brnovinky

Přepnout do PC verze

Zelený obývák pod širým nebem - návrhy zahrad Ateliér Tectonica Brno

Komu se nelení, tomu se zelení. Staročeské rčení doslovně vystihuje svěží zelenou zahradu, na kterou je radost pohledět. Dnes už moderní domy nezdobí řada záhonků nebo strohý trávník s tújemi okolo. Jak živý doplněk domu správně založit a starat se o něj? Jaké vybírat rostliny, lze si usnadnit zavlažování? Užitečné rady pro realizaci přírodního obýváku brnovinkám sdělila Michaela Šimurdová, která s manželem v Brně provozuje Ateliér zahrad Tectonica.


Ateliér zahrad Tectonica
Lipová 248/43, Brno-Pisárky, tel.:
776 558 709, 776 789 430

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265536954

Změnily se za poslední dobu něčím návrhy zahrad?
Zájem o navrhování zahrad vzrostl v posledních letech, kdy se začalo věnovat hodně pozornosti novým trendům v bydlení, architektuře a propojení interiéru s přírodou. Změnil se životní styl a tempo, přístup k zahradám ovlivnilo i cestování do Středomoří a dalších koutů světa. Lidé si uvědomili, že si vytvořením krásné zahrady zvětší svůj obytný prostor, je to místo k relaxaci, posezení s přáteli i k přemýšlení. Součástí návrhu je dnes i automatický zavlažovací systém, který dodá rostlinám a trávníku odpovídající množství vody a vyřeší tuto péči za Vás.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274606134Jsou zákazníci, kteří si přejí jen položit trávník a závlahu, a je to pro ně tak nejlepší. Další skupina zákazníků preferuje kvetoucí zahradu, aby měli co do vázy a na zahradě průběžně stále něco kvetlo. Jsou také zákazníci, kteří se zabývají designem a architekturou, Ti tvoří zahrady turističtější, jednodušší, důraz daleko více kladou na materiál. Na takových zahradách ve větší míře vystupuje kámen, dřevo i nějaké prvky jako sochy nebo jiná umělecká díla. Zahrada se potom tvoří jinak, s daleko větším důrazem na tvar, architekturu a půdorys zahrady.

Největším dnešním trendem jsou zahrady kvetoucí a designové. S tím úzce souvisí zavlažovací systém. O něj má dnes zájem většina zákazníků. Pokud má zahrada automatickou závlahu, je šťavnatá, více zelená, je to na ní vidět. Většinu lidí přestane bavit stát hodinu denně s hadicí, aby byla zahrada stále pěkně zelená. Sílí i poptávka po údržbě, lidé dnes nemají moc času na to, aby si rostliny ostříhali, spálili listí. Vítají, když někdo občas přijde a zjistí, proč je trávník zažloutlý, zda je vyschlý nebo naopak přemočený.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265484986Jsme poslední řemeslo, které při stavbě domu nastupuje, jsme takový chudý příbuzný, na něhož z hromádky peněz zbude relativně málo. Oceníme zákazníky, kteří si po dostavbě domu dají finanční pauzu a vytvoří si nějaký kapitál. Zahrada, pokud má vypadat dobře, něco stojí. Za deset tisíc dnes zahradu nepořídíme. Nějaký základ se dá realizovat i pomocí pár dřevin, zahradu lze budovat postupně. Nejlepší je však celou zahradu budovat najednou.

Jak při návrhu zahrady postupujete? Má vždy zákazník nějakou představu?
Ano, nějakou představu většinou mají. Musím znát vkus zákazníka, snažíme se zahradu skloubit i s architekturou domu. Potřebuji si jít sednout k zákazníkovi do kuchyně i obýváku a hodinu se na zahradu zevnitř dívat, abych viděla, že je například potřeba zakrýt výhled na nepěkný komín nebo stavbu. Když si chystám osazovací plán, volám zákazníkům a ptám se, kde až mají v létě stín. Oni to ale neví.

Je mnoho hledisek, které je potřeba zohlednit. Zahrada musí ladit s interiérem domu i materiály, z nichž je postaven. Hlavně musí zahrada odpovídat vkusu zákazníků. Pokud má někdo nějaké hobby, jsem ráda, když se to v zahradě projeví. Když má někdo psy, musí se sázet rostliny a dřeviny roubované na vysokých kmenech, aby je pejsci neničili. Psi také musí mít prostor a výhled na ulici, kterou rádi pozorují. Zohledňuji všechny členy rodiny. Pokud jsou v rodině malé děti, patří do zahrady více hracích prvků a pískoviště.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265481540Jsou moravské a české zahrady ovlivňovány nějakými jinými kulturami?
Typická moravská zahrada zasahuje až skoro do vinic. Majitelé si jich velice váží, předzahrádky mají upravené. Je to rozdíl například oproti Vysočině, kde se více pěstují brambory. Pokud lidé přijedou ze zahraničí, mívají konkrétní představu a jsou ochotni do zahrady investovat nemalé prostředky. Mnoho lidí má o tom, co to vlastně zahrada je, však jen laickou představu. Myslí, že na ni patří pouze zelený trávník a řada tújí. To je největší prohřešek. Do zahrady také umísťují různé rustikální prvky či trakaře, které tam nepatří.

Co plodící ovocné stromy? Navrhujete je do zahrad i dnes
Záleží na velikosti pozemku, vysokokmenné ovocné stromy jsou náročné na prostor. Ale plodící strom nebo keř by v zahradě neměl chybět. Může to být například sloupovitá jabloň, maliní, keř rybízu, angreštu, do výsadby můžete zakomponovat dnes již vzácnější kdouli nebo fíkovník.

V blízkosti terasy vždy vysazuji bylinky jako je oregano, tymián, bazalka, levandule. Kromě toho,že se jedná o dekorativní a vonné rostliny, může je paní domu používat během sezony i v kuchyni.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265481473Za jak dlouho se nová zahrada zazelená? Je třeba počítat i terénními úpravami?
Pokud se začíná zemními pracemi, musí se nekvalitní zemina odvézt a navozit kvalitní míchaný substrát. Nejnáročnější na kvalitu zeminy i zálivky je trávník. Pokud chce zákazník pěkný trávník, musí o něj být pravidelně pečováno a trávník dostatečně zavlažován a hnojen. Trávník je nákladný ne hned při založení, ale především potom při zálivce. Voda je dnes drahá.

Přejí si zákazníci na své zahrady vodní plochy?
Sběr dešťové vody je lepší do nádrže, která je pod terénem. Nádrž musí mít kapacitu desítky metrů krychlových, aby se dešťovou vodou ze střechy hned nenaplnila. Na jednu zálivku je potřeba jeden a půl až tři kubíky vody, malá nádrž by se za pár dní vyprázdnila. Když prší, automatická závlaha nezalévá, má na déšť čidla.

Kolik času zabere údržba zahrady?
Záleží na velikosti zahrady a vysazených rostlinách. Kvetoucí zahrada je pracnější než minimalistická. Pravidelně musíte odstraňovat odkvetlé části rostlin, vyrývat cibuloviny, podzimní údržba je náročnější. Čas Vám šetří mulčování rostlin kůrou, která omezuje růst plevelů a zahradnická folie, jež se pokládá pod oblázky a má podobnou funkci.

Nejlepším pomocníkem je dnes zavlažovací systém, který obstará každodenní zálivku. Začala se zvyšovat poptávka po jarní a podzimní údržbě zahrady, tyto práce většinou spojíme se spouštěním a vypouštěním závlahy.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274607227Preferujete tuzemské nebo zahraniční rostliny?
Doporučuji české školky, rostliny jsou zvyklé na místní podmínky, jsou otužilejší. Když dorazí rostliny například z Holandska, jsou na začátku krásně zelené, ale nemají tak rozvinutý kořenový systém, po čase strádají. Rostliny z Česka vysadíte do volné půdy, trochu přihnojíte a pustíte závlahu, během pár měsíců se rozrostou a doslova rozzáří. Pokud ale někdo chce sbírkovou zahradu, musí se volit i rostliny zahraniční. Sortiment u nás zatím není tak rozsáhlý.

Lokalita může být ve vyšší nadmořské výšce, Útěchov je přes 400 metrů nad mořem, přes rok je tam průměrná teplota asi o 4 stupně Celsia nižší než v Brně. Musím to ve výběru rostlin samozřejmě zohlednit a vybírat pouze místní osvědčené keře a trvalky.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274607435Je možné při realizaci nové zahrady splnit všechny požadavky zákazníků?
Představu zákazníka určitě zohledňuji. Ale v úvahu se musí brát také velikost a tvar pozemku, charakter domu, záliby a způsob trávení volného času jednotlivých členů rodiny. Přivítám, když dostanu určité zadání, například kvetoucí zahradu, japonský styl, čistý puristický vzhled s důrazem na kamenné kompozice. Pokud chce klient středomořskou zahradu, je to pro mě výzva a ráda ji zrealizuji. Palmy a další druhy choulostivých rostlin ale rozmlouvám, v našich podmínkách nevydrží dlouho a většinou zahynou.

Velká skupina zákazníků preferuje kvetoucí, barevnou zahradu, aby měli co do vázy a aby během roku venku stále něco kvetlo. Hodně mladších párů řeší moderní bydlení s důrazem na design. Pro ně pak zakládáme zahrady s elegantním, většinou geometrickým půdorysem, kde ve větší míře vystupují soliterní kameny, dřevo nebo obří nádoby s tvarovanými dřevinami.

Přinášejí realizace zahrady nějaké zajímavé příhody?
Jedno deštivé léto jsme k zákazníkovi naváželi 200 tun ornice, která na pozemku chyběla. Místní silnice se značně zanesla a museli jsme nasadit všechny síly, abychom po sobě uklidili. Sehnala jsem i velký čistící vůz, který potom 2 znečištěné ulice perfektně opláchl.

Jednou nám vezli desetitunový nádherný blok kamene, bohužel nákladní vůz zaparkoval v příkopě asi 500 metrů od domu. Vyprošťoval ho jeřáb, vše dobře dopadlo, s pětihodinovým zpožděním byl na místě. Situace nastávají různé.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265482558Co byste zájemcům o pěknou zahradu závěrem poradila?
Zahrada by neměla vznikat ve spěchu. Je to nový životní prostor, který využíváte řadu let.

Takže doporučuji se obrátit na odborníka a nechat si vypracovat architektonický návrh.

Při zakládání zahrady je vhodné více investovat do zahradních staveb a kvalitních kosterních stromů. Keře, trvalky a skalničky lze doplňovat postupně, začnou odnožovat a během dvou sezon vyplní prostor květy a barvami. Do své krásy dorůstá zahrada několik let a potom zraje jako víno.

Ateliér zahrad Tectonica s.r.o.
návrhy a realizace zahrad, závlahové systémy, automatická závlaha, zahrada na klíč, pokládání travního koberce

Lipová 248/43, Brno-Pisárky, tel.: 776 558 709, 776 789 430
TRAM 1, TROL 25, 26, 37, BUS 52 - zastávka Lipová

webové strany Ateliér zahrad Tectonica

PR článek - text MaK., brnovinky, foto Ateliér zahrad Tectonica

Zelený obývák pod širým nebem - návrhy zahrad Ateliér Tectonica Brno

Komu se nelení, tomu se zelení. Staročeské rčení doslovně vystihuje svěží zelenou zahradu, na kterou je radost pohledět. Dnes už moderní domy nezdobí řada záhonků nebo strohý trávník s tújemi okolo. Jak živý doplněk domu správně založit a starat se o něj? Jaké vybírat rostliny, lze si usnadnit zavlažování? Užitečné rady pro realizaci přírodního obýváku brnovinkám sdělila Michaela Šimurdová, která s manželem v Brně provozuje Ateliér zahrad Tectonica.


Ateliér zahrad Tectonica
Lipová 248/43, Brno-Pisárky, tel.:
776 558 709, 776 789 430

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265536954

Změnily se za poslední dobu něčím návrhy zahrad?
Zájem o navrhování zahrad vzrostl v posledních letech, kdy se začalo věnovat hodně pozornosti novým trendům v bydlení, architektuře a propojení interiéru s přírodou. Změnil se životní styl a tempo, přístup k zahradám ovlivnilo i cestování do Středomoří a dalších koutů světa. Lidé si uvědomili, že si vytvořením krásné zahrady zvětší svůj obytný prostor, je to místo k relaxaci, posezení s přáteli i k přemýšlení. Součástí návrhu je dnes i automatický zavlažovací systém, který dodá rostlinám a trávníku odpovídající množství vody a vyřeší tuto péči za Vás.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274606134Jsou zákazníci, kteří si přejí jen položit trávník a závlahu, a je to pro ně tak nejlepší. Další skupina zákazníků preferuje kvetoucí zahradu, aby měli co do vázy a na zahradě průběžně stále něco kvetlo. Jsou také zákazníci, kteří se zabývají designem a architekturou, Ti tvoří zahrady turističtější, jednodušší, důraz daleko více kladou na materiál. Na takových zahradách ve větší míře vystupuje kámen, dřevo i nějaké prvky jako sochy nebo jiná umělecká díla. Zahrada se potom tvoří jinak, s daleko větším důrazem na tvar, architekturu a půdorys zahrady.

Největším dnešním trendem jsou zahrady kvetoucí a designové. S tím úzce souvisí zavlažovací systém. O něj má dnes zájem většina zákazníků. Pokud má zahrada automatickou závlahu, je šťavnatá, více zelená, je to na ní vidět. Většinu lidí přestane bavit stát hodinu denně s hadicí, aby byla zahrada stále pěkně zelená. Sílí i poptávka po údržbě, lidé dnes nemají moc času na to, aby si rostliny ostříhali, spálili listí. Vítají, když někdo občas přijde a zjistí, proč je trávník zažloutlý, zda je vyschlý nebo naopak přemočený.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265484986Jsme poslední řemeslo, které při stavbě domu nastupuje, jsme takový chudý příbuzný, na něhož z hromádky peněz zbude relativně málo. Oceníme zákazníky, kteří si po dostavbě domu dají finanční pauzu a vytvoří si nějaký kapitál. Zahrada, pokud má vypadat dobře, něco stojí. Za deset tisíc dnes zahradu nepořídíme. Nějaký základ se dá realizovat i pomocí pár dřevin, zahradu lze budovat postupně. Nejlepší je však celou zahradu budovat najednou.

Jak při návrhu zahrady postupujete? Má vždy zákazník nějakou představu?
Ano, nějakou představu většinou mají. Musím znát vkus zákazníka, snažíme se zahradu skloubit i s architekturou domu. Potřebuji si jít sednout k zákazníkovi do kuchyně i obýváku a hodinu se na zahradu zevnitř dívat, abych viděla, že je například potřeba zakrýt výhled na nepěkný komín nebo stavbu. Když si chystám osazovací plán, volám zákazníkům a ptám se, kde až mají v létě stín. Oni to ale neví.

Je mnoho hledisek, které je potřeba zohlednit. Zahrada musí ladit s interiérem domu i materiály, z nichž je postaven. Hlavně musí zahrada odpovídat vkusu zákazníků. Pokud má někdo nějaké hobby, jsem ráda, když se to v zahradě projeví. Když má někdo psy, musí se sázet rostliny a dřeviny roubované na vysokých kmenech, aby je pejsci neničili. Psi také musí mít prostor a výhled na ulici, kterou rádi pozorují. Zohledňuji všechny členy rodiny. Pokud jsou v rodině malé děti, patří do zahrady více hracích prvků a pískoviště.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265481540Jsou moravské a české zahrady ovlivňovány nějakými jinými kulturami?
Typická moravská zahrada zasahuje až skoro do vinic. Majitelé si jich velice váží, předzahrádky mají upravené. Je to rozdíl například oproti Vysočině, kde se více pěstují brambory. Pokud lidé přijedou ze zahraničí, mívají konkrétní představu a jsou ochotni do zahrady investovat nemalé prostředky. Mnoho lidí má o tom, co to vlastně zahrada je, však jen laickou představu. Myslí, že na ni patří pouze zelený trávník a řada tújí. To je největší prohřešek. Do zahrady také umísťují různé rustikální prvky či trakaře, které tam nepatří.

Co plodící ovocné stromy? Navrhujete je do zahrad i dnes
Záleží na velikosti pozemku, vysokokmenné ovocné stromy jsou náročné na prostor. Ale plodící strom nebo keř by v zahradě neměl chybět. Může to být například sloupovitá jabloň, maliní, keř rybízu, angreštu, do výsadby můžete zakomponovat dnes již vzácnější kdouli nebo fíkovník.

V blízkosti terasy vždy vysazuji bylinky jako je oregano, tymián, bazalka, levandule. Kromě toho,že se jedná o dekorativní a vonné rostliny, může je paní domu používat během sezony i v kuchyni.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265481473Za jak dlouho se nová zahrada zazelená? Je třeba počítat i terénními úpravami?
Pokud se začíná zemními pracemi, musí se nekvalitní zemina odvézt a navozit kvalitní míchaný substrát. Nejnáročnější na kvalitu zeminy i zálivky je trávník. Pokud chce zákazník pěkný trávník, musí o něj být pravidelně pečováno a trávník dostatečně zavlažován a hnojen. Trávník je nákladný ne hned při založení, ale především potom při zálivce. Voda je dnes drahá.

Přejí si zákazníci na své zahrady vodní plochy?
Sběr dešťové vody je lepší do nádrže, která je pod terénem. Nádrž musí mít kapacitu desítky metrů krychlových, aby se dešťovou vodou ze střechy hned nenaplnila. Na jednu zálivku je potřeba jeden a půl až tři kubíky vody, malá nádrž by se za pár dní vyprázdnila. Když prší, automatická závlaha nezalévá, má na déšť čidla.

Kolik času zabere údržba zahrady?
Záleží na velikosti zahrady a vysazených rostlinách. Kvetoucí zahrada je pracnější než minimalistická. Pravidelně musíte odstraňovat odkvetlé části rostlin, vyrývat cibuloviny, podzimní údržba je náročnější. Čas Vám šetří mulčování rostlin kůrou, která omezuje růst plevelů a zahradnická folie, jež se pokládá pod oblázky a má podobnou funkci.

Nejlepším pomocníkem je dnes zavlažovací systém, který obstará každodenní zálivku. Začala se zvyšovat poptávka po jarní a podzimní údržbě zahrady, tyto práce většinou spojíme se spouštěním a vypouštěním závlahy.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274607227Preferujete tuzemské nebo zahraniční rostliny?
Doporučuji české školky, rostliny jsou zvyklé na místní podmínky, jsou otužilejší. Když dorazí rostliny například z Holandska, jsou na začátku krásně zelené, ale nemají tak rozvinutý kořenový systém, po čase strádají. Rostliny z Česka vysadíte do volné půdy, trochu přihnojíte a pustíte závlahu, během pár měsíců se rozrostou a doslova rozzáří. Pokud ale někdo chce sbírkovou zahradu, musí se volit i rostliny zahraniční. Sortiment u nás zatím není tak rozsáhlý.

Lokalita může být ve vyšší nadmořské výšce, Útěchov je přes 400 metrů nad mořem, přes rok je tam průměrná teplota asi o 4 stupně Celsia nižší než v Brně. Musím to ve výběru rostlin samozřejmě zohlednit a vybírat pouze místní osvědčené keře a trvalky.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1274607435Je možné při realizaci nové zahrady splnit všechny požadavky zákazníků?
Představu zákazníka určitě zohledňuji. Ale v úvahu se musí brát také velikost a tvar pozemku, charakter domu, záliby a způsob trávení volného času jednotlivých členů rodiny. Přivítám, když dostanu určité zadání, například kvetoucí zahradu, japonský styl, čistý puristický vzhled s důrazem na kamenné kompozice. Pokud chce klient středomořskou zahradu, je to pro mě výzva a ráda ji zrealizuji. Palmy a další druhy choulostivých rostlin ale rozmlouvám, v našich podmínkách nevydrží dlouho a většinou zahynou.

Velká skupina zákazníků preferuje kvetoucí, barevnou zahradu, aby měli co do vázy a aby během roku venku stále něco kvetlo. Hodně mladších párů řeší moderní bydlení s důrazem na design. Pro ně pak zakládáme zahrady s elegantním, většinou geometrickým půdorysem, kde ve větší míře vystupují soliterní kameny, dřevo nebo obří nádoby s tvarovanými dřevinami.

Přinášejí realizace zahrady nějaké zajímavé příhody?
Jedno deštivé léto jsme k zákazníkovi naváželi 200 tun ornice, která na pozemku chyběla. Místní silnice se značně zanesla a museli jsme nasadit všechny síly, abychom po sobě uklidili. Sehnala jsem i velký čistící vůz, který potom 2 znečištěné ulice perfektně opláchl.

Jednou nám vezli desetitunový nádherný blok kamene, bohužel nákladní vůz zaparkoval v příkopě asi 500 metrů od domu. Vyprošťoval ho jeřáb, vše dobře dopadlo, s pětihodinovým zpožděním byl na místě. Situace nastávají různé.

116_Atelier_zahrad_Tectonica_Lipova_43_Brno_1265482558Co byste zájemcům o pěknou zahradu závěrem poradila?
Zahrada by neměla vznikat ve spěchu. Je to nový životní prostor, který využíváte řadu let.

Takže doporučuji se obrátit na odborníka a nechat si vypracovat architektonický návrh.

Při zakládání zahrady je vhodné více investovat do zahradních staveb a kvalitních kosterních stromů. Keře, trvalky a skalničky lze doplňovat postupně, začnou odnožovat a během dvou sezon vyplní prostor květy a barvami. Do své krásy dorůstá zahrada několik let a potom zraje jako víno.

Ateliér zahrad Tectonica s.r.o.
návrhy a realizace zahrad, závlahové systémy, automatická závlaha, zahrada na klíč, pokládání travního koberce

Lipová 248/43, Brno-Pisárky, tel.: 776 558 709, 776 789 430
TRAM 1, TROL 25, 26, 37, BUS 52 - zastávka Lipová

webové strany Ateliér zahrad Tectonica

PR článek - text MaK., brnovinky, foto Ateliér zahrad Tectonica

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze