brnovinky

Přepnout do PC verze

Tetování či piercing pro námořníky? Dnes už pro každého – Pisa tattoo studio Michal Rámiš Brno

420_095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0865_MK

Tetovací a piercing studio Pisa tattoo studio v Brně vyzdobí každé tělo.

Kotva, srdce nebo růže. To byly kdysi hlavní motivy, které námořníci odhalovali na svých hrudích nebo statných pažích. Doba pokročila a dnes se stává tetování standardní ozdobou i křehkých slečen nebo byznysmenů. Do módy přišlo i nastřelování náušnic po celém těle neboli piercing. Jak si dnes lze své tělo ozdobit a na co si dát při výběru svého zdobiče, čili tatera, pozor? brnovinky zasvětil Michal Rámiš, který v centru Brna provozuje Pisa tattoo piercing studio.


Pisa tattoo studio
Veselá 199/5, Brno - město, tel.: 608 984 723

Jak dlouho se už tetováním zabýváte?

Tetuji od roku 2000.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_51

Dnes se tetuje i barevně.

Co vás k němu na začátku přivedlo?

Asi bývalá přítelkyně. Chtěl jsem vždy odmala kreslit. Začali jsme podnikat, prodávali jsme stříbrné a ocelové šperky. Začali jsme kreslit hennou a řekli si, že by bylo dobré zkusit tetování. Tak jsem to začal dělat.

Tetujete hennou i dnes?

Henna je oficiálně zakázána hlavním hygienikem České republiky od roku 2005 nebo 2006. Lidé jí ale tetují dál. Dodavatele, kteří dodávali upravenou hennu pro naše podmínky, už neseženete nebo ano, ale za úplně jiné peníze než předtím.

Má henna nějaké škodlivé účinky?

Hlavní hygienik řekl, že může způsobit alergickou reakci. Tetoval jsem hennou od roku 2001 do doby, než ji zakázali. Jen jednou se stalo, že po ní měla paní pupínek.

Jaké se dnes na tetování používají technologie?

Barvy jsou většinou z dovozu. Pigmenty jsou trochu příroda a trochu chemie. Je to vesměs stejné jako před deseti lety. Teď dodavatelé prodávají jednorázové jehly a tubusy. Jsou sterilizovaně zabalené. Použijí se pouze jednou a pak vyhodí.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_39

Černobílá a stínovaná klasika.

Kam až sahá historie tetování?

Přesně vám to neřeknu, ale asi až do prehistorie. Na Nové Guinei a Filipínách domorodci začali s tetováním přírodními materiály.

Jak dlouho trvá, než motiv vytetujete?

Záleží na velikosti obrázku.

Chodí k vám lidé i takzvaně z ulice?

Ano, ale není to dobré. Je to přeci jen na celý život. Když někdo přijde a řekne: „Já bych chtěl obrázek,“ a neví jaký nebo kam, je to divné. Každý by si to měl předem pořádně rozmyslet.

Je s tetováním spojena nějaká filozofie?

Většinou si lidé dávají na tělo vytetovat jména a datum narození dětí, jména přítelkyň, arabské znaky, které pro ně něco znamenají nebo čínské znaky podle roku jejich narození. Znaky by jim měly přinášet štěstí, ale jestli je to pravda, nevím.

Zmiňoval jste i tetování jmen přítelkyň. Co když se vztah rozpadne? Stále si zákazníci nechávají jména tetovat?

Teď docela často. Já jim to raději rozmlouvám. Nemám rád, když tetuji nějaké nápisy. Báseň nebo zaklínadlo ano, ale jméno přítelkyně vymlouvám.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0854_MK

Interiér tetovacího studia na Veselé ulici v Brně.

A když někdo vytetované jméno má a chce se ho zbavit?

Dá se poupravit tím, že se z nápisu udělá něco jiného nebo se přetetuje něčím větším, aby nápis zanikl. Překrývání se nazývá cover-up. Když je to něco menšího, tak se to dá. Problém je s větším tetováním. To původní nezmizí úplně. Bude vidět nový obrázek a staré tetování v něm zanikne. Jen když to člověk studuje zblízka, pozná, že tam něco bylo.

Nedá se ten pigment z pod kůže nějak vydobýt?

Tetování se dnes odstraňuje většinou laserem. Záleží, jak je laser starý, jak s ním kdo umí zacházet a jak je tetování hluboko. Laserem se pigment rozbije, ale také to není stoprocentní. Na místě odstraněného obrázku zůstane světlejší flek. Navíc je to docela drahé a bolestivé.

Co barvy, dominuje stále tmavě modrá?

Barevná škála je velká. Raději mám černobílé tetování nebo stínované. Samozřejmě jsou i tetování barevná, ale řekl bych, že stínovaná a černá jsou stále lepší. Na kůži to ale nikdy černé nebude. Záleží, jaké kdo má pigmenty a jak se kdo dobře opaluje. Černá barva vždy trochu zmodrá, někomu více, někomu méně, někdy jde i dozelena. Černé to po zahojení nikdy nezůstane.

Takže už je dnes možné volit jakoukoliv barvu?

Dají se namíchat různé barvy.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0861_MK

Ukázka práce tatera Michala Rámiše.

I metalíza?

To zase ne, ale existuje už i UV barva, která svítí pod UV světlem. Je schválená a homologovaná i pro Českou republiku.

Každá tetovací barva musí mít v Česku homologaci?

V České republice musí být schválena hlavním hygienikem a otestovaná. Některé barvy jsou špatné. Když někdo potetuje kamaráda doma a nepoužije kvalitní barvu, může pak potetovaný chytnou něco špatného. Hygienické kontroly jdou hlavně po salónech.

Barva se stále aplikuje jehlou nebo jsou i nové způsoby?

Stále stejně, barvu jehlou vpravuji dva až tři milimetry pod kůži.

Jak dlouho se nová výzdoba hojí?

Jak u koho. Dotyčný ode mě dostane instrukce, jak se o tetování starat. Když je dodrží, tak se rána do 14 dnů až tří týdnů zahojí. Nové tetování se nemá opalovat. V létě chodí méně lidí, protože jezdí na dovolené. Čerstvé tetování se nesmí ani moc koupat ve veřejných bazénech nebo moři. Když ode mě zákazník odejde, má tetování zalepené. První den by se nemělo ani sprchovat nebo jinak máčet.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0860_MK

Za 10 let se nashromáždí pěkná sbírka.

Kteří zákazníci dnes chodí nejčastěji?

Řekl bych, že ve věku od 15 do 60 let. Zákazníků ubylo, už to není takový boom jako před deseti lety. Chodí ale pořád a dnes už ví, co chtějí vytetovat. To je lepší. Mají už představu nebo s sebou předlohu. Já ji pak i trochu poupravím. Záleží, jak to chtějí.

Kde berete motivy?

Mám katalogy. Něco jsem nakreslil sám, něco je z internetu nebo časopisů.

Tetujete od oka nebo přes šablonu?

Něco dělám od oka a něco přes šablonu. Složitější motivy si předkreslím na speciální šablonu a obtisknu na tělo. Musím improvizovat, nikdy to nebude stejné jako předloha. Každý má jinou ruku, kůži a její elasticitu.

A co nějaké vypalování do kůže?

To je zase něco jiného. Jmenuje se to skarifikace neboli jizvení. Tater vypálí do kůže nějaký obrázek. Způsob je od tetování úplně opačný. Udělají se vám stroupky a musíte si je pořád trhat, aby tam zůstala jizva. Tím se nezabývám.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0863_MK

Nástroje na tetování jsou stále stejné.

Tetování je na celý život, permanentní make-up také?

Před deseti roky vyběhlo dočasné tetování – permanentní make-up, který také dělám. Používá se na linky obočí, oční linky, rty, konturu rtů. Pak je dočasné tetování, to vydrží tři až pět let. Také jsem ho dělal, ale nedoporučuji jej a každému vymlouvám. Nezmizí hned, vždy na těle něco zůstane. Buď žádné tetování nebo pořádné nastálo.

Co nějaké krátkodobější tetování?

Kdybych vymyslel něco krátkodobějšího, jako je například henna, aby to vydrželo půl roku nebo rok, jsem asi milionář. Henna vydrží hezká týden nebo 14 dní. Čím více ji umýváte, tím více mizí. V arabském světě tetují hennou ruce například na svatbu i jiné příležitosti. Je tam ale jiné podnebí – vyšší vlhkost vzduchu, póry na kůži jsou více roztažené a tetování vydrží více. V našich podmínkách ne. Henna je dobrá třeba do výstřihu, když je období plesů.

Už si někdo nechal vytetovat něco užitečného, nějaký vzoreček nebo manuál?

Měl jsem jednoho pána, který za mnou přišel, že chce vytetovat čárkový kód. Donesl si CD s čárovým kódem, vložil si do něj své rodné číslo a jel do Ameriky. Povídal, že když se mu něco stane, poznají ho tak. Říkal jsem mu, že je to dobré, ale v Americe se na rodné číslo nehraje. Stejně chtěl kód vytetovat.

Máte nějaké stálé zákazníky, kteří si chodí přidávat tetování?

Ano, mám hodně známých, například vyhazovačů z diskoték, kteří přicházejí opakovaně.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0871_MK

Množství certifikátů a osvědčení potvrzuje kvalitu.

Co když jim dojde na těle místo?

To se zatím nestalo, pořád je kam tetovat.

Jsou nějaké motivy, které zákon zakazuje nebo je tetovat odmítáte?

To bych ani neřekl, záleží spíš na taterovi. Pokud chce zákazník například vytetovat hákový kříž, záleží na mně, jestli mu to udělám nebo ne. Neřekl bych, že mi někdo zakazuje něco nakreslit.

Neupravuje to žádná legislativa?

Nemyslím si, že je něco zakázané.

Už někdo přišel s tím, že prodal místo na svém těle pro nějaké reklamní sdělení?

To se mi ještě nestalo.

Sledujete vývoj tetování i v zahraničí?

Co se dívám, je to pořád stejné. Používají se pořád stejné strojky. Dnes tateři buď používají jednorázové jehly nebo normální, které sterilizují.

Chodíte vy sám k jinému taterovi?

Já mám rád plno taterů, zahraničních i českých. Ale na sebe nemám čas.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_postup_tygr

Ukázka vývoje tetování - od náčrtu po konečnou fázi.

Soutěží tateři v tetování?

Ano, jednou za rok se v Praze koná Tattoo Convention. V Evropě i Americe jsou pak další soutěže. Dříve jsem tam jezdil, teď už na to bohužel nemám čas. Tateři mají na akci svůj stánek a tetují zákazníky, kteří k nim přijdou. Mohou i soutěžit.

Sledujete nějakou změnu v motivech, které si zákazníci nechávají vytetovat?

Neřekl bych, že bych něco dříve dělal více než teď. Růžičky a ostnaté dráty se dnes už moc nedělají, spíš ornamenty nebo obrázky. Lepší je volit nějaký ornament, který nic neznamená a dá se pak změnit na něco jiného. Když má někdo delfínky, těžko k nim vytetuji kačera nebo tygra. Musí tam být zase něco s vodou.

Vyznáte se v asijských ornamentech?

Moc jsem je nestudoval.

Jak tetování účtujete?

Záleží jak je velké a složité. Je to cena od do. Od znamená od 500 korun.

A jaké nejdražší tetování jste prováděl?

Jednou jsem pánovi z Rakouska tetoval celá záda. 17 hodin v kuse jsem tetoval, chtěl to mít za jeden den. Vzal si prášky a usnul u toho. Zaplatil mi, ale už to nikdy neudělám. Bylo to řádech desítek tisíc. Chtěl vytetovat obrovskou motorku s pozadím.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0867_MK

Tetovací barvy jsou převážně z dovozu.

Chodí k vám stále stejný typ lidí? Přijde i zákazník v saku?

Neřekl bych, že to jsou stále stejní lidé. Přijde i člověk v saku nebo advokátka na piercing. Hodně ženských teď chodí na permanentní make-up.

Jak to u piercingu funguje?

Vyberete si šperk, řeknete si, kam ho chcete a pak to spolu prokonzultujeme. Propíchnu kůži skrz na skrz a dám do ní náušnici, která je ze dvou kousků. Ty jsou do sebe zašroubované.

Z čeho se náušnice na piercing vyrábí?

Používám chirurgickou ocel nebo titan. Dává se i stříbro nebo zlato, ale ne na začátek. Zlaté šperky chce málokdo. Je u nich problém se závitem, protože zlato je měkké. Někdo si také přinese svoji náušnici. Na výběr jsou i luxusnější náušnice, třeba s diamantem. Záleží, kolik má zákazník peněz.

Kam si zákazníci piercing přejí nejvíc?

Holky do pupíku, kluci do obočí. Pak hodně nad ret a do nosu. Piercing lze aplikovat v podstatě kamkoliv.

Na co si dát při piercingu pozor? Jak dlouho se propíchnuté místo hojí?

Člověk si musí dávat pozor a udržovat místo s piercingem v čistotě, dávat si pozor na pocení.

Co když chce někdo náušnici úplně odinstalovat?

Tak si to oddělá a díra zaroste. Někomu to zmizí úplně a někdo tam má malou tečku. Ale ta vypadá jako piha.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0864_MK

Michal Rámiš nastřeluje také náušnice - i dětem.

A pokud piercing zaroste a nejde ven?

Nemůže zarůst, vždy musí být hýbatelný. Do jazyka se na začátek dávají dlouhé tyčinky, protože jazyk hodně nateče. Po čase se vymění za kratší.

Chodí zákazníci i na garanční prohlídky?

Říkám jim, kdyby byl problém, ať ke mně přijdou. Ale většinou se o to postarají, jak mají. Může se stát, že se u tetování něco špatně zahojí, zmizí barva. Je tam mnoho důvodů, každý může být na něco alergický. I když jsou barvy testované, jsou v nich nějaké látky, které tělo špatně vstřebává. Stát se to může, ale vše se dá spravit.

Na co by si měl dát pozor zákazník v zahraničí, když se tam chce nechat tetovat nebo touží po piercingu?

Hlavně by si měl zjistit, od koho, podívat se na práce tatera, zda je všechno sterilní, jaký používá materiál. Je lepší jít do oficiálního salonu, než si to nechat udělat někde v bytě.

Jaké povolení by měl mít tater v České republice?

Musí mít živnostenský list na porušení integrity kůže, což je v současnosti problém. Když jsem začínal, tak to bylo jednodušší, stačilo mít garanta. Pořád se mění legislativa. Na tetování není žádný kurz, existuje jen kurz na permanentní make-up a ten dnes už může dělat jen kosmetička nebo doktor.

Chodí k vám nějaká kontrola?

Dvakrát za rok chodí hygiena. Dělají odběry na sterilitu, kontrolují sterilizátor.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0868_MK

Náušnice pro piercing může být i s diamantem.

Co sterilizujete, když máte jehly na jedno použití?

Sterilizují se hlavně náušnice na piercing a různé kleštičky.

Když má někdo piercing a chce si ozdobu měnit, může i sám?

Ano, může, pokud náušnici vysterilizuje. Většinou je lidé dávají do slivovice nebo lihu.

Jakého jste měl nejstaršího zákazníka?

Řekl bych, že kolem šedesáti, možná ještě více.

A nejmladšího?

Může přijít kdokoliv. Není na to zákon jako u konzumace alkoholu. U mladších zákazníků ale vyžaduji, aby přišli s rodičem nebo s jeho písemným souhlasem. Jestli si to podepíše za rohem, ať si to pak vyřídí doma s rodiči. Nejsem orgán, nemůžu po nich chtít občanku. Stalo se mi, že sem přišla babička s vnučkou, které jsem vpíchl náušnici. Babička chtěla, abych vnučce náušnici vydělal a vrátil peníze. Měl jsem ale písemný souhlas. Občas se taková věc přihodí, ale jen zřídka. Chodí ke mně i maminky s holčičkami, kterým nastřeluji klasické náušnice. Je to hned a prakticky bez bolesti.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0873_MK

Pisa tattoo piercing studio sídlí na Veselé 199/5.

Vybavujete si nějakou veselou příhodu z vaší práce?

Přišla ke mně slečna, že by chtěla piercing na intimní místo. Tak jsme se dohodli na umístění. Ona potom přišla a ptala se: „Ty kalhotky si musím sundat také?“ „No, jestli to tam nechcete mít nastálo i s kalhotkami, tak si je sundat musíte,“ řekl jsem jí. To mě rozesmálo.

Chcete na závěr něco doporučit vašim potenciálním zákazníkům a čtenářům brnovinek?

Ať chodí více, ať se hezky zdobí.


Pisa tattoo studio
tattoo / tetování, piercing, permanentní make-up, nastřelování náušnic i pro malé děti, cover up, možno dojet za zákazníkem
Veselá 199/5, Brno - město, tel.: 608 984 723, tetování a piercing na webových stranách
TRAM 4, 5, 6, 7, 12 - zastávka Šilingrovo náměstí

Tetování či piercing pro námořníky? Dnes už pro každého – Pisa tattoo studio Michal Rámiš Brno

420_095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0865_MK

Tetovací a piercing studio Pisa tattoo studio v Brně vyzdobí každé tělo.

Kotva, srdce nebo růže. To byly kdysi hlavní motivy, které námořníci odhalovali na svých hrudích nebo statných pažích. Doba pokročila a dnes se stává tetování standardní ozdobou i křehkých slečen nebo byznysmenů. Do módy přišlo i nastřelování náušnic po celém těle neboli piercing. Jak si dnes lze své tělo ozdobit a na co si dát při výběru svého zdobiče, čili tatera, pozor? brnovinky zasvětil Michal Rámiš, který v centru Brna provozuje Pisa tattoo piercing studio.


Pisa tattoo studio
Veselá 199/5, Brno - město, tel.: 608 984 723

Jak dlouho se už tetováním zabýváte?

Tetuji od roku 2000.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_51

Dnes se tetuje i barevně.

Co vás k němu na začátku přivedlo?

Asi bývalá přítelkyně. Chtěl jsem vždy odmala kreslit. Začali jsme podnikat, prodávali jsme stříbrné a ocelové šperky. Začali jsme kreslit hennou a řekli si, že by bylo dobré zkusit tetování. Tak jsem to začal dělat.

Tetujete hennou i dnes?

Henna je oficiálně zakázána hlavním hygienikem České republiky od roku 2005 nebo 2006. Lidé jí ale tetují dál. Dodavatele, kteří dodávali upravenou hennu pro naše podmínky, už neseženete nebo ano, ale za úplně jiné peníze než předtím.

Má henna nějaké škodlivé účinky?

Hlavní hygienik řekl, že může způsobit alergickou reakci. Tetoval jsem hennou od roku 2001 do doby, než ji zakázali. Jen jednou se stalo, že po ní měla paní pupínek.

Jaké se dnes na tetování používají technologie?

Barvy jsou většinou z dovozu. Pigmenty jsou trochu příroda a trochu chemie. Je to vesměs stejné jako před deseti lety. Teď dodavatelé prodávají jednorázové jehly a tubusy. Jsou sterilizovaně zabalené. Použijí se pouze jednou a pak vyhodí.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_39

Černobílá a stínovaná klasika.

Kam až sahá historie tetování?

Přesně vám to neřeknu, ale asi až do prehistorie. Na Nové Guinei a Filipínách domorodci začali s tetováním přírodními materiály.

Jak dlouho trvá, než motiv vytetujete?

Záleží na velikosti obrázku.

Chodí k vám lidé i takzvaně z ulice?

Ano, ale není to dobré. Je to přeci jen na celý život. Když někdo přijde a řekne: „Já bych chtěl obrázek,“ a neví jaký nebo kam, je to divné. Každý by si to měl předem pořádně rozmyslet.

Je s tetováním spojena nějaká filozofie?

Většinou si lidé dávají na tělo vytetovat jména a datum narození dětí, jména přítelkyň, arabské znaky, které pro ně něco znamenají nebo čínské znaky podle roku jejich narození. Znaky by jim měly přinášet štěstí, ale jestli je to pravda, nevím.

Zmiňoval jste i tetování jmen přítelkyň. Co když se vztah rozpadne? Stále si zákazníci nechávají jména tetovat?

Teď docela často. Já jim to raději rozmlouvám. Nemám rád, když tetuji nějaké nápisy. Báseň nebo zaklínadlo ano, ale jméno přítelkyně vymlouvám.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0854_MK

Interiér tetovacího studia na Veselé ulici v Brně.

A když někdo vytetované jméno má a chce se ho zbavit?

Dá se poupravit tím, že se z nápisu udělá něco jiného nebo se přetetuje něčím větším, aby nápis zanikl. Překrývání se nazývá cover-up. Když je to něco menšího, tak se to dá. Problém je s větším tetováním. To původní nezmizí úplně. Bude vidět nový obrázek a staré tetování v něm zanikne. Jen když to člověk studuje zblízka, pozná, že tam něco bylo.

Nedá se ten pigment z pod kůže nějak vydobýt?

Tetování se dnes odstraňuje většinou laserem. Záleží, jak je laser starý, jak s ním kdo umí zacházet a jak je tetování hluboko. Laserem se pigment rozbije, ale také to není stoprocentní. Na místě odstraněného obrázku zůstane světlejší flek. Navíc je to docela drahé a bolestivé.

Co barvy, dominuje stále tmavě modrá?

Barevná škála je velká. Raději mám černobílé tetování nebo stínované. Samozřejmě jsou i tetování barevná, ale řekl bych, že stínovaná a černá jsou stále lepší. Na kůži to ale nikdy černé nebude. Záleží, jaké kdo má pigmenty a jak se kdo dobře opaluje. Černá barva vždy trochu zmodrá, někomu více, někomu méně, někdy jde i dozelena. Černé to po zahojení nikdy nezůstane.

Takže už je dnes možné volit jakoukoliv barvu?

Dají se namíchat různé barvy.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0861_MK

Ukázka práce tatera Michala Rámiše.

I metalíza?

To zase ne, ale existuje už i UV barva, která svítí pod UV světlem. Je schválená a homologovaná i pro Českou republiku.

Každá tetovací barva musí mít v Česku homologaci?

V České republice musí být schválena hlavním hygienikem a otestovaná. Některé barvy jsou špatné. Když někdo potetuje kamaráda doma a nepoužije kvalitní barvu, může pak potetovaný chytnou něco špatného. Hygienické kontroly jdou hlavně po salónech.

Barva se stále aplikuje jehlou nebo jsou i nové způsoby?

Stále stejně, barvu jehlou vpravuji dva až tři milimetry pod kůži.

Jak dlouho se nová výzdoba hojí?

Jak u koho. Dotyčný ode mě dostane instrukce, jak se o tetování starat. Když je dodrží, tak se rána do 14 dnů až tří týdnů zahojí. Nové tetování se nemá opalovat. V létě chodí méně lidí, protože jezdí na dovolené. Čerstvé tetování se nesmí ani moc koupat ve veřejných bazénech nebo moři. Když ode mě zákazník odejde, má tetování zalepené. První den by se nemělo ani sprchovat nebo jinak máčet.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0860_MK

Za 10 let se nashromáždí pěkná sbírka.

Kteří zákazníci dnes chodí nejčastěji?

Řekl bych, že ve věku od 15 do 60 let. Zákazníků ubylo, už to není takový boom jako před deseti lety. Chodí ale pořád a dnes už ví, co chtějí vytetovat. To je lepší. Mají už představu nebo s sebou předlohu. Já ji pak i trochu poupravím. Záleží, jak to chtějí.

Kde berete motivy?

Mám katalogy. Něco jsem nakreslil sám, něco je z internetu nebo časopisů.

Tetujete od oka nebo přes šablonu?

Něco dělám od oka a něco přes šablonu. Složitější motivy si předkreslím na speciální šablonu a obtisknu na tělo. Musím improvizovat, nikdy to nebude stejné jako předloha. Každý má jinou ruku, kůži a její elasticitu.

A co nějaké vypalování do kůže?

To je zase něco jiného. Jmenuje se to skarifikace neboli jizvení. Tater vypálí do kůže nějaký obrázek. Způsob je od tetování úplně opačný. Udělají se vám stroupky a musíte si je pořád trhat, aby tam zůstala jizva. Tím se nezabývám.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0863_MK

Nástroje na tetování jsou stále stejné.

Tetování je na celý život, permanentní make-up také?

Před deseti roky vyběhlo dočasné tetování – permanentní make-up, který také dělám. Používá se na linky obočí, oční linky, rty, konturu rtů. Pak je dočasné tetování, to vydrží tři až pět let. Také jsem ho dělal, ale nedoporučuji jej a každému vymlouvám. Nezmizí hned, vždy na těle něco zůstane. Buď žádné tetování nebo pořádné nastálo.

Co nějaké krátkodobější tetování?

Kdybych vymyslel něco krátkodobějšího, jako je například henna, aby to vydrželo půl roku nebo rok, jsem asi milionář. Henna vydrží hezká týden nebo 14 dní. Čím více ji umýváte, tím více mizí. V arabském světě tetují hennou ruce například na svatbu i jiné příležitosti. Je tam ale jiné podnebí – vyšší vlhkost vzduchu, póry na kůži jsou více roztažené a tetování vydrží více. V našich podmínkách ne. Henna je dobrá třeba do výstřihu, když je období plesů.

Už si někdo nechal vytetovat něco užitečného, nějaký vzoreček nebo manuál?

Měl jsem jednoho pána, který za mnou přišel, že chce vytetovat čárkový kód. Donesl si CD s čárovým kódem, vložil si do něj své rodné číslo a jel do Ameriky. Povídal, že když se mu něco stane, poznají ho tak. Říkal jsem mu, že je to dobré, ale v Americe se na rodné číslo nehraje. Stejně chtěl kód vytetovat.

Máte nějaké stálé zákazníky, kteří si chodí přidávat tetování?

Ano, mám hodně známých, například vyhazovačů z diskoték, kteří přicházejí opakovaně.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0871_MK

Množství certifikátů a osvědčení potvrzuje kvalitu.

Co když jim dojde na těle místo?

To se zatím nestalo, pořád je kam tetovat.

Jsou nějaké motivy, které zákon zakazuje nebo je tetovat odmítáte?

To bych ani neřekl, záleží spíš na taterovi. Pokud chce zákazník například vytetovat hákový kříž, záleží na mně, jestli mu to udělám nebo ne. Neřekl bych, že mi někdo zakazuje něco nakreslit.

Neupravuje to žádná legislativa?

Nemyslím si, že je něco zakázané.

Už někdo přišel s tím, že prodal místo na svém těle pro nějaké reklamní sdělení?

To se mi ještě nestalo.

Sledujete vývoj tetování i v zahraničí?

Co se dívám, je to pořád stejné. Používají se pořád stejné strojky. Dnes tateři buď používají jednorázové jehly nebo normální, které sterilizují.

Chodíte vy sám k jinému taterovi?

Já mám rád plno taterů, zahraničních i českých. Ale na sebe nemám čas.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_postup_tygr

Ukázka vývoje tetování - od náčrtu po konečnou fázi.

Soutěží tateři v tetování?

Ano, jednou za rok se v Praze koná Tattoo Convention. V Evropě i Americe jsou pak další soutěže. Dříve jsem tam jezdil, teď už na to bohužel nemám čas. Tateři mají na akci svůj stánek a tetují zákazníky, kteří k nim přijdou. Mohou i soutěžit.

Sledujete nějakou změnu v motivech, které si zákazníci nechávají vytetovat?

Neřekl bych, že bych něco dříve dělal více než teď. Růžičky a ostnaté dráty se dnes už moc nedělají, spíš ornamenty nebo obrázky. Lepší je volit nějaký ornament, který nic neznamená a dá se pak změnit na něco jiného. Když má někdo delfínky, těžko k nim vytetuji kačera nebo tygra. Musí tam být zase něco s vodou.

Vyznáte se v asijských ornamentech?

Moc jsem je nestudoval.

Jak tetování účtujete?

Záleží jak je velké a složité. Je to cena od do. Od znamená od 500 korun.

A jaké nejdražší tetování jste prováděl?

Jednou jsem pánovi z Rakouska tetoval celá záda. 17 hodin v kuse jsem tetoval, chtěl to mít za jeden den. Vzal si prášky a usnul u toho. Zaplatil mi, ale už to nikdy neudělám. Bylo to řádech desítek tisíc. Chtěl vytetovat obrovskou motorku s pozadím.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0867_MK

Tetovací barvy jsou převážně z dovozu.

Chodí k vám stále stejný typ lidí? Přijde i zákazník v saku?

Neřekl bych, že to jsou stále stejní lidé. Přijde i člověk v saku nebo advokátka na piercing. Hodně ženských teď chodí na permanentní make-up.

Jak to u piercingu funguje?

Vyberete si šperk, řeknete si, kam ho chcete a pak to spolu prokonzultujeme. Propíchnu kůži skrz na skrz a dám do ní náušnici, která je ze dvou kousků. Ty jsou do sebe zašroubované.

Z čeho se náušnice na piercing vyrábí?

Používám chirurgickou ocel nebo titan. Dává se i stříbro nebo zlato, ale ne na začátek. Zlaté šperky chce málokdo. Je u nich problém se závitem, protože zlato je měkké. Někdo si také přinese svoji náušnici. Na výběr jsou i luxusnější náušnice, třeba s diamantem. Záleží, kolik má zákazník peněz.

Kam si zákazníci piercing přejí nejvíc?

Holky do pupíku, kluci do obočí. Pak hodně nad ret a do nosu. Piercing lze aplikovat v podstatě kamkoliv.

Na co si dát při piercingu pozor? Jak dlouho se propíchnuté místo hojí?

Člověk si musí dávat pozor a udržovat místo s piercingem v čistotě, dávat si pozor na pocení.

Co když chce někdo náušnici úplně odinstalovat?

Tak si to oddělá a díra zaroste. Někomu to zmizí úplně a někdo tam má malou tečku. Ale ta vypadá jako piha.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0864_MK

Michal Rámiš nastřeluje také náušnice - i dětem.

A pokud piercing zaroste a nejde ven?

Nemůže zarůst, vždy musí být hýbatelný. Do jazyka se na začátek dávají dlouhé tyčinky, protože jazyk hodně nateče. Po čase se vymění za kratší.

Chodí zákazníci i na garanční prohlídky?

Říkám jim, kdyby byl problém, ať ke mně přijdou. Ale většinou se o to postarají, jak mají. Může se stát, že se u tetování něco špatně zahojí, zmizí barva. Je tam mnoho důvodů, každý může být na něco alergický. I když jsou barvy testované, jsou v nich nějaké látky, které tělo špatně vstřebává. Stát se to může, ale vše se dá spravit.

Na co by si měl dát pozor zákazník v zahraničí, když se tam chce nechat tetovat nebo touží po piercingu?

Hlavně by si měl zjistit, od koho, podívat se na práce tatera, zda je všechno sterilní, jaký používá materiál. Je lepší jít do oficiálního salonu, než si to nechat udělat někde v bytě.

Jaké povolení by měl mít tater v České republice?

Musí mít živnostenský list na porušení integrity kůže, což je v současnosti problém. Když jsem začínal, tak to bylo jednodušší, stačilo mít garanta. Pořád se mění legislativa. Na tetování není žádný kurz, existuje jen kurz na permanentní make-up a ten dnes už může dělat jen kosmetička nebo doktor.

Chodí k vám nějaká kontrola?

Dvakrát za rok chodí hygiena. Dělají odběry na sterilitu, kontrolují sterilizátor.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0868_MK

Náušnice pro piercing může být i s diamantem.

Co sterilizujete, když máte jehly na jedno použití?

Sterilizují se hlavně náušnice na piercing a různé kleštičky.

Když má někdo piercing a chce si ozdobu měnit, může i sám?

Ano, může, pokud náušnici vysterilizuje. Většinou je lidé dávají do slivovice nebo lihu.

Jakého jste měl nejstaršího zákazníka?

Řekl bych, že kolem šedesáti, možná ještě více.

A nejmladšího?

Může přijít kdokoliv. Není na to zákon jako u konzumace alkoholu. U mladších zákazníků ale vyžaduji, aby přišli s rodičem nebo s jeho písemným souhlasem. Jestli si to podepíše za rohem, ať si to pak vyřídí doma s rodiči. Nejsem orgán, nemůžu po nich chtít občanku. Stalo se mi, že sem přišla babička s vnučkou, které jsem vpíchl náušnici. Babička chtěla, abych vnučce náušnici vydělal a vrátil peníze. Měl jsem ale písemný souhlas. Občas se taková věc přihodí, ale jen zřídka. Chodí ke mně i maminky s holčičkami, kterým nastřeluji klasické náušnice. Je to hned a prakticky bez bolesti.

095_Mesto_Tattoo_Piercing_Studio_M_Ramis_Vesela_199_5_Brno_22102010_IMG_0873_MK

Pisa tattoo piercing studio sídlí na Veselé 199/5.

Vybavujete si nějakou veselou příhodu z vaší práce?

Přišla ke mně slečna, že by chtěla piercing na intimní místo. Tak jsme se dohodli na umístění. Ona potom přišla a ptala se: „Ty kalhotky si musím sundat také?“ „No, jestli to tam nechcete mít nastálo i s kalhotkami, tak si je sundat musíte,“ řekl jsem jí. To mě rozesmálo.

Chcete na závěr něco doporučit vašim potenciálním zákazníkům a čtenářům brnovinek?

Ať chodí více, ať se hezky zdobí.


Pisa tattoo studio
tattoo / tetování, piercing, permanentní make-up, nastřelování náušnic i pro malé děti, cover up, možno dojet za zákazníkem
Veselá 199/5, Brno - město, tel.: 608 984 723, tetování a piercing na webových stranách
TRAM 4, 5, 6, 7, 12 - zastávka Šilingrovo náměstí

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze