brnovinky

Přepnout do PC verze

Zazvonil zvonec, je tu Brněnský Zvonek – realitní profíci

039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5504_MKZazvonil zvonec a je tu.. Brněnský Zvonek – realitní profíci


Bayerova 40, Brno - Veveří , tel.: 541 219 550

 

„Realitní džungle!“, „Přišli o střechu nad hlavou!“, „Realitka sebrala klientům peníze!“, slýcháváme často z médií. Ale, nepřehánějí tak trochu ve snaze na sebe více upoutat? Nemohou si za to někdy klienti sami? Dnešní reportáž seriálu vzhůru tna trh! nebude obhajobou činnosti realitních kanceláří, nýbrž vržením správného světla na, pro někoho nepřehledný, realitní trh. Jak to dnes s realitami a nemovitostmi je? Dotkla se krize koupěschopnosti klientů? Padají ceny nebo stoupají? Na tyto a další otázky nám odpovídal Zdeněk Fic, majitel brněnské realitní kanceláře Brněnský Zvonek.

 

Kam až sahá historie vaší firmy?

Do roku 1996, tehdy byly založeny základy naší realitní kanceláře Brněnský Zvonek.

 

Jak se člověk dostane k podnikání v realitní oblasti, co Vás k tomu nasměřovalo?

V realitách působil rodinný příslušník. Vyškolil jsem se ve zlínské kanceláři Zvonek, jejímž záměrem bylo vybudovat realitní síť po celé republice. Postupem času jsem založil Brněnský Zvonek.

 

Kde jsou v Brně nejžádanější lokality na bydlení?

Je to dáno omezeným počtem bytů a velmi vysokou kvalitou dalších faktorů - prostředí, občanskou vybaveností, dostupností MHD a ideální vzdáleností k centru. Dlouhodobě se jedná o Masarykovu Čtvrť, Žabovřesky, Komín, Královo Pole a další místa. Je to dáno malým počtem bytů. Cena je v těchto lokalitách vyšší než v jiných částech města.

 

Jaký máte názor na satelitní městečka?

Zájem o ně ubývá, ale jsou tu a je nutné je respektovat. Někde lidé bydlet musí. Již při jejich vzniku došlo k nešťastnému řešení a nyní jsou domy v satelitech namačkány na sobě a lidé si vidí skoro do talíře. O nějakém soukromí nemůže být vůbec řeč. Dalším problémem je horší občanská vybavenost a u těch vzdálenějších i dopravní dostupnost. Je potřeba je stavět rozumnou formou, s větším prostorem mezi domy a obohatit je více zelení.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5507_MK

 

Říkal jste, že bytů v žádaných lokalitách moc k mání není. Staví se nové?

Většina velkých developerských projektů se díky krizi zastavila a nyní jsou u ledu. Čeká se, co bude dál. Staví se ale menší projekty, například bytové domy s méně byty.

 

Čím myslíte, že jsou způsobeny realitní skandály?

Hlavní tím, že realitní činnost může v České republice provozovat každý. Neznalý klient pak nemá možnost poznat dobrého a špatného zprostředkovatele a pak je problém na světě. Řešením může být pouze úprava platné legislativy tak, aby střechu nad hlavou lidem nemohl prodávat každý.

 

Má prodávající nebo kupující nějakou šanci vybrat si solidní realitní kancelář?

Ano, má. Měl by postupovat podle několika kritérií a o svém zprostředkovateli si nejdříve před uzavřením smluvního vztahu něco zjistit. Dobré je dívat se na historii a tradici kanceláře, počet realizovaných zakázek, reference, jak se kancelář prezentuje navenek, na internetu, v tiskovinách a také, jak vystupují a jednají její makléři. Není na škodu kancelář osobně navštívit s podívat se, jak je s klientem jednáno a postaráno o něj. Jedním z ukazatelů solidnosti kanceláře může být i členství v Asociaci realitních kanceláří ČR.

 

Kanceláře se svými klienty uzavírají exkluzivní a neexkluzivní spolupráci, oč se jedná?

Exkluzivní, čili výhradní forma spolupráce, je jedinou bezpečnou formou pro všechny zúčastněné strany. Pokud s klientem exkluzivní smlouvu uzavřeme, je o něj neustále a řádně pečováno a navíc získává různé výhody, například slevu z provize nebo znalecký posudek zdarma. Nemusí se také bát, že jeho nemovitost bude nabízena u jiných zprostředkovatelů, je pravidelně informován o stavu zakázky, konzultujeme s ním reakce zájemců na jeho nemovitost, případně cenu. Neexkluzivní (nevýhradní) formu spolupráce uzavírají klienti tehdy, chtějí-li svěřit prodej nebo pronájem své nemovitosti více zprostředkovatelům najednou. Před tímto ale důrazně varuji, je to nešťastná a nebezpečná cesta prezentace nemovitosti na realitním trhu. Jde o to, že taková nemovitost je nabízena u více zprostředkovatelů, navíc mnohdy za různé ceny. Případný zájemce o koupi je zmaten a vlastně neví, kam si má jít nemovitost koupit a proto si vybere raději jinou z exkluzivní nabídky. Takové počínání prodávajícího také může na zájemce o nemovitost působit dojmem skryté vady a snahou o rychlý prodej. Bohužel, některé kanceláře, ve snaze získat si co nejvíce zákazníků, standardně neexkluzivně pracují. Je lepší si vybrat jednu solidní realitní kancelář a svěřit jí prodej nebo pronájem nemovitosti exkluzivně.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5509_MK

 

Teď už víme, jakou formu spolupráce zvolit, ale proč se na realitní kancelář vůbec obracet? Nemohou si lidé nemovitost prodat sami?

Výhody tkví především v tom, že klient s prodejem, pronájmem nebo koupí nemá žádné starosti, vše zajistíme my. Prodej přes dobrou realitní kancelář je s právní jistotou, maximálním bezpečím a ochranou toku kupní ceny ke klientovi.

 

Co vše tedy kancelář klientovi zajistí?

Posouzení stavu nemovitosti, tržní stanovení ceny, efektivní prezentaci nemovitosti na internetu, v tištěných médiích i jinde, právní servis, přípravy smluv, převod na Katastru nemovitostí, převod energií, znalecký posudek pro daň z převodu nemovitostí a také finanční poradenství a pojištění. Vše je právně ošetřeno, nehrozí nějaké obejití ze strany kupujícího, zadržení kupní ceny a podobně. Převod finančních prostředků řešíme přes advokátní nebo notářskou úschovu. Nově pro naše exkluzivní klienty zajišťujeme také prezentaci nemovitostí formou virtuální prohlídky. Zájemce o prohlídku pak předem vím, kam jde. Naši exkluzivní klienti jsou jak v bavlnce.

 

Jak dlouho dnes trvá převod vlastnictví na Katastru nemovitostí?

Dříve to bylo otázkou i měsíců, dnes se standardní doba pohybuje okolo třech týdnů.

 

Krize se jistě dotkla i nemovitostí, klesají jejich ceny v Brně, stagnují nebo opět stoupají?

Ceny se ustálily a řekl bych, že již klesat nebudou. Je to dáno poměrem poptávky a nabídky. Lidé potřebují bydlet i v době krize. Ceny nemovitostí mohou časem opět stoupat a to hlavně z důvodu nedostatku nových bytů. Například průměrná cena bytu v Žabovřeskách se dnes pohybuje okolo 2,5 mil. Kč a je srovnatelná u družstevních bytů i u těch v osobním vlastnictví. Na Vinohradech se dá třípokojový byt pořídit už od 1,7 mil. Kč. Ekonomové se nechávají slyšet, že v roce 2010 ceny nemovitostí stoupnou zhruba o 5%.

 

Jak by měl tedy postupovat zájemce o prodej nebo koupi nemovitosti? Čekat nebo jednat?

Nyní je ideální doba na prodej i nákup nemovitosti, ceny se již výrazně měnit nebudou a v současné době je zatím z čeho vybírat. Z důvodu nedostatku nových bytů jsou panelové „králíkárny“ opět ve hře.

 

Jak probíhá brněnský koloběh migrace vlastníků nemovitostí?

Klasicky jako jinde. Nejdříve v Brně mladí studují nebo pracují, pronajmou si jednu místnost, pak byt a když mají stabilní práci a příjem, koupí si vlastní menší byt. Časem jej s příchodem dítěte vymění za větší nebo rodinný domek. Na stáří se stěhují opět do menšího, ale častěji mimo Brno.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5510_MK

 

Jak vypadá situace na realitním trhu v Brně mezi domy?

Je po nich hlad stejně jako po zasíťovaných pozemcích /stavební pozemek s přivedenými inž. sítěmi – pozn. redakce/. Zájem je především o menší domky se zahradou v okolí Brna do 40-ti km v dostupnosti integrovaného dopravního systému a základní občanskou vybaveností v místě. Na trvalé bydlení se hojně využívají i rekreační objekty.

 

Ve vaší nabídce je služba Garance prodeje nemovitosti do jednoho měsíce, v čem spočívá?

V případě potřeby rychlého zpeněžení nemovitosti jsme klientovi schopni poskytnout maximální a rychlý servis při realizaci prodeje. Na druhou stranu s ním musí být dohoda při stanovení nabídkové ceny. Konzultujeme ji společně s klientem a poté, v rámci rychlé realizace zakázky, zajistíme expresní inzerci nabídky a zároveň jí oslovujeme naše poptávající klienty, kterých v našich databázích evidujeme veliké množství. Tak jsme schopni skutečně termín jednoho měsíce dodržet a po zajištění právního servisu a uzavření smluv následuje převod na Katastru nemovitostí, převod energií a další formality.

 

Je lepší koupit byt družstevní nebo v osobním vlastnictví?

Každá forma má své výhody i nevýhody. Ten, kdo plánuje časem stěhování a v dohledné době další změnu bydlení, by si měl raději koupit byt družstevní, je to pro něj výhodnější. Nemusí při následném prodeji platit daň z převodu nemovitostí. Na druhou stranu, někteří lidé mají větší klid, když jsou na výpisu z katastru uvedeni jako vlastníci oni a ne družstvo. V dnešní době už se ale nestává, aby družstva krachovala a lidé pak měli s byty problémy. Nicméně, uživatel (nájemce) družstevního bytu by měl hlásit družstvu například každé pronajmutí bytu. Nemůže si s ním nakládat, jak se mu zachce.

 

Kolik klient za využití služeb realitní kanceláře zaplatí? Služby platí prodávající, kupující nebo obě strany?

Standardní odměna realitní kanceláře se pohybuje do 5-ti % z ceny nemovitosti. Od prodávajícího si nebereme žádnou odměnu. Tu u nás hradí kupující. Prodávající je povinen ze zákona zaplatit daň z převodu nemovitostí.

 

Jak to s tou daní je? Jaká je její výše?

Výše daně z převodu nemovitostí činí 3% z ceny. Záleží ale, zda je vyšší cena uvedená v kupní smlouvě nebo posudková. Platí se z té vyšší - až po převodu nemovitosti na Katastru nemovitostí. Našim klientům s úhradou daně pomáháme a připravujeme jim daňové přiznání. Daň se pak hradí přímo z advokátní úschovy a proto nehrozí, že by ji prodávající nezaplatil a Finanční úřad ji pak vymáhal po kupujícím, který se stává ručitelem ze zákona. K daňovému přiznání se kromě dalších písemností přikládá znalecký posudek.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5511_MK

 

Umíte zajistit i ten? Na kolik vypracování znaleckého posudku pro daň prodávajícího přijde?

Ano, zajišťujeme i znalecké posudky a klienti, kteří naším prostřednictvím prodávají nemovitost, je mají od nás zdarma.

 

Mnoho nemovitostí vlastníci nabývají formou dědictví nebo je kupují ve špatném stavu a někdy neví, na koho se mají obrátit při vyklízení či rekonstrukci. Pomůžete i těm?

Rádi jim zprostředkujeme nejen prodej, pronájem či koupi nemovitosti, ale také vyklizení, stěhování, služby bytového architekta, stavební práce a samozřejmě rovněž služby spojené s financováním koupě, tedy vyřízení různých typů úvěrů. Dokážeme klientům ušetřit mnoho výdajů díky naší spolupráci s dalšími subjekty.

 

Setkal jste se někdy za dobu Vaší působnosti v realitách s něčím, co by Vás překvapilo?

Jednou se nám v kanceláři stalo, že se prodávající manželé špatně shodli, došlo k nedorozumění a jejich následnému fyzickému napadání. Vše ale dobře dopadlo a zakázku jsme úspěšně dokončili. Kolega někdy v zimě zase nemohl nalézt jednu naši klientku, která ráda popíjela alkohol. Posléze se mu to konečně podařilo a v jedné restauraci ji našel. Ta, zřejmě pod vlivem drinků, měla z jeho návštěvy takovou radost, že na něj před restaurací skočila a namrzlý chodník je oba společně poslal k zemi. Naštěstí se to tehdy obešlo bez úrazu.

 

Závěrem bychom si mohli říci, jak má postupovat zájemce o koupi nějaké nemovitosti z vaší nabídky.

Nejprve se na ni s makléřem osobně podívá a na místě si prohlédne její stav. Pokud se mu nemovitost líbí, uzavíráme s ním smlouvu o zprostředkování a zároveň mu předkládáme veškeré písemnosti, aby si mohl ověřit právní stav nemovitosti. Složí zálohu kupní ceny a následně již s prodávajícím uzavírá smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Po přípravě kupní smlouvy naším právníkem je uzavřena i ta a následuje finanční vyrovnání a úhrada kupní ceny. Poté zajišťujeme převod na Katastru nemovitostí, převod energií, přípravu daňového přiznání a znaleckého posudku pro daň. Pak se již šťastný vlastník může stěhovat do nové nemovitosti.

 

Děkuji za rozhovor a přeji další spokojené klienty.

 

Realitní kancelář Brněnský Zvonek - řádný člen Asociace realitních kanceláří ČR

Bayerova 40, Brno - Veveří , tel.: 541 219 550, www.brnenskyzvonek.cz
TRAM 1, 6 - zastávka Hrnčířská, TROL 32 - zastávka Zahradníkova


text a foto Marián K.

 

039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...

Zazvonil zvonec, je tu Brněnský Zvonek – realitní profíci

039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5504_MKZazvonil zvonec a je tu.. Brněnský Zvonek – realitní profíci


Bayerova 40, Brno - Veveří , tel.: 541 219 550

 

„Realitní džungle!“, „Přišli o střechu nad hlavou!“, „Realitka sebrala klientům peníze!“, slýcháváme často z médií. Ale, nepřehánějí tak trochu ve snaze na sebe více upoutat? Nemohou si za to někdy klienti sami? Dnešní reportáž seriálu vzhůru tna trh! nebude obhajobou činnosti realitních kanceláří, nýbrž vržením správného světla na, pro někoho nepřehledný, realitní trh. Jak to dnes s realitami a nemovitostmi je? Dotkla se krize koupěschopnosti klientů? Padají ceny nebo stoupají? Na tyto a další otázky nám odpovídal Zdeněk Fic, majitel brněnské realitní kanceláře Brněnský Zvonek.

 

Kam až sahá historie vaší firmy?

Do roku 1996, tehdy byly založeny základy naší realitní kanceláře Brněnský Zvonek.

 

Jak se člověk dostane k podnikání v realitní oblasti, co Vás k tomu nasměřovalo?

V realitách působil rodinný příslušník. Vyškolil jsem se ve zlínské kanceláři Zvonek, jejímž záměrem bylo vybudovat realitní síť po celé republice. Postupem času jsem založil Brněnský Zvonek.

 

Kde jsou v Brně nejžádanější lokality na bydlení?

Je to dáno omezeným počtem bytů a velmi vysokou kvalitou dalších faktorů - prostředí, občanskou vybaveností, dostupností MHD a ideální vzdáleností k centru. Dlouhodobě se jedná o Masarykovu Čtvrť, Žabovřesky, Komín, Královo Pole a další místa. Je to dáno malým počtem bytů. Cena je v těchto lokalitách vyšší než v jiných částech města.

 

Jaký máte názor na satelitní městečka?

Zájem o ně ubývá, ale jsou tu a je nutné je respektovat. Někde lidé bydlet musí. Již při jejich vzniku došlo k nešťastnému řešení a nyní jsou domy v satelitech namačkány na sobě a lidé si vidí skoro do talíře. O nějakém soukromí nemůže být vůbec řeč. Dalším problémem je horší občanská vybavenost a u těch vzdálenějších i dopravní dostupnost. Je potřeba je stavět rozumnou formou, s větším prostorem mezi domy a obohatit je více zelení.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5507_MK

 

Říkal jste, že bytů v žádaných lokalitách moc k mání není. Staví se nové?

Většina velkých developerských projektů se díky krizi zastavila a nyní jsou u ledu. Čeká se, co bude dál. Staví se ale menší projekty, například bytové domy s méně byty.

 

Čím myslíte, že jsou způsobeny realitní skandály?

Hlavní tím, že realitní činnost může v České republice provozovat každý. Neznalý klient pak nemá možnost poznat dobrého a špatného zprostředkovatele a pak je problém na světě. Řešením může být pouze úprava platné legislativy tak, aby střechu nad hlavou lidem nemohl prodávat každý.

 

Má prodávající nebo kupující nějakou šanci vybrat si solidní realitní kancelář?

Ano, má. Měl by postupovat podle několika kritérií a o svém zprostředkovateli si nejdříve před uzavřením smluvního vztahu něco zjistit. Dobré je dívat se na historii a tradici kanceláře, počet realizovaných zakázek, reference, jak se kancelář prezentuje navenek, na internetu, v tiskovinách a také, jak vystupují a jednají její makléři. Není na škodu kancelář osobně navštívit s podívat se, jak je s klientem jednáno a postaráno o něj. Jedním z ukazatelů solidnosti kanceláře může být i členství v Asociaci realitních kanceláří ČR.

 

Kanceláře se svými klienty uzavírají exkluzivní a neexkluzivní spolupráci, oč se jedná?

Exkluzivní, čili výhradní forma spolupráce, je jedinou bezpečnou formou pro všechny zúčastněné strany. Pokud s klientem exkluzivní smlouvu uzavřeme, je o něj neustále a řádně pečováno a navíc získává různé výhody, například slevu z provize nebo znalecký posudek zdarma. Nemusí se také bát, že jeho nemovitost bude nabízena u jiných zprostředkovatelů, je pravidelně informován o stavu zakázky, konzultujeme s ním reakce zájemců na jeho nemovitost, případně cenu. Neexkluzivní (nevýhradní) formu spolupráce uzavírají klienti tehdy, chtějí-li svěřit prodej nebo pronájem své nemovitosti více zprostředkovatelům najednou. Před tímto ale důrazně varuji, je to nešťastná a nebezpečná cesta prezentace nemovitosti na realitním trhu. Jde o to, že taková nemovitost je nabízena u více zprostředkovatelů, navíc mnohdy za různé ceny. Případný zájemce o koupi je zmaten a vlastně neví, kam si má jít nemovitost koupit a proto si vybere raději jinou z exkluzivní nabídky. Takové počínání prodávajícího také může na zájemce o nemovitost působit dojmem skryté vady a snahou o rychlý prodej. Bohužel, některé kanceláře, ve snaze získat si co nejvíce zákazníků, standardně neexkluzivně pracují. Je lepší si vybrat jednu solidní realitní kancelář a svěřit jí prodej nebo pronájem nemovitosti exkluzivně.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5509_MK

 

Teď už víme, jakou formu spolupráce zvolit, ale proč se na realitní kancelář vůbec obracet? Nemohou si lidé nemovitost prodat sami?

Výhody tkví především v tom, že klient s prodejem, pronájmem nebo koupí nemá žádné starosti, vše zajistíme my. Prodej přes dobrou realitní kancelář je s právní jistotou, maximálním bezpečím a ochranou toku kupní ceny ke klientovi.

 

Co vše tedy kancelář klientovi zajistí?

Posouzení stavu nemovitosti, tržní stanovení ceny, efektivní prezentaci nemovitosti na internetu, v tištěných médiích i jinde, právní servis, přípravy smluv, převod na Katastru nemovitostí, převod energií, znalecký posudek pro daň z převodu nemovitostí a také finanční poradenství a pojištění. Vše je právně ošetřeno, nehrozí nějaké obejití ze strany kupujícího, zadržení kupní ceny a podobně. Převod finančních prostředků řešíme přes advokátní nebo notářskou úschovu. Nově pro naše exkluzivní klienty zajišťujeme také prezentaci nemovitostí formou virtuální prohlídky. Zájemce o prohlídku pak předem vím, kam jde. Naši exkluzivní klienti jsou jak v bavlnce.

 

Jak dlouho dnes trvá převod vlastnictví na Katastru nemovitostí?

Dříve to bylo otázkou i měsíců, dnes se standardní doba pohybuje okolo třech týdnů.

 

Krize se jistě dotkla i nemovitostí, klesají jejich ceny v Brně, stagnují nebo opět stoupají?

Ceny se ustálily a řekl bych, že již klesat nebudou. Je to dáno poměrem poptávky a nabídky. Lidé potřebují bydlet i v době krize. Ceny nemovitostí mohou časem opět stoupat a to hlavně z důvodu nedostatku nových bytů. Například průměrná cena bytu v Žabovřeskách se dnes pohybuje okolo 2,5 mil. Kč a je srovnatelná u družstevních bytů i u těch v osobním vlastnictví. Na Vinohradech se dá třípokojový byt pořídit už od 1,7 mil. Kč. Ekonomové se nechávají slyšet, že v roce 2010 ceny nemovitostí stoupnou zhruba o 5%.

 

Jak by měl tedy postupovat zájemce o prodej nebo koupi nemovitosti? Čekat nebo jednat?

Nyní je ideální doba na prodej i nákup nemovitosti, ceny se již výrazně měnit nebudou a v současné době je zatím z čeho vybírat. Z důvodu nedostatku nových bytů jsou panelové „králíkárny“ opět ve hře.

 

Jak probíhá brněnský koloběh migrace vlastníků nemovitostí?

Klasicky jako jinde. Nejdříve v Brně mladí studují nebo pracují, pronajmou si jednu místnost, pak byt a když mají stabilní práci a příjem, koupí si vlastní menší byt. Časem jej s příchodem dítěte vymění za větší nebo rodinný domek. Na stáří se stěhují opět do menšího, ale častěji mimo Brno.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5510_MK

 

Jak vypadá situace na realitním trhu v Brně mezi domy?

Je po nich hlad stejně jako po zasíťovaných pozemcích /stavební pozemek s přivedenými inž. sítěmi – pozn. redakce/. Zájem je především o menší domky se zahradou v okolí Brna do 40-ti km v dostupnosti integrovaného dopravního systému a základní občanskou vybaveností v místě. Na trvalé bydlení se hojně využívají i rekreační objekty.

 

Ve vaší nabídce je služba Garance prodeje nemovitosti do jednoho měsíce, v čem spočívá?

V případě potřeby rychlého zpeněžení nemovitosti jsme klientovi schopni poskytnout maximální a rychlý servis při realizaci prodeje. Na druhou stranu s ním musí být dohoda při stanovení nabídkové ceny. Konzultujeme ji společně s klientem a poté, v rámci rychlé realizace zakázky, zajistíme expresní inzerci nabídky a zároveň jí oslovujeme naše poptávající klienty, kterých v našich databázích evidujeme veliké množství. Tak jsme schopni skutečně termín jednoho měsíce dodržet a po zajištění právního servisu a uzavření smluv následuje převod na Katastru nemovitostí, převod energií a další formality.

 

Je lepší koupit byt družstevní nebo v osobním vlastnictví?

Každá forma má své výhody i nevýhody. Ten, kdo plánuje časem stěhování a v dohledné době další změnu bydlení, by si měl raději koupit byt družstevní, je to pro něj výhodnější. Nemusí při následném prodeji platit daň z převodu nemovitostí. Na druhou stranu, někteří lidé mají větší klid, když jsou na výpisu z katastru uvedeni jako vlastníci oni a ne družstvo. V dnešní době už se ale nestává, aby družstva krachovala a lidé pak měli s byty problémy. Nicméně, uživatel (nájemce) družstevního bytu by měl hlásit družstvu například každé pronajmutí bytu. Nemůže si s ním nakládat, jak se mu zachce.

 

Kolik klient za využití služeb realitní kanceláře zaplatí? Služby platí prodávající, kupující nebo obě strany?

Standardní odměna realitní kanceláře se pohybuje do 5-ti % z ceny nemovitosti. Od prodávajícího si nebereme žádnou odměnu. Tu u nás hradí kupující. Prodávající je povinen ze zákona zaplatit daň z převodu nemovitostí.

 

Jak to s tou daní je? Jaká je její výše?

Výše daně z převodu nemovitostí činí 3% z ceny. Záleží ale, zda je vyšší cena uvedená v kupní smlouvě nebo posudková. Platí se z té vyšší - až po převodu nemovitosti na Katastru nemovitostí. Našim klientům s úhradou daně pomáháme a připravujeme jim daňové přiznání. Daň se pak hradí přímo z advokátní úschovy a proto nehrozí, že by ji prodávající nezaplatil a Finanční úřad ji pak vymáhal po kupujícím, který se stává ručitelem ze zákona. K daňovému přiznání se kromě dalších písemností přikládá znalecký posudek.039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_5511_MK

 

Umíte zajistit i ten? Na kolik vypracování znaleckého posudku pro daň prodávajícího přijde?

Ano, zajišťujeme i znalecké posudky a klienti, kteří naším prostřednictvím prodávají nemovitost, je mají od nás zdarma.

 

Mnoho nemovitostí vlastníci nabývají formou dědictví nebo je kupují ve špatném stavu a někdy neví, na koho se mají obrátit při vyklízení či rekonstrukci. Pomůžete i těm?

Rádi jim zprostředkujeme nejen prodej, pronájem či koupi nemovitosti, ale také vyklizení, stěhování, služby bytového architekta, stavební práce a samozřejmě rovněž služby spojené s financováním koupě, tedy vyřízení různých typů úvěrů. Dokážeme klientům ušetřit mnoho výdajů díky naší spolupráci s dalšími subjekty.

 

Setkal jste se někdy za dobu Vaší působnosti v realitách s něčím, co by Vás překvapilo?

Jednou se nám v kanceláři stalo, že se prodávající manželé špatně shodli, došlo k nedorozumění a jejich následnému fyzickému napadání. Vše ale dobře dopadlo a zakázku jsme úspěšně dokončili. Kolega někdy v zimě zase nemohl nalézt jednu naši klientku, která ráda popíjela alkohol. Posléze se mu to konečně podařilo a v jedné restauraci ji našel. Ta, zřejmě pod vlivem drinků, měla z jeho návštěvy takovou radost, že na něj před restaurací skočila a namrzlý chodník je oba společně poslal k zemi. Naštěstí se to tehdy obešlo bez úrazu.

 

Závěrem bychom si mohli říci, jak má postupovat zájemce o koupi nějaké nemovitosti z vaší nabídky.

Nejprve se na ni s makléřem osobně podívá a na místě si prohlédne její stav. Pokud se mu nemovitost líbí, uzavíráme s ním smlouvu o zprostředkování a zároveň mu předkládáme veškeré písemnosti, aby si mohl ověřit právní stav nemovitosti. Složí zálohu kupní ceny a následně již s prodávajícím uzavírá smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Po přípravě kupní smlouvy naším právníkem je uzavřena i ta a následuje finanční vyrovnání a úhrada kupní ceny. Poté zajišťujeme převod na Katastru nemovitostí, převod energií, přípravu daňového přiznání a znaleckého posudku pro daň. Pak se již šťastný vlastník může stěhovat do nové nemovitosti.

 

Děkuji za rozhovor a přeji další spokojené klienty.

 

Realitní kancelář Brněnský Zvonek - řádný člen Asociace realitních kanceláří ČR

Bayerova 40, Brno - Veveří , tel.: 541 219 550, www.brnenskyzvonek.cz
TRAM 1, 6 - zastávka Hrnčířská, TROL 32 - zastávka Zahradníkova


text a foto Marián K.

 

039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...
039_Veveri_Brnensky_Zvonek_Z_Fic_Bayerova_40_19112009_IMG_55...

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze