brnovinky

Přepnout do PC verze

Brněnská laťka 2010 - Ruth Beitia a Aleksey Dmitrik opět obhájili prvenství

uvod_Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5456_09022010_MK

Mezinárodní závod ve skoku vysokém Brněnská laťka 2010 ALFA HELICOPTER má v Brně dlouhodobou tradici. To, že je i akcí oblíbenou, dosvědčuje její loňské druhé umístění v anketě nejlepších akcí roku.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5197_09022010_MK

V nové hale na Vodově ulici v Brně se 9. února od 17-ti hodin konal její jubilejní 15. ročník. Nad závodem převzali záštitu 1. náměstek statutárního města Brna MUDr. Daniel Rychnovský a 1. náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Václav Božek.

Rekordy, které na brněnské laťce v minulosti padly, drží Ruska Yelena Slesarenko, která překonala laťku ve výšce 202 cm. Mužský rekord náleží Tomáši Janků se 234 zdolanými centimetry.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5201_09022010_MK

Po úvodním hudebním vystoupení a slavnostním zahájení závodu byli představeni čestní hosté závodu. Mezi nimi byla také Zuzana Hlavoňová, která v roce 2004 na brněnské laťce zvítězila výkonem 195cm.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5216_09022010_MK

Ocenění obdrželi nejlepší atleti a atletky za rok 2009. Byla udělena cena fair play pro Anetu Floriánovou, která pomohla soupeřce těsně před cílem krosového závodu, když upadla. Tím se Aneta připravila o místo na stupních vítězů.

Poté již došlo na představení nejlepších světových výškařek a výškařů.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5221_09022010_MK

Závodu se účastnilo 9 žen - z toho tři Češky a stejný počet mužů se dvěma zástupci naší republiky. Sešli se závodníci ze 13-ti zemí světa.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5245_09022010_MK

Řada z nich se účastnila olympijských her v Pekingu a má za sebou obdivuhodné osobní rekordy.

Soutěžilo se na dvou doskočištích a každá žena si k sobě symbolicky vylosovala muže. Jejich výkony se na konci sečetly a vítězové obdrželi speciální cenu.

Každému sportovci při skoku hrál DJ Martin Klíma hudbu dle jejich přání. Někdy byla atmosféra tak napjatá, že skokani chtěli absolutní ticho nebo jen potlesk v atypickém rytmu. Přítomní byli skvělým publikem a sportovcům hlasitě fandili. Mezi fanoušky byla i trojskokanka Šárka Kašpárková.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5269_09022010_MK

Ženská laťka začínala na 170-ti centimetrech a skákaly ji Karolína Blažej a Beatrice Lundmark. První problémy se objevily na 185-ti centimetrech, kdy nepostoupily výškařky Beatrice Lundmark s osobním rekordem o centimetr vyšším a Barbora Laláková s osobním rekordem 199 centimetrů.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5287_09022010_MK

Vítězka ročníku 2009 s výkonem 196-ti centimetrů Ruth Beitia startovala až na 185-ti centimetrech, které zdolala s rezervou na první pokus. Stejně tak začínala Kaňadanka Nicole Forrester, která výšku překonala na třetí pokus.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5306_09022010_MK

Češka Iva Straková jako jediná ze tří Češek se dostala až na 192 centimetrů a skončila tak na třetím místě. Druhé místo obsadila Nicole Forrester, která na jediný pokus zdolala 192 centimetrů. Až 202 centimetrů vysoká laťka se stala nepřekonatelná pro Ruth Beitia, jež předešlé hranice skočila na první pokus. Se zdolanými 198-mi centimetry si tak obhájila  loňské vítězství na Brněnské laťce.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5369_09022010_MK

Muži si vedli také výborně. Nadějným skokanem byl teprve sedmnáctiletý Martin Heindl, který se zastavil před výškou 220 centimetrů. I když mu připadlo poslední místo Brněnské laťky, zajistil si překonaným limitem 215 centimetrů účast na světovém šampionu juniorů. Medailista z olympijských her Jamie Nieto z USA se se svojí bravurní technikou skoku dostal na 220 centimetrů a získal v soutěži třetí místo.

Bronzový vítěz z olympijských her v Aténách Jaroslav Bába startoval až na výšce 220. Obsadil druhé místo výkonem 228 centimetrů. Loňské vítězství si opět obhájil Aleksey Dmitrik z Ruska. Se svojí čistou technikou skoku doslova přeletěl laťku ve výšce 231 centimetrů. Na výšce 238 taktizoval a poslední pokus vynechal. 238 centimetrů již však nepřekonal.Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5375_09022010_MKBrnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5448_09022010_MK

Aby i závodníci měli chvíli oddychu, sportovní show byla obohacena doprovodným programem v podobě hudebních vystoupení. Velkým zpestřením bylo pak večerní vystoupení mistryně Evropy v břišní tancích Kateřiny Krejčové po kterém následovalo vyhlášení výsledků závodu a odměny pro vítěze.

Výsledky závodu:Brnenska_latka_hala_Vodova_Brno_IMG_5421_09022010_MK