brnovinky

Přepnout do PC verze

Stačí dobrá myšlenka a chuť něco dokázat, říká podnikatel na volné noze Robert Vlach

Pár hodin práce, odpoledne či o víkendu zábava a cestování po cizí zemi. Sen? Realita. Kdo je šikovný a snaživý, může pracovat třeba z exotického ostrova v Tichomoří. Kočovníci nové doby – digitální nomádi, ke své práci potřebují jen notebook a internet. Podnikatelé na volné noze však musí dodržovat jisté zásady. Nelze se jen tak válet na pláži. Především musí něco umět a mít možnost se svými klienty komunikovat na dálku. Freelancerem se však může stát každý. Stačí mít pevnou vůli, dostatek sebekázně a chuť vzdělávat se. O svých začátcích i aktuální situaci na trhu vypráví Robert Vlach, podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a v neposlední řadě Živnostník roku Moravskoslezského kraje mířící právě do celostátního kola.


Podnikání v současnosti není med. Jste profík na volné noze, navíc s širokým přehledem o všem možném. Mají podle vás mladí chuť postavit se na vlastní nohy?

180_robert-vlach-2011Podnikání nikdy snadné nebylo a nebude. Z podstaty své role je podnikatel člověk, který objevuje problémy jako příležitosti a jejich úspěšným řešením ke spokojenosti zákazníka tvoří zisk. A pokud máte na mysli podmínky pro svobodné podnikání jako takové, tak ty jsou u nás ve srovnání se zbytkem světa dobré. Co nám zjevně chybí, je sebevědomí, že něco umíme a že se ve světě neztratíme. Mladí lidé jsou na tom neporovnatelně lépe. Osobně nemám o podnikatelskou budoucnost nastupujících generací žádné obavy.

Čím by si lidé své sebevědomí mohli zvýšit?

Především by si neměli sebevědomí nechat nikým snížit! To se děje mnoha způsoby. Mediální obraz světa je docela negativní, ale realita není tak špatná. Češi byli vždy vynikající technici, vědci a inženýři, a nejen to. Máme slavnou historii a velký potenciál. Zarážející je pro mne také téma korupce. Ta je běžná všude, kde dochází k velkému přerozdělování na úrovni státu (u nás až 43 % celkového HDP). Je nesmysl, abychom si kvůli tomu sypali popel na hlavu. Buď chtějme štíhlý stát, kde nebude koho korumpovat, anebo se smiřme s tím, že korupci nevymýtíme.

Doporučujete nějakou povinnou četbu pro podnikatele nebo návštěvu seminářů, školení, kurzů?

Vrahem sebevědomí je paradoxně také motivační literatura. Všechny ty čtivé bestsellery a návody na instantní štěstí & úspěch. Lidé si pak nastaví laťku příliš vysoko a mají pocit, že selhali. Přitom i když se vám podaří rozjet a udržet malý byznys, je to bez přehánění obrovský úspěch. Většina jiných prvopodnikatelů se tak daleko nikdy nedostane. Jsou ovšem i dobré knihy o podnikání, ale v Česku moc nevycházejí. Doporučil bych třeba Restart, který vyšel loni. Školení a kurzy určitě. Specificky pro podnikání na volné noze je ale v tuzemsku zatím děláme jen my. Ostatní školitelé se zaměřují přednostně na firemní a živnostenské podnikání.

Čeho se vaše specifické kurzy týkají, co se na nich mohou podnikatelé na volné noze naučit?

Školení zahrnuje tři hlavní oblasti: 1) stručný teoretický úvod do podnikání, 2) praktické okruhy zaměřené na tzv. osvědčené praktiky hospodaření s časem, vedení obchodního jednání, jištění pohledávek nebo péče o zákazníky a 3) moderovanou diskusi, respektive skupinový rozbor předložených problémů. Co neškolím, jsou dva zbylé pilíře profesního podnikání, tj. odborná náplň a běžná podnikatelská administrativa, kterou už školí dostatečné množství jiných lektorů.

Nabiti informacemi se mohou pustit do podnikání, ne každý se však zabývá tím, co studoval na škole. Spatřujete na českém trhu v porovnání se zahraničím v určitých oblastech stále velké příležitosti a v jiných naopak silný přetlak?

180_photo_photostock_44848qbo2e0hpzpPochopitelně. Prvopodnikatelé se často hrnou tam, kde cítí snadný zisk. Stačí se podívat na boom slevových serverů nebo solární energetiky v posledních letech. Háček je v tom, že cpát se do přeplněného tržního segmentu většinou není pro začátečníky vůbec výhodné. Obvykle je nejlepší, když se podnikatel zaměří na originální řešení nějakého problému, který je mu blízký, zná jej dobře z vlastní zkušenosti a ví, že trápí i jiné lidi. Tam je dobrý předpoklad vytvořit něco jedinečného a nového, aniž by šlo o podnikatelský záměr odtržený od reality.

Jste členem Krajské hospodářské komory, před pár dny jste se dokonce stal Živnostníkem roku Moravskoslezského kraje a míříte do celostátního kola. Co může členství v komoře nezávislým profesionálům přinést?

Pro mne jako podnikatelského poradce je členství v Hospodářské komoře zajímavé z hlediska usnadnění přístupu k informacím a rozšíření mých profesních kontaktů. V některých zemích je členství mimo jiné otázkou prestiže. V českých poměrech funguje Hospodářská komora více jako otevřená podnikatelská platforma, kterou může každý člen využívat po svém. Líbí se mi ten systém a dostalo se mi velmi vlídného přijetí, proto jsem se rozhodl do komory vstoupit.

Zmínil jste situaci v zahraničí. Zaměřujete tam i Vaše podnikání nebo se dnes soustředíte výhradně na Českou republiku?

Portál Na volné noze je zaměřený téměř výhradně na český trh. Jako poradce a publicista mám ale zkušenosti i ze zahraničí. Mimochodem, na volné noze jsem začínal v 90. letech ve Španělsku, to byla škola!

S jakými nástrahami jste se tehdy ve Španělsku nejvíce potýkal?

Španělé nikam nespěchají a na kvalitu práce moc nehledí. Krásně se tam žije, ale špičková týmová práce tam moc velké šance nemá. V tom, co dělám, jsem hodně ambiciózní a vždy usiluji o nejvyšší možnou kvalitu. Ve Španělsku jsem často narážel na nezájem kolegů. Prostě je to nezajímalo. Chtějí mít práci jako zábavu a nejsou příliš ochotni podřídit něco kvalitě výsledku. Proto bych si asi nikdy nekoupil španělské auto, počítač nebo jiný komplexní technologický výrobek, který vyžaduje vysokou míru přesnosti a preciznosti. Rád ale do Španělska jezdím trávit volný čas. Bývám tam skoro každý rok. Naposledy měsíc v Barceloně letos v létě, jako digitální nomád.

Digitální nomád – úžasný pojem. Když jste měsíc v zahraničí, „gaučujete“ u přátel nebo bydlíte v hotelu či penzionu?

To v žádném případě! Optimální je mít pronajatý vlastní prostor, apartmán nebo malý dům, kde se můžeme zařídit podle sebe. Většinou hledám na HomeAway nebo Airbnb, ale například byt v Barceloně jsme sehnali přes místní realitku bizFlats, která pronajímá byty manažerům. Ten náš byl skutečně luxusní, navíc za dobrý peníz a v moderním centru města, s velkou terasou do ulice. Nádhera!

Přenášíte získané poznatky během vašeho kočovnictví také do podnikání? Pokud ano, co to bylo naposledy?

Cestování je pro mne osobně nejlepší inspirace. Konec konců i nápad založit portál Na volné noze vznikl během tříměsíční cesty po Mexiku v roce 2004. Jsem hodně intelektuálně založený a potřebuji na přemýšlení vnitřní i vnější prostor, který mě stimuluje. Během posledního kočovnického výletu takto vzniklo několik nápadů, které bych rád uvedl brzy do praxe.

Neláká vás s portálem Na volné noze expandovat do zahraničí? Jistě i tam se mladí podnikatelé potýkají s mnoha úskalími.

svisly_bann_na_volne_nozeNemám to v plánu, i když nabídek bylo dost. Mám rád jednoduché, přesně zacílené, precizní věci, které prostě fungují. V cizích zemích bych to nedokázal k takové kvalitě dotáhnout jednoduše proto, že neznám místní podnikatelské prostředí. To už bych spíš uvažoval o vývoji nějaké globální služby, která by měla poněkud obecnější formát. Ale ani to nemám v plánu. Nejsem tolik orientovaný na expanzi. Rád dělám na malých věcech, které vnášejí do světa velký rozdíl. Podnikatelská expanze ve smyslu nových trhů a tržeb pro mne není prioritou číslo jedna. Mou prioritou je zůstat nezávislý a flexibilní v nejširším smyslu slova. Docela dobře to vystihuje krédo Steva Jobse: Stay Foolish! Stay Hungry! (Zůstaň bláhový! Zůstaň lačný!)

Co byste na závěr sdělil lidem, kteří o podnikání na volné noze přemýšlejí?

Že nemají co ztratit. I malé podnikání může člověka nejen obohatit, ale také osvobodit a změnit svět k lepšímu. Je to cesta, která prověří celou vaši bytost a dostane z vás to nejlepší. Je to šance se toho o sobě i o světě hodně dozvědět. Navíc se není čeho bát. V Česku neumírají neúspěšní podnikatelé hladem na ulici. Drobné podnikání nebývá kapitálově náročné. Často stačí dobrá myšlenka a chuť něco dokázat. Obrovsky obdivuju lidi, kteří tu jiskru dokážou v sobě vykřesat a nesmírně jim fandím. Tak ať se vám daří!


Robert Vlach je podnikatelský poradce a provozovatel portálu nezávislých profesionálů Na volné noze. Letos postoupil do republikového finále soutěže Živnostník roku 2011, kde jej můžete podpořit svými hlasy: www.zivnostnik1.cz

MaK., brnovinky, ilustrační foto graur razvan ionut, Robert Vlach, photostock

Stačí dobrá myšlenka a chuť něco dokázat, říká podnikatel na volné noze Robert Vlach

Pár hodin práce, odpoledne či o víkendu zábava a cestování po cizí zemi. Sen? Realita. Kdo je šikovný a snaživý, může pracovat třeba z exotického ostrova v Tichomoří. Kočovníci nové doby – digitální nomádi, ke své práci potřebují jen notebook a internet. Podnikatelé na volné noze však musí dodržovat jisté zásady. Nelze se jen tak válet na pláži. Především musí něco umět a mít možnost se svými klienty komunikovat na dálku. Freelancerem se však může stát každý. Stačí mít pevnou vůli, dostatek sebekázně a chuť vzdělávat se. O svých začátcích i aktuální situaci na trhu vypráví Robert Vlach, podnikatelský poradce, zakladatel portálu Na volné noze a v neposlední řadě Živnostník roku Moravskoslezského kraje mířící právě do celostátního kola.


Podnikání v současnosti není med. Jste profík na volné noze, navíc s širokým přehledem o všem možném. Mají podle vás mladí chuť postavit se na vlastní nohy?

180_robert-vlach-2011Podnikání nikdy snadné nebylo a nebude. Z podstaty své role je podnikatel člověk, který objevuje problémy jako příležitosti a jejich úspěšným řešením ke spokojenosti zákazníka tvoří zisk. A pokud máte na mysli podmínky pro svobodné podnikání jako takové, tak ty jsou u nás ve srovnání se zbytkem světa dobré. Co nám zjevně chybí, je sebevědomí, že něco umíme a že se ve světě neztratíme. Mladí lidé jsou na tom neporovnatelně lépe. Osobně nemám o podnikatelskou budoucnost nastupujících generací žádné obavy.

Čím by si lidé své sebevědomí mohli zvýšit?

Především by si neměli sebevědomí nechat nikým snížit! To se děje mnoha způsoby. Mediální obraz světa je docela negativní, ale realita není tak špatná. Češi byli vždy vynikající technici, vědci a inženýři, a nejen to. Máme slavnou historii a velký potenciál. Zarážející je pro mne také téma korupce. Ta je běžná všude, kde dochází k velkému přerozdělování na úrovni státu (u nás až 43 % celkového HDP). Je nesmysl, abychom si kvůli tomu sypali popel na hlavu. Buď chtějme štíhlý stát, kde nebude koho korumpovat, anebo se smiřme s tím, že korupci nevymýtíme.

Doporučujete nějakou povinnou četbu pro podnikatele nebo návštěvu seminářů, školení, kurzů?

Vrahem sebevědomí je paradoxně také motivační literatura. Všechny ty čtivé bestsellery a návody na instantní štěstí & úspěch. Lidé si pak nastaví laťku příliš vysoko a mají pocit, že selhali. Přitom i když se vám podaří rozjet a udržet malý byznys, je to bez přehánění obrovský úspěch. Většina jiných prvopodnikatelů se tak daleko nikdy nedostane. Jsou ovšem i dobré knihy o podnikání, ale v Česku moc nevycházejí. Doporučil bych třeba Restart, který vyšel loni. Školení a kurzy určitě. Specificky pro podnikání na volné noze je ale v tuzemsku zatím děláme jen my. Ostatní školitelé se zaměřují přednostně na firemní a živnostenské podnikání.

Čeho se vaše specifické kurzy týkají, co se na nich mohou podnikatelé na volné noze naučit?

Školení zahrnuje tři hlavní oblasti: 1) stručný teoretický úvod do podnikání, 2) praktické okruhy zaměřené na tzv. osvědčené praktiky hospodaření s časem, vedení obchodního jednání, jištění pohledávek nebo péče o zákazníky a 3) moderovanou diskusi, respektive skupinový rozbor předložených problémů. Co neškolím, jsou dva zbylé pilíře profesního podnikání, tj. odborná náplň a běžná podnikatelská administrativa, kterou už školí dostatečné množství jiných lektorů.

Nabiti informacemi se mohou pustit do podnikání, ne každý se však zabývá tím, co studoval na škole. Spatřujete na českém trhu v porovnání se zahraničím v určitých oblastech stále velké příležitosti a v jiných naopak silný přetlak?

180_photo_photostock_44848qbo2e0hpzpPochopitelně. Prvopodnikatelé se často hrnou tam, kde cítí snadný zisk. Stačí se podívat na boom slevových serverů nebo solární energetiky v posledních letech. Háček je v tom, že cpát se do přeplněného tržního segmentu většinou není pro začátečníky vůbec výhodné. Obvykle je nejlepší, když se podnikatel zaměří na originální řešení nějakého problému, který je mu blízký, zná jej dobře z vlastní zkušenosti a ví, že trápí i jiné lidi. Tam je dobrý předpoklad vytvořit něco jedinečného a nového, aniž by šlo o podnikatelský záměr odtržený od reality.

Jste členem Krajské hospodářské komory, před pár dny jste se dokonce stal Živnostníkem roku Moravskoslezského kraje a míříte do celostátního kola. Co může členství v komoře nezávislým profesionálům přinést?

Pro mne jako podnikatelského poradce je členství v Hospodářské komoře zajímavé z hlediska usnadnění přístupu k informacím a rozšíření mých profesních kontaktů. V některých zemích je členství mimo jiné otázkou prestiže. V českých poměrech funguje Hospodářská komora více jako otevřená podnikatelská platforma, kterou může každý člen využívat po svém. Líbí se mi ten systém a dostalo se mi velmi vlídného přijetí, proto jsem se rozhodl do komory vstoupit.

Zmínil jste situaci v zahraničí. Zaměřujete tam i Vaše podnikání nebo se dnes soustředíte výhradně na Českou republiku?

Portál Na volné noze je zaměřený téměř výhradně na český trh. Jako poradce a publicista mám ale zkušenosti i ze zahraničí. Mimochodem, na volné noze jsem začínal v 90. letech ve Španělsku, to byla škola!

S jakými nástrahami jste se tehdy ve Španělsku nejvíce potýkal?

Španělé nikam nespěchají a na kvalitu práce moc nehledí. Krásně se tam žije, ale špičková týmová práce tam moc velké šance nemá. V tom, co dělám, jsem hodně ambiciózní a vždy usiluji o nejvyšší možnou kvalitu. Ve Španělsku jsem často narážel na nezájem kolegů. Prostě je to nezajímalo. Chtějí mít práci jako zábavu a nejsou příliš ochotni podřídit něco kvalitě výsledku. Proto bych si asi nikdy nekoupil španělské auto, počítač nebo jiný komplexní technologický výrobek, který vyžaduje vysokou míru přesnosti a preciznosti. Rád ale do Španělska jezdím trávit volný čas. Bývám tam skoro každý rok. Naposledy měsíc v Barceloně letos v létě, jako digitální nomád.

Digitální nomád – úžasný pojem. Když jste měsíc v zahraničí, „gaučujete“ u přátel nebo bydlíte v hotelu či penzionu?

To v žádném případě! Optimální je mít pronajatý vlastní prostor, apartmán nebo malý dům, kde se můžeme zařídit podle sebe. Většinou hledám na HomeAway nebo Airbnb, ale například byt v Barceloně jsme sehnali přes místní realitku bizFlats, která pronajímá byty manažerům. Ten náš byl skutečně luxusní, navíc za dobrý peníz a v moderním centru města, s velkou terasou do ulice. Nádhera!

Přenášíte získané poznatky během vašeho kočovnictví také do podnikání? Pokud ano, co to bylo naposledy?

Cestování je pro mne osobně nejlepší inspirace. Konec konců i nápad založit portál Na volné noze vznikl během tříměsíční cesty po Mexiku v roce 2004. Jsem hodně intelektuálně založený a potřebuji na přemýšlení vnitřní i vnější prostor, který mě stimuluje. Během posledního kočovnického výletu takto vzniklo několik nápadů, které bych rád uvedl brzy do praxe.

Neláká vás s portálem Na volné noze expandovat do zahraničí? Jistě i tam se mladí podnikatelé potýkají s mnoha úskalími.

svisly_bann_na_volne_nozeNemám to v plánu, i když nabídek bylo dost. Mám rád jednoduché, přesně zacílené, precizní věci, které prostě fungují. V cizích zemích bych to nedokázal k takové kvalitě dotáhnout jednoduše proto, že neznám místní podnikatelské prostředí. To už bych spíš uvažoval o vývoji nějaké globální služby, která by měla poněkud obecnější formát. Ale ani to nemám v plánu. Nejsem tolik orientovaný na expanzi. Rád dělám na malých věcech, které vnášejí do světa velký rozdíl. Podnikatelská expanze ve smyslu nových trhů a tržeb pro mne není prioritou číslo jedna. Mou prioritou je zůstat nezávislý a flexibilní v nejširším smyslu slova. Docela dobře to vystihuje krédo Steva Jobse: Stay Foolish! Stay Hungry! (Zůstaň bláhový! Zůstaň lačný!)

Co byste na závěr sdělil lidem, kteří o podnikání na volné noze přemýšlejí?

Že nemají co ztratit. I malé podnikání může člověka nejen obohatit, ale také osvobodit a změnit svět k lepšímu. Je to cesta, která prověří celou vaši bytost a dostane z vás to nejlepší. Je to šance se toho o sobě i o světě hodně dozvědět. Navíc se není čeho bát. V Česku neumírají neúspěšní podnikatelé hladem na ulici. Drobné podnikání nebývá kapitálově náročné. Často stačí dobrá myšlenka a chuť něco dokázat. Obrovsky obdivuju lidi, kteří tu jiskru dokážou v sobě vykřesat a nesmírně jim fandím. Tak ať se vám daří!


Robert Vlach je podnikatelský poradce a provozovatel portálu nezávislých profesionálů Na volné noze. Letos postoupil do republikového finále soutěže Živnostník roku 2011, kde jej můžete podpořit svými hlasy: www.zivnostnik1.cz

MaK., brnovinky, ilustrační foto graur razvan ionut, Robert Vlach, photostock

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze