Je to v pytli. Zde míněno vaše tělo, v pytli sedacím. Pohodlný vynález, se kterým přišel Ital před 50 lety za moře, prošel velkým vývojem. Výrobci sedacích pytlů jsou dnes už také v tuzemsku, ale ne každý pytel vydrží všechno. Některý se zanedlouho sesedne, nedrží tvar nebo se dokonce může jeho několikasetlitrová náplň vysypat do vašeho obýváku. Jak si vybrat tu správnou hrušku, vajo, nebo jiný tvar sedacího pytle, brnovinkám poradil David Sadovský. Na Kotlářské v Brně jeho společnost Wegett provozuje ukázkovou prodejnu, kde se do pytle může naložit na zkoušku každý, dokonce i pes.
Sedací pytle Wegett
Kotlářská 258/19, Brno - Veveří, tel.: 724 458 681
Jak jste se dostal k sedacím pytlům?
Čtyři roky života ve Spojených státech.
V USA mají pytle dlouhou tradici?
Dlouhou. Původně s nimi přišel v roce 1960 Ital.
Od kdy vyrábíte pytle v České republice?
Od roku 2003, kdy jsem se vrátil z USA zpět. Než jsem v roce 1998 odjel, koupil jsem si sedací pytel – klasickou hrušku v second handu. Když jsem se vrátil, neměl jsem si na co sednout na balkoně a začal lovit, kde skončila hruška. V momentě, kdy se objevila a sedl jsem si na ni, věděl jsem, co budu dělat dalších pár let.
Začal jste vyvíjet nové materiály nebo jste začal čerpat z těch amerických?
Vůbec jsem se ani nedíval na původní koženkovou hrušku. Začal jsem hledat materiál, který vydrží vevnitř, venku, je odolný. Původní materiál zůstal doteď, protože byl správně odolný.
Materiál na výrobu je pořád stejný, nebo se něčím liší?
V základní verzi je stejný. Je to tkanina z PVC, která má uvnitř neprodyšnou vrstvu. Nemá tendenci natahovat dovnitř různé vůně a nevůně.
Dá se jednoduše omývat, může zmoknout venku. Od zákazníků jsme měli impulzy, že to není úplně příjemný materiál, tak jsme na pytle začali dělat snímatelné pratelné potahy z bavlny. Když si chce někdo změnit design, může si jen koupit třeba žlutý potah.
Co je výplní sedacích pytlů?
Jsou tam polystyrenové kuličky, což je nejdůležitější a nejdražší složka celého sedacího pytle. Když se použije polystyrenová drť – odpad, která je skoro zadarmo, tak se během 14 dní sesedí a nemáte nic. Navíc jsou to mikročástice, takže mohou časem různě lézt ven.
Kuličky jsou ve všech pytlech velikostně stejné?
Kuličky jsou ve třech velikostech. Když jsem s pytli začínal, tak jsem v továrně na polystyren otravoval tak dlouho, dokud mě nevyhodili s velikostí, kterou jsem potřeboval.
Jsou to normální kuličky známé z měkčených polystyrenových desek?
Je to předpěněný polystyren a má samozhášecí úpravu, což je tam navíc.
Dá se na pytlech sedět i dlouho, nebolí pak záda?
Když jsem s nimi začínal, zkoušel jsem kamarádům věnovat a různě prodávat první kusy. Byli to i programátoři, kteří seděli s notebookem v židli, v křesle, v čemkoliv a bolela je záda. Po dlouhém sezení v pytli je bolení zad přešlo.
Je potřeba pytel vytvarovat podle sebe nebo se vytvaruje sám?
14denním užíváním pytle zjistíte, že poloh na něm je možných hodně. Když s ním jednou klepnete o zem, kuličky se nachystají a vystaví lépe, než když už je pytel po někom vytvarovaný. Celý pytel váží asi 4 až 5 kilo, takže je to jednoduchý úkon.
Jakou mají pytle nosnost?
Já bych si troufl říct, že naše pytle ji mají neomezenou - po tom zkoušení, užití trojitého švu, používání a vývojem, atestem a vším, co jsme tomu věnovali. Je to jen o tom neskákat do něj třeba z dvoupatrové postele při 150kilogramové váze, to by asi nevydržel. Když se k pytli člověk chová jako k nábytku, vydrží bez problému.
Jaké máte typy velikostí a výšek pytlů?
Máme deset produktových řad, od nejmenších pro děti, po dvousedačku pro mladé lidi do obýváku. Mezitím jsou ještě výrobky, které vypadají jako vajíčko. Dají se různě stavět, takže i na výšku se dá z pytle postavit sedací pytel pro babičku, která z něj zase zpátky vyskočí a nepotřebuje kladku.
Jsou vám známy i nějaké nevýhody pytlů? Chybí něco zákazníkům?
Nenahradí jim masážní křeslo. Vím, že pytle vrací tělesné teplo zpátky, takže v létě venku na sluníčku se na pytli sedící může i zapotit. V zimě ale pytel teplo vrací zpátky a tím příjemně hřeje.
Podle čeho vybíráte barevné kombinace?
My je nevybíráme. Je to vlastně založené na tom, že si každý zvolí barvy sám.
Máte i nějaké typové řady skladem nebo vyrábíte jen na zakázku?
Všechno jen na zakázku. Na sklad jsme vyrobili pouze před Vánoci, kdy zakázková výroba trvala delší dobu.
Za jak dlouho je pytel na světě?
Zhruba za 14 dní.
Když si zákazník koupí sedací pytel, dostane ho vcelku nebo si do něj musí náplň sám nasypat?
Dostane ho vcelku a dokonce i více naplněný, než je nejpohodlnější varianta. Po čase se kuličky sesednou, mají trochu kompresi.
Jak dlouho kuličky vydrží, než se sesednou?
Záleží, jak často na pytli zákazník sedí a jakou má hmotnost. Někomu může pytel vydržet dva roky. Zákazníkovi může připadat, že čím je prázdnější, tím je pohodlnější. V prázdnějším pytli je více místa pro kuličky, aby se vytvarovaly. Zákazníci si musí udržet nějakou určitou výšku, aby se jim z pytle dobře vstávalo, takže je to individuální. Kuličky jdou jednoduše doplnit.
Máte zde ukázkovou verzi s průhledem na kuličky. Ta je standardně v nabídce?
Je to takový pokus. Udělali jsme si z vany stůl a byl moc nízko, tak jsme ho zvedli podložením pytlem. Zúčastnili jsme se prestižní výstavy a vytvořili limitovanou sérii asi 20 kusů s průhledem, aby kuličky byly vidět. Už jsou ale všechny pryč.
Jaký model je mezi zákazníky nejžádanější?
Myslím, že nejvíce asi ten úplně první model - Klasik. Je ve tvaru křesla, aby to vypadalo jako v obýváku a ne jako mrtvý soused v pytli. Pytel vypadá jako nábytek a ještě s tou výhrou, že se dá barevně sladit. Do obýváku tak může zapadnou a neruší.
Křeslo HC Kometa je na zakázku nebo děláte i AVG draky či další týmy?
To je vyloženě oficiální produkt Komety. Fanoušci si mohou dát na pytel svoje jméno a číslo hráče na záda. Vepředu to je spojení personifikace toho celého.
Určitě by i takový pytel uvítal čtyřnohý miláček. Vyrábíte i takové verze?
Ano, vyrábíme. Je na něj potřeba pejska naučit hned ze začátku, protože někteří pejsci se bojí měkkého pod sebou. Dokonce poskytujeme službu, kdy si zákazník pro psa může pytel půjčit a vyzkoušet, jestli mu vyhovuje a když ne, pytel vrátí.
Chodí si zákazníci nejdříve do pytlů sednout na zkoušku, nebo je objednávají přímo?
Já myslím, že chodí. Tím, že jsme měli propagaci od začátku až doteď, lidé se přišli podívat a většinou mají z webových stránek jasno, co by chtěli. Pouze se podívají na barvy.
Kam si zákazníci pytle nejčastěji kupují, domů nebo jinam?
My se nikoho neptáme.
Nemáte žádnou galerii zařazení pytlů do interiéru?
Udělali jsme pár akcí, že když zákazníci pošlou foto, dostanou nějaký bonus. Moc se to ale neujalo, je to asi tak pohodlná věc a člověk asi získá takový veget, že se už nechce obtěžovat s posíláním fotky.
Z toho asi také vyplývá název vaší společnosti.
Ten vznikl zhruba během čtvrt hodinky na Francouzské v ateliéru. Pomáhal mi s tím kamarád, který je malíř a pomohl mi s prvním tvarem. Celá koncepce vznikala v tom ateliéru.
Měli jste na začátku nějaké testovače pytlů?
Testovali jsme si je sami. Neměli jsme víceméně co dělat. Ručně jsme ušili první pytel a ten používám v kanceláři dodnes.
Dnes se pytle asi šijí strojově. Používáte nějaké speciální nitě?
Je to trošku tajemství, ale samozřejmě se používají ty nejpevnější, co nejvíce vydrží.
Když se kuličky sesednou, jak se doplní?
Na pytli je ze spoda takový patentek se suchým zipem a polystyrenová brána, která vytvoří tunel. Tím se nasypou kuličky, kdykoliv je potřeba. Doporučujeme však zákazníkům, když křeslo dostanou více naplněné, aby si naopak odsypali a kuličky schovali ve sklepě nebo kdekoliv jinde pro budoucí dosypání. S pytlem už si tak pracují sami. Na druhou stranu, jsme rádi, když si zákazníci přijdou pro kuličky, protože víme, že je vůbec používají.
Na kolik kuličková náplň přijde, je balena na kila nebo litry?
Na litry a stojí asi 299 korun. To stačí na doplnění menších produktů. U větších jsou potřeba náplně dvě.
Musí se náplň někdy vyměnit celá nebo se jen doplňuje?
Jen se doplňuje. Náplň zůstává čistá, jen se dosypou další čisté kuličky a s těmi starými se rychle skamarádí.
Jelikož jsou pytle plněny polystyrenem, který plave, zkoušeli jste na pytlích sedět i na vodě?
Ano, jde to. Zažili jsme s tím spoustu srandy, jako na sněhu. Švy ale nejsou lepené, tak se dovnitř pomalu dostává voda. Někteří rybáři zahazují udice, protože nikdy neviděli sedět někoho na turka na něčem, co plave. Tím vznikl i surf. U moře jsme zkoušeli polystyrenové surfování.
Polystyrenové surfování – to je prkno naplněné polystyrenovými kuličkami?
Ano, ale je riskantní, když si člověk v přírodě zahrává s polystyrenem. Proto to nedoporučujeme a nikoho nenavádíme. Z toho důvodu nejsou naše přírodní akce ani nikde na fotkách.
Co když se stane, že někdo pytel propálí? Máte nějaké sady na opravu?
Nemáme žádné sady. Je možnost, že dodáme kousek stejné látky a jakýmkoliv lepidlem jednoduše zalepíme. Když je nějaká reklamace, tak zákazník pošle celý pytel k nám a my zjistíme závadu a možnosti servisu. Myslím, že servis po prodeji je to nejdůležitější.
Už vás někdo zaskočil nějakým speciálním tvarem, který chtěl na objednávku vyrobit?
Ano, byl to požadavek na něco, co bych zatím nerad prozradil. Neřeknu vám to, je to součástí nově připravované řady. Ze zákazníků se někdy stávají i designeři.
Je tedy možné si sám něco vymyslet a zadat do výroby?
Protože je to technicky možné, tak určitě ano. Ba naopak, jsme rádi.
Na trhu je celá škála výrobců pytlů. Na co by si zákazník měl dát při koupi pytle pozor?
Prvním kritériem jsou kuličky, drť a možnost jejich doplňování. Protože jdou pytle plnit, tak se člověk může podívat dovnitř. Tím pádem každý výrobce dává najevo, co je vevnitř a jestli je možné náplň doplnit nebo nedoplnit či vyměnit. Záleží, jaké výrobci používají materiály, jaká je jejich životnost. Když je pytel jen z bavlny, všechno proteče dovnitř. Je dobré se dívat na kvalitu zpracování. V pytli, ve kterém právě sedíte, je 330 litrů polystyrenových kuliček, takže si vemte, co se stane, když do obýváku vylijete například 330 litrů mléka. Je to nebezpečná věc.
Jakým způsobem se podílí na vývoji na verzích pytlů malíř Libor Veselý, s nímž spolupracujete?
Dal se mnou dohromady první sérii deseti produktů. Z deseti produktů má na svědomí spolupráci na šesti z nich. Teď jsem ho oslovil s možností, posunout to někam dále a dělat designové věci, kde našívá nové materiály, vyšívá, maluje a vzniká někdy zajímavá série od jednoho kusu, která by se měla prodávat za více peněz. Kterým směrem pomoc půjde, zatím vybíráme. To je jeho přínos, čas strávený nad realizací, nic víc navíc. Cena, která je přidaná k originálnímu výrobku, tak bude někomu věnována. První takový pytel vznikl z vily Tugendhat.
Jak vypadá?
Je to jeden ze základních výrobků s tím, že je na něm vila vyšitá z různých materiálů, třeba z kůže. Základní výrobek stojí 4 tisíce a s potiskem navíc je za 10. Je to drahý sedací pytel, ale zákazník má jistotu, že už ho nikdy nikdo jiný mít nebude.
Kupují si od vás pytle i zahraniční zákazníci?
Ano, fungujeme už dva roky v Německu, občas posíláme pytel do Švédska nebo Španělska. Záleží, kde o ně zrovna mají zákazníci zájem. Je to složitější v tom, že neděláme pytel modrý, žlutý, zelený či fialový, ale chceme v zahraničních zemích zachovat, aby si barvy každý navolil sám.
Kolik základních barev je v nabídce?
22.
Z nich si může zákazník poskládat cokoliv?
Kombinací máme uvedených asi pět tisíc, ale bude jich více. Vše je na webovém skládači, který myslím vznikl v roce 2005. Nenašel jsem firmu s nábytkem, která by měla takovou věc, natož pak sedací pytle.
Máte v plánu rozšířit nabídku o další desítku typů sedacích pytlů?
Je to taková moje touha.
Chcete něco zmínit potenciálním zákazníkům a čtenářům brnovinek?
Ať si užívají života. Žijeme v míru, pijeme pitnou vodu a dokonce se s ní sprchujeme.
Sedací pytle Wegett
sedací vaky, pohodlný a designový nábytek, dětské sedací pytle, polystyrenové kuličky, bean bag, snímatelné potahy
Kotlářská 258/19, Brno - Veveří, tel.: 724 458 681, Wegett na internetu
TRAM 3, 11, 12, 13, TROL 25, 26, 38, 39 - zastávka Konečného náměstí
PR článek, text a foto MaK., brnovinky
Kategorie: podnikání a řemeslo Zobrazeno: 10945
Je to v pytli. Zde míněno vaše tělo, v pytli sedacím. Pohodlný vynález, se kterým přišel Ital před 50 lety za moře, prošel velkým vývojem. Výrobci sedacích pytlů jsou dnes už také v tuzemsku, ale ne každý pytel vydrží všechno. Některý se zanedlouho sesedne, nedrží tvar nebo se dokonce může jeho několikasetlitrová náplň vysypat do vašeho obýváku. Jak si vybrat tu správnou hrušku, vajo, nebo jiný tvar sedacího pytle, brnovinkám poradil David Sadovský. Na Kotlářské v Brně jeho společnost Wegett provozuje ukázkovou prodejnu, kde se do pytle může naložit na zkoušku každý, dokonce i pes.
Sedací pytle Wegett
Kotlářská 258/19, Brno - Veveří, tel.: 724 458 681
Jak jste se dostal k sedacím pytlům?
Čtyři roky života ve Spojených státech.
V USA mají pytle dlouhou tradici?
Dlouhou. Původně s nimi přišel v roce 1960 Ital.
Od kdy vyrábíte pytle v České republice?
Od roku 2003, kdy jsem se vrátil z USA zpět. Než jsem v roce 1998 odjel, koupil jsem si sedací pytel – klasickou hrušku v second handu. Když jsem se vrátil, neměl jsem si na co sednout na balkoně a začal lovit, kde skončila hruška. V momentě, kdy se objevila a sedl jsem si na ni, věděl jsem, co budu dělat dalších pár let.
Začal jste vyvíjet nové materiály nebo jste začal čerpat z těch amerických?
Vůbec jsem se ani nedíval na původní koženkovou hrušku. Začal jsem hledat materiál, který vydrží vevnitř, venku, je odolný. Původní materiál zůstal doteď, protože byl správně odolný.
Materiál na výrobu je pořád stejný, nebo se něčím liší?
V základní verzi je stejný. Je to tkanina z PVC, která má uvnitř neprodyšnou vrstvu. Nemá tendenci natahovat dovnitř různé vůně a nevůně.
Dá se jednoduše omývat, může zmoknout venku. Od zákazníků jsme měli impulzy, že to není úplně příjemný materiál, tak jsme na pytle začali dělat snímatelné pratelné potahy z bavlny. Když si chce někdo změnit design, může si jen koupit třeba žlutý potah.
Co je výplní sedacích pytlů?
Jsou tam polystyrenové kuličky, což je nejdůležitější a nejdražší složka celého sedacího pytle. Když se použije polystyrenová drť – odpad, která je skoro zadarmo, tak se během 14 dní sesedí a nemáte nic. Navíc jsou to mikročástice, takže mohou časem různě lézt ven.
Kuličky jsou ve všech pytlech velikostně stejné?
Kuličky jsou ve třech velikostech. Když jsem s pytli začínal, tak jsem v továrně na polystyren otravoval tak dlouho, dokud mě nevyhodili s velikostí, kterou jsem potřeboval.
Jsou to normální kuličky známé z měkčených polystyrenových desek?
Je to předpěněný polystyren a má samozhášecí úpravu, což je tam navíc.
Dá se na pytlech sedět i dlouho, nebolí pak záda?
Když jsem s nimi začínal, zkoušel jsem kamarádům věnovat a různě prodávat první kusy. Byli to i programátoři, kteří seděli s notebookem v židli, v křesle, v čemkoliv a bolela je záda. Po dlouhém sezení v pytli je bolení zad přešlo.
Je potřeba pytel vytvarovat podle sebe nebo se vytvaruje sám?
14denním užíváním pytle zjistíte, že poloh na něm je možných hodně. Když s ním jednou klepnete o zem, kuličky se nachystají a vystaví lépe, než když už je pytel po někom vytvarovaný. Celý pytel váží asi 4 až 5 kilo, takže je to jednoduchý úkon.
Jakou mají pytle nosnost?
Já bych si troufl říct, že naše pytle ji mají neomezenou - po tom zkoušení, užití trojitého švu, používání a vývojem, atestem a vším, co jsme tomu věnovali. Je to jen o tom neskákat do něj třeba z dvoupatrové postele při 150kilogramové váze, to by asi nevydržel. Když se k pytli člověk chová jako k nábytku, vydrží bez problému.
Jaké máte typy velikostí a výšek pytlů?
Máme deset produktových řad, od nejmenších pro děti, po dvousedačku pro mladé lidi do obýváku. Mezitím jsou ještě výrobky, které vypadají jako vajíčko. Dají se různě stavět, takže i na výšku se dá z pytle postavit sedací pytel pro babičku, která z něj zase zpátky vyskočí a nepotřebuje kladku.
Jsou vám známy i nějaké nevýhody pytlů? Chybí něco zákazníkům?
Nenahradí jim masážní křeslo. Vím, že pytle vrací tělesné teplo zpátky, takže v létě venku na sluníčku se na pytli sedící může i zapotit. V zimě ale pytel teplo vrací zpátky a tím příjemně hřeje.
Podle čeho vybíráte barevné kombinace?
My je nevybíráme. Je to vlastně založené na tom, že si každý zvolí barvy sám.
Máte i nějaké typové řady skladem nebo vyrábíte jen na zakázku?
Všechno jen na zakázku. Na sklad jsme vyrobili pouze před Vánoci, kdy zakázková výroba trvala delší dobu.
Za jak dlouho je pytel na světě?
Zhruba za 14 dní.
Když si zákazník koupí sedací pytel, dostane ho vcelku nebo si do něj musí náplň sám nasypat?
Dostane ho vcelku a dokonce i více naplněný, než je nejpohodlnější varianta. Po čase se kuličky sesednou, mají trochu kompresi.
Jak dlouho kuličky vydrží, než se sesednou?
Záleží, jak často na pytli zákazník sedí a jakou má hmotnost. Někomu může pytel vydržet dva roky. Zákazníkovi může připadat, že čím je prázdnější, tím je pohodlnější. V prázdnějším pytli je více místa pro kuličky, aby se vytvarovaly. Zákazníci si musí udržet nějakou určitou výšku, aby se jim z pytle dobře vstávalo, takže je to individuální. Kuličky jdou jednoduše doplnit.
Máte zde ukázkovou verzi s průhledem na kuličky. Ta je standardně v nabídce?
Je to takový pokus. Udělali jsme si z vany stůl a byl moc nízko, tak jsme ho zvedli podložením pytlem. Zúčastnili jsme se prestižní výstavy a vytvořili limitovanou sérii asi 20 kusů s průhledem, aby kuličky byly vidět. Už jsou ale všechny pryč.
Jaký model je mezi zákazníky nejžádanější?
Myslím, že nejvíce asi ten úplně první model - Klasik. Je ve tvaru křesla, aby to vypadalo jako v obýváku a ne jako mrtvý soused v pytli. Pytel vypadá jako nábytek a ještě s tou výhrou, že se dá barevně sladit. Do obýváku tak může zapadnou a neruší.
Křeslo HC Kometa je na zakázku nebo děláte i AVG draky či další týmy?
To je vyloženě oficiální produkt Komety. Fanoušci si mohou dát na pytel svoje jméno a číslo hráče na záda. Vepředu to je spojení personifikace toho celého.
Určitě by i takový pytel uvítal čtyřnohý miláček. Vyrábíte i takové verze?
Ano, vyrábíme. Je na něj potřeba pejska naučit hned ze začátku, protože někteří pejsci se bojí měkkého pod sebou. Dokonce poskytujeme službu, kdy si zákazník pro psa může pytel půjčit a vyzkoušet, jestli mu vyhovuje a když ne, pytel vrátí.
Chodí si zákazníci nejdříve do pytlů sednout na zkoušku, nebo je objednávají přímo?
Já myslím, že chodí. Tím, že jsme měli propagaci od začátku až doteď, lidé se přišli podívat a většinou mají z webových stránek jasno, co by chtěli. Pouze se podívají na barvy.
Kam si zákazníci pytle nejčastěji kupují, domů nebo jinam?
My se nikoho neptáme.
Nemáte žádnou galerii zařazení pytlů do interiéru?
Udělali jsme pár akcí, že když zákazníci pošlou foto, dostanou nějaký bonus. Moc se to ale neujalo, je to asi tak pohodlná věc a člověk asi získá takový veget, že se už nechce obtěžovat s posíláním fotky.
Z toho asi také vyplývá název vaší společnosti.
Ten vznikl zhruba během čtvrt hodinky na Francouzské v ateliéru. Pomáhal mi s tím kamarád, který je malíř a pomohl mi s prvním tvarem. Celá koncepce vznikala v tom ateliéru.
Měli jste na začátku nějaké testovače pytlů?
Testovali jsme si je sami. Neměli jsme víceméně co dělat. Ručně jsme ušili první pytel a ten používám v kanceláři dodnes.
Dnes se pytle asi šijí strojově. Používáte nějaké speciální nitě?
Je to trošku tajemství, ale samozřejmě se používají ty nejpevnější, co nejvíce vydrží.
Když se kuličky sesednou, jak se doplní?
Na pytli je ze spoda takový patentek se suchým zipem a polystyrenová brána, která vytvoří tunel. Tím se nasypou kuličky, kdykoliv je potřeba. Doporučujeme však zákazníkům, když křeslo dostanou více naplněné, aby si naopak odsypali a kuličky schovali ve sklepě nebo kdekoliv jinde pro budoucí dosypání. S pytlem už si tak pracují sami. Na druhou stranu, jsme rádi, když si zákazníci přijdou pro kuličky, protože víme, že je vůbec používají.
Na kolik kuličková náplň přijde, je balena na kila nebo litry?
Na litry a stojí asi 299 korun. To stačí na doplnění menších produktů. U větších jsou potřeba náplně dvě.
Musí se náplň někdy vyměnit celá nebo se jen doplňuje?
Jen se doplňuje. Náplň zůstává čistá, jen se dosypou další čisté kuličky a s těmi starými se rychle skamarádí.
Jelikož jsou pytle plněny polystyrenem, který plave, zkoušeli jste na pytlích sedět i na vodě?
Ano, jde to. Zažili jsme s tím spoustu srandy, jako na sněhu. Švy ale nejsou lepené, tak se dovnitř pomalu dostává voda. Někteří rybáři zahazují udice, protože nikdy neviděli sedět někoho na turka na něčem, co plave. Tím vznikl i surf. U moře jsme zkoušeli polystyrenové surfování.
Polystyrenové surfování – to je prkno naplněné polystyrenovými kuličkami?
Ano, ale je riskantní, když si člověk v přírodě zahrává s polystyrenem. Proto to nedoporučujeme a nikoho nenavádíme. Z toho důvodu nejsou naše přírodní akce ani nikde na fotkách.
Co když se stane, že někdo pytel propálí? Máte nějaké sady na opravu?
Nemáme žádné sady. Je možnost, že dodáme kousek stejné látky a jakýmkoliv lepidlem jednoduše zalepíme. Když je nějaká reklamace, tak zákazník pošle celý pytel k nám a my zjistíme závadu a možnosti servisu. Myslím, že servis po prodeji je to nejdůležitější.
Už vás někdo zaskočil nějakým speciálním tvarem, který chtěl na objednávku vyrobit?
Ano, byl to požadavek na něco, co bych zatím nerad prozradil. Neřeknu vám to, je to součástí nově připravované řady. Ze zákazníků se někdy stávají i designeři.
Je tedy možné si sám něco vymyslet a zadat do výroby?
Protože je to technicky možné, tak určitě ano. Ba naopak, jsme rádi.
Na trhu je celá škála výrobců pytlů. Na co by si zákazník měl dát při koupi pytle pozor?
Prvním kritériem jsou kuličky, drť a možnost jejich doplňování. Protože jdou pytle plnit, tak se člověk může podívat dovnitř. Tím pádem každý výrobce dává najevo, co je vevnitř a jestli je možné náplň doplnit nebo nedoplnit či vyměnit. Záleží, jaké výrobci používají materiály, jaká je jejich životnost. Když je pytel jen z bavlny, všechno proteče dovnitř. Je dobré se dívat na kvalitu zpracování. V pytli, ve kterém právě sedíte, je 330 litrů polystyrenových kuliček, takže si vemte, co se stane, když do obýváku vylijete například 330 litrů mléka. Je to nebezpečná věc.
Jakým způsobem se podílí na vývoji na verzích pytlů malíř Libor Veselý, s nímž spolupracujete?
Dal se mnou dohromady první sérii deseti produktů. Z deseti produktů má na svědomí spolupráci na šesti z nich. Teď jsem ho oslovil s možností, posunout to někam dále a dělat designové věci, kde našívá nové materiály, vyšívá, maluje a vzniká někdy zajímavá série od jednoho kusu, která by se měla prodávat za více peněz. Kterým směrem pomoc půjde, zatím vybíráme. To je jeho přínos, čas strávený nad realizací, nic víc navíc. Cena, která je přidaná k originálnímu výrobku, tak bude někomu věnována. První takový pytel vznikl z vily Tugendhat.
Jak vypadá?
Je to jeden ze základních výrobků s tím, že je na něm vila vyšitá z různých materiálů, třeba z kůže. Základní výrobek stojí 4 tisíce a s potiskem navíc je za 10. Je to drahý sedací pytel, ale zákazník má jistotu, že už ho nikdy nikdo jiný mít nebude.
Kupují si od vás pytle i zahraniční zákazníci?
Ano, fungujeme už dva roky v Německu, občas posíláme pytel do Švédska nebo Španělska. Záleží, kde o ně zrovna mají zákazníci zájem. Je to složitější v tom, že neděláme pytel modrý, žlutý, zelený či fialový, ale chceme v zahraničních zemích zachovat, aby si barvy každý navolil sám.
Kolik základních barev je v nabídce?
22.
Z nich si může zákazník poskládat cokoliv?
Kombinací máme uvedených asi pět tisíc, ale bude jich více. Vše je na webovém skládači, který myslím vznikl v roce 2005. Nenašel jsem firmu s nábytkem, která by měla takovou věc, natož pak sedací pytle.
Máte v plánu rozšířit nabídku o další desítku typů sedacích pytlů?
Je to taková moje touha.
Chcete něco zmínit potenciálním zákazníkům a čtenářům brnovinek?
Ať si užívají života. Žijeme v míru, pijeme pitnou vodu a dokonce se s ní sprchujeme.
Sedací pytle Wegett
sedací vaky, pohodlný a designový nábytek, dětské sedací pytle, polystyrenové kuličky, bean bag, snímatelné potahy
Kotlářská 258/19, Brno - Veveří, tel.: 724 458 681, Wegett na internetu
TRAM 3, 11, 12, 13, TROL 25, 26, 38, 39 - zastávka Konečného náměstí
PR článek, text a foto MaK., brnovinky