brnovinky

Přepnout do PC verze

Pevně svázané informace – knihařství Martin Kosek

uvod_063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8052_08032010_MKLidé každý den vstřebávají mnoho důležitých informací a zpráv, čtou knihy, příručky, listují časopisy či různými katalogy. Mnoho slov seřazených do vět, odstavců a celých článků se k nám dostává formou samostatných stran, které se leckdy potratí. Už mnoho staletí jsou proto jednotlivé listy papíru pevně vázány do celků, brožur a knih.


I v dnešní době se kvalitní knihy vážou ručně. Jaké materiály a techniky se dnes na vázání a to nejen knih používají a co lze svázat či opravit, brnovinkám prozradil mistr knihař Martin Kosek, majitel knihařství.

Knihařství Martin Kosek - mistr knihař

063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8032_08032010_MK

Jak dlouho už provozujete knihařství?

Od roku 1992.

Vyučil jste se knihařem?

Ano, vyučil a pak jsem v tomto oboru pracoval. V zaměstnání mě to ale přestalo bavit a začal jsem se zabývat knihařstvím soukromě.

Jak jste se dostal k panu profesorovi Svobodovi u kterého jste se učil?

Po vyučení jsem zjistil, že skoro nic neumím. Škola mi dala jen základy a řekl jsem si: „Když už jsem se něčím vyučil, tak bych o tomto oboru měl vědět více.“. K panu Svobodovi jsem chodil takzvaně chytat rozumy tři roky a následně jsem se rozhodl přejít do soukromého sektoru.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_05

Pochytil jste od pana profesora hodně věcí?

Byla to velká škola - k nezaplacení. Naučil mě spoustu věcí, ale také jsem na spoustu věcí přišel sám. Pan profesor byl v tomto směru velmi skoupý a vždy prohlásil, že mám hlavu ne na klobouk, ale na přemýšlení. Proto jsem se snažil najít si svoji vlastní cestu.

Co se dnes všechno váže? Vážete stále i knihy?

Vážu hlavně knihy, ale ne ve velkých nákladech. Vážu hodně diplomové práce i luxusní kožené vazby. Možnosti nejsou omezené, ale také není omezena horní cenová hranice, zvlášť u materiálů, jako je kůže.

Jaké se dnes na vázání knih používají materiály? Váže se stále stejně?

Můžeme začít od obyčejného plátna či papíru, přes imitaci kůže až po pravou kůži. Vazeb je mnoho typů, liší se náročností zpracování.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8044_08032010_MK

Používají dnes knihaři na vázání i nějaké nové materiály?

V poslední době se to moc nemění. Po staletí jsou postupy podobné. Dnes jsou k dispozici pevnější lepidla a větší výběr materiálů na desky knih.

Jak se k sobě jednotlivé listy spojují?

Způsobů spojování listů je několik. Jedna z technologií, které používám, je přímo mým vynálezem a používám ji jen já. Nejčastější technologií je ruční šití.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_08

Co říkáte na dnešní průmyslové vazby?

Děs a bída. Lidé často chodí, že potřebují knihu převázat – i novou. Stačí, když se na to podíváte a někdy se to rozsype samo od sebe.

Myslíte, že firmy šetří na materiálu?

Je to ošizené jak na materiálu, tak na technologii. Nelze srovnávat průmyslovou a poctivou ruční vazbu.

Vazby se stále šijí nebo se jim došívá pouze obal?

Vazby se prošívají ručně a pokud je více složek, našívají se na sebe.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8047_08032010_MK

Jak nejsilnější vazbu nebo největší formát jste vázal?

Je to omezené technologií. Maximálně se dá udělat vazba asi 10 centimetrů tlustá, pak už by se to špatně ořezávalo a tvarovalo. Co se týče formátu, bývá to maximálně do 80-ti centimetrů délky. Největší vázané formáty bývají A2.

Potahů na vazby je dnes asi mnoho, z čeho jsou vyrobeny?

Zpravidla to bývají materiály z umělotiny nebo textilií. Používám i kůži, nejraději kozinu. Je na vazbu nejvhodnější, ale zároveň hodně drahá.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8053_08032010_MK

Existuje v České republice nějaký svaz nebo spolek knihařů?

Ano, svazy jsou, ale nejsem jejich členem z ryze praktických důvodů. Přišel jsem na spoustu triků a raději si je nechám pro sebe, než je volně prezentovat ostatním knihařům.

Sbíráte i nějaké staré práce? Zkoumáte, jak se dříve knihy vázaly nebo jste se vše naučil u pana profesora Svobody?

Hodně jsem se u něj naučil. Techniky knihařství jsou v základu stále stejné. Liší se například gotická, renesanční a jiné historické vazby. Rozdíly spočívají ve zpracování. Od renesance se používá pořád stejný způsob.

Kniha by nebyla bez svého názvu knihou, jak se na ni písmenka dostanou?

Většinou termoražbou. Dá se používat i intarzie a podobné věci, ale to se dělá hlavně do kůže a jsou to záležitosti časově i finančně nákladné.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_07

Používá se na označení a výzdobu knih i ruční malování? Spolupracujete s nějakým malířem?

V dnešní době už spíše ne, proto s malíři nespolupracuji. Občas ale dělám kožené plastiky.

Používá se na desky knih i dřevo?

To bylo spíše v minulosti. Dnes už se vše dělá z lepenky. Pokud chcete mít silnější vrstvu, není problém navrstvit lepenku na sebe.

Děláte i restaurování starých vazeb pro různá muzea, knihovny či archívy?

K restaurátorským pracím jsem kdysi přičichl, ale když jsem zjistil, co to obnáší, tak jsem od toho šel pryč. Chce to svatou a neomezenou trpělivost. Navíc je to chemie. Jsem schopný vám dát dohromady třeba tisk 150 let starý, ale je to poměrně nákladná věc.

Jak dlouho trvá svázání vazby?

Záleží na náročnosti. Je to kus od kusu. Obyčejná vazba je hotová asi za hodinu. U náročnějších vazeb je to třeba i týdenní práce, hlavně, pokud je zapotřebí technologická pauza, schnutí lepidla a podobně.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8041_08032010_MK

Vážete i fotoalba?

Ano. Z hromádky fotek svážu album. Technologii na vázání fotoalba vyvinuli Italové a chtěli za to kolem 500 Eur. Jejich výrobek nebyl ale moc kvalitní a tak mě napadl po několika pokusech způsob, jak to udělat lépe, takže je to takový další můj vynález.

Máte tady hodně strojů. Disponujete i stroji automatickými?

Používám především své ruce. V průmyslových výrobách se používají automaty, ale co se týká mé práce, všechno dělám ručně. Stroje používám jen na vrtání děr a další pomocné práce.

Je na vazbu nějaká záruka?

Samozřejmě. Ale zatím se nestalo, že by někdo něco reklamoval.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_02

Co nejvzácnějšího jste vázal?

Vázal jsem jednu kroniku, která byla z ručního papíru, desky byly z kůže a zabralo mi to 14 dní práce.

Kolik například stojí svázání diplomové práce?

Okolo 200 korun.

Co je to již zmiňovaná technologie intarzie?

Vyřezávají se kusy potahu a nahrazují se potahem jiné barvy. Je to podobné jako puzzle a řeže se to ručně skalpelem.

Máte na písma, která se aplikují na desky, nějaké šablony?

Nemám. K tomu slouží raznice z písmen, která se nejdříve složí do řádku a pak se celý text vytlačuje.

Co se používá na zlacení písmen, je to pravé zlato?

Zlato by bylo moc drahé, používám fólie, které mohou mít různou barvu - od zlaté barvy až po černou. K mání jsou i fólie metalické. Pokud by někdo chtěl, lze použít i pravé zlato, ale cena takového zlacení je úplně někde jinde.

Podepisujete si své práce?

Někdy je podepíšu a někdy ne. Spíše jen ty lepší. Na zadní stranu vyrazím svoji signaturu.

S čím za vámi lidé nejvíce chodí?

V poslední době vážu mnoho tisků pro fakultní knihovny. Jsou to staré tisky, které jsou opotřebované studenty. Musím je vždy ořezat, spravit a znovu svázat. Škála zakázek je poměrně široká. Vyloženě po vagónech se vážou diplomové a disertační práce. Oblíbené jsou i věnovací desky, jídelní lístky a podobné věci.

Účastníte se nějakých knihařských výstav či soutěží? Jezdíte se někam dívat?

Pan profesor Svoboda míval výstavy. Měl jsem tam jeden svůj kousek. Mám tolik práce, že ani nemám čas, abych vytvářel ukázkové vazby na výstavy.

Co se Vám váže nejlépe?

Raději vážu nové věci, než abych rekonstruoval staré knihy, ale i to k práci knihařů patří.

Je lepší domluvit si s Vámi technologii vazby předem a pak teprve tisknout nebo opačně?

Záleží, jak co. Například kroniku, do které se bude vpisovat ručně, vyrábím celou já. Jinak se vše zadá nejdříve na tisk a pak následuje vazba.

Kolik je třeba nechat na okraji tištěných stran místa na případný ořez?

Alespoň 2 centimetry. V případě, že se tiskne na jednolisty, tak je u místa vázání třeba nechat 2,5 až 3 centimetry.

Vážete nebo lepíte i měkké vazby?

Ano, jedná se brožury, které umím také udělat, ale při ruční práci se to moc nevyplatí. Brožury se vyrábí spíše průmyslově a ve velkém nákladu.

Co když ze staré knihy vypadne pár listů? Dají se doplnit nebo se musí celá vazba rozebrat a znovu svázat?

Většinou se to musí celé rekonstruovat, protože jakmile z knihy začnou vypadávat listy, je to známka toho, že je vazba u konce své životnosti. Sype se z důvodu, že se vydrolí klíh, který se dříve běžně používal nebo popraskají stehy či zteří papír.

Jaký se na vázání knih používá provaz nebo nit?

Používá se sedlářská třípramenná nit, kterou rukama těžko přetrhnete.

Svážete vše, co Vám zákazníci přinesou nebo jste nucen nějakou zakázku odmítnout?

Svázat nelze listy z hodně zteřelého papíru, který se drolí pod rukama. To už je spíše práce pro restaurátora.

Vybavujete si nějakou veselou příhodu při vázání knih?

Jednou tady byla maminka s malým capartem, který tu pobíhal a zvrhl na sebe misku s duvilaxem. To je disperzní lepidlo, které ze sebe těžko dostanete. Polité oblečení bylo na vyhození a chlapec zralý na ostříhání dohola.

Děkuji za rozhovor, přeji mnoho dalších pevně svázaných knih.

Knihařství Martin Kosek - mistr knihař

Komenského 277, 664 84 Zastávka, tel.: +420 604 122 109, www.kniharstvi-kosek.cz

 

text a foto MaK., brnovinky

Pevně svázané informace – knihařství Martin Kosek

uvod_063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8052_08032010_MKLidé každý den vstřebávají mnoho důležitých informací a zpráv, čtou knihy, příručky, listují časopisy či různými katalogy. Mnoho slov seřazených do vět, odstavců a celých článků se k nám dostává formou samostatných stran, které se leckdy potratí. Už mnoho staletí jsou proto jednotlivé listy papíru pevně vázány do celků, brožur a knih.


I v dnešní době se kvalitní knihy vážou ručně. Jaké materiály a techniky se dnes na vázání a to nejen knih používají a co lze svázat či opravit, brnovinkám prozradil mistr knihař Martin Kosek, majitel knihařství.

Knihařství Martin Kosek - mistr knihař

063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8032_08032010_MK

Jak dlouho už provozujete knihařství?

Od roku 1992.

Vyučil jste se knihařem?

Ano, vyučil a pak jsem v tomto oboru pracoval. V zaměstnání mě to ale přestalo bavit a začal jsem se zabývat knihařstvím soukromě.

Jak jste se dostal k panu profesorovi Svobodovi u kterého jste se učil?

Po vyučení jsem zjistil, že skoro nic neumím. Škola mi dala jen základy a řekl jsem si: „Když už jsem se něčím vyučil, tak bych o tomto oboru měl vědět více.“. K panu Svobodovi jsem chodil takzvaně chytat rozumy tři roky a následně jsem se rozhodl přejít do soukromého sektoru.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_05

Pochytil jste od pana profesora hodně věcí?

Byla to velká škola - k nezaplacení. Naučil mě spoustu věcí, ale také jsem na spoustu věcí přišel sám. Pan profesor byl v tomto směru velmi skoupý a vždy prohlásil, že mám hlavu ne na klobouk, ale na přemýšlení. Proto jsem se snažil najít si svoji vlastní cestu.

Co se dnes všechno váže? Vážete stále i knihy?

Vážu hlavně knihy, ale ne ve velkých nákladech. Vážu hodně diplomové práce i luxusní kožené vazby. Možnosti nejsou omezené, ale také není omezena horní cenová hranice, zvlášť u materiálů, jako je kůže.

Jaké se dnes na vázání knih používají materiály? Váže se stále stejně?

Můžeme začít od obyčejného plátna či papíru, přes imitaci kůže až po pravou kůži. Vazeb je mnoho typů, liší se náročností zpracování.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8044_08032010_MK

Používají dnes knihaři na vázání i nějaké nové materiály?

V poslední době se to moc nemění. Po staletí jsou postupy podobné. Dnes jsou k dispozici pevnější lepidla a větší výběr materiálů na desky knih.

Jak se k sobě jednotlivé listy spojují?

Způsobů spojování listů je několik. Jedna z technologií, které používám, je přímo mým vynálezem a používám ji jen já. Nejčastější technologií je ruční šití.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_08

Co říkáte na dnešní průmyslové vazby?

Děs a bída. Lidé často chodí, že potřebují knihu převázat – i novou. Stačí, když se na to podíváte a někdy se to rozsype samo od sebe.

Myslíte, že firmy šetří na materiálu?

Je to ošizené jak na materiálu, tak na technologii. Nelze srovnávat průmyslovou a poctivou ruční vazbu.

Vazby se stále šijí nebo se jim došívá pouze obal?

Vazby se prošívají ručně a pokud je více složek, našívají se na sebe.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8047_08032010_MK

Jak nejsilnější vazbu nebo největší formát jste vázal?

Je to omezené technologií. Maximálně se dá udělat vazba asi 10 centimetrů tlustá, pak už by se to špatně ořezávalo a tvarovalo. Co se týče formátu, bývá to maximálně do 80-ti centimetrů délky. Největší vázané formáty bývají A2.

Potahů na vazby je dnes asi mnoho, z čeho jsou vyrobeny?

Zpravidla to bývají materiály z umělotiny nebo textilií. Používám i kůži, nejraději kozinu. Je na vazbu nejvhodnější, ale zároveň hodně drahá.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8053_08032010_MK

Existuje v České republice nějaký svaz nebo spolek knihařů?

Ano, svazy jsou, ale nejsem jejich členem z ryze praktických důvodů. Přišel jsem na spoustu triků a raději si je nechám pro sebe, než je volně prezentovat ostatním knihařům.

Sbíráte i nějaké staré práce? Zkoumáte, jak se dříve knihy vázaly nebo jste se vše naučil u pana profesora Svobody?

Hodně jsem se u něj naučil. Techniky knihařství jsou v základu stále stejné. Liší se například gotická, renesanční a jiné historické vazby. Rozdíly spočívají ve zpracování. Od renesance se používá pořád stejný způsob.

Kniha by nebyla bez svého názvu knihou, jak se na ni písmenka dostanou?

Většinou termoražbou. Dá se používat i intarzie a podobné věci, ale to se dělá hlavně do kůže a jsou to záležitosti časově i finančně nákladné.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_07

Používá se na označení a výzdobu knih i ruční malování? Spolupracujete s nějakým malířem?

V dnešní době už spíše ne, proto s malíři nespolupracuji. Občas ale dělám kožené plastiky.

Používá se na desky knih i dřevo?

To bylo spíše v minulosti. Dnes už se vše dělá z lepenky. Pokud chcete mít silnější vrstvu, není problém navrstvit lepenku na sebe.

Děláte i restaurování starých vazeb pro různá muzea, knihovny či archívy?

K restaurátorským pracím jsem kdysi přičichl, ale když jsem zjistil, co to obnáší, tak jsem od toho šel pryč. Chce to svatou a neomezenou trpělivost. Navíc je to chemie. Jsem schopný vám dát dohromady třeba tisk 150 let starý, ale je to poměrně nákladná věc.

Jak dlouho trvá svázání vazby?

Záleží na náročnosti. Je to kus od kusu. Obyčejná vazba je hotová asi za hodinu. U náročnějších vazeb je to třeba i týdenní práce, hlavně, pokud je zapotřebí technologická pauza, schnutí lepidla a podobně.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Krizkovskeho_27_29_Brno_IMG_8041_08032010_MK

Vážete i fotoalba?

Ano. Z hromádky fotek svážu album. Technologii na vázání fotoalba vyvinuli Italové a chtěli za to kolem 500 Eur. Jejich výrobek nebyl ale moc kvalitní a tak mě napadl po několika pokusech způsob, jak to udělat lépe, takže je to takový další můj vynález.

Máte tady hodně strojů. Disponujete i stroji automatickými?

Používám především své ruce. V průmyslových výrobách se používají automaty, ale co se týká mé práce, všechno dělám ručně. Stroje používám jen na vrtání děr a další pomocné práce.

Je na vazbu nějaká záruka?

Samozřejmě. Ale zatím se nestalo, že by někdo něco reklamoval.063_Stare_Brno_Kniharstvi_M_Kosek_Brno_02

Co nejvzácnějšího jste vázal?

Vázal jsem jednu kroniku, která byla z ručního papíru, desky byly z kůže a zabralo mi to 14 dní práce.

Kolik například stojí svázání diplomové práce?

Okolo 200 korun.

Co je to již zmiňovaná technologie intarzie?

Vyřezávají se kusy potahu a nahrazují se potahem jiné barvy. Je to podobné jako puzzle a řeže se to ručně skalpelem.

Máte na písma, která se aplikují na desky, nějaké šablony?

Nemám. K tomu slouží raznice z písmen, která se nejdříve složí do řádku a pak se celý text vytlačuje.

Co se používá na zlacení písmen, je to pravé zlato?

Zlato by bylo moc drahé, používám fólie, které mohou mít různou barvu - od zlaté barvy až po černou. K mání jsou i fólie metalické. Pokud by někdo chtěl, lze použít i pravé zlato, ale cena takového zlacení je úplně někde jinde.

Podepisujete si své práce?

Někdy je podepíšu a někdy ne. Spíše jen ty lepší. Na zadní stranu vyrazím svoji signaturu.

S čím za vámi lidé nejvíce chodí?

V poslední době vážu mnoho tisků pro fakultní knihovny. Jsou to staré tisky, které jsou opotřebované studenty. Musím je vždy ořezat, spravit a znovu svázat. Škála zakázek je poměrně široká. Vyloženě po vagónech se vážou diplomové a disertační práce. Oblíbené jsou i věnovací desky, jídelní lístky a podobné věci.

Účastníte se nějakých knihařských výstav či soutěží? Jezdíte se někam dívat?

Pan profesor Svoboda míval výstavy. Měl jsem tam jeden svůj kousek. Mám tolik práce, že ani nemám čas, abych vytvářel ukázkové vazby na výstavy.

Co se Vám váže nejlépe?

Raději vážu nové věci, než abych rekonstruoval staré knihy, ale i to k práci knihařů patří.

Je lepší domluvit si s Vámi technologii vazby předem a pak teprve tisknout nebo opačně?

Záleží, jak co. Například kroniku, do které se bude vpisovat ručně, vyrábím celou já. Jinak se vše zadá nejdříve na tisk a pak následuje vazba.

Kolik je třeba nechat na okraji tištěných stran místa na případný ořez?

Alespoň 2 centimetry. V případě, že se tiskne na jednolisty, tak je u místa vázání třeba nechat 2,5 až 3 centimetry.

Vážete nebo lepíte i měkké vazby?

Ano, jedná se brožury, které umím také udělat, ale při ruční práci se to moc nevyplatí. Brožury se vyrábí spíše průmyslově a ve velkém nákladu.

Co když ze staré knihy vypadne pár listů? Dají se doplnit nebo se musí celá vazba rozebrat a znovu svázat?

Většinou se to musí celé rekonstruovat, protože jakmile z knihy začnou vypadávat listy, je to známka toho, že je vazba u konce své životnosti. Sype se z důvodu, že se vydrolí klíh, který se dříve běžně používal nebo popraskají stehy či zteří papír.

Jaký se na vázání knih používá provaz nebo nit?

Používá se sedlářská třípramenná nit, kterou rukama těžko přetrhnete.

Svážete vše, co Vám zákazníci přinesou nebo jste nucen nějakou zakázku odmítnout?

Svázat nelze listy z hodně zteřelého papíru, který se drolí pod rukama. To už je spíše práce pro restaurátora.

Vybavujete si nějakou veselou příhodu při vázání knih?

Jednou tady byla maminka s malým capartem, který tu pobíhal a zvrhl na sebe misku s duvilaxem. To je disperzní lepidlo, které ze sebe těžko dostanete. Polité oblečení bylo na vyhození a chlapec zralý na ostříhání dohola.

Děkuji za rozhovor, přeji mnoho dalších pevně svázaných knih.

Knihařství Martin Kosek - mistr knihař

Komenského 277, 664 84 Zastávka, tel.: +420 604 122 109, www.kniharstvi-kosek.cz

 

text a foto MaK., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze