brnovinky

Přepnout do PC verze

Trapistické pivo se v Brně netrápí – klášterní produkty Benedictus

608-071 Stred Benedictus klasterni produkty I Mezulanikova Petrov 1 Brno 22042010 IMG 4587 MK

Trapistická piva vaří mniši - trapisté po celé Evropě.

Lidé v dnešní době mnohdy kupují potraviny, aniž by se zajímali o jejich původ. Hrozbou mohou být použité konzervační látky, umělá barviva a nepřírodní sladidla. V minulosti jsme již psali o zdravé výživě a bio potravinách. Další možností jsou produkty, jež vyrábějí s láskou řeholníci a mniši v klášterech a farách po celém světě. Nemusí to být jen produkty k snědku, ale také výborná belgická i jiná trapistická piva, kvasy, mešní vína. O tom, kdo a kde klášterní produkty vyrábí, si brnovinky povídaly s Marií Mezuláníkovou, která provozuje e-shop s klášterními produkty Benedictus v Brně.

Klášterní produkty Benedictus - klasterniprodukty.cz

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4594_MK

Mezi klášterní produkty se řadí i dárkový sortiment.

Jak dlouho se už zabýváte klášterními produkty?

Třetím rokem.

Odkud vzešla myšlenka prodávat výrobky produkovaných kláštery a farami?

Viděli jsme tyto prodejny v zahraničí. Je tam běžné, že v blízkosti klášterů jsou prodejny s těmito výrobky. U nás ještě nic takového nebylo. Chtěla jsem mít nějakou prodejnu se zdravou výživou a tohle se nám zdálo jako nejlepší řešení. Jsme první specializovaná prodejna v České republice s tímto sortimentem.

Odkud vaše zboží pochází? Je pouze z České republiky nebo i ze zahraničí?

Není jen z České republiky, protože u nás se kláštery teprve vzpamatovávají z doby totalitní. Takže, než začnou řeholníci nebo řeholnice něco vyrábět, bude to trvat delší dobu. Výroba slouží k tomu, aby si například přivydělali na opravy kláštera. Máme tady mešní vína převážně z České republiky. Dále bylinné sirupy, omáčky a marmelády. Ty vyrábí Klášterní officína pod záštitou Benediktinského opatství v Rajhradě u Brna. Část zisku jde na opravy kláštera.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4583_MK

Kosmetika vyráběná v klášterech.

Kolik je dnes v České republice produkovatelů těchto výrobků?

Do desíti. Například v Želivu premonstráti vaří tři druhy speciálního piva, trapisté z kláštera Matky Boží  v Novém Dvoře u Toužimi vyrábí hořčici dijonského typu. Trapisté přišli do České republiky v roce 2002 z Francie. V Sept-Fons vyrábějí marmelády, bio kávu s obilnými klíčky a hořčici. Bratři si přivezli recepturu na hořčici a dnes už vyrábí čtyři druhy hořčice. Dva druhy jsou v bio kvalitě.

Trapisté si postavili svůj vlastní kostel?

Ano, začali jej budovat z nějakého statku. Postavili krásný kostel a přistavují i budovu pro hosty, protože trapisté jsou velice přísný řád. Do kláštera nesmí nepovolaný člověk. Navíc se trapisté začali zabývat i bio krémem.

Liší se nějak řády podle produkce?

Každý řád má jiné poslání. Někdo se stará o školy, nemocnice. Premonstráti většinou vaří pivo. Premonstrátky v Doksanech zase dělají bylinné likéry a čaje.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4595_MK

Benedictus získal od řádů několik diplomů.

Produkují řeholníci výrobky především za komerčním účelem nebo je dodávají i do dalších řádů?

Jejich hlavní náplní je modlitba a meditace. Pokud nemají jiný příjem, pracují a vyrábí tyto produkty. Sestry karmelitky vyrábí svíčky a malují na ně. Vyrábí také keramiku.

Z jakých zemí zboží vozíte?

Většinou z Evropy. Z Nizozemí jsou speciální piva, z Francie zdravá výživa, biokáva, marmelády a kosmetika. Z Itálie pochází biomed, marmelády, likéry i kosmetika, z Řecka je mešní víno, turkické víno. Jsou tady i různé delikatesy nepocházející z klášterů. Mám zde olivový olej a biovína z kláštera Svaté trojice z Kréty, z Rakouska čokolády, vinné želé, mešní vína, likéry, marmelády. Z Německa pivo, sýry.

Jak jsou na tom ostatní náboženství? I jejich věřící něco produkují?

Od pravoslavných nabízíme řecké liturgické víno. V menším množství máme i ikony. V nabídce máme také košer vína z Izraele vyráběné židy, košer medy, košer hroznovou šťávu.

Rozšiřujete dále počet dodavatelů?

Ano, samozřejmě.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4605_MK

Marie Mezuláníková ve svém obchodě Benedictus.

Jezdíte pro zboží přímo k výrobcům do klášterů?

Ano. Teď jsem byla v Rakousku a Německu, protože jsem potřebovala nějaké sýry a budu jednat o likérech. V Rakousku vyrábí hodně přírodních bylinných likérů a čajů, ale jsou dost drahé. Neberu je, protože bych je tu neprodala.

V čem jsou klášterní produkty specifické?

Jsou na úrovni bio. I když nemusí mít certifikát, jsou kvalitně vyráběny a s láskou. Řeholníci omezují chemické přípravky, nedali by do výrobků nic špatného. Nekoupila a nenabídla bych nic nekvalitního.

Je objem produkce klášterů nějak limitován?

Řeholníci nevyrábí na kvantitu. Když je čas práce, tak pracují. Když je čas modlitby, nechají i rozdělané práce a jdou se modlit. Nemají takovou potřebu pracovat na kvantitu, vyrábějí spíše kvalitně a s láskou. Jejich náplní je, že co potřebují, vyrábí tak, aby je to uživilo. Když mají něco navíc, tak dávají zisk do zemí třetího světa. Podporují i rodiny s dětmi. Zvláště trapisté, kteří vaří trapistická piva. Zisk posílají do Afriky jako pomoc. Když mají zisk, hned jej dávají pryč. U nás trapisté pomáhají romské skupině poblíž kláštera.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4596_MK

Řeholníci vyrábějí také mešní, košer i jiná vína.

Existuje nějaké sdružení produkovatelů klášterních produktů, které jim poskytuje nějakou ochranu?

Ochranu ne, ale sdružení už dnes existuje. Jmenuje se Klosterreich. Zahrnuje některé kláštery u nás, v Rakousku a Německu.  Z České republiky tam patří klášter Rajhrad, klášter Nová říše, Augustiniánský klášter Staré Brno. Jsou zaštiťováni, sdružují se z ohledu turistického. Ve Francii mají kláštery také sdružení. V Itálii nevím, jestli se kláštery sdružují.

Vozíte si zboží z klášterů sami nebo u nich funguje i nějaký marketingový a dodavatelský systém?

Vozím produkty sama. Marketing kláštery moc neřeší.

Jak jsou na tom výrobci s novými technologiemi? Brání se jim?

Ne, nebrání. Co vím, tak trapisté mají moderní zařízení. I ve Francii ti, kteří se zabývají zdravou výživou, jsou daleko před námi. V klášteře mají i specialisty na výzkum. Nové technologie využívají. Musí dodržovat hygienické podmínky jako ostatní výrobci.

Co říkají na klášterní produkty vaši zákazníci? Jsou jimi spíše věřící? Mají nějaký odstup?

Nesetkala jsem se s tím, že by se někdo něčeho bál. Chodí i nevěřící, protože vidí, že jsou to kvalitní věci. Věřící  k nám chodí nakupovat, protože produkty vyrábí řeholníci. Starší lidé si stěžují, že je to dražší. Vyrábí se toho méně, tím pádem je výroba nákladnější.

Degustace_klasternich_a_belgickych_piv_Benedictus_Brno_IMG_6551_18022010_MK

Paní Mezuláníková pořádá různé akce i degustace.

Vyrábí kláštery i věci k přímé spotřebě?

Sýry. Máme v nabídce zrající bio sýr. Nemohu toho dovézt moc, aby se zboží prodalo a nezkazilo.

Prodáváte produkty i dalším odběratelům v České republice?

Mám nějaké kontakty. Prodáváme i jako velkobchod.

Mají zahraniční zákazníci k produktům z klášterů lepší vztah?

Stalo se nám několikrát, že přišli Francouzi a viděli výrobky z Francie z kláštera Sept - Fons a řekli, že se tam nedostanou a raději si je koupí zde. Koupili si marmelády, obilné klíčky, bio kakao. Rakouští zákazníci to znají. Hodně sem chodí i Rusové na speciální piva.

Nabízíte nějaký produkt, který se běžně nikde jinde než v klášterech nevyrábí?

Vinné želé, které se vyrábí v klášteře Klosteneuburg u Vídně, jsem nikde jinde neviděla. Jsou tu klášterní výrobky, o nichž si myslím, že jsou málokde v obchodech k sehnání. Ani obilné klíčky z Francie nikde nenajdete.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4606_MK

Pravoslavní vyrábějí typický kvas.

Navyšuje se počet českých produkujících klášterů? Jak je kontaktujete?

Když jsem začínala s touto prodejnou, tak jsme hledali po internetu, kde se co vyrábí. U nás to ještě není rozšířené, ale do budoucna bude. Protože má každý řád jiné povolání, někteří mají hodně práce třeba s nemocnými a nemají už potřebu něco vyrábět.

Prodáváte i suvenýry z klášterů?

Ne, suvenýry nenabízíme.

Který z produktů vaší nabídky vám chutná nejvíce?

Bio káva a bio kakao.

Mění se sortiment nabídky v průběhu ročního období?

Nemění, jsou to věci, které se používají po celý rok.

Přichází zákazníci s něčím, co by si rádi koupili, ale není dostupné?

Možná sýry, nemáme je pravidelně.

Odkud sýry pochází?

Z Rakouska z kláštera Schllerbach. Produkují všechny druhy sýrů i kozí a ovčí. Většina je ale z kravského mléka. Je to klášter pod Alpami. Dozrávárnu mají vedle oltáře. Je to moderní sýrárna v krásném prostředí v horách. Sýry jsou velice oblíbené. Dodávají i zrající sýry. Jeden druh při dozrávání potírají červeným vínem. Mají takovou specialitu, ta nám chutná nejvíce. Nazývá se Biopaulus.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4611_MK

Prodejna Benedictus ze dvora.

Co byste zákazníkům k ochutnání z klášterních produktů doporučila?

Vynikající jsou marmelády. Máme jich velkou škálu. Nevyrábí se u nás, protože u nás nerostou potřebné suroviny. Máme v nabídce speciální marmelády, například rebarborovou s jahodami, mangovou s citrónem, fíkovou s portským vínem, fíkovou s ořechy nebo melounovou. Klášterní officína dnes už také vyrábí marmelády. Je to novinka. Například Goji, šípkovou, datlovou s orientálním kořením, rakytníkovou, což je vitamínová bomba. Jsou tu vynikající silnější speciální piva. Tak, jak si vychutnáte víno, vychutnáte si i pivo. Vynikající je višňové Kasteel rouge, které půl roku zraje na višních.

Lidé tedy zajisté nemusí mít žádný ostych, že si jdou koupit klášterní produkty i když nejsou věřící.

Naopak, mají záruku, že výrobky jsou kvalitní a vyráběné s láskou pro všechny.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4612_MK

Vzpomínáte na nějakou veselou příhodu z cest po evropských klášterech?

Trapisté ve Francii mají ve svém poslání, že nesmí mluvit. Mluví jen když si potřebují při práci něco důležitého říct. Z toho jsem byla velmi překvapená. Žije tam 80 mnichů. Několikrát denně se chodí modlit do kostela a zpívat nešpory. Pak se zase převléknou a jdou pracovat. Celý den je promodlený. Modlí se prakticky celý den i při práci. Každý řád to má jinak. Nepřišli jsme s nimi přímo do styku. Oslovovali nás dva či tři trapisté, kteří s námi museli prohodit nějaké slovo. Je mezi nimi i několik Čechů. Dokonce převor je od Brna. Jsou tam šťastní, nic jim nechybí a to ani když spolu nemluví. V počátcích naší prodejny jsme s kolegyní často slýchávaly dotaz, co je trapistické pivo. Máme tu šest druhů piv ze šesti klášterů od trapistů. Zákazníci nám často říkali, že se trápí a je to utrápené pivo.

Co tedy trapist pivo znamená?

Slovo pochází z latiny. Trapista je řeholník. Když vaří pivo nebo vyrábí nějaký produkt, mají pak v jeho názvu uvedeno slovo trapist. Je to už taková značka. Každý klášter vaří pivo jinak, má svou speciální technologii.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4618_MK

Klášterní produkty si paní Mezuláníková vozí sama.

Doporučujete zákazníkům, jak produkty správně konzumovat? Prodáváte také polotovary k dalšímu zpracování?

Klášterní produkty z naší nabídky se konzumují hotové. Máme zde sice i omáčky ke grilování, ale opět až na hotový pokrm. Polotovary neprodáváme.

Máte nějaké životní krédo, které byste mohla sdělit našim čtenářům?

Chtěla bych, aby se klášterní výrobky líbily všem a dostaly se více do povědomí.

Klášterní produkty Benedictus

speciální a belgická piva, mešní a košer vína, delikatesy, marmelády, sirupy, dárkové zboží, svíce

tel.: 736 659 300, www.klasterniprodukty.cz

text a foto Marián K., brnovinky

Trapistické pivo se v Brně netrápí – klášterní produkty Benedictus

608-071 Stred Benedictus klasterni produkty I Mezulanikova Petrov 1 Brno 22042010 IMG 4587 MK

Trapistická piva vaří mniši - trapisté po celé Evropě.

Lidé v dnešní době mnohdy kupují potraviny, aniž by se zajímali o jejich původ. Hrozbou mohou být použité konzervační látky, umělá barviva a nepřírodní sladidla. V minulosti jsme již psali o zdravé výživě a bio potravinách. Další možností jsou produkty, jež vyrábějí s láskou řeholníci a mniši v klášterech a farách po celém světě. Nemusí to být jen produkty k snědku, ale také výborná belgická i jiná trapistická piva, kvasy, mešní vína. O tom, kdo a kde klášterní produkty vyrábí, si brnovinky povídaly s Marií Mezuláníkovou, která provozuje e-shop s klášterními produkty Benedictus v Brně.

Klášterní produkty Benedictus - klasterniprodukty.cz

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4594_MK

Mezi klášterní produkty se řadí i dárkový sortiment.

Jak dlouho se už zabýváte klášterními produkty?

Třetím rokem.

Odkud vzešla myšlenka prodávat výrobky produkovaných kláštery a farami?

Viděli jsme tyto prodejny v zahraničí. Je tam běžné, že v blízkosti klášterů jsou prodejny s těmito výrobky. U nás ještě nic takového nebylo. Chtěla jsem mít nějakou prodejnu se zdravou výživou a tohle se nám zdálo jako nejlepší řešení. Jsme první specializovaná prodejna v České republice s tímto sortimentem.

Odkud vaše zboží pochází? Je pouze z České republiky nebo i ze zahraničí?

Není jen z České republiky, protože u nás se kláštery teprve vzpamatovávají z doby totalitní. Takže, než začnou řeholníci nebo řeholnice něco vyrábět, bude to trvat delší dobu. Výroba slouží k tomu, aby si například přivydělali na opravy kláštera. Máme tady mešní vína převážně z České republiky. Dále bylinné sirupy, omáčky a marmelády. Ty vyrábí Klášterní officína pod záštitou Benediktinského opatství v Rajhradě u Brna. Část zisku jde na opravy kláštera.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4583_MK

Kosmetika vyráběná v klášterech.

Kolik je dnes v České republice produkovatelů těchto výrobků?

Do desíti. Například v Želivu premonstráti vaří tři druhy speciálního piva, trapisté z kláštera Matky Boží  v Novém Dvoře u Toužimi vyrábí hořčici dijonského typu. Trapisté přišli do České republiky v roce 2002 z Francie. V Sept-Fons vyrábějí marmelády, bio kávu s obilnými klíčky a hořčici. Bratři si přivezli recepturu na hořčici a dnes už vyrábí čtyři druhy hořčice. Dva druhy jsou v bio kvalitě.

Trapisté si postavili svůj vlastní kostel?

Ano, začali jej budovat z nějakého statku. Postavili krásný kostel a přistavují i budovu pro hosty, protože trapisté jsou velice přísný řád. Do kláštera nesmí nepovolaný člověk. Navíc se trapisté začali zabývat i bio krémem.

Liší se nějak řády podle produkce?

Každý řád má jiné poslání. Někdo se stará o školy, nemocnice. Premonstráti většinou vaří pivo. Premonstrátky v Doksanech zase dělají bylinné likéry a čaje.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4595_MK

Benedictus získal od řádů několik diplomů.

Produkují řeholníci výrobky především za komerčním účelem nebo je dodávají i do dalších řádů?

Jejich hlavní náplní je modlitba a meditace. Pokud nemají jiný příjem, pracují a vyrábí tyto produkty. Sestry karmelitky vyrábí svíčky a malují na ně. Vyrábí také keramiku.

Z jakých zemí zboží vozíte?

Většinou z Evropy. Z Nizozemí jsou speciální piva, z Francie zdravá výživa, biokáva, marmelády a kosmetika. Z Itálie pochází biomed, marmelády, likéry i kosmetika, z Řecka je mešní víno, turkické víno. Jsou tady i různé delikatesy nepocházející z klášterů. Mám zde olivový olej a biovína z kláštera Svaté trojice z Kréty, z Rakouska čokolády, vinné želé, mešní vína, likéry, marmelády. Z Německa pivo, sýry.

Jak jsou na tom ostatní náboženství? I jejich věřící něco produkují?

Od pravoslavných nabízíme řecké liturgické víno. V menším množství máme i ikony. V nabídce máme také košer vína z Izraele vyráběné židy, košer medy, košer hroznovou šťávu.

Rozšiřujete dále počet dodavatelů?

Ano, samozřejmě.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4605_MK

Marie Mezuláníková ve svém obchodě Benedictus.

Jezdíte pro zboží přímo k výrobcům do klášterů?

Ano. Teď jsem byla v Rakousku a Německu, protože jsem potřebovala nějaké sýry a budu jednat o likérech. V Rakousku vyrábí hodně přírodních bylinných likérů a čajů, ale jsou dost drahé. Neberu je, protože bych je tu neprodala.

V čem jsou klášterní produkty specifické?

Jsou na úrovni bio. I když nemusí mít certifikát, jsou kvalitně vyráběny a s láskou. Řeholníci omezují chemické přípravky, nedali by do výrobků nic špatného. Nekoupila a nenabídla bych nic nekvalitního.

Je objem produkce klášterů nějak limitován?

Řeholníci nevyrábí na kvantitu. Když je čas práce, tak pracují. Když je čas modlitby, nechají i rozdělané práce a jdou se modlit. Nemají takovou potřebu pracovat na kvantitu, vyrábějí spíše kvalitně a s láskou. Jejich náplní je, že co potřebují, vyrábí tak, aby je to uživilo. Když mají něco navíc, tak dávají zisk do zemí třetího světa. Podporují i rodiny s dětmi. Zvláště trapisté, kteří vaří trapistická piva. Zisk posílají do Afriky jako pomoc. Když mají zisk, hned jej dávají pryč. U nás trapisté pomáhají romské skupině poblíž kláštera.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4596_MK

Řeholníci vyrábějí také mešní, košer i jiná vína.

Existuje nějaké sdružení produkovatelů klášterních produktů, které jim poskytuje nějakou ochranu?

Ochranu ne, ale sdružení už dnes existuje. Jmenuje se Klosterreich. Zahrnuje některé kláštery u nás, v Rakousku a Německu.  Z České republiky tam patří klášter Rajhrad, klášter Nová říše, Augustiniánský klášter Staré Brno. Jsou zaštiťováni, sdružují se z ohledu turistického. Ve Francii mají kláštery také sdružení. V Itálii nevím, jestli se kláštery sdružují.

Vozíte si zboží z klášterů sami nebo u nich funguje i nějaký marketingový a dodavatelský systém?

Vozím produkty sama. Marketing kláštery moc neřeší.

Jak jsou na tom výrobci s novými technologiemi? Brání se jim?

Ne, nebrání. Co vím, tak trapisté mají moderní zařízení. I ve Francii ti, kteří se zabývají zdravou výživou, jsou daleko před námi. V klášteře mají i specialisty na výzkum. Nové technologie využívají. Musí dodržovat hygienické podmínky jako ostatní výrobci.

Co říkají na klášterní produkty vaši zákazníci? Jsou jimi spíše věřící? Mají nějaký odstup?

Nesetkala jsem se s tím, že by se někdo něčeho bál. Chodí i nevěřící, protože vidí, že jsou to kvalitní věci. Věřící  k nám chodí nakupovat, protože produkty vyrábí řeholníci. Starší lidé si stěžují, že je to dražší. Vyrábí se toho méně, tím pádem je výroba nákladnější.

Degustace_klasternich_a_belgickych_piv_Benedictus_Brno_IMG_6551_18022010_MK

Paní Mezuláníková pořádá různé akce i degustace.

Vyrábí kláštery i věci k přímé spotřebě?

Sýry. Máme v nabídce zrající bio sýr. Nemohu toho dovézt moc, aby se zboží prodalo a nezkazilo.

Prodáváte produkty i dalším odběratelům v České republice?

Mám nějaké kontakty. Prodáváme i jako velkobchod.

Mají zahraniční zákazníci k produktům z klášterů lepší vztah?

Stalo se nám několikrát, že přišli Francouzi a viděli výrobky z Francie z kláštera Sept - Fons a řekli, že se tam nedostanou a raději si je koupí zde. Koupili si marmelády, obilné klíčky, bio kakao. Rakouští zákazníci to znají. Hodně sem chodí i Rusové na speciální piva.

Nabízíte nějaký produkt, který se běžně nikde jinde než v klášterech nevyrábí?

Vinné želé, které se vyrábí v klášteře Klosteneuburg u Vídně, jsem nikde jinde neviděla. Jsou tu klášterní výrobky, o nichž si myslím, že jsou málokde v obchodech k sehnání. Ani obilné klíčky z Francie nikde nenajdete.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4606_MK

Pravoslavní vyrábějí typický kvas.

Navyšuje se počet českých produkujících klášterů? Jak je kontaktujete?

Když jsem začínala s touto prodejnou, tak jsme hledali po internetu, kde se co vyrábí. U nás to ještě není rozšířené, ale do budoucna bude. Protože má každý řád jiné povolání, někteří mají hodně práce třeba s nemocnými a nemají už potřebu něco vyrábět.

Prodáváte i suvenýry z klášterů?

Ne, suvenýry nenabízíme.

Který z produktů vaší nabídky vám chutná nejvíce?

Bio káva a bio kakao.

Mění se sortiment nabídky v průběhu ročního období?

Nemění, jsou to věci, které se používají po celý rok.

Přichází zákazníci s něčím, co by si rádi koupili, ale není dostupné?

Možná sýry, nemáme je pravidelně.

Odkud sýry pochází?

Z Rakouska z kláštera Schllerbach. Produkují všechny druhy sýrů i kozí a ovčí. Většina je ale z kravského mléka. Je to klášter pod Alpami. Dozrávárnu mají vedle oltáře. Je to moderní sýrárna v krásném prostředí v horách. Sýry jsou velice oblíbené. Dodávají i zrající sýry. Jeden druh při dozrávání potírají červeným vínem. Mají takovou specialitu, ta nám chutná nejvíce. Nazývá se Biopaulus.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4611_MK

Prodejna Benedictus ze dvora.

Co byste zákazníkům k ochutnání z klášterních produktů doporučila?

Vynikající jsou marmelády. Máme jich velkou škálu. Nevyrábí se u nás, protože u nás nerostou potřebné suroviny. Máme v nabídce speciální marmelády, například rebarborovou s jahodami, mangovou s citrónem, fíkovou s portským vínem, fíkovou s ořechy nebo melounovou. Klášterní officína dnes už také vyrábí marmelády. Je to novinka. Například Goji, šípkovou, datlovou s orientálním kořením, rakytníkovou, což je vitamínová bomba. Jsou tu vynikající silnější speciální piva. Tak, jak si vychutnáte víno, vychutnáte si i pivo. Vynikající je višňové Kasteel rouge, které půl roku zraje na višních.

Lidé tedy zajisté nemusí mít žádný ostych, že si jdou koupit klášterní produkty i když nejsou věřící.

Naopak, mají záruku, že výrobky jsou kvalitní a vyráběné s láskou pro všechny.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4612_MK

Vzpomínáte na nějakou veselou příhodu z cest po evropských klášterech?

Trapisté ve Francii mají ve svém poslání, že nesmí mluvit. Mluví jen když si potřebují při práci něco důležitého říct. Z toho jsem byla velmi překvapená. Žije tam 80 mnichů. Několikrát denně se chodí modlit do kostela a zpívat nešpory. Pak se zase převléknou a jdou pracovat. Celý den je promodlený. Modlí se prakticky celý den i při práci. Každý řád to má jinak. Nepřišli jsme s nimi přímo do styku. Oslovovali nás dva či tři trapisté, kteří s námi museli prohodit nějaké slovo. Je mezi nimi i několik Čechů. Dokonce převor je od Brna. Jsou tam šťastní, nic jim nechybí a to ani když spolu nemluví. V počátcích naší prodejny jsme s kolegyní často slýchávaly dotaz, co je trapistické pivo. Máme tu šest druhů piv ze šesti klášterů od trapistů. Zákazníci nám často říkali, že se trápí a je to utrápené pivo.

Co tedy trapist pivo znamená?

Slovo pochází z latiny. Trapista je řeholník. Když vaří pivo nebo vyrábí nějaký produkt, mají pak v jeho názvu uvedeno slovo trapist. Je to už taková značka. Každý klášter vaří pivo jinak, má svou speciální technologii.

071_Stred_Benedictus_klasterni_produkty_I_Mezulanikova_Petrov_1_Brno_22042010_IMG_4618_MK

Klášterní produkty si paní Mezuláníková vozí sama.

Doporučujete zákazníkům, jak produkty správně konzumovat? Prodáváte také polotovary k dalšímu zpracování?

Klášterní produkty z naší nabídky se konzumují hotové. Máme zde sice i omáčky ke grilování, ale opět až na hotový pokrm. Polotovary neprodáváme.

Máte nějaké životní krédo, které byste mohla sdělit našim čtenářům?

Chtěla bych, aby se klášterní výrobky líbily všem a dostaly se více do povědomí.

Klášterní produkty Benedictus

speciální a belgická piva, mešní a košer vína, delikatesy, marmelády, sirupy, dárkové zboží, svíce

tel.: 736 659 300, www.klasterniprodukty.cz

text a foto Marián K., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze