brnovinky

Přepnout do PC verze

Relax pod hvězdami - Solná jeskyně Exclusive Brno

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_02_vlastniRelax pod hvězdami - Solná jeskyně Exclusive Brno

 

Stará 22, Brno - střed - Zábrdovice, tel.: 733 575 388

 

Moderní doba je uspěchaná a proto je potřeba si z přeplněného časového harmonogramu utrhnout alespoň kousek času na odpočinek. Kromě spánku, kterému se nevyhneme nikdo, jsou tu i další možnosti, jak se dobít. Jedním z nich může být ponoření se do relaxační atmosféry uzavřených prostor, které nás mohou prostoupit svými léčebnými účinky. Dnes bude řeč o solných jeskyních. Jistě všichni víme, že existují. Ale jak vlastně solné jeskyně vznikají, jak fungují a co nám mohou přinést pozitivního a kdy bychom je navštěvovat raději neměli? Na to nám odpoví pan Jan Řihák, majitel brněnské solné jeskyně Exclusive.

 

Kdy Vás napadla myšlenka postavit solnou jeskyni?

Zhruba v polovině roku 2007. Tuto solnou jeskyni jsme otevírali 1. 2. 2008.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7800_MK

 

Solných jeskyní není mnoho, co vás přimělo k realizaci výstavby?

Myšlenka mít vlastní solnou jeskyni prvně napadla moji ženu. Naše dcera trpěla nemocemi horních cest dýchacích a bylo nám doporučeno navštěvovat solnou jeskyni. Již po dvou návštěvách se její stav výrazně zlepšil. Tehdy jsme se začali o solné jeskyně více zajímat, dali hlavy dohromady a nápad otevřít solnou jeskyni byl na světě. Hledali jsme vhodného dodavatele, ale to se zdálo jako nelehký úkol. V České republice je mnoho jeskyní jednoho provedení, jenže to neodpovídalo našim představám. Posléze jsme našli dodavatele, který nám vyhovoval a začali s ním jednat o realizaci. Mezitím jsme se dívali po vhodných prostorách.

 

Vaše solná jeskyně je umístěna v brněnské lokalitě, které se mnoho lidí raději vyhýbá. Nemyslíte, že vám tím utíkají někteří zákazníci? Proč jste se rozhodli pro stavbu jeskyně na Staré ulici?

Nebylo jednoduché najít vhodné prostory. Byly nám nabízeny převážně sklepní prostory, jenž byly vlhké a cítit plísněmi. Stěnami může z okolní zeminy prostupovat vlhkost a jiné škodlivé faktory. To vše se pak přenáší na návštěvníky jeskyně. Jelikož se jedná o vysokou investici, rozhodli jsme se naleznout prostory, které nebudou pod úrovní okolního terénu. To se nám podařilo zde. Zaujal nás netypický dům, který se v ulici vyjímá a také příznivé jednání jeho vlastníka. Tato městská část začíná znovu ožívat, staví se zde a stěhují se sem nové firmy. Každý, kdo naši jeskyni navštíví, se do ní rád vrací a není pro něj důležité, kde se nachází.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7771_MK

 

Odkud pochází sůl ve vaší jeskyni?

Sůl pochází ze třech míst. Hlavní stavební prvky jsou z polských solných dolů, kde se sůl těží a lisují se z ní kostky, ze kterých se pak staví. Solné kameny, jenž jsou zabudovány do stěn, pocházejí z Himálaje. Třetí část tvoří sůl z Mrtvého moře, která je nasypána volně na zemi. Doporučujeme, aby si s ní lidé hráli, zvlášť děti. Její složení a minerály mají léčebné účinky.

 

Jak taková solná jeskyně vznikne, kolik času stavba zabere?

Naše jeskyně byla postavena bez jednoho týdne za tři měsíce. Její výstavba byla náročná. Celá stavba probíhá v několika fázích. Po vyhledání vhodných prostor se musí vyčistit a pořádně tepelně a zvukově odizolovat. Uvnitř je vystavěno dřevěné bednění, kolem kterého pak vede inspekční chodba. Stavební firma naveze solné kvádry, ty se přesekávají podle potřeby. Hrubá strana přeseknutých kvádrů tvoří zeď jeskyně, která je okolo 40-ti cm silná. Do stěny se zabudují himálajské kameny a vše se pojí solnou maltou. Nejnáročnější bylo vytvořit strop s hvězdným nebem. Na stropní panely se stříkala speciální nehořlavá PUR pěna, ze které se tvarovaly krápníky a krápníčky. Ještě před jejich zatuhnutím se celé stropní panely a krápníky zasolovaly. Následně se jejich středy protahovala světelná vlákna. 040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7776_MKSvětelná vlákna vedou z několika světelných zdrojů různých barev proud světla, který tvoří za pomoci 6000 světelných bodů hvězdné nebe. Vše se pak nakonec dočistilo, do jeskyně se vestavěly další prvky, jako solný vodopád, solná svítící studna nebo dmýchač mlhy. Důležité je, aby byl použit nehořlavý materiál. Jedna brněnská solná jeskyně nebyla stavěna z nehořlavého materiálu a vyhořela včetně domu, ve kterém se nacházela.

 

Kolik se do vaší jeskyně vejde lidí?

Jeskyně Exclusive je koncipována pro 10 klientů, ale vejde se jich tam až 15. Umožňujeme to například v případě, kdy si celou jeskyni objedná nějaká parta, škola či školka. Můžeme přidat lehátka.

 

Z čeho vznikl název jeskyně – Exclusive?

Provozujeme i saunu a masáže Exclusive. Název vznikl částečně atypickým řešením jeskyně spojeným s haloterapií a vysokou investicí do její stavby.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7784_MKČím se haloterapie vyznačuje?

Haloterapie je spojení relaxační léčebné terapie a světla, v našem případě s hvězdnou oblohou a měnícími se barvami jeskyně během probíhající terapie.

 

Pokud se podíváme na účinky solné jeskyně, dají se přirovnat k pobytu u moře?

Ano, říká se, že jedna návštěva solné jeskyně je jako dvou až třídenní pobyt u moře. Když pomyslíme, že jsme obklopeni velkým množstvím soli, dýcháme vzduch, do kterého se uvolňují solné minerály, účinek musí být znát.

 

Je potřeba vzduch nějak čistit?

Jsme taková čekárna v ordinaci a lidé vzduch během návštěvy vydýchají a zanechají po sobě škodlivé látky, baktérie, pyl. Instalovali jsme velice výkonné zařízení, které po ukončení terapie během dvou až tří minut celý objem vzduchu v jeskyni vyvětrá a pročistí. Díky elektrostatickému filtru jsou zničeny bakterie, pyly a další škodliviny, které nám zde klienti zanechají. Otíráme také lehátka. Jeskyně je pak znovu sterilní a připravena pro další terapii. Konstantní teplotu a vzdušnou vlhkost řídí klimatizace. Teplota v jeskyni se pohybuje okolo 21 °C a relativní vlhkost vzduchu mezi 60-ti a 75-ti %.

 

Kdo je typickým návštěvníkem solné jeskyně?040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_10_vlastni

Skladba našich klientů je různá. Někdo si do jeskyně chodí odpočinout a relaxovat, někteří v ní meditují a navštěvují nás hlavně také klienti s cílem zlepšení svého zdravotního stavu.

 

Může někomu návštěva jeskyně uškodit?

Jsem přesvědčen, že ne, je to srovnatelné s pobytem u moře. Vždy všem doporučujeme konzultaci s lékařem, zda je pro něj návštěva vhodná, či nikoliv. Problém by mohl nastat například u klaustrofobiků.

 

Jak terapie probíhá? Co váš klient v jeskyni uvidí?

Každému je před vstupem doporučeno, aby odevzdal svůj mobilní telefon, obdrží návleky na obuv a pak vstoupí do jeskyně. Lehne si na lehátko a obsluha jeskyně pustí nastavený program, který se zhruba po dobu 5-ti minut nemění. Klient může nabýt dojmu, že to bude nuda. Tato doba slouží k uklidnění a přípravě na terapii. Pak se změní hudba a celá jeskyně se začne nořit do mnoha barevných tónů, rozsvítí se hvězdná obloha. Atmosféru doplňuje zvuk tekoucí vody vodopádu, jemně se valící mlha. Klient odchází zcela odpočat a navíc nabit léčivými minerály ze soli.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7795_MK

 

Program terapie je stále stejný?

Program se skládá z hudby a světelných doplňků – zmíněné haloterapie. Obsluha má možnost do programu zasahovat a také to občas dělá, zvlášť u stálých klientů, kteří mají permanentky a navštěvují nás pravidelně. Pokud bychom jim pouštěli stále stejný program, přestavilo by je to časem bavit. Měníme proto složení hudby a spojení světla. Maminky se ze začátku ptaly, zda máme televizi, abychom mohli dětem pouštět pohádky. To jsme odmítli a snažíme se, aby navštěvovaly jeskyni i s dětmi. Pokud nás navštíví školka, pouštíme dětem někdy pohádkové písničky. 17 let jsem působil jako muzikant brněnské filharmonie a proto zkouším děti učit poslouchat vážnou hudbu. Doposud to neznaly a líbí se jim to, je to pro ně zpestření. Děti jsou vděčnými posluchači.

 

Návštěvníci odevzdávají před vstupem do solné jeskyně mobilní telefony, nevadí jim to? Je povoleno během terapie mluvit?

Zpočátku se jim to moc nelíbilo, ale nyní to oceňují. Jedině tak si mohou pořádně odpočinout a alespoň na těch 45 minut zapomenout na svět venku. Je nemyslitelné, aby někomu během terapie zvonil telefon. Mobilní telefony jsou navíc původcem elektrosmogu a záření. Mluvení není zakázáno, záleží na skupině, která jeskyni navštíví. V žádném případě ale nesmí rušit ostatní klienty. Obsluha dění v jeskyni monitoruje.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7798_MK

 

Takže obsluha slouží také jako hlídka s baterkou v ruce obdobné té v kině?

Ne tak docela. Ale stalo se nám, že v celé ulici vypadl elektrický proud a obsluha musela zasáhnout a s baterkou vyvést klienty z jeskyně ven. Když se uvnitř nesvítí, je tam tma tmoucí, kterou nenaleznete ani v nejhlubším šumavském lese.

 

Terapie trvá ¾ hodiny nebo jsou i jiné možnosti?

Nevím, kdo to kdy vymyslel, ale 45 minut je standardní doba terapie v solné jeskyni. Mění se jen doba zahájení terapie, u nás je to vždy v celou hodinu.

 

Jací jsou vaši nejmladší a nejstarší klienti?

Nejmladšímu byly dva měsíce a u těch nejstarších si to neodvažuji odhadnout. Našimi klienty jsou ale i staří lidé a pobyt v solné jeskyni si moc pochvalují.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7811_MKJe zapotřebí nějaké údržby jeskyně kromě výše uvedené sterilizace vzduchu a otírání lehátek?

Jednou za čas se dosypává sůl na zem. Kamínky totiž někdy končí v kapsách klientů, odnášejí si je domů jako suvenýr. Na zemi je 15-ti centimetrová vrstva soli z Mrtvého moře. Po ukončení sezóny – v létě – se celý obsah soli z podlahy napytluje a vymění za nový. Čistí se také elektrostatický filtr vzduchotechniky a klimatizace.

 

Kolik je v Brně solných jeskyní? Na kolik návštěva jeskyně klienta přijde?

Když jsme začínali, byli jich zde asi pět. Dnes se jejich počet pohybuje okolo 15-ti. Před návštěvou solné jeskyně by si o ní lidé měli něco zjistit, bývají veliké rozdíly v kvalitě. Někteří při výstavbě chtěli ušetřit a nyní je to znát. Nelze hledět pouze na cenu terapie, která je u nás 150,- Kč na osobu a 45 minut haloterapie.

 

Nabízíte i doplňkový sortiment. Co si od vás klient může odnést?

Kromě soli v těle z terapie si může zakoupit kosmetiku od Mrtvého moře, oleje, masti, koupelovou sůl a také solné doplňky.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7814_MKMáte připraveny nějaké výhody pro vaše stálé klienty?

Ti, kteří nás navštěvují dlouhodobě, si mohou v rámci různých akcí kupovat permanentky za zvýhodněné ceny. Máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami a některé svým klientům na návštěvu solné jeskyně přispívají. Dárci krve u nás mají 30 % slevu. Maminky s malými dětmi a těhotné nás mohou navštěvovat zcela zdarma. Vždy je potřeba se předem objednat. Členům LamaRek klubu poskytujeme slevu ve výši 15 % na návštěvu jeskyně.

 

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších uzdravených a odpočatých klientů.

 

Solná jeskyně Exclusive
Stará 22, Brno - střed - Zábrdovice, tel.: 733 575 388 , www.jeskyne-exclusive.cz
TRAM 2, 4, 9 - zastávka Körnerova, TRAM 3, 5, 11 - zastávka Dětská nemocnice

pěšky od Národního divadla v Brně za pouhých 5 minut

 

text Marián K., foto Marián K. & archiv Solné jeskyně Exclusice

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7768...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7771...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7772...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7776...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7781...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7782...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7784...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7786...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7791...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7792...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7793...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7795...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7796...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7797...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7798...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7800...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7801...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7803...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7804...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7806...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7808...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7810...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7811...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7813...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7814...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...

Relax pod hvězdami - Solná jeskyně Exclusive Brno

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_02_vlastniRelax pod hvězdami - Solná jeskyně Exclusive Brno

 

Stará 22, Brno - střed - Zábrdovice, tel.: 733 575 388

 

Moderní doba je uspěchaná a proto je potřeba si z přeplněného časového harmonogramu utrhnout alespoň kousek času na odpočinek. Kromě spánku, kterému se nevyhneme nikdo, jsou tu i další možnosti, jak se dobít. Jedním z nich může být ponoření se do relaxační atmosféry uzavřených prostor, které nás mohou prostoupit svými léčebnými účinky. Dnes bude řeč o solných jeskyních. Jistě všichni víme, že existují. Ale jak vlastně solné jeskyně vznikají, jak fungují a co nám mohou přinést pozitivního a kdy bychom je navštěvovat raději neměli? Na to nám odpoví pan Jan Řihák, majitel brněnské solné jeskyně Exclusive.

 

Kdy Vás napadla myšlenka postavit solnou jeskyni?

Zhruba v polovině roku 2007. Tuto solnou jeskyni jsme otevírali 1. 2. 2008.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7800_MK

 

Solných jeskyní není mnoho, co vás přimělo k realizaci výstavby?

Myšlenka mít vlastní solnou jeskyni prvně napadla moji ženu. Naše dcera trpěla nemocemi horních cest dýchacích a bylo nám doporučeno navštěvovat solnou jeskyni. Již po dvou návštěvách se její stav výrazně zlepšil. Tehdy jsme se začali o solné jeskyně více zajímat, dali hlavy dohromady a nápad otevřít solnou jeskyni byl na světě. Hledali jsme vhodného dodavatele, ale to se zdálo jako nelehký úkol. V České republice je mnoho jeskyní jednoho provedení, jenže to neodpovídalo našim představám. Posléze jsme našli dodavatele, který nám vyhovoval a začali s ním jednat o realizaci. Mezitím jsme se dívali po vhodných prostorách.

 

Vaše solná jeskyně je umístěna v brněnské lokalitě, které se mnoho lidí raději vyhýbá. Nemyslíte, že vám tím utíkají někteří zákazníci? Proč jste se rozhodli pro stavbu jeskyně na Staré ulici?

Nebylo jednoduché najít vhodné prostory. Byly nám nabízeny převážně sklepní prostory, jenž byly vlhké a cítit plísněmi. Stěnami může z okolní zeminy prostupovat vlhkost a jiné škodlivé faktory. To vše se pak přenáší na návštěvníky jeskyně. Jelikož se jedná o vysokou investici, rozhodli jsme se naleznout prostory, které nebudou pod úrovní okolního terénu. To se nám podařilo zde. Zaujal nás netypický dům, který se v ulici vyjímá a také příznivé jednání jeho vlastníka. Tato městská část začíná znovu ožívat, staví se zde a stěhují se sem nové firmy. Každý, kdo naši jeskyni navštíví, se do ní rád vrací a není pro něj důležité, kde se nachází.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7771_MK

 

Odkud pochází sůl ve vaší jeskyni?

Sůl pochází ze třech míst. Hlavní stavební prvky jsou z polských solných dolů, kde se sůl těží a lisují se z ní kostky, ze kterých se pak staví. Solné kameny, jenž jsou zabudovány do stěn, pocházejí z Himálaje. Třetí část tvoří sůl z Mrtvého moře, která je nasypána volně na zemi. Doporučujeme, aby si s ní lidé hráli, zvlášť děti. Její složení a minerály mají léčebné účinky.

 

Jak taková solná jeskyně vznikne, kolik času stavba zabere?

Naše jeskyně byla postavena bez jednoho týdne za tři měsíce. Její výstavba byla náročná. Celá stavba probíhá v několika fázích. Po vyhledání vhodných prostor se musí vyčistit a pořádně tepelně a zvukově odizolovat. Uvnitř je vystavěno dřevěné bednění, kolem kterého pak vede inspekční chodba. Stavební firma naveze solné kvádry, ty se přesekávají podle potřeby. Hrubá strana přeseknutých kvádrů tvoří zeď jeskyně, která je okolo 40-ti cm silná. Do stěny se zabudují himálajské kameny a vše se pojí solnou maltou. Nejnáročnější bylo vytvořit strop s hvězdným nebem. Na stropní panely se stříkala speciální nehořlavá PUR pěna, ze které se tvarovaly krápníky a krápníčky. Ještě před jejich zatuhnutím se celé stropní panely a krápníky zasolovaly. Následně se jejich středy protahovala světelná vlákna. 040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7776_MKSvětelná vlákna vedou z několika světelných zdrojů různých barev proud světla, který tvoří za pomoci 6000 světelných bodů hvězdné nebe. Vše se pak nakonec dočistilo, do jeskyně se vestavěly další prvky, jako solný vodopád, solná svítící studna nebo dmýchač mlhy. Důležité je, aby byl použit nehořlavý materiál. Jedna brněnská solná jeskyně nebyla stavěna z nehořlavého materiálu a vyhořela včetně domu, ve kterém se nacházela.

 

Kolik se do vaší jeskyně vejde lidí?

Jeskyně Exclusive je koncipována pro 10 klientů, ale vejde se jich tam až 15. Umožňujeme to například v případě, kdy si celou jeskyni objedná nějaká parta, škola či školka. Můžeme přidat lehátka.

 

Z čeho vznikl název jeskyně – Exclusive?

Provozujeme i saunu a masáže Exclusive. Název vznikl částečně atypickým řešením jeskyně spojeným s haloterapií a vysokou investicí do její stavby.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7784_MKČím se haloterapie vyznačuje?

Haloterapie je spojení relaxační léčebné terapie a světla, v našem případě s hvězdnou oblohou a měnícími se barvami jeskyně během probíhající terapie.

 

Pokud se podíváme na účinky solné jeskyně, dají se přirovnat k pobytu u moře?

Ano, říká se, že jedna návštěva solné jeskyně je jako dvou až třídenní pobyt u moře. Když pomyslíme, že jsme obklopeni velkým množstvím soli, dýcháme vzduch, do kterého se uvolňují solné minerály, účinek musí být znát.

 

Je potřeba vzduch nějak čistit?

Jsme taková čekárna v ordinaci a lidé vzduch během návštěvy vydýchají a zanechají po sobě škodlivé látky, baktérie, pyl. Instalovali jsme velice výkonné zařízení, které po ukončení terapie během dvou až tří minut celý objem vzduchu v jeskyni vyvětrá a pročistí. Díky elektrostatickému filtru jsou zničeny bakterie, pyly a další škodliviny, které nám zde klienti zanechají. Otíráme také lehátka. Jeskyně je pak znovu sterilní a připravena pro další terapii. Konstantní teplotu a vzdušnou vlhkost řídí klimatizace. Teplota v jeskyni se pohybuje okolo 21 °C a relativní vlhkost vzduchu mezi 60-ti a 75-ti %.

 

Kdo je typickým návštěvníkem solné jeskyně?040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_10_vlastni

Skladba našich klientů je různá. Někdo si do jeskyně chodí odpočinout a relaxovat, někteří v ní meditují a navštěvují nás hlavně také klienti s cílem zlepšení svého zdravotního stavu.

 

Může někomu návštěva jeskyně uškodit?

Jsem přesvědčen, že ne, je to srovnatelné s pobytem u moře. Vždy všem doporučujeme konzultaci s lékařem, zda je pro něj návštěva vhodná, či nikoliv. Problém by mohl nastat například u klaustrofobiků.

 

Jak terapie probíhá? Co váš klient v jeskyni uvidí?

Každému je před vstupem doporučeno, aby odevzdal svůj mobilní telefon, obdrží návleky na obuv a pak vstoupí do jeskyně. Lehne si na lehátko a obsluha jeskyně pustí nastavený program, který se zhruba po dobu 5-ti minut nemění. Klient může nabýt dojmu, že to bude nuda. Tato doba slouží k uklidnění a přípravě na terapii. Pak se změní hudba a celá jeskyně se začne nořit do mnoha barevných tónů, rozsvítí se hvězdná obloha. Atmosféru doplňuje zvuk tekoucí vody vodopádu, jemně se valící mlha. Klient odchází zcela odpočat a navíc nabit léčivými minerály ze soli.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7795_MK

 

Program terapie je stále stejný?

Program se skládá z hudby a světelných doplňků – zmíněné haloterapie. Obsluha má možnost do programu zasahovat a také to občas dělá, zvlášť u stálých klientů, kteří mají permanentky a navštěvují nás pravidelně. Pokud bychom jim pouštěli stále stejný program, přestavilo by je to časem bavit. Měníme proto složení hudby a spojení světla. Maminky se ze začátku ptaly, zda máme televizi, abychom mohli dětem pouštět pohádky. To jsme odmítli a snažíme se, aby navštěvovaly jeskyni i s dětmi. Pokud nás navštíví školka, pouštíme dětem někdy pohádkové písničky. 17 let jsem působil jako muzikant brněnské filharmonie a proto zkouším děti učit poslouchat vážnou hudbu. Doposud to neznaly a líbí se jim to, je to pro ně zpestření. Děti jsou vděčnými posluchači.

 

Návštěvníci odevzdávají před vstupem do solné jeskyně mobilní telefony, nevadí jim to? Je povoleno během terapie mluvit?

Zpočátku se jim to moc nelíbilo, ale nyní to oceňují. Jedině tak si mohou pořádně odpočinout a alespoň na těch 45 minut zapomenout na svět venku. Je nemyslitelné, aby někomu během terapie zvonil telefon. Mobilní telefony jsou navíc původcem elektrosmogu a záření. Mluvení není zakázáno, záleží na skupině, která jeskyni navštíví. V žádném případě ale nesmí rušit ostatní klienty. Obsluha dění v jeskyni monitoruje.040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7798_MK

 

Takže obsluha slouží také jako hlídka s baterkou v ruce obdobné té v kině?

Ne tak docela. Ale stalo se nám, že v celé ulici vypadl elektrický proud a obsluha musela zasáhnout a s baterkou vyvést klienty z jeskyně ven. Když se uvnitř nesvítí, je tam tma tmoucí, kterou nenaleznete ani v nejhlubším šumavském lese.

 

Terapie trvá ¾ hodiny nebo jsou i jiné možnosti?

Nevím, kdo to kdy vymyslel, ale 45 minut je standardní doba terapie v solné jeskyni. Mění se jen doba zahájení terapie, u nás je to vždy v celou hodinu.

 

Jací jsou vaši nejmladší a nejstarší klienti?

Nejmladšímu byly dva měsíce a u těch nejstarších si to neodvažuji odhadnout. Našimi klienty jsou ale i staří lidé a pobyt v solné jeskyni si moc pochvalují.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7811_MKJe zapotřebí nějaké údržby jeskyně kromě výše uvedené sterilizace vzduchu a otírání lehátek?

Jednou za čas se dosypává sůl na zem. Kamínky totiž někdy končí v kapsách klientů, odnášejí si je domů jako suvenýr. Na zemi je 15-ti centimetrová vrstva soli z Mrtvého moře. Po ukončení sezóny – v létě – se celý obsah soli z podlahy napytluje a vymění za nový. Čistí se také elektrostatický filtr vzduchotechniky a klimatizace.

 

Kolik je v Brně solných jeskyní? Na kolik návštěva jeskyně klienta přijde?

Když jsme začínali, byli jich zde asi pět. Dnes se jejich počet pohybuje okolo 15-ti. Před návštěvou solné jeskyně by si o ní lidé měli něco zjistit, bývají veliké rozdíly v kvalitě. Někteří při výstavbě chtěli ušetřit a nyní je to znát. Nelze hledět pouze na cenu terapie, která je u nás 150,- Kč na osobu a 45 minut haloterapie.

 

Nabízíte i doplňkový sortiment. Co si od vás klient může odnést?

Kromě soli v těle z terapie si může zakoupit kosmetiku od Mrtvého moře, oleje, masti, koupelovou sůl a také solné doplňky.

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7814_MKMáte připraveny nějaké výhody pro vaše stálé klienty?

Ti, kteří nás navštěvují dlouhodobě, si mohou v rámci různých akcí kupovat permanentky za zvýhodněné ceny. Máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami a některé svým klientům na návštěvu solné jeskyně přispívají. Dárci krve u nás mají 30 % slevu. Maminky s malými dětmi a těhotné nás mohou navštěvovat zcela zdarma. Vždy je potřeba se předem objednat. Členům LamaRek klubu poskytujeme slevu ve výši 15 % na návštěvu jeskyně.

 

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších uzdravených a odpočatých klientů.

 

Solná jeskyně Exclusive
Stará 22, Brno - střed - Zábrdovice, tel.: 733 575 388 , www.jeskyne-exclusive.cz
TRAM 2, 4, 9 - zastávka Körnerova, TRAM 3, 5, 11 - zastávka Dětská nemocnice

pěšky od Národního divadla v Brně za pouhých 5 minut

 

text Marián K., foto Marián K. & archiv Solné jeskyně Exclusice

 

040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7768...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7771...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7772...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7776...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7781...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7782...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7784...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7786...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7791...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7792...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7793...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7795...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7796...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7797...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7798...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7800...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7801...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7803...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7804...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7806...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7808...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7810...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7811...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7813...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_IMG_7814...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...
040_Solna_jeskyne_Exclusive_Rihak_Stara_22_26112009_vlastni_...

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze