brnovinky

Přepnout do PC verze

Cestovatelé míří do Brna na 13. festival GO KAMERA

small_plakatek_Go_kameraCestovatelé míří do Brna! Začíná 13. ročník festivalu GO KAMERA, který je věnován legendě ŠANGRI-LA

Rok se s rokem sešel a v kongresovém centru brněnského výstaviště začne co nevidět 13. ročník festivalu GO KAMERA. Jelikož se náš portál honosí kromě názvu BrNovinky druhou částí Tento Svět, nemůžeme chybět.

 

Do Brna přijede nejplodnější český cestovatel M. Stingl, herečka E. Holubová, L. Abasová, S. Lichtag, P. Barabáš, M. Slobodník .... je na co se těšit!

Kongresové centrum se přemění v exotický kousek Asie, v příjemné čajovně se protnou zajímavé legendy. Přinese třepotání modlitebních praporcůspolečné úspěchy? Vysněná oblast Šangri-la vyroste přímo v Brně! Ochutnáme tibetský čaj s jačím máslem a solí, nepálský čang, indické pivo Kobra.

logo_Go_Kamera

Opět se bude na co těšit...

PROGRAM

Čtvrtek 14 .01. 2010

16.00 hod
Slavnostní zahájení festivalu
M. NÁPLAVA - P. HORKÝ - Jižní Afrika - velryby, diamanty, AIDS
Kraťasy - křest DVD úspěšných filmů P. Horkého

18.00 hod
M. JAKEŠ – Špicberky
O své sólové zhruba pětiset kilometrové cestě na lyžích k nejsevernějšímu bodu Západních Špicberk v dubnu 2009 vypráví Miroslav Jakeš. Špicberky , ráj ledních medvědu, hornatá země pokrytá z 60 % ledovci a téměř liduprázdná se staly oblíbeným místem českého polárníka, který zde byl již čtyřicetkrát. Na přednášce se dozvíte nejen o této výpravě, ale i o životě a podmínkách na Špicberkách, souostroví ležící jen přes tisíc km od severního pólu.
V. JIROUŠEK – Indonésie

20.00 hod
D. MILOŠOVÁ – Ledová Patagonie
Nejkrásnější místa argentinské i chilské Patagonie. Obrovské ledovce, skalní věže v NP Los Glaciares i Torres del Paine. Nezapomenutelné výlety do nitra hor. Kolonie tučňáků a kormoránů. Plavba až na konec světa. Ledová krása nejjižnějšího cípu jižní Ameriky.


Sri_Lanka_14012008_IMG_9570_MKJ. VLASÁK – Jih Indie a Srí Lanka

Pátek 15. 01. 2010

16.00 hod
A. ŽÁKOVSKÁ, M. DANĚK - Ruwenzori
P. GREIFOVÁ – Maroko


18.00
K. WOLF - Na plachetnici do Antarktidy
AGENTURA DOBRÝ DEN – Česká kniha rekordů


20.00
T. BERÁNEK - Nepál: Dvě tváře Manáslu
V. POLTIKOVIČ– Dalajlamovo poselství. Od Buddhy k Dalajlamovi


22.00
Orientální tance a párty v KLUBU CESTOVATELŮ na Veleslavínove 14

Sobota 16. 01. 2010Sri_Lanka_15012008_IMG_9594_MK

10.00
V. ŠPILAR – Jih Afriky
M. ESLEM – Vánoce v Antarktidě

Bílé království sněhu a ledu, jakoby už ani nebylo na planetě Zemi. Nikdy se tam nevedly války, lidé si tam pomáhají bez ohledu na rasu či náboženské vyznání a člověk tam rozhodně není neomezeným pánem a vládcem. Naopak tam každý pochopí, jak je jeho existence nicotná a nevýznamná ve srovnání s Matkou Přírodou.

12.00
M. MIKYSKA – Sever Indie
L. ABASOVÁ - Keňa


14.00
M. KRATOCHVÍL – Snowman, nejtěžší trek světa
M. KRATOCHVÍLOVÁ – Horní Dolpo


Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9903_MK16.00
E. HOLUBOVÁ, O. VILÍMKOVÁ - Peru
J. PATKOVÁ – Čína


18.00
Westernové vystoupení
J. FORMÁNEK – Siberut - Ostrov duchů

O šamanech, jejich vidění světa a též o tom, jak mu tropický deštný prales na mentawaiském ostrově, ležícím západně od Sumatry v Indickém oceánu, změnil život - bude vyprávět ke svým diapozitivům spisovatel a spoluzakladatel magazínu Koktejl Josef Formánek. Poté i promítne svůj dvacetiminutový film, který sestříhal po své třetí návštěvě Siberutu, ostrova duchů.


R. ŠVAŘÍČEK – Kailas, nejposvátnější hora
V přetechnizovaném světě se jeho poslední neznámá stále zmenšuje. Zasněžený Kailás šplhá k nebi jako nejposvátnější hora buddhismu, hinduismu, džinismu, bonismu i starého šamanistického náboženství. Je považován za osu světa a středobod Vesmíru. Na vrchol tibetské bílé pyramidy se nesmí z náboženských důvodů vystoupit. O to silnější je posvátná pouť kolem Kailasu. 56 kilometrů kolem mystické hory zvládají Tibeťané plazivou chůzí prostrací i přes sedlo Dolma La ve výšce 5 660 metrů. Kora prý smyje všechny hříchy. Nadešel čas očištění?

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9973_MK20.00
P. BÉM – Tajemný Mustang
P. BARABÁŠ – Everest

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Vo svojej dobe najstarší človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu a navyše prvovýstupom a bez kyslíka. Patril do starej školy horolezcov, ktorá nehľadala v horách naplnenie ambícií, ale mystické spojenie s prírodou. Jeho životný príbeh Vás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva.
Réžia: Pavol Barabáš
scenár: Diana Kacarová
strih: Róbert Karovič
kamera: Vladimír Biskupič, Pavol Barabáš

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9987_MKPROMÍTACÍ SÁL C:

14.00
R. BAZIKA - Sahara - Alžír – Hoggar
Na samotném jihu druhé největší africké země Alžírska, poblíž hranic s Mali a Nigerem se z nekonečné saharské pustiny zvedají třítisícové sopečné vrcholy bizardních tvarů. Tato neskutečná krajina ukrytá přímo v srdci Sahary vás ohromuje každým okamžikem. I v této Bohem zapomenuté oblasti žijí lidé, dokonce přímo směsice různých etnik, které se zde při svých putováních napříč Afrikou střetli v průběhu posledních deseti tisících letech. Ano slyšíte dobře, prastaré nástěnné malby a rytiny v jeskyních skalních labyrintů a horských kaňonů dokumentují život v tomto regionu až do období 7000 let před našim letopočtem. Tento světový unikát ještě více zvyšuje sebevědomí hrdých a neohrožených kočovníků saharské pouště - Tuarégů, jichž zde stále žije na 10000. Přijměte pozvání do země hor, sopek, kamení, písku, rákosových domků, pestrobarevných žen a neskutečných východů slunce, do země, kde je kulisa prastarých časů a pradávných civilizací téměř dokonalá.


T. ŠAMIL RADĚJ - Jemen - Šťastná Arábie a ostrov Sokotra
Nejkrásnější země Arabského poloostrova, země královny ze Sáby, nazývaná Římany "Arabia felix" (šťastná Arábie). Země nádherných a divokých hor s nezkrotnými horaly, země tradic a hliněných mrakodrapů. S naším vypravěčem shlédneme též ostrov Sokotra, zařazený pod záštitu UNESCO v r. 2008. Sokotra je unikátním územím, patřícím Jemenu, ač má blížeji k africkému Somálsku. Sokotra nabízí úchvatné scenérie se svými stromy "dračí krve" a nesmírně rozmanitým charakterem.

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9992_MK

16.00
E. ROSÍKOVÁ, D. DRGÁČOVÁ - Uzbekistán – Kyrgistán

Uzbeci milují lunaparky. Řetízkové kolotoče jsou hitem i mezi zahalenými muslimkami, na střelnici potkáváme celé generace a na "ruské kolo" musíme vystát hodinovou řadu. I takto se oslavuje 18. výročí nezávislosti. Kyrgyzstánci milují volnost. Svobodu mezi nebem a zemí, mezi sytě zelenými pastvinami v třítisícových výškách, s čistým jiskřivým vzduchem, pasoucími se stády koní a píckami vyhřívanými a tradičně vyzdobenými jurtami. Uzbekistán je jako z pohádky. Mozaiky medres, minaretů a mauzoleí. Mocné a bohaté říše ležící na Hedvábné stezce.


Z. POCHYLÁ - Neznámý ostrov Reunion
Reunion je ostrov mnoha tváří. Milovníci treků si užijí civilizací nedotčené hory, sportovní nadšenci propadnou kouzlu potápění, rybolovu, létání na rogalu, cyklistice nebo canyoningu. A pro všechny ostatní jsou tu nádherné nekonečné pláže na pobřeží a možnost šnorchlování a objevování podmořského světa Indického oceánu. Z nulové nadmořské výšky vystoupáte během pár hodin na nejvyšší třítisícový vrchol, odkud přehlédnete ostrov jako na dlani. Ocitnete se na opačné polokouli, ale prakticky neopustíte EU, čímž se cestování po ostrově stává dostupné pro každého.

Veletrh_GO_BVV_Brno_17012009_IMG_2373_MKNeděle 17. 01. 2010

10.00
Z. SKOŘEPA – Etiopský Danakil
L. HNYK – Východní Tibet


12.00
M. VEDRAL– Jih Indie
Zavedu vás do kraje nejjižnějšího výběžku indického subkontinentu, do největších hinduistických chrámů, ale také do rybářských vesnic tamilských křesťanů, podíváme se i na krokodýly v řece Kávérí a na cajové plantáže modrých hor. To vše v jedné necelé hodince....
R. KÜBELBECK – Nagaland a „Zakázaná“ Indie!
Kraj, „kde končí země“ obydlený nezávislým kmenem Nágů - obávaných a respektovaných lovců lebek. Kmenové skupiny obývající vesnice vysoko na horských hřebenech oddělené barmskou hranicí. Kuřáci opia. Stále živoucí animistické tradice. Politicky nejcitlivější stát v severovýchodní oblasti Indie.

14.00
J. DUNGEL - Stolová hora na okraji Ztraceného světaVeletrh_GO_BVV_Brno_17012009_IMG_2377_MK
V. ŠILHA – Dva měsíce v Serengeti

16.00
M. STINGL – Tamtamy času
V. ŠIMEK – Tajemství kamenného počítače


18.00
K. HNYKOVÁ - Ladak a Zanskar
J. KOLBABA – Fotograf na cestách

Slavnostní zakončení festivalu. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.

PROMÍTACÍ SÁL C:

14.00
K. ANDRLOVÁ - Uganda - Perla AfrikyD. MILOŠOVÁ - Indonésie - země 17 000 ostrovů
Indonésie – země 17 tisíc ostrovů. Společně se podíváme na hinduistické Bali, navštívíme největší hinduistický chrám na Bali – Besakih. Křesťanský ostrov Flores, nazvaný Portugalci jako květena, nabídne unikátní zážitek na Keli Mutu – sopka tří barevných jezer, i animistické vesničky Baga a Ngadu. Plavba lodí nás zavede do NP Komodo za varany, největšími ještěry na světě, a poodhalí tajemství podmořského světa. Taje muslimského ostrova Lombok, jehož návštěvu završíme jedinečným výstupem na 3726 metrů vysokou sopku Rinjani.

 

Navštívíte Go kameru? Jaká země vás láká nejvíce?

 

text Síma, zdroj BVV, Livingstone


foto Marián K. (GO KAMERA 2009)

ilustrační foto Marián K. - Srí Lanka

Cestovatelé míří do Brna na 13. festival GO KAMERA

small_plakatek_Go_kameraCestovatelé míří do Brna! Začíná 13. ročník festivalu GO KAMERA, který je věnován legendě ŠANGRI-LA

Rok se s rokem sešel a v kongresovém centru brněnského výstaviště začne co nevidět 13. ročník festivalu GO KAMERA. Jelikož se náš portál honosí kromě názvu BrNovinky druhou částí Tento Svět, nemůžeme chybět.

 

Do Brna přijede nejplodnější český cestovatel M. Stingl, herečka E. Holubová, L. Abasová, S. Lichtag, P. Barabáš, M. Slobodník .... je na co se těšit!

Kongresové centrum se přemění v exotický kousek Asie, v příjemné čajovně se protnou zajímavé legendy. Přinese třepotání modlitebních praporcůspolečné úspěchy? Vysněná oblast Šangri-la vyroste přímo v Brně! Ochutnáme tibetský čaj s jačím máslem a solí, nepálský čang, indické pivo Kobra.

logo_Go_Kamera

Opět se bude na co těšit...

PROGRAM

Čtvrtek 14 .01. 2010

16.00 hod
Slavnostní zahájení festivalu
M. NÁPLAVA - P. HORKÝ - Jižní Afrika - velryby, diamanty, AIDS
Kraťasy - křest DVD úspěšných filmů P. Horkého

18.00 hod
M. JAKEŠ – Špicberky
O své sólové zhruba pětiset kilometrové cestě na lyžích k nejsevernějšímu bodu Západních Špicberk v dubnu 2009 vypráví Miroslav Jakeš. Špicberky , ráj ledních medvědu, hornatá země pokrytá z 60 % ledovci a téměř liduprázdná se staly oblíbeným místem českého polárníka, který zde byl již čtyřicetkrát. Na přednášce se dozvíte nejen o této výpravě, ale i o životě a podmínkách na Špicberkách, souostroví ležící jen přes tisíc km od severního pólu.
V. JIROUŠEK – Indonésie

20.00 hod
D. MILOŠOVÁ – Ledová Patagonie
Nejkrásnější místa argentinské i chilské Patagonie. Obrovské ledovce, skalní věže v NP Los Glaciares i Torres del Paine. Nezapomenutelné výlety do nitra hor. Kolonie tučňáků a kormoránů. Plavba až na konec světa. Ledová krása nejjižnějšího cípu jižní Ameriky.


Sri_Lanka_14012008_IMG_9570_MKJ. VLASÁK – Jih Indie a Srí Lanka

Pátek 15. 01. 2010

16.00 hod
A. ŽÁKOVSKÁ, M. DANĚK - Ruwenzori
P. GREIFOVÁ – Maroko


18.00
K. WOLF - Na plachetnici do Antarktidy
AGENTURA DOBRÝ DEN – Česká kniha rekordů


20.00
T. BERÁNEK - Nepál: Dvě tváře Manáslu
V. POLTIKOVIČ– Dalajlamovo poselství. Od Buddhy k Dalajlamovi


22.00
Orientální tance a párty v KLUBU CESTOVATELŮ na Veleslavínove 14

Sobota 16. 01. 2010Sri_Lanka_15012008_IMG_9594_MK

10.00
V. ŠPILAR – Jih Afriky
M. ESLEM – Vánoce v Antarktidě

Bílé království sněhu a ledu, jakoby už ani nebylo na planetě Zemi. Nikdy se tam nevedly války, lidé si tam pomáhají bez ohledu na rasu či náboženské vyznání a člověk tam rozhodně není neomezeným pánem a vládcem. Naopak tam každý pochopí, jak je jeho existence nicotná a nevýznamná ve srovnání s Matkou Přírodou.

12.00
M. MIKYSKA – Sever Indie
L. ABASOVÁ - Keňa


14.00
M. KRATOCHVÍL – Snowman, nejtěžší trek světa
M. KRATOCHVÍLOVÁ – Horní Dolpo


Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9903_MK16.00
E. HOLUBOVÁ, O. VILÍMKOVÁ - Peru
J. PATKOVÁ – Čína


18.00
Westernové vystoupení
J. FORMÁNEK – Siberut - Ostrov duchů

O šamanech, jejich vidění světa a též o tom, jak mu tropický deštný prales na mentawaiském ostrově, ležícím západně od Sumatry v Indickém oceánu, změnil život - bude vyprávět ke svým diapozitivům spisovatel a spoluzakladatel magazínu Koktejl Josef Formánek. Poté i promítne svůj dvacetiminutový film, který sestříhal po své třetí návštěvě Siberutu, ostrova duchů.


R. ŠVAŘÍČEK – Kailas, nejposvátnější hora
V přetechnizovaném světě se jeho poslední neznámá stále zmenšuje. Zasněžený Kailás šplhá k nebi jako nejposvátnější hora buddhismu, hinduismu, džinismu, bonismu i starého šamanistického náboženství. Je považován za osu světa a středobod Vesmíru. Na vrchol tibetské bílé pyramidy se nesmí z náboženských důvodů vystoupit. O to silnější je posvátná pouť kolem Kailasu. 56 kilometrů kolem mystické hory zvládají Tibeťané plazivou chůzí prostrací i přes sedlo Dolma La ve výšce 5 660 metrů. Kora prý smyje všechny hříchy. Nadešel čas očištění?

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9973_MK20.00
P. BÉM – Tajemný Mustang
P. BARABÁŠ – Everest

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Vo svojej dobe najstarší človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu a navyše prvovýstupom a bez kyslíka. Patril do starej školy horolezcov, ktorá nehľadala v horách naplnenie ambícií, ale mystické spojenie s prírodou. Jeho životný príbeh Vás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva.
Réžia: Pavol Barabáš
scenár: Diana Kacarová
strih: Róbert Karovič
kamera: Vladimír Biskupič, Pavol Barabáš

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9987_MKPROMÍTACÍ SÁL C:

14.00
R. BAZIKA - Sahara - Alžír – Hoggar
Na samotném jihu druhé největší africké země Alžírska, poblíž hranic s Mali a Nigerem se z nekonečné saharské pustiny zvedají třítisícové sopečné vrcholy bizardních tvarů. Tato neskutečná krajina ukrytá přímo v srdci Sahary vás ohromuje každým okamžikem. I v této Bohem zapomenuté oblasti žijí lidé, dokonce přímo směsice různých etnik, které se zde při svých putováních napříč Afrikou střetli v průběhu posledních deseti tisících letech. Ano slyšíte dobře, prastaré nástěnné malby a rytiny v jeskyních skalních labyrintů a horských kaňonů dokumentují život v tomto regionu až do období 7000 let před našim letopočtem. Tento světový unikát ještě více zvyšuje sebevědomí hrdých a neohrožených kočovníků saharské pouště - Tuarégů, jichž zde stále žije na 10000. Přijměte pozvání do země hor, sopek, kamení, písku, rákosových domků, pestrobarevných žen a neskutečných východů slunce, do země, kde je kulisa prastarých časů a pradávných civilizací téměř dokonalá.


T. ŠAMIL RADĚJ - Jemen - Šťastná Arábie a ostrov Sokotra
Nejkrásnější země Arabského poloostrova, země královny ze Sáby, nazývaná Římany "Arabia felix" (šťastná Arábie). Země nádherných a divokých hor s nezkrotnými horaly, země tradic a hliněných mrakodrapů. S naším vypravěčem shlédneme též ostrov Sokotra, zařazený pod záštitu UNESCO v r. 2008. Sokotra je unikátním územím, patřícím Jemenu, ač má blížeji k africkému Somálsku. Sokotra nabízí úchvatné scenérie se svými stromy "dračí krve" a nesmírně rozmanitým charakterem.

Sri_Lanka_Den_sesty_Za_Velkym_Buddhou_MK_17012008_IMG_9992_MK

16.00
E. ROSÍKOVÁ, D. DRGÁČOVÁ - Uzbekistán – Kyrgistán

Uzbeci milují lunaparky. Řetízkové kolotoče jsou hitem i mezi zahalenými muslimkami, na střelnici potkáváme celé generace a na "ruské kolo" musíme vystát hodinovou řadu. I takto se oslavuje 18. výročí nezávislosti. Kyrgyzstánci milují volnost. Svobodu mezi nebem a zemí, mezi sytě zelenými pastvinami v třítisícových výškách, s čistým jiskřivým vzduchem, pasoucími se stády koní a píckami vyhřívanými a tradičně vyzdobenými jurtami. Uzbekistán je jako z pohádky. Mozaiky medres, minaretů a mauzoleí. Mocné a bohaté říše ležící na Hedvábné stezce.


Z. POCHYLÁ - Neznámý ostrov Reunion
Reunion je ostrov mnoha tváří. Milovníci treků si užijí civilizací nedotčené hory, sportovní nadšenci propadnou kouzlu potápění, rybolovu, létání na rogalu, cyklistice nebo canyoningu. A pro všechny ostatní jsou tu nádherné nekonečné pláže na pobřeží a možnost šnorchlování a objevování podmořského světa Indického oceánu. Z nulové nadmořské výšky vystoupáte během pár hodin na nejvyšší třítisícový vrchol, odkud přehlédnete ostrov jako na dlani. Ocitnete se na opačné polokouli, ale prakticky neopustíte EU, čímž se cestování po ostrově stává dostupné pro každého.

Veletrh_GO_BVV_Brno_17012009_IMG_2373_MKNeděle 17. 01. 2010

10.00
Z. SKOŘEPA – Etiopský Danakil
L. HNYK – Východní Tibet


12.00
M. VEDRAL– Jih Indie
Zavedu vás do kraje nejjižnějšího výběžku indického subkontinentu, do největších hinduistických chrámů, ale také do rybářských vesnic tamilských křesťanů, podíváme se i na krokodýly v řece Kávérí a na cajové plantáže modrých hor. To vše v jedné necelé hodince....
R. KÜBELBECK – Nagaland a „Zakázaná“ Indie!
Kraj, „kde končí země“ obydlený nezávislým kmenem Nágů - obávaných a respektovaných lovců lebek. Kmenové skupiny obývající vesnice vysoko na horských hřebenech oddělené barmskou hranicí. Kuřáci opia. Stále živoucí animistické tradice. Politicky nejcitlivější stát v severovýchodní oblasti Indie.

14.00
J. DUNGEL - Stolová hora na okraji Ztraceného světaVeletrh_GO_BVV_Brno_17012009_IMG_2377_MK
V. ŠILHA – Dva měsíce v Serengeti

16.00
M. STINGL – Tamtamy času
V. ŠIMEK – Tajemství kamenného počítače


18.00
K. HNYKOVÁ - Ladak a Zanskar
J. KOLBABA – Fotograf na cestách

Slavnostní zakončení festivalu. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.

PROMÍTACÍ SÁL C:

14.00
K. ANDRLOVÁ - Uganda - Perla AfrikyD. MILOŠOVÁ - Indonésie - země 17 000 ostrovů
Indonésie – země 17 tisíc ostrovů. Společně se podíváme na hinduistické Bali, navštívíme největší hinduistický chrám na Bali – Besakih. Křesťanský ostrov Flores, nazvaný Portugalci jako květena, nabídne unikátní zážitek na Keli Mutu – sopka tří barevných jezer, i animistické vesničky Baga a Ngadu. Plavba lodí nás zavede do NP Komodo za varany, největšími ještěry na světě, a poodhalí tajemství podmořského světa. Taje muslimského ostrova Lombok, jehož návštěvu završíme jedinečným výstupem na 3726 metrů vysokou sopku Rinjani.

 

Navštívíte Go kameru? Jaká země vás láká nejvíce?

 

text Síma, zdroj BVV, Livingstone


foto Marián K. (GO KAMERA 2009)

ilustrační foto Marián K. - Srí Lanka

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze