Jezdecké potřeby Equisboy
Cejl 29/76, Brno - Zábrdovice, tel.: 739 203 503
V dobách, kdy nejezdily automobily a stovky kilometrů železných kolejí nebrázdily vlaky, byl kůň a později koňský povoz či drožka jediným dopravním prostředkem na překonání velikých vzdáleností mezi městy a vesnicemi. Těžká práce na poli i v lese by bez koňské nebo volské pomoci nebyla možná. Časem prašné cesty zaplnila auta, černý dým parních lokomotiv znečisťoval pradlenám čerstvě vyprané prádlo. Koně z lidských obydlí postupně mizeli, čemuž napomohl i minulý režim, kdy vlastnit koně bylo považováno za něco vymykajícího se standardům. I přesto se našlo dost těch, kterým pohled z koňského sedla učaroval a kůň se stal jejich koníčkem. Jezdectví zažívá dnes opět rozmach a k pohodlné a bezpečné jízdě slouží mnoho doplňků, pomůcek, vybavení. O tom, v čem se výbava správného jezdce od dávných dob změnila, jsme si povídali s manžely Kalendovými, majiteli prodejny jezdeckých potřeb a sedlárny Equisboy v Brně na Cejlu. Hned po příchodu mě uvítala fenka yorkshira Bára.
Od kdy se zabýváte jezdectvím a prodejem potřeb pro jezdce a jejich koně?
Jezdecké potřeby prodáváme 9 let, dříve jsme byli na Kounicově ulici v Brně. Zhruba 3 roky provozujeme také e-shop s jezdeckými potřebami.
Jak vás napadla myšlenka začít vybavovat jezdce na koních?
Byla to láska ke koním, máme koně rádi. Dnes zažívá jezdectví 100 % nárůst a doby, kdy byli koně k vidění jen v JZD, jsou naštěstí pryč.
Navštěvujete také jezdecké akce nebo dostihy? Máte doma koně?
Na podobné akce máme bohužel málo času, snažíme se ale vždy najít chvilku na to, abychom se na koních jeli sami projet. Máme 3 koně.
Mění se nějak jezdecká výbava? Používají se nové technologie?
Důraz se klade hlavně na bezpečnost jezdce i koně a ve výrobě se používají nové materiály. Přilba by měla být povinnou výbavou každého jezdce, bohužel to vím z vlastní zkušenosti a dnes již bez ní nevyjedu. Nové technologie se využívají i v jezdectví. Příkladem může být kevlar, Gore-Texové oděvy. Na trhu je k dostání vše, výběr je široký.
Z čeho se vyrábějí sedla, používají se nové materiály i tam? Jak správné sedlo vybrat?
Jedničkou je stále kůže, tam se nic nezměnilo. Sedla jsou propracovanější, každý jezdec si sedlo vybírá individuálně podle svojí postavy i podle koně. Sedlo lze vyzkoušet přímo u nás a pokud jezdci pasuje a dobře se mu na něm sedí, je potřeba jej zkusit i na koně. Někdy vezmeme pár sedel do auta a jedeme k zákazníkovi do stáje na zkoušku. Sedla také šijeme na míru, máme vlastní sedlárnu. Na trhu jsou k dostání sedla levnější, která ale nevydrží tolik, jako ta dražší. K mání jsou i sedla bohatě nazdobená, kde je potřeba počítat s mnohem vyšší investicí.
Jaké dnes jezdci používají bezpečnostní prvky?
Základem je především přilba, která je dnes dostupná v mnoha provedeních, z nichž si vybere každý. Pokud jezdci často míří i do lesa nebo preferují rychlou jízdu, je rozumné používát chránič páteře. Veškeré bezpečnostní vybavení musí splňovat evropské normy. Chrániče jsou v případě jízdy náročným terénem velice vhodné i pro koně, aby nedocházelo k oděrkám. Mezi bezpečnostní prvky patří i reflexní vybavení – pásky, reflexní potahy na čelenku, lícnice nebo i přilbu jezdce a různé odrazky.
Přichází do jezdecké výbavy i móda? Mění se jezdecké kolekce, případně oblíbené barvy?
Ano, jezdecké oděvy jsou k nerozeznání od těch běžných a není problém je nosit i v běžném životě. Na trhu je široký výběr střihů, barev a materiálů pro každou příležitost. U dam je módní kombinace hnědé a modré, hnědé a růžové nebo několika odstínů hnědé. Jednou ročně na trh výrobci uvádějí nové kolekce. Provozujeme i velkoobchod značek Prestige, Equiterm a jiných a dodáváme je dalším jezdeckým prodejnám.
Jak často se musí kůň kovat? Podkovy jsou stále jen z kovu?
Kůň se ková zhruba jednou za šest týdnů - podle zátěže. Jedno okování čtyř noh vyjde zhruba na 1.200,- Kč. Někdy se kovají jen přední nebo zadní kopyta. Podkovy jsou stále kovové, ale pokud je kůň nemocný a kovová podkova je pro něj velkou zátěží, lze použít i odlehčené z Liplastu, které ale nemají takovou životnost.
Jsou na trhu dostupné nějaké novinky, které dříve nebyly?
Například solárium pro koně, které slouží k prohřátí koně a vysušení nebo běhací pásy podobné těm lidským. Ty se používají hlavně v zimě, když je hodně namrzlo a kůň nemůže ven. Takové věci dodáváme na objednávku.
Bývá kůň stále pomocníkem i v lese? Vybavujete i výběhy a stáje?
Tam, kde se nedostane těžká technika, nastupuje do práce kůň. Na tom se nic nezměnilo. Prodáváme vybavení pro práci s tažnými koňmi a také kompletní ohradníkovou výbavu, tyče, pásky, rozvody. Ohradníky mohou být bateriové nebo s připojením na elektrickou síť. Ke koním patří i žlaby, lopaty a další vybavení stáje.
Co když se někomu potrhá sedlo nebo dojde k poškození jiné části jezdecké výbavy?
Provozujeme sedlářskou dílnu. Kromě toho, že šijeme nová sedla do prodejny a na zakázku, opravujeme také sedla starší. Spravit lze i uzdy a jiné jezdecké vybavení.
Zavítají k vám občas i rytíři na koních?
Ano, i pro vyznavače historického šermu a rytířských řádů máme v nabídce správnou výbavu včetně brnění a drátěných košil.
Viděl jsem, že kosmetiku používají nejen lidé, ale i koně? Existují koňské salóny?
Koňská kosmetika je důležitá, řadí se do ní například mast na kopyta, různé vyčesávače nebo koňské šampony. Patří sem i ochlazující či prohřívací gely na namožené šlachy a jiné části těla koní. Použití je různé, někdy se liší i ročním obdobím. Koňské salóny asi nejsou, každý se o svého koně stará raději sám nebo ve spolupráci s veterinářem či kovářem. K péči o koně bychom měli uvést i různé hřebelcovací a jiné kartáče nebo deky na zahřátí. Jak vše správně používat poradí odborná literatura a DVD. Samozřejmě také rádi poradíme my a vše vysvětlíme. Naši prodavači jsou odborníci na koně a všichni na nich jezdí, máme dobře vyškolený personál.
Jednou z moderních metod léčby je hipoterapie, dodáváte pro ni nějaké vybavení?
Spolupracujeme s nemocnicemi a ústavy. V nabídce máme lonžovací madla, vyvazováky, ohlávky a jiné vybavení pro hipoterapii.
Sledujete vývoj vybavení pro jezdce? Jezdíte na nějaké výstavy a veletrhy?
Jezdecké veletrhy bývají v Lysé nad Labem, jezdíme i do německého Kolína nad Rýnem, kde domlouváme nové kontrakty a dovídáme se novinky na trhu.
Kůň je pěkný koníček, ale také asi nákladný. Na co by se měl budoucí majitel koně připravit?
O koně je třeba dobře pečovat a s tím souvisí určité výdaje. Musí být někde ustájen, což přijde včetně krmiva na 4.500 – 7.000,- Kč měsíčně. Měl by být jednou za šest týdnů okován, to ale záleží na stavu jeho kopyt. Dalším výdajem je návštěva veterináře, kdy jedna nebývá často nižší než 1.000,- Kč. Kůň musí být jednou ročně očkován proti různým virovým onemocněním, tetanu a také zhruba dvakrát ročně odčervován. I když někdo jezdí bez sedla, není to moc bezpečné. S pořízením sedla a potřebného vybavení souvisí také nemalé výdaje. A samotný koník také nebude zadarmo. Nejde jen o finanční výdaje, ale i o to se koni pravidelně věnovat. Kdo jednou sedne do sedla, zpravidla ho to chytne a toto všechno rád podstoupí.
Co všechno jezdec k tomu, aby vyrazil do terénu, potřebuje? Na kolik jej výbava přijde?
Z výbavy pořebuje jezdec především sedlo, podbřišní pás, třmeny a řemeny, uzdu, otěže, dále to mohou být poprsní vidlice na ukotvení sedla, martingal a samozřejmě jezdec potřebuje i něco na sebe – helmu, rajtky nejlépe s celokoženým sedem, vestu, někdy páteřní chránič. Celou výbavu lze ve střední třídě pořídit okolo 25 tisíc Kč. Lepší je si připlatit, než šetřit a za chvíli kupovat vše znovu.
Dá se pořídit i výbava starší a použitá?
Určitě není dobré kupovat starší sedlo, které může být nalomené a už vůbec ne starší přilbu, jejíž skořepina může mít malou prasklinu, která v případě pádu způsobí rozlomení přilby a jezdec je pak bez ochrany.
Pokud kůň hezky poslouchá, jak jej odměnit?
Každý jezdec mívá v kapse nějaký pamlsek, kterým koně odměňuje. Máme v nabídce Candies – pamlsek pro koně, psy a jejich lidi. Ten může konzumovat celá rodina.
Čím koně krmit? V nabídce je toho už asi více, než jen pastva a seno s vodou v zimě.
Koně jsou vybíraví a nechutná jim všechno. Vyrábí se mnoho druhů krmných směsí. V nabídce máme i krmiva pro lamy, králíky a jiná domácí zvířata. Zároveň zajišťujeme jejich rozvoz zákazníkům do stájí.
Jak lze koně přepravovat?
Zajišťujeme i převoz koní a jako jediní na jižní Moravě půjčujeme přívěsné vozíky na koně. Máme k dispozici tři celolaminátové vleky, každý pro dva koně. Liší se svojí hmotností – podle použitého tažného vozidla a obsahují i sedlovnu a prostor pro vybavení.
Co dělají koně v zimě? Mohou ven?
Pokud není moc umrzlo, mohou na procházku, ale vždy hrozí nebezpečí uklouznutí a zlomení nohy. Nebezpečné je to i pro jezdce. V zimě se dá proběhnout v kryté hale, těch ale není bohužel k dispozici v Brně moc.
Jak koně spí? Lehají si?
Pokud mají pohodu, někdy si lehnou. Někdy spí vestoje.
Do rozhovoru se přidává Sam, který si jízdu v sedle oblíbil nedávno, předtím jezdil totiž bez sedla.
Máte nějaké veselé příhody s koňmi?
Ano, těch je mnoho. Někteří koně dělají naschvály a když stoupnou jezdci na nohu, můžete na ně křičet, bušit do nich jak chcete, ale ani to s nimi nehne a nohu schválně nezvednou. Je potřeba přetrpět bolest a koníka hladit a jemně odtlačit. Pro koně by se člověk rozdal, když je něco bolí, hned se o ně stará, kůň je prostě členem rodiny.
Děkuji za rozhovor a přeji další příjemné zážitky s koňmi.
Jezdecké potřeby Equisboy
Cejl 29/76, Brno - Zábrdovice, tel.: 739 203 503, www.equisboy.cz
TRAM 2, 4, 9 - zastávka Tkalcovská
text a foto Marián K., BrNovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 5459
Jezdecké potřeby Equisboy
Cejl 29/76, Brno - Zábrdovice, tel.: 739 203 503
V dobách, kdy nejezdily automobily a stovky kilometrů železných kolejí nebrázdily vlaky, byl kůň a později koňský povoz či drožka jediným dopravním prostředkem na překonání velikých vzdáleností mezi městy a vesnicemi. Těžká práce na poli i v lese by bez koňské nebo volské pomoci nebyla možná. Časem prašné cesty zaplnila auta, černý dým parních lokomotiv znečisťoval pradlenám čerstvě vyprané prádlo. Koně z lidských obydlí postupně mizeli, čemuž napomohl i minulý režim, kdy vlastnit koně bylo považováno za něco vymykajícího se standardům. I přesto se našlo dost těch, kterým pohled z koňského sedla učaroval a kůň se stal jejich koníčkem. Jezdectví zažívá dnes opět rozmach a k pohodlné a bezpečné jízdě slouží mnoho doplňků, pomůcek, vybavení. O tom, v čem se výbava správného jezdce od dávných dob změnila, jsme si povídali s manžely Kalendovými, majiteli prodejny jezdeckých potřeb a sedlárny Equisboy v Brně na Cejlu. Hned po příchodu mě uvítala fenka yorkshira Bára.
Od kdy se zabýváte jezdectvím a prodejem potřeb pro jezdce a jejich koně?
Jezdecké potřeby prodáváme 9 let, dříve jsme byli na Kounicově ulici v Brně. Zhruba 3 roky provozujeme také e-shop s jezdeckými potřebami.
Jak vás napadla myšlenka začít vybavovat jezdce na koních?
Byla to láska ke koním, máme koně rádi. Dnes zažívá jezdectví 100 % nárůst a doby, kdy byli koně k vidění jen v JZD, jsou naštěstí pryč.
Navštěvujete také jezdecké akce nebo dostihy? Máte doma koně?
Na podobné akce máme bohužel málo času, snažíme se ale vždy najít chvilku na to, abychom se na koních jeli sami projet. Máme 3 koně.
Mění se nějak jezdecká výbava? Používají se nové technologie?
Důraz se klade hlavně na bezpečnost jezdce i koně a ve výrobě se používají nové materiály. Přilba by měla být povinnou výbavou každého jezdce, bohužel to vím z vlastní zkušenosti a dnes již bez ní nevyjedu. Nové technologie se využívají i v jezdectví. Příkladem může být kevlar, Gore-Texové oděvy. Na trhu je k dostání vše, výběr je široký.
Z čeho se vyrábějí sedla, používají se nové materiály i tam? Jak správné sedlo vybrat?
Jedničkou je stále kůže, tam se nic nezměnilo. Sedla jsou propracovanější, každý jezdec si sedlo vybírá individuálně podle svojí postavy i podle koně. Sedlo lze vyzkoušet přímo u nás a pokud jezdci pasuje a dobře se mu na něm sedí, je potřeba jej zkusit i na koně. Někdy vezmeme pár sedel do auta a jedeme k zákazníkovi do stáje na zkoušku. Sedla také šijeme na míru, máme vlastní sedlárnu. Na trhu jsou k dostání sedla levnější, která ale nevydrží tolik, jako ta dražší. K mání jsou i sedla bohatě nazdobená, kde je potřeba počítat s mnohem vyšší investicí.
Jaké dnes jezdci používají bezpečnostní prvky?
Základem je především přilba, která je dnes dostupná v mnoha provedeních, z nichž si vybere každý. Pokud jezdci často míří i do lesa nebo preferují rychlou jízdu, je rozumné používát chránič páteře. Veškeré bezpečnostní vybavení musí splňovat evropské normy. Chrániče jsou v případě jízdy náročným terénem velice vhodné i pro koně, aby nedocházelo k oděrkám. Mezi bezpečnostní prvky patří i reflexní vybavení – pásky, reflexní potahy na čelenku, lícnice nebo i přilbu jezdce a různé odrazky.
Přichází do jezdecké výbavy i móda? Mění se jezdecké kolekce, případně oblíbené barvy?
Ano, jezdecké oděvy jsou k nerozeznání od těch běžných a není problém je nosit i v běžném životě. Na trhu je široký výběr střihů, barev a materiálů pro každou příležitost. U dam je módní kombinace hnědé a modré, hnědé a růžové nebo několika odstínů hnědé. Jednou ročně na trh výrobci uvádějí nové kolekce. Provozujeme i velkoobchod značek Prestige, Equiterm a jiných a dodáváme je dalším jezdeckým prodejnám.
Jak často se musí kůň kovat? Podkovy jsou stále jen z kovu?
Kůň se ková zhruba jednou za šest týdnů - podle zátěže. Jedno okování čtyř noh vyjde zhruba na 1.200,- Kč. Někdy se kovají jen přední nebo zadní kopyta. Podkovy jsou stále kovové, ale pokud je kůň nemocný a kovová podkova je pro něj velkou zátěží, lze použít i odlehčené z Liplastu, které ale nemají takovou životnost.
Jsou na trhu dostupné nějaké novinky, které dříve nebyly?
Například solárium pro koně, které slouží k prohřátí koně a vysušení nebo běhací pásy podobné těm lidským. Ty se používají hlavně v zimě, když je hodně namrzlo a kůň nemůže ven. Takové věci dodáváme na objednávku.
Bývá kůň stále pomocníkem i v lese? Vybavujete i výběhy a stáje?
Tam, kde se nedostane těžká technika, nastupuje do práce kůň. Na tom se nic nezměnilo. Prodáváme vybavení pro práci s tažnými koňmi a také kompletní ohradníkovou výbavu, tyče, pásky, rozvody. Ohradníky mohou být bateriové nebo s připojením na elektrickou síť. Ke koním patří i žlaby, lopaty a další vybavení stáje.
Co když se někomu potrhá sedlo nebo dojde k poškození jiné části jezdecké výbavy?
Provozujeme sedlářskou dílnu. Kromě toho, že šijeme nová sedla do prodejny a na zakázku, opravujeme také sedla starší. Spravit lze i uzdy a jiné jezdecké vybavení.
Zavítají k vám občas i rytíři na koních?
Ano, i pro vyznavače historického šermu a rytířských řádů máme v nabídce správnou výbavu včetně brnění a drátěných košil.
Viděl jsem, že kosmetiku používají nejen lidé, ale i koně? Existují koňské salóny?
Koňská kosmetika je důležitá, řadí se do ní například mast na kopyta, různé vyčesávače nebo koňské šampony. Patří sem i ochlazující či prohřívací gely na namožené šlachy a jiné části těla koní. Použití je různé, někdy se liší i ročním obdobím. Koňské salóny asi nejsou, každý se o svého koně stará raději sám nebo ve spolupráci s veterinářem či kovářem. K péči o koně bychom měli uvést i různé hřebelcovací a jiné kartáče nebo deky na zahřátí. Jak vše správně používat poradí odborná literatura a DVD. Samozřejmě také rádi poradíme my a vše vysvětlíme. Naši prodavači jsou odborníci na koně a všichni na nich jezdí, máme dobře vyškolený personál.
Jednou z moderních metod léčby je hipoterapie, dodáváte pro ni nějaké vybavení?
Spolupracujeme s nemocnicemi a ústavy. V nabídce máme lonžovací madla, vyvazováky, ohlávky a jiné vybavení pro hipoterapii.
Sledujete vývoj vybavení pro jezdce? Jezdíte na nějaké výstavy a veletrhy?
Jezdecké veletrhy bývají v Lysé nad Labem, jezdíme i do německého Kolína nad Rýnem, kde domlouváme nové kontrakty a dovídáme se novinky na trhu.
Kůň je pěkný koníček, ale také asi nákladný. Na co by se měl budoucí majitel koně připravit?
O koně je třeba dobře pečovat a s tím souvisí určité výdaje. Musí být někde ustájen, což přijde včetně krmiva na 4.500 – 7.000,- Kč měsíčně. Měl by být jednou za šest týdnů okován, to ale záleží na stavu jeho kopyt. Dalším výdajem je návštěva veterináře, kdy jedna nebývá často nižší než 1.000,- Kč. Kůň musí být jednou ročně očkován proti různým virovým onemocněním, tetanu a také zhruba dvakrát ročně odčervován. I když někdo jezdí bez sedla, není to moc bezpečné. S pořízením sedla a potřebného vybavení souvisí také nemalé výdaje. A samotný koník také nebude zadarmo. Nejde jen o finanční výdaje, ale i o to se koni pravidelně věnovat. Kdo jednou sedne do sedla, zpravidla ho to chytne a toto všechno rád podstoupí.
Co všechno jezdec k tomu, aby vyrazil do terénu, potřebuje? Na kolik jej výbava přijde?
Z výbavy pořebuje jezdec především sedlo, podbřišní pás, třmeny a řemeny, uzdu, otěže, dále to mohou být poprsní vidlice na ukotvení sedla, martingal a samozřejmě jezdec potřebuje i něco na sebe – helmu, rajtky nejlépe s celokoženým sedem, vestu, někdy páteřní chránič. Celou výbavu lze ve střední třídě pořídit okolo 25 tisíc Kč. Lepší je si připlatit, než šetřit a za chvíli kupovat vše znovu.
Dá se pořídit i výbava starší a použitá?
Určitě není dobré kupovat starší sedlo, které může být nalomené a už vůbec ne starší přilbu, jejíž skořepina může mít malou prasklinu, která v případě pádu způsobí rozlomení přilby a jezdec je pak bez ochrany.
Pokud kůň hezky poslouchá, jak jej odměnit?
Každý jezdec mívá v kapse nějaký pamlsek, kterým koně odměňuje. Máme v nabídce Candies – pamlsek pro koně, psy a jejich lidi. Ten může konzumovat celá rodina.
Čím koně krmit? V nabídce je toho už asi více, než jen pastva a seno s vodou v zimě.
Koně jsou vybíraví a nechutná jim všechno. Vyrábí se mnoho druhů krmných směsí. V nabídce máme i krmiva pro lamy, králíky a jiná domácí zvířata. Zároveň zajišťujeme jejich rozvoz zákazníkům do stájí.
Jak lze koně přepravovat?
Zajišťujeme i převoz koní a jako jediní na jižní Moravě půjčujeme přívěsné vozíky na koně. Máme k dispozici tři celolaminátové vleky, každý pro dva koně. Liší se svojí hmotností – podle použitého tažného vozidla a obsahují i sedlovnu a prostor pro vybavení.
Co dělají koně v zimě? Mohou ven?
Pokud není moc umrzlo, mohou na procházku, ale vždy hrozí nebezpečí uklouznutí a zlomení nohy. Nebezpečné je to i pro jezdce. V zimě se dá proběhnout v kryté hale, těch ale není bohužel k dispozici v Brně moc.
Jak koně spí? Lehají si?
Pokud mají pohodu, někdy si lehnou. Někdy spí vestoje.
Do rozhovoru se přidává Sam, který si jízdu v sedle oblíbil nedávno, předtím jezdil totiž bez sedla.
Máte nějaké veselé příhody s koňmi?
Ano, těch je mnoho. Někteří koně dělají naschvály a když stoupnou jezdci na nohu, můžete na ně křičet, bušit do nich jak chcete, ale ani to s nimi nehne a nohu schválně nezvednou. Je potřeba přetrpět bolest a koníka hladit a jemně odtlačit. Pro koně by se člověk rozdal, když je něco bolí, hned se o ně stará, kůň je prostě členem rodiny.
Děkuji za rozhovor a přeji další příjemné zážitky s koňmi.
Jezdecké potřeby Equisboy
Cejl 29/76, Brno - Zábrdovice, tel.: 739 203 503, www.equisboy.cz
TRAM 2, 4, 9 - zastávka Tkalcovská
text a foto Marián K., BrNovinky