a tak u nás máme věci, které se začnou v ČR nosit až za nějakou dobu.

 

Jezdíte se dívat na veletrhy či módní výstavy?

Spíš sleduji nabídku na internetu. Ale na veletrzích Styl a Kabo bývám pravidelně.

 

Mají u Vás stálí zákazníci nějaké zvýhodnění, když Vás navštěvují třeba i třikrát týdně?

Pro všechny zákazníky, kteří nakoupí najednou více než za 500 korun, máme připravenu zákaznickou kartu. Mohou pak čerpat doživotní slevu 10 % z každého dalšího nákupu.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7080_24022010_MK

 

Máte i zákazníky, kteří skutečně chodí denně nebo obden?

Spousta žen to myslím bere jako odreagování a relaxaci. Dívají se na pěkné věci, cenová hladina je kolem 100 nebo 150 korun. Čistí si hlavu od pracovních i jiných problémů a sem tam si něco odnesou.

 

Prodáváte i oblečení pro děti?

Skončili jsme s dětským textilem. Nejlépe se dětské věci prodávaly za cenu 30,- Kč a nižší. Ale to je moc malá cena na to, kolik místa zboží na prodejně zabere. V dětském textilu je potřeba mít hodně veliký výběr sortimentu a velikostí. Myslím, že v tomto případě je lepší mít celý obchod jen dětský. Pak to má smysl.

 

Máte na závěr pro čtenáře nějaké doporučení?

Každý obchod se second handem je v podstatě originál, nikde nenajdete stejný. Pokud se vám v jednom nelíbí, nevzdávejte to a zkuste jiný.058_Veveri_Second_hand_Tralala_J_Stancikova_Grohova_6_Brno_IMG_7085_24022010_MK

 

Děkuji za rozhovor, přeji další skvělé „špeky“.

 

Second hand Tralala - Jana Stančíková

výkup oděvů, second hand, komisní prodej oděvů, obuvi, doplňků, anglická móda

Grohova 6, Brno - střed - Veveří, tel.: 724 734 752, www.tralala.cz

TRAM 3, 11, 12, 13 - zastávka Grohova


text a foto Marián K., BrNovinky

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze