brnovinky

Přepnout do PC verze

Evropské hry handicapované mládeže v Brně skončily. A úspěšně

Slavnostním ceremoniálem na Špilberku se v sobotu 2. července večer uzavřel třetí ročník sportovního klání mladých handicapovaných sportovců, které letos neslo označení Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011. Ohlas letošních soutěží je ve všech směrem velkým příslibem pro budoucí rozvoj her handicapované mládeže.


Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_02072011_DSC_0455_MS„Naším cílem bylo posunout vnímání sportu handicapovaných v očích veřejnosti,“ říká předseda organizačního výboru her Juraj Groch. „Chtěl bych tedy – kromě velkých díků našim partnerům a sponzorům – vyjádřit vděčnost a uznání zejména médiím, která pochopila, že soutěže handicapovaných dětí a mládeže nepatří do rubrik s charitou a kuriozitami, ale na sportovní stránky.

Ostatně ve světě se začíná prosazovat trend, že discipliny, v nichž soutěží handicapovaní sportovci, jsou začleňovány do běžných sportovních podniků – tedy že například sprinty na vozíku tvoří jednu z kategorií atletických závodů. Byl bych velmi rád, kdybychom pro příští ročník Evropských her handicapované mládeže našli partnery ve sportovních svazech, kteří by byli ochotni propojit s námi své soutěže. Jsem přesvědčen, že by to bylo velmi přínosné pro obě strany."

Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011, které jsou největším podnikem svého druhu v Evropě, organizuje Nadační fond Emil ve spolupráci s Evropským paralympijským výborem, jehož představitelé se podíleli i na chodu her: na zahájení promluvila generální tajemnice Rakouského paralympijského výboru Petra Huber, po celou dobu her byl přítomen koordinátor Samuel Roško, medaile některým sportovcům udělil a hry ukončil předseda Evropského paralympijského výboru John Petersson z Dánska.

420 sportovců ze 12 zemí v Brně

Do Brna přijelo 420 sportovců ze 12 evropských zemí (Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Slovensko, Rusko, Polsko), kteří se utkali v atletice, plavání, boccie, stolním tenise, tenise, šachách, streetballu, handbiku a regatě modelů plachetnic, celkem v 92 disciplinách.

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_29062011_DSC_9998_MSSoutěže probíhaly podle mezinárodních paralympijských pravidel, na regulérnost dohlíželo 45 rozhodčích.

Jednotlivé discipliny byly rozděleny do tří kategorií:

Kategorie Masters pro závodníky, kteří mají tzv. zdravotní klasifikaci, tedy pro aktivní závodní sportovce; v této kategorii bude největší mezinárodní účast.

Kategorie Open pro soutěžící bez tzv. zdravotní klasifikace, soutěží se podle mezinárodních pravidel, která jsou ale pojata s menší přísností. Tato kategorie dává možnost handicapovaným dětem, které teprve začínají sportovat nebo sportují rekreačně, setkat se ve „velké soutěži“ se svými sportovními vzory.

Kategorie Mixed zahrnuje zvláštní program určený pro společné aktivity handicapovaných a nehandicapovaných sportovců. Tato kategorie je jednou ze součástí integračního poslání her.

Významným prvkem letošního ročníku bylo zapojení veřejnosti: divácky nejvděčnější byly streetballový turnaj na náměstí Svobody a především závod na handbiku za účasti Dominika Haška, Martina Dejdara, brněnských politiků, sportovních novinářů, sponzorů…, a také zahajovací a ukončovací ceremoniál. Program her vhodně doplnila konference o zaměstnávání handicapovaných, výtvarné dílny v rámci přehlídky Sochy v ulicích, fotografická soutěž a další aktivity.

Zahajovací ceremoniál v Besedním domě udal hrám svižný rytmus

Ve středu 29. června se Besední dům večer rozduněl divokými rytmy výběru středoevropských bubeníků pod vedením Zdeňka Kluky. Smršť zvuků okamžitě strhla jak přítomné sportovce, tak ostatní návštěvníky ceremoniálu a nenechala nikoho na pochybách, v jakém duchu se samotný večer i následující soutěže ponesou. Moderátoři Martin Dejdar a Martin Zach svými vtipy lehce potrápili tlumočníka do angličtiny Petra Vacka.

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_02072011_DSC_0524_MSÚčastníky her pozdravil 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, za Evropský paralympijský výbor promluvila jeho členka Petra Huber. Poté sál rozpálilo vystoupení Ukulele Orchestru jako Brno. Po slibu sportovců a rozhodčích her za obrovského potlesku vystoupila bezpochyby nejslavnější česká sportovkyně všech dob, Věra Čáslavská.

Při rozhovoru s moderátory popřála účastníkům her nejen sportovní úspěchy, ale především radost ze setkání, z nových neobvyklých zážitků i přátelství. Slavnostní večer uzavřela evropská hymna v podání orchestru Konzervatoře Brno.

Sportovní aktivity na náměstí Svobody 30. června – navzdory dešti

Nadační fond Emil, rádio Petrov a Liga vozíčkářů ve spolupráci s dalšími partnery přeměnili náměstí Svobody v místo sportu a zábavy, v jakousi symbolickou bránu k prázdninám. K nejatraktivnějším aktivitám patřil turnaj tříčlenných družstev ve streetballu, a především pak závod na handbiku.

Toho se zúčastnilo devět týmů, ve štafetovém závodě mezi sebou soupeřili členové SK Olymp (kapitán Martin Dejdar, Dominik Hašek, Filip Tomsa, tým doplnil předseda organizačního výboru her Juraj Groch), brněnští městští policisté, sportovní novináři, herci Městského divadla Brno, zástupci SPP CZ, sponzora her, cyklisté z TJ Favorit, handbikeři – zástupci České asociace tělesně handicapovaných sportovců (s velkou podporou města Hustopeče), handicapovaní sportovci – účastníci her a v neposlední řadě brněnští politici, kteří pro jednou zapomněli na stranické půtky a bojovali jako jeden tým.

Navíc přímo na náměstí Svobody vztyčil svůj stan Odpolední Radiožurnál a přímými vstupy informoval o dění na hrách. Kolemjdoucí tak mohli sledovat například rozhovory s Dominikem Haškem, Martinem Dejdarem, Věrou Čáslavskou či Bárou Antonovičovou, plavkyní, jež závodila na hrách.

Test nové atletické dráhy 1. července

Handicapovaní atleti mohli jako vůbec první při velkých závodech otestovat kvalitu nového povrchu Mondo, údajně nejrychlejšího na světě. Nově opravený atletický areál VUT Brno pod Palackého vrchem ve zkoušce obstál na výbornou a handicapovaní atleti jej po svém klání přenechali účastníkům Mistrovství ČR v atletice. Můžeme jen litovat, že se nepodařilo oba podniky spojit, takové setkání by se totiž mohlo stát velkou inspirací pro další sportovní odvětví.

Koncert Hvězdy na hradě – asistent Jan Kraus se 2. července osvědčil

Závěrečný ceremoniál na hradě Špilberk zahájil předseda Evropského paralympijského výboru John Petersson, který ocenil jak vynikající sportovní výkony účastníků a dobrou organizaci, tak celý společenský rámec her. Následný benefiční koncert, který přenášela ČT2, uváděl Láďa Angelovič za asistence Jana Krause. Zatímco nadšené publikum na nádvoří hradu bouřlivě tleskalo orchestru The Tap Tap, Petrovi Bende, Petru Kolářovi, Heleně Zeťové a Markétě Konvičkové, diváci u televize zasílali DMS na konto organizátora her, Nadačního fondu Emil. Celková částka, která jen během přenosu přibyla na Emilovo konto, dosáhla 1 182 331 Kč.

A protože celý večer uvedl Láďa Angelovič slovy „Jde o benefici, takže po vás budeme chtít peníze“ a Jan Kraus zdůraznil, že handicapovaní potřebují na své sportovní vybavení daleko více prostředků než ostatní, svými štědrými dary přispěly i sponzorské firmy RWE (200 000 Kč), SPP CZ (300 000 Kč) a Skanska (500 000 Kč).

Výsledky sportovních soutěží

Atletika

30. 6. 2011, Atletický areál VUT, pod Palackého vrchem

V atletických disciplinách v nově opraveném areálu VUT Brno pod Palackého vrchem dominovali polští reprezentanti, kterým zdatně sekundovali sportovci z Česka, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Chorvatska a dalších zemí

Vítězové disciplin

  • 60m OPEN A Dávid Pčola, Slovensko, 630 bodů
  • 60m OPEN W Jiří Brnčič , Česko (Kociánka), 388
  • 100m OPEN W Závorková Věra, Česko, 600
  • 100m OPEN A ženy Petra Mikolajčiková, Slovensko, 729
  • 100m OPEN A muži Branislav Polovka, Slovensko, 594
  • 100m ženy F35,F46,F37,F46 Marta Langer, Polsko, 944
  • 100m muži F46,F44,F37,F35 Dawid Budka, Polsko, 897
  • 100m muži F46,F44,F37,F35 final Patryk Kolasinski, 907
  • 100m ženy T11,T12 Anna Duzikowska, Polsko, 888
  • 100m muži T12,T13 Edgars Klavins, Lotyšsko, 873
  • 800m ženy T12,T13 Karolina Hil, Polsko, 796
  • 800m muži T12,T13,T37 Aleksander Kossakowski , Polsko, 855
  • Skok daleký ženy open Petra Mikolajčíková, Slovensko, 2,9
  • Skok daleký muži open Dávid Pčola, Slovensko, 3,19
  • Skok daleký muži F44,F46,F35,F37 Dominik Skowronski , Polsko, 4,58
  • Skok daleký ženy F37 Marta Langer, Polsko, 4,03
  • Skok daleký muži blind F12,F13 Edgars Klavins, Lotyšsko, 6,03
  • Skok daleký ženy blind F12,F13 Gluosne Norkute , Lotyšsko, 5,08
  • Vrh koulí open muži Branislav Polovka, Slovensko, 6,47
  • Vrh koulí open ženy Klaudia Lacušová, Slovensko, 5,75
  • Vrh koulí muži F36,F37 Michal Glab, Polsko, 9,44
  • Vrh koulí ženy F44 Natalia Kwiecinska, Polsko, 8,84
  • Vrh koulí open W ženy a muži Věra Závorková, Česko, 4,93
  • Jakub Hřebíček, Česko, 6,14
  • Vrh koulí F54,F55,F56 Ruzhdi Ruzhdi, Bulharsko, 9,74
  • Hod diskem A F44,F36,F37 Donatas Dundzys, Litva, 36,62
  • Hod diskem A F44 Natalia Kwiecinska, 30,35
  • Hod diskem W F54,F55,F56 Deni Cerni, Chorvatsko, 24,02
  • Hod diskem Open W Jakub Hřebíček, Česko, 22,72
  • Hod kuželkou A muži F44,F35,F37 Martin Kukla, Česko, 36,18
  • Hod kuželkou ženy F44,F35 Maliszewska Klaudia, Polsko, 23,44
  • Hod kuželkou open muži a ženy W Věra Závorková, Česko, 9,88
  • Hod kuželkou muži W F54,F55,F56 Ruzhdi Ruzhdi, Bulharsko, 22,12
  • Hod míčkem A OPEN chlapci Dávid Pčola, Slovensko, 35,65
  • Hod míčkem Open A chlapci a dívky Kristýna Flodrová, Česko, 11,90
  • Hod míčkem Open W chlapci a dívky Jiří Brnčič, Česko, 6,49
  • Klub Open W ženy Patrícia Volesková, Slovensko
  • Klub Open W chlapci a dívky Lukáš Hnát, Česko

Boccia

30. 6. 2011, ÚSP Kociánka, tělocvična B

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_29062011_DSC_9877_MSSoutěžilo se v kategoriích BC2 a BC3 a v kategorii Open. Velmi silně obsazené soutěži dominovali závodníci z Ruska, kteří vyslali do závodů dokonce dvě výpravy.

(Boccia vznikla modifikací her jako pétanque; cílem hry je dopravit míč co nejblíže k cílovému míčku; v roce 1984 se boccia stala paralympijským sportem. Jde o disciplinu určenu pro osoby se sníženou pohyblivostí končetin a s tělesným postižením upoutaným na invalidní vozík.)

BC 2

  • 1. Peter Novota, Slovensko
  • 2. Konstantin Smirnov, Rusko
  • 3. Artur Volkov, Rusko

BC3

  • 1. Adam Burianek, Slovensko
  • 2. Maksim Vasilyev, Rusko
  • 3. Jiří Svojanovský,Česko

Open

  • 1. Jevgenij Čurilov, Rusko
  • 2. Nikita Kuzněcov, Rusko
  • 3. A. Mikulcová, Česko

Plavání

1. 7. 2011, plavecký areál Kraví hora

Závodu se zúčastnilo 105 plavců z 8 zemí (7 zahraničních a ČR).

Nejhodnotnější výkony závodu

V kategorii Masters:

  • Muži do 15 let 100 m volný způsob Knezevic Karlo (CRO) 1:20,18 - 811 b.
  • Muži od 16 let 50 m volný způsob Man Milan (CZE) 27,91 – 879 b.
  • Ženy do 15 let Dva nejhodnotnější výkony zaplavala Italka Elena Pietroni.
  • 50 m volný způsob Pietroni Elena (ITA) 45,58 – 751 b.
  • 100 m volný způsob Pietroni Elena (ITA) 1:36,99 – 751 b.
  • Ženy od 16 let 50 m motýlek Berušková Jana (CZE) 1:23,69 – 830 b.

Stolní tenis

30. 6. 2011, SOU Spojů, Čichnova 23, Brno
Vítězem v kategorii stojících se stal Johannes Urban z Německa.

  • V kategorii vozíčkářů nejlépe zabodovala Anđela Mužinić z Chorvatska.

Tenis na vozíku

1. 7. 2011, Areál TK Classic, Žabovřeská 3, Brno

Tenisový program her zahrnul turnaj jednotlivců a tenisové dovednostní soutěže. V rámci programu proběhl i krátký workshop našeho nejlepšího tenisty na vozíku Miroslava Brychty.

Šachy

1. a 2. 7., Ústav sociální péče Kociánka, jídelna pavilon A

Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 30 minut na partii kaž­dého hráče.

Všichni hráči hráli společně a podle konečného pořadí bylo vy­děleno pořadí

v jednotlivých věkových kategoriích.

Muži

  • 1. Zbyněk Bureš, Léčebna Košumberk
  • 2. Luboš Chlanda, JU Praha
  • 3. Pavol Orvoš, Altius Bratislava
  • Dorost
  • 1. Patrik Šipoš, Altius Bratislava
  • 2. Jakub Lukáč, SOVA Kociánka
  • 3. Tomáš Galbinec, Altius Bratislava

Handbike

Startovalo se od brněnského orloje, závodníci museli objet kašnu a do mírného svahu vystoupat zpět ke startu, kde převzali štafetu týmoví kolegové. Závod byl rozdělen do dvou kategorií, v první, víceméně exhibiční, se představil tým cyklistů, kteří na handbiku jezdí mezinárodní závody. Už v tréninku se ukázalo, že ovládat handbike není vůbec jednoduché.

Na kole se sice leží, ale tím je výčet zdánlivých výhod uzavřen. Veškeré ovládání kola je soustředěno do paží, kterými se „šlape“ a zároveň ovládá směr. Cyklistické dovednosti jsou tedy na handbiku využitelné jen ve velmi omezené míře, jak ukázalo mimo jiné i fakt, že špičkoví cyklisté z TJ Favorit Brno (Jan Zimovčák, Jakub Dvořák, Jakub Ehrenberger a Lukáš Petr) skončili v závodě až třetí.

Před nimi dojel v čase 2:00,64 tým Městské policie Brno (Martina Tučková, Karel Šmehlík, Petr Horák a Otakar Tučka).

Vítězem „amatérské“ části závodu se stal tým HC Olymp ve složení kapitán Martin Dejdar, Dominik Hašek, Filip Tomsa a Juraj Groch (předseda organizačního výboru her) v čase 2:00,55.

Absolutně nejrychlejším účastníkem závodu byl Jaroslav Kára, sportovní novinář Brněnského deníku Rovnost s časem 13:15,00.

Streetball

Turnaje ve streetballu se zúčastnila 4 tříčlenná mužstva.
Tři byla nakombinovaná z hráčů brněnského basketbalového klubu vozíčkářů SK HOBIT Brno a zájemců z řad nepostižené veřejnosti, kteří si chtěli tento sport vyzkoušet. Čtvrté tvořili rakouští účastníci her. Hrálo se systémem každý s každým a rozhodovalo konečné pořadí. Každý zápas trval 10 minut bez přerušování a pískal je mezinárodní rozhodčí se specializací na basketbal vozíčkářů Jakub Král.

Červené mužstvo vedl zkušený reprezentant Marek Šrůtka, který měl pozici nejtěžší neboť hrál se 2 nováčky Matějem Antonem a Markem Štěpánkem. Jejich mužstvo skončilo v turnaji poslední.  

Bílé mužstvo na třetím místě tvořil benjamínek Hobitů Martin Slávik, který se po těžkém úraze věnuje basketbalu asi rok a je v něm velký herní potenciál. Dále hrál za bílé člen národního týmu ČR v basketbalu vozíčkářů Jaroslav Náhlík, který se tomuto sportu věnuje už 5 let a patří mezi naše nejzkušenější hráče. Trojici doplňoval dobrovolný zájemce Lukáš Novák.  

Rakouské mužstvo, které shodou okolností tvořili hráči rakouského týmu LoFric Dolphins Wien, které brněnští hráči znají z rakouské ligy, obsadilo druhé místo.

Vítězem turnaje se stalo modré mužstvo pod vedením Radima Reichla, který mimo Hobitu hraje i v jednom z rakouských mužstev. Možná i právě díky dobré znalosti svých soupeřů modré mužstvo právě v rozhodujícím zápase Rakušany porazilo. Radimovi za modré zdatně sekundoval dlouholetý hráč Hobitu Tomáš Kohoutek a překvapivě dobrý Vincent Anton z řad dobrovolníků.

Spielberk regata

pátek 1. 7., Spielberk Office Centre, Holandská 8, Brno
V atraktivním prostředí brněnského business parku proběhla soutěž v regatě dálkově ovládaných modelů plachetnic. Jako instruktoři se v soutěži uplatnili klienti ÚSP Kociánka, kteří měli možnost natrénovat ovládání plachetnic předem. Navzdory silnému větru si závod užili jak samotní účastníci, tak i diváci, převážně z řad zaměstnanců Spielberk Office Centre.

Ve spolupráci s www.altumare.cz

Hry jsou za námi, soutěže nekončí! Fotosoutěž

Až do 10. července mají fotografové (včetně diváků i samotných sportovců) příležitost zaslat své snímky do fotografické soutěže. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – děti a mládež do 18 let / dospělí.

Vítány jsou jak snímky ze samotných sportovních soutěží, tak ze všech doprovodných programů. Nejlepší fotografie budou vystaveny a jejich autoři odměněni. Vyhodnocení soutěže odbornou porotou a vyhlášení výsledků proběhne na začátku září 2011.

Každý autor může zaslat nejvýše 3 snímky (min. velikost 500 kB) na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 10. července 2011.
Informace o soutěži: Barbora Antonová, 737 243 004, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

foto Martin Seidl, brnovinky, zdroj Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011

{linkr:related;keywords:hry;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Evropské hry handicapované mládeže v Brně skončily. A úspěšně

Slavnostním ceremoniálem na Špilberku se v sobotu 2. července večer uzavřel třetí ročník sportovního klání mladých handicapovaných sportovců, které letos neslo označení Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011. Ohlas letošních soutěží je ve všech směrem velkým příslibem pro budoucí rozvoj her handicapované mládeže.


Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_02072011_DSC_0455_MS„Naším cílem bylo posunout vnímání sportu handicapovaných v očích veřejnosti,“ říká předseda organizačního výboru her Juraj Groch. „Chtěl bych tedy – kromě velkých díků našim partnerům a sponzorům – vyjádřit vděčnost a uznání zejména médiím, která pochopila, že soutěže handicapovaných dětí a mládeže nepatří do rubrik s charitou a kuriozitami, ale na sportovní stránky.

Ostatně ve světě se začíná prosazovat trend, že discipliny, v nichž soutěží handicapovaní sportovci, jsou začleňovány do běžných sportovních podniků – tedy že například sprinty na vozíku tvoří jednu z kategorií atletických závodů. Byl bych velmi rád, kdybychom pro příští ročník Evropských her handicapované mládeže našli partnery ve sportovních svazech, kteří by byli ochotni propojit s námi své soutěže. Jsem přesvědčen, že by to bylo velmi přínosné pro obě strany."

Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011, které jsou největším podnikem svého druhu v Evropě, organizuje Nadační fond Emil ve spolupráci s Evropským paralympijským výborem, jehož představitelé se podíleli i na chodu her: na zahájení promluvila generální tajemnice Rakouského paralympijského výboru Petra Huber, po celou dobu her byl přítomen koordinátor Samuel Roško, medaile některým sportovcům udělil a hry ukončil předseda Evropského paralympijského výboru John Petersson z Dánska.

420 sportovců ze 12 zemí v Brně

Do Brna přijelo 420 sportovců ze 12 evropských zemí (Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Slovensko, Rusko, Polsko), kteří se utkali v atletice, plavání, boccie, stolním tenise, tenise, šachách, streetballu, handbiku a regatě modelů plachetnic, celkem v 92 disciplinách.

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_29062011_DSC_9998_MSSoutěže probíhaly podle mezinárodních paralympijských pravidel, na regulérnost dohlíželo 45 rozhodčích.

Jednotlivé discipliny byly rozděleny do tří kategorií:

Kategorie Masters pro závodníky, kteří mají tzv. zdravotní klasifikaci, tedy pro aktivní závodní sportovce; v této kategorii bude největší mezinárodní účast.

Kategorie Open pro soutěžící bez tzv. zdravotní klasifikace, soutěží se podle mezinárodních pravidel, která jsou ale pojata s menší přísností. Tato kategorie dává možnost handicapovaným dětem, které teprve začínají sportovat nebo sportují rekreačně, setkat se ve „velké soutěži“ se svými sportovními vzory.

Kategorie Mixed zahrnuje zvláštní program určený pro společné aktivity handicapovaných a nehandicapovaných sportovců. Tato kategorie je jednou ze součástí integračního poslání her.

Významným prvkem letošního ročníku bylo zapojení veřejnosti: divácky nejvděčnější byly streetballový turnaj na náměstí Svobody a především závod na handbiku za účasti Dominika Haška, Martina Dejdara, brněnských politiků, sportovních novinářů, sponzorů…, a také zahajovací a ukončovací ceremoniál. Program her vhodně doplnila konference o zaměstnávání handicapovaných, výtvarné dílny v rámci přehlídky Sochy v ulicích, fotografická soutěž a další aktivity.

Zahajovací ceremoniál v Besedním domě udal hrám svižný rytmus

Ve středu 29. června se Besední dům večer rozduněl divokými rytmy výběru středoevropských bubeníků pod vedením Zdeňka Kluky. Smršť zvuků okamžitě strhla jak přítomné sportovce, tak ostatní návštěvníky ceremoniálu a nenechala nikoho na pochybách, v jakém duchu se samotný večer i následující soutěže ponesou. Moderátoři Martin Dejdar a Martin Zach svými vtipy lehce potrápili tlumočníka do angličtiny Petra Vacka.

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_02072011_DSC_0524_MSÚčastníky her pozdravil 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, za Evropský paralympijský výbor promluvila jeho členka Petra Huber. Poté sál rozpálilo vystoupení Ukulele Orchestru jako Brno. Po slibu sportovců a rozhodčích her za obrovského potlesku vystoupila bezpochyby nejslavnější česká sportovkyně všech dob, Věra Čáslavská.

Při rozhovoru s moderátory popřála účastníkům her nejen sportovní úspěchy, ale především radost ze setkání, z nových neobvyklých zážitků i přátelství. Slavnostní večer uzavřela evropská hymna v podání orchestru Konzervatoře Brno.

Sportovní aktivity na náměstí Svobody 30. června – navzdory dešti

Nadační fond Emil, rádio Petrov a Liga vozíčkářů ve spolupráci s dalšími partnery přeměnili náměstí Svobody v místo sportu a zábavy, v jakousi symbolickou bránu k prázdninám. K nejatraktivnějším aktivitám patřil turnaj tříčlenných družstev ve streetballu, a především pak závod na handbiku.

Toho se zúčastnilo devět týmů, ve štafetovém závodě mezi sebou soupeřili členové SK Olymp (kapitán Martin Dejdar, Dominik Hašek, Filip Tomsa, tým doplnil předseda organizačního výboru her Juraj Groch), brněnští městští policisté, sportovní novináři, herci Městského divadla Brno, zástupci SPP CZ, sponzora her, cyklisté z TJ Favorit, handbikeři – zástupci České asociace tělesně handicapovaných sportovců (s velkou podporou města Hustopeče), handicapovaní sportovci – účastníci her a v neposlední řadě brněnští politici, kteří pro jednou zapomněli na stranické půtky a bojovali jako jeden tým.

Navíc přímo na náměstí Svobody vztyčil svůj stan Odpolední Radiožurnál a přímými vstupy informoval o dění na hrách. Kolemjdoucí tak mohli sledovat například rozhovory s Dominikem Haškem, Martinem Dejdarem, Věrou Čáslavskou či Bárou Antonovičovou, plavkyní, jež závodila na hrách.

Test nové atletické dráhy 1. července

Handicapovaní atleti mohli jako vůbec první při velkých závodech otestovat kvalitu nového povrchu Mondo, údajně nejrychlejšího na světě. Nově opravený atletický areál VUT Brno pod Palackého vrchem ve zkoušce obstál na výbornou a handicapovaní atleti jej po svém klání přenechali účastníkům Mistrovství ČR v atletice. Můžeme jen litovat, že se nepodařilo oba podniky spojit, takové setkání by se totiž mohlo stát velkou inspirací pro další sportovní odvětví.

Koncert Hvězdy na hradě – asistent Jan Kraus se 2. července osvědčil

Závěrečný ceremoniál na hradě Špilberk zahájil předseda Evropského paralympijského výboru John Petersson, který ocenil jak vynikající sportovní výkony účastníků a dobrou organizaci, tak celý společenský rámec her. Následný benefiční koncert, který přenášela ČT2, uváděl Láďa Angelovič za asistence Jana Krause. Zatímco nadšené publikum na nádvoří hradu bouřlivě tleskalo orchestru The Tap Tap, Petrovi Bende, Petru Kolářovi, Heleně Zeťové a Markétě Konvičkové, diváci u televize zasílali DMS na konto organizátora her, Nadačního fondu Emil. Celková částka, která jen během přenosu přibyla na Emilovo konto, dosáhla 1 182 331 Kč.

A protože celý večer uvedl Láďa Angelovič slovy „Jde o benefici, takže po vás budeme chtít peníze“ a Jan Kraus zdůraznil, že handicapovaní potřebují na své sportovní vybavení daleko více prostředků než ostatní, svými štědrými dary přispěly i sponzorské firmy RWE (200 000 Kč), SPP CZ (300 000 Kč) a Skanska (500 000 Kč).

Výsledky sportovních soutěží

Atletika

30. 6. 2011, Atletický areál VUT, pod Palackého vrchem

V atletických disciplinách v nově opraveném areálu VUT Brno pod Palackého vrchem dominovali polští reprezentanti, kterým zdatně sekundovali sportovci z Česka, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Chorvatska a dalších zemí

Vítězové disciplin

  • 60m OPEN A Dávid Pčola, Slovensko, 630 bodů
  • 60m OPEN W Jiří Brnčič , Česko (Kociánka), 388
  • 100m OPEN W Závorková Věra, Česko, 600
  • 100m OPEN A ženy Petra Mikolajčiková, Slovensko, 729
  • 100m OPEN A muži Branislav Polovka, Slovensko, 594
  • 100m ženy F35,F46,F37,F46 Marta Langer, Polsko, 944
  • 100m muži F46,F44,F37,F35 Dawid Budka, Polsko, 897
  • 100m muži F46,F44,F37,F35 final Patryk Kolasinski, 907
  • 100m ženy T11,T12 Anna Duzikowska, Polsko, 888
  • 100m muži T12,T13 Edgars Klavins, Lotyšsko, 873
  • 800m ženy T12,T13 Karolina Hil, Polsko, 796
  • 800m muži T12,T13,T37 Aleksander Kossakowski , Polsko, 855
  • Skok daleký ženy open Petra Mikolajčíková, Slovensko, 2,9
  • Skok daleký muži open Dávid Pčola, Slovensko, 3,19
  • Skok daleký muži F44,F46,F35,F37 Dominik Skowronski , Polsko, 4,58
  • Skok daleký ženy F37 Marta Langer, Polsko, 4,03
  • Skok daleký muži blind F12,F13 Edgars Klavins, Lotyšsko, 6,03
  • Skok daleký ženy blind F12,F13 Gluosne Norkute , Lotyšsko, 5,08
  • Vrh koulí open muži Branislav Polovka, Slovensko, 6,47
  • Vrh koulí open ženy Klaudia Lacušová, Slovensko, 5,75
  • Vrh koulí muži F36,F37 Michal Glab, Polsko, 9,44
  • Vrh koulí ženy F44 Natalia Kwiecinska, Polsko, 8,84
  • Vrh koulí open W ženy a muži Věra Závorková, Česko, 4,93
  • Jakub Hřebíček, Česko, 6,14
  • Vrh koulí F54,F55,F56 Ruzhdi Ruzhdi, Bulharsko, 9,74
  • Hod diskem A F44,F36,F37 Donatas Dundzys, Litva, 36,62
  • Hod diskem A F44 Natalia Kwiecinska, 30,35
  • Hod diskem W F54,F55,F56 Deni Cerni, Chorvatsko, 24,02
  • Hod diskem Open W Jakub Hřebíček, Česko, 22,72
  • Hod kuželkou A muži F44,F35,F37 Martin Kukla, Česko, 36,18
  • Hod kuželkou ženy F44,F35 Maliszewska Klaudia, Polsko, 23,44
  • Hod kuželkou open muži a ženy W Věra Závorková, Česko, 9,88
  • Hod kuželkou muži W F54,F55,F56 Ruzhdi Ruzhdi, Bulharsko, 22,12
  • Hod míčkem A OPEN chlapci Dávid Pčola, Slovensko, 35,65
  • Hod míčkem Open A chlapci a dívky Kristýna Flodrová, Česko, 11,90
  • Hod míčkem Open W chlapci a dívky Jiří Brnčič, Česko, 6,49
  • Klub Open W ženy Patrícia Volesková, Slovensko
  • Klub Open W chlapci a dívky Lukáš Hnát, Česko

Boccia

30. 6. 2011, ÚSP Kociánka, tělocvična B

Evropske_hry_handicapovane_mladeze_Brno_29062011_DSC_9877_MSSoutěžilo se v kategoriích BC2 a BC3 a v kategorii Open. Velmi silně obsazené soutěži dominovali závodníci z Ruska, kteří vyslali do závodů dokonce dvě výpravy.

(Boccia vznikla modifikací her jako pétanque; cílem hry je dopravit míč co nejblíže k cílovému míčku; v roce 1984 se boccia stala paralympijským sportem. Jde o disciplinu určenu pro osoby se sníženou pohyblivostí končetin a s tělesným postižením upoutaným na invalidní vozík.)

BC 2

  • 1. Peter Novota, Slovensko
  • 2. Konstantin Smirnov, Rusko
  • 3. Artur Volkov, Rusko

BC3

  • 1. Adam Burianek, Slovensko
  • 2. Maksim Vasilyev, Rusko
  • 3. Jiří Svojanovský,Česko

Open

  • 1. Jevgenij Čurilov, Rusko
  • 2. Nikita Kuzněcov, Rusko
  • 3. A. Mikulcová, Česko

Plavání

1. 7. 2011, plavecký areál Kraví hora

Závodu se zúčastnilo 105 plavců z 8 zemí (7 zahraničních a ČR).

Nejhodnotnější výkony závodu

V kategorii Masters:

  • Muži do 15 let 100 m volný způsob Knezevic Karlo (CRO) 1:20,18 - 811 b.
  • Muži od 16 let 50 m volný způsob Man Milan (CZE) 27,91 – 879 b.
  • Ženy do 15 let Dva nejhodnotnější výkony zaplavala Italka Elena Pietroni.
  • 50 m volný způsob Pietroni Elena (ITA) 45,58 – 751 b.
  • 100 m volný způsob Pietroni Elena (ITA) 1:36,99 – 751 b.
  • Ženy od 16 let 50 m motýlek Berušková Jana (CZE) 1:23,69 – 830 b.

Stolní tenis

30. 6. 2011, SOU Spojů, Čichnova 23, Brno
Vítězem v kategorii stojících se stal Johannes Urban z Německa.

  • V kategorii vozíčkářů nejlépe zabodovala Anđela Mužinić z Chorvatska.

Tenis na vozíku

1. 7. 2011, Areál TK Classic, Žabovřeská 3, Brno

Tenisový program her zahrnul turnaj jednotlivců a tenisové dovednostní soutěže. V rámci programu proběhl i krátký workshop našeho nejlepšího tenisty na vozíku Miroslava Brychty.

Šachy

1. a 2. 7., Ústav sociální péče Kociánka, jídelna pavilon A

Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 30 minut na partii kaž­dého hráče.

Všichni hráči hráli společně a podle konečného pořadí bylo vy­děleno pořadí

v jednotlivých věkových kategoriích.

Muži

  • 1. Zbyněk Bureš, Léčebna Košumberk
  • 2. Luboš Chlanda, JU Praha
  • 3. Pavol Orvoš, Altius Bratislava
  • Dorost
  • 1. Patrik Šipoš, Altius Bratislava
  • 2. Jakub Lukáč, SOVA Kociánka
  • 3. Tomáš Galbinec, Altius Bratislava

Handbike

Startovalo se od brněnského orloje, závodníci museli objet kašnu a do mírného svahu vystoupat zpět ke startu, kde převzali štafetu týmoví kolegové. Závod byl rozdělen do dvou kategorií, v první, víceméně exhibiční, se představil tým cyklistů, kteří na handbiku jezdí mezinárodní závody. Už v tréninku se ukázalo, že ovládat handbike není vůbec jednoduché.

Na kole se sice leží, ale tím je výčet zdánlivých výhod uzavřen. Veškeré ovládání kola je soustředěno do paží, kterými se „šlape“ a zároveň ovládá směr. Cyklistické dovednosti jsou tedy na handbiku využitelné jen ve velmi omezené míře, jak ukázalo mimo jiné i fakt, že špičkoví cyklisté z TJ Favorit Brno (Jan Zimovčák, Jakub Dvořák, Jakub Ehrenberger a Lukáš Petr) skončili v závodě až třetí.

Před nimi dojel v čase 2:00,64 tým Městské policie Brno (Martina Tučková, Karel Šmehlík, Petr Horák a Otakar Tučka).

Vítězem „amatérské“ části závodu se stal tým HC Olymp ve složení kapitán Martin Dejdar, Dominik Hašek, Filip Tomsa a Juraj Groch (předseda organizačního výboru her) v čase 2:00,55.

Absolutně nejrychlejším účastníkem závodu byl Jaroslav Kára, sportovní novinář Brněnského deníku Rovnost s časem 13:15,00.

Streetball

Turnaje ve streetballu se zúčastnila 4 tříčlenná mužstva.
Tři byla nakombinovaná z hráčů brněnského basketbalového klubu vozíčkářů SK HOBIT Brno a zájemců z řad nepostižené veřejnosti, kteří si chtěli tento sport vyzkoušet. Čtvrté tvořili rakouští účastníci her. Hrálo se systémem každý s každým a rozhodovalo konečné pořadí. Každý zápas trval 10 minut bez přerušování a pískal je mezinárodní rozhodčí se specializací na basketbal vozíčkářů Jakub Král.

Červené mužstvo vedl zkušený reprezentant Marek Šrůtka, který měl pozici nejtěžší neboť hrál se 2 nováčky Matějem Antonem a Markem Štěpánkem. Jejich mužstvo skončilo v turnaji poslední.  

Bílé mužstvo na třetím místě tvořil benjamínek Hobitů Martin Slávik, který se po těžkém úraze věnuje basketbalu asi rok a je v něm velký herní potenciál. Dále hrál za bílé člen národního týmu ČR v basketbalu vozíčkářů Jaroslav Náhlík, který se tomuto sportu věnuje už 5 let a patří mezi naše nejzkušenější hráče. Trojici doplňoval dobrovolný zájemce Lukáš Novák.  

Rakouské mužstvo, které shodou okolností tvořili hráči rakouského týmu LoFric Dolphins Wien, které brněnští hráči znají z rakouské ligy, obsadilo druhé místo.

Vítězem turnaje se stalo modré mužstvo pod vedením Radima Reichla, který mimo Hobitu hraje i v jednom z rakouských mužstev. Možná i právě díky dobré znalosti svých soupeřů modré mužstvo právě v rozhodujícím zápase Rakušany porazilo. Radimovi za modré zdatně sekundoval dlouholetý hráč Hobitu Tomáš Kohoutek a překvapivě dobrý Vincent Anton z řad dobrovolníků.

Spielberk regata

pátek 1. 7., Spielberk Office Centre, Holandská 8, Brno
V atraktivním prostředí brněnského business parku proběhla soutěž v regatě dálkově ovládaných modelů plachetnic. Jako instruktoři se v soutěži uplatnili klienti ÚSP Kociánka, kteří měli možnost natrénovat ovládání plachetnic předem. Navzdory silnému větru si závod užili jak samotní účastníci, tak i diváci, převážně z řad zaměstnanců Spielberk Office Centre.

Ve spolupráci s www.altumare.cz

Hry jsou za námi, soutěže nekončí! Fotosoutěž

Až do 10. července mají fotografové (včetně diváků i samotných sportovců) příležitost zaslat své snímky do fotografické soutěže. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – děti a mládež do 18 let / dospělí.

Vítány jsou jak snímky ze samotných sportovních soutěží, tak ze všech doprovodných programů. Nejlepší fotografie budou vystaveny a jejich autoři odměněni. Vyhodnocení soutěže odbornou porotou a vyhlášení výsledků proběhne na začátku září 2011.

Každý autor může zaslat nejvýše 3 snímky (min. velikost 500 kB) na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 10. července 2011.
Informace o soutěži: Barbora Antonová, 737 243 004, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

foto Martin Seidl, brnovinky, zdroj Evropské hry handicapované mládeže Brno 2011

{linkr:related;keywords:hry;limit:5;title:%C3%84%C2%8Dt%C3%84%C2%9Bte+tak%C3%83%C2%A9%3A}

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze