brnovinky

Přepnout do PC verze

Teplo domova zajistí ENBRA TOP Brno

608-072 Cerna Pole Enbra vytapeni Durdakova 5 Brno 26042010 IMG 4901 MK

Kachlová kamna v moderních barvách.

Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je lepší jej uzavřít do kamen, kde se stává součástí tepla lidských domovů. Ačkoliv topná sezóna pomalu končí, je potřeba už myslet dopředu na tu další. Instalací nebo vytápění by se v jarních měsících měli zabývat hlavně majitelé novostaveb nebo ti, kteří svá obydlí rekonstruují. Pokud vhodně zkombinujete způsoby vytápění, čeká na vás státní dotace Zelená úsporám. Možná máte topnou soustavu v pořádku, ale i tak vám přijde oheň vhod. Teplé sluneční paprsky znamenají čas grilování a s ním využití zahradních krbů. Podle čeho ale vybrat správný typ vytápění do vašeho obydlí nebo na zahradu? Co udělat pro to, abyste mohli získat dotaci státu Zelená úsporám? S tím vším brnovinkám poradila marketingová manažerka společnosti ENBRA TOP s.r.o. Ing. Dana Ročková.

ENBRA TOP s.r.o.

Durďákova 5, Brno - Černá Pole, tel.: 545 321 203, 737 690 041

Jak dlouho již je firma Enbra na trhu?

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4894_MK

Sortiment krbových vložek.

Společnost Enbra existuje na trhu od roku 1991, z čehož kamny a krby se zabývá od roku 1994. Vlastníme i výrobu kamen a krbů a mimo to dodáváme zákazníkům produkty veškerých výrobců, kteří na trhu existují. Takže u nás naleznete opravdu širokou nabídku kamen a krbů. Před čtyřmi roky se ke kamnům a krbům přidaly i solární systémy, fotovoltaika a tepelná čerpadla. V dnešní době jsme schopni nabídnout zákazníkovi v podstatě celý topný systém na míru.

Kde je původ společnosti? Jak to vůbec vzniklo?

Společnost je čistě česká. Od roku 1991 se ENBRA zabývá regulací a rozúčtováním nákladů na vytápění a ohřev vody. V průběhu doby se postupně navázala instalace topných systémů a výroba kamen.

Kdo je zakladatelem společnosti?

Zakladatelem je Ing. Josef Brabenec.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4897_MK

Příjemné prostředí společnosti ENBRA TOP.

Jaké jsou dnes možnosti vytápění, ať se podíváme na tuhá paliva, elektřinu nebo plyn?

V současné době je trendem vytápění mít centrální zdroj, který je automatický. Může být také napojen na akumulační nádobu. K tomu je trendem mít doplňkový zdroj, jenž zároveň vytvoří i atmosféru v hlavní obytné místnosti. To znamená kamna, krb, která jsou buď pro vytápění jedné místnosti nebo pro vytápění celého domu. Mohou být s teplovodním výměníkem. Díky akci Zelená úsporám teď lidé hodně preferují solární systémy, jež v jarním, letním a podzimním období přispívají jak pro ohřev teplé vody, tak pro přitápění. Zároveň jsou schopny ušetřit hodně velkou část energie.

Co je dnes trendem u vytápění tuhými palivy?

Uhlí šlo hodně do pozadí, protože kotle na uhlí jsou s ručním přidáváním. U tuhých paliv se teď díky dotacím Zelená úsporám lidé začali hodně zajímat o peletové kotle i kamna, popřípadě automatické kotle na dřevoštěpky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4898_MK

Děti se mohou zabavit v dětském koutku.

U kotlů na uhlí existují také nějaké automatické podavače?

Automatické kotle na uhlí existují, je jich ale velmi málo. Automatické kotle mají obvykle šnekový podavač a u něj je podmínka přibližně stejné velikosti paliva - to jde u uhlí špatně zaručit.

Instalují se stále kamna na lehké topné oleje?

Téměř vůbec.

Co se týče zemního plynu, tam asi dnes vedou kondenzační kotle.

Ano je to tak, dnešní domky se staví jako nízkoenergetické a mají velmi nízké tepelné ztráty. Navíc je trendem instalace podlahového vytápění pracující na nízkoteplotním režimu, pro který je kondenzační plynový či elektrický kotel vhodný.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4925_MK

Historická kamna mají bohatou výzdobu.

Takže to je takový rozvod vody pod podlahovou krytinou?

Ano, podlahové topení je instalovaná topná rohož pod podlahou. Pro dnešní novostavby, které jsou velmi dobře zatepleny a jejich tepelné ztráty se pohybují na úrovni šest až dvanáct kilowatt, je podlahové topení vhodné. Tepelná ztráta domu je počítána při mínus 10 až 15 stupních Celsia. To znamená, že v jarních a podzimních měsících máte o dost nižší tepelnou ztrátu. Proto v dnešní době lidé řeší, jakým způsobem takové domy vytápět. Setkáváme se s požadavkem na krb v moderním designu s co největším prosklením. Takové vložky ale mají výkon minimálně šest až osm kilowatt, což je na obývací místnost nízkoenergetického domu příliš vysoký výkon. Proto se ve většině případů zvolí krbová vložka s teplovodním výměníkem, jehož výkon je předáván do akumulační nádoby v kombinaci se solárními panely a dále dohřevem buď elektrickým kotlem nebo pouze elektrickou spirálou. Tento systém potom funguje tak, že krbové vložky s teplovodním výměníkem dávají do vzduchu v místnosti minimum tepla dvě až čtyři kilowatty, což je pro obytnou místnost v nízkoenergetických a nových domcích dostatečné. Zbytek tepla, tedy šest až osm kilowatt, jde do teplovodního výměníku. Když topíte, je teplo akumulováno v akumulační nádrži a dále je regulovaně předáváno do dalších místností. Z nádrže pak můžete vytápět i další den nebo z ní používat teplou vodu na umývání. V dnešní době je tato kombinace ve spojení se solárními panely velmi výhodná pro nové domky. Existuje krbová vložka s těmito parametry, která je zapsána v seznamu Zelená úsporám. Takže na ni můžete také dostat dotaci.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4905_MK

K dispozici je široký výběr kachlí.

Když mluvíme o dotaci, jedná se pouze o program Zelená úsporám nebo je možné využít i další formy státní podpory?

Na vytápění je pouze program Zelená úsporám.

Jaké má čerpání podmínky? Co musí žadatel splňovat?

Žadatel musí vybrat produkt, který je zapsaný v seznamu Zelená úsporám. Musí ho instalovat firma, jež je pro tento produkt také zapsána v seznamu Zelená úsporám a musí splnit podmínky, které jsou dány. Žadatel vybere produkt, který je zapsaný v seznamu Zelená úsporám. Instaluje jej firma, jež je pro tento produkt také zapsaná v seznamu Zelená úsporám a musí splnit požadované podmínky. U krbové vložky s teplovodním výměníkem je to podmínka, že musí být instalována s akumulační nádrží. Solární panely musí dávat určitý tepelný výkon na určité množství vody. Firmy, které tyto systémy navrhují, je navrhují tak, aby systém vyhovoval dotačnímu titulu a dotaci bylo možné získat.

Týká se dotace i novostaveb nebo musí vždy žadatel zlikvidovat nějaký starý typ vytápění?

Dotace, o kterých se bavíme, se týkají všech instalovaných systémů, jež splní výše uvedené podmínky a to včetně novostaveb.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4909_MK

Kachle si můžete vyzkoušet doma v interiéru.

Fungují solární panely dobře i když nesvítí sluníčko?

To je standardní otázka. Pokud je inverze hodně velká, solární panely fungují minimálně. Může být třeba mínus dvacet stupňů, ale když svítí sluníčko, tak se voda v panelech ohřívá. Je-li trošku zataženo, dávají solární panely menší výkon, ale to vám například stačí k tomu, aby teplota v akumulační nádrži stoupla o deset stupňů. Tento předehřev vody znamená poměrně velkou úsporu energie, protože dotopení akumulační nádrže již není tak energeticky náročné. Panely tedy fungují i v zimě.

Pokud nejsou solární panely zasypány sněhem. Jsou nějak nahřívány?

Pokud jsou solární panely správně instalovány a jsou to kvalitní solární panely, tak z nich sníh sjede. Stačí, když na panely trošku zasvítí sluníčko a i přes sníh dokážou teplo absorbovat.

Jaké typy topidel spadají do možnosti získat dotaci Zelenou úsporám?

Solární panely, tepelná čerpadla, krbová vložka HOXTER s teplovodním výměníkem, potom jsou to peletová kamna a kotle a kotle na štěpku.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4907_MK

Kachlová kamna mnoha provedení.

Ještě se dnes staví akumulační nádrže, které zaberou celou jednu místnost?

U akumulačních nádrží se počítá, že na jednu kilowattu výkonu je třeba přibližně 50 litrů nádrže. To znamená, že pokud jde do teplovodního výměníku šest kilowatt, tedy šest krát 50, je to 300 litrů. To je standardní bojler. Záleží také, jaký systém to je. Pokud bychom přemýšleli o krbové vložce s teplovodním výměníkem Pepo, tak zde je minimální velikost akumulační nádoby 1000 litrů.

Co u vás zákazníci všechno seženou?

Nabízíme veškerý sortiment kamen a krbů a propojení na další systémy. Naleznete u nás krbová i kachlová kamna, krbové vložky i kamna a vložky s teplovodním výměníkem. Navíc vám oproti hobbymarketům naši odborníci poradí, jaká kamna správně vybrat, jak kamínka vůbec dimenzovat, tak aby se nečernilo sklo a správně hořela. Poradí také, jak kamna správně používat, na jaký komín je napojit. Hodně často se nám stává, že lidé, kteří koupili kamna v hobbymarketech, za námi přijdou, že jim například prasklo sklo nebo dokonce celá kamna. To je většinou z důvodu, kdy je napojili na příliš silný komín. Přitom se tomu dá jednoduše předcházet tím, že se do komína instaluje klapka. Jeden zákazník si nám stěžoval, že mu to nikdo v hobbymarketu neřekl. My se zákazníkem projdeme veškeré parametry domu, místnosti a parametry komína. Prověříme, jestli je komín vyčištěný, zda má správnou délku a šířku. Většina lidí neví, že nelze kamna s průměrem kouřovodu 150 milimetrů napojit například na komín o průměru 120, což je většina starých komínů. Tohle vše se zákazníky projdeme a pomůžeme jim vybrat správné topidlo, aby byli spokojeni a měli dobrý požitek z ohně. Dále nabízíme instalaci celých topných systémů včetně solárních panelů, tepelných čerpadel, plynových i elektrických kotlů, kotlů na tuhá paliva a ohřívačů vody.

Samozřejmostí je i vyřízení dotace z programu Zelená úsporám.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4910_MK

Ke krbu patří krbové náčiní a vybavení.

Pokud někdo nemá čas krmit krb dřevem, co byste mu doporučila za alternativu?

Dnešní krbové vložky a kamna mají účinnost kolem 80 %. Když topíte, přikládáte například jedno polínko za hodinu. Záleží, jaká jsou kamna, jaký mají výkon, jaký je komín. Ale není to tak, že sedíte a ládujete dříví do kamen jako to bylo dříve a teplo z toho téměř žádné. Účinnost kamen je zajištěna a neustále se technologicky vyvíjí. Takže jsou to velmi úsporná topidla a paliva moc nespotřebují. Pokud přesto zákazník nechce přikládat, tak existují automatická kamna na pelety. Mají v sobě zásobník, je možné je napojit na pokojový termostat a ovládat automaticky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4912_MK

Ukázka teplovodní vložky.

To už asi není moc hezká věc na instalaci do obýváku.

Designově jsou pěkné, ale hoří jinak. Je v nich umístěna malá mistička, do které padají pelety a ty hoří dost jiným plamenem. Pokud zákazník uvažuje o koupi těchto kamen, je vhodné se podívat, jak kamínka hoří, aby věděl, že tohle se mu opravdu bude líbit. Je to možná varianta, není to špatné, dokážete si to naprogramovat, dokáže vám to vytopit docela velký prostor. Docela rozumná jsou peletová kamna pro instalaci do chat a chalup. Naprogramujete si, aby vám před vaším příchodem kamna místnost vytopila a máte jistotu, že vám objekt nezamrzne. Další výhodou těchto kamen je, že nejsou náročná na komín. Například do bytu, kde je komínový odtah pouze na plynový kotel, se to dá tímto způsobem také vyřešit.

Vyrábí se krbová kamna i s teplovodním výměníkem nebo jen krbové vložky?

Je to standard. Jsou i kamna s teplovodním výměníkem. Dimenzování, kolik jde do vzduchu v místnosti a kolik jde do teplovodního výměníku je různé, takže se dá vybrat z různých výkonových variant a v různých poměrech. Kamínka mívají trošku nižší výkon než krbové vložky. U kamen začínáme na celkovém výkonu tří kilowatt. U krbových vložek začínáme na nějakých šesti kilowattech. Kamna končí na nějakých 24 kilowattech, jsou samozřejmě výjimky. U krbových vložek je to například až 35 kilowatt.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4917_MK

Prezentační prostor společnosti ENBRA TOP.

Máte nějaký speciální recept, jak pořádně vyčistit černé sklo u krbové vložky?

To, aby bylo u krbové vložky sklo čisté, zajišťuje kvalitní komín, suché dřevo a dodržení pravidel pro vložku. To znamená, pokud má vložka vstup na externí přívod vzduchu, měl by mít zákazník externí přívod vzduchu. Pokud si chce zákazník postavit krb sám, tak si musí nastudovat, kde má vložka přívody vzduchu. Když se občas stane, že dřevo spadne na sklo, tak existuje přípravek, který se jmenuje Čistič krbových skel. Tento přípravek se nastříká na vychladnuté sklo, nechá pár minut působit a setře. Pokud není výsledek ideální, uděláte to znovu. Sklo je pak krásně čisté.

Vraťme se ještě k Zelné úsporám, jak by měl váš zákazník postupovat, kdyby chtěl čerpat dotaci od státu?

Za prvé se musí dodržet všechny výše uvedené parametry. Veškeré dokumenty, které k tomu potřebujete, vám naše firma vyřídí, přichystá a dokonce jsme schopni za vás i žádost podat. V podstatě dodáte jen určité podklady, jako je výpis z katastru nemovitostí, což je vlastně doklad o vlastnictví. Pak se podepíše žádost a zbytek za vás vyřídíme.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4916_MK

Informační pult, kde vám se vším poradí.

Kolik procent investice může stát zadotovat?

V současné době je dotace postavena tak, že pro solární systém na ohřev vody je dotace jednotně 55 tisíc korun. Pokud máte solární systém, který je pro přitápění, tak je dotace 80 tisíc z celkové investice. Pokud se jedná o systém pro čtyřčlennou rodinu, jsou to dva až tři solární panely a ty jsme schopni nainstalovat zhruba za 90 tisíc korun. Pokud se jedná o krbové vložky, tak je v dotaci zapsáno jen několik modelů. My nabízíme HOXTER, který je propojen s akumulační nádrží, což je podmínka získání dotace. V tomto případě stát poskytuje dotaci 80 tisíc korun. Samotná vložka je v několika výkonových variantách a stojí od 65 tisíc do zhruba 120 tisíc korun. K vložce je potřeba akumulační nádrž a také nějaká práce včetně obestavby vložky.

Celý postup probíhá tak, že k nám přijdete většinou s projektem. Protože pokud chcete instalovat krbovou vložku s teplovodním výměníkem, tak by to mělo být buď ve fázi rekonstrukce domu nebo je to obvykle novostavba. Je totiž potřeba nachystat vývody teplé a studené vody. Přinesete i počet tepelných ztrát objektu. Samotný projekt na vytápění také můžeme zajistit.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4928_MK

Kuchyňské sporáky jsou stále podobné i dnes.

Pokud zákazník přijde pouze s plánem domu nebo plánem topení a jsou tam vypočítané i tepelné ztráty, pomůžeme mu vložku nebo kamna nadimenzovat. Dokážeme zajistit instalaci kamen, kominíka, který pak vydá potvrzení o zapojení spotřebiče do komína, dále topenáře pro zapojení krbové vložky a kamnáře, který vložku zase obestaví. Tohle všechno jsme schopni zajistit.

Jak probíhá platba? Zaplatí zákazník nejdříve vám a pak až čerpá dotaci?

Buď se žádá o dotaci předem nebo se žádá po realizaci. Dotace předem znamená, že vám ji stát dopředu schválí. Po realizaci požádáte o dotaci, kdy doložíte doklady a zakázka musí být zaplacena a musíte mít doklad o zaplacení. Přikládá se například i položkový rozpočet. Na základě toho už běží státní mašinérie, kdy to do výplaty dotace trvá přibližně čtyři měsíce. Je to takové zpětné vrácení peněz. Suma jde pak zákazníkovi přímo na účet.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4931_MK

Výkonná kamna na dřevo nebo brikety.

Je konto státu nějak omezeno? Sledujete nějaký vývoj?

Na program Zelená úsporám je stanoven určitý balík peněz a ten není zdaleka vyčerpaný. Stále je možné dotaci získat.

Co byste doporučila za vytápění z pohledu ekonomického provozu či brzkého vrácení investice?

Podle mého názoru je rozumné kombinovat několik zdrojů. Mít akumulační nádrž propojenou s kamny, krbem, teplovodním výměníkem. Druhým zdrojem mohou být solární panely a dále doplňkový zdroj. Když třeba odjedete na dovolenou a bude tuhá zima a inverze, kdy solární panely nepojedou a netopíte ani v kamnech, je dobré mít systém doplněný o automatiku. Ta pak zajistí správné nastavení plynového kotle nebo elektrokotle.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4934_MK

Ukázka zahradního krbu.

Jaký minimální příkon musí mít elektrokotel?

V současné době se elektrokotel vyrábí v několika výkonových variantách. Záleží, kolik budete potřebovat, ale pro novostavby bývá výkon kolem osmi kilowatt.

Čím dnes mohou lidé ohřívat teplou užitkovou vodu?

Jednoznačně solárními panely. V akumulační nádrži máte další nádrž na ohřev teplé vody. Pokud netopíte v krbu, tak vám fungují solární panely a když ani jedno z toho nefunguje, tak teprve potom používáte plyn nebo elektřinu. Takže určitě tato kombinace, kdy nejdražší energii využíváte v případě, že ty levnější nejsou dostupné. Dále jsou k dispozici plynové nebo elektrické ohřívače nebo zásobník pro ohřev vody umístěný v kotli.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4938_MK

Řez solárním bojlerem.

V nádobě na užitkovou vodu je více spirál, které zajišťují vytápění?

Akumulační nádrž může být takzvaně tank in tank. V jedné nádrži je druhá nádrž v horní části, která je využívána pro teplou užitkovou vodu. Zbytek nádrže pak pro topení. Nebo je varianta, kdy je z horní části odebírána teplá užitková voda. Nejsou to pak dvě nádrže v sobě. Horní část je vždycky nahřátá. Akumulační nádrž má v sobě několik spirál. Ta spodní slouží pro solární panely. Jsou nádrže bivalentní, což znamená dva tepelné zdroje nebo trojvalentní. Může být i čtyřvalentní.

Jak správně udržovat takovou topnou soustavu?

Je-li správně nastavena, nadimenzována a správně zapojena, tak topnou soustavu není třeba udržovat.

Jedná se tedy spíše o údržbu kominíkem?

Pokud má někdo krb nebo kamna, tak by je měl pravidelně čistit kominík. Stejně tak komín. Norma udává určité číslo, my doporučujeme, když zákazník topí správně, minimálně jednou za dva roky. Pokud má zákazník plynový kotel, tak je potřeba jej jednou za rok nechat od servisní organizace seřídit.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4936_MK

Zahradní krby nabízí ENBRA TOP různé.

Jaká je životnost solárních panelů?

Záruka na solární panely je 20 let, takže životnost i 30 let.

Zajišťujete instalaci nějakého topidla i do pasivních domů? Je vůbec potřeba do pasivního domu něco instalovat?

S instalací do pasivního domu jsme se již setkali. Bylo potřeba správně kamínka vybrat a to s co nejnižším výkonem, aby byla zajištěna dobrá regulace vzduchu. Na začátku kamínka musí trochu víc topit a pak stáhnout úplně na minimum. Existují komínové systémy, které mají v sobě externí přívod vzduchu. Takže je zajištěna funkce pasivního domu. Není tam žádný únik tepla a větrání probíhá komínem a kamny. Vždy se používají kamna s externím přívodem vzduchu.

Jaké dřevo je nejlepší do kamen používat? Jak dlouho musí být vysušené?

Dřevo používané do kamen nebo krbu by mělo minimálně dva roky schnout a to na suchém a větraném místě. Standardně se zatápí menším měkkým dřevem. V dnešní době už to nemusí být až tak malé třísky, jaké bývaly dříve, protože existují pohodlné podpalovače. Potom přikládáme postupně větší polínka. Ideální je, když máte na následné přikládání tvrdé dřevo, které hoří trochu jinak. Plamen je hezčí a vydrží vám déle. Předávání tepla je postupnější.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4953_MK

Vchod do prodejny ENBRA TOP z Černopolní ulice.

Objedná-li si u vás zákazník dodávku a instalaci topidla, za jak dlouho se může z tepla domova těšit?

Záleží, jaká kamna a od jakého výrobce si zákazník vybere. Některá kamna může mít nainstalovaná, připojená a funkční do týdne. Od některých výrobců jsou výrobní termíny trošku delší, protože mají například větší výběr z barevných variant. Pokud si zákazník vybere barevnou variantu, kterou nemáme na skladě, tak to může trvat tři až šest týdnů.

Už vás zákazník překvapil s něčím nestandardním?

Ano. Docela často se to stává, protože zákazníci nemají úplný přehled o tom, co je možné a co ne. Zajímavým oříškem byla například krbová vložka se zadním přikládáním s teplovodním výměníkem a ještě s rozvody vzduchu do dalších místností navíc s celkovým výkonem šest kilowatt. Čistě teoreticky by to šlo zařídit, ale je otázka smyslu použití takové krbové vložky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4951_MK

Zadní vstup do budovy z Durďákovy ulice.

Vzpomínáte si na nějakou úsměvnou příhodu se zákazníky?

Veselou asi ne. Spíš se většinou řeší nějaké problémy, když zákazník nedodrží, co jsme mu radili. Pak řešíme problém, který nemusel nastat. Nedávno jsem se usmívala tomu, že všichni přicházejí s nízkoenergetickými domky a chtějí co největší krbovou vložku s obrovským sklem. Požadavek je docela nereálný, protože čím větší krbová vložka a větší topeniště, tím větší výkon, ale o tom jsme již hovořili.

Chcete na závěr něco sdělit čtenářům?

Aby dbali na správný výběr kamen pro jejich domek, protože do každého domku je vhodné jiné topidlo. Aby se pořádně poradili a promysleli, jakým způsobem budou domek vytápět, jaké jsou možnosti i když je to již existující domek a už zde nějaké vytápění je. Jakým způsobem vytápění dále kombinovat a aby se dále informovali na možnosti, které mají. Protože pokud se nevybere správný krb nebo se správně nedimenzuje, tak požitek z ohně není žádný. Ještě bych chtěla zákazníky upozornit, pokud mají vložku nebo kamna s teplovodním výměníkem, aby se nepouštěli do instalace sami. Jsou totiž určitá pravidla, která když nedodrží, tak systém nebude fungovat.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4955_MK

Pohled na budovu ENBRA TOP z Černopolní ulice.

ENBRA TOP s.r.o.

kamna, krbové vložky, vložky s teplovodním výměníkem, peletová kamna, solární systémy, fotovoltaika, tepelná čerpadla, montáž kamen a krbů, vyřízení dotace Zelená úsporám

Durďákova 5, Brno - Černá Pole, tel.: 545 321 203, 737 690 041, www.eshop.enbra.cz

 

TRAM 3, 5, 7, 11, BUS 82 - zastávka Dětská nemocnice

text Marián K., Síma, foto Marián K., brnovinky

Teplo domova zajistí ENBRA TOP Brno

608-072 Cerna Pole Enbra vytapeni Durdakova 5 Brno 26042010 IMG 4901 MK

Kachlová kamna v moderních barvách.

Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je lepší jej uzavřít do kamen, kde se stává součástí tepla lidských domovů. Ačkoliv topná sezóna pomalu končí, je potřeba už myslet dopředu na tu další. Instalací nebo vytápění by se v jarních měsících měli zabývat hlavně majitelé novostaveb nebo ti, kteří svá obydlí rekonstruují. Pokud vhodně zkombinujete způsoby vytápění, čeká na vás státní dotace Zelená úsporám. Možná máte topnou soustavu v pořádku, ale i tak vám přijde oheň vhod. Teplé sluneční paprsky znamenají čas grilování a s ním využití zahradních krbů. Podle čeho ale vybrat správný typ vytápění do vašeho obydlí nebo na zahradu? Co udělat pro to, abyste mohli získat dotaci státu Zelená úsporám? S tím vším brnovinkám poradila marketingová manažerka společnosti ENBRA TOP s.r.o. Ing. Dana Ročková.

ENBRA TOP s.r.o.

Durďákova 5, Brno - Černá Pole, tel.: 545 321 203, 737 690 041

Jak dlouho již je firma Enbra na trhu?

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4894_MK

Sortiment krbových vložek.

Společnost Enbra existuje na trhu od roku 1991, z čehož kamny a krby se zabývá od roku 1994. Vlastníme i výrobu kamen a krbů a mimo to dodáváme zákazníkům produkty veškerých výrobců, kteří na trhu existují. Takže u nás naleznete opravdu širokou nabídku kamen a krbů. Před čtyřmi roky se ke kamnům a krbům přidaly i solární systémy, fotovoltaika a tepelná čerpadla. V dnešní době jsme schopni nabídnout zákazníkovi v podstatě celý topný systém na míru.

Kde je původ společnosti? Jak to vůbec vzniklo?

Společnost je čistě česká. Od roku 1991 se ENBRA zabývá regulací a rozúčtováním nákladů na vytápění a ohřev vody. V průběhu doby se postupně navázala instalace topných systémů a výroba kamen.

Kdo je zakladatelem společnosti?

Zakladatelem je Ing. Josef Brabenec.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4897_MK

Příjemné prostředí společnosti ENBRA TOP.

Jaké jsou dnes možnosti vytápění, ať se podíváme na tuhá paliva, elektřinu nebo plyn?

V současné době je trendem vytápění mít centrální zdroj, který je automatický. Může být také napojen na akumulační nádobu. K tomu je trendem mít doplňkový zdroj, jenž zároveň vytvoří i atmosféru v hlavní obytné místnosti. To znamená kamna, krb, která jsou buď pro vytápění jedné místnosti nebo pro vytápění celého domu. Mohou být s teplovodním výměníkem. Díky akci Zelená úsporám teď lidé hodně preferují solární systémy, jež v jarním, letním a podzimním období přispívají jak pro ohřev teplé vody, tak pro přitápění. Zároveň jsou schopny ušetřit hodně velkou část energie.

Co je dnes trendem u vytápění tuhými palivy?

Uhlí šlo hodně do pozadí, protože kotle na uhlí jsou s ručním přidáváním. U tuhých paliv se teď díky dotacím Zelená úsporám lidé začali hodně zajímat o peletové kotle i kamna, popřípadě automatické kotle na dřevoštěpky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4898_MK

Děti se mohou zabavit v dětském koutku.

U kotlů na uhlí existují také nějaké automatické podavače?

Automatické kotle na uhlí existují, je jich ale velmi málo. Automatické kotle mají obvykle šnekový podavač a u něj je podmínka přibližně stejné velikosti paliva - to jde u uhlí špatně zaručit.

Instalují se stále kamna na lehké topné oleje?

Téměř vůbec.

Co se týče zemního plynu, tam asi dnes vedou kondenzační kotle.

Ano je to tak, dnešní domky se staví jako nízkoenergetické a mají velmi nízké tepelné ztráty. Navíc je trendem instalace podlahového vytápění pracující na nízkoteplotním režimu, pro který je kondenzační plynový či elektrický kotel vhodný.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4925_MK

Historická kamna mají bohatou výzdobu.

Takže to je takový rozvod vody pod podlahovou krytinou?

Ano, podlahové topení je instalovaná topná rohož pod podlahou. Pro dnešní novostavby, které jsou velmi dobře zatepleny a jejich tepelné ztráty se pohybují na úrovni šest až dvanáct kilowatt, je podlahové topení vhodné. Tepelná ztráta domu je počítána při mínus 10 až 15 stupních Celsia. To znamená, že v jarních a podzimních měsících máte o dost nižší tepelnou ztrátu. Proto v dnešní době lidé řeší, jakým způsobem takové domy vytápět. Setkáváme se s požadavkem na krb v moderním designu s co největším prosklením. Takové vložky ale mají výkon minimálně šest až osm kilowatt, což je na obývací místnost nízkoenergetického domu příliš vysoký výkon. Proto se ve většině případů zvolí krbová vložka s teplovodním výměníkem, jehož výkon je předáván do akumulační nádoby v kombinaci se solárními panely a dále dohřevem buď elektrickým kotlem nebo pouze elektrickou spirálou. Tento systém potom funguje tak, že krbové vložky s teplovodním výměníkem dávají do vzduchu v místnosti minimum tepla dvě až čtyři kilowatty, což je pro obytnou místnost v nízkoenergetických a nových domcích dostatečné. Zbytek tepla, tedy šest až osm kilowatt, jde do teplovodního výměníku. Když topíte, je teplo akumulováno v akumulační nádrži a dále je regulovaně předáváno do dalších místností. Z nádrže pak můžete vytápět i další den nebo z ní používat teplou vodu na umývání. V dnešní době je tato kombinace ve spojení se solárními panely velmi výhodná pro nové domky. Existuje krbová vložka s těmito parametry, která je zapsána v seznamu Zelená úsporám. Takže na ni můžete také dostat dotaci.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4905_MK

K dispozici je široký výběr kachlí.

Když mluvíme o dotaci, jedná se pouze o program Zelená úsporám nebo je možné využít i další formy státní podpory?

Na vytápění je pouze program Zelená úsporám.

Jaké má čerpání podmínky? Co musí žadatel splňovat?

Žadatel musí vybrat produkt, který je zapsaný v seznamu Zelená úsporám. Musí ho instalovat firma, jež je pro tento produkt také zapsána v seznamu Zelená úsporám a musí splnit podmínky, které jsou dány. Žadatel vybere produkt, který je zapsaný v seznamu Zelená úsporám. Instaluje jej firma, jež je pro tento produkt také zapsaná v seznamu Zelená úsporám a musí splnit požadované podmínky. U krbové vložky s teplovodním výměníkem je to podmínka, že musí být instalována s akumulační nádrží. Solární panely musí dávat určitý tepelný výkon na určité množství vody. Firmy, které tyto systémy navrhují, je navrhují tak, aby systém vyhovoval dotačnímu titulu a dotaci bylo možné získat.

Týká se dotace i novostaveb nebo musí vždy žadatel zlikvidovat nějaký starý typ vytápění?

Dotace, o kterých se bavíme, se týkají všech instalovaných systémů, jež splní výše uvedené podmínky a to včetně novostaveb.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4909_MK

Kachle si můžete vyzkoušet doma v interiéru.

Fungují solární panely dobře i když nesvítí sluníčko?

To je standardní otázka. Pokud je inverze hodně velká, solární panely fungují minimálně. Může být třeba mínus dvacet stupňů, ale když svítí sluníčko, tak se voda v panelech ohřívá. Je-li trošku zataženo, dávají solární panely menší výkon, ale to vám například stačí k tomu, aby teplota v akumulační nádrži stoupla o deset stupňů. Tento předehřev vody znamená poměrně velkou úsporu energie, protože dotopení akumulační nádrže již není tak energeticky náročné. Panely tedy fungují i v zimě.

Pokud nejsou solární panely zasypány sněhem. Jsou nějak nahřívány?

Pokud jsou solární panely správně instalovány a jsou to kvalitní solární panely, tak z nich sníh sjede. Stačí, když na panely trošku zasvítí sluníčko a i přes sníh dokážou teplo absorbovat.

Jaké typy topidel spadají do možnosti získat dotaci Zelenou úsporám?

Solární panely, tepelná čerpadla, krbová vložka HOXTER s teplovodním výměníkem, potom jsou to peletová kamna a kotle a kotle na štěpku.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4907_MK

Kachlová kamna mnoha provedení.

Ještě se dnes staví akumulační nádrže, které zaberou celou jednu místnost?

U akumulačních nádrží se počítá, že na jednu kilowattu výkonu je třeba přibližně 50 litrů nádrže. To znamená, že pokud jde do teplovodního výměníku šest kilowatt, tedy šest krát 50, je to 300 litrů. To je standardní bojler. Záleží také, jaký systém to je. Pokud bychom přemýšleli o krbové vložce s teplovodním výměníkem Pepo, tak zde je minimální velikost akumulační nádoby 1000 litrů.

Co u vás zákazníci všechno seženou?

Nabízíme veškerý sortiment kamen a krbů a propojení na další systémy. Naleznete u nás krbová i kachlová kamna, krbové vložky i kamna a vložky s teplovodním výměníkem. Navíc vám oproti hobbymarketům naši odborníci poradí, jaká kamna správně vybrat, jak kamínka vůbec dimenzovat, tak aby se nečernilo sklo a správně hořela. Poradí také, jak kamna správně používat, na jaký komín je napojit. Hodně často se nám stává, že lidé, kteří koupili kamna v hobbymarketech, za námi přijdou, že jim například prasklo sklo nebo dokonce celá kamna. To je většinou z důvodu, kdy je napojili na příliš silný komín. Přitom se tomu dá jednoduše předcházet tím, že se do komína instaluje klapka. Jeden zákazník si nám stěžoval, že mu to nikdo v hobbymarketu neřekl. My se zákazníkem projdeme veškeré parametry domu, místnosti a parametry komína. Prověříme, jestli je komín vyčištěný, zda má správnou délku a šířku. Většina lidí neví, že nelze kamna s průměrem kouřovodu 150 milimetrů napojit například na komín o průměru 120, což je většina starých komínů. Tohle vše se zákazníky projdeme a pomůžeme jim vybrat správné topidlo, aby byli spokojeni a měli dobrý požitek z ohně. Dále nabízíme instalaci celých topných systémů včetně solárních panelů, tepelných čerpadel, plynových i elektrických kotlů, kotlů na tuhá paliva a ohřívačů vody.

Samozřejmostí je i vyřízení dotace z programu Zelená úsporám.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4910_MK

Ke krbu patří krbové náčiní a vybavení.

Pokud někdo nemá čas krmit krb dřevem, co byste mu doporučila za alternativu?

Dnešní krbové vložky a kamna mají účinnost kolem 80 %. Když topíte, přikládáte například jedno polínko za hodinu. Záleží, jaká jsou kamna, jaký mají výkon, jaký je komín. Ale není to tak, že sedíte a ládujete dříví do kamen jako to bylo dříve a teplo z toho téměř žádné. Účinnost kamen je zajištěna a neustále se technologicky vyvíjí. Takže jsou to velmi úsporná topidla a paliva moc nespotřebují. Pokud přesto zákazník nechce přikládat, tak existují automatická kamna na pelety. Mají v sobě zásobník, je možné je napojit na pokojový termostat a ovládat automaticky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4912_MK

Ukázka teplovodní vložky.

To už asi není moc hezká věc na instalaci do obýváku.

Designově jsou pěkné, ale hoří jinak. Je v nich umístěna malá mistička, do které padají pelety a ty hoří dost jiným plamenem. Pokud zákazník uvažuje o koupi těchto kamen, je vhodné se podívat, jak kamínka hoří, aby věděl, že tohle se mu opravdu bude líbit. Je to možná varianta, není to špatné, dokážete si to naprogramovat, dokáže vám to vytopit docela velký prostor. Docela rozumná jsou peletová kamna pro instalaci do chat a chalup. Naprogramujete si, aby vám před vaším příchodem kamna místnost vytopila a máte jistotu, že vám objekt nezamrzne. Další výhodou těchto kamen je, že nejsou náročná na komín. Například do bytu, kde je komínový odtah pouze na plynový kotel, se to dá tímto způsobem také vyřešit.

Vyrábí se krbová kamna i s teplovodním výměníkem nebo jen krbové vložky?

Je to standard. Jsou i kamna s teplovodním výměníkem. Dimenzování, kolik jde do vzduchu v místnosti a kolik jde do teplovodního výměníku je různé, takže se dá vybrat z různých výkonových variant a v různých poměrech. Kamínka mívají trošku nižší výkon než krbové vložky. U kamen začínáme na celkovém výkonu tří kilowatt. U krbových vložek začínáme na nějakých šesti kilowattech. Kamna končí na nějakých 24 kilowattech, jsou samozřejmě výjimky. U krbových vložek je to například až 35 kilowatt.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4917_MK

Prezentační prostor společnosti ENBRA TOP.

Máte nějaký speciální recept, jak pořádně vyčistit černé sklo u krbové vložky?

To, aby bylo u krbové vložky sklo čisté, zajišťuje kvalitní komín, suché dřevo a dodržení pravidel pro vložku. To znamená, pokud má vložka vstup na externí přívod vzduchu, měl by mít zákazník externí přívod vzduchu. Pokud si chce zákazník postavit krb sám, tak si musí nastudovat, kde má vložka přívody vzduchu. Když se občas stane, že dřevo spadne na sklo, tak existuje přípravek, který se jmenuje Čistič krbových skel. Tento přípravek se nastříká na vychladnuté sklo, nechá pár minut působit a setře. Pokud není výsledek ideální, uděláte to znovu. Sklo je pak krásně čisté.

Vraťme se ještě k Zelné úsporám, jak by měl váš zákazník postupovat, kdyby chtěl čerpat dotaci od státu?

Za prvé se musí dodržet všechny výše uvedené parametry. Veškeré dokumenty, které k tomu potřebujete, vám naše firma vyřídí, přichystá a dokonce jsme schopni za vás i žádost podat. V podstatě dodáte jen určité podklady, jako je výpis z katastru nemovitostí, což je vlastně doklad o vlastnictví. Pak se podepíše žádost a zbytek za vás vyřídíme.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4916_MK

Informační pult, kde vám se vším poradí.

Kolik procent investice může stát zadotovat?

V současné době je dotace postavena tak, že pro solární systém na ohřev vody je dotace jednotně 55 tisíc korun. Pokud máte solární systém, který je pro přitápění, tak je dotace 80 tisíc z celkové investice. Pokud se jedná o systém pro čtyřčlennou rodinu, jsou to dva až tři solární panely a ty jsme schopni nainstalovat zhruba za 90 tisíc korun. Pokud se jedná o krbové vložky, tak je v dotaci zapsáno jen několik modelů. My nabízíme HOXTER, který je propojen s akumulační nádrží, což je podmínka získání dotace. V tomto případě stát poskytuje dotaci 80 tisíc korun. Samotná vložka je v několika výkonových variantách a stojí od 65 tisíc do zhruba 120 tisíc korun. K vložce je potřeba akumulační nádrž a také nějaká práce včetně obestavby vložky.

Celý postup probíhá tak, že k nám přijdete většinou s projektem. Protože pokud chcete instalovat krbovou vložku s teplovodním výměníkem, tak by to mělo být buď ve fázi rekonstrukce domu nebo je to obvykle novostavba. Je totiž potřeba nachystat vývody teplé a studené vody. Přinesete i počet tepelných ztrát objektu. Samotný projekt na vytápění také můžeme zajistit.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4928_MK

Kuchyňské sporáky jsou stále podobné i dnes.

Pokud zákazník přijde pouze s plánem domu nebo plánem topení a jsou tam vypočítané i tepelné ztráty, pomůžeme mu vložku nebo kamna nadimenzovat. Dokážeme zajistit instalaci kamen, kominíka, který pak vydá potvrzení o zapojení spotřebiče do komína, dále topenáře pro zapojení krbové vložky a kamnáře, který vložku zase obestaví. Tohle všechno jsme schopni zajistit.

Jak probíhá platba? Zaplatí zákazník nejdříve vám a pak až čerpá dotaci?

Buď se žádá o dotaci předem nebo se žádá po realizaci. Dotace předem znamená, že vám ji stát dopředu schválí. Po realizaci požádáte o dotaci, kdy doložíte doklady a zakázka musí být zaplacena a musíte mít doklad o zaplacení. Přikládá se například i položkový rozpočet. Na základě toho už běží státní mašinérie, kdy to do výplaty dotace trvá přibližně čtyři měsíce. Je to takové zpětné vrácení peněz. Suma jde pak zákazníkovi přímo na účet.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4931_MK

Výkonná kamna na dřevo nebo brikety.

Je konto státu nějak omezeno? Sledujete nějaký vývoj?

Na program Zelená úsporám je stanoven určitý balík peněz a ten není zdaleka vyčerpaný. Stále je možné dotaci získat.

Co byste doporučila za vytápění z pohledu ekonomického provozu či brzkého vrácení investice?

Podle mého názoru je rozumné kombinovat několik zdrojů. Mít akumulační nádrž propojenou s kamny, krbem, teplovodním výměníkem. Druhým zdrojem mohou být solární panely a dále doplňkový zdroj. Když třeba odjedete na dovolenou a bude tuhá zima a inverze, kdy solární panely nepojedou a netopíte ani v kamnech, je dobré mít systém doplněný o automatiku. Ta pak zajistí správné nastavení plynového kotle nebo elektrokotle.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4934_MK

Ukázka zahradního krbu.

Jaký minimální příkon musí mít elektrokotel?

V současné době se elektrokotel vyrábí v několika výkonových variantách. Záleží, kolik budete potřebovat, ale pro novostavby bývá výkon kolem osmi kilowatt.

Čím dnes mohou lidé ohřívat teplou užitkovou vodu?

Jednoznačně solárními panely. V akumulační nádrži máte další nádrž na ohřev teplé vody. Pokud netopíte v krbu, tak vám fungují solární panely a když ani jedno z toho nefunguje, tak teprve potom používáte plyn nebo elektřinu. Takže určitě tato kombinace, kdy nejdražší energii využíváte v případě, že ty levnější nejsou dostupné. Dále jsou k dispozici plynové nebo elektrické ohřívače nebo zásobník pro ohřev vody umístěný v kotli.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4938_MK

Řez solárním bojlerem.

V nádobě na užitkovou vodu je více spirál, které zajišťují vytápění?

Akumulační nádrž může být takzvaně tank in tank. V jedné nádrži je druhá nádrž v horní části, která je využívána pro teplou užitkovou vodu. Zbytek nádrže pak pro topení. Nebo je varianta, kdy je z horní části odebírána teplá užitková voda. Nejsou to pak dvě nádrže v sobě. Horní část je vždycky nahřátá. Akumulační nádrž má v sobě několik spirál. Ta spodní slouží pro solární panely. Jsou nádrže bivalentní, což znamená dva tepelné zdroje nebo trojvalentní. Může být i čtyřvalentní.

Jak správně udržovat takovou topnou soustavu?

Je-li správně nastavena, nadimenzována a správně zapojena, tak topnou soustavu není třeba udržovat.

Jedná se tedy spíše o údržbu kominíkem?

Pokud má někdo krb nebo kamna, tak by je měl pravidelně čistit kominík. Stejně tak komín. Norma udává určité číslo, my doporučujeme, když zákazník topí správně, minimálně jednou za dva roky. Pokud má zákazník plynový kotel, tak je potřeba jej jednou za rok nechat od servisní organizace seřídit.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4936_MK

Zahradní krby nabízí ENBRA TOP různé.

Jaká je životnost solárních panelů?

Záruka na solární panely je 20 let, takže životnost i 30 let.

Zajišťujete instalaci nějakého topidla i do pasivních domů? Je vůbec potřeba do pasivního domu něco instalovat?

S instalací do pasivního domu jsme se již setkali. Bylo potřeba správně kamínka vybrat a to s co nejnižším výkonem, aby byla zajištěna dobrá regulace vzduchu. Na začátku kamínka musí trochu víc topit a pak stáhnout úplně na minimum. Existují komínové systémy, které mají v sobě externí přívod vzduchu. Takže je zajištěna funkce pasivního domu. Není tam žádný únik tepla a větrání probíhá komínem a kamny. Vždy se používají kamna s externím přívodem vzduchu.

Jaké dřevo je nejlepší do kamen používat? Jak dlouho musí být vysušené?

Dřevo používané do kamen nebo krbu by mělo minimálně dva roky schnout a to na suchém a větraném místě. Standardně se zatápí menším měkkým dřevem. V dnešní době už to nemusí být až tak malé třísky, jaké bývaly dříve, protože existují pohodlné podpalovače. Potom přikládáme postupně větší polínka. Ideální je, když máte na následné přikládání tvrdé dřevo, které hoří trochu jinak. Plamen je hezčí a vydrží vám déle. Předávání tepla je postupnější.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4953_MK

Vchod do prodejny ENBRA TOP z Černopolní ulice.

Objedná-li si u vás zákazník dodávku a instalaci topidla, za jak dlouho se může z tepla domova těšit?

Záleží, jaká kamna a od jakého výrobce si zákazník vybere. Některá kamna může mít nainstalovaná, připojená a funkční do týdne. Od některých výrobců jsou výrobní termíny trošku delší, protože mají například větší výběr z barevných variant. Pokud si zákazník vybere barevnou variantu, kterou nemáme na skladě, tak to může trvat tři až šest týdnů.

Už vás zákazník překvapil s něčím nestandardním?

Ano. Docela často se to stává, protože zákazníci nemají úplný přehled o tom, co je možné a co ne. Zajímavým oříškem byla například krbová vložka se zadním přikládáním s teplovodním výměníkem a ještě s rozvody vzduchu do dalších místností navíc s celkovým výkonem šest kilowatt. Čistě teoreticky by to šlo zařídit, ale je otázka smyslu použití takové krbové vložky.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4951_MK

Zadní vstup do budovy z Durďákovy ulice.

Vzpomínáte si na nějakou úsměvnou příhodu se zákazníky?

Veselou asi ne. Spíš se většinou řeší nějaké problémy, když zákazník nedodrží, co jsme mu radili. Pak řešíme problém, který nemusel nastat. Nedávno jsem se usmívala tomu, že všichni přicházejí s nízkoenergetickými domky a chtějí co největší krbovou vložku s obrovským sklem. Požadavek je docela nereálný, protože čím větší krbová vložka a větší topeniště, tím větší výkon, ale o tom jsme již hovořili.

Chcete na závěr něco sdělit čtenářům?

Aby dbali na správný výběr kamen pro jejich domek, protože do každého domku je vhodné jiné topidlo. Aby se pořádně poradili a promysleli, jakým způsobem budou domek vytápět, jaké jsou možnosti i když je to již existující domek a už zde nějaké vytápění je. Jakým způsobem vytápění dále kombinovat a aby se dále informovali na možnosti, které mají. Protože pokud se nevybere správný krb nebo se správně nedimenzuje, tak požitek z ohně není žádný. Ještě bych chtěla zákazníky upozornit, pokud mají vložku nebo kamna s teplovodním výměníkem, aby se nepouštěli do instalace sami. Jsou totiž určitá pravidla, která když nedodrží, tak systém nebude fungovat.

072_Cerna_Pole_Enbra_vytapeni_Durdakova_5_Brno_26042010_IMG_4955_MK

Pohled na budovu ENBRA TOP z Černopolní ulice.

ENBRA TOP s.r.o.

kamna, krbové vložky, vložky s teplovodním výměníkem, peletová kamna, solární systémy, fotovoltaika, tepelná čerpadla, montáž kamen a krbů, vyřízení dotace Zelená úsporám

Durďákova 5, Brno - Černá Pole, tel.: 545 321 203, 737 690 041, www.eshop.enbra.cz

 

TRAM 3, 5, 7, 11, BUS 82 - zastávka Dětská nemocnice

text Marián K., Síma, foto Marián K., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze