Nováčkova 418/11, Brno - Husovice, tel.: 545 213 050, 777 760 006
Martin Huněk a Ondřej Kakáč - odborníci z H sport.
Jak jste se k prodeji vybavení sportovních center a výživy dostali?
Martin Huněk: Distribucí sportovní výživy se zabývám od roku 1992. Myslím, že jsme byli v oblasti distribuce a prodeje tohoto zboží na trhu jako jedni z prvních v České republice. Dostal jsem se k této oblasti díky tomu, že jsem sportoval. Byl to takový zajímavý segment sportu a možnost rozvoje sportu v oblasti zvýšení výkonů a v oblasti regenerace sportovců. V roce 1992 jsem začal distribucí jako fyzická osoba a v roce 1997 jsme založili společnost s ručením omezeným H sport. Teď naše zaměření směřujeme na distribuci doplňků výživy a na prodej posilovacích strojů, crossových, běžeckých, veslařských trenažérů a všeho, co k tomu patří.
Máme dvě prodejny, jednu v Olomouci a jednu v Brně. Zásobujeme nejen fitness centra, ale i sportovní kluby a sportovce samotné. Našimi partnery jsou například baseballový tým AVG Draci Brno, triatlonisté Ekol Team, fotbalisté Zbrojovka Brno, volejbalisté SK Královo Pole, basketbalistky Gambrinus Sika Brno a Valosun Brno i basketbalisté Baketbal, Beach volejbal Brno i Slavkov a další. Spolupracujeme s celou řadou sportovců závodících v individuálních sportech.
Můžeme zmínit sport, kterým jste se zabýval?
Martin Huněk: Sjezdové lyžování.
Izotonické nápoje by měl pít každý sportovec.
Myslíte, že lidé mají dnes dostatek pohybu?
Martin Huněk: Myslím, že rozhodně ne. Pohyb je důležitá součást života a většina lidí odsouvá pohyb až na poslední místo. Je to vidět na generaci mladších, která je na tom pravděpodobně hůře, než jsme byli my. Pokud se někdo nezabývá sportem pravidelně, tak se to podepisuje na jeho zdraví, pracovní výkonnosti i na všem dalším.
Pohyb myší u počítače asi nestačí..
Martin Huněk: "Pohyb myší je výborný, ale namáhá pouze jednu ruku."
Nabídka prodejen H sport je pestrá.
Když jste začínali s prodejem výživy, tak v České republice asi moc výrobců nebylo. Kde jste výživu sháněli?
Martin Huněk: V České republice byl v podstatě jen jeden výrobce - Promil Nový Bydžov. V současné době už patří pod firmu Alimpex Food. Je to mlékárna, která jako druhotný produkt vyráběla doplňky stravy. To byl první výrobce. Dnes je v České republice výrobců doplňků stravy určitě více jak sto. Boom je obrovský. V dnešní době je specifikace doplňkové výživy široká, začíná například vitamíny, pokračuje přes různé potravinové směsi a výrobky a končí skutečně sportovní výživou. Je to velmi široký obor.
Čím více je na trhu výrobců, tím více lidé ztrácejí orientaci mezi nimi. Podle čeho má laik vybírat?
Martin Huněk: Pro laika je to dnes velmi obtížné. Pokud není vyloženě biochemik a člověk zběhlý v branži, tak je odkázán na informace z odborných časopisů, internetu prodejců a dalších zdrojů. Na našem trhu se profilují například firmy Amix, Aminostar, Nutrend, Penco, Promil. Tyto firmy jsou pod kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce a nabízí jednoznačně velmi dobrou kvalitu produktů.
Zároveň se k nám dováží velké množství výrobků ze zemí EU a hlavně z USA. V současné době odhaduji, že přímo v oblasti sportovní výživy se u nás prodává více než 150 značek českých i zahraničních firem. To je obrovská konkurence, která ve „starých“ zemích EU není. Proto je dnes pro běžného rekreačního sportovce nebo uživatele těchto suplementů velmi těžké správně zvolit vhodný produkt.
Anabolické steroidy tělu škodí.
Pak je asi lepší, když neznalí zájemci o sportovní stravu jdou za odborníkem.
Martin Huněk: Je to samozřejmě optimální. Je jedno, jestli přijdou za námi nebo za někým jiným. Měli by jít ale za někým, kdo se tímto oborem denně zabývá, kdo jim dokáže dobře poradit a komu důvěřují. Orientace na současném trhu s doplňky s výživy je velmi těžká i pro mnoho prodejců, kteří založili internetové obchody a před tím se s touto oblastí trhu denně nesetkávali. V současné době je uváděno na trh mnoho nových výrobků s velkou podporou reklamy, ale ne vždy se uchytí na trhu.
Proč vlastně konzumovat doplňky stravy? K čemu je to dobré?
Martin Huněk: Z toho důvodu, že čím jsme starší, tak náš organismus stárne a pokud chceme sportovat, regenerovat a druhý den být do práce fit, tak nám doplňky stravy pomáhají nejen zvýšit výkon, ale pomohou především s regenerací. Osobně regeneraci vnímám jako jeden z nejdůležitějších prvků sportovního výkonu. Regenerace je důležitá po jakémkoliv fyzickém výkonu.
Činky jsou zde pořád a stále budou.
Ondřej Kakáč: Hlavní sílu doplňků vidím i v rychlosti a využitelnosti, což se nedá s klasickou stravou srovnávat. Pevná strava se musí nejdříve podrobit trávicím procesům v žaludku, následně putuje do tenkého střeva, ve kterém se patřičně naštěpí. Až v tomto okamžiku jsou jednotlivé složky potravy připraveny putovat krevním oběhem do cílových buněk. Jedná se tedy o proces, který je například u masa dosti zdlouhavý. Doplňky stravy, které jsou v podstatě naštěpené, dokážou urychlit a především zkvalitnit regenerační procesy.
Cyklisté, kulturisté a ostatní skupiny sportovců potřebují řešit regeneraci okamžitě. Podle mě není možné v dnešní době najít jakoukoliv pevnou stravu, která by se takto rychle dokázala využívat. Další skutečnost souvisí s dobou, ve které žijeme. Rajče koupené v supermarketu nejspíš nebude tak výživné, jak vypadá. Vše je geneticky modifikované. V podstatě už ani nepřijímáme dostatek vitamínů a minerálů – živin, které byly kdysi za generace zakořeněny. To už tady absolutně není. Dnes je období farmaceutického průmyslu, kdy lidé do sebe házejí prášky – vitamíny a minerály a bohužel se tomu asi časem nevyhneme. Najde se málokdo, kdo by měl vyváženou a kvalitní stravu.
Vyrábí se některé doplňky stravy z přírodních surovin nebo už je vše na bázi chemických produktů?
Martin Huněk: Všechno je z přírodních produktů. Je to jen otázka různých chemických procesů, kterými se výrobky upravují k tomu, aby byly pro člověka co nejstravitelnější a samozřejmě i chuťově příjemné. To je myslím jeden z hlavních prvků. Z přírodních surovin se vyrábí téměř všechny doplňky, diskutabilní je to ale u vitamínů.
Ondřej Kakáč: Problém je i v tom, že chemicky vyráběné vitamíny, jako je například vitamín A, jsou poměrně toxické. Jsou více toxické než jejich přirozená forma.
Ale i činky zaznamenávají technologický pokrok.
Dají se doplňky stravy nějak rozdělit na ty vhodné před sportem, po sportu a jiné?
Ondřej Kakáč: V dnešní době jsou doplňky výživy na všechno. Před sportem, během sportu, po sportu. Kromě běžných suplementů nabízíme také produkty řešící například detoxikaci, tedy očistu organismu.
Martin Huněk: Doplňky se dají použít v průběhu celého dne. Nejvíce se používají ty, které mají nejbližší časový vztah ke sportu, to znamená před nebo po sportu. Například u bílkovin je vhodné, aby se neužívaly jen ke sportu, ale i třeba ráno nebo večer před spaním. To aby metabolismus fungoval v optimálním režimu a nedocházelo k tomu, že člověk sní všechno najednou. Organismus to pak totiž nestráví.
Pokud k vám někdo přijde a řekne, kolik denně zkonzumuje běžného jídla, jakou sportovní aktivitou se zabývá, nastavíte mu správný doplňkový program?
Martin Huněk: Ano, určitě.
Ondřej Kakáč: K sestavení stravovacího či doplňkového programu je nutné vědět několik důležitých faktorů. Jedná se zejména o zdravotní stav jedince, stravovací návyky a formu fyzické aktivity. Až podle podaných informací můžeme sestavovat doplňkovou stravu. Nikdy to není tak, že přijde zákazník, který řekne, že potřebuje řešit daný problém a já mu řeknu: „Tohle je ideální produkt.“ Tak to nefunguje.
Sportovci doplňují svoji stravu sportovní výživou.
Martin Huněk: Neexistuje žádný univerzální model a navíc je těžké odhadnout, jaký má člověk metabolismus. Pokud se to nedělá formou biochemických testů, tak je to spíše empirická záležitost a výživa se dá na základě dotazů a pohovorů se zákazníkem „ušít“ na míru.
Jaké doplňky stravy by mohl užívat rekreační sportovec, který například jezdí třikrát týdně na kole? Potřebuje celou škálu nebo mu stačí iontový nápoj?
Martin Huněk: Iontové nápoje a proteiny se nám dnes staly běžnou součástí, což zhruba před deseti lety nebylo. Záleží také na kapse zákazníka a ochotě investovat do sebe a svého zdraví. Někdo si jde zasportovat a druhý den se necítí dobře. Pak hledá sám nějaké doplňky výživy, které mu pomůžou tento stav zlepšit. Někdo je zase od přírody schopný a zdravý a bez jakýkoliv doplňků je schopný sportovat do sta let. Většinou běžnému sportovci stačí mezi dvěma až pěti doplňky.
Ke správnému sportování patří správné oblečení.
Ondřej Kakáč: Problém je v tom, že si spousta lidí neuvědomuje jednu podstatnou věc. Když podávají sportovní výkon nebo své tělo nadměrně zatěžují, tak mu to musí také adekvátně vynahradit. Naše tělo vždy hledá rovnováhu a je nastaveno tak, že když po něm chcete maximální výkon, musíte mu to vrátit. Párkrát to neuděláte, několik let to funguje a člověk na sobě nepociťuje žádné problémy. Ale bohužel se časem objeví signál, že bylo dříve něco špatně.
Chodí sem lidé, kteří si myslí, že je dost věcí zbytečných. Už jen iontové nápoje vyrovnávají PH těla, které se při fyzické aktivitě nadměrně překyseluje. Pokud se PH krve nevyrovná, člověk umírá. Aby tělo PH vyrovnalo, musí mít k dispozici minerály, konkrétně vápník, hořčík, sodík a draslík a pokud nejsou k dispozici, začne si chybějící minerály obstarávat jinou cestou - vápník využije z kostí, hořčík ze svalů a tak dále. Kvůli překyselení pak propukají různé typy nemocí. Spousta lidí sportuje, žije zdravě a diví se, že jsou nemocní. Chyba může být právě v neadekvátně vyvážené stravě, která způsobuje, že se tělo díky nadměrnému sportu vlastně ničí.
Martin Huněk: Někdo je schopný si pestrou stravou zajistit dostatečný přísun živin. Některé látky však ze stravy získat nelze a lidé na ně zapomínají. Pokud si sportovci, a to i rekreační, najdou optimální skladbu a množství doplňků, potom je jejich regenerace dobrá. Podávají lepší sportovní i pracovní výkony.
Roztočte si powerball. Tento má i počítadlo otáček.
Co říkáte na pivo po sportu?
Martin Huněk: Všichni říkají, že je to dobré po sportu, ale ono to tak není. Obsahuje alkohol a vyplavuje minerální látky. Regenerace organismu po sportovním výkonu se spíše zpomaluje.
Máte nějaký jednoduchý recept na to, jak se mají udržet v kondici lidé, kteří jsou od rána do pozdního odpoledne v kanceláři?
Martin Huněk: Každý člověk by měl najít optimální stav mezi prací a odpočinkem. Pokud bude odpočinek aktivní, tak je to lepší. Stav organismu odpovídá tomu, jak člověk sportuje nebo nesportuje. Podle toho je i náchylný na nemoci nebo se snižuje jeho pracovní výkon. Navíc, únava ze sportu je natolik příjemná, že sport příznivě ovlivňuje jakýkoliv pohled na svět obecně. Pohyb by měl člověk mít. Je potřeba najít si takový časový rozvrh, aby se do něj nějaký pohyb vešel.
Interiér prodejny H sport v Brně - Husovicích.
Z různých reklam se na nás valí nabídky zázračných strojů, při kterých prý stačí cvičit pět minut klidně u sledování televize. Co na to říkáte?
Martin Huněk: Někdy se tomu člověk směje, protože když člověk ten výrobek vidí, tak si říká, že to asi není to nejsprávnější. Nejen z hlediska biomechanického, ale i kolikrát z pohledu, co takový výrobek asi může vydržet. Takže jsme k tomu trošku skeptičtí.
Čas od času se na trhu objeví výrobek, který může nějakým způsobem pomoci. Člověk především musí mít hlavní motiv v hlavě, musí chtít sportovat a cvičit. K tomu využívá různé stroje, přístroje a různé formy cvičení. Ale především musí chtít. Jestliže někdo bude cvičit se strojem, který mu někdo koupil přes TV shopping bez ohledu na skutečné potřeby cvičence, tak je to možná i na závadu.
Je rozdíl v doplňcích stravy pro zimní a letní období?
Martin Huněk: Řekl bych, že částečně ano. Má na to vliv slunce, pestrost stravy. Dnes už máme sice v zimě lepší možnost koupit si více ovoce a zeleniny, ale kvalita je špatná. Je skoro jedno, jestli v zimě sníte obarvený polystyren nebo rajče. Zelenina v zimě je převážně pouhá hmota bez chuti a živin.
Sportovat lze i doma na mnoha typech strojích.
Spousta lidí se snaží zhubnout a intenzivně sportují. Výsledek se přitom nedostavuje. Nesportují až příliš? Pomohou jim například měřiče tepové frekvence?
Martin Huněk: Používání měřičů tepové frekvence určitě sportovnímu výkonu pomůže, ať už u profesionálního nebo rekreačního sportovce. Je však potřeba s naměřenými údaji správně pracovat. Určitě je dobré, aby i rekreační sportovec jednou za rok absolvoval zdravotní prohlídku, kde mu změří aerobní a anaerobní prahy, tepovou maximálku. Při tom mu vysvětlí, v jakých tepových pásmech je pro něj vhodné sportovat v návaznosti na jeho zdravotní stav.
Může být tedy sportování ve špatné tepové frekvenci příčina toho, že se lidé dřou a výsledek není znát?
Ondřej Kakáč: Je to jeden z prvků, který k tomu přispívá. Velké množství lidí žene tepovou frekvenci zbytečně nahoru s pocitem, že vydají více energie. Nástraha nastává v okamžiku, kdy jste s ní už příliš vysoko a tělo začíná místo tuků primárně využívat zejména cukr. Jakmile není k dispozici cukr, tělo se ho snaží vyrobit, což vede k rozkladu, devastaci svalové hmoty. Člověk tak přichází o svoji vlastní svalovou hmotu, která je důležitá pro rychlost bazálního - klidového metabolismu. Ten je zase ukazatelem toho, kolik kalorií je tělo schopné spálit, aniž by člověk celý den něco dělal, jen třeba leží nebo sedí.
Aby se činky nesmekaly, pomohou rukavice.
Martin Huněk: Měřič tepové frekvence lze zakoupit například u nás v prodejnách.
Ondřej Kakáč: V dnešní době si všichni pod pojmem „chci zhubnout“ představí zejména navýšení sportovní aktivity a omezení příjmu kalorií v jídelníčku. Lidé si tak vytvoří přílišný kalorický deficit vůči původním hodnotám, což ve výsledku způsobí odbourání svalové hmoty. Právě degradovaná svalovina způsobí, že se jejich bazální metabolismus neadekvátně zpomalí. Jakmile se tedy vrátí k původní stravě, začnou opět nabírat ztracená kila. Výsledkem je tedy nepříliš oblíbený jo-jo efekt. Cílem diet by měla být snaha, aby člověk nepřišel o maximální množství svých svalů.
Martin Huněk: Není to o tom, že přestane najednou jíst, ale měl by vědět, jak, co a kdy jíst.
Ondřej Kakáč: Pak je potřeba vše zkombinovat s vhodnou fyzickou aktivitou. Není cílem, aby extra přibral na svalové hmotě. Stačí, když mu svalová hmota zůstane ve stejném množství.
Některé moderní sportovní stroje měří i teplotu.
Takže tuk se může poměrově k celkové hmotnosti přeměnit ve svaly?
Martin Huněk: Jen se mění poměr mezi svaly a tukem.
Ondřej Kakáč: Když odeberete kalorie, tak první mizí svalovina.
Martin Huněk: Prodáváme také váhy, které umí změřit poměr mezi svaly a tukem. Když někdo začne cvičit, nemusí hned jen hubnout. Tím, že se cvičením změnil tento poměr ve prospěch svalů, hmotnost může zůstat zachována. Je to tím, že sval má vyšší měrnou hmotnost než má tuk.
Hraje nějakou roli i voda v těle?
Ondřej Kakáč: Ano, také. Ideální je váha, která měří i vodu.
Klasické činky v nejjednodušší podobě.
Martin Huněk: Voda je velmi individuální záležitost.
Ondřej Kakáč: Množství tělesné vody závisí od zdravotního stavu jedince až po jeho stavbu těla. Pokud bude mít na sobě velké množství svaloviny, bude mít i větší podíl vody. Je to způsobeno glykogenem, což je svalový cukr, který na sebe váže vodu. Obsah tuku není rozhodující, protože voda se na tuk neváže.
Martin Huněk: Rozhodně by to ale nemělo vyznít tak, že stačí snížit množství vody v těle. To je pro tělo devastující. Člověk se odvodní a je lehčí. Může to dělat 1 až 2 kilogramy hmotnosti. Není radno si s tím hrát, tělo by se dehydratovalo. Je nastaveno tak, že tolik tekutin, kolik mu dáte, se nebojí vylučovat.
Ondřej Kakáč: Pokud člověk přijímá dostatek vody, tak jí může mít ve svém těle teoreticky méně, než člověk, který vodu nepije. U člověka, který vodu nepije, tělo zareaguje strachem z dehydratace a za každou cenu vodu zadržuje.
Jednatel Martin Huněk je bývalý sjezdař na lyžích.
Martin Huněk: Je to jako s jídlem. Když někdo jí dvakrát denně, tělo se snaží živiny podržet, než aby je vydávalo a metabolismus se zpomalí. Když potom jí člověk pravidelně, metabolismus se zrychlí, což je pozitivní efekt.
Prodáváte také nějaké stroje pro domácí využití, aby mohli lidé sportovat i doma? Na čem cvičit?
Martin Huněk: Myslím, že všechny stroje by měly být adekvátní potřebám zákazníka z hlediska věku, zdravotního stavu a jeho finančních a prostorových možností. Stroje prodáváme pro všechny věkové skupiny a snažíme se je doporučit podle řečených hledisek, podle toho, co zákazníci chtějí. Snažíme se jim sportovní vybavení nabídnout tak, aby pro ně bylo optimální a neničili si zdraví špatným cvičením.
Kdo má problém s křečovými žilami, si například koupí rotoped. Já osobně si ale myslím, že lepší by byl výrobek Recumbent, což je rotoped vsedě. Není tolik namáhán krevní oběh v oblasti pánve, protože nohy nesměřují dolů, ale dopředu. Spousta lidí má problém se zády, kdy mají ochablé mezilopatkové svaly. Na to jsou vhodné veslařské trenažéry, které rozvíjí kardiovaskulární systém a zároveň posilují horní polovinu těla a částečně i nohy.
Ondřej Kakáč - odborník na výživu a prodejce.
Když se někomu, nedej bože, něco stane, máte k dispozici i nějaké pomůcky, jako bandáže a ortézy?
Martin Huněk: Tím, že spolupracujeme se sportovními kluby, prodáváme tejpovací materiál a to standardní pevné bandáže i moderní barevné kineziologické. Prodáváme i ortézy, ale ty je potřeba vyrábět na objednávku podle velikosti konkrétního člověka.
Jsou na trhu z oblasti sportovních výživy a doplňků letos nějaké novinky?
Ondřej Kakáč: Každých 14 dní, vývoj nezastavíte.
Martin Huněk: Je obrovský přetlak novinek, které za rok mohou propadnout nebo mohou být výborné a používat se, protože budou převratným objevem. Novinkou u nás jsou kineziologické tejpy značky TOWATEK-TEMTEX. Stále se vymýšlí nové stroje, které umí cvik udělat jednodušší a lépe jej provést. Standardem jsou posilovací lavice i činky. Ty se budou vyrábět dlouhodobě.
Vandalové ničí vše. I fasádu prodejny H sport.
Ondřej Kakáč: Na jedné straně máte skupinu, která se snaží o vývoj kvalitního vybavení a doplňků a na druhé straně komerci. Druhé straně jde o nalákání zákazníků i když nic převratného nenabízí. Pokud s novým produktem výrobci spojí masivní reklamu, je těžké, aby se v tom všem zákazník vyznal.
Prodejna H sport na Nováčkově ulici v Brně.
Co byste čtenářům sdělili na závěr?
Martin Huněk: Aby si vybírali kvalitní sportovní zařízení, se kterým mohou dělat fyzickou aktivitu, která je baví. Aby měli štěstí na kvalitní trenéry a nebáli se ptát, byli zvídaví. V každém případě sportovat, sportovat, sportovat i když v Brně je to pořád těžké kvůli nedostatku sportovních areálů.
Peníze by se měly dávat na sport všech a ti, kteří sportují pořádně, musí peníze dokázat sehnat, byť je to těžké, těžší a těžší. Když si dnes chtějí děti zasportovat, nemají kam jít. Pak se nemůžeme divit, že nemají žádný vztah k pohybu a sedí u počítačů. Nikdo je od nich ani vlastně nedostane, protože to, co jim nabídne počítač, je emočně silnější, než to, co jim nabídne sport. Takže, aby tady možnost sportování byla - to si myslím, že je nejdůležitější.
H sport
doplňky výživy, protein, posilovací stroje a vybavení pro sport, potřeby pro maséry a masáže, poradenská činnost, sestavování jídelníčku, odborná literatura, solární kosmetika, bandáže, ortézy, vybavení sportovních zařízení
Prodejna Brno
Nováčkova 418/11, Brno - Husovice, tel.: 545 213 050, 777 760 006, www.hsport.cz
TRAM 4 - zastávka vozovna Husovice
Prodejna Olomouc
OD Senimo, Pasteurova 10, Olomouc, tel.: 585 225 189, 777 760 005
BUS 14, 15, 21 - zastávka Pasteurova
text a foto Marián K., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 9496
Nováčkova 418/11, Brno - Husovice, tel.: 545 213 050, 777 760 006
Martin Huněk a Ondřej Kakáč - odborníci z H sport.
Jak jste se k prodeji vybavení sportovních center a výživy dostali?
Martin Huněk: Distribucí sportovní výživy se zabývám od roku 1992. Myslím, že jsme byli v oblasti distribuce a prodeje tohoto zboží na trhu jako jedni z prvních v České republice. Dostal jsem se k této oblasti díky tomu, že jsem sportoval. Byl to takový zajímavý segment sportu a možnost rozvoje sportu v oblasti zvýšení výkonů a v oblasti regenerace sportovců. V roce 1992 jsem začal distribucí jako fyzická osoba a v roce 1997 jsme založili společnost s ručením omezeným H sport. Teď naše zaměření směřujeme na distribuci doplňků výživy a na prodej posilovacích strojů, crossových, běžeckých, veslařských trenažérů a všeho, co k tomu patří.
Máme dvě prodejny, jednu v Olomouci a jednu v Brně. Zásobujeme nejen fitness centra, ale i sportovní kluby a sportovce samotné. Našimi partnery jsou například baseballový tým AVG Draci Brno, triatlonisté Ekol Team, fotbalisté Zbrojovka Brno, volejbalisté SK Královo Pole, basketbalistky Gambrinus Sika Brno a Valosun Brno i basketbalisté Baketbal, Beach volejbal Brno i Slavkov a další. Spolupracujeme s celou řadou sportovců závodících v individuálních sportech.
Můžeme zmínit sport, kterým jste se zabýval?
Martin Huněk: Sjezdové lyžování.
Izotonické nápoje by měl pít každý sportovec.
Myslíte, že lidé mají dnes dostatek pohybu?
Martin Huněk: Myslím, že rozhodně ne. Pohyb je důležitá součást života a většina lidí odsouvá pohyb až na poslední místo. Je to vidět na generaci mladších, která je na tom pravděpodobně hůře, než jsme byli my. Pokud se někdo nezabývá sportem pravidelně, tak se to podepisuje na jeho zdraví, pracovní výkonnosti i na všem dalším.
Pohyb myší u počítače asi nestačí..
Martin Huněk: "Pohyb myší je výborný, ale namáhá pouze jednu ruku."
Nabídka prodejen H sport je pestrá.
Když jste začínali s prodejem výživy, tak v České republice asi moc výrobců nebylo. Kde jste výživu sháněli?
Martin Huněk: V České republice byl v podstatě jen jeden výrobce - Promil Nový Bydžov. V současné době už patří pod firmu Alimpex Food. Je to mlékárna, která jako druhotný produkt vyráběla doplňky stravy. To byl první výrobce. Dnes je v České republice výrobců doplňků stravy určitě více jak sto. Boom je obrovský. V dnešní době je specifikace doplňkové výživy široká, začíná například vitamíny, pokračuje přes různé potravinové směsi a výrobky a končí skutečně sportovní výživou. Je to velmi široký obor.
Čím více je na trhu výrobců, tím více lidé ztrácejí orientaci mezi nimi. Podle čeho má laik vybírat?
Martin Huněk: Pro laika je to dnes velmi obtížné. Pokud není vyloženě biochemik a člověk zběhlý v branži, tak je odkázán na informace z odborných časopisů, internetu prodejců a dalších zdrojů. Na našem trhu se profilují například firmy Amix, Aminostar, Nutrend, Penco, Promil. Tyto firmy jsou pod kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce a nabízí jednoznačně velmi dobrou kvalitu produktů.
Zároveň se k nám dováží velké množství výrobků ze zemí EU a hlavně z USA. V současné době odhaduji, že přímo v oblasti sportovní výživy se u nás prodává více než 150 značek českých i zahraničních firem. To je obrovská konkurence, která ve „starých“ zemích EU není. Proto je dnes pro běžného rekreačního sportovce nebo uživatele těchto suplementů velmi těžké správně zvolit vhodný produkt.
Anabolické steroidy tělu škodí.
Pak je asi lepší, když neznalí zájemci o sportovní stravu jdou za odborníkem.
Martin Huněk: Je to samozřejmě optimální. Je jedno, jestli přijdou za námi nebo za někým jiným. Měli by jít ale za někým, kdo se tímto oborem denně zabývá, kdo jim dokáže dobře poradit a komu důvěřují. Orientace na současném trhu s doplňky s výživy je velmi těžká i pro mnoho prodejců, kteří založili internetové obchody a před tím se s touto oblastí trhu denně nesetkávali. V současné době je uváděno na trh mnoho nových výrobků s velkou podporou reklamy, ale ne vždy se uchytí na trhu.
Proč vlastně konzumovat doplňky stravy? K čemu je to dobré?
Martin Huněk: Z toho důvodu, že čím jsme starší, tak náš organismus stárne a pokud chceme sportovat, regenerovat a druhý den být do práce fit, tak nám doplňky stravy pomáhají nejen zvýšit výkon, ale pomohou především s regenerací. Osobně regeneraci vnímám jako jeden z nejdůležitějších prvků sportovního výkonu. Regenerace je důležitá po jakémkoliv fyzickém výkonu.
Činky jsou zde pořád a stále budou.
Ondřej Kakáč: Hlavní sílu doplňků vidím i v rychlosti a využitelnosti, což se nedá s klasickou stravou srovnávat. Pevná strava se musí nejdříve podrobit trávicím procesům v žaludku, následně putuje do tenkého střeva, ve kterém se patřičně naštěpí. Až v tomto okamžiku jsou jednotlivé složky potravy připraveny putovat krevním oběhem do cílových buněk. Jedná se tedy o proces, který je například u masa dosti zdlouhavý. Doplňky stravy, které jsou v podstatě naštěpené, dokážou urychlit a především zkvalitnit regenerační procesy.
Cyklisté, kulturisté a ostatní skupiny sportovců potřebují řešit regeneraci okamžitě. Podle mě není možné v dnešní době najít jakoukoliv pevnou stravu, která by se takto rychle dokázala využívat. Další skutečnost souvisí s dobou, ve které žijeme. Rajče koupené v supermarketu nejspíš nebude tak výživné, jak vypadá. Vše je geneticky modifikované. V podstatě už ani nepřijímáme dostatek vitamínů a minerálů – živin, které byly kdysi za generace zakořeněny. To už tady absolutně není. Dnes je období farmaceutického průmyslu, kdy lidé do sebe házejí prášky – vitamíny a minerály a bohužel se tomu asi časem nevyhneme. Najde se málokdo, kdo by měl vyváženou a kvalitní stravu.
Vyrábí se některé doplňky stravy z přírodních surovin nebo už je vše na bázi chemických produktů?
Martin Huněk: Všechno je z přírodních produktů. Je to jen otázka různých chemických procesů, kterými se výrobky upravují k tomu, aby byly pro člověka co nejstravitelnější a samozřejmě i chuťově příjemné. To je myslím jeden z hlavních prvků. Z přírodních surovin se vyrábí téměř všechny doplňky, diskutabilní je to ale u vitamínů.
Ondřej Kakáč: Problém je i v tom, že chemicky vyráběné vitamíny, jako je například vitamín A, jsou poměrně toxické. Jsou více toxické než jejich přirozená forma.
Ale i činky zaznamenávají technologický pokrok.
Dají se doplňky stravy nějak rozdělit na ty vhodné před sportem, po sportu a jiné?
Ondřej Kakáč: V dnešní době jsou doplňky výživy na všechno. Před sportem, během sportu, po sportu. Kromě běžných suplementů nabízíme také produkty řešící například detoxikaci, tedy očistu organismu.
Martin Huněk: Doplňky se dají použít v průběhu celého dne. Nejvíce se používají ty, které mají nejbližší časový vztah ke sportu, to znamená před nebo po sportu. Například u bílkovin je vhodné, aby se neužívaly jen ke sportu, ale i třeba ráno nebo večer před spaním. To aby metabolismus fungoval v optimálním režimu a nedocházelo k tomu, že člověk sní všechno najednou. Organismus to pak totiž nestráví.
Pokud k vám někdo přijde a řekne, kolik denně zkonzumuje běžného jídla, jakou sportovní aktivitou se zabývá, nastavíte mu správný doplňkový program?
Martin Huněk: Ano, určitě.
Ondřej Kakáč: K sestavení stravovacího či doplňkového programu je nutné vědět několik důležitých faktorů. Jedná se zejména o zdravotní stav jedince, stravovací návyky a formu fyzické aktivity. Až podle podaných informací můžeme sestavovat doplňkovou stravu. Nikdy to není tak, že přijde zákazník, který řekne, že potřebuje řešit daný problém a já mu řeknu: „Tohle je ideální produkt.“ Tak to nefunguje.
Sportovci doplňují svoji stravu sportovní výživou.
Martin Huněk: Neexistuje žádný univerzální model a navíc je těžké odhadnout, jaký má člověk metabolismus. Pokud se to nedělá formou biochemických testů, tak je to spíše empirická záležitost a výživa se dá na základě dotazů a pohovorů se zákazníkem „ušít“ na míru.
Jaké doplňky stravy by mohl užívat rekreační sportovec, který například jezdí třikrát týdně na kole? Potřebuje celou škálu nebo mu stačí iontový nápoj?
Martin Huněk: Iontové nápoje a proteiny se nám dnes staly běžnou součástí, což zhruba před deseti lety nebylo. Záleží také na kapse zákazníka a ochotě investovat do sebe a svého zdraví. Někdo si jde zasportovat a druhý den se necítí dobře. Pak hledá sám nějaké doplňky výživy, které mu pomůžou tento stav zlepšit. Někdo je zase od přírody schopný a zdravý a bez jakýkoliv doplňků je schopný sportovat do sta let. Většinou běžnému sportovci stačí mezi dvěma až pěti doplňky.
Ke správnému sportování patří správné oblečení.
Ondřej Kakáč: Problém je v tom, že si spousta lidí neuvědomuje jednu podstatnou věc. Když podávají sportovní výkon nebo své tělo nadměrně zatěžují, tak mu to musí také adekvátně vynahradit. Naše tělo vždy hledá rovnováhu a je nastaveno tak, že když po něm chcete maximální výkon, musíte mu to vrátit. Párkrát to neuděláte, několik let to funguje a člověk na sobě nepociťuje žádné problémy. Ale bohužel se časem objeví signál, že bylo dříve něco špatně.
Chodí sem lidé, kteří si myslí, že je dost věcí zbytečných. Už jen iontové nápoje vyrovnávají PH těla, které se při fyzické aktivitě nadměrně překyseluje. Pokud se PH krve nevyrovná, člověk umírá. Aby tělo PH vyrovnalo, musí mít k dispozici minerály, konkrétně vápník, hořčík, sodík a draslík a pokud nejsou k dispozici, začne si chybějící minerály obstarávat jinou cestou - vápník využije z kostí, hořčík ze svalů a tak dále. Kvůli překyselení pak propukají různé typy nemocí. Spousta lidí sportuje, žije zdravě a diví se, že jsou nemocní. Chyba může být právě v neadekvátně vyvážené stravě, která způsobuje, že se tělo díky nadměrnému sportu vlastně ničí.
Martin Huněk: Někdo je schopný si pestrou stravou zajistit dostatečný přísun živin. Některé látky však ze stravy získat nelze a lidé na ně zapomínají. Pokud si sportovci, a to i rekreační, najdou optimální skladbu a množství doplňků, potom je jejich regenerace dobrá. Podávají lepší sportovní i pracovní výkony.
Roztočte si powerball. Tento má i počítadlo otáček.
Co říkáte na pivo po sportu?
Martin Huněk: Všichni říkají, že je to dobré po sportu, ale ono to tak není. Obsahuje alkohol a vyplavuje minerální látky. Regenerace organismu po sportovním výkonu se spíše zpomaluje.
Máte nějaký jednoduchý recept na to, jak se mají udržet v kondici lidé, kteří jsou od rána do pozdního odpoledne v kanceláři?
Martin Huněk: Každý člověk by měl najít optimální stav mezi prací a odpočinkem. Pokud bude odpočinek aktivní, tak je to lepší. Stav organismu odpovídá tomu, jak člověk sportuje nebo nesportuje. Podle toho je i náchylný na nemoci nebo se snižuje jeho pracovní výkon. Navíc, únava ze sportu je natolik příjemná, že sport příznivě ovlivňuje jakýkoliv pohled na svět obecně. Pohyb by měl člověk mít. Je potřeba najít si takový časový rozvrh, aby se do něj nějaký pohyb vešel.
Interiér prodejny H sport v Brně - Husovicích.
Z různých reklam se na nás valí nabídky zázračných strojů, při kterých prý stačí cvičit pět minut klidně u sledování televize. Co na to říkáte?
Martin Huněk: Někdy se tomu člověk směje, protože když člověk ten výrobek vidí, tak si říká, že to asi není to nejsprávnější. Nejen z hlediska biomechanického, ale i kolikrát z pohledu, co takový výrobek asi může vydržet. Takže jsme k tomu trošku skeptičtí.
Čas od času se na trhu objeví výrobek, který může nějakým způsobem pomoci. Člověk především musí mít hlavní motiv v hlavě, musí chtít sportovat a cvičit. K tomu využívá různé stroje, přístroje a různé formy cvičení. Ale především musí chtít. Jestliže někdo bude cvičit se strojem, který mu někdo koupil přes TV shopping bez ohledu na skutečné potřeby cvičence, tak je to možná i na závadu.
Je rozdíl v doplňcích stravy pro zimní a letní období?
Martin Huněk: Řekl bych, že částečně ano. Má na to vliv slunce, pestrost stravy. Dnes už máme sice v zimě lepší možnost koupit si více ovoce a zeleniny, ale kvalita je špatná. Je skoro jedno, jestli v zimě sníte obarvený polystyren nebo rajče. Zelenina v zimě je převážně pouhá hmota bez chuti a živin.
Sportovat lze i doma na mnoha typech strojích.
Spousta lidí se snaží zhubnout a intenzivně sportují. Výsledek se přitom nedostavuje. Nesportují až příliš? Pomohou jim například měřiče tepové frekvence?
Martin Huněk: Používání měřičů tepové frekvence určitě sportovnímu výkonu pomůže, ať už u profesionálního nebo rekreačního sportovce. Je však potřeba s naměřenými údaji správně pracovat. Určitě je dobré, aby i rekreační sportovec jednou za rok absolvoval zdravotní prohlídku, kde mu změří aerobní a anaerobní prahy, tepovou maximálku. Při tom mu vysvětlí, v jakých tepových pásmech je pro něj vhodné sportovat v návaznosti na jeho zdravotní stav.
Může být tedy sportování ve špatné tepové frekvenci příčina toho, že se lidé dřou a výsledek není znát?
Ondřej Kakáč: Je to jeden z prvků, který k tomu přispívá. Velké množství lidí žene tepovou frekvenci zbytečně nahoru s pocitem, že vydají více energie. Nástraha nastává v okamžiku, kdy jste s ní už příliš vysoko a tělo začíná místo tuků primárně využívat zejména cukr. Jakmile není k dispozici cukr, tělo se ho snaží vyrobit, což vede k rozkladu, devastaci svalové hmoty. Člověk tak přichází o svoji vlastní svalovou hmotu, která je důležitá pro rychlost bazálního - klidového metabolismu. Ten je zase ukazatelem toho, kolik kalorií je tělo schopné spálit, aniž by člověk celý den něco dělal, jen třeba leží nebo sedí.
Aby se činky nesmekaly, pomohou rukavice.
Martin Huněk: Měřič tepové frekvence lze zakoupit například u nás v prodejnách.
Ondřej Kakáč: V dnešní době si všichni pod pojmem „chci zhubnout“ představí zejména navýšení sportovní aktivity a omezení příjmu kalorií v jídelníčku. Lidé si tak vytvoří přílišný kalorický deficit vůči původním hodnotám, což ve výsledku způsobí odbourání svalové hmoty. Právě degradovaná svalovina způsobí, že se jejich bazální metabolismus neadekvátně zpomalí. Jakmile se tedy vrátí k původní stravě, začnou opět nabírat ztracená kila. Výsledkem je tedy nepříliš oblíbený jo-jo efekt. Cílem diet by měla být snaha, aby člověk nepřišel o maximální množství svých svalů.
Martin Huněk: Není to o tom, že přestane najednou jíst, ale měl by vědět, jak, co a kdy jíst.
Ondřej Kakáč: Pak je potřeba vše zkombinovat s vhodnou fyzickou aktivitou. Není cílem, aby extra přibral na svalové hmotě. Stačí, když mu svalová hmota zůstane ve stejném množství.
Některé moderní sportovní stroje měří i teplotu.
Takže tuk se může poměrově k celkové hmotnosti přeměnit ve svaly?
Martin Huněk: Jen se mění poměr mezi svaly a tukem.
Ondřej Kakáč: Když odeberete kalorie, tak první mizí svalovina.
Martin Huněk: Prodáváme také váhy, které umí změřit poměr mezi svaly a tukem. Když někdo začne cvičit, nemusí hned jen hubnout. Tím, že se cvičením změnil tento poměr ve prospěch svalů, hmotnost může zůstat zachována. Je to tím, že sval má vyšší měrnou hmotnost než má tuk.
Hraje nějakou roli i voda v těle?
Ondřej Kakáč: Ano, také. Ideální je váha, která měří i vodu.
Klasické činky v nejjednodušší podobě.
Martin Huněk: Voda je velmi individuální záležitost.
Ondřej Kakáč: Množství tělesné vody závisí od zdravotního stavu jedince až po jeho stavbu těla. Pokud bude mít na sobě velké množství svaloviny, bude mít i větší podíl vody. Je to způsobeno glykogenem, což je svalový cukr, který na sebe váže vodu. Obsah tuku není rozhodující, protože voda se na tuk neváže.
Martin Huněk: Rozhodně by to ale nemělo vyznít tak, že stačí snížit množství vody v těle. To je pro tělo devastující. Člověk se odvodní a je lehčí. Může to dělat 1 až 2 kilogramy hmotnosti. Není radno si s tím hrát, tělo by se dehydratovalo. Je nastaveno tak, že tolik tekutin, kolik mu dáte, se nebojí vylučovat.
Ondřej Kakáč: Pokud člověk přijímá dostatek vody, tak jí může mít ve svém těle teoreticky méně, než člověk, který vodu nepije. U člověka, který vodu nepije, tělo zareaguje strachem z dehydratace a za každou cenu vodu zadržuje.
Jednatel Martin Huněk je bývalý sjezdař na lyžích.
Martin Huněk: Je to jako s jídlem. Když někdo jí dvakrát denně, tělo se snaží živiny podržet, než aby je vydávalo a metabolismus se zpomalí. Když potom jí člověk pravidelně, metabolismus se zrychlí, což je pozitivní efekt.
Prodáváte také nějaké stroje pro domácí využití, aby mohli lidé sportovat i doma? Na čem cvičit?
Martin Huněk: Myslím, že všechny stroje by měly být adekvátní potřebám zákazníka z hlediska věku, zdravotního stavu a jeho finančních a prostorových možností. Stroje prodáváme pro všechny věkové skupiny a snažíme se je doporučit podle řečených hledisek, podle toho, co zákazníci chtějí. Snažíme se jim sportovní vybavení nabídnout tak, aby pro ně bylo optimální a neničili si zdraví špatným cvičením.
Kdo má problém s křečovými žilami, si například koupí rotoped. Já osobně si ale myslím, že lepší by byl výrobek Recumbent, což je rotoped vsedě. Není tolik namáhán krevní oběh v oblasti pánve, protože nohy nesměřují dolů, ale dopředu. Spousta lidí má problém se zády, kdy mají ochablé mezilopatkové svaly. Na to jsou vhodné veslařské trenažéry, které rozvíjí kardiovaskulární systém a zároveň posilují horní polovinu těla a částečně i nohy.
Ondřej Kakáč - odborník na výživu a prodejce.
Když se někomu, nedej bože, něco stane, máte k dispozici i nějaké pomůcky, jako bandáže a ortézy?
Martin Huněk: Tím, že spolupracujeme se sportovními kluby, prodáváme tejpovací materiál a to standardní pevné bandáže i moderní barevné kineziologické. Prodáváme i ortézy, ale ty je potřeba vyrábět na objednávku podle velikosti konkrétního člověka.
Jsou na trhu z oblasti sportovních výživy a doplňků letos nějaké novinky?
Ondřej Kakáč: Každých 14 dní, vývoj nezastavíte.
Martin Huněk: Je obrovský přetlak novinek, které za rok mohou propadnout nebo mohou být výborné a používat se, protože budou převratným objevem. Novinkou u nás jsou kineziologické tejpy značky TOWATEK-TEMTEX. Stále se vymýšlí nové stroje, které umí cvik udělat jednodušší a lépe jej provést. Standardem jsou posilovací lavice i činky. Ty se budou vyrábět dlouhodobě.
Vandalové ničí vše. I fasádu prodejny H sport.
Ondřej Kakáč: Na jedné straně máte skupinu, která se snaží o vývoj kvalitního vybavení a doplňků a na druhé straně komerci. Druhé straně jde o nalákání zákazníků i když nic převratného nenabízí. Pokud s novým produktem výrobci spojí masivní reklamu, je těžké, aby se v tom všem zákazník vyznal.
Prodejna H sport na Nováčkově ulici v Brně.
Co byste čtenářům sdělili na závěr?
Martin Huněk: Aby si vybírali kvalitní sportovní zařízení, se kterým mohou dělat fyzickou aktivitu, která je baví. Aby měli štěstí na kvalitní trenéry a nebáli se ptát, byli zvídaví. V každém případě sportovat, sportovat, sportovat i když v Brně je to pořád těžké kvůli nedostatku sportovních areálů.
Peníze by se měly dávat na sport všech a ti, kteří sportují pořádně, musí peníze dokázat sehnat, byť je to těžké, těžší a těžší. Když si dnes chtějí děti zasportovat, nemají kam jít. Pak se nemůžeme divit, že nemají žádný vztah k pohybu a sedí u počítačů. Nikdo je od nich ani vlastně nedostane, protože to, co jim nabídne počítač, je emočně silnější, než to, co jim nabídne sport. Takže, aby tady možnost sportování byla - to si myslím, že je nejdůležitější.
H sport
doplňky výživy, protein, posilovací stroje a vybavení pro sport, potřeby pro maséry a masáže, poradenská činnost, sestavování jídelníčku, odborná literatura, solární kosmetika, bandáže, ortézy, vybavení sportovních zařízení
Prodejna Brno
Nováčkova 418/11, Brno - Husovice, tel.: 545 213 050, 777 760 006, www.hsport.cz
TRAM 4 - zastávka vozovna Husovice
Prodejna Olomouc
OD Senimo, Pasteurova 10, Olomouc, tel.: 585 225 189, 777 760 005
BUS 14, 15, 21 - zastávka Pasteurova
text a foto Marián K., brnovinky