brnovinky

Přepnout do PC verze

Erich von Däniken prezentoval v Brně nové důkazy o tajemném Egyptě

uvod_Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3308_10042010_MKDnešní svět je stále zahalen do spousty tajemství. Mnoho nerozluštěných záhad se točí kolem egyptských pyramid. Tajemný Egypt byl 10. dubna tématem přednášky známého švýcarského spisovatele a záhadologa Ericha von Dänikena, který zavítal po čtyřech letech do Brna.

 

Dvouhodinová poutavá přednáška v hotelu Voroněž mnohé přinutila zamyslet se nad jeho novými objevy a poznatky.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3290_10042010_MK

Erich von Däniken absolvoval celé turné

 

„Jsem rád, že jsem se zase dostal do krásné české země.“, poznamenal badatel a pustil se ihned do přednášení.

 

Návštěvníky tak postupně pomocí projekce zavedl do Sakkary, Dendery, Abydosu a dalších míst Egypta. Znovu oživil egytské legendy, které stále nedávají mnohým spát. Diváci se také imaginárně dostali do tajných šachet v pyramidách, jež jsou běžným návštěvníkům zapovězeny.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3295_10042010_MK

O knihy Dänikena byl zájem.

 

Erich von Däniken podal svá zajímavá vysvětlení na několik otázek, jimiž se lidstvo již po staletí zabývá. K čemu sloužily mohutné sarkofágy v Sakkaře? Kam se poděly mumie posvátného býka Apise? Znali staří Egypťané elektřinu? Jakou technikou byl postaven chrám v Abydosu před 5000 lety?

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3307_10042010_MK

Zkušená tlumočnice se postarala o překlad.

 

Na úvod přednášky badatel představuje mladý chrám Dendera ležící na Nilu. Pochází z dob Ptolemáiovců přibližně 100 let před Kristem. V podstavci pod Denderou je stará záhada. Nachází se tam otvor velikosti vchodu do psí budky.

 

Erich hovoří o tajemném pilíři Djed, o němž ve skutečnosti nikdo neví a ani netuší, co to vlastně Djed je. V hrobce, kde se pilíř objevuje je nějaká nová interpretace. Dle Dänikena by možná mohl mít něco společného s tajemným druhem energie. „Je to fantazie a já jsem proslulý tím, že mám fantazii. Vždycky mi vyčítají, že mám příliš fantazie, ovšem já to nechápu jako výčitku, ale beru to jako kompliment.“, podotýká spisovatel.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3319_10042010_MK

Serapeum - jedno ze záhadných míst.

 

Ve staré Arábii a nejen v ní existovalo něco jako baterie. Objevitelé se mylně domnívali, že nalezené věci jsou vázy na květiny. Po rozebrání váz se uvnitř našly dva kovy – železo a měď. Na dně zůstal zbytek zaschlé kyseliny citronové. Smícháním vzniká baterie na galvanické bázi. To vše bylo tisíciletí před panem Galvanim!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3321_10042010_MK
Genetika již ve starém Egyptě?

 

Další příběh se týká dobře známé Sfingy u velké pyramidy v Egyptě. Říká se jí smíšená bytost – Chiméra. Egyptologové ji prezentují jako hlavu faraona na těle lva. V Luxoru existují nejrůznější kombinace Sfingy.

 

Erich zmiňuje, že pod pískem v Sakkaře leží kilometry a kilometry tunelů a nikdo o nich neví. Jsou tak široké, že by se do nich dalo vjet traktorem a často na dvě patra s mnoha postraními chodbami. Jedno z těchto zařízení se nazývá Serapeum. Po bocích místnosti jsou výklenky se stojícími velkými sarkofágy. Komplex objevil čirou náhodou francouzský badatel August Mariette. Bylo to v době, kdy se rozluštily hieroglyfy. Mariette je uměl číst. Ve starém Egyptě existoval posvátný býk Apis. Nikdy se po něm nenašla žádná památka. Zmínka pramenila jen z literatury. Francouz narazil na kámen s nápisem Apis. Na průzkum okolí použil dynamit - žádný šteteček a dláto jako dnes. Badatel se propadl a ocitl před obrovským sarkofágem, jehož spodní část váží 80 tun a víko dalších 20 tun. Domníval se, že je v něm ukryt bájný býk Apis.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3325_10042010_MK

Mají v tom prsty mimozemšťané?

 

Sarkofág byl naplněn pouze páchnoucím lepícím asfaltem. Stejný obsah byl i u dalších nalezených sarkofágů. Mezi vzorky asfaltu archeologové našli tisíce rozdrcených malých kostí. Tady začíná záhada.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3327_10042010_MK
Malý záhadný otvor.

 

Staří Egypťané mumifikovali jakoukoliv formu života - i psy, krokodýly, škorpiony nebo ryby. Jen v poušti pod Sakkarou leží čtyři miliony mumifikovaných ptáků. Proč předchůdci mumifikovali úplně všechno? Věřili prý na znovuzrození. K tomu bylo třeba ale zachovat staré tělo. Jenže jak potom vysvětlit rozsekané kosti v sarkofázích? To přeci odporuje teorii o znovuzrození!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3328_10042010_MK
Jak byly pyramidy postaveny? Další ze záhad.

 

Sarkofágy jsou ze žuly pocházející z Asuánu vzdáleného od místa 1000 kilometrů. Jakým způsobem Egypťané vytěžili tvrdou žulu, dopravili ji a přesně opracovali? Po takové práci dali dovnitř asfalt s kostmi a zajistili vše těžkým víkem. Proč to všechno?

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3334_10042010_MK
Sál byl plný ani nedutajících diváků.

 

Historik starého Egypta Manetho píše, že bohové vytvořili smíšené bytosti – například lvy nebo ptáky s lidským tělem.

Nabízí se genetický design. Däniken to vysvětluje možností existence mimozemské civilizace. „Jsem přesvědčen, že zde byli mimozemšťané a smíšené bytosti mají na svědomí.“, říká badatel. Závěrem je spekulace, že tito netvorové už se neměli nikdy narodit. Proto byli takto pohřbeni. „Genetická analýza by rychle ukázala pravdu. Ovšem jestli by se to zveřejnilo, to už je jiná věc. Kdyby se prokázalo, že to byly smíšené bytosti, tak by bylo jasné, že šlo o genetickou manipulaci a ta se rozhodně nehodí do doby kamenné.“, pronesl Däniken.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3323_10042010_MK

Vyhlazené kameny do sebe přesně zapadají.

 

Další záhadná historka se týká pyramidy vystavěné Snofrem – otcem Cheopse. Stavba je kolem dokola stejnoměrně zvětralá. Egyptologové se domnívají, že je to způsobeno vířícím se pískem. Odborníci jsou však proti. Intenzita větru není ze všech stran stejná. Vypadá to, jako by celá stavba spíše stála pod vodou. V pyramidě se našly zbytky po vodě. Pár metrů od zmiňované pyramidy se nachází další pyramida ze žuly vybudovaná dle Egyptologů opět Snorfrem. Není ovšem zvětralá. Snofru patří do čtvrté dynastie panovníků spolu s Cheopsem, Chefrenem a Mykerinosem. Pánové vládli dohromady 80 let. Za tu dobu prostavěli 12 a půl milionů kamenných kvádrů. Přiléhají na sebe tak těsně, že se mezi ně nedostane ani žiletka. Co když jsou stavby starší než ze čtvrté dynastie, jak se tvrdí? Zajímavé důkazy dále uvádí Dänikenova kniha Nové důkazy!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3324_10042010_MK
Opracovaná chodba Snofruovy pyramidy.

 

Když jdete jako turista do Cheopsovy pyramidy, tak se dostanete nejdříve do chodby nazvané vzestupná. Je dlouhá 27 metrů, ale jen jeden metr vysoká. Musíte se úplně sehnout a než přijdete nahoru, jste úplně propocení. „Vždycky se divím, že se sem chodí dívat i turisté, kteří mají na sobě sako a kravatu. Když tam půjdete, tak jedině ve sportovním oděvu. Ráno, než půjdete navštívit pyramidu, se nemusíte ani sprchovat, protože budete páchnout všichni stejně.“, dodává s humorem Däniken. Po zdolání nepohodlné trasy se ocitnete ve Velké galerii o délce 47 a výšce osm metrů. Proč stavitelé vytvořili takovou nízkou chodbu, kterou nemohli protáhnout ani sarkofág a potom najednou obrovský prostor? Nabízí se historka s rampou do Velké galerie. Ta by ale musela měřit čtyři kilometry a spolykala by více kamenů než samotná pyramida.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3331_10042010_MK
Atmosféru doplnilo správné nasvícení.

 

„Vždy mě pobaví teorie vykývávání kamenů.“, říká Erich. Dle Egyptologů, když se kámen vykývl, vsunuli pod něj staří Egypťané další kámen a tím se kameny dostávaly do výšky. „Zlobí mě,  vidím-li v učebnicích, jak otroci vláčí kameny na lanech.“, dodává badatel.

 

Další zajímavostí je, že tři známé egyptské pyramidy odpovídají pásu souhvězdí Orion. V pyramidě jsou tři místnosti o nestejných vzdálenostech souhlasné drahám vnitřních planet našeho slunečního systému. Pyramida stojí navíc v místě, kde je vzdálenost do středu Země stejná jako vzdálenost k severnímu pólu.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3326_10042010_MK
Chodba v pyramidě.

 

Jsou to tři náhody z dvaceti, které lze ověřit. „Nejsem toho názoru, že by pyramidu vybudovali mimozemšťané. To určitě udělali lidé.“, říká záhadolog. Pomocí jaké technologie, jakých nástrojů a vědění to ale dokázali? Kdo jim tyto znalosti předal? Má to snad souvislost s bohy? Däniken zmiňuje Henochovu legendu a možné souvislosti.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3329_10042010_MK

Podzemní jezírko pod Velkou pyramidou.

 

V Cheopsově pyramidě, v části zvané Královnina komnata, se nachází šachta o šíři asi 12 centimetrů. Vede z jižní části pyramidy do severní. Ale co je uvnitř? Domněnka je taková, že jde o vzduchovou šachtu. To však badateli nestačilo a speciálním robotem s kamerou nechal šachtu prozkoumat. Povrch šachty se neustále měnil z vápence na pískovec poté žulu a alabastr. Pořád se objevovaly dveřím podobné otvory. Šachta musela vzniknout již během stavby pyramidy - kvůli její malé šířce. Uvnitř se našly vertikální i horizontální škrábance. Robot po 24 metrech narazil na překážku v podobě napříč položeného kamenného trámu. Musel se vrátit a být velikostně upraven. Po zdolání překážky se po 62 metrech objevily dveře s dvojím kováním. Správě památek se nelíbilo, že se objev dostal na veřejnost a uzavřela s National Geographic smlouvu o tom, co se může zveřejnit.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3348_10042010_MK
O Erichův podpis byl velký zájem.

 

Nový robot vybavený vrtákem poté, co se dostal přes dveře, narazil na další. Opět se postavil nový robot ze Singapuru vybavený endoskopem. „Bohužel Vám obrázky nemůžu ukázat, ač bych to moc rád, ale jinak by mě čekal strašný soudní proces.“, podotkl záhadolog.

 

Proč už jsme dávno neuslyšeli, co se tam tenkrát stalo? Robot totiž našel za druhými dveřmi nápis, který nebyl egyptský. To je kulturní šok, který zraňuje národní hrdost. Neví se, co je to za nápis. Obrázky ale asi nikdy neuvidíme..

 

Existuje také šachta vedoucí pod pyramidou. Pro turisty je neznámá. Její délka dosahuje 118 metrů a vede diagonálně. Dostanete se do prostoru zvaného Nedokončená pohřební komora, jež sahá asi 35 metrů pod podstavec pyramidy. Špička pyramidy je přesně tam, kde šachta dole končí. Vyvstávají další otázky. Jak předkové vybudovali šachtu pod stanoveným úhlem? Pracovat na šachtě mohl jen jeden člověk, protože je jen metr široká a stejně vysoká. Z komory následuje svislá šachta, která je navíc vyleštěná.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3360_10042010_MK

Erich von Däniken.

 

Dle Herodotových spisů je pod pyramidou jezírko. Jak je to v poušti možné? Badatelé skutečně objevili pod pyramidou místnost s jezírkem, ve kterém je křišťálově čistá voda. Na jeho dne leží sarkofág. Herodotes měl pravdu.

 

Z jezírka pokračují další dvě šachty směrem dolů do vody. Jsou tak úzké, že se tam nelze ponořit. „Hádanky nejsou díky bohu vyřešeny, pořád to pokračuje. Záhady v Egyptě nekončí. Možná je Egypt mnohem starší, než se domníváme a možná existovalo mnohem více faraonů, než si myslíme.“, dodává tajemně Däniken.

 

Po velmi poutavé přednášce čekala dlouhá řada Dänikenových příznivců na jeho autogram. O záhadách se více dočtete z jeho knih.

 

Máte rádi záhady a tajemno? Čtete Dänikenovy knihy?

 

text Síma, foto Marián K., brnovinky

 

Erich von Däniken prezentoval v Brně nové důkazy o tajemném Egyptě

uvod_Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3308_10042010_MKDnešní svět je stále zahalen do spousty tajemství. Mnoho nerozluštěných záhad se točí kolem egyptských pyramid. Tajemný Egypt byl 10. dubna tématem přednášky známého švýcarského spisovatele a záhadologa Ericha von Dänikena, který zavítal po čtyřech letech do Brna.

 

Dvouhodinová poutavá přednáška v hotelu Voroněž mnohé přinutila zamyslet se nad jeho novými objevy a poznatky.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3290_10042010_MK

Erich von Däniken absolvoval celé turné

 

„Jsem rád, že jsem se zase dostal do krásné české země.“, poznamenal badatel a pustil se ihned do přednášení.

 

Návštěvníky tak postupně pomocí projekce zavedl do Sakkary, Dendery, Abydosu a dalších míst Egypta. Znovu oživil egytské legendy, které stále nedávají mnohým spát. Diváci se také imaginárně dostali do tajných šachet v pyramidách, jež jsou běžným návštěvníkům zapovězeny.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3295_10042010_MK

O knihy Dänikena byl zájem.

 

Erich von Däniken podal svá zajímavá vysvětlení na několik otázek, jimiž se lidstvo již po staletí zabývá. K čemu sloužily mohutné sarkofágy v Sakkaře? Kam se poděly mumie posvátného býka Apise? Znali staří Egypťané elektřinu? Jakou technikou byl postaven chrám v Abydosu před 5000 lety?

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3307_10042010_MK

Zkušená tlumočnice se postarala o překlad.

 

Na úvod přednášky badatel představuje mladý chrám Dendera ležící na Nilu. Pochází z dob Ptolemáiovců přibližně 100 let před Kristem. V podstavci pod Denderou je stará záhada. Nachází se tam otvor velikosti vchodu do psí budky.

 

Erich hovoří o tajemném pilíři Djed, o němž ve skutečnosti nikdo neví a ani netuší, co to vlastně Djed je. V hrobce, kde se pilíř objevuje je nějaká nová interpretace. Dle Dänikena by možná mohl mít něco společného s tajemným druhem energie. „Je to fantazie a já jsem proslulý tím, že mám fantazii. Vždycky mi vyčítají, že mám příliš fantazie, ovšem já to nechápu jako výčitku, ale beru to jako kompliment.“, podotýká spisovatel.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3319_10042010_MK

Serapeum - jedno ze záhadných míst.

 

Ve staré Arábii a nejen v ní existovalo něco jako baterie. Objevitelé se mylně domnívali, že nalezené věci jsou vázy na květiny. Po rozebrání váz se uvnitř našly dva kovy – železo a měď. Na dně zůstal zbytek zaschlé kyseliny citronové. Smícháním vzniká baterie na galvanické bázi. To vše bylo tisíciletí před panem Galvanim!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3321_10042010_MK
Genetika již ve starém Egyptě?

 

Další příběh se týká dobře známé Sfingy u velké pyramidy v Egyptě. Říká se jí smíšená bytost – Chiméra. Egyptologové ji prezentují jako hlavu faraona na těle lva. V Luxoru existují nejrůznější kombinace Sfingy.

 

Erich zmiňuje, že pod pískem v Sakkaře leží kilometry a kilometry tunelů a nikdo o nich neví. Jsou tak široké, že by se do nich dalo vjet traktorem a často na dvě patra s mnoha postraními chodbami. Jedno z těchto zařízení se nazývá Serapeum. Po bocích místnosti jsou výklenky se stojícími velkými sarkofágy. Komplex objevil čirou náhodou francouzský badatel August Mariette. Bylo to v době, kdy se rozluštily hieroglyfy. Mariette je uměl číst. Ve starém Egyptě existoval posvátný býk Apis. Nikdy se po něm nenašla žádná památka. Zmínka pramenila jen z literatury. Francouz narazil na kámen s nápisem Apis. Na průzkum okolí použil dynamit - žádný šteteček a dláto jako dnes. Badatel se propadl a ocitl před obrovským sarkofágem, jehož spodní část váží 80 tun a víko dalších 20 tun. Domníval se, že je v něm ukryt bájný býk Apis.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3325_10042010_MK

Mají v tom prsty mimozemšťané?

 

Sarkofág byl naplněn pouze páchnoucím lepícím asfaltem. Stejný obsah byl i u dalších nalezených sarkofágů. Mezi vzorky asfaltu archeologové našli tisíce rozdrcených malých kostí. Tady začíná záhada.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3327_10042010_MK
Malý záhadný otvor.

 

Staří Egypťané mumifikovali jakoukoliv formu života - i psy, krokodýly, škorpiony nebo ryby. Jen v poušti pod Sakkarou leží čtyři miliony mumifikovaných ptáků. Proč předchůdci mumifikovali úplně všechno? Věřili prý na znovuzrození. K tomu bylo třeba ale zachovat staré tělo. Jenže jak potom vysvětlit rozsekané kosti v sarkofázích? To přeci odporuje teorii o znovuzrození!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3328_10042010_MK
Jak byly pyramidy postaveny? Další ze záhad.

 

Sarkofágy jsou ze žuly pocházející z Asuánu vzdáleného od místa 1000 kilometrů. Jakým způsobem Egypťané vytěžili tvrdou žulu, dopravili ji a přesně opracovali? Po takové práci dali dovnitř asfalt s kostmi a zajistili vše těžkým víkem. Proč to všechno?

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3334_10042010_MK
Sál byl plný ani nedutajících diváků.

 

Historik starého Egypta Manetho píše, že bohové vytvořili smíšené bytosti – například lvy nebo ptáky s lidským tělem.

Nabízí se genetický design. Däniken to vysvětluje možností existence mimozemské civilizace. „Jsem přesvědčen, že zde byli mimozemšťané a smíšené bytosti mají na svědomí.“, říká badatel. Závěrem je spekulace, že tito netvorové už se neměli nikdy narodit. Proto byli takto pohřbeni. „Genetická analýza by rychle ukázala pravdu. Ovšem jestli by se to zveřejnilo, to už je jiná věc. Kdyby se prokázalo, že to byly smíšené bytosti, tak by bylo jasné, že šlo o genetickou manipulaci a ta se rozhodně nehodí do doby kamenné.“, pronesl Däniken.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3323_10042010_MK

Vyhlazené kameny do sebe přesně zapadají.

 

Další záhadná historka se týká pyramidy vystavěné Snofrem – otcem Cheopse. Stavba je kolem dokola stejnoměrně zvětralá. Egyptologové se domnívají, že je to způsobeno vířícím se pískem. Odborníci jsou však proti. Intenzita větru není ze všech stran stejná. Vypadá to, jako by celá stavba spíše stála pod vodou. V pyramidě se našly zbytky po vodě. Pár metrů od zmiňované pyramidy se nachází další pyramida ze žuly vybudovaná dle Egyptologů opět Snorfrem. Není ovšem zvětralá. Snofru patří do čtvrté dynastie panovníků spolu s Cheopsem, Chefrenem a Mykerinosem. Pánové vládli dohromady 80 let. Za tu dobu prostavěli 12 a půl milionů kamenných kvádrů. Přiléhají na sebe tak těsně, že se mezi ně nedostane ani žiletka. Co když jsou stavby starší než ze čtvrté dynastie, jak se tvrdí? Zajímavé důkazy dále uvádí Dänikenova kniha Nové důkazy!

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3324_10042010_MK
Opracovaná chodba Snofruovy pyramidy.

 

Když jdete jako turista do Cheopsovy pyramidy, tak se dostanete nejdříve do chodby nazvané vzestupná. Je dlouhá 27 metrů, ale jen jeden metr vysoká. Musíte se úplně sehnout a než přijdete nahoru, jste úplně propocení. „Vždycky se divím, že se sem chodí dívat i turisté, kteří mají na sobě sako a kravatu. Když tam půjdete, tak jedině ve sportovním oděvu. Ráno, než půjdete navštívit pyramidu, se nemusíte ani sprchovat, protože budete páchnout všichni stejně.“, dodává s humorem Däniken. Po zdolání nepohodlné trasy se ocitnete ve Velké galerii o délce 47 a výšce osm metrů. Proč stavitelé vytvořili takovou nízkou chodbu, kterou nemohli protáhnout ani sarkofág a potom najednou obrovský prostor? Nabízí se historka s rampou do Velké galerie. Ta by ale musela měřit čtyři kilometry a spolykala by více kamenů než samotná pyramida.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3331_10042010_MK
Atmosféru doplnilo správné nasvícení.

 

„Vždy mě pobaví teorie vykývávání kamenů.“, říká Erich. Dle Egyptologů, když se kámen vykývl, vsunuli pod něj staří Egypťané další kámen a tím se kameny dostávaly do výšky. „Zlobí mě,  vidím-li v učebnicích, jak otroci vláčí kameny na lanech.“, dodává badatel.

 

Další zajímavostí je, že tři známé egyptské pyramidy odpovídají pásu souhvězdí Orion. V pyramidě jsou tři místnosti o nestejných vzdálenostech souhlasné drahám vnitřních planet našeho slunečního systému. Pyramida stojí navíc v místě, kde je vzdálenost do středu Země stejná jako vzdálenost k severnímu pólu.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3326_10042010_MK
Chodba v pyramidě.

 

Jsou to tři náhody z dvaceti, které lze ověřit. „Nejsem toho názoru, že by pyramidu vybudovali mimozemšťané. To určitě udělali lidé.“, říká záhadolog. Pomocí jaké technologie, jakých nástrojů a vědění to ale dokázali? Kdo jim tyto znalosti předal? Má to snad souvislost s bohy? Däniken zmiňuje Henochovu legendu a možné souvislosti.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3329_10042010_MK

Podzemní jezírko pod Velkou pyramidou.

 

V Cheopsově pyramidě, v části zvané Královnina komnata, se nachází šachta o šíři asi 12 centimetrů. Vede z jižní části pyramidy do severní. Ale co je uvnitř? Domněnka je taková, že jde o vzduchovou šachtu. To však badateli nestačilo a speciálním robotem s kamerou nechal šachtu prozkoumat. Povrch šachty se neustále měnil z vápence na pískovec poté žulu a alabastr. Pořád se objevovaly dveřím podobné otvory. Šachta musela vzniknout již během stavby pyramidy - kvůli její malé šířce. Uvnitř se našly vertikální i horizontální škrábance. Robot po 24 metrech narazil na překážku v podobě napříč položeného kamenného trámu. Musel se vrátit a být velikostně upraven. Po zdolání překážky se po 62 metrech objevily dveře s dvojím kováním. Správě památek se nelíbilo, že se objev dostal na veřejnost a uzavřela s National Geographic smlouvu o tom, co se může zveřejnit.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3348_10042010_MK
O Erichův podpis byl velký zájem.

 

Nový robot vybavený vrtákem poté, co se dostal přes dveře, narazil na další. Opět se postavil nový robot ze Singapuru vybavený endoskopem. „Bohužel Vám obrázky nemůžu ukázat, ač bych to moc rád, ale jinak by mě čekal strašný soudní proces.“, podotkl záhadolog.

 

Proč už jsme dávno neuslyšeli, co se tam tenkrát stalo? Robot totiž našel za druhými dveřmi nápis, který nebyl egyptský. To je kulturní šok, který zraňuje národní hrdost. Neví se, co je to za nápis. Obrázky ale asi nikdy neuvidíme..

 

Existuje také šachta vedoucí pod pyramidou. Pro turisty je neznámá. Její délka dosahuje 118 metrů a vede diagonálně. Dostanete se do prostoru zvaného Nedokončená pohřební komora, jež sahá asi 35 metrů pod podstavec pyramidy. Špička pyramidy je přesně tam, kde šachta dole končí. Vyvstávají další otázky. Jak předkové vybudovali šachtu pod stanoveným úhlem? Pracovat na šachtě mohl jen jeden člověk, protože je jen metr široká a stejně vysoká. Z komory následuje svislá šachta, která je navíc vyleštěná.

Erich_von_Daniken_Voronez_Brno_IMG_3360_10042010_MK

Erich von Däniken.

 

Dle Herodotových spisů je pod pyramidou jezírko. Jak je to v poušti možné? Badatelé skutečně objevili pod pyramidou místnost s jezírkem, ve kterém je křišťálově čistá voda. Na jeho dne leží sarkofág. Herodotes měl pravdu.

 

Z jezírka pokračují další dvě šachty směrem dolů do vody. Jsou tak úzké, že se tam nelze ponořit. „Hádanky nejsou díky bohu vyřešeny, pořád to pokračuje. Záhady v Egyptě nekončí. Možná je Egypt mnohem starší, než se domníváme a možná existovalo mnohem více faraonů, než si myslíme.“, dodává tajemně Däniken.

 

Po velmi poutavé přednášce čekala dlouhá řada Dänikenových příznivců na jeho autogram. O záhadách se více dočtete z jeho knih.

 

Máte rádi záhady a tajemno? Čtete Dänikenovy knihy?

 

text Síma, foto Marián K., brnovinky

 

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze