brnovinky

Přepnout do PC verze

Oči jako rys – optika Joy Optik Brno

Oči jako rys by chtěl mít každý co nejdéle. S věkem se zrak zhoršuje, záleží však, jak o něj pečujeme. Těm, kteří vidí hůře, pomohou moderní brýle. Dnes se stávají i módním doplňkem. Sportovci zase upřednostní kontaktní čočky, jež dýchají. Jak se o zrak starat brnovinkám prozradila Lenka Jančárová z brněnské sítě Joy Optik Olgy Šedivé.


Optika Joy Optik Brno - 8x v Brně /viz níže/

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8170_MKCo vás přivedlo na dráhu optometristky, a jak dlouho už Joy Optik pomáhá lidem lépe vidět?
U mě to byla náhoda. Moje kamarádka dělala zkoušky na zdravotnickou školu na optiku rok přede mnou a díky tomu jsem se dozvěděla, že něco takového existuje. Nosím brýle i kontaktní čočky od malička, proto mi byl tento obor blízký. Joy Optik v Brně funguje už asi 20 let.

Přinesl letošní rok nějaké novinky v lepším vidění?
Každá firma se snaží na trh přivést něco nového. Ve sportovních i dioptrických brýlích jsou novinky každým rokem. U kontaktních čoček není prostor pro inovace tak veliký, ale výrobci se snaží kontaktní čočky vyrábět kvalitnější, pohodlnější, materiál se zdokonaluje. 

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8184_MKNa co je potřeba při výběru kontaktních čoček hledět?
Kontaktní čočka musí být hlavně komfortní, to je základ. Rohovka potřebuje pod kontaktní čočkou dýchat. Asi před deseti lety výrobci přišli s novinkou – silikonhydrogelovými čočkami, které mají na rozdíl od předchozích hydrogelových větší propustnost kyslíku. Pro člověka, který je používá, by proto měly být zdravější. Ale vždy je nutné poradit se s odborníkem, který typ kontaktní čočky je vhodný právě pro mě.

Vyrábějí se i polarizační nebo jiné speciální kontaktní čočky, stejně jako brýle?
Jsou různé speciální kontaktní čočky, ale hlavně jsou kontaktní čočky dioptrické bezbarvé nebo s jemnou manipulační barvou, nebo jsou čočky barevné pro změnu barvy duhovky.

Nemění se pak i barva viděného obrazu?
Krycí barevná čočka má uprostřed průzor na zorničku, ten je čirý. Protože koukáme především zorničkou, pacient vidí tímto průzorem nezabarveně. Ale s intenzitou osvětlení se mění průměr zorničky. Například v příšeří může člověk vidět kraj barvy kontaktní čočky, protože s poklesem světla se průměr zorničky roztahuje. Někomu to vadí, někomu ne. Při některých pohybech oka může barva do vidění jemně zasáhnout, protože se čočka po oku pohybuje, aby se pod ni dostal slzný film.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8185_MKKdy člověk pozná, že potřebuje brýle?
U každého je to jiné. Většinou podle neostrého vidění. U lidí pracujících s počítačem to bývá bolest hlavy, pálení a řezání očí, červené nebo suché oči. To je vede do oční ordinace, kde si nechají zrak vyšetřit a mohou zjistit, že potřebují nějakou dioptrii. U počítače je problém, že když se zaměříme na monitor, přestáváme mrkat, oko osychá a vidění je horší. Podobné to může být i při dlouhém čtení knížky.

Pokud nějaký problém nastane, jak dnes probíhá vyšetření zraku?
Stále se používají znaky a písmena, pro vyšetření do dálky i do blízka. Ale dnes máme i digitální přístroj, který změří, jaká refrakční vada v oku objektivně je. Říká se mu autorefraktor. Pořád je ale nejdůležitější subjektivní vyšetření pacienta a komunikace s ním. Bez ní to nejde, musí si říci, zda vidí dobře a netočí se mu z dioptrií hlava.

Jak si zrak chránit a pečovat o něj? Pomůže mrkev?
Mrkev neuškodí, ale výrazně asi nepomůže. Lidem, kteří často pracují s počítačem, doporučujeme o víkendu vyrazit do přírody. Když je oko celý den v napětí, v takzvané akomodaci, a pořád kouká na blízko, oční sval pak potřebuje uvolnit v přírodě a zeleni. Stejně, jako jiné svaly na těle, i ty oční potřebují po celodenní námaze uvolnit. Během práce na počítači je dobré na chvilku se zadívat z okna, například do parku. Po půl hodině práce se stačí na minutu nebo dvě podívat z okna ven a oční svaly tak uvolnit. 

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8190_MKJsou lepší brýle nebo kontaktní čočky, v čem se především liší?
Záleží, co komu vyhovuje. Jsou situace, kdy jsou lepší kontaktní čočky, například při sportu. Ne každý však kontaktní čočku na oku snese, každý jsme jinak citlivý, i když jsou čočky pro tento účel vyráběny. Někdo je ale tak citlivý, že mu kontaktní čočka na oku vadí.

Chodí k vám stále i někdo se cvikrem?
Je to spíš módní doplněk, ale máme asi tři zákazníky, kteří cvikr nosí například do divadla. Mají v něm dioptrie, které potřebují na čtení.

Jaký postup zaznamenaly samozabarvovací brýle? Fungují rychleji?

Je několik typů samozabarvovacích čoček, vyvíjejí se zejména z plastových materiálů. Jedním z nich jsou čočky transitions, výrobci je stále zdokonalují. Dnes už máme šestou generaci, která se umí jemně zabarvovat i v autě, i když část UV záření bere přední sklo automobilu. Reakce zabarvení a odbarvení je rychlejší. Dnes trvá asi jen půl vteřiny, než brýlová čočka s touto technologií začne na změnu intenzity světla reagovat. Pak následuje ještě chvilka, než čočka ztmavne nebo zesvětlá. Čočka reaguje na UV záření. Dnes už však existují i materiály, kdy čočka reaguje také na viditelné světlo.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8195_MKExistují transition brýle kombinované navíc s polarizačními skly?
Určitě se dají vyrobit tmavé polarizační brýle, ale samozabarvovací polarizační jsme ještě nedělali. Bylo by to hodně finančně náročné.

Dá se nějak pomoci pacientovi, které nechce nosit brýle ani čočky? Vyřeší to operace?
Možná je operace laserem, oko však musí být dorostlé. Nikdo nebude dělat operaci 15letému dítěti. Oko se vyvíjí do dvaceti nebo jeden a dvaceti let věku. Pokud jsou změny oka například i ve 25 letech, laserová operace se nedoporučuje. Neměla by kýžený efekt, dioptrie by totiž dále narůstaly. Operace není ani vhodná ve vyšším věku, kdy člověk začíná špatně vidět na čtení. Brýle by totiž stejně alespoň na čtení potřeboval. Laserové operace jsou vynikají i pro pacienty, kteří mají hodně vysoké dioptrie, operace jim je sníží a nemusí pak nosit tak silné brýle.

Jak velké jsou rozdíly mezi skleněnými a plastovými čočkami do brýlí?
Rozdíl je především v hmotnosti. Dnes se více přikláníme k plastům, jsou daleko lehčí, než sklo. Plastové čočky jsou výborné i pro děti a sportovce, jsou totiž pružné. Nehrozí poškození oka v případě pádu nebo úrazu. Plast je měkčí než sklo, může být proto náchylnější k poškrábání, ale v dnešní době jsou tyto materiály tak vyvinuty, že je tvrdost se sklem skoro srovnatelná. Na plastovou čočku se nanášejí zpevňující vrstvy. Důležitá je správná péče o brýle a jejich ukládání do pouzdra.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8179_MKPéče o brýle znamená i správné čištění, jak na to?
Nejlépe pod tekoucí vodou. Nejdříve odmastit tekutým mýdlem nebo jarem, opláchnout a pak mikrovláknem jemně otřít. Brýle je lepší čistit vodou. Pokud není k dispozici, existují i různé spreje, kterými se brýle opláchnou.

Poradíte lidem, zda jim brýle sluší?
Určitě, dnes je to otázka cviku. Ve škole jsme se učili, jaké brýle padnou k jakému tvaru obličeje a typu člověka. Ten, kdo má praxi, to už dělá citem a ví, po jakých brýlích sáhnout.

Seženou dioptrická skla i potápěči?
Ano, vyrábějí se dioptrické dílečky, které se do potápěčských brýlích nalepí speciálním lepidlem.

Nosí vám lidé staré brýle – například do projektu Brýle pro Afriku?
Brýle, které donesou, sbíráme a přesouváme do nemocnice U svaté Anny, kde se celá sbírka soustředí. Odtud pak brýle putují na různé projekty. Jeden náš dodavatel také z každé prodané čočky na tyto projekty odvádí jednu korunu.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8209_MKVybavujete si nějakou veselou příhodu s vašimi zákazníky?
Více si vybavuji spíš ty nepříjemné, kdy není splněno vše, co by si zákazník představoval. Občas bývá problém v komunikaci, zákazník má nějakou představu, ale nedokáže ji vyjádřit. Pak je těžké splnit do detailu, co by si představoval. Následně takové brýle nechce. Většina zákazníků je však příjemných a bez problému se s nimi domluvíme.

Hradí vyšetření zraku zdravotní pojišťovna?
V oční ordinaci mají lékaři zpravidla s pojišťovnami smlouvu, vyšetření pak pojišťovna hradí. Jednou za tři roky má navíc pacient nárok na recept. Je to sice jen 150 korun na obroučku, ale aspoň tak. Vše, co je nad, se doplácí. Záleží, jak je zákazník náročný. Nejběžnější brýle se dají pořídit i za tři sta korun. Pokud chce někdo značku, obruby se pohybují i kolem třech až čtyřech tisíc, jsou však také za devět. Většina optometristů smlouvy se zdravotní pojišťovnou nemá. Potom to záleží na každé optice. Vyšetření u nás se neplatí, když si zákazník od nás pořídí brýle v hodnotě alespoň tisíc korun. Samotné vyšetření zraku se pohybuje od dvou do čtyř set korun, podle náročnosti.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8217_MKNa co si dávat při výběru brýlí pozor, co doporučujete?
Především bych lidem doporučila, aby se k nám nebáli přijít. Spousta lidí návštěvu odkládá, nechtějí brýle nosit, bojí se jich. Potom je může bolet hlava - právě ze špatného vidění. Dnes se dají pořídit brýle, které jsou téměř neviditelné. Na výběr jsou brýle, jež podtrhnou vizáž člověka a stanou se módním doplňkem.

Optika Joy Optik Brno
služby v oboru oční optiky, odborné vyšetření a měření zraku, čištení a opravy brýlí, poradenské služby, brýle, obruby, kontaktní čočky, doplňky, Joy Optik na internetu

PR článek, text a foto MaK., brnovinky

Oči jako rys – optika Joy Optik Brno

Oči jako rys by chtěl mít každý co nejdéle. S věkem se zrak zhoršuje, záleží však, jak o něj pečujeme. Těm, kteří vidí hůře, pomohou moderní brýle. Dnes se stávají i módním doplňkem. Sportovci zase upřednostní kontaktní čočky, jež dýchají. Jak se o zrak starat brnovinkám prozradila Lenka Jančárová z brněnské sítě Joy Optik Olgy Šedivé.


Optika Joy Optik Brno - 8x v Brně /viz níže/

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8170_MKCo vás přivedlo na dráhu optometristky, a jak dlouho už Joy Optik pomáhá lidem lépe vidět?
U mě to byla náhoda. Moje kamarádka dělala zkoušky na zdravotnickou školu na optiku rok přede mnou a díky tomu jsem se dozvěděla, že něco takového existuje. Nosím brýle i kontaktní čočky od malička, proto mi byl tento obor blízký. Joy Optik v Brně funguje už asi 20 let.

Přinesl letošní rok nějaké novinky v lepším vidění?
Každá firma se snaží na trh přivést něco nového. Ve sportovních i dioptrických brýlích jsou novinky každým rokem. U kontaktních čoček není prostor pro inovace tak veliký, ale výrobci se snaží kontaktní čočky vyrábět kvalitnější, pohodlnější, materiál se zdokonaluje. 

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8184_MKNa co je potřeba při výběru kontaktních čoček hledět?
Kontaktní čočka musí být hlavně komfortní, to je základ. Rohovka potřebuje pod kontaktní čočkou dýchat. Asi před deseti lety výrobci přišli s novinkou – silikonhydrogelovými čočkami, které mají na rozdíl od předchozích hydrogelových větší propustnost kyslíku. Pro člověka, který je používá, by proto měly být zdravější. Ale vždy je nutné poradit se s odborníkem, který typ kontaktní čočky je vhodný právě pro mě.

Vyrábějí se i polarizační nebo jiné speciální kontaktní čočky, stejně jako brýle?
Jsou různé speciální kontaktní čočky, ale hlavně jsou kontaktní čočky dioptrické bezbarvé nebo s jemnou manipulační barvou, nebo jsou čočky barevné pro změnu barvy duhovky.

Nemění se pak i barva viděného obrazu?
Krycí barevná čočka má uprostřed průzor na zorničku, ten je čirý. Protože koukáme především zorničkou, pacient vidí tímto průzorem nezabarveně. Ale s intenzitou osvětlení se mění průměr zorničky. Například v příšeří může člověk vidět kraj barvy kontaktní čočky, protože s poklesem světla se průměr zorničky roztahuje. Někomu to vadí, někomu ne. Při některých pohybech oka může barva do vidění jemně zasáhnout, protože se čočka po oku pohybuje, aby se pod ni dostal slzný film.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8185_MKKdy člověk pozná, že potřebuje brýle?
U každého je to jiné. Většinou podle neostrého vidění. U lidí pracujících s počítačem to bývá bolest hlavy, pálení a řezání očí, červené nebo suché oči. To je vede do oční ordinace, kde si nechají zrak vyšetřit a mohou zjistit, že potřebují nějakou dioptrii. U počítače je problém, že když se zaměříme na monitor, přestáváme mrkat, oko osychá a vidění je horší. Podobné to může být i při dlouhém čtení knížky.

Pokud nějaký problém nastane, jak dnes probíhá vyšetření zraku?
Stále se používají znaky a písmena, pro vyšetření do dálky i do blízka. Ale dnes máme i digitální přístroj, který změří, jaká refrakční vada v oku objektivně je. Říká se mu autorefraktor. Pořád je ale nejdůležitější subjektivní vyšetření pacienta a komunikace s ním. Bez ní to nejde, musí si říci, zda vidí dobře a netočí se mu z dioptrií hlava.

Jak si zrak chránit a pečovat o něj? Pomůže mrkev?
Mrkev neuškodí, ale výrazně asi nepomůže. Lidem, kteří často pracují s počítačem, doporučujeme o víkendu vyrazit do přírody. Když je oko celý den v napětí, v takzvané akomodaci, a pořád kouká na blízko, oční sval pak potřebuje uvolnit v přírodě a zeleni. Stejně, jako jiné svaly na těle, i ty oční potřebují po celodenní námaze uvolnit. Během práce na počítači je dobré na chvilku se zadívat z okna, například do parku. Po půl hodině práce se stačí na minutu nebo dvě podívat z okna ven a oční svaly tak uvolnit. 

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8190_MKJsou lepší brýle nebo kontaktní čočky, v čem se především liší?
Záleží, co komu vyhovuje. Jsou situace, kdy jsou lepší kontaktní čočky, například při sportu. Ne každý však kontaktní čočku na oku snese, každý jsme jinak citlivý, i když jsou čočky pro tento účel vyráběny. Někdo je ale tak citlivý, že mu kontaktní čočka na oku vadí.

Chodí k vám stále i někdo se cvikrem?
Je to spíš módní doplněk, ale máme asi tři zákazníky, kteří cvikr nosí například do divadla. Mají v něm dioptrie, které potřebují na čtení.

Jaký postup zaznamenaly samozabarvovací brýle? Fungují rychleji?

Je několik typů samozabarvovacích čoček, vyvíjejí se zejména z plastových materiálů. Jedním z nich jsou čočky transitions, výrobci je stále zdokonalují. Dnes už máme šestou generaci, která se umí jemně zabarvovat i v autě, i když část UV záření bere přední sklo automobilu. Reakce zabarvení a odbarvení je rychlejší. Dnes trvá asi jen půl vteřiny, než brýlová čočka s touto technologií začne na změnu intenzity světla reagovat. Pak následuje ještě chvilka, než čočka ztmavne nebo zesvětlá. Čočka reaguje na UV záření. Dnes už však existují i materiály, kdy čočka reaguje také na viditelné světlo.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8195_MKExistují transition brýle kombinované navíc s polarizačními skly?
Určitě se dají vyrobit tmavé polarizační brýle, ale samozabarvovací polarizační jsme ještě nedělali. Bylo by to hodně finančně náročné.

Dá se nějak pomoci pacientovi, které nechce nosit brýle ani čočky? Vyřeší to operace?
Možná je operace laserem, oko však musí být dorostlé. Nikdo nebude dělat operaci 15letému dítěti. Oko se vyvíjí do dvaceti nebo jeden a dvaceti let věku. Pokud jsou změny oka například i ve 25 letech, laserová operace se nedoporučuje. Neměla by kýžený efekt, dioptrie by totiž dále narůstaly. Operace není ani vhodná ve vyšším věku, kdy člověk začíná špatně vidět na čtení. Brýle by totiž stejně alespoň na čtení potřeboval. Laserové operace jsou vynikají i pro pacienty, kteří mají hodně vysoké dioptrie, operace jim je sníží a nemusí pak nosit tak silné brýle.

Jak velké jsou rozdíly mezi skleněnými a plastovými čočkami do brýlí?
Rozdíl je především v hmotnosti. Dnes se více přikláníme k plastům, jsou daleko lehčí, než sklo. Plastové čočky jsou výborné i pro děti a sportovce, jsou totiž pružné. Nehrozí poškození oka v případě pádu nebo úrazu. Plast je měkčí než sklo, může být proto náchylnější k poškrábání, ale v dnešní době jsou tyto materiály tak vyvinuty, že je tvrdost se sklem skoro srovnatelná. Na plastovou čočku se nanášejí zpevňující vrstvy. Důležitá je správná péče o brýle a jejich ukládání do pouzdra.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8179_MKPéče o brýle znamená i správné čištění, jak na to?
Nejlépe pod tekoucí vodou. Nejdříve odmastit tekutým mýdlem nebo jarem, opláchnout a pak mikrovláknem jemně otřít. Brýle je lepší čistit vodou. Pokud není k dispozici, existují i různé spreje, kterými se brýle opláchnou.

Poradíte lidem, zda jim brýle sluší?
Určitě, dnes je to otázka cviku. Ve škole jsme se učili, jaké brýle padnou k jakému tvaru obličeje a typu člověka. Ten, kdo má praxi, to už dělá citem a ví, po jakých brýlích sáhnout.

Seženou dioptrická skla i potápěči?
Ano, vyrábějí se dioptrické dílečky, které se do potápěčských brýlích nalepí speciálním lepidlem.

Nosí vám lidé staré brýle – například do projektu Brýle pro Afriku?
Brýle, které donesou, sbíráme a přesouváme do nemocnice U svaté Anny, kde se celá sbírka soustředí. Odtud pak brýle putují na různé projekty. Jeden náš dodavatel také z každé prodané čočky na tyto projekty odvádí jednu korunu.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8209_MKVybavujete si nějakou veselou příhodu s vašimi zákazníky?
Více si vybavuji spíš ty nepříjemné, kdy není splněno vše, co by si zákazník představoval. Občas bývá problém v komunikaci, zákazník má nějakou představu, ale nedokáže ji vyjádřit. Pak je těžké splnit do detailu, co by si představoval. Následně takové brýle nechce. Většina zákazníků je však příjemných a bez problému se s nimi domluvíme.

Hradí vyšetření zraku zdravotní pojišťovna?
V oční ordinaci mají lékaři zpravidla s pojišťovnami smlouvu, vyšetření pak pojišťovna hradí. Jednou za tři roky má navíc pacient nárok na recept. Je to sice jen 150 korun na obroučku, ale aspoň tak. Vše, co je nad, se doplácí. Záleží, jak je zákazník náročný. Nejběžnější brýle se dají pořídit i za tři sta korun. Pokud chce někdo značku, obruby se pohybují i kolem třech až čtyřech tisíc, jsou však také za devět. Většina optometristů smlouvy se zdravotní pojišťovnou nemá. Potom to záleží na každé optice. Vyšetření u nás se neplatí, když si zákazník od nás pořídí brýle v hodnotě alespoň tisíc korun. Samotné vyšetření zraku se pohybuje od dvou do čtyř set korun, podle náročnosti.

Joy_Optik_M_Sediva_Zahradnikova_2_8_Brno_08022011_IMG_8217_MKNa co si dávat při výběru brýlí pozor, co doporučujete?
Především bych lidem doporučila, aby se k nám nebáli přijít. Spousta lidí návštěvu odkládá, nechtějí brýle nosit, bojí se jich. Potom je může bolet hlava - právě ze špatného vidění. Dnes se dají pořídit brýle, které jsou téměř neviditelné. Na výběr jsou brýle, jež podtrhnou vizáž člověka a stanou se módním doplňkem.

Optika Joy Optik Brno
služby v oboru oční optiky, odborné vyšetření a měření zraku, čištení a opravy brýlí, poradenské služby, brýle, obruby, kontaktní čočky, doplňky, Joy Optik na internetu

PR článek, text a foto MaK., brnovinky

Joomla SEF URLs by Artio

(c) MaK., 2008-2099, všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu jen se svolením redakce

Nahoru PC verze